ren in een oogenblik volliep. Ver schrikkelijk waren de kreten van de in eene kleine ruimte als 't ware op gesloten vrouwen daar het achter schip eveneens geheel was beladen en slechts eene kleine ruimte over liet. Het personeel der schuit, totaal verbijsterd van schrik, zag in 't begin meer naar hulp uit, dan dat het zelf hulp aanbracht. Door den hotelhouder Buining, in de nabijheid aanwezig werden 3 vrou wen en een kind onder het water weggehaald, doch het mi cht niet ge lukken allen te redden eene kleine van eenige maanden oud werd eerst na een half uur levenloos opgehaald. Onder de geredden is een 15-jarig meisje dat na in Groningen te zijn geopereerdnaar huis terugkeerde. Haar toestand is ernstig. Omwonenden brachten de drenke lingen met lieide onderdak. Een goede engel. Men meldt uit Rotterdam: Wat was het Dinsdagmiddag vol aan de Maaskade! Schreiende vrou wen, ernstig kijkende mannen, lachen de meisjes en kindereD, allen het oog gericht op de stoomboot Maasnijmph II. Aan boord dier boot bevonden zich 28 kinderen, beladen met pakjes, doosjes en mandjes. Ja, zegt een vrouw, ze gaan voor drie weken naar Oostvoorne, enze hebben het er goed. Onder hen, die op den wul staan, bevindt zich een man. Zijn oog is strak en op één punt gevestigd, de tanden zijn vast op elkaar geklemd, geen spier van zijn gelaat vertrekt zich. Nauwelijks is de boot van den wal, of de man barst in hevig snikken uit. Van een andere boot wordt hem iets te drinken gegeven, waardoor hij kalmer wordt. Op mijne vraag, vertelde de man, dat hij onge veer 9 jaar geleden trouwde. Met zijne vrouw kon hij het slecht vin den, en daarom zette hij er dikwijls een borrel op. Niet zelden kwam hij dronken thuis. Toen werd zijn Marietje geboren. Maar, meneerje kunt me gelooven of niet, ik was in eens een heel an der mensch. Ik zei tegen Kee (zijne vrouw)Kee I geen ruzie meer hoor jij bent de moeder en ik de vader van Marietje, en „nooit meer jenever." Ik kwam 's middags op mijn werk en vertelde aan den baas, dat ik een kind had en nu geen jenever meer wou drinken. Een uur later gaf de baas mij een boekje van de spaarbank met 15,er ingeschreven. Daarbij was een papier met hokjes. En toen zei hij„Willem als je nou de kroegen voorbij gaat, steek dan 5 cent apart, koop daarvoor een post zegel en plak die op het papier." Ik heb dat gedaan en nu staat er f 46.30 op mijn boekje. Fn nu, het kind. Dat heeft zegen in huis gebracht. Ze heeft mij met mijn vrouw verzoend. Ze wordt eiken morgen zingende wakker, en van de jenever-Btuiver hou ik er een in mijn zak voor wat lekkers voor Marietje op Zondag. Als ik nu morgen wakker word, dan hoor ik Marietje niet, en dat is het ergste. Maar ik zei tegen Kee, ik heb centen en we gaan er Zondag naar toe. Maar Kee had elke week een kwartje weggelegd, en zei „laat jou boekje maar boekje blijvenwe gaan Zondag voor mijn centen." Toen de man zijn hart had uitge stort, was hij geheel bedaard en ver liet opgeruimd de Maaskade. Sport en Wedstrijden. De Henley-Regatta. Zooals gemeld is heeft „Nereus" het Dinsdag .van Cambridges „Lady Margaret" gewonnen. Heden worden de btslissingen geroeid, en zal de ploeg van „Nereus" overwinnen, dan moet zij nog twee engelsche ploegen verslaan. Over dezen eersten wedstrijd lezen wij het volgende in een part. corresponden tie in het Hdbl.: Om half 3 werd gestart, de beide ploegen bleven gedurende den start gelijk, doch daarna begon „Nereus" 38 slagen roeiende, geregeld uit te loopen. Verder op verminderde het aantal tot 36een eindspurt was niet meer noodig, aangezien „Nereus" 2<t lengten voorgekomen was. De plo9g roeide zeer goed, de catch was krachtiger werd rustig geroeid en goed gelijk. De Engelsche ploeg maakte meer sbgen en was onrustiger, er was minder eenheid. Geduren ie de 10 dagen dat ik de Nederlandsche ploeg alhier gadege slagen heb, is ze onder leiding van haar uitnemenden coach, dr. Meurer, zeer vooruitgegaan. De ploeg als zoo danig heeft nu haar maximum be reikt de r- eters hebben zeer veel ge oefend des morgens en des avonds, meer dan ouit in Amsterdam geroeid wordt. Alle loeiers zijn gezond en in full condition; door de overwinning van den eersten dag zijD allen vol goeden moed voor de volgende daven. Herten roeit „Nereus" eerst tegen de ploeg van „St. Johns College, Oxford," die Dinsdag de „Thames Rowing Club" versloeg, in 7 min. 57 sec. Indien „Nereus" „St. Johns Col lege" overwint, moet later op den dag geroeid worden tegen de tweede laatst overgeblevene, de sterke ploeg van „Molesey Boat Club." Indien ik herinner aan den tijd van 't baantje door „Nereus" eenige dagen geleden geroeid in 7 m. 163/s- valt 'top hoeveel invloed de vrij hevige wind die Dinsdag woei, heeft op den wedstrijd zelf werd geroeid in 7 min. 35 sec. Over de geheele baan werd Nereus toegejuicht en met handgeklap be groet. Ofschoon ieder rechtgeaard Engelechman natuurlijk niet gaarne een prijs als de Thames Challenge Cup (een prachtige zilveren cup) me de naar Holland ziet nemen, is men hier zoo loyaal, den eerlijken winner van h arte U e te j uichenVan alle kan ten klonk„Wel rowed, Emsterdem, Bravo Emsterdem." Velen (vooral dames) scheppen groot behagen in het tellen van den stuurman. Een Engelsche stuurman telt niet bij eiken slag, zooals in Ne derland. In 't begin kon men er maar niet achter komen wat er telkens ge roepen werd; op de afternoontea's had de stuurman van „Nereus" tegen over de dames zijn geroep te verant woorden. Wel twint'g malen heb ik hem hooren uitleggen wat en waarom hij zoo riep. Tus8chen het geroep door van „Well rowed,, werd mede geroepen „Hup two, Hup two Doch 't prachtigBt van alles was de krijgskreet der Amerikanen. In hun woonplaats tellen zij vele Hollanders onder hun vriendenzij koesteren daarom bijzondere sympathie voor de Hollanders en wenschen ons van harte de overwinning toe. De krijgskreet van dit Cornell College is aldus, vele malen herhaald„I yèll, I yèll, I yèll, Cornell." Vele Amerikanen wa ren uit Londen overgekomen, die allen dezeD krijgskreet schenen te kennen, want op vele plaatsen der baan weer klonk dit singulier geschreeuw 't maakt in de verte den indruk van 't gekwaak der eenden. Een winnende ploeg is in deze roeiwereld al spoedig populairop straat vertelt men elkaar „the myn heers beat lady Margaret." Anderen noemen onze roeierBster- rekijkers op 't water" (aquatic astro nomers) omdat de slagroeier bij 't val len 't hoofd wat achterover gooit, en aldus naar den hemel schijnt te zien. Een treurigen indruk maakt de bij na geheele afwezigheid van Neder landers die in Londen wonende Amerikanen in Engeland bewijzen hun landgenooten vrij wai meer be langstelling. Politiek Overzicht. Woensdag werd in de italiaansche Kamer het debat over de financieele voorstellen van het ministerie-Crispi voortgezet. De heer Zanardelli (de leider van Crispi's tegenstanders, voor zoover deze tot de geavanceerd-liberale partij behooren) betwistte de wettigheid van de wetsontwerpen, welke reeds door de regeering bij koninklijk besluit zijn ingevoerd. De heer Crispi bestreed Zanardelii's bezwaren en betoogde, dat zijn pro gram uitsluitend beoogt het even wicht op de begrooting te herstellen door bezuiniging en vermeerdering van de opbrengst der belastingen. De heer Ribrario st- 1de voor het eerste gedeelte der uitgevaardigde be sluiten, waarbij Crispi de kabinets- quaestie had gesteld, goed te keuren. Aldus werd met 261 tegen 118 stem men besloten. Daarna werden ook de andere de creten der regeering goedgekeurd. Na deze stemming werd de vergadering gesloten. Naar uit Tanger wordt gemeld is het duitsche eskader aldaar aange komen, welks commandant den ma- rokkaanschen goeverneur een ultima tum komt overbrengen. De komst van het eskader heeft natuurlijk ten doel om den eisch zooveel mogelijk kracht bij te zetten, daar men wel begreep, dat eene delegatie bizonder weinig zou uitwerken bij de Marok kanen. Mocht de sultan weigeren de eischen in te willigen door de duit- s be regeering gesteld, dan zalRabot of Casabianca worden bezet. De Times verneemt uit Keustanti- nopel, dat de staat van zaken in Macedonië dagelijks neteliger wordt. De Macedonische opstandelingen ont vangen veel steun van de Macedo- niërs, die in het leger der Porte dienen. Vele Macedonische officieren in het Turksche leger deserteerden en heb ben zich bij de muiters aangesloten. Mocht een algemeene opstand uit breken, dan zouden de Turksche troepen, in Macedonië aanwezig ten getale van vijftigduizend man, geheel onvoldoende zijnde Porte zou dan genoopt worden om Albaaneche hulp troepen op te roepen, hetgeen het plegen van gruwelen moet ten gevolge hebben, of zij zou troepen uitKljin- Azië moeten ontbieden, wat op een opstand in Armenië moet uitloopen. Aan de Standard wordt uit Kon- stantinopel gemeld, dat te Sofia eene miniBterieele crisis dreigt, en het op treden van een Russisch-gezind minis terie verwacht wordt. In de oostenrijksche Kamer is het krediet voor het bekende gymnasium van Cilli met 173 tegen 143 stemmen aangenomen. Zooals bekend is, is aan deze quaestie eene belangrijke politieke beteekenis verleend. De regeering trok geen partij in de zaak. In de duitsche pers wordt er bizon der de aandacht op gevestigd, dat er behalve engelsche ook duitsche, neder- landsche en fransche zeeofficieren aan wezig waren bij de opening van den Delagoabaai-spoorweg. De omstandigheid wordt voorgesteld als een politieke demonstratie ten gunste van de Transvaal, en tegen Engelands plannen en bedoelingen met Zuid-Afrika. De National iZeitung, die dikwijls de meeningen uit van Buitenlandsche Zaken, zegt dienaangaande, dat de tegenwoordigheid van Duitsche, Fran sche en Nederlandsche zeeofficieren bij de feesten beteekent dat de overige wereld Zuid-Afrika volstrekt niet be schouwt als een domein van Engeland, en dat er van een afsnijien der ver bindingswegen tusschen het land der Boeren en de rijken waarmee het in relatie staat, geen sprake meer kan zijn. De negus van Abydsinië gaat weder een dreigender houding aannemen tegen de It-lianen. Men verwacht dat hij slechts het einde van het regenseizoen afwacht om de troepen van generaal Baratieri aan te vallen. Capucci, de eenige Italiaan die nog in Sjoa gevestigd was, is op last van Menelik in de gevangenis geworpen. Biijkens telegrafisch bericht uit Lima is Pierola tot president der republiek Peru gekozen. eme ng d N ieuw s. Grootheidswaanzin. Een deftig bezoek kreeg Maandag de officier van politie van den post in de rue du Porn$ou te Brussel. De vreemdeling stelde zich zelf voor. Aldus „Ik ben de keizer aller Ruseen en ik kom van St. Petersburg om mij naar Parijs te begeven teneinde daar een verbond te sluiten met den pre sident der Fransche republiek. „Het verbaast mij zeer dat mij de noodige honneurs (niet zijn bewezen en ik verzoek u de noodige bevelen te geven opdat een escorte mij bege leide naar Z. M. Leopold II, dien ik wenseh te begroeten. Gij kunt het volk mededeelen, dat van heden af de ellende zal verdwijnen om plaats te maken voor een algemeene wel vaart. Sedert lang ben ik in deze richting werkzaam en thans is de quaestie opgelost." De officier verzocht Z. M. een weinig geduld te hebben, ten einde de noodige maatregelen te kunnen nemen, aan welk verzoek beleefd werd voldaan. Bij onderzoek bleek Zijne Majesteit een Brusselsch schrijnwerker te zijn. De arme was krankzinnig. Men heeft het nieuwe Engelsche kabinet een familie-ministerie ge noemd, en niet ten onrechte. Het telt een vader en zijn zoon, Joseph en Austin Chamberlaineen schoonva der en zijn schoonzoon Salisbury en lord Selborne; twee broeders, Arthur en Gerald Balfour; een oom en twee neven, lord Salisbury en de beide Balfours, en twee zwagers, lord George Hamilton en lord Lansdowne. Geen sinecuur! Er zijn er nog die meenen dat een man als de prins van Wales alleen voor zijn genoegen op de wereld is. Ziehier wat de prinB Maandag ge daan heeft. In zijn paleis op Marl borough House, presideerde hjj achtereenvolgens eene vergadering van het Royal College of Music, van eene commissie daaruit en van de Reyal Academy of MuBic. Als groot prior van de orde van den H. Johannes van Jeruzalem reikte de prins daarna, eveneens ten paleize, medaljes en getuigschriften uit aan mannen, die zich door het redden van menschenlevens verdienstelijk hadden gemaakt Daarna ging hij met de prinses van Wales en zijne dochter Victoria naar Epsom het Royal Medical Benevolent College be zoeken, om eindelijk den eersten steen te leggen voor eene lagere school. „De bezigste man in Lon den", noemt een Engelsch blad den prins Een ontzettende spoorwegramp heeft plaats gehad op den Grand Trunk Railway, waar niet ver van Levis in de provincie Quebec twee treinen met bedevaartgangers naar de reliek van St Anne de Beaupré op elkaar liepen. Drie priesters, een aantal vrouwen en kinderen, en eenige spoorwegbeambten behooren tot de gedooden. Volgens de officieele op gave zijn 13 personen gedood en 20 gewond. Reolame-tooneelstukken. De „Neue Deutsche Rundschau" vertelt merkwaardige bijzonderheden over de aantrekkelijkheden, die Ame- rikaansche tooneeldirecteuren aan brengen in de stukken, welke zij opvoeren, om maar toeschouwers te trekken. In éen stuk werpt de verrader de heldin in een groot bassin vol echt water; haar minnaar komt juist voor bij in een bootje en redt haar onder het enthousiast gejuich van het pu bliek. In een ander drama wordt de held vastgemaakt aan een draaiende zaag in een houtzaagmolen; hij is op het punt doormidden gezaagd te wor den (men denkt hier onwillekeurig aan den faotaisie-drama-titel „Het doorgezaagdeWeesmeieje"),als iemand hem nog komt redden. Wanneer bandieten op hettooneel een spoortrein moeten doen ontspo ren en daarna leegplunderen, kondigen de directies aan, dat zij hiervoor echte bandieten hebben geëngageerd, die dat zaakje meer bij de uand gehad hebben. Zoo ook bij een inbraakeen tegen dieven en vuur gegarandeerde brandkast wordt tot groot genoegen van de toeschouwers door een paar inbrekers van beroep handig open gemaakt enz. enz. Ja, om toch vooral de werkelijkheid zooveel mogelijk ni- bij te komen, wordt voor de rol van een gescheiden vrouw een dame ge- engageerd, wier echtscheidinsproces veel sensatie gemaakt heeft. Het tooneel staat hoog in Amerika. Hbld. Aardbevingen. Dinsdagmorgen vroeg zijn aardbe vingen gevoeld in de landstreek tus schen de Kaspische zee en het Aral- gebergtete Astraehan matig sterk, maar te Usun-ada zoo hevig, dat groote schade is toegebracht aan de woningen, den spoorwegdam, en de haveninrichtingen. De aan de haven wonende arbeiders namen de vlucht. In Krasnowodsk zijn huizen verwoest, de bewoners vloden. Te Aschaba en Tetschen zijn scheuren in de huizen ontstaan. De Delagoa-spoorweg. Een banket van 400 couverts vierde Dinsdag te Pretoria de ope ning van den Delagoa-spoorweg. Daar zaten aan vertegenwoordigers van Engeland, Duitschland,| Frank rijk PortugalBelgië en (Neder land. Sir H. Robinson, gouverneur der Kaapkolonie, verklaarde dat de belangen van Transvaal en de Engel sche koloniën van Zuid-Afrika iden tiek waren. Sinds Transvaal onafhan kelijk was verklaard, had Engeland er nooit aan gedacht, op zijn besluit van 1881 terug te komen. Kruger antwoordde en zeide overtuigd te zijn, dat de verdenkingen tegen Engeland zonder grond waren. Vervolg Stadsnieuws. Hedennamiddag werd in „de Pooit van Kleef' door den architect den heer W. F. Doeglas, aanbesteed het amo- veeren van een perceel en het bouwen van een winkelhuis met afzonderlijke bovenwoning gelegen Gierstraat 19. Inschrijvers waren Van Abs f5730; Slebos f5818; Handgraaf f5856; v. d. Krolt f5865 v. Dijk Co. f5878; SmiDk 16110; J. v. Eek Zoon f6473. stoomvaartbsrichtsn. Het stoomschip Ardjoenovan Rotterdam naar Java, vertr. 9 Juli van Southampton. Het stoomschip Veendam, van de N. A. S. M., van New-York naar Rotterdam, arriveerde 10 Juli te Rot terdam. Het stoomschip Bromo, van Rot terdam naar Java, arriv. 9 Juli te Port Said. Het stoomschip Prinses Mariever trok 10 Juli van Batavia naar Am sterdam. Het stoomschip Prinses Amaliav. Batavia naar Amsterdam, vertrok 9 Juli van Genua. Het stoomschip Koning in-Regentes, van Amsterdam naar Batavia, arriv. 9 Juli te Genua. Het stoomschip Java, van Batavia naar Amsterdam, arriveerde 9 Juli te Marseille. Het stoomschip Voorwaarts, van Amsterd. naar Batavia, pass. 9 Juli Perim. Het stoomschip Spaarndam, van de N. A. S. M., vertrok 10 Juli van Rot terdam naar Newyork. Het stoomschip Oengaran, v. Java passeerde 10 Juli Wigut en wordt 11 Juli te Rotterdam verwacht. Het stoomschip Merapi, van Java naar Rotterdam, passeerde 8 Juli Peniche. Het stoomschip Java, van Batavia naar Amsterdam, vertrok 10 Juli van Marseille. KENNIS&EVINGr. Burgemeester en Wethouders van Haarlem doen te weten dat aan J. C. Hesse, vergunning is verleend tot oprichting van eene sigaren-drogerij, aan de Oude Groenmarst 12. Financieele Mededeekngen. Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 9 Juli 18/5, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Amstel-Hotel Mij. 100 pCt. Holl. Hypotheekb. 160 Poolsche Koffiehuis (Mij t. expl. van net) 99 Duinw.-Mij. van den Helder enhetNieu- wediep 108 TransvaalscheLand- bou w-Maatschappij. 50 Kon. Ned. Locaal Spoorweg - Maatech. te Apeldoorn 55 Westlandsche Stoom tram w.-Maatschappij 81^-85 Oblig. „Eigen Hulp" afi. Zekerh. v. ambten, en beambten (Ver.) 102 Aand. Zwem- en Badinr. ad Di Ruyterkade. 30 Winstaand. Russ. Spoorw. Maatschf10 Aand. Vennoot^). „Neder land" (Maats. t. ver zeker. op het leven). 80 Commissariaat tan Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, behalve Zon- en feestdagen, van 11 tot 1 uur voor de eigenaars terug te bekomen. Eenige parapluies. Een pakje. EenLe oorbelletjes. Twee horloges. Een paar handschoenen. Twee flea- schen. Eene militaire spoor. Een hoedje. Een jasje. Een ring. Een zak met twee kippen. Een horloge. Een eind afvoerpijp. Twee dweilen. Een papiertje met geld. Eene wandelstok. Eene kous. Een lorgnet. Een spoor mandje. Een pet. Een hond. Een kin derschoentje. Een zakdoek. Eene ledige portemonnaie. Een bril in étai. Een haan. Een hond. Eenige sleutels. Burgerlijks Stam Ondertrouwd: 11 Juli. A.W. F. Wijdoogen en A. M. Twisterling. K. Brants en M. G. Klein. A. de Graafi en W. F. Dee. Getrouwd: 11 Juli. F. C. Dob- berke en A. F. Snoek. Bevallen: 8 Juli. E. Wijkhuizen v. Koningsbruggen d. 9.F. Jarigae Bakker z. J. M. A. Gerrits—Broese z. M. TuymanLangereis d. 10. C. MendersArons d. 11. F. Dekker Schipper z. H. Franssen—v. Maas z. Overleden: 10 Juli. H. v. Merksteijn, 7 m. d. Vrouwesteeg. J. H. de Nijs 2d. z Gr. Heiligland. FAfVMLIEBERICHTEM. Getrouwd: 4 Juli. J. G. Berk- huijsen en K. M. BeeBtoD, Sandakan. 10. A. C. J. Verhoef! en A. S. M. Mensonidee, Alkmaar. Bevallen: 7 Juli. J. H. Chris- pijnTiede uan z., Amst. 9. H. M. J. HartVisser d., Amst. E. M. J. GruppingTheunissen z., Amst. A. Fentener van VlissingenCornelissen d., Helmond. Overleden: 6 Juli. Wed.A.Pe tersenDe Haan 81 j., Amst. 7. J. Rodenhuis jd. 18 j., Harlingen. R. EverbagSchuttevaer 59 j., Amst 8. J. J. Hoolhorst jm. 12 j., Arnhem. M. C. van der Horst Serlé jd. 72 j., Mid delburg. 9. Wed. D. W. Roobol Seelenhorst 70 j., den Haag. Atngebnden betrekkingen in Nederland. Aan Geabonneerden op] dit Blad en hunne huisgenooten, voorden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvang en in lichting tegen toezending van postzegel Bekw. coup. P. G. in een der hoofusted. v. Geld. 2. Bekw modiste in fijne modez. gew. zelfit. te gsm. 8. R. C. jnffr. in gr. man ufact. z. bek. met stol en zydevak. •4. Wiukelbed. bekw. in snijd, rookvleesch. 5. Kappersbod. goed knnn. scheer, en haar knippen van goede getuigschrift, voorz. dade lijk. 8. Bekw. instrumentmak. voor vast werk. 7. Smidskn- P. G. bei. met boerenwerk en paardbesl. 8. Bekw. Ie banketbskk.bed. P. G. 1 Sept. 9. Dog en geroot, corresp in ned. Uil op bankkant. Amsterdam tegen fi. snL geschiktk. tot voer. van corresp. in vr. UI. aanberel. 10. Stenograaf-typewriter op bankkant. kenn. mod. Ul. vereiseht. Amsterdam. 1 Sept.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3