nmmw, Letteren en Kunst. Sport en Wedstrijden. Rechtszaken. Politiek Overzicht. G e ui en g d N i e u ws. Vervolg Stadsnieuws. KENNISGEVING. !8e Muziekuitvoering in (ka Heul. Burgerlijke Staud staan uit rozenolie en Oostersche snuisterijen, alsaschbakjes, sigaren-, sigaretten- en tabakspijpen, kaarten en fotograliedoozen en Oostersche lekkernijen, die zij onder het geroep van NougatNougatLekker Lek ker MooieMooieaan den man trachten te brengen. De beteekenis van het Hollandsche woord'„lekker" verstaan zij in dien zin, dat het toe passelijk is op alles, wat mooi, aan genaam of goed is. Zoo trachtte éen der Turken een tapijt te verkoopen zeggende dat het „lekker, Melnèr" was; onze moedertaal hoort men hier op de llerkomiekste wijze radbraken. Een der belangrijkste inzendingen in den wereldbazar is die van de Am- sterdamsche Graveerinrichting, Hei- ligenweg alhier. Zij exposeert een ma chine, een soort rotatiepers, waar mede zij in staat is in minder dan éen minuut 100 visitekaartjes te drukken, natuurlijk gaat er eenigen tijd mee heen, vóór de naam, dien gij gedrukt wen sekt te hebben, gezet is, doch in 5 minuten zijnde kaartjes geheel gereed, gezet, gedrukt en in-! gepakt en kunt gij ze na betaling van 60 cent medenemen. Een proefdrukje wordt voor U af gedrukt, hetwelk gij kunt medene men, waardoor gij ook gratis de ma chine kunt zien werken. Voorts vindt men hier den winkel des heeren C. Tb. van Buuren, (an ders niet!) die broodjes met vleesch, ham worst, kaas enz. verkoopt en dat hij er veel van verkoopt bewijst de jmassa menechen, die zich hier voortdurend verdringt om iets van deze spijzen machtig te worden, die door vrouwelijke bedienden U worden toegereikt. Vermelding verdienen de beide verblijfplaatsen der Hollandsche IJzeren Spoor we v mij. en der Mij. tot exploitatie van Staatsspoorwegen; het zijn informatiebureaux, terwijl beide hier reclame maken voor hunne lijnen Continent-Engeland,de een viaQueens- boro', de andere vit Harwich. Meijer W. Goudeket, kunsthande laar te dezer stede, heeft hier een salon ingericht, waar schilderijen van meesters van verschillende richting te koop zijn, doch waarvan er, naar ik geloof, meer worden bewonderd dan verkocht. Het merkwaardigst is voorzeker het magazijn van de Chineesche firma Chun-Quan-Kee Co. te Canton en Parijs, waar uitsluitend Chineesche artikelen door Chineezen worden ver kocht het is wel aardig die Fransch sprekende Chineezen zoo e nsinhun gewone leven waar te nemen, al ziet dan ook een zoon van het Hemelsche Rijk met een aiguille-parapluie en een meerschuimen sigarenpijp er wat zonderling uit. Dicht daarbij is het gebouwtje van een aischafiers-vereeniging, waar men onder andere niet alcoholische dran ken ook een glas water kan gebrui ken, voor de somma van 1 cent, voor een glas water echter meer dan ge noeg de vereeniging geeft hier meer tractaatjes uit, dan zij niet alcoholische dranken verkoopt. Verder storen wij ons niet aan de Turken, die maar steeds onder het geroep van: „lekker, lekker, lekker, Nougat, Mienèr" U nog wat trachten te verkoopen en gaan in de nieuwe restauratie in den voorgevel van het hoofdgebouw uitrusten van deze lange wandeling. B. A. B. Meineed. De korporaal A. B., 3e reg. inf. te Middelburg, die gereclameerd had over eene disciplinaire straf hem door den garnizoens-commandant opgelegd is door den krijgsraad te 'sGravenhage in het ongelijk gesteld. Zijn klacht is niet alleen bevonden ongegrond, maar ook zoo lichtvaardig, dat die, volgens den krijgsraad aan verre gaande oneerbiedigheid moet worden toegeschreven en is hij om die reden bovendien veroordeeld tot veertien da gen provoost om den anderen dag op water en brood. A. B. herftindie straf berust en afgezien van zijn recht tot hooger beroep op het Hoog Mili tair Gerechtshof. Men verneemt thans, dat eene straf vordering zal worden ingesteld wegens meineed tegen zes korporaals (van het korps) die de reclamant als getuigen décharge had voorgebracht. Zoo spoedig mogelijk zijn de reizigers in de gelegenheid gesteld de reis te vervolgen. Woensdagavond keerde een der knechts van den heer Dericks te Dru- ten met een zwaar geladen wagen hooi huiswaarts. Op d6n weg van Altforst naar Puiflijk schrikten de paarden voor een vischnet, waardoor de wagen omkantelde en in een sloot terechtkwam. De voerman wist zich door van den wagen te springen te redden, doch de 17 jarige A. Stevens, die op het hooi lag, werd er onder bedolven. Eenige oogenblikken later haalde men hem er levenloos on der uit. Woensdagavond liep de trein, om ruim 8 uur van Vorden naar Zutfen vertrekkende, ter hoogte van de wacht post no. 13 op 't spoor, vroeger voor 't vervoer van ijzererts gebruikt. De locomotief kwam, na een stootbuffer vernield te hebben, in een modderigen kuil te land, maar door het felle remmen van den kranigen machinist bleef de eigenlijke trein nog op de rails staan, zoodat persoonlijke onge lukken van ern8tigen aard zijn voor komen. Een paar beambten hadden kwetsuren gekregen. De materieele schade, ofschoon niet gering compartiment der eerste of tweede a- verbrijzeld) is toch be trekkelijk klein te achten. Chrispijn te Berlijn. Wanneer wij er op gesteld mogen zijn en waarom zouden we ons die kleine ijdelheid niet veroorlooven dat men in het buitenland over ons denkt zooals wij het verdienen, misschien zelfs iets beter, dan bewijst de heer Chrispijn ons op het oogen- blik in Duitschland een goeden dienst. Wij hadden ons van dien tocht naar Berlijn niet veel voorgesteld; het blijkt, dat wij wat te pessimistisch zijn geweest; misschien ook hebben de opmerkingen van verschillende bladen mede ten gevolge gehad,dat het gezelschap de Nederlandse he Tooneel- vereeniging een paar gasten heeft mede genomen en juist in de beste rollen dier gasten zijne kracht heeft gezocht. De vergelijking door het Duitsche publiek van onze toonoel- spelers met de Duitsche in stukken als Jeugd en Eenzame Menschen, zullen wij nog moeten afwachten. Maar dezen dienst hebben de heer Chrispijn en de zijnen ons toch reeds bewezen, dat zij ons hebben bevrijd van den naam, dien wij hadden in Duitschland, dat wij met overdreven pathos, met groote bombast spelen. De beschuldiging schijnt van hon derd of honderd vijftig jaar her te da teeren, maar juist doordat men in Duitschland zoo weinig gelegenheid gehad heeft onze tooneelspelers te zien, is de roep blijven bestaan. In 1790 moet een criticus, aan wiens uitspraak nog dezer dagen in het Berl. Tageblatt herinnerd werd, van onze acteurs gezegd hebben „De hou ding der heeren doet mij dikwijls denken, dat zij vreeselijke buikpijn hebben, zoo bogen zij hun bovenlijf met ingetrokken lichaam voorover, terwijl de armen loodrecht naar be neden hingen. Worden zij daarente gen geroerd, dan werpen zij zich op den eersten den besten persoon die in hunne nabijheid staat, man of vrouw; als zij iemand iets moeten verzoeken, wentelen zij zich in het stof" enz. En de verslaggever, die deze mooie tirade aanhaalt, voegt er bij, dat onpartijdige menschen, die goed opmerken, beweren, dat die wijze van spelen bij ons nog steeds in zwang en niet uit te roeien is. Van de onzinnigheid dezer bewe ring hebben de gastvoorstellingen van de Nederlandsche Tooneelveree niging de Duitschers nu zeker wel overtuigd. Bbld, Adeline Patti. Adeline Patti is Maandagavond te Londen nog eens in Covent Garden opgetreden als Zerline in de Don Juan van Mozart. De titelrol werd door Maurel gezongen. Er werd ruim 20,000 galden ontvangen; voorplaat sen die gewoonlijk 2£ ehilling kosten, werd in den namiddag 4 pond ster ling betaald. De opvoering wordtin alle opzichten uitstekend genoemd. Het bekende renpaard Krylaty van den heer Joh. de Mol te 's Gravenhage dat te Groningen op stal stond, is Woensdag gestorven. Zaterdag heeft het nog deelgenomen aan de hard draverij te Winsum, werd het nog getraineerd, later in den avond kreeg het koorts en aan vallen van koliek en Woensdagmorgen bezweek het. Het vleesch, dat bij onderzoek ongeschikt bleek voor ae consumtie, is op de gebruikelijke wijze vernietigd. Harttorff, die Donderdag vóór 8 dagen te Amsterdam heeft terecht gestaan onder beschuldiging dat hij, doelende op den brigadier Van Duin, zou hebben geroepen „Slaat er op ik zal de eerste zijn," en zich ver volgens tegen zijne arrestatie zou hebben verzet, is Donderdag door de 4e kamer der Amsterdamsche recht bank vrijgesproken van opruiing, doch schuldig verklaard aan wederspannig- heid en deswege veroordeeld tot 14 dagen gevangenisstraf. Donderdag beraadslaagde de fransche Kamer over de credieten voor de expeditie-Monteil. De gewezen minister van koloniën, Delcasse, verdedigde de uitrusting van die expeditie. Verscheiden afgevaardigden ver weten Delcasse, voor Monteil te hebben doen dienen z -kere credieten, toegestaan voor Oebanghi. Chautemps, de ministerverzocht dat men de credieten zou toestaan, omdat men zijne handteekening moet honoree- ren. Werden de credieten niet goed gekeurd, dan zou de regeering toch eene nieuwe aanvraag moeten in dienen. Eene motie om de beslissing te verdagen, werd ten slotte aange nomen met 346 tegen 89 stemmen. Het voorstel om een onderzoek te doen instellen, door Chautemps be streden, werd verworpen met 347 tegen 195 stemmen, en een motie van vertrouwen in de regeering aan genomen met 322 tegen 2 stem men. In de belgische Kamer zijn Donder dag de beraadslagingen ten einde gebracht over dej voorloopige maat regelen ;ten aanzien van den Kongo- staat. In den aanvang wees de eerste- minister de Burlet op de noodzakelijk heid om op dezen zittingsdag eene beslissing te nemen. Hiertegen verzette zich de radicale afgevaardigde Fléchet, die verklaarde, dat de linkerzij de ver gadering zou verlaten, zoo de meerder heid het debat ging onderdrukken. Na heftige scènes werd de beraadsla ging ten einde gebracht. De socialisten verlieten vóór de stemming de ver gaderzaal. Met 171 tegen 16 stemmen en 8 blanco's werd het voorstel aangenomen om aan de Browne de Tiège zijne vordering terug te betalen, waarna met 65 tegen 15 stemmen en 7 blanco's de hypotheek werd goedgekeurd, welke op den Kongo-spoorweg zal worden gevestigd. In het engelsche Lagerhuis ver klaarde lord Salisbury Donderdag avond den tijd nog niet gekomen te achten om de door de regeering te volgen politiek uiteen te zetten. Voors hands is de politiek, het Parlement zoo Bpoedig mogelijk te ontbinden. Ik hoop, zeide de lord, dat dit den 8en of 9en Juli kan geschieden. Wij zullen trachten de beslissing van de kiezers te verhaasten, welke alleen in staat is de lijnen aan te geven waar langs de politiek zich zal moeten be wegen. Lord Rosebery voerde aan dat ter wijl de afgetreden regeering bereid was hare politiek aan het oordeel der kiezers te onderwerpen, aan deze door de nieuwe regeering ten aanzien van hare politiek slechts een stuk blank papier wordt voorgelegd. Lord Rose bery vroeg verder eene verklaring van het ongewone verzoek, aan den afgetreden minister van Campbell Bannerman gedaan om de zegels van zijn ambt Dinsdag jongstleden reeds af te geven. Hierop antwoordde lord Salisbury dat de oppositie met het vragen eener politieke verklaring van de regeering wachten moet totdat het ministerie geheel zal zijn samengesteld. Wat de. vraag betreffende den heer Campeilj Bannerman betreft, lord Salisbury heeft dezen alleen gevraagd of het hem het belang van den openbaren dienst, voegen zoude de zegels van zijn ambt spoedig af te geven. Hierbij bestond geenerlei bedoeling om Cam- pell Bannerman te beleedigen. Lord Rosebery aanvaardde deze verontschuldiging. De berichten over den toestand in Macedonië luiden eenigszins onzeker. Volgens berichten door het turksche gezantschap te Parijs verBpreid, is geen opstand in Uskub uitgebrokenin Salonika, Monastir en Korsovo heerscht volslagen rust. Kleine benden bulgaarsche roovers zijn reeds door de troepen uiteengejaagd. Aan de Times wordt uit Konstan- tinopel gemeld, dat de stand van zaken in Macedonië stellig ernstig is, ofschoon alle pogingen worden aan- om het nieuws van daar te on derscheppen. De Macedonische partij in Bulgarije heeft de gruwelen in de grensdistricten gepleegd overdreven, om ze te kunnen gebruiken als een wapen tegen de regeering. Niettemin scnijnt het vast te staan dat op som mige plaatsen ernstige onlusten zijn geweest en dat daar veelal anarchie heerscht. Het versterken van de Otiomaansche troepen daar schijnt ook zeker, ondanks de daarmee in strijd zijnde betuiging van het Mace donische comité te Sofia, dat de agenten van het comité heimelijk Macedonië binnen zijn geslopen, groote voorraden ammunitie en wapenen meevoerende. Maarschalk Martinez Campos heeft aan de spaansehe regeering gemeld, dat hij nog 14.000 man noodig heeft om na het regenseizoen den beslis sende veldtocht op Cuoa te onder nemen. Het Braziliaansche gezantschap te Parijs heeft het volgende telegram uit Rio de Janeiro omvangen: „De gewezen generaal Saldanha da Gama is, aan het hoofd van 600. op standelingen, volkomen verslagen door de regeeringstroepen en gesneuveld, evenals verscheiden officieren en 150 zijner volgelingen." Dit bevestigt dus het reeds vermelde bericht uit Montevideo aan de Times. Baron Edmond de Rothschild heeft, naar men verhaalt, voor 500.000 frB. de kostbaarheden gekocht, die onlangs zijn ontdekt te Boeco Reale bij Pom- peji en zal die aan het Lonvre ten geschenke geven. Deze schat is een der rijkste, die er ooit gevonden zijn. De voorwerpen zijn ongeveer afkom stig uit de eerste eeuw na Christus het zijn hoofdzakelijk zilveren voor werpen, die bewonderenswaardig mooi bewerkt zijn. Onder andere is er een vaas, waaromheen een dans van ske letten is gewerkt, onder welke de na men van Aristophanes, Euripides en andere dichters zijn aangebracht; een kunstvoorwerp, dat uit net oogpunt van kunst en van oudheidkunde nog als een unicum moet beschouwd worden. De journalisten te Kopenhagen. Na een verrukkelijken tocht naar Frederiksborg en FredenBborg en een schitterend diner, aangeboden door het stedelijk bestuur van Kopenhagen, zijn de feestelijkheden Woensdag avond geëindigd met een afscheids feest in het phantastisch verlichte Tivoli, waar 30,000 personen tot vroeg in den morgen de gasten bleven toejuichen. Langs den weg van de zaal waar het diner plaats had, naar Tivoli, stonden tienduizenden en haie ge schaard. Er heerschte een ongeloofe lij ke geestdrift. De audiëntie bij den Koning is niet doorgegaan, ten gevolge van het diplomatieke optreden van Duitsch land. De desertie onder de Spaansehe troepen op Cuba, schijnt eenen grooten omvang aan te nemen. Opnieuw heeft zich een officier, de commandant van het vrijwilligers-escadron, van het le ven beroofd uit wanhoop over de vele deserties onder zijne manschappen. Majoor Casalias, die onlangs met 300 man naar de opstandelingen was overgeloopen, is Zondag in eene scher mutseling bij Flacetas gedood. Heden werd door de architecten Roog en Van den Ban aanbesteed: Het bouwen van een tentoonateliings- lokaal voor bloemen en planten met woonhuis te Heemetede. Ingeschreven werd door J. R. Reinieree, Overveen f23,150 Giebels en Servellen, alhier 20,985 C. Bos, Haarlemmermeer „20,800 N. F. Vosse, Heemstede 20,550 Wed. H. Adriaanse, 20,500 W. A. van AmBtel, 20,500 J. W. van Santen, alhier 20,120 M. Vester, Heemetede 20,100 J. J. van Scheijndel, alhier 20,000 F. M. Smit, Heemstede 19,998 A. F. Capteijn, alhier 18987 aan wien het werk is gegund. Burgemeester en Wethouders van Haarlem, doen te weten dat is inge komen een verzoekschrift van E. S. Schönhuth firma H. Kleinmann Co. om vergunning tot oprichting van eene gasmotor in de platendrukkerij, Kenaupark 9. StQomvaartberichisn. Het stoomschip Prinses Sophiever trok 26 Juni van Batavia naar Am sterdam. Het stoomschip Oengaranvan Java naar Rotterdam, arriveerde 27 Juni te Suez. Het stoomschip Java, van Java naar Amsterdam, passeerde 26 Juni Perim. Het stoomschip Voorwaarts, van Amst. naar Batavia, arriv. 27 Juni te Genua. Het stoomschip Soendavan Am sterdam naar Batavia, pass. 26 Juni Gibraltar. Het stoomschip Merapivan Java naar Rotterdam, arriveerde 27 Juni te Suez. Het stoomschip Lawoevan Rot terdam naar Java, vertr. 26 Juni van Suez. Het stoomschip Edam, van de N. A. S. M., van New-York naar Amsterdam, arriveerde 27 Juni te Amst. Het stoomschip Obdamvan de N. A. S. M., van Newyork naar Rotter dam, passeerde 27 Juni, des nam. 4 u., Wight. Het stoomschip Maasdam, van da N. A. S. M., van Rotterdam naar Newyork, pass. 27 Juni des avonds 7 u. 20 m., Prawlepoint. CONCERT op Zondag 30 Juni des namidd. van 2%4 ure, door het Ste delijk Muziekkorps onder direct ie van den Luitenant-Kapelmeester, den heer Ch. P. W. Kriens. PROGRAMMA. 1. PolonaiseChopi:u. 2. Ouverture Giralda. Adam. 3. Neu Anna Polka Strauss. 4. Ungarische FantasieStenebruge. 5. Sarafan Ouv. Russe. Erichs. 6. Isoldens Liebes Tod. SchlussScène aus Tristan und Isolde Wagner. (geïnstrum. door Kriens). 7. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra Carmen Bevallen: 27 Juni. F. Hoog kamerBrussel z. J. Th. Héuvel- kanip—Sehuitfink z. W. M. Baitels de Nij8. 28. J. C. BoersmaBan- nink z. L. J. v. d. WeijdenBosch d. Overleden: 26 Juni. H. A. C. Dekker 12 m. z. Mr.Jr.laan. 27. J. Volders 75 j. Krocht. J. Doets 74 j. Lange Boogaardstr. G. E. Vester Voskuijl 33 j. Koksteeg. H. Luijten 9 m. z. Teijlerstr. A. W. Quint 74 j. Koningstr. j Aangeboden betrekkingen in Nederkad. I. Juffr. P. G. met besch. man voor opv. v„ 2 jonge kinderen en om vr. des huiz. behuipte zijn, in kl. stad in de Velnwe. 8. Net eenv. burgerm. P. G. als kindcrjufër. in gezin met 4 kinderen, knnn. knippen, naaien en mazen en om in de huish. behulpz. te zijn. 4. Meid-hoisb. goed knnn. koken P. G. in Zeeland. 1 Ang. 5. Hoofdverpleegster in geneesk. gesticht voor krankzinnigen, gediplom voor afd. heeren 1« en 2e klasse op traktem. f300 per jaar, Utrecht. 6. Bekwaam scheepsteekenaar. 7. Flinke baas, geheel bekw. v. ontlossen van Btoomb. en pakhuisw. goede get. v. «erlijkh, en drag knnn. overleggen. Aug. 8 Bed. op effectenkaot. m. vak bek. spoedig 9. Ie bed in provinc. fabr. Mi expeditiezs boekh. dait3che taal en goede getuigschrift,v, eischt, salaris f 810 10. Gerout. bouwk. opz. op hoo^ detail 1. direct. II. Bekw, koek- en banketbak.bq. g<^. standig te werken. 12. Meesterknecht op stoom-houtzswr i 18. Corresp.-boekh. voor fabriek in Overijssel. 14. Vlug jongm. van 18 j. leeftijd P, Q.> kant. sal. naar bekw.heid. i op ZONDAG 30 Juni 1895V TEHAARLEM, Gr ooit Ktrk. Voorm. 10 ure. Nitutot Kerk. Voorm. 10 ure. Jam-Ktrk. Voorm. 10 ure, Bakentsstr Ktrk. (Voor de Kinderen.) Voorm, 10 ure, Eglixe Waüonnt. Voorm. 10 ure, mr. Dnpont, pasteur h au,' Gereformeerde Kerken Ged Oude Gracht. Voorm. 10 ure, 'i av. 5 ure Mulder Klein Heiligland. Voorm. 10 ure, 'sav. ure, Notten. Woorderktrk Ridderstraat.) Voorm. 10 nre, Langhont. 'sAvouia 6 ure, Langhont. LtUfiersehe Ktrk. Voorm. 10 ure, Sesbrugeer. Nam, 1 ure. Zonda. school. Ktrk der Perstnigde Doopsgezind**. Voorm. 10 ure, Hesta. Rem nstrantschi Ktrk. Voorm. 10 ure, Tideman. Ktrk d*r Broedergemeenten Voorm. 10 ure, geen dienst, Nederd. Herv. Kerk, lenaebroefe. Voorn. 10 ure, Gerth vau Wyk. 8ever«ük. Voorm. 10 ure, J. C. Boon. üoootgezinde Kerk. Geen dienst. Luthersche Kerk. Voorm. 10 ure, Gonlag. Vciftea. Voorm. 10 ure, v. Paddenburg, van Beverwijk, ■a avonds 7 ure. Loggen, in het lokaaL Helde. •s Avonds 7 ure, van Zweden. Umulden. Voorm. 10 ure, Wesseldijk. Nam. 5 me. dezelfde. Godsdienstoefening vanwege den Ned. Protesfan- tenbond in Hotel Nommer Een om 10^ ure, P. W, van Doorn, pred. te Hoorn. Apostolische Zendiagsgemeente. Voorm. 10 Donierdaga»ond ure, in het. Teb.óia voer ze«. lieden voor de leden vau den Med, Christel/ Geheei-Onthoadersboad, Wesaeldijfc, Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylman. ËanivoorC, Voorm. 10 ure, geen dienst. •a Avonds 6^ ure. Moeton, vau fifiontrtfk en Fol«wovy Voorm. 9% ure, Swaau, \T

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3