Voor onze Vensters. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON. Wedderburns Testament. 13) JaargaUiC Dinsdag 9 Jnli 1895 No. 3685 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers 0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,371. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-4:, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIÈN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en cour an tien. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale d* Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Sue*., Pargt 31bu Faubourg Montmartra. In fde étalage voor de vensters van bet Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd De Hout. (Uit Eigen Haard). Oud Holland. De Leidsche maskerade in 5 afb. Lord Salisbury. Het nieuwe ministerie in Enge land. t Het Coachrijden in Hydepark. Wijlen prof. Huxley. Brand van de fabriek-Godillot. Stoomboot op de Seine. Zondag in Venetië. Tooneel uit Rubinsteins gewijde opera Christus. Nasrnllah Khan te huis. Het huis waar China en Japan den vrede hebben geteekena. Interview van een chineeschen onderkoning. Oefeningen van chineesche artille rie-rekruten. Een chineesch infanterie-regiment op marscg. Kolonel Gillon op Madagascar aan getast door koorts. Mis te Ankaboka op Madagascar. Het Feest van St Pieter te Rome. Vrouwenportret van Frans Hals. Politieke Platen en Portretten. STADSNIEUWS. Haarlem8 Juli 181)5. Naar ons wordt medegedeeld, zal de heer Fr. Lieftinck die voorkomt op „Vooruitgang" 's lijstje van voor- loopige candidaten, geen candidatuur aanvaarden. Stoomtram Beverwijk- In de vorige Raadsvergadering werd bij de behandeling der concessie aanvrage van den heer Lubcké yoor een stoomtram naar Beverwijk aan B. en W. opgedragen in de concessie voorwaarden een artikel te ontwerpen, waarbij werd vastgesteld het maximum gewicht, dat op de wegen en bruggen der gemeente zou worden toegela ten. Aan die opdracht voldoende stellen, B. en W. voor te bepalen, dat loco motieven en wagens niet zwaarder zullen mogen wegen dan 10.000 kilo elk. Ook de hootdingenieur van den Rijkswaterstaat heelt aan den Minister voorgesteld, soortgelijke bepaling in de Rijks-concessie op te nemen. Misschien vergissen wij ons, maar wij meenden dat 's Raads bedoeling was het gezamenlijk gewicht te be palen, dat op eenmaal over wegen en bruggen mag worden vervoerd, niet het gewicht van eiken wagen afzon derlijk. In elk geval is het voorstel van B. en W. onvolledig, omdat niet is aangegeven hoeveel wagens hoog stens aan de locomotief mogen wor den verbonden. Standbeeld voor Frans Hals. Geruimen tijd geleden konden wij melden dat er een Comité was tot stand gekomen voor de oprichting van een standbeeld voor Frans Hals Sinds dien tijd vernam men daar van niets. Dat de zaak was mislukt zal men niet gemeend hebben, wel echter dat zij veel voorbereiding eischte. Dit was dan ook inderdaad het geval. Het vormen van subco mités in de groote ste len van ons land en elders was een noodzakelijke en tijdroovende arbeid. Thans is dat werk achter den rug en komt het Hooldcomité met de sub-comités den steun inroepen van het publiek. Het doet dit bij een groote met het portret van Hals ver sierde circulaire en op een wijze, die ons aanleiding geett er een en ander uit over te nemen. „Wil men den grooten kunstenaar in zijne werken leeren kennen, ook dan zal men zijne schreden moeten richten naar de oude Spaarnestad. Want geen zijner werken draagt zoo zeer den eigen stempel van den mees ter, als de doeken in het stedelijk Museum alhier. De zeventiende eeuw was voor Ne derland een tijdperk ook van materi- eelen vooruitgang. Grootsche handelsondernemingen werden op touw gezet en brachten rijkdom en weelde onder het bereik van velen. Krachtige burgervereenigingen oe- lenden zich in de kunsten des oor- ge. Hoogescholen getuigen van de liefde voor de wetenschap. Met volle teugen geniet men het lang ontbeerde levensgenot. Eenvoud heerscht in de zeden, in de kleeding, doch de huiselijk omge ving getuigt van rijkdom en degelijke weelde. De burgers houden er van de her innering hunner waardigheden en vergaderingen, hunner ceremoniën en feestmalen te bewaren, en hoe kon den ze het beter doen dan door mid del van het penseel des kunstenaars. Wie heeft nu de eigenaardige hoe danigheden van die mannen der 17de eeuw, hunne kracht, hunne stout moedigheid, hun karakter in juister taal geschetst dan d e schepper der schuttersfeesten of der vergaderingen van regenten en regentessen, die u tegemoet schitteren in het Stadhuis alhier Frans Hals, onzen grooten Haar lemmer, komt eene eerste plaats toe in de rij onzer groote Holland- sche kunstenaarszijne bizondere eigenaardigheid en oorspronkelijk heid, die in zijne vlugge en breede manier van doen zoo merkwaardig uitkomen, hebben hem door de ge heele kunstwereld als een karakter van losheid en vroolijkbeid doen kennen. Niemand, zelfs Rembrandt niet, verduistert het talent dat uit straalt van een schoon werk van Frans Hals, en dat ons op geheel eigen wijze de schilderachtigheid van zijn tijd en het geluk van Hollands burgers doet aanschouwen. Beschouwt die kloeke mannen, ou den en jongen lustig den beker han- teerend, zich vermeiend op het feest maal. Staart met eerbied en diepe be wondering voor den genialen Mees ter op de beeltenissen der Regenten en Regentessen, het werk van een tachtigjarigen grijsaard." Het Hoofd-Comité voor de oprich ting van het monument is samenge steld als volgt: Jhr. Mr. J. W. G. Boreel van Ho- gelanden, Burgemeester van Haarlem, Eere-VoorzitterJ. Krol Kz., Voorz. H. W. Mesdag, Voorzitter „Pulchri Studio"Jozef Israels Prof C. J. Dake, Voorzitter „Arti et Amic?tia: Gerard Muller, Secretaris id. id.Mr. A. J. Enschedé; H. J. Scho'ten; J. Graaf van Limburg Styrum Mr. A. W. Thöne; Jhr. F. Teding van Berkhout, PenningmeesterMr. Z. W. Straatman, Secretaris. Sub-comités zijn gevormd te Am sterdam, Dordrecht, Middelburg, Lei den, Utrecht, Rotterdam, Arnhem, Leeuwarden, Nijmegen, Zwolle, Gro ningen, den Bosch, 's Gravenhage, Maastricht en te Batavia. Frans Hals, een zoon van haar- lemeche ouders, van zijn prille jeugd af een ingezetene van Haarlem, is vooral voor ons Haarlemmers een voorwerp van waardigen trots. Blijven wij dan niet in gebreke, om onze hulde te toonen, nu het er op aan komt den grooten meester een eere- teeken te stichten, zijner meer waar dig dan het niet te vinden hoekje van den Sint Bavo waar zijn gebeente rust. Door een abuis van onzen bericht gever was de naam van den heer M. O. de Kanter weggevallen uit de lijst der voorloopige candidaten voor den Gemeenteraad van de kiesvereeniging „Vooruitgang." W aterleest. Zwemwedstrijd, Omtrent den verderen uitslag van de aan het waterfeest verbonden wedstrijden Zaterdag in de zwemin- richt aan de Houtvaart gehouden kunnen wij het volgende vermelden Rozenstrijd voor meisjes beneden 14 jaar. Aantal deelnemers 6. De eerste prijs werd behaald door jonre juff. A. de Clercq, de 2de door A. Duyvis, de derde door M. de Clercq. Duiksprong. 8 deelnemers tot 16 jaar, prijswinner W. Meijer. 2e afdeeling, 8 deelnemers tot 14 jaar, prg8winner C. Meijer. Gekleed zwemmen pop aan wal brengen, 8 deelnemers tot 14 jaar, prijswinner J. van Gogh. 2e afdeeling, 4 deelnemers tot 16 jaar, prijswinner J. Broese van Groenau. Lijnspringen, 10 deelnemers tot 16 jaar, prijswinner L- Larive. 2e afdeelin g 7 deelnemers, tot 14 jaar, prijswinner H. LJ Scholten. Ringsteken, 18 deelnemers tot 14 jaar, prijswinner V. Van Sterjn. De wedstrijd is goed geslaagd. Na afloop hield het lid der jury, de heer, Jhr. Ch. van der Poll eene toespraak, waarin hij de geoefendheid der zwem mers prees, den heer Sprenger voor zijne uitstekende leiding dankte en op het practische nut van het zwem men en de nette zweminrichting de aandacht vestigde. Heden voormiddag is een tuinman oud 68 jaar, bezig in een tuin aan de Kamperlaan met het snoeien van een heg, plotseling ineengezakt en overleden. Zondagmorgen is ten half acht uur in het St. Elisabeth's gasthuis alhier gestorven Jan Kwast, kruier van beroep, die onlangs door den werk man Gerardus Ides, zoodanig op het hoofd met ean bierglas geslagen werd, dat hij daardoor eene hersenvliesont steking bekwam. Ides is jongstleden Zondag aangehouden. Jongstleden Zaterdag werd M. Cree- mers, stade-straatmaker, bij gelegen heid van zijne vijftigjarige werkzaam heid onlangs volbracht, aangenaam verrast door een bezoek van den architect, den hoofdopzichter en ver dere ambtenaren van gemeentewerken. Uit aller naam sprak de heer Jacques Leijh, architect, den trouwen en arbeidzamen werkman hartelijk toe. De gelukwenschen gingen verge zeld van een fraaien armstoel. Cree- mers en zijne vrouw waren zichtbaar aangedaan met deze blijken van be langstelling. In de jongste vergadering van den raad der gemeente Lisse was een schreven ingekomen van den directeur der posterijen. houdende mededeeling dat de onderhandelingen inzake een eventueel op te richten post- en telegraafkantoor als afgebroken worden beschouwd. De raid der gemeente Bennebroek besloot de bekende Bennebroeker vaart als vaarwater uit te diepen en aanmerkelijk te verbeteren. IJmuiden. Na bekomen machtiging van de betrokken autoriteiten is de sleepboot Sim on hedenmorgen naar Amsterdam opgestoomd, om daar op de rijks- marinewerf hersteld te worden van de averij bekomen bij het schijfschie ten van het fort IJmuiden. De Engeleene smak GIJ 138, die verleden week te Umuiden strandde, is na van alles ontdaan te zijn, ook van de ballast, in den nacht van Zaterdag op Zondag, na leeggepompt te zijn, door een drietal sleepbooten van de firma Rutters afgesleept en verder in de haven aan de glooiing op het droge gezet om daar voor- loopig dicht gemaakt te worden. BINNENLAND. Haagsche Brieven. XXVI. Hoe schilder ik U het best de aan doening die zich van mij en waar schijnlijk van honderden anderen met mij, heeft meester gemaakt? Het was Zaterdagmiddag twee uur en ik was op de tribune op het Ma lieveld, om bij te wonen de plechtige nitreikingder onderscheidingsteekenen ter zake van krijgsbedrijven in Ned.- Indië door Hare Majesteit de Konin gin. Zooeven was zij aangekomen, onze jonge gebiedster. En zij leek mij ge heel veranderd. Die lieflijke jonk vrouw, die daar wandelde tusschen een eerewacht van Indische militairen Naar het engelsch van THOMAS COBB. 25 HOOFDSTUK XVI. Sprowle aan het werk. „Hij wist, dat die vrouw de macht bezat om mijn cliënt het hoofd op hol te brengen," antwoordde Totton vlug. „Hij kende Forsyths zwakheid en vertrouwde het haar toe om zich die ten nutte te maken." „Wanneer Hendry verder was gegaan mijnheer, dan zou het beter voor hem zijn geweest. Ik heb den persoon onder vraagt, die de bezitting beheert, waarop Orlers hotel is ge legen. Orler de ware Orler is opgevolgd door Sloper. Sloper is overleden en heeft eene weduwe nagelaten. Ik heb haar gesproken. Orler was ongehuwd: zij was zijne huishoud ster. Toen hij uit zaken gine, kocht zij het hotel en huwde met Sloper. Dientengevolge beheerde zij het hotel in 1871." „Herinnert zij zich den dood van Smith, Sprowle?" „Ja mijnheer Totton, zeer goed. Smith verscheen bij haar met zijne vrouw in 1871; hij stierf in Mei. Mevrouw Smith werd ziek. Toen zij herstelde was zij een geheel andere vrouw. Een geestelijke bezocht haar en eene groote verandering had met haar plaats. Zij vertrok evenwel,zonder ai hare schulden te betalen. Juffrouw Sloper meende, dat zij al hare juweelen had moeten verkoopen; evenwel de bezitting was niet groot. Later betaalde zij echter alles uit en liet de quitantiën adresseeren aan het postkantoor te Canterbury. Ik begaf mij naar Can terbury, maar Smith is een gewone naam, en er was geen ander spoor te vinden. Toch vond ik op het laatst een spoor en waar denkt n „De Hemel weet het Sprowle; houd u niet op met het doen van vragen. Ga voort als 'tu blieft." „Op een klein kerkhof buiten de stad. Ik wandelde daar rond, rookte een pijp en las de grafschriften, toen een naam mijne aandacht trok „Ter nagedachtenis van Millicent Hendry, geboren in 1842, overleden in 1873." „HendryI Hendry!" riep Totton uit, stond op en ging weer zitten. „Wat heeft dat er mee te maken Maar ga voort Sprowle, ga voort." „Ik kende den naam; zoo heette ook die mijnheer, die een onderzoek heeft ingesteld. U hebt geen gunstig oordeel over hem uitgesproken...." „Een gunstig oordeelhij is een vervloekte schavuit, Sprowle 1 Maar ga voort." „Ik wist, dat hij gelogen had wat dat meisje betreft. Het scheen mij nu de moeite waard om te onderzoeken wie Mil licent Hendry was. In mijn beroep mag men de geringste kans niet uit het oog verliezen mijnheer. Dankzij den koster heb ik het spoor van Millicent Hendry gevolgd naar een huisje in de nabijheid, bewoond door eene oude dame, die eenige jaren geleden eene zekere Susan Kipping in dienst had. Susan Kipping trouwde met Job Back, visscher te Worthing. Zij zendt de oude dame nog geregeld visch en deze haar groenten. Ik vond juffrouw Back te Worthing eene knappe vrouw, zwaarlijvig en met zes kinderen gezegend. Ik zal u mededeelen, wat juffrouw Back mij verteld heeft." Totton kruiste zijne beenen, ging achterover geleund lig gen, ontkruiste ze weer en leunde voorover. Hij was bizonder opgewonden. Het feit dat Clara dood was, mocht verrassend genoeg heeten, maar daarbij kon hij zijne gedachten niet alleen bepalen want hij was er zeker van, dat Sprowle nog een grooter verrassing bewaard had. De inmenging van den naam Hendry behaagde hem niet; het was onmogelijk om een vage vrees te onderdrukken. „In 1866 was juffrouw Back, toen nog Susan Kipping, in dienst te St. Leonards," vervolgde Sprowle, niet zonder eene gewaarwording van zelfvoldoening. In April van dat jaar nam de vrouw van Smith haar in dienst om de zorg op zich te nemen voor een kind een jongen, William." „William 1" riep Totton nit en ontstelde. „Had mevrouw Smith toen slechts een kind bij zich Sprowle?" „Ja, slechts een mijnheer." „Hoe oud was het?" „Volgens juffrouw Back twee jaar," was het antwoord. „Maar wij weten, dat dit onmogelijk is," riep Totton haas

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1