Bovendien werd Maandagmiddag op het tentoonstellingBBchip een diner gegeven vrij eigenaardig zeker als de herdenking van een sterf dag op de mailboot aan welk diner elk belangstellende tegen be taling van f3 per couvert kon deel nemen. Uitreiking Eereteekens. Omtrent de plechtigheid van Za terdag zijn nog de navolgende bijzon derheden bekend geworden. Mevr. de weduwe Van Ham ontving een schrij ven van deelneming, waarin de Koningin-Regentes naar aanleiding van de plechtigheid hulde deed bren- ged aan de verdiensten en aan de nagedachtenis van haren echtgenoot, den op Lombok gesneuvelden gene raal. Na afloop zond de Regentes een telegram aan den gouverneur-gene raal van N.-L, waarin Hare Majes teiten bij de uitreikingdereereteekenen aan de Indische dapperen hulde en dank brengen aan het geheele Indi sche leger. In de lijsten der gedecoreerden ontbreekt de kapitein der infanterie J. Koch. Men wist dat hij eerlang naar Nederland zou komen, maar deed vergeefsche moeite om door inlormatiën bij de stoomvaartmaat schappij te weten komen wanneer en waar hij zou debarkeeren. Derhalve kon hij niet op de lijsten vermeld worden. Zaterdag om elf uur meldde hij zich in persoon bij het departement van koloniën met de mededeeling, dat hij nacht en dag doorreizende, 's nachts om 12 uur de residentie had bereikt. Eerst was goede raad duur, maar na bedaard overleg gelukte het hem nog op de lijsten te brengen, die reeds in handen w ren van de ver schillende leiders der plechtigheid, zoodat nog aan zijn zeer begrijpelijk verlangen kon worden voldaan. Toen H. M. de Regentes Zaterdag jl. in hare toespraak tot de met het eerekruis begiftigde militairen met diep bewogen stem had gesproken van de in Lombok gevallen dapperen, hield H. M. een oogenblikop en drukte hartelijk de hand aan generaal Van der Heijden, die een zoon onder de op Lombok gesneuvelde officieren betreurt. W ereldtentoonetelling. De volgende Nederlanders hebben in de jury zitting: F. Anderheggen jr., A. K. W. Arnt- zenius, mr. A. J. E. A. Bik (den Haag); J. F. v. d. Brink, M. v. Broek- huijzen, Ed. Cuypers, H. Gerlings, S. J. JÜ. Gompertz, dr. P. F. van Hamel Roos, G. Harkema, J. van Hasselt, Bart. van Hove, E. M. Jaarsma, Gerth de Jonge, dr. P. C. Kaz, A. Koolho ven (O verveen); Jurxaan Kok (den Haag), Anton A. Kriz, L. van Leer (N.-Amstel). J. J. van Leeuwen Boom kamp, H. Martens, J. Meyer, George Muller, H. Nanning (den Haag), D. C. L. Neelmeyer jr. (Apeldoorn), P. L. v. d. Polder (Dordrecht), F. H. A. Pool, jhr. J. H. van Reigersberg Ver- sluije, A. Roland Holst jr., Th. San ders, K. H. Schadd, J. Scholtens (Haarlem) Leon Schwartz (Zutfen), R. J. Sequiera, N. J. Singels (den Haag), S. J. Spanjaard (Borne), J. Bern. Springer, Joh. J. Smulders, M. C. Teves (Haarlem), J. Bernard Tim mermans (Waalwijk), H. Heiwig v. d. Vegt, J. G. v. d. Weide (Leiden); H. J. Wilkens (Rotterdam) en L. F. H. Wolvers. Voor zoover de woon plaatsen niet achter de namen ver meld staan, wonen de juryleden te Amsterdam. In de hoofdjury hebben zitting Jhr. mr. C. J. den Tex, voorzitter; mr. D. van Houten, secretarismr. N. A. Calisch als voorzitter van het uitvoerend comité en de heeren Van Mesdag en Van Nierop als leden van het comité; voorts buitenlandsche gedelegeerden en de voorzitters der verschillende groepen, welko zich onderling zullen constitueeren. Overgangsexamens Bijks- landbouwschool Wageningen Van B I zijn bevorderd naar BII: G. H. Andrea, ZuidhornA. Braam, UtrechtJ. H. Brester, ZutfenE. A. A. Gobée, Amersfoort; J. Hooft, Hoorn; J. F. Labohm, Wageningen; J.Lich- berg, Bols ward B. Lips, Maastricht J. F Pompe van Meerdervoort, Den igH. C. Praasterink, Wagenin gen; W. A. Salm, Amsterdam; J. W. Blank AmsterdamW. van Houten. Wageningen; W. H. van Delden, Indië; S. van Eek, WageningenJ. H. Jager Gerlings, HaarlemJ. A. Ezendam, Wageningen; A. Kruseman, Den HaagK. Soeters, AmsterdamO. T. Zaalberg, Den Haag. Niet bevorderd 13. Tentoonstelling van genees kundige en nattige planten In het hoofdgebouw van den Zoö logischen tuin te !s Gravenhage is de tentoonstelling Maandag geopend. Het aantal inzendingen, waaronder zeer belangrijke uit het binnen- en buitenland en de koloniëa, bedraagt ruim honderd. Het Rotterdamsche departement der Maatschappij van Pharmaeie stelde een her bar. urn ter bezichtigingeen verzameling die ouder dan tachtig jaar is en uitstekend verzorgd. In een uit Java Kinabast opgetrokken prieel zijn 36 soorten van kina geëxposeerd uit Java, Ceylon en Zuid-Amerika. De chemist Nanning voegde daarbij 70 geneesmiddelen uit kina bereid. Belangrijk en veelomvattend is de inzending Javaansche geneesmiddelen uit 's lands Plantentuin. Het Anti Opium-Verbond exposeert een kastje met opium en toebehooren. Onder de bezienswaardige inzendingen be- hooren de kleurmiddelen van de Nijverheidschool te Enschedephoto- graphische afbeeldingen van planten, o. a. de microscopen die Leeuwenhoek gemaakt en gebruikt heeft; de ver scheidenheid van Conio-producten afgestaan door de Nieuwe Afrikaanscbe Handelsvennootschap; een nieuw schudtoestel, de instrumenten en dis- tilleertoestellen, de verzameling zeld zame genotmiddelen van proiessor Lewin uit Berlijn; de plantaardige producten, vezel stoffen, gutta-percha zeldzame houtsoorten afkomstig uit het Koloniaal Museumgedroogde exemplaren en platen uit 's rijks herbariumafbeeldingen uit het kina herbarium, ingezonden door het Kina- Etablissement te Amsterdam en de verzameling der Pharm. Handelsver- eeniging aldaar. De Tuinbouw-Vereeniging tooide ook het tooneel met sierplanten, waarvan de heer v. d. Laan veel werk heeft gemaakt. Afzonderlijke localen zijn in gebruik genomen ter expositie van het her barium van prof. Ankersmit, eender schoonste uit Nederland. Verschil lende houtsoorten voor industrieele doeleinden zijn aanwezig. De gaande rijen zijn in gebruik genomen voor de oude en nieuwe boeken over cul tuur enz., waarbij een zeer geriefelijke leeskamer is ingericht met de beste werken op het gebied dezer tentoon stelling. Het comité-generaal werd trouw et rusteloos bijgestaan door den heer Hofman, apotheker, le secretaris en dr. M. Greshof. mil. apotheker 0.1.1., oud-chef van het pharmacologisch laboratorium aan 's lands Plantentuin te Buitenzorg. Prins Hendrik-stichting. De Prins Hendrik-stichting te Eg- mond aan Zee, die nuttige stichting, die er voor zorgt, dat oude behoeftige zeelieden, een rustigen ouden dag kunnen genieten, bleek sinds eenigen tijd te klein te zijn voor de velen die om opname vroegen. Een nieuw, groo- ter gebouw moest gebouwd worden, dat Maandag op plechtige wijze in gewijd werd. Een talrijke menigte be- angstelienden was hierbij tegenwoor- d g. Men merkte o. a. ook op den heer jhr. mr. J. W. M. Schorer, Commissaris der Koningin in Noord-Holland. De di recteur der stichting, de heer G. E. A. van Hall, verwelkomde de gasten en geleidde hen naar de met vlaggen en wimpels getooide recreatiezaal. Hier hield de heer A. C. Wertheim, voor zitter der Regenten, eene toespraak. Hij heette allen welkom, met name Z. E. den Commissaris des Koningin, deelde een en ander omtrent de ge schiedenis der stichting mede en sprak de verpleegden toe. „Verpleegden", besloot spr. tot de aanwezige oudjes, „gij zijt hier niet minder dan wijwij zorgen dat ge het redelijk goed hebt, gij zorgt dat wij met een tevreden hart huiswaarts kunnen gaan. Werkt trouw en eerlijk mede tot heil der stichting. Gij, 20 nieuwelingen, gij kent den weg mis schien nog niet hier, doch gij zult hem spoedig kennen, naar wij hopen. Ik eindig, mijn woorden resumeerende in deze kretenLeve onze Koningin nen! Leve het Vaderland 1 Leve de Prins Hendrik-stichting 1" Daverende toejuichingen begeleidden de gesproken worden, waarna de Com missaris der Koningin hartelijk dank bracht aan allen die deze stichting hielpen tot stand komen. Hierna ging men het gebouw be zichtigen. Na de wandeling vereenigden de genuodigden zich in de recreatiezaal aan een lunch, hun door regenten aangeboden. Verschillende toespraken werden daarbij gehouden. Allereerst bracht de heer Wertheim hulde aan de Koninginnen en werd besloten aan H.H. M.M. een telegram van eerbied en hulde te zenden. Hierna sprak de Commissaris der Koningin den heer Van Hall toe en deelde hem mede, dat het H. M. der Koningin-Regentes had behaagd hem te benoemen tot rilder der Oranje- Nassau-orde. De heer Hendrichs bracht hulde aan den Commissaris der Koningin, die de belangen van dit gewest zoo waardig behartigt. Ook de burge meester van Egmond dronk op Z. E. welke persoon in den beginne geen acht sloeg op de bekomen wonde. Deze week kreeg hij echter aanvallen van razernij en beet zijn eigen kinde ren in dier mate, dat zij ernstig ver wond werden. Te Alkmaar is Zondagnacht in het gasthuis opgenomen de 24-jarige v. d. H., die door den timmerman B. zeer gevaarlijk verwond was. De dader is in handen der politie. Een in zijn eigen land veroordeelde Duitscher loste Maandagmorgen te Utrecht, zonder dat daarvoor eenige aanleiding was te vinden, revolver schoten op de voorbijgangers. De heer Van der Kamp, wonende in de Spoorstraat, werd daardoor in den arm getroffen. Toen de omstanders een weinig van den schrik bekomen waren, zetten zij den inmiddels gevluchten Duitscher achterna. Deze stortte zich in het water en zwom over de Kruisvaart en den Rijn in de richting van Houten. Hij werd achtervolgd door politie agenten en artilleristen. De toestand van den gewonde, die het Academisch ziekenhuis werd opgenomen, is bevredigend. Begrijpe lijkerwijs wekte het geval groote op schudding. prijs, 6. verg. zilv. med.premie, 6 zilv. med. Deelnemers Neptunus, (booc Hopeful) en de Hoop (ploeg de Oranjeklanten). Prijs, de Hoop, (5 min. 67V* sec.); premie, Neptunus, /D min. 3 sec.) No. 1. Vierriemsgieken inrigged (juniores). Prijs 5 verg. zilv. med., jremie 5 zilv. med. Deelnemers Het Spaarne (boot Tromp), De Hoop (boot Emma) en Neptunus (boot Hopeful). Prijs Het Spaarne(8 min. 28 sec.), premie „De Hoop" (8 m. 60 sec.) Uitstekend weder begunstigde den ganschen wedstrij 1. Werkstaking. In de diamantslijperij van den heer Jacob Eweg aan den Overtoom te Amsterdam, is Maandagmorgen door alle diamantbewerkers den arbeid ge staakt, wijl de eigenaar der fabriek geweigerd beef taan de gestelde eischen betreffende de loonsverhooging te voldoen. Op de stoomtramlijn BredaRo- zendaal heeft weder een droevig on geluk plaats gehad. Een 8-jarig meisje stond op de markt te Prin- senhage met hare kameraadjes voor een speelgoedwinkel te kijken en ging, om aan de andere kinderen ook gelegenheid te geven het moois te zien, achteruit, juist op het oogen- blik dat de tram passeerde. De arme kleine werd door de machine gegre pen en letterlijk in stukken gereden, zoodat de dood onmiddellijk intrad- Aan de Bred. Ct. wordt medegedeeld, dat onder Galder (gemeente Ginneken) vóór 3 a 4 ma inden een landman door een dollen hond werd gebeten, Sport en Wedstrijden. Zeil- en roei wedstrijden. De zeilwedstrijd op 7 Juli gehou den op de Gouwzee werd door het allerschoonste weder begunstigd geen wolkje aan den hemel en toch nog wind genoeg om den wedstrijd met belangstelling te volgen. Het was een schitterend gezicht al die witte zeilen te zien afsteken tegen het donkerblauwe water. De uitslag was als volgt No. 1. Geen deelname. No. 2 (klasse F). Scherpe en een- terboardvaartuigen (groot boven 2.S tot en met 4 ton) prijs verg. zilv. med., premie zilv. med. Prijs Silvana van den heer J. C. Teves (tijd 1 u. 25 m. 43 s.) No. 3 (klasse Fa). Scherpe en een- terboardvaartuigen (groot boven l.S tot en met 2.9 wedstr. ton), prijs verg. zilv. med, en kristallen pièce de milieu, aangeboden door den voor zitter van Hollandia, premie zilv. med. Prijs Vlieg van den heer Mo lenpage (tijd 1 u. 31 m. 11 s.), pre mie Haema van den heer E. M. Schmidt (tijd 1 u. 50 m. 35 s). No. 4 (xlasse Fb.) Scherpe en een- terboardvaartuigen, groot tot en met 1.9 ton. Prijs, verg. zilv. med.pre mie, zilv. med. Prijs, Anna van den heer Sjouke; tijd 1 u. 50 m. 44sec., premie Catharina van den heer B. J. Couvée; tijd 1 u. 51 m. 52 s. No. 7. (Klasse I). Ronde vaar tui. gen (groot boven 3 en beneden ton), prijsverg. zilv. med.premie zilv. med.; prijs: Valk van denhee. J. Vorsterman (tijd 2 u. 3 m. 42% 8.); premie: Gertrude Betsy van den heer D. L. van Voorst (tijd 2 u. m. 43*/s sec.). No. 8 en 9 (klasse K. en L). Ronde vaartuigen (groot boven 2 tot en met 3 wedstrijdtonnen). Prijs (verg. zilv. med.) Prosit van den heer P. M. A. Kuyper (tijd 1 u. 58 m. 2 sec., pre mie (zilv. med.) Anna van den heer J. Lips (tijd 2 u. 12 m. 51 sec.) No. 10, Sloepen. Prijs verg. zilv. med., premie zilv. med. Deze klasse zeilt zonder voorgift. Prijs: Maria van den heer J. B. Scheuer (tijd 1 57 m. 203/s sec. Van den uitslag van den roei wed strijd op de Gouwzee te Monniken dam moeten nog de volgende nom- mers vermeld worden No. 4. Vierriemsgieken (outrigged), De Henley-Regatta Heden ving de groote Henley Ro yal Regatta aan, de wedstrijd, waar aan ook „Nereus" deelneemt. Morgen en overmorgen voortzetting. Deze wedstrijd is ongetwijfeld ieder jaar de belangrijkste, die gehouden wordt, belangrijker ook dan alle roei- wedstrijden van het vasteland. Want niet alleen, dat de meer uit gebreids beoefening van de roeisport juist in Engeland plaats vindt, en dat de Engelschen eenparig de Henley voor den wedstrijd houden, maar ieder jaar ook bijna komen eenige bijzonder sterke ploegen uit het buitenland uit. De mooiste overwinning, die onze mees ter-roeier Ooms ooit be haalde, was die, toen hij de Diamond- Sculls op de Henley won. Wanneer dus „Nereus'" acht hier wint, kan men met zekerheid zeggen dat het een buitengewoon sterke )loeg is. En volgens de Engelsche daden, wier reporters het baantje roeien der verschillende clubs vaqte voren reeds gezien hebben, is er kans voor de Amsterdammers, zelfs een goede kans. Nereus komt alleen uit in het num mer om de „Thames Challenge Cup" een zoogenaamde Wanderpreis" even als alle andere. Deze wijze beperking geeft de vereeniging natuurlijk een voordeel, dat gedeeld wordt door de acht van de Société d'encouragement du Sport Nautique uit Parijs. Dit nummer is weliswaar een tweede-klas nummer, welks mededingers niet in den anderen wedstrijd voor achten, die om de Grand Challenge Cup, mogen uitkomen, maar er nemen ploegen aan deel, ongetwijfeld sterker dan sommige wat overmoedige com battanten in het laatstgenoemde. In het geheel zijn er acht deelne mers in het bewuste nummer, zoo dat het in vier afdeelingen wordt geroeid op den eersten dag. De vier overblijvenden roeien dan den twee den dag in twee afdeelingen. De be slissing-race volgt op den derden dag, dus overmorgen. Voor heden is de verdeeling bij loting aldus vastgesteld: lste heat: Thames Rowing Club tegen St. Johns College van Oxford. 2de heatLondon Rowing Club tegen Molesey Boat Club. 3e heat: Nereus tegen Lady Mar garet Boat Club van Cambridge. 4de heatSociété (etc.) tegen Kings ton Rowing Club. St. Johns, Molesey en Nereus gel den voor de sterksten tot heden, ter wijl ook Lady Margaret geenszins verachtelijk wordt genoemd. Nereus wordt vrij wat geprezen. Er zit kracht en gang in, zegt bijv. de Standard. De stijl, heet het verder, is heel eigen. De wijze, waarop de roeiers het hoofd achterover gooien, herinnert den toeschouwer aan een Cambridge-ploeg van vier jaar ge leden zij komen verder met het lichaam achterover dan de Engel schen. De beste tijd, die Nereus tot nu toe op de Theems gemaakt heeft, is 7 min. 17 Bee. Lady Margaret maakte mijne meeninp omtrent die menschen van Jessamine Villa." „Dat onderwerp behoeven wij stellig niet meer aan te roe ren," zeide Dick en fronste de wenkbrauwen. „Je zult straks de noodzakelijkheid er van erkennen. Den dag, waarop je mij in kennis steldet van je verloving den zelfden dag inderdaad ontbood ik telegrafisch iemand uit Londen een particulier detective. Blijf zitten," voegde Tot- ton er bij, toen Dick half opstond. „Ik heb Sprowle opge dragen om Hendry's onderzoekingen na te gaan en van middag is hij mij verslag komen brengen. Ik kan nu be wijzen, dat de vrouw op Jessamine Villa niet Wedderburns nicht is, dat Clara, de dochter van mrs. Smith, op den leef tijd van vijf maanden gestorven is; dat Orler en zijne gezellin niets anders zijn dan een paar oplichters." Totton leunde achterover in zijn stoel en sloeg Dicks ge laat nauwkeurig gade. Het veranderde van kleur en werd aschgrauw. Hij stond op, met zijne linkerhand op tafel en zijne rechter gebald voor zich uit, waarna hij zich bukte, zoodat zijn hoofd bijna dat van den procureur aanraakte. „Het is een vervloekte leugenriep hij uit. „Forsytb," zeide Totton met eene lichte beving in zijne lippen, maar verder schijnbaar kalm, „je maakt mij mijne taak vrij moeielijk. Een man wenscht niet gaarne op die wijze te worden toegesproken." Hij haalde de overlijdens- acte van Clara Smith voor den dag. „Wanneer je aan dit afschrift geen waarde hecht, ga dan naar St. Pancras om de oorspronkelijke acte te zien. Dit is een feit: door je kalmte te verliezen kom je niet verder." Dick hechtte zich slechts hieraan vast Clara is oprecht. Alles wat hem scheen te moeten overtuigen, dat Clara eene valsche rol speelde, moest dus een leugen zijn. Een oogen- blik scheen hij hare kussen nog op zijne lippen te voelen, en hij trachtte tot kalmte te komen, terwijl hij zijn hart in zijn keel voelde kloppen. „Hebt u nog iets anders te zeggen?" vroeg hy weldra. „Zeer veel," was het antwoord en Dick ging weer zitten en trok zijne wenkbrauwen steeds meer zamen. „Nu de dochter van mevrouw Smith dood is, wordt het je plicht dat andere kind op te sporen, dat zij bij haar dood in 1864 bij zich had. Dat kind of het een meisje of een jongen is, daarvan hebben wij geen zeker bewijs wanneer dat kind nog leeft, heeft het zonder eenigen twijfel recht op Wedderburns erfenis." Hij zweeg een oogenblik maar Dick sprak geen woord. Niets verbrak de stilte in het vertrek dan het getik van de pendule. Toen Totton bemerkte dat Dick bleef zwijgen ver telde hij hem alles wat hij kort geleden van Sprowle had gehoord. „De gansche zaak," aldus besloot hij, „is niets dan een plichtersstreek. Denkende, dat de werkelijke Orler toch niet te vinden was, bewoog Hen dry zijn vriend om hem voor te stellen. Nauwelijks wordt een onderzoek ingesteld of de waarheid koint aan het licht; zij rekenden op de behendig heid der jonge vrouw om een onderzoek te voorkomen." „Het is een leugen van het begin tot het einde!" zeide Dick met donderende stem, en deed zijn vuist met geweld neerkomen op de tafel. „Ik geloof er geen woord van. Clara is Wedderburns nicht Is zij het niet groote God als zij het niet is I Totton dat kan ik niet gelooven." Zijne eigen woorden schenen zijn toorn nog meer te prikkelen. „Ik ver klaar bij den hemel, dat het een leugen is 1 Ik wil zelfs geen moeite doen om de onzinnigheid ervan aan te toonen. U zegt, dat die beschuldiging beantwoord moet worden die beschuldiging van uwe eigen vinding. Het is goed, ik zal die beantwoorden. U zegt, dat Clara eene oplichtster is; ik antwoord daarop, dat ik haar morgen in het bezit der erfe nis zal stellen. Mijnheer Wedderburn heeft mij verzocht met mijn eigen oordeel te rade te gaan. Op de bank zijn ver scheidene duizenden gedeponeerd. Alvorens ik mij heden ter ruste begeef, zal ik een cheque voor dat bedrag teekenen en die Clara overhandigen. Zoodra de papieren in orde zijn trouw ik met haar." Alsof hij door zijn eigen hartstocht zich te veel had laten meeslepen, leunde hy nu voorover in< t zijne elbogen op zijne knieën en sloeg zijne handen voor zijn gels at. „Met deze acte voor oogen mag je geen cent van de erfenis overdragen," zeide Totton zeer kalm. „Wie kan mij dat beletten?" vroeg Dick en keek plotse ling op. „Je gelofte jegens mijnheer Wedderburn...." (Wordt vervolgd»)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2