FBMBEUm Politiek Overzicht. De belgische Kamer hield Donder dag eene woelige vergadering. Het was de beraadslaging over de school wet, die de gemoederen van vele af gevaardigden zoo verhitte. Toen De Bariet, de minister van binnen land eche zaken, verklaarde de onders te beklagen die hunne kinde ren laten ten onder gaan in den mod derpoel van het atheïsme, ontstond er groot kabaal. De socialisten wier pen den minister alierlei grofheden naar het hoofd, en tusechen leden van de linker- en van de rechterzijde kwam het tot bedreigingen. De voor zatter zag zich genoodzaakt de verga dering te schorsen. Nadat de vergadering weder geopend was, stelde een der Brusselsche afge vaardigden, Nerincx, eene motie voor, strekkend om eene schikking te ver krijgen en te bepalen dat dadelijk zou worden overgegaan tot de beraadsla ging over de quaestie der subeidiën, maar al bet overige verdaagd en aan eene speciale commissie verzonden zou worden. Dit voorstel is verworpen met 74 tegen 63 stemmen. Vandervelde stelde daarop voor, de behandeling van het paedagogiBche gedeelte van het ontwerp uit te stel len en dadelijk over te gaan tot de beraadslagingen over de bepalingen betreffende de verbetering van den toestand der onderwijzers. Lorand, die uitstel bad gevraagd van de behandeling van het geheele ontwerp tot het volgend jaar, ver klaarde zich met het voorstel van Vandervelde te vereenigen, dat niette min verworpen werd met 88 tegen t 49 stemmen. Ook te Antwerpen werd Donderdag eene betooging gt houden tegen het regeeringsvoorstel betreffende heton- i derwijs. De burgemeester en de wet- I houders der Btad namen deel aan de be tooging. De nadere uitslag der verkiezingen in Engeland is als volgtgekozen 301 unionisten, 71 liberalen, 6 par- nellisten, 37 anti-pamellisten en 6 le den der werkliedenpartij. De unionis ten hebben 62, de liberalen 10 zetels J gewonnen. Herbert Gladstone is her kozen, de oud-minister John Morley is evallen. De aanvallen die prins Ferdinand van Bulgarije heeft te verduren in de pers, vooral de duiteche, naar aanleiding van den moord op Stam- boeloff, zijn lang niet malsch. Zijne houding tegenover den erkend grooten staatsman, die hem den weg naar de troon heeft gebaand, wordt een voorbeeld van grove ondank baarheid genoemd. Te Weenen wordt Ferdinands po sitie op den troon van Bulgarije on houdbaar geachtzijn val, zoo meldt de correspondent der Daily Chronicle acht men daar slechts een quaestie van tijd. Men verwijt den vorst laf heid, omdat hij uit zijn land afwezig was zoowel vroeger toen Panitza te recht stond, toen Stamboeloff ontsla gen werd, als nu na den aanslag. Zijn gezag in Bulgarije is hij kwijt. Oostenrijk heeft geen vertrouwen meer in hem, en zal geen hand uit steken om hem op den troon te hou den en al zijne pogingen om Rub- lands gunst te verwerven mislukten nog. Door de italiaansche Kamer zijn Donderdag met 236 tegen 27 stemmen de verkiezingen van drie socialisti sche afgevaardigden voor ongeldig verklaard, wijl de gekozenen zich in hechtenis bevinden wegens vonnissen door den krijgsraad over hen uitge sproken. Uit Athene verneemt de Times, dat honderden oudstrijders zich heimelijk verbonden hebben om Macedonië binnen te rukken, minder om een opstand van Grieken aldaar te be- I werken dan de Bulgaarsche benden te bestrijden. De Grieksche regeering lijkt machteloos en zou trouwens niet begeeren de beweging tegen te hou- den. Aan de Politische Correspondent wordt nit Konstantinopel gemeld dat men aldaar ontkent dat eene aer groote mogendheden zou hebben voor gesteld de Armenische en Macedoni sche vraagstukken te doen oplossen door eene internationale conferentie. Blijkens eer. telegram nit Havana heeft Martinez Campos met tweehon derd man cavalerie de rebellen ver slagen op den weg tussohen Bayamo en Manzanillo. De Spaansche generaal Santo-cildes is gedood; bet hoofd der rebellen, Maceo, werd gewond en ge vangen genomen. Over den toestand op Cuba luiden de berichten aan de Times verre van gunstis-. Uit Havana wordt bericht, dat twee amerikaansche expedities op Cuba zijn geland. De opstand breidt zich uitde opstandelingen moeten 26000 gewa- penden sterk zijn en over 12000 schiet wapenen kunnen beschikken. Naar de meening van invloedrijke personen zou de quaestie alleen opgelost kun nen worden door een annexatie of Erotectoraat van Amerika. De gele oorts neemt toe. Een uit Amoy ontvangen telegram meldt, dat de zwartvlaggen op For mosa de Japanners te Tohaham hebben aangevallen. Na een woedend gevecht waren de Japanners genood zaakt zich voor den in aantal ster keren vijand terug te trekken. GEMENGD NIEUWS. Stamboeloff. Dat de onder zoo rampzalige om- standieheden overleden ex-premier van Bulgarije vooruit reeds goed bekend was met de moordzuchtige plannen, die men tegen hem voedde, b'ijkt nader uit een onderhoud, dat hij in April van dit jaar gehad heeft en waarvan de inhoud thans mede gedeeld is aan de „Köln. Ztg." Wij la ten dien inhoud hier volgen „Toen de aanslag op mij, als welks ofier Beltsjef viel, ophanden was, wis ten te Sofia honderden er van; alleen de prefect van politie en zijne lieden hielden zich onwetend. Thans weten ook velen van den ophanden zijnden aanslag, en noijne vrienden ik heb ze Goddank nog overal zijn wijzer dan de politie; ik kanu geen namen noemen, maar mijne inlichtingen zijn goed. De gewezen prefect van politie Ilija Loekanof, een man van eer, die mij oprecht genegen is, een zeer be kwaam man, met vele betrekkingen in alle binnenlandsche kringen, kwam gisteren bij mij. Hij was zeer opge wonden, de anders zoo ernstige, kalme man. Hij wilde naar den prins gaan om dezen alles mede te deelen. Ik zeide hemIlija, dat zou de eer ste domheid zijn, die gij begaan hebt. Ziet gij dan niet dat de moordenaars op een vasten bodem staan Wij weten zeer nauwkeurig dat in Utsj- boenar (eene voorstad van Sofia) eene bende saamgekomen is, die zich oefent in het gebruik der wapenen. Dat heet voor Macedonië te wezen, en de regeering, die toch heelemaal niet weet wat zij wil, laat het geschieden. Wij weten echter dat deze lieden, on der wie zich de moordenaars van Beltsjef bevinden, gezworen hebben mij te vermoorden om Panitza en de vier na het Beltsjef-proces opgehan- genen te wreken. Dat de prins ook op de lijst staat, is eigenlijk komisch. Hij heeft in elk geval Panitza laten doodschieten, om nog denzelfden avond naar Karlsbad te trekken. De bende, waarvan ik sprak, bestaat uit Rosaref, Haloe Arnaut, Toefektsjiëf, en eenige anderen. Toefektsjiëf is te Konstantinopel wegens den moord op dr. Woelkowitsj tot 15 jaren tuchthuis veroordeeld, toch loopt hij hier ongemoeid rond- Hij is zelfs be noemd tot beambte bij den spoor wegaanleg, maar blijft nog hier en geniet bezoldiging. Nebil Bey, de turksche Wakoef-commissaris, had zijne uitlevering geëischt. Maar Nat- sjewitsj verzocht hem dringend, hier van af te zien, omdat de uitlevering kwaad bloed tegen Turkije zou zetten en de agitatie in Macedonië zou aan wakkeren. Toefektsjiëf zou hier ge vangen worden genomen en opgeslo ten. Maar hij loopt nog vrij, en krijgt van alle kanten berichten. Welikof, die in het Beltsjef-proces tot 15 jaren tuchthuis veroordeeld werd en na mijn aftreden gratie kreeg, is thans ambtenaar van het openbaar minis terie te Loftsja. Wat kan men dsn verwachten I Sedert jaren wordt hier i met revolver en dolk gewerkt, men is daaraan gewoon geraakt, zooals men in den oorlog gewent aan het bloed vergieten. Nu hebben wij den bur geroorlog, dien de regeermg slechts aanwakkert, ter wij L wij vroeger alleen zonder medelijden te werk gingen tegen werkelijk schuldigen. Wie van die schuldigen overgebleven zijn, zijn er nu bovenop. Stojilof vindt gehoor zaamheid bij zijne collega's noch bij zijne beambten waarom zou dan nu ook niet „de tiran, de bloedzuiger de echtbreker" vermoord worden Nadat ik eergisteren en gisteren nauwkeu rige berichten gekregen had over het plan voor den moordaanslag, laat zich heden plotseling Toefektsjiëf bij mij aanmelden. Dezelfde, die mij be schuldigt in de gevangenis zijn broe der te hebben dood gefolterd, om hem eene bekentenis te ontwringen! Op de vraag van mijn portier, wat hij verlangt, antwoordt hijMij met Stamboelof verzoenen ter wille van Macedonië! Ik heb hem natuurlijk niet binnen laten komen, en evenmin de gebroeders Iwanswi, die ook tot de samenzweerders behooren. Wat wilden die menschen van mij Zij moeten uitstekend weten, dat ik vijf vastberaden, tot de tanden ge wapende bedienden in huis had, die in geval van een aanval op mij, den moordenaar dadelijk zouden dood schieten. Wat wilden zij dus, eerst Toefektsjiëf en daarna de broeders Iwanswi? Er blijft slechts de veron derstelling over, dat zij zich met mij wilden „verzoenen" om voor het ge val dat men hun later wegens den moord op mij moeilijkheden zou ma ken wat niet waarschijnlijk is, maar waaraan door behoedzame sa menzweerders toch gedacht dient te worden te kunnen aanvoeren dat zij „wegens Macedonië" hunne wraak zuchtige plannen tegen mij reeds lang hadden laten varen en dus on schuldig waren. Dit bezoek van Toe- fektejief en de broeders Iwanswi is voor mij het bewijs geweest dat de inlichtingen van mijne lieden juist waren en dat het [plan voor de sa menzwering rijp is. Ik zal vandaag alles wat ik van deze geschiedenis weet, op het papier zetten. Dan zul len er afechriften van worden ge maakt voor de diplomatieke agenten der groote mogendheden, en ook een voor u. Op al deze brieven zal ik zetten na mijn dood te openen. Dan zal de wereld vernemen, op welke wijze in Bulgarije trouwe diensten be loond worden." De gewezen minister Safkofzegt de „Köln. Ztg.'" bevestigde deze mededeeling van Stamboeloff, maar de politie scheen van niets gehoord te hebben. Uit Sofia worden nog eenige bizon- derheden medegedeeld betreffende zijn dood. Woensdagavond verloor de patient het bewustzijn en Donderdagochtend overleed hij. Zoodra zijn dood bekend werd, begaven de vertegenwoordigers der mogendheden zich naar mevrouw Stamboeloff, ten einde haar hun deel neming te betuigen, Tevens ontving de weduwe een telegram van den prins van Wales. Zaterdag zal het stoffelijk overschot van den vermoor den Btaatsman ter aarde besteld wor den. Het lijk is geplaatst op een katafalk. De moordenaars zijn nog niet op gespoord. Te Sofia wordt verteld, dat de justitie hen niet wil vinden, terwijl geen der inwoners eenige inlichtingen wil verschaffen over hun vermoede lijk verblijf. De bevolking betoont niet de geringste deelneming met het droevig uiteinde van den oud-minister, zeker wel een bewijs, üoe gehaat Stamboeloff zich te Sofia door zijn willekeurig bestuur heeft gemaakt. De Weener correspondent van de „Kölnieche Zeitung" deelt mede, dat in de bijeenkomst van de vertegen woordigers der mogendheden te Sofia werd besloten, den minister vanbui- tenlandsche zaken, Natchewitch, ten strengste hun afkeuring over den moordaanslag te betuigen. Den duit- schen consul werd opgedr. gen dit be sluit ter kennis te brengen van den minister. Van de vele telegrammen, welke mevrouw Stamboeloff ontving, ver dient nog vermelding eene depêche van Keizer Frans Jozef, haar door den Oostecrijkschen consul overhan digd. Vorst Ferdinand onthield zich van verdere betuigingen van deelne ming, nadat Stamboeloffs weduwe had geweigerd den hofmaarschalk te ont vangen. Iemand die hem gekend heeft, toekende Stamboeloffs uiterlijk als volgtklein van gestalte, maar bui tengewoon sterk; het gelaat meer van Turkscher: dan van Slavischen bouw; de hooggewelfde, half kale, schedel omgeven door een krans van licht grijzend, zwart haar; een spitse, volle baard om den energieken kinbizon der vurige oogen. Die oogen konden vuur schieten bij politieke debatten! In de Kamer begon hij zijne rede voeringen gewoonlijk langzaam en haperend, tot zijne woorden rolden als de donder, waarbij hij overigens steeds eene oostersche kalmte behield. In den omgang met de personen van het hof en zelfs als hij met den vorst en diens gemalin samen was, pleegde hij zich te gedragen met zich om niets bekommerend zelfbewustzijn en met volslagen ontstentenis van door de etiquette voorgeschreven onderda nigheid, hetgeen hem menig verbitter den vijand bezorgde. Onder de talrijke verwijten die men thans tegen hem richt, komt ook het beweren voor, dat zijne trouwste lijf bedienden, die hij in den laatsten tijd bij zich had, moordenaars waren aan wie hij vroe ger gratie heeft geschonken. Een woesteling. Een vreeselijk drama heeft plaats gehad te Grury, in het franeche kan ton Issy-l'Evèque. Een inwoner dier plaats, zekere jMulot, heeft zijne schoonmoeder, zijne vrouw en zijn dochtertje, een kind van drie maan den, vermoord. Twee buren, die de slachtoffers van Mulot ter hulp snel den, werden getroffen, de eerste door elf messteken, de tweede door verschei dene steken in den onderbuik. Mulot, die 31 jaar oud is, had rustig het avondmaal gebruikt met zijn schoonouders, bij welke hij in woont. Na het eten gingen zij geza menlijk uit; alleen de schoonvader, 74 jaar oud, was te bed gegaan. Vrouw Mulot verliet hare bloedverwanten, om een bal te bezoeken. Haar man zeide haar terug te komen en ging met baar naar huis, waar twist ont stond. Woedend greep Mulot een groot slachtersmes om er zijne vrouw mee te treffen; deze liep weg. De schoon moeder, die insgelijks naar buiten was geloopen en om hulp riep, werd door Mulot achtervolgdhij doodde haar met een enkelen steek in de richting van het hart. Toen zijne vrouw ver volgende, haalde hij haar 150 meters verder in en en bracht haar 11 messte ken toe, waaraan zij een paar uren later 8tierf.Naar huis terugkeerende, doodde hij ook zij n kind, dat hij in zijn wiegje doorstak. De schoonvader, die was opgestaan, gaf den moordenaar een vuistslag, maar deze beet zijn schoonvader een vinger ai en bracht hem daarna 14 messteken in het hoofd toe. Eene buurvrouw, die op het gerucht kwam toegeloopen, werd eveneens gekwetst. Zij is het eenige slachtoffer dat waarschijnlijk in het leven zal blijven. De moordenaar was gevlucht in de richting van Ternans, zijne geboorte plaats, maar hij is op den weg daar heen aangehouden. Een treurig ongeluk heeft plaats gehad in PoBjiaro (Graubunderland). Daar werd een druk landelijk feest gevierd, Zondag, aan het schoone meer. Acht jongelieden, die niet roeien konden, maakten een visscherBboot los en staken van wal. De schuit schepte water, op honderd meter afstand van het land zonk zij. En toen zagen de talrijke teestgangers de acht jonge menschen spartelen en wegzinken. De boot, die door den stroom schijnt gekanteld te zijn, kwam na een oogenblik omgekeerd weer boven. Drie der opvarenden hin gen er aan, en door spoedig opge daagde helpers konden zij worden gered, maar de andere vijf verdronken, ten aanschouwe van de honderden. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst of niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Geachte Heer Redacteur Onder hen die kennis nemen van uw artikel Acetyleengas, voorkomende in Uw blad van 19 dezer zullen er misschien eenigen zijn, diedelust in zich zullen voelen opkomen om met dat goedje eens een proef te nemen.Het Acetyleengas is echter bij lange na niet zoo onschuldig als het artikel doet voorkomen. Men moet er bepaald voor zorgen dat gas niet in te ademen want het is een zeer vergiftig gas. Gelukkig is het niet zulk een ver- radelij ke vijand voor den mensch als kooloxyde, hetwelk zijn aanwezen eerst verraadt wanneer het schade heeft gedaan. Niet alzoo het Acetyleengashet verspreidt dadelijk een onaangename knoflooklucht. Hij die dit ontwaart, zal wel doen met zijn licht te doven, deuren en ramen open te zetten en die omgeving te verlaten. Ik ben er bepaald een vijand van er iemand te zien inloopen en daarom zult u goed doen met deze waarschu wing te plaatsen, waarmede u tevens verplicht t. a. v. J. A. BAKKER. Me Muziekuitvoering in den Hout. CONCERT op Zondag 21 Juli des namidd. van 2;4 ure, door het Ste delijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeester, den heer Ch. P. W. Kriens. 1. Fahnengruss Marech. SabathiU 2. Ouvert. Preeiosa Weber. 3. Mon Ami Valse Gasner. 4. Souvenir de Wagner FantaisieBuot. 5. Ouverture le Barbier de SévilleRossini. 6. Fest Polonais-. Kühner. 7. Potpourri a. d. Operette Carnaval in Rom Strauss. Stoom vaartbsrichtsn. Het stoomschip Prins Alexander van Amsterdam naar Batavia, pas seerde 17 Juli Ouessant. Het stoomschip Amsterdamvan de N. A. S. M., v.n New-York naar Rotterdam, arriveerde 18 Juli te Rot terdam. Het stoomschip Javavan Batavia naar Amst., pass. 17 Juli des avonds 8 u. 10 m., Ouessant. Het stoomschip Ged'evan Java naar Amsterdam, vertrok 17 Juli van Aden. Het stoomschip Ardjoeno, van Rot terdam naar Java, vertrok 18 Juli van Marseille. Het stoomschip Veendamvan de N. A. S. M., van Rotterdam naar Newyork, pass. 18 Juli, des voorm. 11 u., Prawlepoint. Burgerlijke Staud Ondertrouwd: 18 Juli. J. P. Kruijer en G. v. d. Bosch. 19. W. J. Th. Kouwenhoven en A. A. M. Loh- man. Bevallen: 18 Juli. M. J. Cree- mersBreuring d. C. J. H. de Lief le Kuijken d. J. v. d. BiltSlager z. M. v. KootenPetersen z. 19. C. W. PhilippoDelchambre z. Overleden: 17 Juli. J. J. v. d. Lande—Meijer, 44 j. N. Raarnstr. 18. W. C. Vooges 1 m. z. Harmenjansweg. FAMILIEBERICHTEN. Get rouwd: 18 Juli. F. Vogel en E. G. Haanraads, Amsterd. A. J. de Wolff, wedr. van D. C. M. Madsen, en J. F. Meesman, AmBterd. J. van Leeuwen en J. A. Hofs, Utrecht. R. Haighton en P. J. A. Appy, Amst. H. C. Toepoel en J. A. S. van Heus- den, Amst. Bevallen: 16 Juli. G. A. M. Smits De Kruijfï z., Raalte. 17. Mevr.Tes- tas tot Oud wulvenLans d., Houten. W. J. Falkenburg—Viruly z., Gro ningen. Overleden: 16 Juli. F. D. C. Druijvensteijn jm. 13 j., Amst. Wed. C. M. ProperVan de Koppel 65 j., 's Gravenland. J. Buis 50 j., Helder. J. Nieuwenhuis 77 jGroningen. 17. D. de BoerDe Boer 59 i., Koog a. d. Zaan. L. N. A. van den Bergh, Hamburg. Aiageboden betrekkingen in Nederland, Aan Geabonneerden op dit Bladen hunne huisgenootenworden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Eenv. beach. kinderjuSr. P. G. goed kuna. naaien en knipp. in deft, g ez. met 4 Vind. 1 Aug. 2. Hulponderwijzerea op dam. kostach. liefat met akte nutt. en fr. handw. Sept. 8. Monteur-electr. zelfat, kunn. werk. voorz. van get. van bekw.b. en veelj. onderv. 4. 2e banketbakk.hed P. G. begin Aug. 5. 2e bed. banketbakk. goede get. vereischt. 6. Bekw. koek- en bansetbakk.bed. van goede get. voorz. teratond. 7. Bakkers geh. zelfat. knnn werk. met heeten lncbtoven bek. 8. Fl. jongm. 21 i 22 j. P. G. in zaak ma- nufact. geh. op hoogte van vak half Aug. 9. 1 Jongate bed. op druk kant. nette hand schrijv. met mod. tal. 1 Aug. op ZONDAG 21 Juli 1895. TEHAARLEM. Qrcote Zerk. Voorm. 10 ure. Nieutot Zerk. Voorm. 10 ure. /am-Ztri, Voorm. 10 ure, Baktnttxtr Ktrk. (Voor de Ki nderou.) Voorm. 10 ure, Eglixt Wallonne. Vooim. 10 ure, mr. Perk. pasteur h Amst. Btrefornttrde Zerken, Ged. Oude Gracht. Voorm. 10 ure, *i av. 5 ure Mulder. Klaia Heiligland. Voorm. 10 ure, 'aav. ure, Nolteu. Noordtrkerk Ridder xtraat.J Voorn. 10 ure, L&nghout. 'a Avonis 6 ure, Laughont. LuCktrxeht Zerk. Voorm. 10 ure, Poolman. Avondmaal. Nam. 1 ure, Zondagsschool. Zerk dtr Vertxnigdt Doopxgxzindm. Voorm. 10 ure, Koafeo, van 's Gravenhage. Remimirxxnixeht Zerk. Voorm. 10 ore, Tideman. Ktrk dtr Broedergemeente* Voorm. 10 ure, A. E. van der Dassen. van Amsterdam. Nederd. Herv. K«rk. Senwebroek. Voorm. 10 ure, Knottenbelt. va.t Haarlem. Beverwijk. Voorm. 10 nre, J. C. Boou. Nam. 1 ure, Zondagschool. Doorigezinde Kerk. Voorm, 10 ure, J. Sepp. Luthertche Kerk. Voorm. 10 ure, Gonlag. Vclsem. Voorm. 10 ure, Loggers. 'b avonds 7 ure, Loggeri, in het lokaal- Helde. 4 uur. Samenkomst van geheel-onthouders IJmuiden. Voorm. 10 ure, Wesaeldijk. Nam. 2 uie, dezelfde. Apostolische Zendingagemeente. Voorm. 10 ure. Santpoort. Voorm. 10 ure, Hoog, pred. te Spaarudam. Evs agelis&tioloka&l. Voorm. 10 ure, Bouhuis, van Amiterdam. Heemstede. Voorm. 10 ure, J. Kuylmau. Avondmaal. Nam. 2 ure, dezelfde, Dankzegging on Doopabedieniug. Houtrijk ca Polaren» Voorm. 9% ure, H. H. Barger. pred. to Bloemeudaal. Zandvoort. Voorm. 10 ure, van Rosaum, vau Sittard.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3