KiioorMwerta. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. J. C. PEEREBOOM, 13d JHsrgaa. Vrijdag 5 Juli 1895. No. 3682 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 L Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIEN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onxe agenten en door alle boekhandelaren en courantier». Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAÜBE dt Co., JOHN F. JONES, Sue*., Parjjt 31b« Faubourg Montmartro: Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed, billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever, STADSNIEUWS. Haarlem4 Juli 18$ Raadsverkiezing. Woensdagavond vergaderde bet bestuur der katholieke kiesvereeniging over de Raadsverkiezing. Naar wij vernemen beeft zij plan al de altre denden in de ledenvergadering op nieuw als candidaten voor te dragen en den beer A. C. Laane, kassier alhier, in de plaats van den beer Tb. Figee. Dinsdag a.s. vergaderen de leden van deze vereeniging. Op dienzellden avond vergadert ook de a.-r. kiesvereeniging „Nederland en Oranje". Hier worden voor de 2 opengevallen zetels genoemd de heeren Misset, bouthandelaar en H. M. J. van Lennep, administrateur der Duinwaterleiding. Of er werkelijk samenwerking zal zijn tusscben deze beide en „Burger plicht" is nog niet met zekerheid te zeggen. Van „Vooruitgang" zijn de voorloopige candidaten nog niet be kend, maar er is de afdeelingen veel gesproken over de heeren H. Figee en H. F. van Tbiel. Door de geneeskundige armencom- miesie is het ontwerp eener gewijzigde verordering op de geneeskundige armen-verzorging ingediend bij B. en W. Dit College is met de commissie in nader overleg getreden en met haar tot eenstemmigheid gekomen, behalve over de redactie van een paar punten betreflende de verplichtingen der vroedvrouwen. Van wege het ministerie van Wa terstaat, Handel en Nijverheid werd heden aan het gebouw van het Pro vinciaal bestuur aanbesteed: Het herstel van de zeeweringen langs het Noorderstrand van het eiland Vlieland en op de Hors van stormschade. Raming f18650. Van de 8 ingekomen inschrijvings biljetten was dat van J. van Noor- denne van te Utrecht het laagst voor f 18345. De commissie welke dit jaar belast is met het afnemen van het officii examen voor de leerlingen van de militaire school alhier bestaat uit Luit.-kol. A. P. Klercq, van het 3e reg. int., (voorzitter)kapt. J. C. Buijtendijk, van het 6e re/, inf., als mede de kapts. B. W. Mensing en J. J. H. de Wildt, en de le-luits. E. G. Staal, H. Croockewit, L. E. Hin- richs, allen leeraar aan die school (leden.) Secretaris de le-luit. G. W. Fris. De Raad van Beheer van de Maat schappij t. expl. v. Staalwaterbronnen alhier nam Woensdagavond het vol gende besluit: Dames alhier woonachtig, die geen hoofd van een gezin, en wier ouders niet in Haarlem wonen, kunnen tegen betaling van fö.eene persoonlijke abonnementskaart krijgen voor het bezoeken van het Brongebouw. (Dit besluit werd genomen inge volge eene opmerking dienaangaande in de pers). Eindexamen gymnasium. Heden slaagde nog voor het eind examen, diploma A alhier, de extraneus N. P. Vlachos te Rotter dam. De uitslag van de Woensdag op den Dreef gehouden harddraverij was, dat de eerste prijs (200) aan „Plawney" van de stal Trio ten deel viel, de eerste premie (f 50) aan „Major Ulrich" van den heer A. A. van den Berg en de 2de premie (f 25) aan „Ninus" van den heer J. Koster. Zaterdag den 6 Juli a. s. des na middags om een uur, zal er in de Zwemschool aan de Houtvaartj een Waterfeest gehouden worden waaraan ook door, eenige meisjes wordt deel genomen. De ouders van de leden hebben vrijen toegang. Da niet leden kunnen tegen betaling van 25 cents geïntroduceerd worden. Het pro gramma bestaat uit de volgende nummers Figuurzwemmen. Rozenstrijd, door eenige meisjes. Balhalen. Lijnspringen. Gekleed zwemmen. Een pop aan wal brengen. Duiksprong. Snelzwemtnen met hindernissen. Ringsteken. Roei- lust. De jury bestaat uit de volgende heerenJhr. Ch. van der Poll, mr. W. van Hulst, mr. J. Thijssen, A, Simons, J. Fontein. Door de anti-rev. kiesvereeniginS zijn als candidaten van den gemeente raad te Haarlemmermeer gesteld de heeren M. v. Splunter, K. J. Visser, P. Knaap en B. Biesheuvel. 2 plaatsen zijn opengelaten. Ongeluk bij het schijfschieten. Bij de oefeningen in het schijf schieten van het fort te IJmuiden is de sleepboot „Simson" dwars door geschoten. Er is veel materieele schade aangericht, maar persoonlijke onge lukken zijn niet te betreuren. De kanonskogel drong op een af stand van nog geen halven meter van den stoomketel en een meter boven de waterlijn door de romp. De be manning van de sleepboot mag dus van geluk spreken, dat de ketel niet is getroffen. De „Simson" sleepte het vlot, waar op werd geschoten. De afwijking van den kogel bedroeg pl. m. 200 Meter. BINNENLAND, Orerstroomingen op Java. Naar aanleiding van het onrustba rende telegram, Woensdag door „Het Nieuws" ontvangen, omtrent over stroomingen op Java, heeft een der groote firma's te Amsterdam aan haar correspondent te Batavia telegrafisch nadere bizonderheden omtrent die bandjirs gevraagd. Het code-woord, als antwoord ge zonden, meldde kort en bondig: „het bericht is onwaar." Een prijsvraag. Door directeuren der „Nederlandsche Maatschappij ter bevordering van Nijverheid" werd onlangs de volgende prijsvraag uitgeschreven „Men wenscht eene aanwijzing van de middelen, die dienen kunnen om arbeidsvermogen door windkracht te verkrijgen, langs electrischen weg op te zamelen, over te brengen ol ver voerbaar te maken en daarbij meer in het bijzonder een antwoord op de volgende vragen lo. Hoeveel arbeidsvermogen kan een gewone windmolen, in vereeniging met een electrischen accumulator, gemiddeld per etmaal leverenwelke motorische inrichting is hiertoe noodig en hoeveel kost in dat geval een paardekracht-uur 2o. Kunnen de nieuwe windmotoren uit een economisch oogpunt op uit gebreide schaal tot het accumuleeren en tot het benutten van de bewegings energie van den wind worden toege past Zoo ja, welke inrichtingen zijn hiertoe noodig Als prijs werd uitgeloofd de gouden medaille en f350. In het geheel kwamen 12 antwoor den in. De jury, bestaande uit de heeren H. Figee, A. Nolen, J. Bosscha, L. Dufour en C. Prins Szn., adviseert den prijs toe te kennen aan den schrijver van het motto „Meer licht." Post- en Telegraafkantoor te Amsterdam. Voorzien van 13 teekeningen is ver schenen het bestek en de voorwaarden wegens den bouw van een post- en telegraafkantoor met directeurs- en conciërgewoningen te Amsterdam. Ra ming ƒ868.840. Den 9en Aug. om 1 uur zal de aanbesteding in Den Haag plaats hebben. Uit de voorwaarden van het bestek is het volgende ontleend: Direct na de gunning behoort het werk te worden aangevat en wel in dier voege, dat vóór 15 Febr. 1896 de geheele houten fundeering voltooid is opgeleverd. Vóór of op 31 Oct. 1896 moet de op 13 M. bov. P. gelegen balklaag gelegd en opgemetseld zijn, en als dan binnen 14 dagen het gebouwge heel watervrij worden afgedekt, als mede alle raam- en deuropeningen met schotwerk of noodramen worden gedicht. Den 25sten Juli 1897 moet het ge bouw onder de kap zijn; den 15en Sept. 1897 alles j/las- en waterdichtzoo mede alle verdere buitenmetselwerken voltooid zijn opgeleverd, terwijl 1 Nov. daaraanvolgende alles moet zijn atgevoegd. Den 15en Sept. 1898 moet het ge bouw geheel voltooid worden opge leverd. Het onderhoud duurt tot en met 30 Juni 1899. Omtrent loon en arbeidsduur zijn de volgende bepalingen opgenomen. Er mag niet langer gewerkt worden dan elf uur per etmaal, de schafttij den niet als werkuren meegerekend. In epoedeischende gevallen kan, ge durende ten hoogste vijftien achter eenvolgende dagen, langer werktijd worden toegestaan en geëischt. Het loon moet uitbetaald worden in tegenwoordigheid van een daartoe aan te wijzen rijksopzichter. Verder is de aannemer verplicht: a. al de onder bazen, opzichters; werklieden, enz. (niemand uitgezon derd), welke op het door hem aan genomen werk, hetzij middelijk, hetzg onmiddellijk, in zijn dienst werkzaam zijn den geheelen duur van het werk, met inbegrip van den onderhoudster mijn, bij eene verzekeringmaatschap pij tegen ongelukken te verzekeren, volgens de bij beschikking van den minister van waterstaat, van 31 Maart 1894, litt, vastgestelde voorschriften. b. vóór den aanvang van bet werk de polis der verzekering aan de direc tie over te leggen en bij het verschij nen van elke betalingstermijn het bewijs te toonen, dat de op dat tijd stip verschuldigde premiën en de door de Verzekeringsmaatschappij aan de verzekerden verschuldigde uitkeerin- gen zijn betaald. De aannemer blijft bovendien jegens de verzekerden aansprakelijk, ook na den afloop van het werk voor de uitbetaling van het overeenkomstig het sub 1 van genoemde beschikking verschuldigde voor het geval de ver zekeringsmaatschappij jniet aan hare verplichtingen mocht voldoen. De directie is opgedragen aan den rijkslandbouwmeester C. H. Peters te 's Gravenhage. Aan den N. Z. Voorburgwal is de gevel 72.25 M. lang; tusschen twee vierkante traptorens bevindt zich de steenen trap naar den hoofdingang. Als peil wordt aangenomen de vloer der wachtzaal, die 1.65 M. boven het trottoir ligt; de bovenkant nok-rib der daken ligt dan 27.62 M. daarboven. De voorgevel in de Spuistraat, ver sierd met. een oostelijken hoektoren, is lang 65.25, die in de Raadhuisstraat 33.90 M.die langs de Poort van Cleve 32.10 M. Van de Wereldtentoonstelling. Alle onderhandelingen tusschen den pachter van de „Prins Hendrik" op de Amsterdam8che tentoonstelling en zijne voormalige kellners zijn thans afgesprongen. Woensdagmorgen eisch- ten de stakers dat, behalve o.m. een loon van een gulden per dag, de kell ners ontslagen zouden worden welke in dienst zijn gebleven. Hierin wilde de pachter van het schip niet treden, zoodat de stakers thans ontslagen zijn en door ander personeel vervangen. Volgens verklaring van de stakers hebben deze niet deelgenomen aan de schermmutseling welke Maandag op de boot plaats vond. Enkele per sonen van elders zouden de ongere geldheden veroorzaakt hebben. BbUL 22) FEUILLE i QN Wedderburns Testament. Naar het engelsch van THOMAS COBB. HOOFDSTUK XIV. Clara krijgt meer hoop. Hij school zijn venster open en keek naar buiten, het was een donkere nacht en hij kon niets zien. Hij meende voet stappen te hooren en bleef eenigen tijd staan luisteren om ten slotte tot de overtuiging te komen, dat zijne ooren hem hadden bedrogen. De volgende dag was een Zondag en hij trad Jessamine Villa binnen, toen de kerkklok ophieid te luiden. Een goede nachtrust had aan Clara blijkbaar wonderen gedaan, want zij verwelkomde hem met bijna hare gewone opgewektheid en meer dan gewone innigheid. „Ik wil mij niet zoo ongerust maken," zeide zij. „Ik her inner mij, dat mijnheer Orler in Parijs ook eens op dezelfde wijze is weggebleven. Toch had ik liever gewild, dat hij niet al zijn geld had meegenomen." „Mag ik je kassier zijn Clara." „O hemel neeD," riep zij uit. „Zeg aan mijnheer Totton, dat hij mij een gedeelte van mijn eigen geld geeft. Over een paar weken moet hij mij verscheidene duizenden uitbetalen. Het kan geen verschil maken als hij mij nu duizend pond overdraagt." „Met een biljet van tien pond kan je voor het oogenblik in al je behoeften voorzien lieveling, dan behoeven wij Totton niet lastig te vallen." „Luister eens," zeide zij en legde een harer handen op Dicks schouder en de andere tegen zijn wang, „ik wil onaf hankelijk van je zijn tot je weet wel. Wee3 dus zoo goed om morgenochtend naar Totton te gaan en hem te vragen mij duizend pond uit te betalen. Ik beloof je, dat ik je later steeds zal gehoorzamen, maar willig dan ook nu mijn verzoek in." Toen Dick te een ure naar Clematis Cottage terugkeerde zag hij tot zijne groote verbazing Hendry in zijn gemakke- lijken stoel liggen. „Hier ben ik weer zooals je ziet, waarde vriend. Ik kon het met dit weer in Londen niet uithouden. In de straten is het om te stikken. Ik ben dus maar weer hierheen ge vlucht. Hoe gaat het met de bewoners hiernaast?" Dick deelde hem mee wat er gebeurd was na Hendry's vertrek op Vrijdagmorgen, maar nadat Will groote verba zing over het gehoorde had getoond, begon hij Dicks angst te 'weerleggen. „Hij zal wel weer voor den dag komen, beste jongen. Maak je maar niet .ongerust. In deze negentiende eeuw verdwij nen de menschen niet zoo spoorloos van den aardbodem." „In ieder geval moet het huwelijk worden uitgesteld," klaagde Dick. „Dit zou niet plaats vinden wanneer ik in jou plaats was," zeide Hendry veelbeteekenend. „Hak den knoop door, dan is tevens je geweten gerustgesteld. Draag het geld aan miss Smith over en trouw met haar de volgende week. Waarom niet? Wees er van verzekerd, dat Totton dezen keer eens gelijk heeft gehad. Wanneer Orler ernstig toegetakeld of dood was, waar is dan zijn lijk? Het is niet aan te nemen, dat het door al de sluizen een weg naar zee heeft gevonden, en ook kan het niet zoo gemakkelijk verstopt zijn. Je vrees zal toch niet zoo groot zijn als je doet voorkomen, anders hadt je inspecteur Deadman en zijne mannetjes wel verzocht na sporingen te doen." Dick voelde zich eenigszins schuldig te dien opzichte, en daar hij niet over zijne beweegredenen wilde spreken gaf hij het gesprek eene andere wending en dineerde dien avond met Hendry in een restaurant in High Street. Den volgenden morgen verscheen hij te elfuuropTottons kantoor en nauwelijks had hij de deur van de particuliere spreekkamer des procureurs achter zich dicht gedaan of deze werd weer geopend door Brodrick. „Ik zag u binnentreden en meende, dat mijnheer Totton het mij wel niet kwalijk zou nemen. Ik was op weg naar uwe woning Forsyth. Ik wilde u over een mijner patiënten spreken. Gister ben ik aan het „Wapen van Wetherley" ont-

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1