NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 13e Jaargaig Donderdag 18 Juli 1895. No. 3693 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden f 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14, Haarlem. Telefoonnummer 123. Al) VERTENTIEN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentién worden aangenomen door onie agenten en door alle boekhandelaren en cour actiën. Directeur-Uitgever J. C. PEEHEBOOHL Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale d$ Ptiblicité Etrangére G. L. DADBE dt Co., JOMN F. JONES, Suce., Parijs 31bu Faubourg Montmartro. STADSNIEUW. Euar'em, 17 Juli 1895. Gemeenteraadsverkiezing Uit de heden gehouden opening van sten. briefjes ter verkiezing van le den voor den Gemeenteraad is geble ken Periodieke aftreding. Ingeleverd 1438 stembriefjes. Van onwaarde 3? Meerderheid 704 Hiervan werden uitgebracht op de heereü J. J. F. Beijnes 1207 6temmen. Mr. N. G. Cnoop Koop- mans 918 Mr. W. A. 't Hooft 888 Jhr. Mr. A. J. Retbaan Macaré 1172 Ed. de Lanoy 1197 M. O. de Kanter 1171 Job. de Breuk 1236 J. Leupen 1094 Mr. A. C. Waller 1164 G. L. v. Lennep 1186 J. Sabelis 1192 Th. G. Scbürmann 392 W. A. J. v. d. Kamp 359 Vacature Prins. Ingeleverd 1427 stembriefjep, van onwaarde 64. Gekozen de heer H. F. van Thiel met 783 stemmen, meerderheid 682 stemmen. De heer H. M. J. v. Lennep ver kreeg 430 stemmen. Vacature Figee. Ingeleverd 1425 stembriefjes, van onwaarde 56, meerderheid 685. G. E. L. Hijmans 572 stemmen. A. C. Laane 483 H. Figee Jr. 204 Herstemming over de 2 eersten. In den afgeloopen nacht is hier (er stede raten tweede ageche ziekte over leden de hter A. J. Jacobs, eigenaar v. n de bt kende machinefabriek aan het Noorder Spaarne alhier. De heer Jacobs stond als een bekwaam inge nieur tn bijzonder werkzaam man bekend, zoodat zijn beengaan zoowel voe r zijn gezin als voor zijne zaak een groot verlies meet genoemd worden. Sinds jaren was de heer Jacobs tevens leeraar in het machineteekenen aan de Burgeravondschool alhier. Bij be- ïeikte den leeftijd van 39 jaren. Beden werd door den architect H. J. Hoelec, uit Amsttrdam, alhier aanbesteed Het maken ven een on der pui aan de Groote Houtstraat 2, alhier, en het verrichten van denoo- dige reparatiën in de daarbij behoo- rende bovenwoningen. Ingeschreven werd door: Van Dijk en Miezerus vcor 3470. J. v. d. Boogaard G. L. Zandvoort J. J. Guldemond B. C. Handgraaf J. v. Gelder „4100.— 4186.— 4250.— 5100.— 5999.50 Dinsdagavond ruim 7 uur brak er brand uit in eene loods der bierbrou werij en ijsfabriek van den heer L. Allard, aan het Zuider-Bui ten spaarne. Gelukkig heeft de brand, dank zij het snelle optreden van Spuit 10 en den slangenwagen der politie, z;ch alleen tot de loods bepaald, ofschoon de bierbrouwerij er vlak tegen gelegen is. De Joods, zijnde paardenstal, berg plaats van hooi, fusten olie en wagens, is geheel afgebrand. De paarden zijn, ofEchcon met veel moeite, nog ver wijderd kunnen worden, maar een groote voorraad hooi is verbrand. Omstreeks 9 uur kon spuit 10 inruk ken, maar enkele spuiten hebben den gebeelen nacht water gegeven. Be halve den slangenwagen en spuit 10, waren aanwezig spuit 10a en 5. Van een paar woningen aan den overkant der Van Marumstraat, waar aan deze schuur gelegen was, zijnde glasiuiten gesprongen. De schade is vrij belangrijk, maar alles is verze kerd. Het was een geluk, dat de vaten olie achter in den loods gelegen, niet door het vuur zijn aangetast, daar dit hevig brandbaar vocht den brand eene grootere uitbreiding had kunnen geven. De oorzaak wordt toegeschreven aan baldadigheid der straatjeugd. Eenige jongens moeten het hooi in brand hebben gestoken. Naar wij vernemen zal door de Haarl. afdeeling van de Maatscbij. t. bev. v. Toonkunst 19of20 November a.s. worden uitgevoerd „Das Paradies und die Peri" van Robert Schumann, met medewerking van het orkest van het concertgebouw te Amsterdam. Uitslag Gemeenteraads- verkie zingen. Benrebroek. Herkozen A. J. E. baron van Ittersum, H. van der Vossen en J. H. Wentholt. Bloemendaal. Herkozen H. Kramer, J. ter Ecffsteede, A- van der Hulst en J. H. Bijvoet. Beverwijk. Herkozen de 4 aftredende leden en voor de vacature Veldhuizen van Zanten herstemming tusschen Th. Cornelissen en P. Schuckink Kool. Bij de Dinsdag te Heemstede ge houden verkiezing van drie leden voor den gemeenteraad, zijn herkozen de aftredende leden de heeren A. v. d. Horst, H. H. Eöcker en H. v. Wie kevoort Crommelin. Haar lemmer li ede en Spaarnwoude. Herkozen L. de Glopper en J. Vink Voor de vacature A. van Rossum herstemming tusschen G. van Andel en J. de Vries. Billegom. Herkozen de aftredende leden. Schoten. Herkozen P. van Schie en G. E. A. Teeuwen. Spaarndam. Herkozen P. Veldt er W. H. Scholtz. Herstemming (vaca ture C. Benard) tusschen J. Stol en B. Schouten. Sloten. Herkozen M. Ackerman en K. de Vries. Herstemming J. P. van Haaren en Van Woudenberg enj. J. Rijnierse en Schoten. Zandvoort. Gekozen de heer M. Teekman met 72 stemmen. Herstem ming tusechen de heeren G. van Toombergen en D. Driehuizen. Velsen. Gekozen de heeren A. D. C. Clarion, L. Uitendaal, J. K. Wüste C. J. van Sluijs, respectievelijk met 270, 314, 193 en 220 van de 385 uitgebrachte stemmen. Herstemming tusschen A. C. M. Hofman en P. Hendriks. BINNENLAND. Vervoer van School-en Wees kinderen. Voor uitstapjes van gezelschappen school- of weeskinderen met geleiders, gelden de volgende bepalingen voor het vervoer in de rijtuigen 3e klasse. a. Per persoon is verschuldigd, voor eene reis heen en terug, de vrachtprijs enkele reis. b. Twee kinderen beneden 15 jaar, worden voor éen persoon gerekend. Bij oneven getallen van kinderen beneden 15 jaar, wordt het overschie tend kind voor éen persoon gerekend. c. Kinderen van 15 jaar en daar boven, worden als volwassen personen gerekend. d. Het aantal kinderen (zonder de geleiders) moet uit minstens 20 be staan. e. Oponthoud op de tusschen gele gen stations is geoorloofd, mitB dit bij aanvrage wordt opgegeven. f. De biljetten zijn geldig gedurende den dag van afgifte. g. Op zon- en feestdagen wordt de vrachtreductie niet verleend. h. De aanvragen moeten door be langhebbenden schriftelijk gedaan worden aan den Hoofdinspecteur der Maatschappij te Amsterdam, minstens 3 dagen te voren, met opgave van het aantal personen (waaronder kin deren, beneden den leeftijd van 15 jaar, afzonderlijk), alsmede van den dag, waarop en de treinen, waarmede het vervoer zal plaats hebben. In verkeer tusEcben stations H. S. M. en stations van de gemeenschap pelijke lijnen RotterdamRoosen- dr al, RotterdamAmersfoort via Gou dai'e Bilt, ArnhemEist en Res- sen—BemmelNijmegen-Verio, kan. op die gemeenschappelijke lijnen, al leen gebruik gemaakt worden van de treinen H.S.M. Het nieuwe circus te Amsterdam. Over het nieuwe circus der maat schappij „Arena" te Amsterdam lezen wij de volgende beschrijving: Het circus is gelegen op een terrein nabij de tentoonstelling tegenover de Jacob van Campenstraat. Het beslaat een oppervlakte van 5200 vierkante meter en is gebouwd door den aan nemer A. Toorenvliet uit Rotterdam, onder leiding van den architect directeur, den heer A. Hartog Az. Treedt men den hoofdingang binnen, dan komt men in den voorbouw van het circus met restauratie, damesfoyer en drie cassa's. Vervolgens in het eigenlijke circus, dat 48 meter in diameter is; de manége heeft een middellijn van 13.20 M. Achter het tooneel is een groote opzetruimte voor verschillende bal letten of pantomines om de geheele groep dadelijk in het circas te laten komen. Ter rechterzijde bevindt zich een Zwitsersch huisje voor dames garderobe; daarnaast is de balletzaal en daarboven de kleermaaksterskamer met koor-atelier. Ter linkerzijde is de groote stal, alleen voor Engelsche volbloed-paar den, daarboven de heeren garderobe met friseer-inrichtingen kleermakers kamer. Vervolgens komt men in een stal voor 138 paarden in vier rijen, geen volbloed-paarden. Het circus biedt plaats aan voor 200 personen in de loge 700 parquet- plaatsen 280 klapstoelen achter de loge, 1200 plaatsen eerste rang en 1400 plaatsen tweeden rang. Er zijn in het geheele gebouw 18 nooduit gangen. Voor veiligheid der bezoekers is ten zeerste gezorgd. Het gebouw is in drie maanden tijds opgetrokken door den aannemer en er zijn aan verbruikt 1,200,000 steenen en 180,000 kilogram ijzer. Bij specialiteiten-voorstellingen kan men het tooneel eene oppervlakte doen beslaan van 140 vierk. meter. De bezoekers van de hoogste (goed koopste) rangen kijken niet, in het licht en zitten niet zoo hoog' als bij Carré, doordat de zitplaatsen niet zoo stijl oploopen. Tegenover het(tooneel is de Koningsloge. Vlak tegenover den ingang, dus boven het tooneel, bevindt zich een goed- gelijkend portret van H. M. de Ko ningin, ter rechterzijde daarvan de zinnebeelden, aangebracht voor Nij verheid en Handel en ter linkerzijde die van Muziek en Schilderkunst. Verder zijn aan den zolder aangebracht de portretten van de verschillende hoofden der Europeesche Staten, o.a. twee portretten van wijlen Z. M. den Koning Willem III, waarvan een in generaals uniform te paard, de andere in admiraals-uniform, staande. Naast de vier zinnebeelden is een portret van H. M. de Koningin te paard, wat minder goed uitgevallen is. Verder 2ijn er de portretten van de generaals Vetter en Van Ham. Het eigenlijke circus wordt verlicht door vier groote gaskronen, in het midden hangt een electrieche boog lamp. Het decoratiewerk is door den heer A. den Hartigh geleverd. Boven op het circus komt eene installatie voor electrisch licht, dat door een reflector over het tentoonstellingsterrein wordt weerkaatst. De directeur A. Hartog Az., heeft het vergunningsrecht om te spelen van B. en W. te Amsterdam gekregen. Den 25en Juli zal het circus ge opend worden en wel het eerst met het optreden van net Scandinavisch circus-gezelschap door Schümann. Proefnemingen Aan boord van het stoomschip „Orconera" hadden Dinsdag sloepen- excercitiën plaats met twee systemen om sloepen buiten boord te zetten. Systeem-Vos was aan bakboordzijde aangebracht; tien man plaatsten zich in de boot, en toen alles klaar was werd los gecommandeerd en lag de boot door 4 man bewerkt in 47 secon den te water. Voor systeem Boulogne werd even eens alles klaar gemaakt; er plaats ten zich ook 10 man in de boot; het commando „los" werd gegeven en de boot lag in 18 seconden in het water. Er moet echter opgemerkt worden dat bij het systeem-Vos de achter-talie een weinig haperde, waarmee circa 3 4 seconden verloren gingen. Bij het systeem Boulogne sloeg de boot met het overzetten tegen den stoel aan, waaraan een der krabbers bevestigd was. Dit gevaar bestaat echter niet, wanneer, zooals de meeste schepen, het dek vierkant opgetrok ken is. OverigenB bestaat het verechil geheel in de davits; de eene werd FEU1LLE I QN VV edderburns Testament. Naar het engelsch van THOMAS COBB. HOOFDSTUK XX. Een voorstel van Totton. In het begin van September keerde Dick naar Castlebridge terug en werd hartelijk ontvangen door juffrouw Shambler, wier kamers alle onverhuurd waren. Met eenige aarzeling begaf hij zich naar Meadow Bank. Totton had hem Burtons dood gemeld, maar Dick had Evelyn niet gezien en evenmin iets van haar i ehoord na den dag, dat zij in het „Wapen van Wetherley" afscheid hadden genomen. De ontvangkamer zag er dien avond zeer gezellig uit: mevrouw Gordon in diepen rouw, maar met eene uitdruk king van ongewone kalmte, zat met haar rug naar de lamp, die met een rose kap was bedekl; Evelyn, ook in het zwart, met hare elbogen op de tafel, eene hand op het boek, de andere half in haar blond haar verscholen, was in haar lec tuur verdiept. Toen de deur werd geopend keek zij op en verhief zich werktuigelijk snel van haar stoel. Met een glans in hare oogen, die aan vroeger herinnerde, trad zij hem haastig tege moet met beide handen uitgestrekt. „Je hebt niet geschre ven dat...." Toen hij hare handen vatte en ze stijf vasthield, zweeg zij eensklaps. Op deze wijze had zij hem niet willen begroeten, juist alsof de verhouding weer zou zijn als vroeger. Hun vriendschappelijke verhouding, die van hunne jeugd af had bestaan, was te niet gegaaD; Evelyn wist wel, dat die nooit meer zou terugkeeren. Hij had ook niet meer het jongens- chtige uiterlijk van vroeger. Hij had nu een kleinen, zwar ten knevel, zijn gelaat was iets magerder geworden, hij scheen bedaarder en na de eerste minuten ook ernstiger. Zij trok bare handen terug en zocht haar stoel weer op, terwijl hij mevrouw Gordon begroette. „Zoo Richard," zeide mevrouw Gordon, „nu ben je toch zeker van plan hier te blijven." „Ik weet waarlijk niet," gaf hij ten antwoord, „wat ik zal doen. Ik had reeds half en half het plan om Engeland spoe dig te verlaten. Zooals u weet," voegde hij er lachend bij, „zwerft er ergens in Australië een oom van mij rond." „Ik had werkelijk gedacht, dat je nu genoeg hadt van het opsporen van menschen," zeide zij; terwille van Evelyn gaf Dick nn eene beschrijving van zijne reis. Na het middagmaal liet mevrouw Gordon hen alleen in de kamer. „Kapitein Burton is toch overleden," zeide Dick. „In het bijzijn van je moeder wilde ik zijn naam niet noemen. Was was mevrouw Gordon in zijne laatste oogenblikken weer met hem verzoend?" „Het eindigde niet als in een roman," gaf zij tenantwoord; „moeder is hetzelfde gebleven. Het is nutteloos om zijne oogen voor feiten te sluiten: mijn vader had zich niet goed gedragen. Ik verwijt het hem niet ik verlang alleen dat jij mama niets zult verwijten. Zij heeft door zijn 6chuld veel geleden dat moet het geval zijn geweest zij heeft dat alles niet kunnen vergeten." Nn de eerste opgewondenheid van de ontmoeting voorbij was, werd hij het zich bewust, dat er eene verandering in hare houding tegenover hem had plaats gegrepen. Gedurende zijne afwezigheid had hij steeds aan haar gedacht. Dick trachtte zichzelf geen rekenschap van het feit te geven, maar teen Clara eenmaal van het voetstuk was ge vallen, had Evelyn de leege plaatB ingenomen. Zijn harts tocht kwam hem nn als een akelige droom voor; als een droom, die hem haar had doen vergeten, welke den besten en zuiversten invloed op hem uitoefende. Gedurende den strijd in zijn binnenste: de zweving tusechen goed en kwaad in de eerste rampzalige dagen na de ontgoocheling, toen het niet moeielijk zou zijn geweest om hem een verkeerden weg te doen opgaan, had de herinnering aan Evelyn hem op het goede pad gehonden. Hij had zich verbeeld, dat zij hem even gemakkelijk ver giffenis zou schenken als hij het zichzelf had gedaan; maar nu waB hij het zich bewust, dat er tusschen hem en Evelyn

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1