de onderwijzerewoning om door een ï.g. staanden kap, den zolder op te trekken, waardoor twee kamers worden gewonnen. jr_ri De begrooting bedraagt f 14000, waarvan door het Rijk circa i 2500 wordt vergoed, zoodat de kosten voor Heemstede zijn f 11500. Hierin is ook begrepen een afvoerriool naar de Glippervaart. Na eenige besprekingen van dit plan dringt de Voorz. er op aan de aanbesteding zoo spoedig mogelijk te doen plaats hebben, daar op 3 Aug. de vacantia begint. Na de aanbeste ding zullen dan de voorstellen eener geldleening worden behandeld. Ten slotte stelt hij den raad voor aan B. en W. machtiging te verleenen de aanbesteding te doen plaats hebben en wanneer de inschrijving onder.de begrooting is, aan B. en W. over te laten het werk aan den minsten in schrijver te gunnen. Wordt goedgekeurd. Vervolgens wordt behandeldde vaststelling van het besluit van de af- en overschrijvingen op de post onvoorziene uitgaven. De commissie van financiën bij monde van den heer jhr. Teding van Berkhout, brengt hair rapport daar omtrent uit. Enkele opmerkingen had {zij, die de voorzitter verklaarde. O.a. had zij bezwaar tegen een post van f8 zijnde de kosten van een rij tuig, dat B. en W. hadden gebruikt bij gelegenheid van de komst der Koninginnen in de gemeente. De Voorz. zegt dat deze post wel degelijk ten laste van de gemeente komt. Zij waren niet voor hun ple zier uit, maar om de gemeente ofiff cieel te vertegenwoordigen. De heer Van Wickevoort Crommelin vraagt uit welk oogpunt de gemeente dit moet betalen. De Voorz. beant woordt die vraag. Ten slotte neemt men genoegen met de verklaring van den voorzitter. De commissie stelt voor de rekening goed te keuren. Hiertoe wordt be sloten. De uitgaven uit de post onvoor ziene uitgaven rijn vastgesteld op f643,01 en de overschrijving op 1505.73. Thans heeft de benoeming van twee leden van het stembureau voor de verkiezing van drie leden voor den gemeenteraad op |16 Juli a.8. Gekozen worden de heerenA. v. d. Weiden en jhr. van Merlen en tot plaatsvervangers H. Peperkoom en J. van den Berg Jr. Hierop stelt de voorz. voor, de aan besteding van een losplaats te doen plaats hebben. De kosten er van zijn geraamd op f 400. Dit was aangehou den bij de aanbesteding van het een jarig onderhoud der gemeentewerken, omdat de heer Van Wickevoort Crom melin een steiger beter dan een schooling achtteook de burgemees ter meende dat dit meer practisch en minder duur was. Na eenige bespreking wordt beslo ten, een steiger te doen aanbesteden voor de losplaats, die even lang zal zijn als de oude losplaats, maar eenigBzins meer naar de ringvaart. Vervolgens deelt de voorz. mede, a. dat de collete voor den gewapenden dienst heeft bedragen f 132.81. d. i. ruim f 40.minder dan in 1894, b. dat een schrijven van den heer J. v, d. Berg isingekomen, waarin deze onder dank voor het hem geschonken vertrouwen, mededeelt, dat hij de benoeming tot armmeester aanneemt, c. dat Ged. Staten hebben goedge keurd: het kohier van den hoofdelij- ken omslag, de gewijzigde politiever ordening, het onderhoud van het uitbaggeren der vaarten en de ver hooging van den jaarwedde van den onderwijzer, den heer Staal. Verder dat op 15 Juni in kas van den gemeenteontvanger was f 450.22^. Ein delijk dat bericht van de gemeente Haarlem was gekomen, dat bij haar geen bezwaar bestaat betreffende het gebruik van de brandkraan in de Mr. Lottelaan. Nu worden behandeld een paar aanvragen betreffende afschrijving van hooldelijken omslag. De door den voorz. daaromtrent gedane voorstellen worden door den raad goedgekeurd. De heer Van Wickevoort Crommelin zegt, bij de rondvraag, dat het laatste gedeelte van den weg aan de ringvaart noodig herstelling behoett. Hiernaar zal onderzoek gedaan worden. De heer J. v.d.BergJr. brengt zijn beklag in tegen het overluid venten met fruit des Zondags langs den weg. De Voorz. belooft daar zooveel mo gelijk op te la en letten. Hierna wordt de vergadering ge- gloten. leden groote schade. Men verwacht mislukking van den oogst. (Deze mislukking zal zeker gelden den oogst van net volgende jaar, wijl de oogst van dit jaar binnen is. Red.) Bij kon. besluit is benoemd tot di recteur van het postkantoor te Heem stede de heer W. F. Oudenhoven, thans in gelijke betrekking te Meers- IJrauiden. Dinsdagmiddag kwam hier de En gelsche vischkotter G IJ 133 (Grimsby) binnenzeilen; door den hevigen Zuid westenwind kwam hij te laag en ge raakte daardoor tusschen de noord- pier en den noordertrekdam op Btrand. De sleepboot IJmuiden trachtte te vergeels hem af te sleepen, waarna het volk er van gered werd door de vletterlieden van den „Koperen Ploeg" en opgenomen werd in 't Tehuis voor Zeelieden. Het vaartuig is reeds vol water en zal wel wrak worden. In den nacht van 28 op 29 Juni jl. is in de woning van mej. H. staande aan de Burgemeester Engelbertsstraat te Zand voort vermoedelijk door het met een valschen sleutel openen der voordeur ingebroken en uit de iade van een penantkast ontvreemd eene som van 120 en uit eene andere lade f8. Een doosje waarineen tiengulden stuk geborgen was is onaangeroerd gebleven. De daders zijn tot nog toe onbekend. In het badhuis voor minvermogen den te Zandvoort zijn thans 42 ver pleegden in de Amsterdamsche va- cantiekoionie (Park Kostverloren) 60 kinderen en in het Haarlemsche kin- derhuieje 30 kinderen aanwezig. De leden van den Zandvoorischen raad die dit jaar periodiek moeten aftreden zijn de heeren M. Teekman, wethouder, en G. van Toombergen. Het „pension Buckmann" te Zand voort is nu in handen overgegaan van den heer H. C. Voet en heeft door eene flinke restauratie groote veran dering ondergaan. (Zie vervolg Stadsnieuws 3e pag.~) BINNENLAND, Oreretroomingen. Het „N. v. d. D." ontving heden het volgende telegram Batavia3 Juli, 'snam. 1{$ uur. Te Buitenzorg heeft een zware over- streoming een aantal huizen verwoest. Een gedeelte van den Plantentuin werd beschadigd. Er worden een aantal verliezen vermeld zoowel aan bruggen als aan velden, vele dieren zijn omgekomen. Er worden nog meer ongevallen ver wacht Ook in de omstreken van Bata via hebben overstroomingen plaats ge vonden, gelukkig zonder slachtoffers. In westelijk Java vallen algemeen zware regens. De kofffeaanplantingen Over Oud-Holland. Men meldt uit Amsterdam aan de N. R. Ct ;JHet „Ghilde der Poorters van Oud-Antwerpen", na kennis genomen te hebben van de besprekingen voerd tusschen de commissie van Oud-Ho land en de directie van het gilde, heeft besloten van het bezoek aan de tentoonstelling af te zien." Aldus leest men in de Amsterdam sche couranten. Hoewel uit dit berichtje blijkt, dat bezwaren zijn gerezen tusBchen de commissie van Oud-Holland en het poortersgilde van Oud-Antwerpen welke die bezwaren zijn, is voor een oningewijde uit dat bericht niet op te maken. Zijn wij wel ingelicht, dan moet de uitvoering van het aardige plan zijn afgestuit op de ongeneigd heid van de vroedschap van Oud- Holland om in kostuum het Ant- werpsche gilde te ontvangen. Burge meester en Schepenen van Oud-Hol land Echijnen het met hunne inegen- tiende-eeuwsche begrippen niet over een ie kunnen brengen, zich te ste ken in de tabbaarden hunner zeven- tiende-eeuwsche voorgangers. Zoo za en wij ook bij het bezoek van Prins Maurits onlangs aan Oud- Holland den burgemeester in een huisjasje, een strooien hoed op het achtbaar hoold, den vorstelijken stoet ontvangen. In Oud-Antwerpen was dit, gelijk men weet, geheel anders. Daar acht ten burgemeester en schepenen het niet vernederend bij officieele plech tigheden het kleed hunner waardig heid te dragen. Ba daar waren toch mannen bij als Max Rooses. Zij ver vulden hunne rol met gepaste deftig heid en de fine f 1 e u r der Ant- werpeche jonkvrouwen vond er niets verkleinend» in, het trouwens bevallige kostuum te dragen harer zeventiende eeuwsche zusters. Een en ander gaf aan Oud-Antwerpen een cachet, dat Oud-Holland mist. En waar wij de overheid van Oud-Holland herhaal delijk hoorden klagen over den onwil der poorters om zich te houden aan de voorwaarden, in het huurcontract gestipuleerd, dat ze namelijk zoolang ze ais kooplieden en winkeliers in functie zijn in Oud-Hollandsch kos tuum hebben te verschijnen, daar konden wij niet anders antwoorden als„zoolang gijlieden zelf in uwe hoogheid niet het goede voorbeeld geeft, zullen de minderen nalatig blijven 1" Intusschen, men heeft ingezien, dat onder deze omstandigheden het bezoek der poorters van Oud-Antwer pen achterwege moest blijven, daar het toch een al te dwaze vertooning zou zijn, de erntfeste burgers uit de Scheldestai te ontvangen door de vroedschap van Oud-Holland in zwarten rokl van den minister van staat Ferreira do Amaral, adjudant van den koning van Portugal. De état-major bestaat verder uit een eersten officier en zes luit. ter zee, een officier van gezond heid en een van administratie, het machine-personeel is samengesteld uit een machinist eerste, een tweede en twee derde klasse en 9 machinist leerlingen, terwijl de equipage door 345 koppen gevormd wordt. Het schip vertoeft op het oogenblik te Hamburg,] om oorlogsmaterieel van Krupp in te nemen en zal tot 21 Juli te Rotterdam blijven. Dan gaat het naar Londen, waar de commandant, die president van het Geographisch genootschap te Lissabon is, het geo- graphisch-congreszal bijwonen. Tot de état-major behooren verder nog de heer Polycurpo d'Azevedo, een bekend officier der Portugeesche marine en Pillo Basto, adjudant des Konings. der wet op den kinderarbeid door den kantonrechter te Alkmaar veroordeeld tot 2 geldboeten, elk van f 1.—, subs. dag hechtenis voor elke boete, met vrijspraak van het meerdere hem ten laste gelegde. Zijn opvolger in de drukkerij, de heer D. van der Wal, werd wegens gelijke overtreding ver oordeeld tot 9 geldboeten van fl. elk, subs. 1 dag hechtenis voor elke boete. Door den feilen West-Zuidwesten wind, de ruwe zee en de sterke trek king langs de kust zijn Dinedag ver schillende stukken rijswerk van het in aanleg zijnde hoofd aan het zee strand te Scheveningen weggeslagen en in zee gedreven. Maandag werden te Aksel door de marechaussee gevankelijk binnenge bracht de twee broeders v. D. uit Koewacht, verdacht van den persoon V. aldaar bij het huiswaarts keeren van de kermis te St. Jan Steen messteek in den buik te hebben toe gebracht. Nog een ander ontving een steek in de dij. De toestand van V. is lev vaarlijk. Een der verdachten heeft reeds verklaard de dader te zijn, doch alleen uit zelfverdediging te hebben gehandeld. Een Fortugeeseh oorlogsschip Het Portugeesche oorlogsschip „Vasco da Gama", dat 5 dezer te Rotterdam wordt verwacht, is aldus meldt men, een vrij oud schip. Het is een korvet van 2422 ton en werd in 1876 gebouwd. Delengte bedraagt 60-96 M., de breedte 12.19 M. en de diepgang 5.79 M. De bewapening be staat uit 2 Krupp-kanonnen van 26 en een vau 15 centimeters, 2 Hotch- kiss-kanonnen van 6^ en 4 mitrailleu ses van 2 cM. Het schip heeft eene machine van 3200 ind. paardekracht, die er een snelheid aan geven van 10.3 knoopen. Het staat onder bevel Omtrent de ongeregeldheden te Ulft meldt men nader: Ter gelegenheid der kermis hebben een aantal polder jongens onderling en ook met burgers gevochten; enkele personen werden daarbij met meBsen verwond en een der daders werd in verzekerde bewa ring gebracht. Dit wekte zoozeer de woede der %ndere polderjongens, dat ze met geweld trachtten hun kameraad te bevrijden. De burgemeester ontbood daarop per draad versterking der politie en per stoomtram kwamen Dinsdag, onder bevel van luit. SchlosBer, -50 infanteristen uit Doesborg, benevens marechaussee's uit Deutichem, 's Hee- renberg en Zevenaar, alsook Rijks politie uit omliggende gemeenten. Dinsdag werden de voorzitter van den „Ned. R. K. Volksbond" de heer Pastoors, en twee werklieden een van de Rijkswerf te Amsterdam en een van Willemsoord door den minister van marine in buitengewo- audiëntie ontvangen. Het doel, waarom de audiëntie werd aange vraagd, was, naar „De Tijd" mede deelt, den minister in den breede uiteen te zetten, welke {verregaande stelselloosheid op 's Rijks werven heerscht, en tevens spijt te betuigen over de geheimzinnigheid, waarmede gewerkt wordt door de commissie, welke indertijd op last van den mi nister is gevormd om een onderzoek in te stellen naar het al of niet ge gronde van sedert lang geuite grie ven. De audiëntie duurde ongeveer een uur. De minister hoorde met veel be langstelling het door de deputatn medegedeelde aan en beloofde een onderzoek naar aanleiding daarvan, wijl het rapport der Gommissie van ingenieurs nog niet is ingediend. fiechtszakeD. De heer A. P. Staalman, lid der Tweede Kamer, is wegens overtredini Politiek Overzieht. Door de volgende benoemingen is het engelsche kabinet-Salisbury nu aangevuld. Gerald Balfour is benoemd tot eerste secretaris voor Ierland, de hertog Van Norfolk tot minister der posterijen, sir John Gorst tot vice-president van den Raad, Ellison Macartby tot se cretaris der admiraliteit, Austen Chamberlain tot civil lord der admi raliteit, Jesse Collings tot onder secretaris van binnenlandfche zaken, de Earl of Selborne tot ondersecretaris voor koloniën, T. W. Russell tot par lementair secretaris bij den Local Government Council, Powell Williams tot financieel secretaris voor oorlog, sir William Walrond tot secretaris generaal van de regeeringspartij (pa tronage secretary to the treasury),. Akers-Douglas tot eersten commissaris van openbare werken, Walter Long tot voorzitter van den landbouwraad. In de zitting van Dinsdag is door het Lagerhuis het voorloopig crediet goedgekeurd, door de regeering aan gevraagd tot bestrijding der voor- loopige uitgaven. Minister Balfour sprak de hoop uit dat nog voor Zaterdag kunnen worden aangenomen het wetsontwerp betref fende de marine, de uitleveringswet en het ontwerp tot regeling van den arbeid in de fabrieken, daar men dan Maandag het besluit zou kunnen uitvaardigen tot ontbinding van het Parlement. De heer Chamberlain, minister van koloniën, deelde mede, dat het mi nisterie onmiddellijk, nadat het de regeering had aanvaard, een onder zoek had ingesteld naar den anima- nitie-voorraad voor de reserve en daardoor bevestigd was in de meening, dat deze voorraad niet voldoende is. Terstond zal de regeering de maat regelen nemen, die noodig zijn, len einde den voorraad te vermeerderen. Daarna werd bij derde lezin-t het wetsontwerp aangenomen oetreftende de marine (hetgeen reeds onder Lord Rosebery's bestuur bij eerste en tweede behandeling was aangeno men). In de fransche Kamer werd Dins dag de beraadslaging over de drank wet voortgezet. Valié stelde een amen dement voor, dat minister Ribot, na mens de regeering en de begrootings- commissie onaannemelijk verklaarde. In dit amendement werd o. m. voorge steld, den accijns op verschillende dranken te vervangen door verhooging van den alcohol-accijns. De Kamer nam twee van de drie artikelen van het amendement aan. Ribot zeide nu dat de Kamer nog te beslissen heeft over het monopolie der reet ficatie van den alcohol, en dat de regeering zich met dit monopolie niet kan ver eenigen. Het laatste gedeelte van het amendement-Vallé, dat het monopo lie instelt, werd echter aangenomen met 307 tegen 225 stemmenen ver volgens het amendement in zijn ge heel met 287 tegen 236 stemmen. De rapporteur der commissie, Salis, heeft ontslag genomenop verzoek van Rouvier is de verdere behandeling tot Donderdag uitgesteld. De leening van 400 millioen francs door China te sluiten, zal waarschijn lijk tot stand komen, overeenkom stig de voorwaarden door het sloten, „ik smeek je mij mede te deelen wat kapitein Bur ton met Orlers verdwijning heeft te maken?" Hij dacht nu aan Tottons vermoeden, trad naderbij met iets in zijne manieren, dat aan vroeger dagen herinnerde, „Eva," vroeg hij en keek in haar gelaat vol spanning, „heelt het je niet getroffen, hoe zonderling het is, dat Burton toe gestemd heeft om heen te gaan, onmiddellijk nadat je het hem gisteren hebt gevraagd Schijnt het niet zonderling, dat je zulk een invloed op hem zoudt hebben?" „O Dick," stamelde zij, „ik durf je nauwelijks antwoord geven. Ik heb verschillende dingen overwogen, maar ik durf ze niet in woorden brengen." Hij stak zijne handen in zijne zakken en leunde tegen de piano, terwijl Evelyn haar borduurwerk nam en zich daar over heen boog. „Je hebt nog iets meer te zeggen," fluisterde zij, zonder op te zien. „Wil je niet doorgaan „Het is dan ook niets meer dan een vermoeden Eva zelfs niet van mijzelf. Totton opperde het maar ik beken dat het iets waarschijnlijks heeft ik dacht dat je het be- hoordet te weten...." Hij zweeg, eenigszins huiverig om het haar mede te deelen. „Denkt mijnheer Totton," vroeg zij, legde haar werk op de tafel en sloeg hare oogleden op, „dat er een bizondere reden is waarom waarom ik eenigen invloed op hem kan uitoefenen „Ja Eva." „En toch heeft hij het moeder zoo onaangenaam gemaakt Dick. Eerst gelooide ia iiet niet. Maar hoe kan ik er nu aan twijfelen? Toen kapitein Burton zelfs dreide hier zijn intrek te komen nemen, zelfs toen besefte ik het nog niet goed maar nadat ik gisteravond thuis kwam en dacht aan alles wat hij had gezegd en de wijze waarop, scheen het plotseling alsof de sluier was opgelicht. Mijnheer Totton denkt, dat kapitein Burton myu vader is, nietwaar Dick?" Hij trad op de tafel toe en speelde met haar borduurwerk terwijl de tranen langs hare wangen vloeiden. Hij meende dat de herinnering aan Burton haar zoozeer deed ontroeren, maar zij vroeg zichzelvc afKon het waar zijn dat Dick, die heden weer zoo geheel de oude scheen, werkelijk voor haar verloren was? dal hij werkelijk met Clara was verloofd, die hij zoo korten tijd h<*d gekend? „En ik geloof." voegde zij er weldra bij, „dat je denkt, dat hij kapitein Burton mijn vader mijnheer Orler heeft beleedigd. Je hebt dat gedacht, hoewel je het mij niet ronduit hebt willen zeggen." „Ii vrers dat het zoo is Eva," gaf hij ten antwoord, met zijn hoofd boven het hare en de wensch kwam bij hem op om haar te vertrooste-u ale ware zij een kind. Dikwijls toen zij nog em kimi w** had hjj ha»r vertroost als een onbe- teekenend verbriei haar had getroffen; zijne gedachten ver wijlden bij hul vc.i en toen Evelyn opkeek zag zij weer den vriendelijken gia: van voorheen in zijne oogen. „Je hebt n. ceder gezegd Dick, dat je je tot de politie zoudt wenden ot.. om inlichtingen te geven over over mijn yader." „Neen, neen," antwoordde hij met heesche stem. „Ik dacht niet na op dat oogenblik Eva. Mijn denkvermogen is van daag in de war. Ik weet nauwelijks wat ik doe. Dat zal ik tenminste niet doen. Maak je daarover niet ongerust;opdat punt kan je je moeder gerust stellen. Natuurlijk zal je haar vertellen wat je ontdekt hebt." „Ik denk het niet D.ck. Ik wenschte wel, dat zij mij in haar vertrouwen had genomen, maar zij heeft er misschien hare redenen voor, die mij onbekend zijn. Ik voel, dat er meer achter zit dat ik het geheim nog niet geheel heb doorgrond. Ik zal er haar niet over spreken Dick. En ik ben je er dankbaar, zeer dankbaar voor, dat je hem spaart, hoe wel je argwaan misschien geheel ongegrond is." Hij liet haar de hoop, dat het zoo mocht zijn, hoewel hij die hoop niet deelde en keerde naar Jessamine Villa terug. Al zijne pogingen om Clara's ongerustheid weg te praten, waren te vergeefsch; toch terwijl zij Orler betreurde als war© hij voor altijd voor haar verloren, sprak zij geen enkel ver moeden uit over de reden van zijne afwezigheid of den wensch om hem op te sporen. Vermoeid na dezen drukken dag nam Dick spoedig afscheid van haar en begaf zich naar bed. Slapen was evenwel nog geheel iets anders. Het was hem alsof Barton en Orler in zijn hoofd met elkaar wor stelden en toen de klok een uur sloeg meende hij Fido te hooren blaffen. {Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2