Maison Hals, Kruisweg 45. KUNSTHANDEL. Restaurateur van Schilderijen. VARIA. BINNENLAND. De Zw. Cl. verneemt, dat de Ko ningin Regentes het voornemende kennen gegeven heelt, met de Konin gin een bezoek te brengen en wel op Zaterdag 27 Juli aan de ten toonstelling op het landgoed Sons- beek bij Arnhem door de Geldersch- Overijseleche Maatschappij van Land bouw te houden ter herdenking van haar vijltigjarig beataan. Het geschenk dat, namen3 de ge meente Zwolle bij het aanstaande bezoek der Koninginnen aan H. M. ter herinnering zalworden aangeboden, zal een tegenhanger zijn van het ge denkstuk onlangs door de gemeente Maastricht aan H. M. geschonken. De vervaardiging van dit kunst werk is opgedragen aan den fabrikant J. H. Brom, te Utrecht, die ook dat voor Maastricht heeft vervaardigd. De beide stukken zullen van geheel gelijke afmetingen zijn, en dat voor Zwolle zal den aartsengel St. Michaël staande op een voetstuk met het wapen der stad aan zijne voeten, voorstellen. Het geheel, in zilver ge ciseleerd en geëmailleerd en met edelgesteenten versierd, wordt bewerkt in den stijl van het laatst der 15e eeuw, toen Frederik de Derde aan Zwolle het privilege schonk om gou den en zilveren munten te slaan met de beeltenis van St. Michaël. Onze Koningin over de Engelschen. De Society vertelt, dat koningin Wilhelmina aan de koningin van Groot-Brittannië en Ierland een brief heeft gezonden van 14 dicht beschre ven zijdjee, waarin zij niet alleen hartelijk dank zegt voor de ontvangst, maar ook op alleraardigste wijze be schrijft, wat haar te Londen het b.e»t bevallen is. De brief moet zoo naïef humoristisch zijn. dat koningin Vic toria hem twee-, driemaal las, aan al hare vertrouwden liet zien en her haaldelijk verzekerde, dat „the little Queen" het bekoorlijkste meisje was, dat zij ooit ontmoet heeft. Ook vertelt het blad nog een aardige anecdote van onze Koningin. Toen de prins van Wales haar vroeg, wat haar wel het beBt beviel, antwoordde zij ondeugend„Het best bevalt mij, dat de Engelschen, die ik hier heb leeren kennen, in het geheel niet op mijne gouvernante dijken!" Hierop ant woordde de prins van Wales glim lachend r„Ja, ja, die gouvernantes brengen ons in een kwaden roep." Deze opmerking bevestigde de jonge Koningin met graagte, altijd volgens de Society. Lombok-strij der s Vrijdagmorgen 10^ uur arriveerde te Rotterdam het stoomschip Merapi van Ned.-Indië, aan boord hebbende 5 onderolfic. en 26 minderen, waarbij 14 die aan de krijgsverrichtingen op Lombok hebben deelgenomen en waar van 5 gewond werden. Onder die gewonden bevindt zich ook de fuselier Dinjens, Alg. Stamb. 21047, die voor alle verdere militaire diensten is afgekeurd. Dinjens kreeg een schot door den mond, waardoor het kakebeen zoodanig werd verbrijzeld dat hij den mond niet zoover kan openen dat hem een kunstgebit zou kunnen worden gemaakt. Hij zal voor rekening van „Het Roode Kruis" in het Ziekenhuis te Rotterdam worden verpleegd. Onder het spelen van de volksliederendoor de muziek van het korps scherp schutters, werd de boot gemeerd. Nadat de mannen, onder commando van den kapitein van afmonstering, Lamers, op het dek waren aangetreden, traden de gewonden vooruit en werd hun door kapt. Bos van het korps scherpschutters het welkom toege roepen. Tevens werd hun medegedeeld dat „Het Roode Kruis" voor ieder hunner een bedrag heeft beschikbaar gesteld. Met een „Leve de Koningin I" werd de rede besloten. De muziek speelde nog een marscli en de plechtigheid was, afgeloopen. Naar men meldt is de aanvrage om ontslag van den heer Steenkamp, hoofdcommissaris van politie te Am sterdam, van de hand gewezen. In de stoomzagerij van den heer D. aan den Zuid-Buitensingel in den Haag kwam Vrijdagochtend een werk man tusschen de zaagmachine, met het noodlottig gevolg dat hem beide beenen en de rechterarm zoo goed als van het lichaam werden afgesneden. De ongelukkige werd naar het zie kenhuis vervoerd. Woensdagochtend vond een Rot- terdamsch gezelschap, dat voor plei- zier uit was en de Scheveningsche boschjes bezocht, bij het beklimmen der belvédère het lijk van een net gekleed heer in zittende houding met eene wonde in het voorhoofd, blijk baar toegebracht door een pistool schot, daar hij nog in zijne rechter hand de revolver omklemd hield. Donderdagavond tegen elf uren lag te Rotterdam eene boot van het Portugeesche oorlogsschip „Vasco da Gama", met 8 opvarenden bemand, op stroom te wachten op de terug komst van de zich aan wal bevindende officieren van dien bodem, om deze naar boord terug te brengen. Terwijl de boot daar lag, kwam een rijnschip, dat gesleept werd, voorbij varen. Waar schijnlijk [door de zware deining kwam de boot der Portugeesche zeelieden in aanraking met de sleepboot en kreeg zij een hevigen schok. Hierdoor vielen twee scheepsjongens over boord, die terstond in de diepte verdwenen, zon der dat men er in slaagde hen te redden. Te vergeefs deed de comman dant met electrisch licht over de rivier zoeken nergens was een spoor van de drenkelingen te ontdekken. De verongelukten, wier lijken nog niet gevonden zijn, zijn genaamd Gabriel de Souza uit Alhandra en Salvador Mendes Pereira uit Lissabon. Het strand te Scheringen. Vrijdagavond te zes uur stond met den zeer krachtigen westenwind de zee weder tot aan de duinen en de hooge golven leverden een schoonen aanblik op. Al sloeg er ditmaal geen gedeelte van den duinvoet weg, toch richtte het onstuimige water groote schade aan. De in aanbouw zijnde hoofden hadden het hard te verant woorden rijswerk afkomstig van die hoofden spoelde van de Kerkwerf tot aan het KurhauB in massaeerst wanneer het weder bedaard is, .zal men kunnen oordeelen over de wer kelijke schade. Veel van het materiaal palen, de len en rijswerk, dat in groote hoe veelheden op het strand voor de Kerkwerf opgestapeld lag, werd door de golven medegevoerdmaar voor een groot gedeelte later weder opge pikt. Bij het volkszeebad werd de tent door de zee ondermijnd en vernield. Maar de grootste ruïne gaf het strand bij het Kurhaus te aanschou wen. Alle tenten paet zeilen moesten in der haast worden afgebrokenan dere tenten, die niet zoo gemakkelijk te verplaatsen waren, liepen gevaar en kregen een paar voet water bin nen. Het waB een sauve qui peut van de winkeliersdie natuurlijk in de eerste plaats voor het behoud van hun eet- en drinkwaren hadden te zorgen. De palen, waaraan het vuurwerk wordt afgestoken, werden door het water zoo ondermijnd dat een vijftal in den loop van den avond neer ploften. De enkele bomschuit, die op de kust vischt, kon het in zee niet meer houden en liep op het strand hoewel deze manoeuvre vrij gevaarlijk was, liep zij toch zonder onheilen af. Daar de wind in kracht nog weinig afneemt, was men niet zonder be zorgdheid voor den vloed van heden ochtend. Te Scheveningen is Donderdagavond omstreeks 7 uur aan den overweg tusschën de Vuurbaakstraat en den Oliënberg door de stoomtram der H. IJ. S. M. naar Den Haag een kind van 2 jaren overreden en onmid- dellyk gedood. De kleine liep zonder toezicht tus schen de rails. Wel trachtte de machi nist nog te stoppen, maar 't was reeds te laat. De politie bracht het lijkje naar de ouderlijke woning te Scheve- ningen. Men meldt uit Schiedam De Keilen (de buitenpolder van Nieuw Mathenesse) is bij den N.W. storm Vrijdagmiddag onder wat8r geloopen. Kwam vroeger een inundatie bij kans uitsluitend des winters voor, in dit seizoen heeft ze nu reeds voor de tweede maai plaats. Vrijdagavond werd aan het station Roozendaal een zakkenroller, terwijl hij een heer zijn portefeuille rolde, door dezen gegrepen en aan de politie overgeleverd. Verzending van eieren. Eieren moeten nu eenmaal verzon den worden, reeds door het enkele feit, dat sommige landen niet genoeg eieren opleveren voor het verbruik, dat men er van dit voedingsmiddel gelieft te maken. In Engeland bijv. worden niet alleen voor ham and eggs maar vooral door de bisquits-fabrie- ken zulke reusachtige hoeveelheden eieren verbruikt er zijn fabrieken, die 5000 6000 eieren per week noodig hebben dat het land zelf niet in zijn behoeften kan voorzien. Men heeft nu om de groote bezwa ren van het verzenden, zoowel het breken als het bederf, uit den weg te ruimen, beproefd de eieren gebroken, zonder schalen in ronde bussen te verzenden, die hermetisch worden ge sloten. In Rusland is men het eerst op dit denkbeeld gekomen en een Italiaansch handelsorgaan deelt thans mede, dat men over deze wijze van verzenden zeer tevreden is. In iedere bus doet men 1000 sl 1500 eieren, wit en geel door elkaar; de ronde opening wordt met een kurk en lak of wel met een gesoldeerd plaatje gesloten en om de eieren, (beter: het mengsel van eiwit en dooiers) te gebruiken, brengt men een kraan aan en laat zooveel uit de bus vloeien als men noodig heeft. Het schijnt, dat men op deze wijze verpakte eieren zeer lang kan be waren. Bakkers-Bonds Ct Sport en Wedstrijden. Nereus- Naar men verneemt komt de ploeg der Studenten roeivereeniging Nereas, die zooals uit ons vorig nummer blijkt te Henley zulk een schitterende over winning behaalde, Dinsdag te Am sterdam terug, en zal den overwin naars dan een schitterende ontvangst bereid worden. 6EMEN&D NIEUWS. Tegen Pinksteren hebben zich, zoo wordt uit Brünn gemeld, een bakkers knecht Zelesky en zijn beminde Anna Roba door verdrinken in deSchwar- zawarivier van het leven beroofd. Het paar was te arm om aan trouwen te denken en daarom zocht het uit wanhoop den dood. Het eenige voor werp van waarde dat Zelesky bezat was een lot dat hij na maanden lang sparen had gekocht en aan zijn moe der vermaakte. Op dit lot is thans een prijs geval len van twintigduizend florijnen 1 Amok-makers. Dr. Fox, een Engelsch geneesheer in de Straits Settlements, zegt dat amok maken een verschijnsel is, alleen eigen aan het Maleische ras, en niet altijd, zooals dikwijls wordt beweerd, het gevolg van opium schuiven. De man (vrouwen maken nooit amok) die amok maakt, is een poosje vóór de uitbarsting gewoonlijk in zich zelf gekeerd en neerslachtig; hij be schouwt zich als door ieder veronge lijkt, zelfs door zijn bloedverwanten en beste vrienden. De moeielijkëte zaak voor een ge neesheer, die over een geval van amok geraadpleegd wordt, is om te beslissen of de amokmaker voor zijn doen en laten verantwoordelijk was of niet. Groote overeenkomst bestaat tusschen een persoon die amox maakt en een die lijdt aan epileptische toevallen. Bij deze toevallen is het verstand altijd min oi meer verduisterd, en wanneer de lijder tot zich zelf komt, herinnert hij zich niets van wat ge beurd is. Laatstgenoemde beschrijving komt veel overeen met een geval van amok door dr. Fox bijgewoond. Na een Maleier gedood en een Chinees ge wond te hebben, scheen de amok maker toen hij weder tot bewustheid kwam, zeer verbijsterd en op alles wat hem gevraagd werd, antwoordde hij onveranderlijk: „Ik weet er niets van." De eerste twee da- en daarna weigerde hij alle voedsel. In dit geval was geen sprake van voorafgaande epileptische toevallen. Ongetwijfeld is bij een zuiver geval van amok maken de lijder verant woordelijk voor zijn daden, doch zoo nu en dan komen gesimileerde ge vallen voor; deze zijn zeer moeilijk te onderscheiden en de geneesheer moet daartegen wèl op zijn hoede wezen. Een Amerikaanscli plan. Volgens de XIXth Century, heelt de Amerikaansche electrotechnicus Hencke een duizelingwekkend plan uitgewerkt voor het gebruik der kracht van den Niagara-water val. Hencke wil bij de vallen een gebouw van 20 verdiepingen oprichten, waarin een machine opgesteld zal zijn met 122 paar raderen, die door het neer vallende water gedreven zullen wor den. Hij meent daarmede 732,000 paardekrachten te kunnen verkrijgen, een vermogen, dat toereikend zou zijn om de Vereenigde Staten en Canada van electriciteit te voorzien. Dolheid. In Adams County, in den N. Ame rikaansche staat Nebraska, werd in Januari jl. een koe gebeten door een dollen hond. Men doodde wel is waar beide dieren, doch liet de cadavers liggen, welke door de honden der buurt werden verslonden. Tegen het einde van Mei is nu bij een groote menigte honden de dolheid uitgebroken en richtten de dolle die ren groote verwoestingen aan onder de kudden vee. De farmer Fred. Ernst zag zich genoodzaakt 41 runderen en varkens dood te schieten, daaronder hen de vreeselijke ziekte ook uitbrak. Zjjn 24-jarige zoon werd door een der dieren aan de hand gewond, zoodat men voor zijn leven vreest. In de gansche County zijn meer dan 200 runderen en meer 600 dan varkens ge dood. Een eigenaardig interview. Dat Li-Hung-Chang, de Chineesche onderkoning van Petchilli, een be kwaam diplomaat is, was reeds lang bekend, ook in Europa. Men heeft hem zelfs den „Chineeschen Bis marck" bijgenaamd. Allen die hem ooit ontmoet heiben, spreken met lof over zijn vriendelijk beminnelijkneid en over de hoffelijke wijze waarop hij daarachter zijn tact-vol stilzwijgen weet te bewaren over alles waarvan hij niet spreken wil. Hij vereenigt in zich de vriendelijke welbespraaktheid van een man van de wereld, met de terughoudendheid van een Willem de Zwijger ol een Von Molkte. Die eigenschappen toonde hij op sprekende wijze, toen hij als gezant der Chineesche regeering te Simono- seki verwijlde voor de vredesonder handelingen, Een groot aantal jour nalisten, vooral Amerikaansche, had den de eer van een onderhoud ver zocht en volgaarne had Li-Hung- Chang dat aan elk der vragers toegestaan. Hoe het bij zoo'n onder houd toeging, vertelt decorrespondent van de San Francisco Chronicle; Juist wilde ik den onderkoning, die mij zeer hoffelijk had ontvangen, een paar vragen doen over den poli- tieken toestand, toen hij door den tolk de volgende vraag tot mij liet richten „Gij woont in Amerika?" „Ja." „Waar?" „In Californië." „Juist; daar zijn ook veel Chinee- zen. Maar thans wilt ge er geen meer toelaten. Waarom niet „Omdat wij genoeg eigen arbeiders hebben." „Maar gij staat toch wel Europee- schen werklieden toe om over te ko men waarom den Chineeschen niet „Chineesche werklieden zijn t9 goedkoop. Onze arbeiders worden op de arbeidsmarkt door hen onderkro pen." „Maar er is toch een economische wet, die zegt, dat vraag en aanbod zich vanzelf regelen. Heeft een mensch het recht niet een kleiner loon te ne men dan een ander, als hij er toe in de gelegenheid is?" Het scheen, dat het onderhoud op die wijze zou voortgaan, en daar het dan geheel nutteloos voor me zou worden, verhaalt de correspondent, vroeg ik den onderkoning hoe het met de vredesonderhandelingen stond en of zijn zending bijna vervuld was. Toen deze vraag door den tolk werd overgebracht, namen de gelaatstrek ken van Li een nog vriendelijker uit drukking aan. Hij vroeg iets, wat door den tolk dus werd overgebracht „Zijne Excellentie zou gaarne we ten, of ge gehuwd zijt Verwonderd beantwoordde ik die vraag toestem mend. „En hoe oud is uwe gemalin?" Ik deelde het hem mede, evenals mijn eigen leeftijd, toen hij daarnaar vroeg. „Hebt gij kinderen vroeg de on derkoning verder. „Ja. Maar ik verzoek Uwe Excel lentie beleefd mij thans iets mede te deelen over de vredesonderhandelin gen. Het blad waarvoor ik hier ge komen ben, zuu zich vereerd gevoe len iets nader daarover te weten." De onderkoning sprak enkele woor den met den tolk, „Zijne Excellentie zal u later zeker wat wetenswaardigs mededeelen. Maar Z. E. heeft een groote genegenheid voor de Amerikaansche dagbladpers en zou daarover gaarne iets naders vernemen. Welk blad vertegenwoor digt u hier?" „De San Francisco Chronicle „Hoe vaak verschijnt dat blad?" „Dagelijks*" „Heeft het veel lezers?" Ik noemde enkele getallen. Li-Hung- Chang knikte glimlachend goedkeu rend met het hoofd. De tolk beval een bediende thee te brengen. Toen wij d arvan ge 'ronken hadden, stond de onderkoning op en boog statig naar mijn zijde, als bewijs dat het onderhoud geëindigd was. Hij liet mij nog door den tolk mededeelen, dat het gesprek hem zeer veel genoe gen had gedaan, dat het hem zoo aangenaam was geweest iets nieuws te hooren en noodigde mij uit, als ik ooit in China kwam, hem toch zeker te kumen bezoeken. Daarmede kon ik heengaan, zonder iets wijzer geworden te zijn. Buiten stond een verslaggever van de New- York Herald met een groot notitie boek in zijn hand en een aantal pot- looden in zijn zak. Met een gewich tige uitdrukking op zijn gelaat ging hij mij voorbij naar binnen, waar Li-Hung-Chang hem zou ontvangen. Hij zag er uit hij zeggen wilde: „Ik zal dat zaakje wel eens beter opknap pen dan gij." Maar toen ik hem een half uur later de behuizing van den onderko ning zag verlaten, wist ik, dat hij niets meer ervaren had dan ik. Vloe kend en brommend liep hij langs de straten van Simonoseki De diplomaat had zich niet laten interviewen Ingezonden Mededeelingen. De Expositie dagelijks behalve Zondag geopend. Vrij entrée bij introductie. Directie VOS ZOON. In de sociëteit. Krip. Is er wat nieuws in de cou rant Krap. Ja. Krip. Wat dan Krap. De datum. Iemand onderneemt een groote reis om bij het trouwen van een zijner bloedverwanten tegenwoordig te zijn. Na een vervelende zit in den trein, moet hij nog 3U uur over een hob- beligen weg vol gaten en kuilen rij den. Doodaf en zeer verhit komt de man op de plaats zijner bestemming aan, waar het gezelschap juist aan tafel gaat. Weldra komt ook aan hem de beurt om een toost op het jonge echtpaar te slaan. Nog geheel onder den indruk van de onaangename reis, zegt hijOm mij kort uit te drukkenmoge de heden gesloten verbinding beter zijn, dan die, tusschen Moolhuizen en Driehuizen. De vrouwen hebben het altijd ge daan. Een geleerde merkt op, dat door de uitvinding der naaimachine eene vrouw thans in staat is, evenveel naai werk te verrichten als tien vrouwen een eeuw geleden. Maar, laat hij er op volgen: eene vrouw heeft nu zooveel kleeren noodig als tien vrouwen honderd jaar gele den zoodat eigenlijk alles precies hetzelfde gebleven is. Stoamusa-tbcrichUu. Het stoomschip Utrecht, van Java naar Rotter lam, arriveerde 11 Juli te Suez. Het stoomschip Merapivan Java arriv. 12 Juli te Rotterdam. Het stoomschip Koningin-Regentes, van Amsterdam naar Batavia, vertr. 11 Juli van Genua. Het stoomschip Prins an Oranje, van Amsterd. naar Batavia, arriv. 12 Juli te Padang. MARK FNiEUWS. Leiden. 12 Juli. De aanvoer en pry- zen ter Veemarkt van heden waren als volgt: 42 Stieren f 48 a f 255, Ï3Q vette Ossen en Koeien f118 a f258 of f0.52 a 0,66 per Kg., 31 Vare id. f82 a f184, Graskalveren fa 61 vette id, f28 a f68 of f0,55 a f0,75 per Kg., 46 nuchtere id. 6, a f19,—582 vette Schapen f16, a f28,— of f0,30 a f0,36 per Kg., 38 weide dito f 13,|a f 23, 202 Lam meren f 8,a f 13,—, 91 magere Var kens f12 a f22, 215 Biggen f2,a f 11.,0 Veulens faf0 Paar den f'a f,44 Kalf- en Melk koeien f105 a f210.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 7