NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 13e Jnargaui? Maandag 15 Juli 1895. No. 3690 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door bet geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 T Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-4=, Haarlem. Telefoonnummer 122. A 1) VERTEN TI EN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onxe agenten en door alle boekhandelaren en cour an tien. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOBL het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE Co., JOHN F. JONES, Suee., Pari/» 31 bu Faubourg Jdontmartro; Dit uummer bestaat uit twee bladen, EERSTE BLAD. 8TADSNIEÜ W8 Haarlem 13 Juli 1895. Heden had de heer C. J. Gonnet het voorrecht den dag te herdenken, waarop hij voor een kwart eeuw door den gemeenteraad ter erkenning van zijn wetenschappelijke verdiensten werd geroepen tot den post van adjunct-archivaris. Van het jaar 1858 af was web de heer Gonnet, destijds ambtenaar ter secretarie, steeds in functie bij den heer Mr. A. J. Enschede, stadsarchivaris. Met recht mag gezegd worden, dat de heer Gonnet, die vooral op de geschiedenis dezer gemeente een schat van kennis heeft weten te vergaren en die door eigen studiën, (hij genoot geen universitaire opleiding), het zoover heeft gebracht, dat zijn naam in de geleerde wereld een eervollen klank heeft verworven, zijn ambt met voorbeeldige toewijding en onver- droten ijver heeft vervuld en zijne levensrichting als het ware met de uitstekende ordening van de archief stukken en aanhoudende en nauw- lettendste zorg daarvoor is s«auige weven. Uit den aard der betrekkin» komen velen die zich met geschied- vorsching onledig houden, vaak met j den heer Gonnet in aanraking en heb- ben zy die hulp en voorlichting be hoefden, in hem een bereidvaardigheid ontmoet, welke hen nooit teleurstelde. In de hulpvaardigheid van den geleer den en bescheiden man vonden zij een krachtigen steun. De heer Gonnet bekleedt tevens de betrekking van adjunct bibliothecaris en die van rijksarchivaris van de provincie Noord-Holland en archivaris van dit gewest. Ook in deze veelom- vattende betrekkinyen arbeidt hij met juisten blik en heeft hij in Bommige I archieven die in chaotiechen staat verkeerden met talent een geregeld en toeBtand tot stand gebracht. De heer Gonnet werd heden aan genaam verrast door een zeer vleiend 1 schrijven van Burgemeester en Wet- I houders waarin hem dank gebracht werd voor hetgeen door hem in het belang van het Haarlemsche archief i is verricht en hem hunne gelukwen- schen met de herdenking van zijne benoeming werden aangeboden. Voorts mocht hij talrijke blijken van belang stelling in zijn feest ontvangen. HaarlemBche Kookschool. Dezer dagen werd in de Kookschool Nieuwe Gracht 68, de Algemeene I Vergadering gehouden. Door ongesteldheid van de presi- I dente, mevrouw de Clercq van Weel, werd bet presidium waargenomen 1 door de vice-presïdente, mevrouw de Graaff—Holtrop, die de vergadering opende met een kort verslag over het afgeloopen jaar- De werkzaamheden hadden haren gewonen loop gehad. De beide dames aan de inriohting -verbonden hadden met ijver nauwgezetheid haar werk volbracht. Het getal damesleerlingen was we derom niet. groot. Men is in Haarlem nog niet genoeg doordrongen van het nut der Kookschool. De leerares Mej. Flora Adema gaat tot haar en ons leedwezen de school verlaten, omdat haar een vaste be trekking aan dé Kookschool te Hen gelo is aangeboden. Het Bestuur is echter zoo gelukkig geweest een ge diplomeerde leerares, die hare oplei ding aan de Amsterdamscbe Kook- en Huishoudschool genoot, Mej, Metelerkamp aan onze inrichting te verbinden. Aan de dames mevrouw Rethaan Macaré en mevrouw Van Manen, uit makende de financieele commissie, werd dank betuigd voor het nazien der rekening. De kas sluit met een nadeelig saldo Het bestuur hoopt dat een groot aantal nieuwe leerlingen zich zal ver binden voor den nieuwen cursus van September a.s. Toelatingsexamen H. B. S Na gehouden toelatingsexamen zijn aan de H. B. S. met 5- en 3-jarigen cursus alhier toegelaten tot de le klasse J. van Arum, L. M. Baale, Marie C. E. Beekman, Henriette G. la Bar- lide, H. G. Valkema Blouw, J. H. Borger, G. Bas, J. C. M. Both, J. H. F. Le Comte, W. Croll, H. D. Ets, H. Fick, J. N. Groustra, C. H. Gij- selman, S. L. N. Jas, J. de Kanter, E. Keur, M. A. de Koek, A. L. Kru- seman, J. A. Lea, A. J. v. d. Laan, V. van Leuven, J. Lohr, A. v. d. Maaren Jansen, C. E. Menten, C. J. Merens, H. Merens, J. Haitsma Mu- lier, H. J. van Noppen, K. C. van Oordt, C. Overbeek, L. Roebert, M. Schuitemaker, J. G. J. Slats, D. J. Spanjaard, W. P. Stokman, C. J. Vis, G. F. Wiemer, C. E. van Wijk. Voorwaardelijk zijn toegelaten P. Bannink, J. van den Broek, J. G. Burscb, J. de Gelder, W. de Groot, L. Hartoch, J. Hermanides, J. W. E. Kempers, J. H. Kluyt, S. Kuipers, J. J. van der Ley, F. R. C. Rijkens, B. J. A. Saeijs, P. Schultz, E. A. Struve en J. A. van Velthuizen. Tot de 2e klasse: W. H. Bleck- De verkieiingen. In den chaos der verkiezingen dien wij in ons vorig nummer aanduidden is door schikkingen eenige helderheid gekomen. De katholieke kiesvereeni- ging heeft voor de vacature-Prins den heer H. M. J. van Lennep (a.-r.) gesteld, terwijl de antirevolutionaire kiesver- eeniging in de plaats van den heer Misset, die toch niet wilde, in de vacature-Figee den heer A. C. Laane overneemt. De neutrale kiesvereeniging „Bur gerplicht" (zie verslag in dit nr.) ver gaderde Vrijdagavond. Zij bracht haren candidaat den heer H. F. van Thiel, die aanvankelijk tegenover den heer Cnoop Koopmans gecandideerd was, nu als candidaat in de vacature-PriuB (waar de heer van Thiel ook staat in „Vooruitgang") en stelde den heer Hij mans nu in de vacature-Figee, waarvoor „Vooruitgang" op dit oogen- blik geen candidaat heeft. Zij heeft nu nog tegenover den heer 't Hooft den heer Th. G. Schürmann en stelde tegenover den heer Cnoop Koopmans den heer W. A. J. van de K mp. Alzoo zijn er op dit oogenblik voor de twee vacatures zes candidateo. Voor het geval dat iemand iets naders omtrent hen wenscht te weien] dieue het navolgende: G. E. L. Hij mans, koopman, 46 jaar oud, bekend door zijn optreden in de gasquaestie. W. A. J. van de Kamp, 33 jaar koffiehuishouder, bekend door zijn optreden in zake de verkorting der kermis. A. C. Laane, kassier en commissio nair in effecten, 31 jaar, lid van ver schillende besturen, secretaris van de Mariaschool, van het parochiaal kerk bestuur enz. H. M. J. van Lennep, 37 jaar, ad ministrateur der duinwaterleiding, ouderling der Ned. Herv. Gem., eere- voorz. van de aid. Haarlem der vereen, van oud-onderoff. en minderen, regent van verschillende instellingen enz. Th. G. Schürmann, winkelier, 36 jaar, voorzitter van de Haarlemsche H andels veret-nigi n g. H. F. van Thiel, fabrikant, 59jaar, lid van het bestuur van het kerkge nootschap der oud-bisschoppelijke clerezij, voorzitter van de afd. Haar lem van het oud-katholie< onder steuningsfonds, onder-voorzitter van de Onderl. Brandwaarborgmaatschap pij enz. Burgerplioht. Vrijdagavond vergaderde de Neu trale kiesvereeniging „Burgerplicht" onder presidium van den heer G. J. van Gasteren. De voorz. deelde mede, dat het samengaan met de kath. kiesveree niging mislukt is en deed voorlezing van een schrijven van het Bestuur dier veieeniging. Hierin wordt mede gedeeld, dat de vereeniging wel wilde samenwerken met Burgerplicht, doch hare candidaten minder geschikt vond. Wel verkreeg de heer Van Thiel de meerderheid in de vacature-Prins, maar dit kon practisch niet uitvoer baar zijn, omdat Burgerplicht den heer Van Thiel een andere plaats had gesteld en den heer Hij mans kon men niet nemen, omdat hij aan Vooruit gang geschreven had, alleen in de vacature-Prins te willen worden ge candideerd. Door een en ander zou de katholieke kiesvereeniging niet met Burgerplicht, maar met Vooruit gang hebben samengewerkt hetgeen zij niet wenschte. Besloten was dus, voor ditmaal met de antirevolutio nairen samen te gaan. Op voorstel van het Bestuur wordt nu besloten ook de candidatunr van (den heer A. C. Laane in te trekken. Het Bestuur stelt voor, den heer Van Thiel die tegenover den heer Cnoop Koopmans stond, nu te brengen op de voor hem gunstigste plaats, namelijk in de vacature-Prins en den heer Hij mans in de vacature- Figee. Dan is er ook nog kans, dat vele leden van Vooruitgang den heer Hij mans stemmen in die] vacature. Ook sommige bestuursleden van Vooruitgang zijn er wel voor, den heer Hij mans op deze wijze te steunen. Dit voorstel wordt aangenomen met 35 tegen 8 stemmen. De Voorz. vraagt of de heer Van de Kamp eene event, candidatuur zou willen aanvaarden tegenover den heer Cnoop Koopmans. Deze antwoordt „kan u geen ander vinden, dan kan u mij krijgen." Bij stemming werden uitgebracht 47 stemmen, waarvan 34 op den heer W. A. J. van de Kamp; 10 waren in blanco en een was uitgebracht op Dr. L Mulder. Op den 12en Juli j.L is alhier in den ouderdom van ruim 71 jaar over leden, de heer Willem Vester, kunst schilder, tot voor ruim 2 jaren woon achtig te Heemstede, th:.ns te Haarlem. De heer Vester was als landschap schilder met eere bekend. De frissche toon zijner met vee gestoffeerde land schappen trok algemeen de aandacht en menig doek getuigt van zijn kunst- svoel en goeden smaak. De overledene bekleedde in de vroegere plaats zijner inwoning, Heem stede, met veel toewijding en ijver verschillende betrekkingen en was ruim 20 jaar lid van den gemeenteraad aldaar. Haarlem-ZanJvoort Spoorweg-Maat schappij over de maand Jan. 1895. Opbrengst reizigers 1116.51» idem goederen 373.01» idem diversen 58.90 Te zamen 1548.43. Per dag en per kilometer 5.88. Over de maand Februari: Opbrengst reizigers ƒ1037.53! idem goederen 162.71» idem diversen 54.50 Te zamen ƒ1254.75. Per dag en per kilometer J 5.27. Over de maand Maart Opb-enget reizigers ƒ1291.79 idem goederen 462.76t idem diversen 64.78 Te zamen ƒ1819.33» Per ^ag en per kilometer ƒ6.90- ln verband met haar a. s. bezoek aan Engeland heeft de H. W. V. „de Kettinggangers" zich laten fotogra feeren. De groep is voor een onzer ramen geëxposeerd en ie, wat de fotographieg betreft, uitstekend ge slaagd, zoodat deze den heer J. Pörtz- gen, die ze genomen heeft, alle eer aandoet. Bij vonnis van de Arrondissement? Rechtbank alhier dd. 12 Juli 1895 is in Btaat van faillissement verklaard P. de Wildt, koopman en winkelier, firma Frans Co., wonende te Haar lem, met ingang van 8 Juli 1895. Rechter-commissaris Jhr. Mr. A. G. van Lintelo de Geer, curator Mr. F. Willekes MacDonald, advocaat en procureur alhier. Bij den Vrijdag gewoed hebbenden storm zijn op verschillende plaatsen boomen omgewaaid en wel aan de Zomervaart, Kampersingel en Gast- huisvest terwijl aan het Kennemer- plein de topgevel van eene woning ia afgewaaid. Persoonlijke ongelukken hebben niet plaats gehad. Een jong getrouwd paar te Hoofd dorp, van 't Raadhuis komende, wilde eer het ter bruiloft ging met de gasten nog een rjjtoertje maken. Het paard der jonggehuwden sloeg op hol, de wagen viel om en werd verbrijzeld en alle erinzittende gasten kregen belangrijke kwetsuren. De jong getrouwde man, was er het ergst aan toe, daar hij den wagen over hoofd en ledematen kreeg, zoodat hij eene ernstige hoofdwonde ontving en eenige ledematen gebroken waren. Dr. D. te S oten verleende spoedig geneeskundige hulp. Velsen. Nog nooit is hier in de gemeente zooveel werk gemaakt voor de ver kiezingen van leden van den Raad als thans. Er moeten 5 leden gekozen worden en een der aftredende heeft verzocht niet meer in aanmerking te komen. Vijf vereenigingen hebben candidaten gesteld„Velsen's Zuid hoek," de liberale kiesvereeniging „Velsen," de kleurlooze kiesvereeni ging te IJmuiden, de vereeniging „Gemeentebelang" en de Roomsch- Katholieke kiesvereeniging daaren boven hebben eenige ingezetenen nog 5 personen aanbevolen, waaronder drie door geen enkele vereeniging gesteld zijn, zoodat er 15 candidaten voord^ 5 plaatsen zijn Geen enkel candidaat wordt door alle vereenigingen aanbe volen. De vereeniging IJmniden's belang heeft de candidaten in hare vergadering allen besproken maar doet geen aanbevelingen. Zandvoort. Donderdag 11 Juli j 1. vierde de Bur gemeester B.T.A.Westerouen van Mee toren zijne 12 ..-jarige echtvereeniginfc'. Tal van ''ingezetenen en badgasten gaven blijk van belangstelling. Door de leden van den Raad en den secre taris werd bij monde van den oudsten wethouder, den heer W. vanderWerff, den Burgemeester en zijne echtgenoote een fraai bloemstuk aangeboden. Ook hadden genoemde heeren gezorgd voor eerebogen voor de woning van den Bur gemeester en het Raadhuis. In de eer ste eereboog las men „hulde aan het 12*. jarig echtpaar" en in de tweede „hulde aan onzen voorzitter." Door eenige gemeenteambtenaren werd op initiatief van den heer Hiebendaal, inspecteur van politie, het koperen bruidspaar een cadeau aangebeden. Van alle woningen wapperde de drie kleur. In deze week brachten de Zand- voortsche bomschuiten 21 maal versche visch ter afslag. Besomming f12 tot f44. De prijzen der visch waren bakschol i 0,80 tot f 3,50 scharren 11,50 tot f4,50; pieterman f 1,30 tot fl,80 per mandtong f 0,20 tot f 1,40tarbot fl,70 tol f7; griet f0,20 tot fl,40; bonschol f0,10 tot f0,60 per stuk. Gedurende de zomermaanden is' te Zandvoort aan het post- en telegraaf kantoor werkzaam gesteld mej. J. M. Brinck uit Amsterdam. Sport en Wedstrijden De overwinning van Nereus. Nadere bizonderheden over de twee heats, waarin Nereus' achttal Donderdag te Henley hare engelsche tegenstandera overwon, worden ge meld door den correspondent der N. R. Ct Om 3 uur kwam de heat voor de Thames Challenge Cup, geroeid tus- schen Nereus en St. John's College. Een kreet van„Hou je taai, Ne reus 1" door een onbekende bij de start geroepen, deed den Nereïden goed. NereuB ging af met een kal me start, om even voorbij Temple Island, 200 M. van de start, reeds een lengte voor te zijn. Deze af stand werd met hoogstens 35 slagen per minuut behouden tot op 150 M. van de eindboei, want Nereus moet zich sparen voor den heat tegen Molesey. Hier maakte Nereus nog een eindspurtje, waarbij zij tot 2*s leng te uitliep, den yeheelen aistand af leggende in 7.49. De ploeg van St. Jobn'd was dezelfde die tegen Eton College was uitgekomen in de Ladies' Plate. Eton, op de beide eerste da gen ook in de Grand uitgekomen, roeide in de Ladies' de baan in 7.35, hetgeen haar kortst mogelijke tijd was, aangezien dit haar 1 latate baan tje was. Hierna om 6 uur de final voor de Thames Cup. Het oproeien der Nereïden naar de start geleek een zegetocht. Een politieboot maakte den doortocht vrij tot op de baan, die toen open was, daar er juist een nummer geroeid werd; later alleen opr< eiende,. werden de Nereïden voortdurend begeleid door een ap plaus en ge-cheer voor de „Dutch men", hetgeen eerst ophield op het einde der baan. Om 6 uur precies de start, Nereus aan de onvoordeelige zijde, een vrij flinke wind schuin over de oaan. Bij den eersten slag verloor de vier de slag zijn sliding, waardoor hij ge durende de drie eerste slagen niet kon meeroeien, en het geheel onge lijk ging. Molesey B. C. kwam hierdoor i/s lengte voor, welke voorsprong ge durende de eerste kwart mijl iets verminderde. Daarop Nereus in- en daarna uitloopende. Op de halve baan waB Nereus bijna één lengte vóór. De stuurman hield zoo dicht mogelijk bij de Molesey aan om zoo veel mogelijk onder gelijke omstan digheden te komen wat den zijwind betref. Lanrzjime-hand liep Nereus meer uit; daarna kwam nog haar bekende eindspu.i, zoodat Nereus onder heftig applaus van alle zijden met 2ü lengte won in 7.29, de beste tijd gedurende dezen dag door eenige acht gemaakt, zoowel voor de Grand als voor de Thames en de Ladies* Plate. Wat de behulpzaamheid der Engel- schen betreft,hierover kan evenals over hun fairheid, die zoo uitstekend uit blonk in de race Leander versus Cornell slechts éen roep zyn. De Daily Chronicle wijdt aan de „young gentlemen from Holland" de volgende regelen. Zij behaalden dan in den final heat eene prachtige overwinning. Bij de start hadden zij nog tegenspoed. No. 5 verloor zijne sliding, en kwam eerst na ver scheidene slagen weer opzijn v>.rhaaL Maar de nationale reputatie van leukheid werd niet beschaamd, en spoedig herstelden de Hollanders zich en gaven Molesey de handen voller dan hun lief was. Hoe meer men van hun roeien ziet, hoe meer men over tuigd wordt dat het wel degelijk van le allerbeste soort is, niettegenst :ande het achterovergooien v n het hoofd op het einde van den slag den indruk geeft, alsof zij op zijn. Maar daar bleek niets van. Bedenkende, dat de

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1