VARIA. 7 min. 21 sec. Een goede tijd dus en een hevige mededingster. Politiek Overzicht. De engelsche Staatscourant bevat de proclamatie, waarbij het Parlement voor ontbonden wordt verkl iard en de nieuwe verkiezingen worden voor geschreven. Tevens is daarin de bijeenkomet van het nieuwe Parlement op 12 Augus tus bepaald. Met bijna algemeene stemmen heelt de fransche Kamer de handels overeenkomst tusschen Frankrijk en Zwitserland goedgekeurd. De correspondent der „Frankf. Ztg." te Belgrado seint aan zijn blad dat het Servische ministerie-Nowakowits door den Koning beëedigd is. Het nieuwe Kabinet is saamgesteld zooals dit door den correspondent was ge meld, met deze wijziging evenwel dat Aron Ninsjits, wien de portefeuille van binnenlandsche zaken was toege dacht, geruild heelt met den als minis ter van justitie aangewezen Marin- kowite. Gerasjanin, thans gezant te Parijs, zal tot voorzitter der skoepsjtina worden gekozen, verzekert men. Dej veroordeelden wegens het hoogverraad- j proces Tsjebinakts zijn begenadigd en reeds in vrijheid gesteld. Het bulgaarsche gezantschap, dat op het oogenblik te St. Petersburg ver teelt heeft, naar aan de Times wordt gemeld, verzegelde constructiën me degebracht, die alleen dan zullen worden geopend wanneer de zending schijnt te zullen slagen. De ontvangst heelt hierop echter niet veel hoop ge geven, daar ze zeer koel was. De pers laat zich in hare begroeting van het bulgaarsche gezant°chap op verschillende wijzen uitde „Nówosti" publiceert een opstel, in sympathieken geest geschreven „Grazjd&nin" daar entegen verklaart dat het Bulgaarsch gezantschap onverrichter zake zal moeten huiswaarts keeren, tenzij het bereid ware zich voor het beleedigde Rusland te vernederen. De „Times" verneemt uit Konstan- tinopel, dat de nieuwe Duitsche gezant een langdurig partikulier on derhoud met den sultan heeft gehad, en dezen moet hebben aangeraden zich met Bulgarije te verzoenen. Uit Madrid wordt aan de Frankf. Ztg. gen- eld, datndanks de officieuze tegenspraak het gerucht steeds meer veld wint, dat de spaansche generaal Martinez Campos aan wien de onder drukking van den opstand op Cuba is opgedragen, zijn ontslag heelt inge diend en weldra zal terugkeeren. Het voornemen der Spaansche re geering, om aan de Vereenigde Sta ten 10 millioen uit te betalen, als schadeloosstelling wegens het nadeel, door den Cubaan sch en opstand aan de belangen van de ingezetenen der Unie toegebracht, wekt in Spanje hevige verontwaardiging: men ver wijt nu reeds den Amerikanen hunne dubbelzinnige houding, en meent dat met de 10 millioen de neutraliteit der Unie gekocht moet worden. GEMENGD NIEUWS. Zondagavond om kwart over vijven is te Brussel de stoomketel gespron gen van een klein bootje, bestemd om bezoekers van den Pont de l'AUée-verte langs het kanaal van Willebroeck naar „Venetië in Brus sel" over te brengen. Hoewel de kade vol wachtenden en wandelenden was, bevonden zich nog geen passagiers aan boord van de boot. De gevolgen der ontploffing waren niettemin ern stig genoeg. Drie personen, onder wie de machinist, werden letterlijk in stukken gescheurd twee anderen zijn verminkt. Een der lijken werd tot in de hoo rnen van de kade geslingerd en kwam daaruit naar beneden ploffen. Het geval bracht natuurlijk groote sensatie onder de wandelende menigte teweeg. De justitie nam den eigenaar der boot, een eenvoudig werkman, die haar pas gekocht had, in verhoor; het bootje schijnt al heel oud en wrak geweest te zijn. De ongelukkige eigenaar heeft bij dit onheil zijn twee zonen verloren. De Brusselsche politie heeft een belangrijke ontdekking gedaan. Het is haar gebleken, dat de diefstal in het wisselkantoor van Cordeweener in verband staat met tal van andere dergelijke diefstallenzij is verschil lende internationale dievenbenden op het spoor gekomen, die connec ties hadden aangeknoopt met benden van helers en zich onderling vereenigd hadden tot een soort van dievenbond. De benden hebben in een tijdsver loop van ettelijke jaren voer vele millioen en aan waarde gestolen. Zes personen zijn in hechtenis genomen. Keizer Wilhelm is Zaterdag te Stockholm aangekomen en begroet door den koning, den kroonprins en de koninklijke prinsen. Vele huizen waren met groen en bloemen ver sierd. Een dichtopeengepakte menigte juiehte den keizer gedurende den rit naar het slot toe. Dierenbescherming. Op het Congres voor dierenbescher ming te Bazel is de aandacht gevestigd op de wijze waarop het vee uit Neder land en Frankrijk naar Zwitserland wordt overgebracht. De dieren worden, zegt de berichtgever, 63 uren lang, soms bij tropische hitte, in de waggons opeengepakt, zonder voedsel of water. Bij het afladen blijkt dan ook dat eenige dieren niet in staat zijn, den korten weg van het station naar het abattoir te Bazel af te leggen, ze moeten onderweg worden doodgescho ten. Bij twee ossen had dan het vleesch volgens officieele opgave nog een uur na den dood een temperatuur van 44 graden, zoodat het spoedig tot ontbinding overging. De Duitsche spoorwegbeambten verklaren dat zij met een boete van 100 Mk. zouden gestraft worden, als zij de geplom beerde transportwagens willen openen. Verbetering van deze toestandenis niet onmogelijkin Zwitserland wordt er voor gezorgd dat de schapen die daar dagelijks in groote zendingen naar Parijs passeer en, ten minste zooveel mogelijk te drinken krijgen. Procee H&nne. Het proces-Hanne is Maandag te Leipzig behandeld.Wegens medeplich tigheid aan het in paragraaf 1 van da Rijkswet genoemde misdrijf van spionnage is Hanne veroordeeld tot een tuchthuisstraf van vier jaren en een verlies van alle rechten van zeven jaar, gedurende welken tijd de veroordeelde onder het toezicht der politie blijft. Een reeds veroordeelde sergeant-schrijver had het model van schietmateriaal ontvreemd dat hij door Hanne naar Jouy liet brengen. Onderweg gaf Hanne het af aan den vroegeren franschen com missaris van politie Ismert Venus. Op de planeet Venus is het sedert eenigen tijd niet rustig meer. Op de sterrewacht te Kiel heeft men be merkt, dat zich geregeld te vier uur een inbuiging vertoont aan de zuid zijde der planeet, welke tegen acht uur weder verdwijnt. Van die bocht schieten heldere lichtstrepen naar het middenpunt toe. Wat zou dit beteekenen Zou het een natuurlijke oorzaak hebben of zouden levende wezens deze bewegin gen veroorzaken. Men houdt Venus voor een planeet, die wel bewoond zou kunnen zijn en heeft alweer gedacht over de mogelijkheid, wan neer ons teekens gegeven worden, die soms te beantwoorden, evenals men met Mars heeft willen doen. Venus is dichter bij de 'aarde dan Mars, maar toch is de afstand nog te groot. Het zou trouwens voor de aarde nog al gevaarlijk zijn te trachten met Venus in aanraking te komen, zonder Mars er in te kennen„Entre l'arbre et l'écorce.1" Daiken. Dr Heller heeft in K. K. Ges. der Aerzte een klokduiker getoond, die gelijk bij dat beroep meer voorkomt, soms plotseling een hevige pijn in een extremiteit gevoelde, welke dan Bterk zwol. Na eenige dagen ging de stoornis voorbij. Heller heeft zich zelf in een duikerklok aan hoogen druk (2% atmosfeer) blootgesteld, wat bij hem een voorbijgaande bloeding in het middenoor teweegbracht. Bij sommigen, als de tuba verstopt is, barst het trommelvlies, bij enkelen komt er zei Is bloeding in het laby rinth. Na de demonstratie van Heller zijn dagelijks 2 of 3 arbeiders aan een sluisfundeering op 20 M. onder den Donauspiegel ziek geworden, en één van hen plotseling, twee uren nadat hij het werk gestaakt had, overleden. De gevallen brengen begrijpelijke ont steltenis te weeg. Von Schrötter en Hofman dringen aan op het maken van ruimten, waar een middelmatige drukking heerscht en waar de duikers kunnen vertoeven, voordat zij weer boven komen, daar volgens hen het gevaar gelegen is in den snellen over gang, wat ook daaruit blijkt, dat de werklieden, zoo zij ongesteld worden, zich beter gevoelen, als men hen weer in de klok brengt. Den vorigen president der Zwitser- sche republiek, den heer Schenk, is Maandagmorgen een ernstig ongeluk overkomen. Terwijl hij zijn ochtend wandeling deed, werd hij aangereden door een rijtuig, zoodat hij bewuste loos neerstortte, met een gapende wond en ernstige kwetsuren aan het hoofd. Drie uur later was hij nog niet bij kennis gekomen, en wegens zijn hoogen leeftijd, 72 jaar, vreest men voor een noodlottigen afloop. De' agoabaai-spoorweg. Maandag had de officieele opening van den Delagoabaai-spoorweg plaats, in tegenwoordigheid van de goever- neure der Kaapkolonie, van Natal Bechuanaland en Delagoabaai. Tal van autoriteiten en Engelsche, Por- tugeesche, Nederlandeche en Duitsche officieren van leger en vloot woonden de plechtigheid bij. Schending van trouw beloften. Men hoort er meer van, dat dames heeren lastig vallen om schadever goeding wegenB het verbreken van trouwbelofte. Minder dikwijls komt het voor dat een heer van een dame wegens een dergelijk verbreken van haar woord schadevergoeding ver langt. Dit feit doet zich thans voor in Lancaster, Kentucky. Daar eischt de heer W. C. Stivers schadevergoeding van een jonge onderwijzeres, mejuffr. Catherina West, die beloofd heeft hem te zullen trouwen en die op het laatste oogenblik tot het inzicht is gekomen dat het tcch beter was zulks niet te doen. Alleen het feit op zich zelf zöu recht hebben aan de vergetelheid te worden ontrukt, omdat het zel den of nooit voorkomt, dat een man zijn liefde omzet in klinkende munt Doch er is meer 1 De zaak zal volgens de nieuwe Grondwet van Kentucky behandeld worden door een jury, bestaande uit dames. Daardoor ontstaat groote op gewondenheid onder de burgers van Lancaster, vooral ook omdat de heer Stivers beloofd heeft, op de terecht zitting een der schoonste minnebrie ven van mej. West voor te lezen. Een deel der vrouwelijke bevolking vindt dit voornemen eenvoudig afschu welijk en is van plan zich met alle kracht er tegen te verzetten. Dientengevolge vreest men voor ongeregeldheden op den dag der te rechtzitting Mohammedanen en Hindoes. Een officieel telegram van den gou verneur van Bombay meldt, dat te Kathiawar een botsing heeft plaats gehad tusschen een Hindoe bruiloft stoet met een Mohammedaansche processie ter gelegenheid van het Mohurrum-feest. De Hindoes vielen de Mohammedanen aan en dreven hen in een moskeedrie personen werden gedood en 184 gewond,waar van twaalf ernstig. Door de autoritei ten werd de orde hersteldheden kunnen misschien verdere ongeregeld heden voorvallen, maar men heeft de hulp der troepen ingeroepen en verwacht trouwens geen ernstige on lusten. Millionaire. Te New- York werd dezer dagen het huwelijk gesloten tusschen een lid der familie Burden en een der familie Sloane. En terwijl het orgel in de kerk een preludium speelde voor Mendelssohn's „Hoch- zeitmarech," zat een verslaggever van de „World" in zijn reporterboekje uit te rekenen hoe ^root het vermo gen was der personen daar in de kerk aanwezig. Zijn berekening gaf hem een totaal van duizend millioen dol lars, dus genoeg om de staatsschuld van Portugal, Griekenland en Servië te zamen af te lossendan blijft er nog voldoende over om de schuld van Montenegro, Luxemburg, Zwit serland, Bulgarije en Denemarken te betalen en bovendien de begrooting van oorlog van een der groote mo gendheden, bijv. Oostenrijk-Hongarije, te voldoen. Fr was één gast van 120 millioen dollars, een van 75 millioen, een van 35 millioeD. een van 30 millioen en een van 25 milloentoen volgden er 9 van 20 millioen, 11 van 10 mil lioen, een van 9 millioen, 13 van 5 millioen, een heel rijtje van 2 a 3 millioen en een honderdtal van één armzalig millioentje. 21e Muziekuitvoering in den Hout. CONCERT op Woensdag 10 Juli des avonds van 810 ure, door het Ste delijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeester, den heer Ch. P. W. Kriens. PROGRAMMA. 1. Casino Marsch Musard. 2. Ouvert. Charles VI. Halêvy. 3 Spec. Berichte Walzer. Czibulka. 4. Grande Fantaisie sur des motifs de l'opéra La Traviata Verdi. 5. Ouverture Zampa. Hérold. a. Standchen Schubert. b. Marche Turque Guillaume. 7. Nana Polka Mazurka. Coraggio. 8. A Musical Bouquet PotpourriGasner. StoomvaartberichUn. Het stoomschip Oengaranvan Java naar Rotterdam, pass. 7 Juli Ponta da Guia. Het stoomschip Merapi, van Java naar Rotterdam, passeerde 7 Juli Gibraltar. Het stoomschip Burgem. den Ter, arriveerde 7 Juli van Batavia te Am sterdam. Het stoomschip Prins Hendrik arriv. 7 Juli van Amsterdam te Ba tavia. Het stoomschip Ardjoeno, van Rotterdam naar Java, arriv. 7 Juli te Southampton. Het stoomschip Koningin-Regentes van Am8t. naar Batavia, pass. 6 Juli kaap St. Vincent. Het stoomschip Javavan Batavia naar Amsterdam, passeerde 7 Juli Fortespuria. Het stoomschip Prins Willem II, arriveerde 8 Juli van West-Indië te Newyork. Het stoomschip Edamvan de N. A. S. M., van Amst. naar Newyork, pass. 8 Juli, des voorm. 5 u. 20 min., Lezard. Het stoomschip Amsterdam, van de N. A. S. M., vertrok 6 Juli van New york naar Rotterdam. Het stoomech p Maasdamvan de N. A. S. M., arriv. 6 Juli van Rot terdam te Newyork. Het stoomschip Manhansetvan de N. A. T. L.. vertrok 6 Juli van New york naar Rotterdam. Het stoomschip Soenda, van Am sterdam naar Batavia, vertrok 6 Juli van Suez. Het stoomschip Melbourne, met de Fransche mail, vertrok 8 Juli van Alexandrie naar Marseille. Het kan den 12den aldaar verwacht worden verwacht worden. Het stoomschip Veendam, van de N. A. S. M., van New-York naar Rotterdam, passeerde 8 Juli, des avonds 6 uur, Lezard. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukken, geplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Kiezers Met belangstelling volgde ik het curiose verloop en den nog curioBer uitslag hoe enkele heeren deel uit makende van het bestuur der Haar- lemsche Handels Yereeniging, zooals door het zich candidaat stellen, nu blijkt privé belangen bij de laatste verkiezing het gros uwer zoo bij de neus wist te leiden. De meerderheid van het bestuur dier Vereeniging, waarvan de voor de as. gemeenteraads-verkiezing candi daat gestelde heeren Th. Schür- mann, voorzitter, en J. Leupen, com missaris is, werkte bij de laatste ver kiezing, de verkiezing tegen van den heer A. Resink, die door zijn veel omvattende kennis, praktische blik, onvermoeid werkzaaamheid en volko men onafhankelijkheid, als gemeen teraadslid een werkelijke aanwinst in het bestuur onzer stad geweest zou zijn. Hoe treurig dat een deel onzer winkelstand het zich als een eer wil toerekenen dien man uit onae gemeen teraad geweerd te hebben, en wat moest bij volkomen afwezigheid van eenig ander voorwendsel aangevoerd worden tegen de verkiezing van den heer A. Resink als Raadslid Dat ZEd. lid is van Eigen Hulp 1 Getuigt het niet van bekrompen verstand dier heeren bestuursleden der H. H. V. en geven zij zich zelve daarmede niet een acte van onbe kwaamheid, of biijkt hun eigen be lang zoover boven dat der gemeente te stellen Is de vraag niet gewettigd ofmen- schen die zóo handelen wel de eed mogen afleggen als gemeenteraadslid? de belangen der Gemeente boven alle anderen, dus ook boven hun eigen in de eerste plaats moeten behartigen. Ik betwijfel zulks. Overweeg met mij die vraag, en gij zult op heeren de Th. Schürmann,voor zitter, en J. Leupen, commissaris, van het zoo blijkbaar aan kruideniers politiek doende bestuur der Haarlem- sche Handels Vereeniging zeer zeker niet stemmen als lid der Gemeente raad. C. C. v. d. VALK. Haarlem, 9 Juli 1895. Welbekend millionair (tot een bede laar). Kom stap op en hinder me niet. Bedelaar. Kom, kom, beste man, maak maar zooveel drukte niet 't Eenigst verschil tusschen ons is dat jij bent aan je tweede millioen en ik aan mijn eerste. Bnrgerlijke Stuwl Bevallen7 Juli. H. JanssenVasen d. M. F. J. C. ReijndersKolberg z. 8 M. v. NordenAmelrooij z. Overleden: 7 Juli. A. C. Ver- saan 6 m. d. Heerensingel. 8. J. Roosen 66 j. Kamperlaan. M. C. de Boer 3 m. d. Hondesteeg. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 7 Juli. M. Levie en B. Ploeg, Groningen. Bevallen: 6 Juli. A. Smit Krabbendam d., Graft. J. J. Liscaijet Tim z., Amst. A. O. E. d'Hangest baronn. d'Yvoy d., Ruurloo. E. C. A. MelchiorJonker d., Noordschermeer. 7. I. C. ter HaarRomeny z., Am sterdam. Overleden: 4 Juli. C. J. Pander MaatFerdinant 38 j., Amst. 6. D. Lont Nz. 26 j., Wieringen. J. D. Ch. Oudegeest jd. 67 jd. 67 j., Utrecht. 7. S. Bouman 82 j., Bee uister. K. Oud- heusden 72 j., Lambertschaag. G. A. Luiting 39 j., Loenen a/d Vecht. F. H. ReterinkVan Rossem 57 j., den Haag. ftangebeden betrekkingen In Nederland. 1, Winkeljnnr, ait netten it&nd voor zeer nette arkire, kenn. vr, tal. aanberel. 2, Iemand van 2080 jaar t. adm'.n. arbeid en controle in gr. reetanr. sal. f 80 a f 40 p. m. met kost. 8 Jongm. op manufaet.magaz. goed kunn. scbrijr. en rek. 4. Net deg. jongm. als societeitabed direct of pr. Aug. 5. Flink deg. jongm. in zaak manufact. on heer. conf. terstond. 8. Flinke kruiden.bed. K.K. ran goede get. voorz. 7. Kaatoorbed. bek. met houden van bijbooH. op hand.kant. grossierderij P. G. goed schritt en accur. rek. vereisoht aanv. sal f 400. 8. Geroutin. boekh. correspond, op exped.kant. den Haag bek. met mod. tal. en dnbbel boekh. 9. Bekw, machinist voor sleepboot van 50 p. k. voorz. van getuigschrift, van bekw.heid. 10. Bekw. brood- en koekbakkersknecht zelfst. knnn. werk. dadelyk. ADVERTENTIËN. Heden overleed te Rotterdam onze geliefde Moeder, Behuwd- en Grootmoeder, CORNELIA ROEÏMAN—SLOIZER, diep betreurd door ons allen. 8/7 '95 Algemeene kennisgeving. Wegens sterfgeval is het Magazijn, Riviervisch- markt No. 11 GESLOTEN tot Woensdagmorgen 17 Juli.i Bij deze betuigen wij onzen hartelijken dank voor de vele be wijzen van belangstelling, onder vonden bij het overlijden van onze geliefde Moeder, Behuwd- en Groot moeder, CHRISTINA MARIA VAN KESSEL, geb. Koen, en in 't bij zonder brengen wij onzen dank aan den WelEd. ZeerGei. Heer. Dr. HAREMAKER, voor de uitstekende en zorgvuldige behandeling haar gedurende hare ziekte bewezen. H. P VAN KESSEL. W. VAN KESSEL. C. VAN KESSEL— Van deh Laan. J. C. VAN KESSEL- P. VAN KESSEL— Kruidering. C. M. DUITS—Van Kbssbl. K. DUITS. M. J. VAN KESSEL. HAARLEMSCHE Het Eorate Concert zal gege ven worden Maandag den 15en Juli e.k., door het Domkoor uit Berlijn (Eerelid der H. B. V.) in de GROOTE KERK, des avonds te zeven uur. Donateuri en Leden hebben met hunne Dames toegang volgens re glement. Zij, die nog lid der Bachvereeni- ging wenschen te worden, kunnen bij den Secretaris E. A. KRUSE- MAN Barteljorisstraat 12) zich aanmelden. Niet-leden hebben toegang tot den prijs van ƒ1,voor een Heer en /0,50 voor ééne Dame. LAAI VAN BML, Kassiers en Commissionairs in Effecten. ïerzeteraï lep Brandschais. Levensverzekering. Kruisstraat 51.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3