BINNENLAND. I Raadsvergadering te Zand- voort. Men meldt one uit Zandvoort do. 27 dezer In de heden alhier gehouden open bare Raadsvergadering, waarin de heer van Toombergen afwezig was en die gepresideerd werd door den Wethou der van der Werff, bij afwezigheid van den Burgemeester werd eene missive van mej. A. C. EngelsBil, inhoudende verzoek om teruggave van betaald schoolgeld, in h inden gesteld van B. en W. ter afdoening. Daarna besloot de Raad op de be- grooting van uitgaven voor den dienst 1894 eenige af- en overschrijvingen te doen, tezamen tot een bedrag van f 777.83-. Vervolgens werden aan de heeren G. J. Eltzbacher te Amsterdam ver pacht voor de somma van i 150 ge- durende het badseizoen 1895,36 bad koetsen met toebehooren, 4 Scheve- ningsche tenten, 1 gezelschapswagen 1 roeiboot met toebehooren en verder reddingematerieel. Aan elk der badinrichtingen van het Groote Badhuis, Driehuizen en Neptunus werden verpacht 3 badkoet sen voor f5 per stuk eveneens voor het badseizoen 1895. Bij deze verpachtingen bleef de heer Draijer buiten stemming. Daarna werd aan mej. S. Paap-Oriens, op haar verzoek eervol untslag ver leend uit hare betrekking van ge meente-vroedvrouw en zulks met in gang van 1 Juli a.s. Nadat een suppletoir kohier der hondenbelasting was vastgesteld, werd aan den heer Th. van Dantzig eer vol ontslag verleend uit de betrekking van onderwijzer alhier met ingang van 1 Aug. a.s. Daarna werd de openbare vergade ring gesloten en eene geheime zitting gehouden. Door de liberale kiesvereeniging te Haarlemmermeer zijn 5 van de 6 aftredende leden van den Raad weder kandidaat gesteld. Voor het 6e lid, den heer P. Knaap, is gekozen de heer J. van Zijverden, oudlid van den Raad. (Zie vervolg Stadsnieuws Se pag.) de Reg. beloofde zelfs de overweging van het in rekening brengen zijner tijdelijke diensten bij een eventueele pensionneering. Erkend werd ook, dat de heer Waale onrechtmatig was behandeld, langer gegijzeld dan met den geest van wetten en reglementen was overeen te brengen en de Min. kondigde dan ook een wetswijziging aan betreffende speciale gevallen van gijzeling. Erkend werd ook dat gevan genen, praeventief zittenden en ge gijzelden niet aan een eenvormige Dehandeling in de gevangenis onder worpen mogen zijn. De heeren Meijer en Waale zullen wellicht zeggenhet is niet alles wat we verlangden maar het iB reeds veel. En zoo is het inderdaad. Een tamelijk lange discussie heden middag aangevangen en morgen (Vrijdag) voort te zetten, wacht onB blijkbaar over het wetsvoorstel van den heer Pijnappel. We hebben een nieuwe faillissementwet, maar die is nog niet ingevoerd. En nu is de bedoeling van den voorsteller om nit die wet te lichten de bepaling dat 't raillissement moet worden uit gesproken „in het gemeenschappelijk belang" der crediteuren. Vous voyez d'ici het debat dat over zoodanige bepaling te voeren is in een aan juristen rijke vergadering. Wat een spitsvondigheid! Daar heeft een gewoon mensch, met niet-juridisch verstand of zooals een groot jurist eens gezegd heeft: met „onbedorven" verstand, geen flauw begrip van. En 'k waag me dan| ook niet aan een explicatie van het debat. 'tKan best wezen dat mijnheer Pijnappel zijn zin krijgt. G. Jr. mr. M. W. F. Treub, mr. L. Zegers Veeckens. Blijkens bij het departement van Marine ontvangen bericht is Hr. Ms. korvet Alkmaaronder bevel van den kapitein-luitenant ter zee R. C. A. L. Jansen van Afferden, in den morgen van den 27sten de zer te IJmuiden binnengevallen. Aan boord was alles wel. (SL-Ct.) Parlementaire praatjes. De „plattelandsclub" is een nieuwe instelling in onze parlementaire zeden. Zij heeft heden (Donderdag) een vic torie behaald met de handhaving van het veelbesproken kantongerecht] te Ridderkerk. Toelichting zal die zaak, na al hetgeen daarover gewreven en geschreven is, wel niet meer behoeven. Zij heeft aanleiding gevonden in de grens verandering die de gemeente Rotterdam onderging. Met 40 tegen 27 stemmen besloot de Kamer, zeer tegen den zin van den Minister van Justitie en dank zij de krachtige po gingen van den heer Arie Smit, alge vaardigde van Ridderkerk(l), dat die plaats de zetel van een kanton gerecht zal zijn. De rechtzoekenden uit deze streek des lands kunnen tevreden zijn. Dat kunnen ook de heeren Meijer, oud-tijdelijk-leeraar aan de Kon. Mil. Academie en Waale, uitgever te Zie- rikzee. Beiden hebben zich in adressen aan de Kamer over ondervonden on recht beklaagd; de eerste over onbil lijke terugzetting, de tweede over on rechtmatige gijzeling en onbehoorlijke behandeling in den kerker.Beide zaken zijn overbekend. Beiden kunnen tevreden zijn, zeg ik, want het debat over de conclusiën op hun adressen, stelde hen voor een goed deel in het gelijk. Erkend werd, dat de heer Meijer niet al te netjes was behandeld en Het voornemen bestaat bij de plech tige uitreiking van de ridderorden, eervolle vermeldingen en eereaabels op 6 Juli a.s. in het Malieveld te VGravenhage voor de Lombok-expe ditie, ook het eereteeken voor be langrijke krijgsverrichtingen voor an dere expedities toe te kennen aan hen, die daarvoor in aanmerking ko men. Aan den vuurstoker 2e kl. der marine Arends en den marinier 2e kl. Van Burk zal bij deze gelegenheid het eereteeken met gesp „Tamiang" worden uitgereikt. Van de Wereldtentoonstelling. XIII. Amsterdam29 Juni 1895. Op Oud-Holland wordt in de Prin sstraat door J. D. Posthumus, let tersteker (twee eeuwen later zal men hem waarschijnlijk graveur noemen) een zeer aardige gedenkpenning ver kocht in verschillende metalen en dus voor verschillende prijzen; daarnaast woont poorter Boekman, die zijn naam eer aandoet en aldaar boeken ver koopt. In een verborgen hoekje van het marktplein woont „de Oolycke Kookelaer," vader Simon Witgeest, alius de bekende goochelaar Bamberg, die er zijn „levend menschenhoofd" vertoont voor 25 en 15 cent „al na venint" de plaatsen, deze optische illusie is zeer vernuftig gevonden en trekt dan ook 7ele bezoekers. Het is niet ver van hier, dat gij iet3 geheel nieuws kunt bezichtigen, iets wat in deze 16de eeuwsche om geving minder goed past, daar der- ;e machines wel niet vóór 1895 zuilen worden uitgevonden, maar iets. dat als men aanneemt niet in Oud- Holland te zijn, hoogst belangwek kend ishet is de Champagnefabriek van de heeren B. Rössner A. Aulin- ger, vertegenwoordigd door Günther, Hüter Co. te Frankfurt am Main, zij doet door toevoeging van koolzuur en door hot gebruik van de aller nieuwste machines alle dranken mous seeren en maakt van gewone Rijnwij nen de heerlijkste Champagne, die in alle opzichten gelijk is aan de gewone Champügae, met dit onderscheid dat, waar anders voor de bereiding dezer godendrank minstens 2 jaren noodig zijn, deze firma dit in 20 minuten verricht. Hare artikelen zijn zeer bil lijk per fle3ch en per glas in haar huis op het marktplein te verkrijgen en om te bewijzen dat zij alles, wat gij maar wilt, doet mousseeren diene dat zij zeif van Eierpunch, een drank ongeveer gelijkstaande met onze Ad vocaat, „Eierpunchsect" maakt; ver der „Kaisersect," „Rothweinsect," „Champagnerbier" enz. Mr. G. SchoorljSilversmidt tot Saen- dijck verkoopt onder andere „gout en 8ilverwaeren" ook een zilveren broche waarop een gezicht op de gracht, waar o. m. ook de bakker (Maat schappij voor Meel- en Broodfabrie ken) gevestigd is die den voorbijgan ger aldus bedreigt: Die den bakker vergeten, Zuilen geen bollen eten. Kruis, Mr. Gout- en Silversmit ..zijn .den, die bij ongeluk de wederziW waren en in de poort ziet men aan sche begeleiders zijn kwijtgeraakt cl de eene zijde Nationale Houtsnijkunst met hun beidjes al dolende l<?oper. en aan de andere tapijten geweven in! te minnekoozen, weinig vermoedende, de fabriek van H. F. Keuller L m-1 dat zij van uit den hooge, vanaf het brechts te Hamnie ter Deurne (Oost- platform, worden bespied. De doolhof Vlaanderen). Aan de stille zijde van lis alleraardigst, tenminste wanneer de gracht is het winkeltje van den men niet alléén is en daarom bloemist Weber, die ook op het markt-1 plein met bloemen laat venten en die Blijft voor deze poort niet staan. Treedt in zijn huisje's morgens versche bloe-u:u— t men, 's avonds verkoopt; hij De kiezersvereeniging Amstels Bur gerij te Amsterdam vergaderde Don derdagavond in Zeemanshoop aldaar onder leiding des heeren Jan van Dui nen ten einde 14 candidaten te stellen voor de aanstaande verkiezing van leden van den Gemeenteraad. Op het voorloopig candidatenlijstje stonden de namen der heeren F. Adema van Scheltema, dr. C. F. J. Blooker, J. Boelen, mr. W. Boot, Alex. Daniëls, P. van Eeghen, C. V. Gerritsen, mr. L. W. van Gigh, mr. J. N. van Hall, G. Harkema, mr. Th. Heemskerk, J. C. M. J. Knegt, J. E. Korthals Altes, mr. L. J. G. van Ogtrop, dr. E. D. Pijzei, C. T. J. Louis Rieber. C. W. de Sauvage Nolting, mr. M. W. F. Treub, G. S. Willing, J. A. Wormser en mr. L. Zegers Veeckens. Tot candidaten werden gekozen de heeren - F. Adema van Scheltema, dr. C. F. J. Blooker, J. Boelen, Mr. W. Boot, Alex. Daniëls, P. van Eeghen, C. V. Gerritsen, mr. L. W. van Gigch, mr. J. N. van Hall, C. Harkema, mr. L. J. G. van Ogtrop, Dr. E. D. Pij zei, binnen, lieve Jeugd, uiteenvallende dito Het doolhof thans vernieuwd, biedt verkoopt „kransen in U de schoonste vreugd alle soorten, voor trouwen en geboorte, iFontijn en orgelspel, vertooning naar ruikers groot en klein voor allen, die I 't leven hier zijn." In „het huysje van Cra- Dat alles zal aan U veel stol tot beth" eet men Gebr ieders Kamphuy-1 blijdschap geven, zen's Goudeche sprits en kan men de 1 beroemde glazen bewonderen uit de Naast den doolhof is de werk- kerk van Gouda; ook verkoopt men plaats van Cerlijn en de Haan, Mrn. er siroopwaefelkensdie „van goede Timmerluyden, die van meening mare" zijn; ook vindt men hier denlzijD) dat tabakswinkel van Jan Toeback, alias I Timm'ren aan den wegh de Heeren Ratelband Co., die ook Geeft last van veel gezegh. op het marktplein in het huis metl Dit is dan ook zeker de °oorzaak. de druiven hunne gunstig bekende dat men er nooit „timmerluyden merken verkoopenhet huis op de I ziet en deuren en ramen steeds ge- gracht heet „de roockende Moor"I sloten blijven, het huisje hiernaast, onder hetzelfde dak is de winkel I hoewel alleraardigst, is nog steeds van de Vrouwenvereeniging „Arbeid I niet bewoond, hoewel meii tenminste Adelt", waar de bekende artikelen 0m het geen al te treurig figuur te <ran deze vereeniging verkrijgbaar zijn. doen maken van gordijntjes heeft Daarnaast, waarde lezer, bevinden zich I voorzien misschien ook woont er eeii de stillenvoor velen zal dit woord J menschenschuwe zestiende eeuwer in. nieuw zijn, en toch is het oud, want Toen ik zooeven van den Oud-Hol- het werd in de zestiende eeuw ge- landschen bakker sprak vergat ik bruikt; het is het isnu ja, I daarbij te vertellen, dat die ook zijne een plaats waarheen zich zelfs de kei-1 waren verkoopt aan de achterzijde zer niet te paard begeeft. Voor5 centl Van zijne Oud-Hollandsche bakkerij kan men deze merkwaardige inrioh-1 en wel in een keurig paviljoen op het ting bezoeken en in vele gevallen zal I terrein juist tegenover den „Wereld- men dit niet te duur vinden. Wijl Bazar", waar eene Mama met hare komen thans aan de grand attraction beide dochters den bezoekers de heer van Oud-Holland, de Doolhof, die tot I lijkste saucyze-, gember-, krenten-, heden reeds bezocht werd door 400001 rozijnen- en sucadebroodjes verkoo- personen. Voor gij aan het eigenlijke pen, terwijl gij er voor 25 cents een dolen begint, beziet gij eerst de ver- zak studentenhaver kunt koopen; na- zameling beelden, waarvan de betee-1 tuurlij k zijn de broodjes 's avonds niet kenis u in een hartverheffend gedicht J meer zoo versch als wanneer zij pas wordt uitgelegd, een gedicht, dat in zuiver Amsterdamsch wordt voorge dragen door een der b-dienden van den Doolhof. Gij ziet hier den reus Goliath benevens David, die genoem den reus door middel van een slinger Ij uist bij den doodde, voorts „de Chinees, die het I Rijksmuseum „In d'Huybö a" in het afleruiterste hoekje naast de restauratie „de Stads- Herberg" wordt gij uitgenoodigd tot het nuttigen van eieren met zuur door onderstaand gedicht: Gebakïe bot of schol mit bier. Eyere, vara als room, mit zier. Eu de rest al na venant, Leg reis an en word hier klant. Naast de S idsherberg, aan de an dere zij le is de kroeg, waar men „nur Löwenorau" scaenkt, hetgeen wordt aangekondigd door een grooten, gou den leeuwer volgt nu een typisch rijtje huize.ikleine in lood gevatte, groene ruitje-», uitgebouwde winkel kasten, lage deuren en kleine kamers zijn het waarachter en waarin men de St. Nicolaaskoek kan eten van W. Dooreu uit Dordrecht,, hier isDooren's St. Nicoiaasgebak, Kom in en proef het met ge aai", staat er op zijn uit hangbord, terwijl in een dito gebouwtje daarnaast de Amsterdamsche jonge lieden, in dienst der Oud-Holland Commissie, herschapen worden OuJ-Hullandsohshellebardiers, m.a.w. de kleedkamer der oppassers. Inden „gedreven ros.oer" verkoopt F. J. B. uit den oven komen, maar door dit charmant drietal U geboden, eet gij ze met smaak. Weder zijn twee nieuwe gebouwen op de terreinen verrezen en wel, een hoofdingang door het van de firma Thos. eerst het Chineesch porselein hier I Cook and Son, te Londen, die hier bracht," Gustaaf Adolf van Zweden, I ten dienste van de houders harer die „heldhaftig heeft gestreden voor I tickets dit gebouw heeft opgericht Kerk en Staat" en Catharina, zij-1 teneinde hun informatiën te geven ne dochter, die hem in de regeering I en geld op reiscredietbrieven te ver- opvolgde, Betje van Meurs „dat lo- genachtig wijf', dat beweerde in geen zes weken te hebben gegeten, niette- strekken enz. Tevens exposeert zij hier het mo del van één harer steamers „Rameser genstaande zij nog bezig was de brood-1 the Great" terwijl een „Cook's Inter- kruimels van haren mond te vegenI preter" den geheelen dag ten Uwenj Herman,die bezig is met aan den galg te I dienste aanwezig is. hangen en ten slotts de „potsige I Hans, die het gezelschap lachende doet terugkeerén." De poppen worden door een mechaniek bewogen, nl. „Auf der Alm, da gibt's koa Siind" want bier drinken is geen zonde en „Auf der Alm", het nieuwe Zwitser- sche Chalet, drinkt men een heerlijk door een man, die onder het platform I glas Pschorr- en Löwen- of Franziska- is verborgen. Gij treedt nu de gangen van den doolhor binnen en vindt, als gij het slim weet aan te leggen al I het is" mij spoedig den zich in het midden be-1 men deze nerbrau. Nu gaan wij naar den Wereldbazar: niet recht duidelijk hoe galerijen Wereldbazar vindenden restaurant, op het platform I heeft kunnen noemenmen had toch waarvan gij u kunt verlustigen in I vooruit kunnen weten, dat er geen den aanblik uwer dolende medemen-1 andere dan snuisterijen verkoopende x 1Turken uit Parijs plaatsen zouden huren en juist omdat men er niet anders ziet dan een groot aantal van schen. Gij kunt er ook leuke tafe reeltjes bijwonen, zoo was er o. a. onlangs iemand, een papa met 3 dochters, welke spruiten niet ophiel-1 deze Turken, een paar Franschen en den met den goeden man te verzoe ken ook smeeken éen, zegge êen, Chinees, benevens een te mogen dolen. Na lang I paar hollandsche inzenders, kan men gaf ZEd. toe en ving de het geen beeld van de wereld noemen; tocht aan; bij de eerste ronde ging leen bazar is het echter wel, want de alles goed; toen hij echter bemerkte, I meest verschillende artikelen kan dat hij met al zijn geloop en gezoek I men en koopen, men ziet er Egypti- niet verder kwam doch telkens weder I sche waarzeggers naast handelaren in op hetzelfde punt uitkwam, raakte 's mans gedu d uitgeput en deed hij zijnen nakomelingen de heftigste verwijtingen hem in zulk een laby rinth te hebben gelokt, terwijl hij alle uitvinders en exploitanten van doolhoven naar het peperland wensch- te. Dan weer ziet men twee jongelie- nougat, rozenolie naast broodjes met ham, limonade, bij verschillende druk werken, sigarenpijpen naast Ceylon Kaneellikeur en nieuwe Hollandsche maatjesharing naast Deventer koek. U al die Turksche inzenders Dij name te noemen is absoluut onmogelijk, hunne waren zijn alle geiijk en be- Het was half acht alvorens Evelyn het huiB kon verlaten en toen zij de laan naar Clematis Cottage doorliep ontzonk haar bijna de moed. Dick dineerde op Jessamine Villa maar Burton stond voor het raam van zijne zitkamer toen zij den tuin binnenliep. Hij legde zijne pijp neer en trad op de deur toe, beangstigd door de smart op haar gelaat. „Ik wilde u eens spreken," zeide zij met zachte, bevende stem, en hij trad terzijde om haar binnen te laten. Hij ge voelde Bchaamte over zijn gedrag van dien namiddag en wendde zich af om het venster te sluiten. Evelyn zweeg ech ter niet lang. Wanneer zij niet dadelijk sprak, zou haar moed haar geheel verlaten. „Kapitein Burton," zeide zij, „u vermoordt mijne moeder. Neen, ik ga niet zitten," voegde zij er haastig bij, toen hij een stoel nabijschoof. „Dokter Brodrick zegt, dat een her haling van het gebeurde de laatste zal zijn. Ik kan het ge beurde niet begrijpen; ik deins er voor terug om te trachten het te begrijpen, maar ik weet, dat u mijne moeder om duizend pond hebt gevraagd, en ik weet ook dat zij die in de gansche wereld niet bezit. Zjj kan u geen geld geven; haar inkomen heeft opgehouden. Het is nutteloos om haar te bedreigen. Waarom zoudt u haar bedreigen? Wat heeft zij ugedaan?" „Wanneer ik het u vertelde zoudt u het evenmin begrij pen als nu," antwoordde hij en liet het hoofd hangen met zijne handen op zijn rug; zijne gewone opgewektheid was geheel verdwenen. Zij stond met de eene hand op de tafel leunend, de andere tegen haar borst gedrukt en keek hem met voorovergebogen gestalte vol spanning aan; haar bleek gelaat vertoonde een smeekbede en het was alsof zij begreep welk een strijd er in zijn binnenste plaats had. Hij w,.s een man van opwellingen, gemakkelijk tot het goede zoowel als het kw de over te halen. Ofschoon hij reeds verschillende laakbare handelingen had verricht, had zijn hart nog zachte plekken en Evelyn had er een van getroffen. „Om haar om h rentwille zou ik geen duimbreeds wijken," mompelde hij. .Om uwentwille," voegde hij er bij g in het gelaat, „zou ik zeer veel en keek haar plol-en willen doen." „Ga dan van h er en „Dus alles wat ik k.-. haat dus mijne ver»< bleef...." „Wanneer u blijft -1- „Dus moet i, her: U zult nooit wetei. zoudt mij nog mee: i gevoeligheid, maar - Zij bedekte haar stoel en schrei o; va „Ik ben een ruw. oor, „maar - -,. mij, op uiijn O gaan, dat verzrkr „Dadelij >r z Mijne moe-lei iaat ons met rust," smeekte zij. -loen is u uit den weg te gaan. U ijning; u zoudt niet willen dat ik ft mijne moeder, kapitein Burton." an even arm als ik gekomen ben 1 t het mij kost; wist ge het wel, u achten. Het is dwaas van mij die het toch moeten doen." met hare handen, zonk neer op den ter verlichting. rel," mompelde hij dicht aan haar er gaan. U maakt eene vtouw van Godswil Evelyn, schrei niet. Ik zal -n keek op; „zult u dadelijk gaan. ist vinden voordat...." „Ja, dat is: ga heen van hier. Men heelt je nergens op de wereld noodig. Onthoud dit ik ga niet heen ten genoege van haar. Dat kunt u haar zeggen." „Maar gaat u van avond?" drong zij aan, bij de zaak blijvende. „Het is nu acht uur," antwoordde hij en wendde zijne oogen bjjna geen oogenblik van haar gelaat. „De laatste trein gaat niet voor tien uur," drong zjj aart „Kapitein Burton, ik smeek u vanavond te vertrekken." „Op mijn woord, „u kunt me om uw vinger winden,"zeide hij. „U zult uw zin hebben. Het pakken van mijne bagage zal niet veel tijd kosten." „Na tien uur," mompelde zij. „Ik zal het aan moeder ver tellen, dat ge vertrokken zijt." Evelyn stond op en trad op de deur toe. „Kapitein Burton," voegde zij er bij, „ik dank u uit den grond van mijn hart." „Reik mij de hand mijn kind," riep hij uit met heesche stem en zij stak hem de hand toe. Hij hield deze een oogen blik vast, keek haar vriendelijk in het gelaat en vervolgens, alvorens zij wist wat zijn voornemen was, boog hij zich tot haar en kuste haar op de wang. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2