NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON W edderburns Testament. 13 .argan Woensdag 3 Juli 1895. No. 3680 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door bet gebeele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,371. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122, ADVERT ENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents, Groote letters naar plaatsruimte. Bg Abonnement aanzienüjk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en courantien. Directeur-Uitgever J. C. PEEHEBOOl Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale dt Publicité Etrangère G. L. DADBE dt Co., JOHN F. /ONES, Suee., Pargi 31'bi» Faubourg Montmartro, STADSNIEUWS. Baarlem, 2 Juli 1895. Naar men verneemt zal het thans gebouwd wordende deel van de Kathe drale Kerk aan de Leidschevaart plus minuB 1300 zitplaatsen bevatten. Op 9 dezer zullen de besturen der verschillende Nederlandsehe Bach- vereenigingen alhier bijeenkomen. DoordeHaarlemsche Bachvereeniging wordt aan de gasten een diner in bet Brongebouw aangeboden. Provinciale Staten van Noord- Holland. Heden, Dinsdag, begon de zomer vergadering van Provinciale Staten van deze provincie onder voorzitter schap van den heer Commissaris der Koningin, Jhr. Mr. J. W. M. Scborer. Na de opening op de gebruikelijke wijze werden de geloofsbrieven en andere stukken der nieuw inkomende leden gesteld in handen van twee commifsiën bestaande uit de heeren Ferf, Kool en Sligcher voor destuk ken der amsterdamsche leden en de beeren de Leao Laguna, Zürmüblen en Poxtielje voor die van de buiten Amsterdam gekozenen. Voor Haarlem waren zooals men weet, herkozen de heeren ter Hofi- steede en van Valkenburgen was in de plaats van den heer G. B. 't Hooft gekozen de beer Jhr. J. B. van Mer- len. Hunne geloofsbrieven werden goedgekeurd en de heer van Merlen geïnstalleerd. Op geen der geloofsbrieven van de 36 nieuw inkomende leden werden aanmerkingen gemaakt, zocdat allen werden toegelaten. De voorz. bracht een woord van hulde aan den heer Mr. A. Rendorp, die niet voor eene herkiezing in aan merking heeft willen komen. Dertig jaar maakte de heer Rendorp deel uit van het gedeputeerd college en het is een groot verlies voor het col lege n voor de Provincie, dat hij op vergevorderden leeftijd gemeend heeft rust te moeten nemen. Met onver moeide toewijding en groote kennis van de belangen van het gewest heeft hij beantwoord aan het in hem ge steld vertrouwen. Zijne objectieve en onpartijdige adviezen hebben vaak grooten invloed gehad op de besluiten van het college en zijn vriendschap pelijke omgang en humane wijze van handelen is ons allen bekend. Met - root leedwezen zien wij hem heengaan en ïk geloof uit uw aller naam te spreken, als ik hem nog menig gelukkig jaar van gezondheid en rust toewensch. (Applaus). Hierna bracht de Voorz. een woord van hulde aan de nagedachtenis van Mr. W. K. baron van Dedem, oud lid der Staten, wiens afsterven voor de provincie en voor het vaderland een groot verlies is. Er werd nog veel van hem verwacht. Daarna werden de verschillende voorstellen, aanvragen enz. geBteld in handen van Commissiëu. De verkie zing van leden van Ged. Staten (in de plaats van de heeren Roëll, Ferf, Laguna en Sillem allen herkiesbaar en in de plaats van den heer Ren dorp zal plaats hebben Woensdag 3 Juli te half elf. Den Uden -Juli zul len de rapporten worden uitgebracht, den 12den de begrootingen en sub- sidiën behandeld. Op dienzelfden dag is toestemming verleend aan den heer Ledeboer om het woord te voeren en een voorstel te doen over de in aan bouw zijnde buskruitfabriek te Am sterdam om welke toestemming de heer Ledeboer met de heeren Rozen- daal, Zwaardemaker, de Boer en Slig cher had gevraagd. De rapporten over waterstaatszaken, waarbij dat over het belangrijke voor stel betreffende de zeewering te Cal- lantsoog, dat gedrukt zal worden, zul len worden behandeld omstreeks 18 Juli. Yan de agenda afgenomen wordt een voorstel betreffende de uitvoering van werken tot voorziening der wa terkering langs den Amstel, omdat een nieuwe correspondentie hierom trent een nader onderzoek vereischt. Een adres van Prof. Mr. H. L. Drue- ker betreffende opneming van bepa- linge omtrent minimum bon en maximum werktijd der werklieden in het bestek bij de uitvoering van werken ten behoeve der Provincie, wordt ter zijde gelegd omdat heton- geteekena en ongezegeld is. Ter zijde wordt gelegd een adres, waarbij verzocht wordt een dynamiet- fabriek te mogen oprichten in den omtrek van Uithoorn, daar dit stuk Een nieuw adres betreffende het aanleggen van een haven te Ooster- enci op T,xel wordt om advies ge steld in handen van Ged. Staten. Een Nieuw Station? In de „N. R. C." wordt gemeld, dat spoedig de bouw van een geheel nieuw station in Haarlem zal aan vangen. Door ons genomen informatie heeft tot nu toe de juistheid van het bericht niet bevestigd. Men zal zich herinneren, dat vroeger eindelooze onderhandelingen zijn gevoerd tus- schen de Gemeente en de Holl. Spoor over bet eenige plan dat beide partijen gewensebt achtten, het planTelders, dat meer dan een millioen kosten zou. De Gemeente bood toen in geld en in grond eene tegemoetkoming van 2% 3 ton gouds aan, maar heeft daarop zelfs nimmer antwoord ontvangen. Dat de Holl. Spoor nu opeens scheutig genoeg zou geworden zijn, om het plan alleen uit te voeren, is moeilijk te gelooven. En i3 het de bedoeling alleen een nieuw station te zetten en de overwegen te laten beslaan, dan is Haarlem toch nog niet geholpen. De tijd zal leeren wat er van dit alles aan is. Wel kunnen wij met zekerheid meedeelen, dat het rangeerterrein wordt verplaatst, meer zuidelijk, naar den kant van het Bolwerk. Een woord zonder zin. Behalve zomermaand is Juli ook de verkiezingsmaand. Hier en daar en overal vergaderen in snikheete zalen de kiesverenigingen om te beraadslagen over de verkiezingen voor de Gemeenteraden. Daar worden de oude Raadsleden gewikt en gewo gen, aspiranten naar eventueel vacee- rende zeiels van alle kanten betaBt en bekeken, ja uiteen geplozen om te zien wat er in hen zit. Is er bij de verkiezingen voor Tweede Kamer en Provinciale Staten gewoonlijk een leus, waaronder de kiezers ter stembus optrekken, bg de gemeenteraadsverkiezingen is dat door gaans niet het geval. Wanneer de oude getrouwen willen aanblijven, zijn kie zers en kiesvereenigingen daar meestal maar het best mee gediend en zelfs wanneer tegen den een of ander een stelselmatige oppositie wordt gevoerd, is het moeilijk zijne herkiezing te beletten. De meeste aandacht is dan ook ge richt op de vraag, wie de vacante zetels zullen bezetten. Wij hebben er hier twee, die van de heeren Figee en Prins en hierover zal de grootste strijd worden gesireden. „Vooruit gang" zal na het échec, dat het bij de vorige Raadsverkiezing heeft geleden, zijne uiterstp krachten inspannen, de neutrale kiesvereeniging „Burger plicht" wil om dezelfde reden nu gaarne eens een van hare candidaten zien zegevieren en wanneer zij, zooal- in de vergadering van Vrijdag in het vooruitzicht is gesteld, samenwerkt met de Katholieke Kiesvereeniging, dan zal, het ligt voor de hand, de strijd niet gemakkelijk wezen. Een eigenlijk gezegde leuze die de partijen kunnen aanheffen, is er niet, want de anti-Eigen Hulp-strooming is van negatieven aard en kan dus kwa- lijk als strijdkreet dienen. De gas- quaestie is ingedommeld, minimum loon en maximum-arbeid voorshands van de baan, de kermis staat weer van ouds stevig op haar beenen. Onder die omstandigheden is er weinig dat men den kiezers kan voorhouden, dan bezuiniging. Zóo weinig goeds kan er van een aspirant-Raadslid niet gezegd worden, of altoos paradeert daaron ier het ar gument, dat hij is voor een zuinig be heer". Holler phrase is nauwelijks denkbaar. Stelt u voor, dat er eens een candidaat voor de kiezers optrad die zei, dat hij van plan was om eens met beide handen in de zakken der belastingschuldigen te grissenZoo iemand zou denkelijk vlug naar Meer- enberg worden gedirigeerd. Zuinig heid? Wel, we zijn allemaal voor zui nigheid, maar de vraag is hoe we die uitdrukking opvatten. Onzes inziens was de Gemeenteraad niet zuinig toen hij besloot een Mau soleum te bouwen, waar niemand om vroeg dan burgemeester Iordens. Evenmin was hij zuinig, toen hij goedkeurde een onnoodige brug te leggen over den Singel, alleen omdat een belanghebbende daar tienduizend gulden voor geven wou, zoodat de gemeentekas er nog eenige duizenden bij moest leggen. Het is niet zuinig, dat er gratificatiën worden gegeven aan vereenigingen, die voor hun eigen plezier feesten geven of tentoonstel lingen houden. In 't algemeen is het niet zuinig, wanneer de Raad méér doei dan het strikt noodzakelijke. Of nu al een candidaat vóór zijn verkiezing met kracht en klem spreest van zuinigheid en van bezuiniging, kan ons koud laten zoolang hij niet met juistheid en met redenen om kleed, aanwijst in welken zin hij zuinigheid opvat en zoo hij spreekt van bezuinigen op welke posten van de begrooting hij die dan denkt voor te stellen. Doet hij dit niet, dan behoeft men aan zijne verzekering niet hooger waarde te hechten, dan aan de even bekende verklaring van zijne vrienden dat hij een man uit 'een stulc is. Het is tocü meer gezien, dat de man uit éen stuk, wanneer hij eenmaal aan de groene tafel zat, uit wel honderd stukjes bestond en dat men hem heelemaal uit elkaar kon ne-1 men, als men maar wist waar de scharnieren zaten. Het schermen in Iden blinde met de phrase „zuinigheid" baat niets en verbindt tot niets. Indien een candi daat voor bezuiniging verklaart te zijn en daar met eenig welgevallen op drukt, laat hij dan ook zeggen waarop hij bezuinigen wil. Doet hij, eenmaal gekozen, dan niet wat hij beloofde, dan heeft hij ook bij de volgende maal afgedaan. „Geen gekakel," schreef onlangs een Amerikaan die 't met een ander aan den stok had, „maar eieren leggen Aan al die mooie phrasen hebben we niets, laat het candidaat-Raadslid den vinger op de wonde plek leg gen, zoo hij meent dat er een wonde plek is. Noord-Zuid-Hollandsche Stoomtram weg-Maatschappij HaarlemLeiden. Opbrengst in J uni 1894 en 1895 Reizigersin 1894 f6451.15 in 1895 f8778.28, voordeelig verschil f2327.13. Goederen in 1894 f 847.17, in 1895 f931.64, voordeelig verschil f84.47. Te zamen vervoer in 1894 f7298.32 in 1895 f9709.92, voordeelig verschil f 2411.60. Vorige maanden in 1894 f 40273.18' in 1895 f38671.75., nadeelig verschil f 1601.43. Vervoer sedert 1 Jan. in 1894 f 47571.50,, in 1895 48381.67,, voor deelig verschil f81017. Diversen in 1894 f3772.22, in 1895 f3627.69,, nadeelig verschil f 144.52.. Totale opbrengst in 1894 f 51343.72,, in 1895 f52009.37, voordeelig verschil f 665 64, Per dag kilometer in 1894 f 10.131, in 1895 f 10.262, voordeelig verschil f 0.131. (Zie vervolg Stadsnicxcws 3e pag.) BINNENLAND. Men seint uit Batavia aan het AT. d. D. „De resident Hooghwinkel is be noemd tot directeur van binnen- landsch bestuur. De directeur van binnenlandsch bestuur G. A. Scherer is tot lid van den Raad van Indië benoemd. De resident H. J. Hoogh winkel was laatstelijk hoofdinspecteur voor de opium-aangelegenheden." De uitsl g van het examen voor adelborst te 's-G.avenhage afgenomen is, dat geslaagd zijn in deze volgorde bij den zeedienst: J. H. Kuypers, A. H. Sirks, H. S. Halls, J. F. W. Bekman. C. L. M. Bijl de Vroe, J. F. Osten, J. E. van Gogh, J. M. Kalis, W. Dwars, D. A. Naar het engelsch van THOMAS COBB. 20 HOOFDSTUK Xffl. Burton neemt afscheid. Hare woorden deden zijn gelaat alle kleur verliezen. Een eogenblik staarde Dick haar verbij-terd aan en vroeg toen haastig„Vertel mij eens precies wat er gebeurd is, toen ik hier vandaan ging om Burton op te zoeken." „Je weet, dat wij je uit den tuin nakeken," verklaarde zij snikkend, „een paar minuten later zeide mijnheer Orler, dat hij eene wandeling ging maken." „Welken weg ging hij op?" vroeg Dick, nog steeds met spanning op het gelaat. „Ik ik weet het niet." antwoordde zij na een oogenblik van stilzwijgen. „Ik ging in huis toen hij vertrok ik heb hem daarna niet meer gezien." Getuige zijnde van haar smart nam Dicks toorn tegen Burton toe. Hij wa3 gekomen met het voornemen om Orler te zeggen, wat er den vorigen avond was gebeurd, maar hij kon het niet over zijn hart verkrijgen er mei Clara over te Na haar best te hebben gedaan haar gerust te stellen ging hij heen met de belofte spoedig terug te keeren; haastig ver liet hij het huis, stak den weg over en sloeg de laan in, die leidde naar bet sportveld; een groote vrees had hem be kropen. De laan was van mevrouw Gordons tuin slechts door een lage heg gescheiden. Naast de heg wandelde Evelyn. Gewoon om Dicks gemoedsstemming op zijn gezicht te lezen trof haar zijn bleek, angstig gelaat. „Wat scheelt er aan?" vroeg zij en bleef bij de heg staan. „De hemel alleen weet het," gaf hij ten antwoord. „Ik durf er niet goed over na denken. Orler is den geheelen nacht niet thuis gekomen. Ik ga naar het station om te trachten te weten te komen of Burton werkelijk is vertrokken." „Wat heeft kapitein Burton daarmee te maken?" riep zij uit en staarde hem ontzet aan. „Zeer veel, vrees ik," gaf bij ten antwoord. „Wacht maar totdat ik terugkom." Hij versnelde zijne schreden en nam geen oogenblik rust totdat hij de sluis bij de stad bad bereikt. De deuren aan den benedenkant waren open; een schuit voer er door en een ander voer iets verder langzaam stroomafwaarts. Zelfs bij helder weer was het een sombere plekh2t voetpad zwart door de sintels, verder een paar rookende steenovens en een paar leege schuiten aan den oever. Hier scheen altijd een mist te hangen, die een passend gordijn vormde voor de duistere daden, die hier heetten te geschieden. Vandaar liep Dick naar het station, over de losse planken, die eene soort brug vormden over de sluis. Hij had den vorigen avond Burton dezen weg gewezen. „Ik wilde gaarne weten, of een een goede kennis van mij gisteravond met den trein van tien uur is vertrokken vroeg Dick aan den stationschef, een net gekleed persoon, kort van gestalte en met een zwarten baard, terwijl zijn ge laat bijna even rood was als de roos in zijn knoopsgat. „Dan kan ik u vertellen, dat hij niet is vertrokken mijn heer Forsyth. Ik was zelf op het perron. Gisteravond waren er geen passagiers voor den trein van tien uur." Nog heviger door onrust gekweld keerde Dick haastig terug en bleef staan bij den hoek van mevrouw Gordons tuin. „Ik zou gaarne willen weten wat kapitein Burton te ma ken heeft met de afwezigheid van mijnheer Orler?" vroeg Evelyn, die vol spanning zijn terugkeer had afgewacht. „Ik vrees op mijn woord Eva, dat hij er zeer veel mee te maken heeft," gaf hij ten antwoord, nam zijn pet van zijn hoofd en wischte zijn voorhoofd af. Hij had snel geloopen en het was een warme morgen. „Weet je ook waarom Bur ton zoo plotseling is vertrokken?" Zij gaf hem een verslag van Burtons stormachtig onder houd met mevrouw Gordon, vertelde hem van dokter Bro- dricks waarschuwing en van haar bezoek aan Clematis Cottage. „Arme Eva!" zeide Dick half tot zichzelf, getroffen door

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1