Letteren en Kunst. Financieele MededeeliBgen. Sport en Wedstrijden. Rechtszaken. Politiek Overzicht. GrEMEN&D NIEUWS. 7e Muziekuitvoering in den Hout. KENNISGEVING. Burgerlijke Stanl De heer en dame, die zicb te Rot terdam aan oplichting schuldig maak ten door het uitgeven van niet meer gangbare 5 lire-stukken van het oud koninkrijk Napels en Sardinië voor 5 francs-stukken, zijn Woensdag te Nijmegen, waar zij een dergelijke zaak dreven, door de politie aangehouden. De arrestatie had plaats aan het sta tion. De politie was gewaarschuwd door een crediet-instelling, welke van het paar bezoek had gehad, evenals café Centraal, een sigarenwinkel, beide aan de Broerstraat, en hoteJ Bellevue aan de Spoorstraat, in welk laatste de „heer" er met zijne 5 lire-stukken in slaagde een kellner voor f50 op te lichten. De onderhandelingen over het diri gentschap van het orkest van het Concertgebouw met den heerNicodé, te Dresden, hebben tot geen resultaat geleid. Als vervanger van den heer Kes komt thans in aanmerking de heer W. Mengelenberg, een jong Hollandsch toonkunstenaar, in Zwitserland geves tigd, van wien een goede roep uitgaat. De heer M. is uit Utrecht geboortig en genoot zijn opleiding o. a. bij Rich. Hol en aan het Conservatorium te Keulen. Amsterdam25/6 1895. Niettegenstaande het jaargetijde waarin we ons bevinden, gaat het Operetten-gezelschap in den Holland- schen Schouwburg, onder leiding van Kreeft en Buderman, steeds door met voorstellingen te geven. De opkomst van 't publiek mocht men onder deze omstandigheden Dinsdagavond vrij goed noemen, wat wel een bewijs is, dat dit gezelschap bij het Amsterdamsche publiek goed staat aangeschreven en tevens, dat „de Klokken van Corneville", muziek van R. Planquette, tot een van de geliefkoosde operetten gerekend mag worden. Men kan dan ook geheel aannemen, dat wie zich in den Schouwburg be vond, zich niet verveeld heeft, tenzij men er alleen uit een muzikaal standpunt vertoefde, want dan kan men eigenlijk maar twee personen aanwijzen, bij wie er sprake was van zang. Mejuffrouw Persoons (Serpolette) is een sympathiek persoontje met een lang niet onaardige stem. Als men daar haar luchtig spel bij ziet, kan men niet anders dan voldaan wezen. De heer BI -aser (de Markies) be schikt over een fraai en aangenaam baryton-geluid en spreekt tevens zeer goed. Nu zal ik op muzikaal gebied maar niets meer zeggen, want ik geloof toch, dat men bij operettes op dat gebied niet te veeleischend moet zijn en reeds dankbaar kan wezen als het orkest vrij goed en het spel alleraar digst is. Dat was het dan ook zeker en geen wonder waar de namen van Kelly (de Baljuw) en Kiehl (Crenicheux) op het affiche voorkwamen. De heer Buderman was voortrefielijk als de oude Gaspard, vooral daar, waar hij krankzinnig wordt bij het hooren van de klokken van het kasteel. Verder maakte het geheel een pret- tigen indruk en bleek er zorg besteed te zijn aan costuums en regie. Wie dus zonder zich te behoeven in te spannen, aangenaam den avond wil passeeren en af en toe eens har telijk wil lachen, kan gerust naar den |Artis-schouwburg gaan en keert dan zeker niet onvoldaan huiswaarts. G. G. Chriapijn te Berlijn. Het succes van de heeren Willem van Zuylen en Alex. Faassen als tooneelspelers, van den heer Chrispijn als regisseur, gaat crescendo te Berlijn. Vriend Frits is afgespeeld, zeggen de Berlijnsche bladen, maar de Hollan ders hebben het zoo tot leven weten te maken en de deelen van het stuk zoo goed in elkander doen glijden en tot éen doen worden, dat alle Ber- lijneche regisseurs van hen kunnen leeren, ensemble-spel en stemming in een voorstelling te brengen. Willem van Zuylen wordt zeer ge prezen als Frits Kobus: „eineschöp- ferische Natur, ein Empfinder ersten Ranges", zegt de Fr eis. Ztgen de verslaggever der Vossiscke zegt: „Na Vriend Fritê moet ik verklaren dat Van Zuylen een der geniaalste tooneel spelers is, die er zijn. Het zou mij niet verwonderen, wanneer hij morgen met zijn „dikke" figuur Hamlet ging spelen," enz. Faassen's Rabbi is niet minder bewonderd en bijv. ver boven dien van Possart gesteld; zijn een voudige menschelijkheid en zijn gevoel vond men veel beter dan het„Joodsche geestig doen'" en het pretentieuse mozaïekwerk van Possart. Aanmerking wordt alleen gemaakt cp lange entre- acten en slechte meubileering van een kamer van Kobus, „die hier op een meubelzolder geleek." Beide gebreken zullen zeker te wijten zijn aan onbe kendheid met de requisieten en het tooneel in een vreemden schouwburg. Hbld. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 25 Juni 1895, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Algemeene Waterl. Maatschappij 91 pCt. Bouwondern. „Wil lemspark" 1450. Nederl. Maats, voor Zekerh. van ambten, en beambten (10 pCt. gefourn.) 106 Weltevreden, Expl.- Mii. v. Bouvt. 55 's G-ravenh. Vleesch- houwerij50 Billiton-Maats. 2de rubr. te 's Hage. f 850: Kawisari (Maat-ch.) 41 Oblig. Singkep Tin-Maats. 100j( Aand. Hollandsche Stoom- boot-Maatsch90 OldambtPekela (Stoomtram) 12 Kon. Ned. Beijersch Bierbrouwerij61-65 Ned. Gist- en Spiri- tuefabr. te Delft. 128ï Opr.-bew. Singkep-tin Mij. f 65. Aand. Ned. Algem. Maats, van Levensverz. Con- servatrix" 15 Ned. Mij. v. Brand- verz. teTiel 700 De uitslag van den Woensdag te Hoorn gehouden enelvuurwedstrijd was als volgtEerste prijs (zilveren beker, zilveren lauwerkrans en kam pioensjerp) de heer H. G. Koster te Amsterdam. Vier volgende prijzen (zilveren beker) de heeren Ravenswaay van Rotterdam; v. d. Weyden van HelmondFentener van Vlissingen van Helmond, en Rust van 's Graven- hage. Diefstal. Dinsdag heeft voor de rechtbank te Amsterdam terechtgestaan Lodewijk Godfried Breman, oud 18 jaar, ter zake dat hij in den nacht van 29 op 30 Januari 1895 te Amsterdam in vereeniging met Abraham van Teijlin- gen in het kantoorlokaal van den heer J. A. Veltman aan de Korte Prinsen gracht heelt weggenomen a. uit de brandkast ongeveer 11500 aan bankpapier en specie; b. uit een doosje een aantal brief kaarten en postzegels, terwijl hij zich den toegang tot dat lokaal verschaft en het weg te nemen goed onder zijn bereik gebracht heeft, door met een valschen sleutel de straatdeur en met een schroevendraaier de deur van het kantoorlokaal te openen en het slot der brandkast met geweld te verbre ken met een breekijzer en te openen met den schroevendraaier. Bij de huiszoeking door den heer Batelt, chef der recherche, bij be klaagde gedaan, werden aldus blijkt uit het getuigenverhoor allerlei inbrekers-ingrediënten gevon den. Get. Veltman, de bestolene, verklaart, dat zijne brandkast wel oud, maar toch zeer sterk was. Alleen met bij zonder zware breekmiddelen kan het beklaagde mogelijk zijn geweest, haar te openen. De president maakt get. Veltman opmerkzaam op een in judieio aan wezig breekijzer, waarmee men, zegt hij, „wel een huis kan onderstboven halen." „Het blad op de kast was er afge nomen het is verbazend zwaar, van marmer vervolgt getuige twee mannen kunnen het nauwlijks op tillen." De beklaagde, ondervraagd, erkent naar het buitenland, o. m. Tunis, te zijn gegaan, om eindelijk hier, door armoede gedreven, terug te komen. Inmiddels had zijn mededader Van Teijlingen terechtgestaan. Met de grootste onverschilligheid bekent bij in hootdzaak het hem ten laste gelegde. Het O. M. eischte tegen bekl. een ge vangenisstraf van vijf jaren. Mr. Jolles, toegevoegd verdediger, betwistte dat zijn cliënt de hoofdda der is geweest, en wees op eenige dubia. De uitspraak werd hierna bepaald op Donderdag 10 Juli e. k. Woensdag is in de belgische Ka mer beraadslaagd over de voorloopige kredieten voor den Kongo. Het de bat werd geopend met een rede van den socialialistischen afgevaardigde Léon de Fuisseaux. Hij herinnerde aan het verleden van de Kongo- quaestie. De geheel personeele unie van België met dezen staat werd goedgekeurd op voorwaarde dat het land geen enkele finacieele of militaire last van den Kongo-staat op zich zou nemen. Die belofte is herhaaldelijk geschonden ter wille van den koning. Het debat was tamelijk heftig. De Fransche Kamer beraadslaagde Woensdag over het supplementair crediet voor Soudan. Bozerian berispte het doen van uitgaven zonder goedkeu ring van het parlement en stelde eene motie voor om de ministers civiel-rech- telijk verantwoordelijk testellen. Deze motie werd aangenomen met 309 tegen 154 stemmen. Sir William Harcourt gat Woensdag het engelsche Lagerhuis kennis, dat lord Salisbury de opdracht tot het vormen van een kabinet had aan vaard. En voortshet Huis zou he den vergaderen om het wetsontwerp op de zeehonden vangst in de Behring- zee te kunnen aannemen, en zou daarna uiteengaan tot Maandag. Op eene vraag van Labouchere, zeide Akers-Douglas (cons.) dat de nieuwe regeering de ontbinding van het parlement zooveel mogelijk wenschte te bespoedigen, en zich ge lukkig zoude rekenen als Labouchere en zijne vrienden daartoe wilden medewerken. Nadat nieuwe verkie zingen waren uitgeschreven voor de zetels van Balfour, Chamberlain, Hicks Beach en Goschen, die eene porte feuille in het nieuwe ministerie had den aanvaard, werd de vergadering gesloten. De Iersche nationalisten hebben reeds een manifest aan de kiezers uitgevaardigd, waarin zij in de eerste plaats vragen om geldelijken steun voor de verkiezingen. Gladstone moet stellig besloten hebben, zich niet verkiesbaar te stellen voor het Lagerhuis, maar zijn geest verwanten verwachten althans een manifest van het volk, ter aanbeveling van Homo Rule. De verhouding tusschen Turkije en Bulgarije is zeer gespannen. De oor zaak hiervan is deze. De Porte wenscht, dat de bulgaarsche regeering krachti ger maatregelen neemt tot het herstel der rust in de macedonische grens landen. De bulgaarsche regeering eischt in antwoord daarop voldoening der Porte voor het schenden van de grens door de Turken en schadevergoeding, wijl bulgaarsche gendarmes door Tur ken gewond zijn. Nu de Porte deze eischen afwijst heeft Bulgarije zijn zaakgelastigde te Konstantinopel te ruggeroepen. Naar de Times uit Havana verneemt rukt de cubaansche muiteraanvoerder Gomez op naar Santa Clara om zich aan te sluiten bij de opstandelingen die daar verblijf houden. De Span jaarden zenden er versterkingen heen. Uit Tientsin verneemt de Times het onrustbarende gerucht dat de Japanners hun grenstroepen op het schiereiland Liautong versterken. Het huwelijk van den hertog van Aosta. In het oude kleine stadje Kingston- upon-Thames, waar de koningen van Wessex zich kronen lieten, waar nog, voor het leelijke moderne gemeente huis, de groote steen staat op welken die vorsten, na gekroond te zijn, plaats namen; en waar nu de Londenaars zoo gaarne lucht komen happen na den drukken struggle in de bedompte City, scheen Dinsdag de zon op ailer- feestelijkst getooide straten, één lan ge guirlande van groen en bloemen en dundoek. Allerlei kleuren in dat doek, het meest, met de Engelsche, de Fransche en Italiaansche kleuren. Welcome to Kingston wenschten die versieringen, wenschte een eereboog van brandladders, aan al de negen en veertig prinsen en prinsessen die het huwelijk kwamen bijwonen van „Helena van Frankrijk" met den hertog van Aosta. Daar waren, met uitzondering van Koningin Victoria en den markies van Lorne, al de le den van het Engelsche vorstenhuis, daar was het Huis van Orleans, op den hertog van Nemours na, de prins van Napels, de graaf van Turijn, de hertog van Oporto, nog anderen. Ook gezanten van Italië, Portugal, Spanje, Rusland, Duitschland, België, Dene marken. De kleine kerk van het kleine Kingston was natuurlijk veel te klein om al de gasten, vijfhonderd monar chisten uit Frankrijk, eene plaats te geven. Maar het weder was prachtig, en om de kerk groende een vriendelijke hof daar klonk het zoo liefelijk, het kerkgezang van den hymen Na zijn ongeval in Spanje beweegt de jonge hertog van Orleans zien nog altoos moeielijk. Per rijtuig kwam hij uit Londen, en jachtopzieners droegen hem uit zijn rytuig in de kerk. Het was nu de hertog van Chartre3 die prinses Helena naar het altaar leidde. Zij droeg een kleed van gebrocheerde zijde, met bleeke rozen, zilverstiksel en oude Italiaansche kant getooid, de sluier van denteiles de Chantilly was veertien voet lang. Na de plechtigheid in de kerk de zelfde waar het huwelijk van de ouders der bruid is ingezegend reed men naar Orleans-house, een drie eeuwen oud gebouw in Twickenham, dat vorstelijke en burgerbewoners heeft gehad. Louis Phillippe heeft er twee maal, het laatst als eigenaar, gewoond, en de hertog van Au male, wiens eigen dom het werd, heeft het kasteel ge heel verbouwd. Later hield o. a. Don Carlos er verblijf, en thans hoort het aan den directeur van een stoomvaart maatschappij, die het ter beschikking van den hertog van Orleans heeft ge steld voor deze bruiloft. Sedert dagen waren daar de bruids geschenken uitgestald, een koninklijke diadeem, cadeau van den Koning en de Koningin van Italië, geheel van diamanten en een half millioen francs waard; paarlen en Kasjmir sjaals van de gravin van Parijs, Diamanten und Perlen van den bruigom. De hertog van Orleans heeft aan dit feest vorstenluister willen geven. Toen de stoet voor Orleans-house aankwam, klonk na God save the Queen en het Italiaansche volkslied, het oude Koninklijk-Fransche Vive Henri IVen aan de lunch, bij de receptie, aan het diner verschenen de heeren in den ouden hofrok van koningsblauw laken met gouden knoopen en lichtblauwe satijnen opslagen. Of de jonge pretendent ook als Sire werd toegesproken, wordt niet gemeld. Niet enkel in het nauwlijks gereed maakte Kaiser-Wilhelm-kanaal ra- in de schepen aan den grond. Het italiaansche pantserschip Sardegnais op de terugreis van Kiel in den grooten Belt vastgeraakt, zoodat een duisch en een deensch oorlogsschip hulp moes ten verleenen. VARIA. De speciale verslaggever van de UlJc, die de Kielerfeesten aan boord van de persboot- Waldemar zou meege maakt hebben, heeft enkele slotbe schouwingen aan zijn verslag toege voegd. De golven der geestdrift storten over het dek en bevochtigen de hoogste autoriteiten. Alle schepen zijn dronken van vreugde en zwerven door het kanaal als huiswaartskeerende studenten, aldus luidt de aanhef. De voorzorgsmaatregelen tegen in ternationale spitsboeven bleken, naar hij nog doet opmerken, schitterend te zijn. Alleen een Turksch schip is zoek geraakt. Maar de bemanning zou r9eds vooruit verklaard hebben, dat dit schip hun gestolen kon worden. Na het einde vaD de feesten namen de gast-schepen afscheid onder een nat Ztril. De laatste, die wegging was de Nederlander At-jeh (Berlijnsch Adieu.) Op een zeiltochtje Jonge dame. Wat is er te doen, kapitein Kapitein. Ja, mijn lieve dame, 't is leelijk genoegoub roer is ge broken. Jonge dame.Och, dat komt er niet op aan. Dat zit onder water en niemand ziet het. CONCERT op Vrijdag 28 Juni des avonds van 810 ure, door het Ste delijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeester, den heer Ch. P. W. Kriens. PROGRAMMA. 1. The Queens Fusiliere March Kosubek. 2. Ungarische Ouverture Er kei. 3. Marche funèbred'une Marionette Gounod. (geïnstrum. door Kriens). 4. Grande Fantaisie sur des motile de l'opéra Un Ballo in Maschera. Verdi. 5. Ouvert. Leichte Caval- lerieSuppé. 6. HussarenrittSpindler. 7. Pilger Chor und Lied an der Abendstern. Wagner. 8. Potpourri op thema's uit Ital. Opera's Kappey. SCHUTTERIJ. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, brengen ter kennis van be langhebbenden, dat de commissie van onderzoek en beslissing omtrent d< redenen van vrijstelling en uitsluiting van den schutterlijken dienst, voor geschreven bij art. 15 der wet van 11 April, zitting zal houden op den Doelen alhier op Dinsdag den 9en Juli 1895, des morgens ten half tien ure. Commissariaat ran Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijksbehalve Zon- en feestdagenvan li tot 1 uur voor de eigenaars terug te bekomen. Gevonden in de opgehaalde vuilnis- stoffen een zilveren vork en dito messenlegger, en in het water drij vend gevonden een gebogen luik van. een schip, terug te bekomen aan het bureau van den hoofd-opzichter der gemeente-reiniging, Harmenjanswego Een brief. Eene parapluie. Een bnl in étui. Een halsband. Eenige oorbel len. Een handwagen. Een hond. Een broche. Eene portefeuille. Een kinder kaper. Een onderstuk van een oorbel. Twee rozekransen. Een mutsje. Een beursje met geld. Eene militaire spoor. Een gedeelte ketting. Een hor loge. Eenige sleutels. Stooffivaartbsrichtsn. Het stoomschip Edam, van de N. A. S. M., van New-York naar Amsterdam, pass. 26 Juni, des namiddags 1 uur, Dover. Het stoomschip Prinses Wilhelmina, van Amst. naar Batavia, arriveerde 26 Juni te Batavia. Het stoomschip Maasdam, vaa de N. A. S. M., vertr. 26 Juni van Rot terdam naar Newyork. Het Btoomschip Lawoe, van Rot terdam naar Java, arriveerde 25 Juni te Port Said. Het stoomschip Prinses Sophie, ver- trok 26 Juni van Batavia naar Am sterdam. Ondertrouwd: 27 Juni. G. R. A. Kalman en C. Kamp. F. C. Dobberke en A. F. Snoek. Getrouwd: 27 Jnni. J. D. Wackwitz en S. S. v. d. Steur. Bevallen: 26 Juni. P. Steen bakkerv. Eerde z. F. CavéVrij- moed d. Overleden: 25 Juni. D. Zuuren- donkTempelman 79 j. EssenstraaL H. J. v. Bruggen 1 m. d. Teylerstraat. 26. J. StöverFiesema 41 j. Oranjestr. C. Sohoosv. Zijl 74 j. Antoniestraat. J- G. J. Klenke, wed. Waning 43 j. Witte Heerensteeg. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 26 Juni. M.Koster Jz. en S. Levie, Amst. F. C. Vierling en D. J. C. Borsboom, den Haag. Bevallen: 25 Juni. C. Venne- mannCocx d., Amst. S. Bleekrode Vila Israël d., Amst. J. Schut Wilmes z., Amst. 26. S. A. Weenink Reeder d., Amst. Overleden: 22 Jnni. J. D.Bib bits, Bloemendaal. 23. C. H. Tödtmann 79 j., N.-Amstel. 24. H. B. Halberts- ma 65 j., Grouw. K. Akkerman Jz. 64 j., Alsmaar. E. E. Vrijdag 51 j., Amst. A. Vos Rzn. 51 j., Amst. J. Pronk 59 j., Watergraafsmeer. C. M. BronnerVan Grasveld 50 j., Arn hem. 25. Wed. G. DilMeijn 57 j., Ooslzaan. 26. H. Brandon jd. 14 j., Amst. MARK TNiEUWS- Amsterdam, 26 Juni. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen f0,a 0,dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers 0,80 1,ZeeuwBche Spuische Jammen 1,80 a 3,80, dito Flakkeesche 0, a 0,Geldersche Blauwe f0,— a 0,Katwijker Zand f4,40 a 5,50 Noordwijker Zand f0,a 0,Hille- gommer Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f4,40 a 4.80, dito blauwe f0,a 0,alles per Hl. Alkmaar, 22 Juni. Ter veemarkt aan gevoerd: 0 vette kalveren, 46 nuchtere dito, 31 schapen, 154 lammeren,vette varkens, 74 magere dito, 301 bigg;en, 5 bokken en geiten, 0 kleine bokjes, 6 koeien, 0 ossen, 13 paarden, 0 veu lens en 0 ezels. Prijzenvette kalveren f a nuchtere dito f 6 a 14, schapen f10 a 18, lammeren f8,a 14,magere 7arkens f 9 a 12, biggen f3,a 6, ezel fa bokken en geiten f3, a 6,-—, kl. bokjes f 0,a 0,koeien f 130 a 170, ossen 0. paarden f 100 a 200, veulens a allen per stuk, vette varkens a et. per Kg. Alkmaar, 24 Juni. Op de heden ge houden Veemarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: 5 koeien f170 a 220, 218 vette kalveren f 35 a 80, 27 nuchtere dito f8,a 14,83 vette schapen 116 a 22.50,57 magere varkens f 9 a 12, 0 paarden f aalles per stuk, 341 vette varkens 30 a 34 ets. per Kg. Edam, 22 Juni.KaasAangevoerd 108 stapels, weg. 23624 Kg. Hoogste ptrijs i 26,— de 50 Kg.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3