j Voor onze Vensters. No. 3679 NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON Wedderburns Testament. IS a organs Dinsdag 2 Juli 1895. HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37L Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVEETENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 CesSs. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door ohm agenten en door alle boekhandelaren en courantien. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAÜBE Co., JOKN F. JONES, Succ., Parijs 31 bi» Fambourg Montmartr*. In (de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd Portret van G. A. A. Middelberg. Gezicht op I»ls. Amsterdamsche Stadsgezichten. (Uit „Eigen Haard"). Inhaling der Reünisten te Leiden. Het Stadhuis tijdens den optocht. De oorlog op Madagascar. 1. Geveeht te Ambolononty. 2. Verbranding van lijken der Hovas na het gevecht. 3. Terugkeer der kolonne. 4. Inscheping van gekwetsten en zieken te Marovoay. Het huwelijk van den hertog van Aosta met prinses Hélène van Orleans. 1. Hertog van Aosta. 2. Prinses Hélène van Orleans. 3. De woning der bruid te Twic kenham. 4. Het Bruidspaar te paard. 5. Kerk te Kingston. 6. De gasten bij het huwelijk. j 7. De jonggetrouwden het altaar verlatende. 8. De jonggetrouwden de kerk ver latende. Opening van het Noord-Oostzee kanaal in 7 afb. Gladstone aan boord der Tantallon CasHLe. De koning en koningin van Dene marken bezoeken Gladstone aanboord: Gezichten op Djeddah. j Plan der parijsche tentoonstelling in 1900. Een lesje bij Neptnnus. Politieke Platen en Portretten. STADSNIEUWS. Eaarlent, 1 Juli 1895. Stukken van den Raad. B. en W. adviseeren tot afwijzing van een herhaald verzoek van Mej. H. M. Rant, om een stukje grond voor het Wapen van Amsterdam te kcopen. Voordracht onderwijzer 3e kl. eerste opleidingsschool voor jongens. J. P. F. Dicke, Haarlem, D. Uitter- dijk, Bolsward, W. de Boer, Zaandam. 's Burgemeesters altreden Het gerucht dat de heer Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Hogelanden, als burgemeester dezer gemeente zon willen aftreden wordt door onzen ge wonen berichtgever tegengesproken. Uit informatie is ons niettemin ge bleken, dat er wel eenige aanleiding tot het gerucht bestaat. Naar het schijnt, is er namelijk kans dat de heer Boreel zal worden gekozen als lid van Gedeputeerde Staten in de plaats van Mr. A. Rendorp die als zoodanig is afgetreden. Mocht nu de heer Boreel deze eventueele benoe ming aanvaarden, dan moet hij af treden als Burgemeester, daar deze beide betrekkingen niet vereenigbaar zijn. Aanstaanden Woensdag zullen Prov. Staten eene keuze doen en zullen onze lezers derhalve nader van de zaak hooren. In de afgeloopen maand is het Stedelijk Museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis alhier be-: zocht door 418 personen tegen- en door 299 personen zonder betaling. De le-luit. der inf. O.-I. leger B. M. Goslings, met verlof hier te lande, wordt 16 September belast met het onderwijs in de Maleische taal aan de cadets der Kon. Mil. Academie die gedetacheerd worden bij de mili taire school alhier. De neer M. A. van den Berg, adjuncteommies ter gemeentesecreta rie herdacht heden den dag van zijne 12% jarige dienstvervulling en mocht van het dagelijksch bestuur en zijn medeambtenaren bij deze gelegenheid hartelijke gelukwensehen ontvangen. Heden herdenkt de heer G. van Pellecom, adjunct-commies der tweede klasse aan de 5e afdeeling van de provinciale griffie den dag waarop hij voor 25 jaren aan de griffie werd benoemd. Heden herdacht de hoofdbesteller aan het postkantoor A. D. Lodewijks den dag, waarop hij 25 jaar geleden als besteller bij de posterijen in dienst was getreden. Des morgens werd hij per landauer van zijn woning afgehaald en naar het kantoor gebracht, waar de andere hooidbesteller, Van der Walle, hem toesprak, daarbij den wensch uitende, dat Lodewijks nog lang zijn taak zou kunnen waarnemen, als een voorbee d van stipte dienstvervulling voor de jongeren. Van het geheele personeel van het kantoor ontving Lodewijks nu zes fraaie stoeien en een fauteuil. Ook de gepensioneerde bestellers boden hem een geschenk aan. In de Zaterdag te Amsterdam ge houden algemeene vergadering van de Maatschappij tot Bevordering der Toonkunst is aangenomen om aan de afd. Haarlem een krediet ad. f3000 toe te staan uit het Muziekfeesten' fonds, ten einde een tweedaagsch muziekfeest te kunnen houden in 1896. De kosten hiervoor worden in het ge heel op f 10.500 geschat. Volksbond. Zaterdagavond vergaderde de afd. Haarlem en Omstreken van den VoiKsbond, vereeniging tegen drank misbruik. Op deze vergadering werd bespro ken de beschrijvingsbrief voor de 22e algemeene vergadering van ge noemden Bond, die gehouden zal woruen op Woensdag 3 Juli a. 8. te Deventer. Na eenige bespreking werd beslo ten den afgevaardigden op te dragen, tegen te stemmen tegen het vol gde voorstel van de afdeeling Amersfoort >;De Algemeene Vergadering noo- dige net Hoofdbestuur uit, door net uitschrijven van een prijsvraag of an derszins de samenstelling te bevorderen van een populair-wetenschappelijk werk over de ethische, medi-che en juridische beginselen der bestrijders van het drankmisbruik." Hetzelfde ten opzichte van het voor stel Dordrecht, luidende „De Algemeene Vergadering spreke de wenschelijkheid uit van het ver spreiden van kleine verhalen ter be strijding van het misbruik van sterken drank, en wel bepaaldelijk in den vorm van vliegende blaadjes, zoo mo gelijk geïllustreerd, en drage aan het Hoofdbestuur op aan dien wensch. op naar zijn oordeel meest geschikte wijze, zoo spoedig mogelijk te vol doen." Verder ten aanzien van de bespre king van de wijze van behandeling der voorstellen ter algemeene vergadering den afgevaardigden last te geven, uit te spreken, dat de afd. Haailein wensch te, dat het Hoofdbestuur ad vies zou uitbrengen, na de gevoerde discussie, op dezelfde wijze, ais ook het vorige jaar had plaats gehad. Naar aanleiding van een voorstel van het Hoofdbestuur, om de alge meene vergadering tusschen 15 April en 15 September te houden, werd be sloten de wenschelijkheid uit te spre ken, die z >o vroeg mogelijk te hou den, bijv. in het begin van Mei. Omtrent de voorstellen Deventer, luidende a. Het hoofdbestuur noodige de af- deelingen uit, in de bestekken van bouwwerken, eventueel door de af- deelingen tot stand te Drengen, bepa lingen op te nemen aangaande mini mum loon en maximum arbeidstijd met het oog op het tegengaan van drankmisbruik. b. De Algemeene Vergadering drage aan het hoofdbestuur op, een onder zoek in te stellen naar de vraag: of niet de vrouw, krachtiger dan tot nu toe, in den strijd tegen het drankmis bruik zou kunnen optreden, besloot men den afgevaardigden op te dragen tegen voorstel a., maar voor voorstel b. te stemmen. Eindelijk werd nog besloten, wan neer een plaats werd genoemd voor; de volÉende algemeene vergadering, deze niet in het centrum was, er op aan te dringen in het belang van den Bond, deze wel in het centrum van het land te houden. Een geanimeerd debat ontspon zich over de vraag: „of het wenachelijk was, dat de Volksbond al dan niet zou voortgaan met het onderzoek naar den invloed van onmatig langen ar beidstijd op het misbruik van sterken drank." De heer G. E. L. Hijmans keurde het niet goed. De Voorzitter daarentegen meende, dat men het drankmisbruik in alle richtingen moest kennen en daarom het onderzoek voortzetten. De heer Hij mans nogmaals het woord verkrijgende, zeide,. dat in de brochure „Onmatig lange arbeidstijd en misbruik van sterken drank" tevens vooreen korten arbeidsdag zijdelings propaganda was gemaakt. De heer Van Thiei gaf als zijne meening te kennen, dat waar beslo ten was, te onderzoeken,.men dat dan ook door moest zetten, doch de com missie moest met de noodige zorg wor den benoemd, iedereen moest er in zijn, thans was zij eenzijdig, ook haar rapport, waarin alleen verklaringen van werklieden en niet van patroons voorkomen. Een voorstel van den voorzitter, waarin de afd. Haarlem te kennen gaf, dat zij meende, dat de bedoelde commissie te veel op een eenzijdig standpunt stond en de wenschelijk heid uitdrukte, dat zij zich tot taak moest stellen de zaak uit een alge meen oogpunt te beschouwen, werd aangenomen. Nu ging men over tot het kiezen van twee afgevaardigden ter alge meene vergadering. Gekozen werden de heeren Mauren- brecher en Eekhout en als plaatsver vanger de heer G. E. L. Hij mans. Nadat de mededeeling was gedaan, dat van den Burgemeester vergunning was bekomen, de kiosk op het stations plein, des ochtens te 5% uur gedurende 1895 tot wederopzegging te mogen openen, uitgezonderd gedurende de kermie, sloot de voorzitter, ds heer A. v. d. Voort Azn., de vergadering. Op den 30en Juni 1.1. hield de Postduiven-vereeniging Wilhelmina- Vlucht" eene onderlinge wedvlucht van Eindhoven. De dniven werden te 6.50 met helder weêr opgelaten en bereikten hunne hokken als volgt: uur min. sec. S. J. Frank 9 19 4% W. P. v. d. Laan 9 23 4 C. Visser 9 24 33 Textiele kunst» De tentoonstelling van textiele kunst op het Museum van Kunst nijverheid alhier, waarover wij reeds een en ander gemeld hebben, is ge opend. De verwachting dat zij belangrijk zou zijn, is niet beschaamd gewor den. Den talrijken dames, die deze expositie zullen bezoeken, zal het ongetwijfeld aangenaam zijn, een overzicht daarvan te ontvangen, waarom wij eens een kijkje zijn gaan nemen. Allereerst bestaat reden van dank baarheid met het oog op de talrijke inzenders, die de bezoekers in de ge legenheid stellen, zooveel schoons op het gebied der textiele kunst te aan schouwen. Een belangrijke plaats op deze ten toonstelling neemt in de inzending van het „Bisschoppelijk Museum" alhier, die een overzicht geeft van zijden weefsels in de 17 e en 18o eeuw. Wij aagen er o.a. zijden weefsels van 1550—1600 en van 16501700. Voorts een stuk geweven zijde uit de jaren 15501600, eigendom der parochie kerk te Schooten, en gouden kantwerk uit de jaren 1700—1750. Voorts zijn ook verschillende klee- dingstukken van geestelijken geëx- ïn de tweede plaats verdient de ver melding de inzending van de ind"strie- school voor meisjes te Rotterdam. Daar ziet men o.a. proeven van bor duursel op zijde, linnenborduursel en goudborduursel. Verder enkele ont werpen, o. m. een ontwerp van een arabisch borduursel en een van een kussen. Ook niet onbelangrijk is de inzen ding van de industrieschool voor vrouwelijke jeugd te Amsterdam. Prachtig kant- en borduurwerk is aan wezig en een ontwerp op ware grootte van een vaandel voor den Chr. Werk mansbond ontworpen en geteekend aan genoemde school. Naar hel engelsch van THOMAS COBB. 19; HOOFDSTUK XH. Over kapitein Burton. „Wees niet boos," zeide bij, toen zij van schrik een stap achterwaarts deed, „je zult later wel eene te weten komen wat dit alles beteekent. Wanneer die dag gekomen is, zal het je genoegen doen dat ik je gekust heb. Hond eene vriendelijke herinnering aan mij. Ik heb gedaan wat je mij verzocht hebt. Ik ben een groote schavuit, Evelyn, maar ik heb gedaan wat je wenschtet dat ik zou doen. God zegene je!" Hij opende de deur en zij begaf zich naar den tuin, te verbijsterd om zelfs naar Dick nit te zien. HOOFDSTUK XIII. Burton neemt afscheid. „Juffrouw Shambler," zeide Burton eenigentijd laten, toen zijne hospita op zijn bellen ^verscheen, „de beste vrienden moe ten scheiden. „Waarbij de opzegging tot over eene week gewoonte is," gaf zij ten antwoord, en kwam als gewoonlijk vertrouwelijk dicht bij hem staan, „of een week vooruit kostgeld, dat komt op hetzelfde neer." :tis „Mijne goede vrouw, help jezelf maar," zeide hij en haalde een handvol zilveren en koperen geldstukken tevoorschijn. Hoewel zij slechts een paar shillings liggen liet, sloeg hij het met een tevreden glimlach gade. „Ziehier," voegde hij er bij, „een halve kroon voor de dienstbode, en vraa^ haar meteen of zij mijnheer Forsyth hier naast wil gaan vertellen dat ik afscheid van hem wensch te nemen." Hij zette zijn raam open en wachtte tot de dienstmaagd zijD boodschap had overgebracht. Toen Dick kapitein Burtons boodschap ontving, stond hij onmiddellijk op, maar Clara hing aan zijn arm en trachtte hem te weerhouden heen te gaan. „Stoor je niet aan dien afschuwelijken man," zeide zij terwijl Orler zich onrustig op zijn stoel bewoog, „ik zou gaarne willen, dat je je niet met hem bemoeidet." „Nu lieveling, het zal van avond wel de laatste keer zijn", antwoordde Dick. „Het zou lomp zijn als ik geen afscheid van hem nam." Orler en Clara vergezelden hem tot de deur en daar het bijna halftien was, wenschte Dick hen goeden nacht. „U hebt vrij plotseling uw besluit genomen," riep hij door het open raam alvorens Clematis Village binnen te treden. „Ja mijn vriend," antwoordde Burton somber, „dat is zoo. Het spijt mg dat ik je moest storen. Wat ik zeggen wilde, wat is de naaste weg naar het station?" „Dwars door de sportvelden, daarna links omslaan langs het Werkpad „En hoe moet ik de rivier over vroeg Burton, die juist bukte om het touw om zijn valies dicht te knoopen. „U kunt de sluis bij de stad overloopen. U moet natuur lijk voorzichtig zijn maar dien weg ga ik altijd. Na de sluis te hebben overgestoken zijt n onmiddellijk aan het station. Het is ook de aangent amste weg op zulk een warmen avond als het nu is." „Zooals ge ziet is mijne bagage gereed," zeide Burton en zette het valies op een stoel neer. „Drommels geschikt niet waar om op die wijze je geheele bezitting bij je te dragen?" voegde hij er bij, zette zich neer op een hoek van de tafel en sloeg zijn eene been over het andere. Sommigen onzer zijn toch zonderlinge wezens Forsyth. Dat mijn spel is bedorven is nog geen reden, dat ik een ander niet zou waarschuwen?" „Is dat een raadsel Burton?" „Ik ben een raadsel voor mijzelf," vervolgde hij. Ik geloof echter dat ik mijn tijd verspil. Orler is nooit voornemens je met dat meisje te laten trouwen „Houd op," riep Diek woest uit, „nog een woord ten na- deele van miss Smith, en...." „Bahl zij is evenmin miss Smith als ik," antwoordde Burton. „"Wat drommels bedoel je daarmee 1" „Wat ik zeg. Dat meisje is evenmin de nicht van Wedder.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1