Volksbond, Vereeniging tegen I Rijkspostspaarbank tot zekere hoogte /I—T,omf.hrr.ik beschikbaar worden gesteld voor den drankmiBbruiK. Jbouw van arbeiderswoningen, werd de Tweede Woensdagochtend werd te Deventer |met ^et 00g 0p de de 22e algemeene vergadering van den Kamer gevallen beslissing voorloopig Volksbond geopend door den voor-1 teruggenomen. sitter, mr. H. Goeman Borgesius, met I Groningen stelde voor het hoofd- een toepasselijk woord van welkom.bestuur uit te noodigen een criterium Alle leden van het hoofdbestuur Le ZOeken voor uitsluiting van dronk- waren aanwezig. Vertegenwoordigd laards van het kiesrecht en een on- waren de atdeelingen Utrecht, 's Gra-lderzoek in te stellen naar de vermoe- venhage, Groningen, Haarlem, Dord-| Olijke gevolgen van een accijnsver recht, Groenlo, Amersfoort, Zwolle, 1 laging op het gedistilleerd in betrek- Amsterdam en Rotterdam. I king tot het drankmisbruik. Het eerste Na mededeeling van den voorzitter I Vü0rstel werd ingetrokken, het tweede dat de heer A. van der Voort Azn., lid I verW0rpen. van het hoofdbestuur, als secretaris Het VOorstel van Amersfoort, „om is opgetreden, werd het jaarverslag, I ^et hoofdbestuur uit te noodigen door namens het hoofdbestuur,uitgebracht. Uet uitschrijven van een prijsvraag Het aantal afdeelingen verminderde anderszins de samenstelling te be- met éen: Hoogeveen werd opgeheven ;|yor(jeren van een populair-weten- doch het ledental van den Bond nam 18Cbappelijk werk over de ethische, met ongeveer 500 toe, waarvan 1001 medi8Ctie en juridische beginselen der voor Deventer en 225 nieuwe leden bestrijders van het drankmisbruik," voor rekening van Utrecht] komen, lwer(j voorloopig ingetrokken, ïoodat het aantal nu pl. m. 3500 be-1 ^an de orde kwamen thans twee draagt. Te Alkmaar kwam een corres-1 voor8tellen der aid. Deventer, pondentschap tot stand. Mr. Goeman I a< Het hoofdbestuur noodige de Borgesius en de heer H. A. van der I afdeelingen uit, in de bestekken van Meulen van Haastrecht traden hier I bouwwerken, eventueel door de af- en daar als sprekers over de zaak van deelingen tot stand te brengen, be den Volksbond op. 1 palingen op te nemen aangaande Tot lid van het hoofdbestuur zijn minimum loon en maximum-arbeids- herkozen mr. Goeman Borgesius te I tijd, met het oog op het tegengaan 'sGravenbage en W. N. T. SibmacherI yan drankmisbruik. Zijnen te Rotterdam. I De algem. verg. drage aan het Aan de orde was daarna het vol-1 hoofdbestuur op, een onderzoek in te gende voorstel van het hoofdbestuur, 18tellen naar de vraagof niet de naar aanleiding van het rapport, door! vrouw, krachtiger dan tot nu toe, in den heer mr. J. A. Levy uitgebracht! den gtrijd tegen het drankmisbruik over „kinderbescherming en ouderlij kei zou kunnen optreden, macht." I Besloten werd tot een proefneming „De algemeene vergadering, |met het denkbeeld in het eerste voor van oordeel, dat de verwaarloozing 18tei neergelegd. Het tweede voorstel der kinderen door de ouders veelal I van Deventer werd aangenomen, gevolg zoowel als oorzaak van hetl. Besloten werd eenige wijzigingen in misbruik van sterken drank leidt!bet reglement te brengen, tot een toenemende verwildering der I £oo wordt tusschen art. 6 en 7 een jeugd, welk kwaad in het belang van nieuw artikel geplaatst van den vol- het kind en van de gemeenschap j genden inhoud krachtig bestreden dient te worden, I Min elke provincie worden door het van oordeel, dat de regeling der I hoofdbestuur een of meer provinciale ouderlijke macht, gelijk die in de bij I correspondenten aangesteld. Hun in- ons te lande bestaande wetgeving is 18tructie wordt, op voorstel van het neergelegd, aan een afdoende Destrij-1 hoofdbestuur, door de algemeene ding van dat euvel in den weg staat, I vergadering vastgesteld. Zij vormen spreekt als haar overtuiging uit, I hen band tusschen het hoofdbe- dat een herziening dier wettelijke re- |8tuur en de correspondenten in hun geling in dien zin, dat ouders, die I kring." hun kinderen zedelijk en stoffelijkI Op het voorstel van de afd. Utrecht, verwaarloozen, geheel of gedeeltelijk, I dat het hoofdbestuur trachte meer of wel tijdelijk of altijddurend vanlen krachtiger maatregelen dan tot hun ouderlijk gezag zullen kunnen j dusverre te nemen, ter bevordering worden ontzet en dit gezag zoo noodig I jn het algemeen van de werd verkocht voor een dubbeltje en een andere defecte tuinstoel voor f 475. Er was weinig publiek. Het ver loop der zaak was als bij de vorige verkooping. Dinsdag werd te West-Terschelling door een Urker visacherman aange bracht een in vergevorderden staat van ontbinding verkeerend lijk van het maunelijk geslacht, vermoedelijk van een zeeman. Het was gekleed in oliejas, lichtblauwen jomper, blauw baaien hemd, flanellen hemd, blauw laken bovenbroek, waarvan in een zak een knipmes, waarop in de heft gesneden was Martens, verder een grijs bruine onderbroek, grijze kousen zeelaarzen. Het had een lengte van 70 meter. aan anderen zal kunnen worden over-1 voor de zaak van den „Volksbond' gedragen, dringend noodzakelijk iB."hn >t bijzonder van de totstandkoming Dit voorstel werd met een paar|van afdeelingen en correspondent wijzigingen van weinig beteekenis aan-18Chappen, werden eenige wijzigingen genomen, nadat de voorzitter, Mr. I voorgesteld. Het werd eenigszins ge- Levy, die ter vergadering tegenwoor-1 amendeerd aangenomen, dig was, voor zijn bemoeiingen ten I Ook werd aangenomen het voorstel deze dank was betuigd. Ivan Dordrecht. Aan de orde was vervolgens hetl Het was een voorstel tot het ver- voorstel 's GravenhageI spreiden van kleine verhalen ter be et. De algemeene vergadering noo-|8trijding van het misbruik van ster- dige het hoofdbestuur uit te doen I hen drank, in den vorm van zoo onderzoeken, of ingrijpende herzie-1 mogelijk: geïllustreerde vliegende ning van de drankwetwenschelijkis,Iblaadjes. en zoo ja, in welken zin; bij welkj De door het hoofdbestuur aar>ge- onderzoek tevens te rade zal worden I vraagde subsidie voor het Herstel- gegaan met de resultaten, in andere I lingsoord voor Drankzuchtigen tt landen door wettelijke maatregelen Hooghullen ad f250 werd toe- verkregen. I geBtaan. b. De algemeene vergadering noo- De overige voorstellen, 4 dige het hoofdbestuur uit een adres |n0g voorkomend, werden wegens te richten aan den minister van jus-Jbrek aan tijd aangehouden, titie, waarin spoedige indiening wordt I Na afloop der vergadering brachten verzocht van de voorstellen, die deze de afgevaardigden een bezoek aan het minister bij de behandeling van delgebouw van den „Volksbond" te De- jongste Staatsbegrooting heeft toege-|en daarna vereenigden zij zich aan zegd ter bespoediging van de berech-1 een gemeenschappelijken maaltijd, ting van kleine strafzaken en van de1 uitvoering der vonnissen in zoodanige zaken. I Woensdag had de verkoop bij exe- Ook dit werd aangenomen. Icutie plaats ten huize van den heer Het voorstel van Amsterdam: IVan Nulck, een der forensen, die „De vergadering spreke de wen-1 wegens belastingschuld aan Amster- schelijkheid uit, dat de kapitalen der I dam vervolgd werd. Een tuinstoel werden uoor deze voor hun eerlijkheid beloond met... tien centen. Het geval kwam ter kennis van het bestuur der Groningsche afd. van den Bond van Orde, die de jongens in zijn vergadering liet komen en vervolgens deed.... wat de dame had behooren te doen. den bloedsomloop en verhoogen de levenskracht „Een en ander moge tot troost verstrekken voor de tallooze onge lukkige forensen, die 's morgens en 's avonds hun gedwongen reis moeten, maken 1" Een huis gebombardeerd- Zondagavond had de groote pro- testvergadering tegen het boetestelsel daats, uitgeschreven door verschil- ende vereenigingen in het volksbier huis „De Toekomst", Stationsweg 87 te Breda. Voor een vrij talrijk pu bliek, hoofdzakelijk bestaande uit werklieden, traden als sprekers opJ. v. Herwerden, K. v. d. Veer en F. Domela Nieuwenhuis. De meeting werd zeker van wege de warmte en de beperkte ruimte in den tuin gehouden. Ondertusschen had zich ook in den tuin van het aangrenzend café een nieuw publiek verzameld, dat weldra bleek anti socialistisch te zijnzoodat, toen na de pauze Domela Nieuwenhuis het woord nam, zijn rede aanhoudend door vaderlandsche en andere liede ren werd afgebroken. Ten slotte werd de lezenaar opgenomen, naar de ge lagkamer verplaatst en de vergadering daar voortgezet. In den tuin bleven intus8chen de achtergebleven soci'i en over de schutting liggende anti- soci's een goed onderhouden vuur van liefelijkheden wisselen. De meeting, die een zeer rustig verloop had, ondank de gecombi neerde werking van woordwarmte en natuurwarmte in een propvol zaaltje op overhitte hoofden, werd besloten met de uitreiking van een vaandel of banier. Om circa 7}{ uur gingen de bezoekers naar huis. Den ganschen Zondagavond wae de gisting om het gebouw nogal ta melijk groot, een gevolg van de min der gepaste uitdrukkingen, die enkele volgelingen van het socialisme dien middag over den godsdienst, de Ko ningin en het vaderland hadden uit gekraamd. Wellicht moet daaraan de revanche worden geweten van den volgenden .vond. De verwoesting aan het gebouw toegebracht, is aanzienlijk. Alle ruiten, zoowel aan de vóór- als aan de ach terzijde, zijn verbrijzeld. Het houtwerk van deuren en vensters heeft mede veel geleden. Het glaswerk van het buffet is geheel stuk, terwijl het buflet zelf zoo is gebombardeerd, dat er weinig meer van over is dan en kele zijplanken. De steenen, waar mede de verwoesting is aangericht, en die nog in de herbergkamer ver spreid liggen, meten van 30 bij 20 c.M. De bewoner J. Baylé, is met zijne vrouw en vier kinderen Dinsdagoch tend naar Arnhem vertrokken, nadat hij te voren het grootste gedeelte van zijn huisraad had verkocht. Drie jongens van 10 i 11 jaar, die de vorige week te Paterswolde in den tuin van het logement De twee Pro vinciën een gouden dameshorloge vonden en onmiddellijk alle pogingen in het werk stelden, om het gevondene aan de eigenares ter hand te stellen, Zitten en lichaamsbeweging. Men leest in het Maandblad van dr. Van Hamel Roos „Men is algemeen van gev dat men bij een rijtoer geen beweging neemt, en dat dit eveneens het geval met iemand, die voor zijne bezig- ien geregeld 's morgens en 's avonds een vrij langen rit per omnibus aflegt. Men redeneert daarbij aldusde man heeft niet gewandeld, heeft gedurende den overtocht stil gezetenwaaru:t bestaat dan de beweging die hij zou kunnen nemen? Nochtans heeft hij beweging genomen. In verband daar mede deelt een Fransch tijdschrift mede, dat iemand ter verbetering zijner wankelende gezondheid een rijtoer doet. Per tram rijdt hij van Saint-Cloud naar de Louvre heen en terug, omdat die lijn allergebrekkigst is, en de waggonB onophoudelijk schokken geven; hij gevoelt zich daarbij zeer welper ceintuurbaan spoort hij rondom Parijs,omdat door de niet behoorlijke behandeling der rem- toestelien met luchtdruk, de trein plotseling stilstaat en een geweldige schok daarvan het gevolg is. Hoe slechter de trein bestuurd wordt, hoe beter hij zich gevoelt. Maar de voor keur geeft onze vriend aan een boe renwagen op twee wielen oud model waarin hij van top tot teen door elkaar geschud wordt. Na een halve dagreis in zulk een voertuig wordt men zwaar vermoeidmen kan niet verder en valt tegen wil en dank in slaap. Men heeft geen voet verzet en is toch zoo afgemat, alsof men uren achtereen een sterke lichaams beweging genomen had. Voor som migen zou die gymnastiek met de boerenkar wat al te machtig zijn 1 „Het is duidelijk, dat wanneer ons lichaam geschud wordt en voordurend trillingen ondergaat, men tegen wil en dank beweging neemtalle spieren reageeren onbewustal onze organen ondervinden daarvan de terugwerking, alles beweegt zich en is in werking. Zeer zeker wordt aldus geen gymnas tiek in een groot genre uitgeoefend, en men moet er zich ook niet mede vergenoegen, maar het heeft altijd eenige waarde als men, zonder het te weten beweging neemt en voor zwakken en bejaarden is dit van be lang. „Het reizen per spoor is voor kere zieken zeer heilzaam. Het is versterkend voor volwassenen en be jaarden en verhoogt het weerstands vermogen. Men zal zoo licht niet ge- looven, dat een lange reis per spoor 'dikwijls zoo gunstig voor de gezond heid is. Men klaagt er over, door en door vermoeid te zijndat bewijst juist, dat men beweging genomen heeft. Per spoor reizende, heeft men dikwijls meer honger dan thuis, daar de spijsvertering door de reis bevor derd wordt. Sommige aandoeningen van maag en ingewanden ondergaan door de spoorreis een verbetering. Daarom wordt aan zieken wel eens den raad gegeven, op een plaats te gaan wonen, die hen noodzaakt dikwijls of regelmatig gebruik te maken van spoor of rijtuig. „Wien het wandelen onmogelijk is, handelt in het belang zijner heid, regelmatig van vervoermiddelen gebruik te maken. De juistheid daar van wordt bevestigd door de physi- ologische chemie. De trillingen van waggons of rijtui gen werken gunstig op de assimilatie, 135 pCt. 99 60 135 Financieels Mededeelingen; Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 2 Juli 1895, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. American-Hot. (Mij. tot expl. van het) Amstel-Hotel Maats. Bouwmaatsch. „De IJsbreker" Cura9aosche Haven- em Brugdienst Schevenings. bouw* vereeniging (Hotel Garni) Utrechtsche Hypo theekbank idem idem 2 uitgifte Zuid Hollandsche Hypotheekbank'1. Amst. Borneo Tabak Maatschappij Droogdok - Maatsch. Tandjong Priok Nederl. Indische Es- compte Maats. Oost-Java Cultuur- Maatschappij Ned. Gist- en Spi- ritusfabr. te Delft Oblig. West Wisconsin Sp. Aand. Vennoots. „Neder land" (Maatsch. tot Verz. op het leven). 155 155 190 120 127 130 27 80 Letteren en Knnst. Chrispijn te Berlijn. Dinsdagavond stond aan het station Friedrichsstrasse te Berlijn een groot aantal Hollanders, meest studenten van de Berlijnsche universiteit en van de Hochschule te Charlotten- burg, die met bloemen, afscheidsge schenken, etc. het gezelschap op wachtten, dat met dezen trein naar Holland zou vertrekken. Nauwelijks waren de artisten aang-komen of een donderend hoerah weerklonk en ruim tien minuten was de hooge hal van 't etation vervuld van 't hoerah-geroep der geestdriftige jongelui. Toen de gasten, op wier succes in de bladen we zoo trotsch zijn, zich voor de raampjes der coupé vertoon den, weerklonk plotseling een „Wien Neerlandsch Bloed", dat ook door een aantal Duitsche aanwezigen metont- blooten hoofde werd aangehoord. De vertrekkenden waren zeer aan gedaan door dit hartelijk afscheid, en toen de dames de handen uit het portier staken, verdrongen de jongelui zich, om nogmaals die hand te druk ken en een „tot weerziens" toe te roe pen. Met hoeden en zakdoeken wui vend, liepen velen den trein het ge- heele station na. Chrispijn heeft moe ten beloven terug te komen niet alleen aan zijn jonge, geestdriftige bewonderaars, doch ook van hooge, officieele zijde is hem in dezen een vriendelijk „tot weerziens" toegeroe pen. Van Zaterdag af speelt het gezel schap Chrispijn,met de hh. Van Zuylen en Alex. Faassen, te Aken. Het zal er vier of zes voorstellingen geven, met hetzelfde repertoire als te Berlijn. boden. Daar schijnt Vrijdagnacht of liever Zaterdagmor gen een man te zijn aangekomen; hij klopte hen op en eerst wilde juffrouw Mankelow hem niet opnemen. Zijn eenige bagage bestond uit een valiesje...." Dick haalde diep adem en keek Totton aan. „Juist, juist een valiesje," zeide deze, streek zich over de wang en keek zijdelings naar Dick. „De man was doornat; hij zag er uit alsof hij in de rivier had gelegen. Zij namen hem evenwel op en den volgenden dag werd hij te ziek om hem heen te laten gaaa. Gisteren werd ik ontboden en ik bevond, dat hij longontsteking had; de temperatuur was 106°, en hij ijlde. Hij heeft geen geld ik denk, dat juffrouw Mankelow daarnaar heeft onderzocht; in ieder geval wil zij hem kwijt zijn." „Natuurlijk is het Burton," riep Dick uit. „Hij is de persoon, die in Clematis Cottage heeft gewoond, als dat tenminste zijn naam is. Volgens hetgeen miss Gordon mij verteld heeft, bestaat er de een of andere betrekking tusschen hem en hare moeder; ik heb het er zelfs steeds voor gehouden, dat hij de oorzaak van mevrouw Gordons ziekte was. U staat meer dan ieder ander op vertrouwelijken voet met de bewoners van Meadow Bank, zoodat ik het voor het beste hield er u over te spreken. Wanneer mevrouw Gordon belang stelt in den man, dan moet zij geen tijd laten ver loren gaan; hij heeft verpleging noodig. Stelt zij geen belang in hem, dan weet zij toch misschien tot wie wij ons om hulp te wenden hebben." Nadat dokter Brodrick zijne mededeelingen jhad geëindigd en was vei trokken om zijne ochtendbezoeken af te leggen, zagen Dick en Totton elkaar een oogenblik zwijgend aan. „Dat wordt nu eene geheel andere zaak," zeide Totton weldra. „Wanneer die twee mannen elkaar ontmoet hebben, dan is Burton blijkbaar het slachtoffer er van geworden en niet Orler. Ik heb je wel gezegd, dat ik je vermoeden niet deelde. En toch is het nog zeer waarschijnlijk, dat zij elkaar niet ontmoet hebben. Er bestaat kans genoeg, dat bij donker iemand van die smalle brug als je het een brug noemen wilt naar beneden tuimelt." Een nieuwe angst had zich van Dick meester gemaakt ter wijl hij toehoorde. Wanneer Orler Burton in de rivier had geworpen, was het bijna nog erger voor Clara dan hij eerst gevreesd had. „Natuurlijk zal je het mevrouw Gordon toch onmiddellijk vertellen?" voegde Totton er bij. „Het is niet waarschijnlijk, dat zij een vinger zal bewegen." „Forsyth," zeide Totton, „Burtons leven moet gered wor den. Menschelijk gesproken moet het dien man niet veroor loofd zijn te sterven. Van zijne eigen lippen wil ik verne men weiae redenen hij er vo>-r had om dien ongelukkigen Vrijdagavond tot je te spreken zooals is gebeurd. Wanneer mevrouw Gordon weigert te doen wat noodig is om zijn leven te redden, dan zal ik dat zelf doen." Zenuwachtig als Dick was, troffen de woorden van Totton en de argwaan, die er onder school, hem levendig. In plaats van er onmiddellijk op te antwoorden, vroeg hij plotseling: „Wanneer zijt u gereed om de erfenis over te dragen „Ben je nog steeds zoo vastbesloten om ze over te dragen, Forsyth?" zeide Totton, met bijna klagende stem. „Waarom niet? Er is niets gebeurd niets kan gebeuren om mijn besluit te veranderen. Uw argwaan doet mijn be sluit nog vaster worden; het is de eenige wijze, waarop ik er mijne minachting voor kan toonen. Ik ben hier nu ge komen om u mede te deelen, dat door Orlers afwezigheid miss Smith in geldverlegenheid is geraakt. Mijn plan is om haar een cheque van £1000 te geven." Totton wist niet wat te beginnen. Eene groote som lag in de bank daar ter stede voor de erfgename ter beschikking; niemand kon Dick, als executeur, beletten een cheque voor eenige duizenden te teekenen en die onmiddellijk aan Clara te overhandigen. „Maar Forsyth," zeide Totton, zijn toorn zooveel mogelijk verbergende, „wij kunnen toch niet te werk gaan, zoo zonder wettelijke maatregelen. Het zal het beste zijn, dat je met de jonge dame hier komt laat ons zeggen overmorgen." „Waarom morgen niet?" „Een dag kan toch weinig verschil uitmaken," antwoordde Totton, „en Woensdag schikt mij beter." Tevreden over Tettons toestemming, hoewel besloten om er buiten te handelen als het noodig was ging Dick heen. Het uitstel werkte echter het volgende uit: het stelde Totton in staat om met Sprowle nader te onderhandelen en hem te verzoeken onmiddellijk in Castlebridge te komen, zelfs al was zijn onderzoek nog niet geheel afgeloopen. J Wordt vervolgd)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2