de Ronde, J. van Engelenburg, A. F. H. Dalbuizen, B. Kruis, G. Dumbar. H. Kraijenhofi v. d. Leur, A. E. van Dishoek, P. M. van Riel. Voor mariniers: J. Oele, V. F. M. Yssel de Schepper, C. R. vanBlijen- burg en H. Willems. MiddeneuropeeBche tijd. Door het centraal comité tot be vordering van de aansluiting van Nederland bij de Midüeneuropeesche tijdregeling zijn adressen gericht aan den minister van binnenlandsche zaken en aan de Tweede Kamer, naar aanleiding van het debat, 11 Junijl. in de Kamer gevoerd over de motie- Beelaerts van Blokland c. s., betref fende de eenheid van tijdrekening. £ooals men weet werd de motie met B7 tegen 15 stemmen aangenomen. Op igrond van hetgeen het comité In 1892 en 1893 in het belang van de aansluiting deed, verzekert het den Minister, dat de openbare meening in Nederland, en wel in de eerste plaats .in de grootere centra van handel en verkeeronomwonden en zeer algemeen aan den Midden europeeschen boven den Westeuro peeechen tijd de voorkeur geeft Aan de Tweede Kamer heeft het comité bijlagen gezonden behelzende de vroeger te dier zake verzonden adressen, benevens 128stukken, waar uit blijkt dat even zooveel gemeente besturen met de besturen van Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht openlijk den wensch tot aan sluiting bij den Middeneuropeeschen tijd hebben uitgesproken. De Delagoa-baai Spoorweg. Maandag den len Juli, zouden er in de Zuid-Afrikaansche Republiek groote feestelijkheden plaats hebben, Op dezen datum toch is met plech tigheid de spoorlijn ingewijd, die van Lourerijo Marques naar Pretoria loopt. De dag der opening van den spoor weg is ook te Amsterdam voor ie ambtenaren der N. Z. A. Spoorweg- Maatschappij niet onopgemerkt voor bijgegaan. Maandagmorgen werden de ambte naren er zijn er ongeveer 24 door den directeur Bake toegespro ken en daarna ontvingen allen een exemplaar van het fraaie gedenk boek, een gedenkpenning en een hor loge met de inscriptie„Opening De- lagoabaai-spoorweg N. Z. A. S." Het personeel van zijn kant bood den directeur bij monde van den heer E. Bruehner, chef de bureau, een fraai bloemstuk aan. Een gevecht aan boord van de „Prins Hendrik". Maandagnamiddag had een gezel schap personen op het tentoonstel lingsschip plaats genomen, waaronder zich een aantal kellners bevonden, die het werk gestaakt hebben en ontslagen zijn. Toen de heer Reijnst, pachter van het schip, op het dek verscheen, werd bij plotseling door eenige mannen uit dat gezelschap aan gevallen, waardoor spoedig den alge- meene vechtpartij ontstond. Het per soneel trok partij voor den heer Reijnst, en alles wat in de buurt was, als stoelen en gereedschappen, werd van weerszijden als wapen gebruikt. Dat deze schermutseling hevige ont steltenis onder de bezoekers bracht, laat zich begrijpen, vooral toen er bloed vloeide en er eenigen bewuste loos op den grond nedervielen. Het was een verwarde vechtpartij, die zoo hevig werd, dat de zaak een hoogst ernstig verloop zou hebben gekregen als men zich van messen of scherpe voorwerpen had bediend. Nu reeds moest iemand, levensgevaarlijk ver wond, naar het Binnen-Gasthuis ver voerd worden. Natuurlijk schoten spoedig ook be wakers van het terrein,, die als on- zoldigd rijksveldwachter zijn aange steld, te hulp, maar de rust was niet geheel hersteid, voordat een detache ment politie verschenen was. Zoo heeft het geschil tusschenden pachter van het schip en zijne be dienden een treurig einde gehad, dat er zeker niet toe zal bijdragen om be'd partijen tot elkaar te brengen. Van het een en ander is door de politie proces-verbaal opgemaakt. Onweder. Zondagavond woedde boven Deven ter en omstreken een hevig onweder. De bliksem sloeg in een koepel met gebouw, aan den Snippelingsdijk, op iorten afstand van de stad. Het ge- heele gebouw brandde af. De inboedel werd gered. Het gebouw was verzekerd, maar de inboedel niet. In verschil lende richtingen zag men nog brand. Op de Worp werden den vorigen nacht een paar boomen. door den bliksem getroffen en in de voorstad een nieuw woonhuis, waar evenwel geen brand werd veroorzaakt. Wereldtentoonstelling. Uit een interview met den heer Calisch, voorzitter van het uitvoerend comité, kunnen wij het volgende me- dedeelen Zondag a.s. komt een extratre:n uit Parijs met fransche jury-leden en hunne dames. Deze trein is ter be schikking gesteld door den directeur „des chemins de fer du Nord d. France". 8 Juli wordt de jury stalleerd. Donderdag d.a.v. des mor gens te thalf tien uur vergaderen de voornaamste juryleden en te half drie ure is de bijeenkomst van alle jury leden te zamen. Dan zal worden vastgesteld met welse sectie begonnen wordt. De jury be int hare werkzaam heden terstond. De buiteniandsche juryleden zijn candidaat gesteld dooi de verschillende commissiën van bijstand, de juryleden van Nederland door het Uitvoerend Comité. Zooals wij reeds gemeld nebben ie de opening der belgisehe afdeeiing op 13 Juli vastgesteld. Komt even wel H. M. de Koningin de expo.-ii.ie eerder bezoeken, d.-.n gaat de offi- cieele opening niet door. Eenige bel gisehe inzendingen worden nog ver wacht, maar men meent, dat zij vóór de beoordeeling'1 der Jury niet gereed zullen zijn. •De Wereldtentoonstelling in 1883, die 1 Mei begon werd tot en met 1 Juli door 120.000 betalende personen minder bezocht dan deze, die eerst 11 Mei is geopend. Ter gelegenheid van de tentoon stelling zullen extra-treinen loopen uit Frankrijk, Duitschland en Enge land. Mr. Goodey, lid van het eere comité en de directeur G.E. Railway heeft extra-booten georganiseerd voor het overbrengen uit Engeland van tentoonstelling bezoekers. Een trein-ongeluk. Maandagochtend vertrok een extra- trein uit Leiden met bedevaartgan gers naar de bekende plaats Seherpen- heuvel in België. Op het reisprogram stond ook een bezoek aan Antwerpen, vanwaar de reizigers om 3 uur ver trokken. Even buiten het station Een executoriale verkoop. De forensen-kwestie heeft nog een nasleep van kleine kwestietjes, waar van er een Maandag te Bussum tot een vertooning aanleiding gaf, die vrij wat publiek had getrokken. De heer J. R. Scholten nl., Amsterdamsch makelaar, doch wonende villa Heide' zicht, Brinklaan te Bussum, beschouw de zich niet als Amsterdammer, doch ais Bussumer en weigerde de gemeen tebelasting in eerstgenoemde stad te voldoen. De ontvanger te Amsterdam echter was met die weigering niet tevreden, en vandaar dat tegen gistermiddag 3 uur de inboedel van Heide-zicht ter gerechtelij ken verkoop was aangeslagen. Boven het papier, deze aankondi ging bevattend, dat aan den deurpost van 's heeren Scholtens perceel wa> bevesiigd, was een ander geplakt met de woorden„wegens onverschuldigde gemeente-oeias ting heffing door de stad Amsterdam." Twee uur van te voren zou de in boedel te bezichtigen zijn, maar om éen uur werd door mr. Zwaardema ker, advocaat van den heer Scholten. aan het publiek de toegang tot het erf geW' igerd. Ook de stadsadvocaat rnr. Kappeyne van de Coppello was tegenwoordig. Om 3 uur werd het publiek, een aantal Bussumsche huismoeders en diverse zomergasten, toegelaten en nam de verkoop eeu aanvang. Het eerste voorwerp, dat buitengedragen werd, was een Weener stoeltje. De deurwaa der Yan der Vugt vroeg „Wie biedt?" „10 cent", riep er iemand „20... 25... 30... 35".,. eindelijk na lang wachten „40". Juffrouw Lapère was voor 40 ets. eigenarés. Dat viel mee. Het publiek begon oplettender te worden, en toen een bloemenmand werd vertoond, drongen de kij ie s er omneen, en riep er g iuw iemand „10 ets". Maar toen scheen het spel L r ij o den heer Scholten ook lang genoegeduurd te hebben en onder aigemeene vroolijkheid bood mr. Zwa rdemaker droogwegf 640. Een bronzen coupe ging nog voor 110daarop deelde de deurwaarder mede, dat de verkoop ruim ceeren der kunstboonen uitgekozen en niet minder dan vijf groote fa brieken zorgden er voor dat de Span jaarden, in plaats van zuivere koffie, een aftreksel van gebrand meel en kleurstof te drinken kregen en hoewel tallooze malen tegen dit bedrog door deskundigen gewaarschuwd werd, tierden deze fabrieken welig en hadden een grooten omzet. Nadat men in Duitschland door officieel verbod en hier te lande door herhaalde publiciteit aan de zaak te geven, den namaak van boonen op moest geven, heeft men nu weer iets nieuws bedacht, om het koffiedrinkend publiek te bedriegen. Wij ontvingen dezer dagen eenige boontjes, welke precies de kleur van koffie bezitten en als „Liberia-koffie" in den groot handel aangeboden worden, doch met koffie niets dan die kleur gemeen hebben, 't Zijn kleine ronde, gedroogde zaden, die eerder aan erwten dan aan xoffieboonen doen denken, doch wij zijn er zeker van dat, indien zij onder echte boonen gemengd worden, het bedrog niet zoo direct (tenzij natuurlijk door deskundigen) ontdekt zal worden. Wij vermoeden, dat men biet te doen heeft met de vruchtjes van een of andere (waarschijnlijk; uitheemeche) plant en behouden ons voor, een nader onderzoek daaromtrent in te stellen. Intusschen achten wij het van belang nu reeds het publiek aan te raden voorzichtig te zijn bij den aan koop van ko'fie. Letteren en Kunst. zijude, in het centrum der Btad.ont- had opgebrach t en gingen de nieuws- spoorde de trein, jwaardoor een wa-grengen naar huis, gon omviel en eene der vrouweiijxe Het gezelschap-Chrispijn heeft het „gastspei" te Berlijn Zondagavond besloten met een tweede vei\ooning van De ledige Wieg, Studente-leeve en Manua de Snorder. De zaal was weer erg leeg, want nu ontbraken oox de verslaggevers en met het mooie Zondagsweer had den er maar zeer weinig menschen lust gehad in de cooiedie. Bijna niets dan landgenooten. Vanwege de ver- eeniging Nederland en Oranje werd een prachtige lauwerkrans met drie kleurig lint en strik van oranje aan geboden. Het was een hulde aan het jeheele gezelschap. Ook een Beriijn sche cluö van jonge Hollanders gaf een lauwerkrans. De heer Yan Wes terhoven nam de kransen in ontvangst an bood ze met eenige vriendelijke woorden aan den heer Chrispij n aan. De heer Van Westerhoven bedankte ook de Beriijnsche pers voor de on dervonden groote sympathie. Van Berlijn wü het gezelschap naar Aken gaan om daar in het Zo- mertheater eenige voorstellingen te geven. Van Zuylen heeft zijn plan om in de Hoiiandsche Club voordrachten ie geven, laten varen het is te warm. gewezen betreffende de toepassing van het provinciaal reglement op de wegen in Noord-Holland. Dit reglement behelst eene bepaling, inhoudende dat de bebouwde kommen der gemeenten wanneer de grenzen dier kommen zullen zijn vastgesteld door Gedeputeerde Staten, uitgezon derd zullen wezen van de werking van dat reglement, zoodat daar dan de plaatselijke politieverordeningen weder van kracht worden. Op verzoek van het gemeentebestuur van Krom menie nu, hadden de Gedeputeerde Staten vastgesteld de grenzen der bebouwde kom van die gemeente, welk besluit afgekondigd was door het gemeentebestuur van Krommenie. Nu werd Willem Appel uit Zaan dam bekeurd, omdat hij in de kom der gemeente Krommenie had gere den in een hondenkar, hetgeen ver boden is, volgens de po.itieverorde- dening dier gemeente, doch door het provinciaal reglement op de wegen, uitdrukkelijk geoorloofd wordt ver klaard. Deswege werd hij gedagvaard. De kantonrechter nu ontsloeg den beklaagde van alle rechtsvervolging, op grond dat het besluit van Gede puteerde Statenboven vermeld vormde één geheel met de provinciale verordening en derhalve volgens de bepalingen der provinciale wet niet in werking kon treden voor den 8en dag liit de dagteekening van het pro vinciaal blad, waarin het was geplaatst, zoodat, nu deze plaatsing n et was geschied, het provinciaal reglement nog steeds in de kom dier gemeente van kracht was. Van deze beslissing is de ambtenaar van het Openb tar Ministerie bij dat kantonger ent in cassatie gekomen, zoodut deze quaestie nu aan het oor deel van den Ho ogen Raad is onder worpen. Sport en Wedstrijden. De roeiwed8trijden te Kiel. Zondagnamiddag nam de Utrecht- sche roeivereeniging „Triton" weer de 1 aan den roeiwedstrijd te Kiel, dezen keer als oude vier, om een prijs, uitgeloofd door de stad Kiel. Tegenpartijen waren „Kiel" en „Ber lijn", dezelfde als bij den Keizer- prijs. „Kiel" kwam bij den start dadelijk tor. „Berlijn" gaf het spoedig op. Na ongeveer 1000 M. liep „Triton" prachtig op „Kiel" in en beide bleven eenigen tijd bij elkaar, tot „Triion" bij de eindspurt ten achter ge raakte. „Kiel" won den stadsprijs in 6 min. 42 sec. De tijd van „Triton" wa^ 6 min. 44 sec., die van „Berlijn" 7 min. 2 sec. passagiers op de plaats dood bleef, terwijl enkelen gekwetst werden, doch niemand levensgevaarlijk. Van het station werd terstond de noodige hulp geboden. De ontsteltenis onder de reizigers, onder welke zich ver scheidene geestelijken bevonden, was groot. Uit Doesburg vertrokken .Maan dagavond 50 infanteristen onder com mando van luitenant Schlosser naar Ulft, waar onlusten zijn uitgebroken, vermoedelijk tusschen fabrieksvolk en polderjongens. Te Utrecht is Zondag in de Kruis vaart een roeiboot omge-lagen, waar door een gezelschap van 6 personen te water geraakte; een daarvan, een meisje, ;s levenloos opgehaald. Kun8tkoffie. Mon ibrst in het „Maandblad te de Vervaischingen." Zooals onze lezers zich zullen her inneren, „aakten wij verscheidene jaren g'. Leden het publiek opmerkzaam op de zeer vernuftige bedriegerij met nagemauk ie kulfieboonen, welfce moes ten dienen otn, gemengd met echte, den i - per in den waan te brengen, dat li ti zuivere kulfieboonen kocht! Er w ia- t'ifs op een tentoonstelling te rveiiiwii groote, zeer vernuftig samengestelde machines voor het vervaarden dier boonen geëxposeerd en net cneeide weinig, of zq hadden ejüonderscheiding verkre gen! Gelukkig kwam er weldra vexbo.L ,..n regeeringswege en werd do .-.ovan dergelijke machines verbo-Kn in het Duiiecherijk. Daarop werS:; -:ije voor het verder fabri- Aan het einde van den cursus van het conservatorium te Amsterdam hebben zes ieerlingen deze insteilin; verlaten. Aan drie van hen is een gunstig eind getuigschrift toegekend, nl. de heeren C. V. Bos, voor piano J. F. Ruinen, voor viool, en G. Ph. Zalsman, voor zang. Bij den internationalen wedstrijd van Europeesche concert-orke3ten, bij gelegenheid van de tentoonstelling te Straatsburg gehouden, en waaraan o.a. deelnamen het orkest van Co lonne te Parijs, het Scala-orkest van Milaan en het Beriijnsche Philhar- monisch orkest, onder directie van Mannstaedt, is de eerste prijs behaald door het Beriijnsche gezelschap. Rechtszaken. De kantonrechter te Zaandam heef dezer dagen een belangrijk vonni- Kene feestelijke ontvangst. Maandagavond halfnegen bevonden zirh de rijtuigen aan het station Weesperpoort te Amsterdam, om de roeiers van „De Hoop," die te Frank- 1 rt de overwinning behaalden, af te imien. Met bloemen en bouquetten werd n zij op het perron ontvangen. Gezang en gelukwenschen begroetten .en op Amsterdamschen bodem. Daan a steeg men in de rijtuigen, onder een grooten toeloop van nieuws gierigen en voort ging het naar de -I ijvende „Hoop" in den Amstel. Men kwam daar aan onder piasbuien; ar het Bengaalech vuur was er iet minder om en het gejuich even- In het gebouw werden de roeiers 'vingen door het bestuurslid der r .-ivereeniging, den heer Molenpage, lie hen geluk wenschte met de be- italde overwinningen. Men had eerst gen zeld aan de Frankforter wed strijden deel te nemen; de uitslag had verw ïchtingen overtroffen. haar bedroefd gelaat; „nu is hij toch niet gegaan,'tenminste niet met den trein naar Londen. Dat is zeker. Drommels Eva, het is toch heel verkeerd van je moeder, dat ze jou den omgang met Clara verbiedt; wanneer iemand eene deelne mende vriendin noodig heeft is zij het." Hij verliet Eva, vol vage vrees, keerde naar Jessamine Villa terug, fluisterde Clara eenige troostwoorden toe, die evenwel nog vol ang3t en spanning bleef en begaf zich ver volgens naar het kantoor van Totton. Ondanks het feit, dat hij slechts handelde in het belang van Dic-k, ontving Totton zijn eliënt niet zonder eenige ver legenheid, die hij achter eene bizonder hartelijke ontvangst trachtte te verbergen. „Alles is nu in het werk gesteld Forsyth," zeide hij toen Dick zich vermoeid op den cliëntenstoel liet neervallen; „ik verzeker je, dat er geen tijd verloren gaat. Je bent zeker ge komen om bij ons tot spoed aan te dringen." Zoo kort mogelijk deelde Dick mee, wat de reden was van ijne komst, waarbij bij echter sommige feiten zorgvuldig verzweeg. „Die twee mannen schenen altijd op eigenaardige wijze tegenover elkaar te staan," besloot hij. „Niet juist vijandig. Ik weet eigenlijk niet hoe ik die verhouding moet beschrij ven. Ik weet alleen, dat als Burton gisteravond Orler heelt ontmoet, er volgens mij eene oorzaak van Orlers afwezig heid is te vinden." „Om te beginnen," zeide Totton en vleide zich achterover in zijn stoel, „wie is Burton? Je hebt mevrouw Gordon zeker nooit ovtr huur echtgenoot hooren spreken „Ik heb Jiij..! begrepen, dat hij is overleden toen zijne dochter drie jaar ouu was," was het antwoord. „Juist. Maar wat moet men er nn van denken Deze Bur ton heeft blijkba -.r van haar wekelijks geld ontvangen. Je gelooft dat ook li. B vendien vertelt miss Gordon dat hij 1000 in eer: 1 en haar gedreigd heeft zijn intrek op Meadow Bank te nemen wanneer hij het geld niet kreeg. Bovendie:rui-3 G a-don heeft stellig grooten invloed op hem. Wat meet mo;, cr dan van denken?" „U bedoelt toch niet...." „Dat hij L„.._ .^.Lgenoot is? Nu, lijkt het er niet op? Laten wij do theorie in overweging nemen. Wanneer hij miss Gordons vade>- 'Q. dan vermoed ik dat daaraan haar invloed op hem is to-.- te schrijven. Wanneer hij de echtgenoot van irn. wm«, hoe zou je dan eene verklaring kun- igingom zijn intrek in haar huis te mevrouw Gordon ni nen geven van zij:: nemen Nu het denkb 1 Dick het niet v. zaak kon nadou..- naai in woorden was gebracht kon Ion zetten. Alvorens hij echter over de deed Totton hem terugkeeren tot het onderwerp, dat de nar.leiding tot zijn bezoek was. „Je hebt ':f- je dacht, dat die twee mannen twist zouden krijgen ;en zij elkaar ontmoetten. Je hebt mij nog niet gezegd waar: Forsyth." Een óogenbiil: ...roeide Dick. Hij had gehoopt een volle diger verklaring Kunnen voorkomen, totdat hij begreep hoe onvol -* -een hij verteld had was. „Burton sprak op orbeBekaam.de wijze over miss Smith," zeide hij tamelijk verlegen. „Wat heelt hij gezegd?" vroeg Totton, vouwde de handen en legde zijne arme over zijn stoel, terwijl hij er over leunde met het boveniij 1 eu Dien scherp aanzag. „Ik herinnerde hen: aan mijne verhouding tot haar, en hij hij had de o oeschaamdneid om te zeggen, dat zij evenmin Wedderburns nieat was als ik. Ik antwoordde on middellijk dat het eer. leugen was en tartte hem om deze woorden in Orlers gezicli! te herhalen." „Wat zeide Burton daarop?" „Hij verzocht mij Oner te haien...." „Welnu?" drong Totton aan toen Dick zweeg. „Ik ging hem halei aar hij was uitgegaan. Zooals ik u heb gezegd, is hij dan na 1 og niet teruggekeerd." „Maar Orler was to niet bekend met Burtons mededee» ling, dus waarover u je je dan ongerust moeten maken Forsyth „Omdat," verklaard-. Dick, weer tamelijk verlegen, „omdat het raam in Burtons kamer openstond en ik eenige meters verder in den tuin van Orler afscheid bad genomen. Hij kan ons gehoord hebben." (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2