In de vier wedstrijden hebben de Amsterdamsche roeiers eerste prijzen behaald, namelijk den „ouden acht", den „jonge acht", „double scull" en „jonge skiff". In het bijzonder riep spr. het welkom toe aan den heer Abspoel, die door deze overwinning eerelid der vereeniging is geworden. Toen de toejuichingen bedaard wa ren, nam de vertegenwoordiger van de studenten-roeivereeniging „Nereus" het woord om „De Hoop" geluk te wenschen met bet succes. Zijn de roeivereenigingen bij binnenlandsche wedstrijden'sterke concurrenten, zoo dra een Nederlandsche vereeniging in het buitenland aan een wedstrijd deel neemt, worden de gemoederen eens gezind. „Nereus" betuigde volle sym pathie met hare zustervereeniging en schonk aan een der overwinnaars, den heer Buseé (jonge skif) een lauwer krans. Het Iö Vivat, dat op deze woorden volgde, getuigde wel dat de attentie van „Nereus" in goede aarde was ge vallen. Uit naam van haar echtgenoot, voorzitter der vereenigiDg, overhan digde mevrouw Kol den heer Bussé een krans, waarna genoemde beer zelf aan het woord kwam. De gewonnen bekers en andere prijzen werden te voorschijn gebracht en vertoond. De heer Bussé hing een beeld op van de blijdschap, die onder de Neder landsche roeiers had geheerscht toen zij in de „oude acht" den grooten zilveren beker hadden gewonnen. Die beker hing yoI medailles van ver- eenigingen die ze hadden behaald, doch nimmer was het pronkstuk in het buitenland geweest. „De Duit- scbers hadden er aan getrokken om hem te houden. En wij waren zoo blijde, dat wij aan een pomp uit de bijbehoorende bekers water hebben gedronken gewoon water!" Die blijdschap bleek onder de aan wezigen ook te heerschen. Met een glas champagne werd nog op vele zaken gedronken: op het bestuur van „De Hoop", op de roeiers en op het succes van „Nereus" bij de aanstaande Henley-races. En toen kreeg het feest een huis houdelijk karakter. Koloniën. De Radja van Lombok. De Java-Bode zegt in haar Mail overzicht o. m.: In het korte officieele bericht dat de Javasche Courant bracht van het overlijden van den albier gevangen gehouden Ratoe Agoeng Agoeng G'dé Ngoerah Karangasem, werd deze vorst var- Lombok genoemd, ofschoon zoo wel zijn naam als zijn? waardigheid uit den laatsten regeeringsalmanak zijn weggelaten. Die weglating ge schiedde ten onrechte en het; bericht was juist gesteld. Want al stierf deze Ratoe Agoeng als krijgsgevangene in den vreemde, en al heelt men hem geen begrafenis gegund overeenkomstig zijn rang, toch is hij tot zijn dood vorst van Lombok gebleven. Nu echter tot de invoering van rechtetreeksch bestuur op dat eiland is besloten en de gel den daarvoor reeds zijn aangevraagd, zou eene vervallenverklaring wel niet lang meer op zich hebben laten wachten. Intusechen is de vorst door zijn dood onttrokken aan het lot hetwelk wordt toegedacht aan diegenen van zijne verwanten en volgelingen, die men schuldig acht aan den overval of i wier verblijf op Lombok niet wen- schelijk wordt gerekend, en wier aan tal in den laatsten tijd nog is ver meerderd met liedeD van Lombok aangebracht, terwijl enkele der reeds hier aanwezige gevangenen naar dat eiland zijn teruggezonden. Nog altijd wordt het onderzoek voortgezet naar de omstandigheden waaronder de overval heeft plaatsge had, voor een deel zeker in de hoop dat men tot de overtuiging zal kun nen geraken, dat bij die gelegenheid aan onze zijde niets is gefaald en dat de vorst van Karangaeem geen deel aan de zaak bad, daar men anders aan sommigen der onzen te groote hulde zou hebben gebracht en dien vorst zou behooren te gaan tuohti- gen. Het Bat. Hbl. schrijft o. a. De overledene was reeds begraven voor dat de lijding zijner ziekte alge meen bekend was. Omtrent het lot zijner medeverbannenen, wier getal inmiddels met een twintigtal is aan- groeid, wordt de beslissing uit Ne derland verwacht. Vermoedelijk zal zij wel luidenverbanning naar de Preanger in een rustig regentschap onder toezicht van een flink en vol komen betrouwbaar regent. Malingan. De Rus Malingan, dus wordt uit Soerabaya aan de Loc. geschreven, zal het wellicht niet lang meer ma ken; de kwaal (volgens den een een leverziekte, volgens den ander een borstkwaal) waaraan hij lijdt, verer gert met den dag, zoo zelfs, dat hij uit de eenzame opsluiting, waartoe hij wegen 8 de bekende brievenper- kara veroordeeld werd, ontslagen moest worden. Waarschijnlijk zal de voorgenomen reis van den rechter commissaris van strafzaken en van den substituut-officier van justitie naar Ampenan, om daar Malingan's zaak te onderzoeken, niet noodigzijn voor hem zelf zou wellicht een spoe dig uiteinde een hoogst welkome ver lossing zijD. ATJEH. Aan het verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het gou vernement Al jeh en onderhoorigheden, loopende van 8 tot en met 21 Mei, wordt in de „Jav. Ct." het volgende ontleend: Groot-Atjeh. Verscheidene malen werden onze tijdelijke posten te Bi- loel, Lamkoentjit' en Kroeng Gloern- pang beschoten, en ook vielen er eenige schoten op eene patrouille van laatstgenoemden post, op de Atjeh- scbe werkers aan den weg van Ana- galoeng naar het blokhuis Mata-Ajer en op het wachthuis bij de brug te Anagaloeng. Bovendien werd in den nacht van 7 op 8 dezer met een ka non op Lamkoenjit gevuurd, doch geen dezer beschietingen bracht ons eenig verlies toe. Den 9en en 10 dezer rukte T. Djo- han Pahalawan, gesteund door onze troepen, van Tjot-G'.ë uit om den omtrek van Biloel en Lamkoenjit van kwaadwilligen te zuiveren. Zij werden uit hunne benting op de hoogten en aan dsn voet van het gebergte verjaagd, waarna T. Djohan tijdelijk eenige veroverde punten be zette. Hij zelf leed daarbij een verlies van 3 gewonden, terwijl wij een gewonde, een Inlandsoh fuselier van de dekking der artillerie, bekwamen. Op Poeloe Weh viel niets bijzonders voor. Onderhoorigheden. Oost kust. De rust ter Oostkust bleef ge handhaafd. Noordkust. Te Telok-Sema- wé viel niets meldenswaardigs voor. Op onze versterking te Segli vielen den lOen en Hen dezer eenige kanon schoten, welke ons echter geene verlie zen berokkenden. Westkust. In den politieken toe- Btanl der Westkust kwam geene ver andering. Gericht op den passar te Melaboeh werden in den avond van 10 dezer eenige schoten gelost, vermoedelijk door leden van de roo ver bende, die zich aan den in het vorige verslag bedoelden veediefstal hebben schuldig gemankt. De weersgesteldheid was zeer warm, gepaard met hevige westelijke win den. De gezondheidstoestand op de zee posten, speciaal te Melaboeh, was beter dan tijdens den vorigen ver slag tijd. Op Groot-Atjeh was hij over het algemeen ongunstiger. Het gemiddeld ziekteeijfer per dag bedroeg 26 tegen 20 en dat van de berri-berri 8 regen 6 gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was hooger. Politiek Overzicht. In de vergadering, die het engelsche Lagerhuis Maandag hield, deelde de afgevaardigde Akers Douglas, de voorioopige leider der conservatie partij mede, dat het ministerie rie heden een voorloopig crediet zou aanvragen tot bestrijding van de ge wone uitgaven en tevens aandringen zou op de definitieve aanneming van het wetsontwerp tot regeling der openbare werken, reeds in tweede lezing onder lord Rosebery goedge keurd. In Engeland hebben grondbezitters, pachters en boerenarbeiders zich tot een landbouwpartij vereenigd. De j nieuwe partij heelt in haar programma geen artikelen die, meent zij, vijandig tegenover beginselen van liberalen of conservatieven staan. Leden v n beide partijen zouden zich dus bij haar kunnen aansluiten. De partij zal zich met de komende verkiezingen inlaten, indien de eene partij zich bij haar aansluit en de andere niet. Doen dat beide dan zal zij zich onthouden. Doen het geen van beide, aan zal zij weten wa' haar te doen staat. De berichten over den toestand in Macedonië luiden nog niet gunstiger. Naar de Times uit Konstantinopel verneemt, wantrouwtdePorlede hou ding van Bulgarije, waar ue bewering toeneemt. Albaansche benden over weldigen sommige districten. De voor malige grootvizier erkende tegenover den Bulgaarechen agent, die zich bij hem beklaagde, dat de Porte niet in staat is de Albaansche benden in ban den te houden. Feitelijk voeren zij als eene dictatuur over de Porte en beletten haar den heirweg naar Alba nië aan te leggen. De vertegenwoor digers der Porte in den vreemde zijn aangeschreven om aan de mogendhe den te verzoeken bij de Bulgaarsche regeering op een krachtiger optreden tegen de Macedoniërs aan te dringen. De Keizer van Oostenrijk moet den Bulgaarechen vertegenwoordiger te Weenen gezegd hebben, dat hij eene aanmoediging van de Macedonische beweging niet zal dulden. De Pol. Corr. te Weenen heeft een telegram uit Konstantinopel gekregen, meldende dat de Porte aan de drie mogendheden bericht heeft bereid te zijn in hoofdtrekken het hervormings- ontwerp voor Armenië aan te nemen. Echter wil de Porte zich het recht voorbehouden om zonder de goedkeu ring der mogendheden den hoofdcom missaris van Amenië te benoemen. GEMENGD NIEUWS. Postzegels van waarde. Sedert 31 October j!. zijn de Belgische postzegels van 5 franc-s niet meer geldig, welke van 1878 af waren uit gegeven. Vooraf had de regeering reeds de meeste terMggenomen, zoodat die stukken zeldzaam waren geworden. Van de stijging in den prijs heeft de regeering nu gebruik gemaakt om de 2400 stuks, die zij nog in bezit heeft, aan den meestbiedende in éen koop over te doen. De vorige week is de koop toegewezen aan G. Schildknecht voor 36,000 francs, dus voor 15 francs per stuk. Een andere, fiirna Steffens, had schriftelijk 40,000 francs aange boden, maar verscheen niet bij den toeslag; een derde, wed. Moens, die voor 36,001 francs had ingeschreven, werd afgewezen omdat zij een kassiers briefje in betaling wilde geven, terwijl contante betaling was voorgeschreven. Eenige Belgische bladen keuren het af, dat de Regeering dus geld slaat uit de speculatiewoede der postzegel handelaars. Geheimzinnig. Een geheimzinnige geschiedenis houdt thans het Parijsche publiek bezig. Vrijdagavond bogaf de heer Jules Villaume zich met zijn echtgenoote naar dokter Froebliger, in de rue Chaudron, om samen naar den schouw burg te gaan. Mevrouw Villaume had evenwel weinig lust om een tooneel- voorstelling bij te wonen en gaf er de voorkeur aan, thuis te blijven zitten lezen. 's Nachts om éen nur kwamen de vrienden weer thuis en vonden zij mevrouw Villaume bewusteloos op den vloer van den salon liggen, bijna geheel naakt, de handen over de borst vastgebonden met een servet, terwijl haar ook een eer7et in den mond was gestopt. Onmiddellijk werden de ban den losgesneden, de dame werd weer tot bewustzijn geroepen en de hulp der politie gevraagd. Deze kwam en onderzocht het huis van den zolder tot den vloer, zonder iets te vinden. Mevrouw Villaume gaf op alle vragen slechts onsamenhangende ant woorden, tot dr. Froebliger haar hypnotiseerde en in dezen toestand ondervroeg. Zij verhaalde nu, dat zekere Frar§ois B. om half elf met een valschen sleutel was binnenge komen toen hij mevrouw Villaume in den salon vond, was hij op haar aangevallen, had haar op den grond geworpen, haar kleederen stuk ge scheurd en wa- daarna verdwenen. Later deed zij de politie hetzelfde zonderlinge verhaal. Te Rosny-sous-Bois, in het Seine- departement, heeft een vrij ernstig spuorwegongeval plaats gevonden. De stoomtram tusschen Rosny en Maltourné ontspoorde bij eene krom ming van den weg en reed met volle vaart tegen een huis, dat aan den weg stond, bewoond door een zekeren Gruzon en zijn gezin. De locomotief vernielde het huisje bijna geheel, maar de bewoners kwamen met den schrik vrij. Minder goed liep het af met de passagiers, die zich in den tram be vonden. Vijltien personen ontvingen kwetsuren, terwijl de machinist en de conducteur ernstig gewond wer den. Te Parijs werden terstond allerlei geruchten verspreid over dit spoor weg-ongeluk, dat gelukkig niet zoo ernstig is geweest, als op de Boule vards werd beweerd. Mot wijn gobluseht. Als een merkwaardigheid van den grooten brand te San Francisco dient nog vermeld te worden, dat de brand weermannen, toen er op een gegeven «ogenblik gebrek: aan water was, de slangen voLens de iV. Y. Herald - in eenige wijntanks in de nabij heid legden en wijn in de vlammen spoten. Er werden niet minder dan 18,000 gallons druivensap verbruikt. De handelswijk te Minneapolis is 'mede door een waren brand geteis- i terd, die voor 200,000 schade aan richtte en aan negen personen het leven kostte. Te Parijs heeft Maandagmiddag een schrikkelijke brand gewoed, ontstaan in de uitgestrekte werkplaatsen der Compagnie franyaise d'entreprises militaries, in de rne Rochechouart. Een brandweerman is doodgevallen, een tiental personen zijn gewond. Sedert de vernieling van de ma gazijnen der opera in de Rue Richer is te Parijs een zoo hevige brand niet voorgekomen. Omstreeks den middag werd de brand bespeurd. Om half twee begon de brandweer het gebouw, dat spoe dig geheel in brand stond van alle kanten aan te tasten en eerst om vier uur was men zoo vergevorderd, dat althans het gevaar voor de aan grenzende perceelen was geweken. Dichte rookwolken werden door den vrij sterken Zuid-Westen wind over de stad gedreven in de richting van den Montmartre. Eerst tegen middernacht wa3 de brandweer het vuur volkomen meester. Vervolg Stadsnieuws. De firma Beijnes heeft vroeger al eens onderhandeld met den eigenaar van het erfpachtsrecht op de terreinen van de Phoenix om dit over te nemen. Thans schijnt zij m< t den heer H. van Breemen een vergelijk te hebben getroffen en heef: aan den Raad voorgesteld dat erfpachtsrecht (tot 1933) te koopen voor 160,000, waarvan de gemeente en de heer Van Breemen elk de helft zouden ontvangen. De Raad is over alle Phoenix- transacties, zooals gebleken is, siecüt te spreken. Of dit voorstel succes zal hebben, al ziet het er aanlokkelijk uit, is des te meer aan twijfel onder hevig jdaar de burgemeester en twee wethouders, de heeren de Kanter en de Breuk er hun steun aan zullen ont houden. Het Bestuur van de Haarlemsche Handelsvereeniging heeft in zijne vergadering van 27 Juni besloten, voortaan bij Gemeenteraadsverkiezin gen alleen aan de leden en onder enveloppe kennis te geven, wanneer er bij Raadsvacature3 iemand candi- daat wordt gesteld, die lid is van de winkelvereeniging „Eigen Hulp". KENNISGEVING. Burgemeester en Wethouders van Haarlem doen te weten, dat bij hunne beschikking van 27 Juni jl. aan J. Kuit vergunning is verleend tot op richting van eene slachterij en rookerij in de Teijlerstraaten aan K. Over- dijk, mede tot oprichting van eene slachterij en rookerij in de Breestraat' Burgemeester en Wethouders van Haarlem doen te weten, dat het pri mitief kohier voor d3 plaatselijke directe belasting, naar het inkomen dezer gemeente, dienst 1895, aan den gemeente-ontvanger is ter hand ge steld, alsmede dat afschrift gedurende 5 maanden ter plaatselijke secretarie ter lezing ligt. 19e Muziekuitvoering in den Hout. CONCERT op Woensdag 3 Juli des avonds van S10 ure, door het Ste delijk Muziekkorps onder cfïrectie van den Luitenant-Kapelmeester, deti heer Ch. P. W. Kriens. PROGRAMMA. 1. SchützerGrueeMarsch. Stetefdd. 2. Ouverture Rübezahl Flotow. 3. Ave MariaCiounod, (geïnstruuL door Kriens). 4. Grande Fantaieie sur des motifs de l'opéra Falstaff Verdi. 5. Ouverture Les Martyrs. Donizetti. 6. Sérenade Espagnole p. Piston-SoloEilenberg. (Uit te voeren door H. Hofmeester). 7. l'Ile d'amour Valse. Godefreij. 8. Potpourri a. d. operette Der Carneval in Rom Strauss. jïoomy&artbsrichten. Het stoomschip Veendamvan de N. A. S. M., vertrok 29 Juni van Newyork naar Rotterdam. Het stoomschip Lawoe, van Rot terdam naar Java, vertrok 1 Juli van Perim. Het stoomschip Bromo, van Rot terdam naar Java, pass. 29 Juni Gibraltar. Het stoomschip Voorwaartsvan Amst. naar Batavia, pass. 29 Juni Kaap del Armi. Het stoomschip Prins Frederik Hen drikarriv. 30 Juni van Suriname te Amst. Het stoomschip Prins Hendrik, van Amst. naar Batavia, pass. 30 Juni Point de Galle. VARIA. Eerste debutanteMijn wangen gloei en als vuur. Ticeede debutante. Ik dacht ook al dat ik verflucht rook. Een handelsreiziger zit in een platte- landsherberg eenige heeren te vervelen met zijne avonturen. Och, zeg ter een,praat liever tegen mijn buurman: Ik kan zelf liegen. Burgerlijke Stand Getrouwd. 2 Juli. E. J. Korthals en M. A. C. v. Wijk. Bevallen. 29 Juni. M. Tijssen Booms, z. 30. J. M. de MooijThijs- sen, d. J. Ploegv. Bilderbeekd. T. M. Henneker Kniest, d. E. Tibboel v. Es. d. 1. C. J. TorrerVooren. z. M. W. Wall brinkHofman z. 2. G. Velleman—Spier d. Overleden 1 Juli: J. M.Hug- boomSmink 25 j. Brouwerstraat. J. E. LeisingGrospoil70j. Z.B.Spaarne. J. Uilenbroek 18 m. z. Kindernuiastr. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 1 Juli. J. v. Biene en M. Breslau, Amst. Bevallen: 1 Juli. F. Roelofsz Lund z., Nieuwer-Amstel. A. Streng Kruysse d., den Haag. Overleden: 1 Juli. N. C. Spaar garenVreeken 6L jAalsmeer. A. L. J. de Haas 52 j., den Haag. gfaebaden betrekk n,;en in Ncfcïtó: Aan Geabonneerden op dit Bladen hunne huisgenooten, worden aan het Bu reau Kl'ine. Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen me/leg edeeld -jaar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abcnnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van p< stzege-L 1. Hulpondcrwijzeres m. acte fraaie - handwer ken. Uji dameskostschool. Sept. 2. Bekw. winkeljuffrouwen, banketbakkerij. 3. Actief joagra. goeJ verk. goed kuan. uiïst. en netj. werk. die op hoo;te van m&ntelv. zijn gen. de voorkeur tegen flink ul. in dr. dames- confcct eu stoffens. 4. Bakkerskn. reeds cenigeu tijd bij vak zijnde, terstond. 5. Kellner R. O, vcreischt zeer g. inform, en geschikt voor hotel restaurant. 8. Bekwame kellner half Juli of eerder P. goeie ref. 7. Jongste bed. mooi schrift en kennis Ned. taal vereischt. S. Zeer lekw. ongeh. koetsier gewend huisw. te doen en zeer goed tufeld. loon naar bekwi. 9. Jongste bed. op huudelsk. verdocht goed rek. en fennis van dr e hoofdtak, bekendh. met ksntoorw. aanbeveling. 10. Ongeh. pers. a's le bed. in groote zaak manufsct. volk, op de hoogte van vak, goed etal. en fcijz. gesch. v. v«.rk. vereischt I Oct. MARK TNiEUWS- Amsterdam2 Juli De prijzen der aardappelen waren heden "als volgt: Friesche Franeker Jammen f0,a 0,dito Hambur gers f0,a 0,dito Zaaiers 0, 0,Zeeuwsche Spuische Jammen 0,a 0,dito Flakkeesche 0, a 0,Geldersche Blauwe f0,a 0,Katwijker Zand f3,a 5, Noordwij ker Zand f0,aO,Hille- gommer Zand f0,a 0,Andijker Muisjes f2,60 a 3,20, Kleimuisjes f3.a 3,30, alles per Hl. Petroleumbericnt van P. G. C. Calkoen, Makelaars, Amst, 29 Juni: De amerik. Petroleum-noteeringen waren sedert ons laatste bericht, vol gens Reuters telegr.: New-York 8J.0, 8,10, 8,10, 7,95, 7,95, 7,95 ct. p.gall. Philadelphia 8,Ü5, S:05, 8,05, 7190, 7.90 7,90. ct. per gall. Ruwe olie 175, 164, 165; 155, 149, 154 c. p. v. De noteeringen zijn, te ontvangen aan de Amsterdamsche Petroleum haven AmerikaanscheDisponibel f 9,75, Levering Maart f0,,Decemb. f0, Mei;Juni f0,Juli/Aug. f9,75. Russische: Disponibel f0,Entr. f0,los in Entr. Edam, 29 Juni.Kaas: Aangevoerd 81 stapels, weg. Kg. Hoogste prijs 27,— de 50 Kg. Alkmaar, 28 Juni. Ter Kaasmarkt heden aangevoerd 562 stapels, weg. 191,142 Kg. Prijzenkleine Gras Kaas f 27,50. Commissie Gras f25,mid delbare Gras f26, Alkmaar, 29 Juni. Ter veemarkt aan gevoerd: 0 vette kalveren, 26 nuchtere dito, 20 schapen, 28 lammeren,vette varkens, 32 magere dito, 143 biggien, 2 bokken en geiten, 1 kleine bokjes. 7 koeien, 0 ossen, 1 paarden, 0 veu lens en 0 ezels. Prijzen: vette kalveren fa nuchtere dito f 9 a 19, schapen f 10 a 16, lammeren f 6,a 13,magere varkens f 9 a 13. biggen f4,a 6, ezel fa bokken en geiten f S. a 6.kl. bokjes f 0,75 a 0,koeien f 130 a 160, ossen 0. paarden f160 a veulens a allen per stak, vette varkens a ct. per Kg.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3