Onze Vloot. Naar het Mngelsch Het „Hongereiland" vindt men in een van de groote meren der Veree- nigde Staten, maar erkend moet wor den dat het voorkomt op geen enkele kaart. Overigens is het slechts een klein stukje groen in een reusachtige hoeveelheid water en de naam „Hon gereiland" heeft het gekregen van een gezelschapje van vijf echooljoogens en wel naar aanleiding van een tame lijk onaangenaam avontuur, waarvan rij eenige jaren de helden waren. Het bedoelde gezelschap bestond uit Bob Hallowell, Jim Perkins, Dave de zakken van de anderen en in al de hoeken van de tent tevergeefs werd gezocht. Hieruit bleek alzoo, dat wij totaal verstokea waren van eenig middel om vuur te maken. Deze ont dekking was de kroon op onze ellende. Geen kdacht kwam over onze lippen maar wij waren er niet minder neer slachtig om. Evenwel, wat baatte het om toe te geven aan wanhoop. Beter was het middelen te beramen om uit onze benarde positie te geraken. Ongeluk kig stuitten alle voorstellen die ge daan werden op onoverkomelijke be zwaren. Het eiland was op meer dan drie mijlen van de naastbij gelegen kust verwijderd. Van het vaste land af konden we dus niet worden ge zien. Er was geen middel de aan- Chero, Andy Powell en ik, en wij dacht te trekken van passeerende waren in de vacantie met ons vijven "lo een zeiltochtje voor acht dagen gaan maken. Op den avond van den twee den dag landden wij op het boven genoemde eiland waar wij een goede ankerplaats en een geschikte gelegen heid voor nachtverblijf hoopten te vinden. Het „Hongereiland" was nauwelijks honderd meters lang en vijftig meters breed en een weinig gras benevens eenige dorre boomen uitgezonderd, was er van plantengroei geen sprake. Op een plek waar het gras eenigs- rins overvloediger was, zetten wij onze tent op, nadat wij onze zeilboot had den vastgelegd aan een rots en de voorzorg hadden genomen, den voor steven op het strand te schuiven. Nadat ons avondeten in onze hon gerige magen was verdwenen, gingen wij om 't kampvuur wat praten, maar lang duurde dat niet. Alle vijf waren we zeer vermoeid en sliepen, in onze dekens gewikkeld, weldra onder onze linnen tent in. vaartuigen, di9 trouwens zooals we wel wisten gewoonlijk dichter bij de wal hielden. De hoofdvraag was dus, hoelang onze voorraad levensmiddelen wel duren kon. Reeds den vorigen dag hadden wij bemerkt, dat er op het eiland zeil absoluut niets eetbaars was, noch wild, noch groente en aan vischvangst was geen denken, daar wij geen enkel vischtuig bezaten. De boot was weg met al onze netten, hengels, ons aas en het grootste ge deelte van onze eetwaren. Wij berekenden dat wij, de grootste zuinigheid in acht nemende, twee of drie dagen zouden kunnen toekomen. Wij ontbeten met de helft van de ham en met twee beschuiten. Na dezen weelderigen maaltijd waren wij eenparig van meening, dat onze honger volstrekt niet gestild was. Toen gingen wij eens kijken op de rotsachtige kust van het eiland, maar vasteland waar wij zoo gaarne hadden door de vochtige mist konden wij het geluiden voort. hadden werden ze in zee gezet en men begrijpt, met welk een belang stelling we onze kleine reddingsvloot nazagen. Twee sloegen ai spoedig om, drie anderen verloren hunne masten, maar de overigen zeilden dapper voor den wind en toen wij er nog een dozijn hadden gemaakt, was onze eerste vloot reeds uit het gezicht verdwenen. Dave berekende, dat de bootjes op het allerlaatst des avond3 hunne be stemming zouden kunnen bereiken, verondersteld dat de wind in dezelfde richting bleef en niet harder begon te blazen om ze in de golven te doen omkomen. Voor het oogenblik was er niets anders te doen dan hopen en wachten. Het spreekt vanzeif, dat we den ganschen dag over niets anders praat ten. Wel werden tal van veronder stellingen over hun mogelijk lot opperd, maar niemand durfde het vermoeden uiten, dat zij alle schip breuk zouden hebben geleden. Den volgende morgen waren we bij het krieken van den dag weer allen op den oever bijeen. Geen zeil was in 't zicht. Den ganschen mor gen bieven we op den uitkijk en voelden onze hoop allengs slinken. We hadden nu sinds 24 uur geen eten gehad en bleven, flauw en naar, op het strand liggen zonder te spre ken. In den namiddag klom Dave met moeite in een boom en riep met eene stem die luid en krachtig ver beelden moest„daargins komt een boot!" Wij allen tuurden in de aangewezen richting en zagen een zeilboot, die snel naderde. Opsprin gende zwaaiden we met handen en zakdoeken en trachtten te schreeuwen, maar brachten weinig meer dan zwakke Verder sellen de verschillende pagh- Per rijtuig werden de boeren uit het ters botje bij botje doen, wordende j hooiland gehaald, en zoolang de boer een yder en een iegelyck er aan her innert, dat men op Oud-Hollandt oock bot kan vanghen. ging stemmen, werd in zijne plaats een persoon aan het hooien gezet. Een candidaat werd gekozen met 3 stem men meerderheid. In eene andere Friesche gemeente werden aan uitwonende kiezers post wissels gezonden voor de kosten van de reis naar en van de stembus. Een schipbreuk. Voor eenige dagen is gemeld, dat Maandag gestrand is de Talisman in de buitengronden van Schiermonnik oog. Naar men van dat eiland schrijft, hebben na de redding der schip- Eene ontvluchting, breukelingea tooneelen pUato gehad, Eeo gevang6ne, bestemd voor de atral- waarDij de hebiucht der vtssehera („„.Z den boventoon üeeft gevoerd. Het bericht luidt als volgtj verbreking van het slot der hem aange- Zondag jl. strandde, zooals reedsleede han5boeien. ziin ^leiders, twee gemeld is, in de buitengronden van Schiermonnikoog het Noorschestoom- I gevangenis te Leeuwarden, trachtte te t's-Gravenhage Vrijdagochtend, door handboeien, zijn geleiders, twee veldwachters, te ontkomen. Hij liep weg in de richting van de brug bij de Rijnstraat, alwaar hij door een burger gevat werd en uitgeleverd aan de veldwachters, die hem nu stevig de schip Talisman, beladen met hout, bestemd van Soderhamm naar Cowes. De reddingboot, die dadelijk door de commMe der N. ei Z.-Holl. Red- arm6n bonden 6a der trouB-por. ding-Mij. naar de plaats defl onderla te6rden Da ge7angea6 die z00 ?Flag TOfipn o-P7nnrlfln nm rlo hom.'inrimrv TA P 0 Den volgenden morgen ongeveer te1 willen zijn, niet eens zien. Met onze vijf uur werd ik wakker door een zakmessen hakten wij den grootsten gewaarwording van stijfheid, koude tak ai dien wij konden vinden, maakten en natheid. Toen ik de oogen opende er een groot stuk linnen van een zak zag ik, dat er een fijne, dichte regen aan vast en plantten deze soort van viel. Spoedig wierp ik de dekens van vlag tusschen twee rotsen aan den mij af en wekte mijne makkers. oever van het meer. Weliswaar was „Oho, wat regent het hard!" riep'onze hoop met dit middeltje de aan- Dave en ging overeind zitten. „In de dacht te trekken, uiterst zwak, maar boot zal alles wel doornat geworden het was in elk geval een troost dat we zijn. En wat een storm is er opge- geen enkel middel verzuimd hadden, stoken I" 1 schijntje van middagmaal dat Na enkele minuten hadden Bob we ha-tden wekte onzen honger nog en Dave de kleeren aangeschoten en veel meer op. Het avondeten werd waren de tent uitgehold, om naar de verslonden in drie minutendaarna boot te gaan zien. bleven ons niets over dan drie be- Wij anderen bleven om de tent op schuiten en een stukje pekelvleesch. te rollen, alies in te pakken en droog Een uur na dit karig maaltje sliepen hout te zoeken voor oub morgenvuur. we in, maar een rustige slaap was Nauwelijks waren we met den arbeidons deel niet. beeonnen, of wii hoorden Rnh een '«Moreen* heel msaw.r.kn kreet slaken, alsot er iets ernstigs de kriebeling m onze magere gawekt. gebeurde. Verschrikt liepen wij allen Het weer was opgeklaard en de wind de tent uit en zagen Bob en Dave alnaar het noordooslen^getrokken. Voor komen aanloopen. A 1,"~ A „Zij is wegschreeuwden ze. „Weg? Wie is weg?" w I „De boot is weg. Ze ligt er niet j de hoop, dat een of ander passeerend meer en we zien haar nergens. Stellig vaartuig ons nu zou opmerken. Op ontbijt namen we met ons allen twee beschuiten en een stukje pekelvleesch, waarna we n ar de kust gingen in Er verliep nog een halfuur, waarin wij mee steede klimmende vreugde zagen noe het bootje meer en meer naderde en recht op ons aanhield eindelijk landde het; twee mannen stapten aau wal. Nooit werd iemand met grooter warmte ontvangen dan onze redders vooral omdat zij eetwaren meebrachten die in een oogwenk verslonden werden. Een kwartier daarna hadden we het Hongereiland verlaten en hoordea in de boot, hoe we zoo juist op tijd gered waren. Twee van onze houten scheepjes waren aan wal gekomen en met moeite had men de briefjes, die toch door het water beschadigd waren, kunnen ontcijferen. Sommigen hadden gemeend dat het een grappenmakerij was, maar ten slotte had mea het toch nuttig gevonden eens te gaan Onze zeilboot is nooit teruggevon den, maar geen onzer heeft ooit het avontuur vergeten, en in Dave's bi bliotheek kan men nog een van de kleine bootjes zien, die ons indertijd van den hongerdood hebben gered." BINNENLAND, De heer C. T. Stork, oud-lid der Eerste Kamer, is Vrij lag overleden. het touw van de rots geschoten, i dit oogenblik was de mist geheel op- toen zal de wind zijn opgestoken en I getrokken en het vasteland duidelijk ïb de boot weggedreven." zichtbaar. Een paar zeilen fonkelden Onze ontsteltenis was niet te be- in den zonneschijn, maar ze waren schrijven. Daar waren we in een mooieD ver van ons verwijderd en zetten blijk- toestand geraakt. 1 baar niet naar ons eiland koers. „Komaan," zeide Andy eindelijk,) Dave en Bob boden aan, om ge- t - „we komen er niet verder mee door 1 durende een uur of wat aan hetAartsbisschop elkander als idioten aan te kijken.1 strand de wacht te houden. In dien utrectlt Jalst 18. Wij zijn hier nu gevangen en kunnen j tusschentijd gingen wij naar de kust I niet beter doen, dan ons zoo goedterns, om te trachten ons leed in den i mogelijk in te richten en den standslaap te vergeten. Tegen twaalf uur van onze provisie op te maken." kwamen de schildwachten hun aan- Na deze woorden, waarvan wij allen'deel halen in het restant van onze de juistheid begrepen, gingen wij op j provisie. Nu was alles op, behalve werd gezonden om de bemanning te redden, kon na herhaalde vergeefsche pogingen te hebben aangewend on verrichter zake terugkeeren, daar de bemanning weigerde het sc iip te verlaten. Ook viischerevaartuigen van Moddergat, die het in nood verkee- rende schip schenen opgemerkt te kebben, waren derwaarts gestevend, doch ook deze kwamen tevergeefs. Den volgenden morgen in de vroegte werd de reddingboot opnieuw uitge zonden en de bemanning mocht het ge noegen smaken 1 man (den stuurman) te redden, daar de kapitein met de overige bemanning door visscherslie- den van Mo idergat waren gered en aldaar aan wal gebracht. Denzelfden middag stevende bijna de geheele visschersvloot naar het gestrande schip en begon men alles te bergen wat voorloopig te bergen viel. Van ons eiland moest dit met leede oogen worden aangezien, daar hier geene vaartuigen zijn. Den vol genden dag (Dinsdag) werd de ber ging door hen weder voortgezet, en iet geborgene alles naar de vaste kust van Friesland vervoerd. In den namiddag met hoog water, toen de bergers waren vertrokken, geraakte het gestrande schip vlot en dreef met een N.W. wind op onze vaste kust aan. De sleepboot Adsistentwelke hier Z >ndag was aangekomen om het dezen winter hier gestrande stoomschip LahnecJc, dat tijdens den laatsten storm vlot was geworden, naar Amsterdam te sleepen, bemerkte zulks, stoomde er onmiddellijk heen, maakte zijn sleeptros er op vast, met het doel om het schip naar het vaste strand voor het b idhotel te sleepen. Daar het water vallende was. raakte het schip even bewesten den vuurtoren aan den grond, zoodat het weder afsleepen met dat getij onmo gelijk was. De visschersvloot, di9 zulk ook bemerkt scheen te hebben, kwam met al hare schepen sterk bemand aanzeilen, omsingelde de schoeneren sleepboot en bemeesterde beide vaar tuigen met woest geschreeuw. ter been was, moet een veroordeeling ondergaan wegens het zich bedriege- lijk meester maken van rijwielen. Aan de Res.-Bode wordt thans ook uit R >me gemeld, dat het bericht omtrent de benoeming van Mgr. v. d van De Nederlaudsche oorlogsschep blijven te Tanger tot Marokko de geëischte schadevergoeding betaald en de roovers, die de Anna plunderden, gestraft heeft. weg naar ons kampement. Het werd j de aardappelen en de koffie, die ons j Ia Oud-Hollandt. Oud-Hollandt^ Niewlijdinghe bevat juist dag, in het oosten kwam een evenwel bij gebrek aan water niet flauwe üchtgloring, maar aan alle i konden dienen. kanten was de hemel bedekt met I Na den maaltijd zei Jim met een de volgende proclamatie grijze regenwolken, die door denJ slepende stem„waar kan nu onze j Borghemeesteren en Raaden van wind werden voortgejaagd. Het was nog te donker om op verren afstand te kunnen zien. In elk geval was het vooruitzicht kust vtin Canada beland." Andy die toegeluisterd had, sprong niet zeer bemoedigendons eerste werk was, onze provisiekamer na te gaan en Dave noemde hardop al de artikelen op komischen toon op, blijkbaar met de bedoeling ons een weinig op te vroolijken. „Een zakje meel, het zakje is licht beschadigd, het meel nat van den regen, een ham van twee pond, een stuk gezouten vleesch van hetzelfde gewich', een paar ons koffie, eenige stukken suiker, zes aardappelen, mooi groot en dik, zes groote be schuiten, heel plat en hard, extra qualiteit, een doosje met zout en een busje met peper." We moesten er wel om lachen, maar van harte ging het toch niet. „Dat is alles," zei Dave en wierp intus8chen het busje met peper nog om, „maar nu regent het niet meer en kunnen wij dus buiten onze plan nen maken." Derhalve verlieten wij de tent er gingen krijgsraad beleggen. Het eerste voorstel was een seintoestel te ver vaardigen, bestaande uit een groot houtvuur op het hoogste punt van het eilandje. De voorsteller van dat echoone plan vroeg dadelijk om een lucifer, die hij in zijn eigen zak niet kon vinden, maar die helaas ook in boot wel gebleven zijn?" jOud-Hollandt sullen verpaghten op „O", zei Dave, „die is door den;de maniere als hiernaer omscreven westenwind al lang ergens op de en volgens de costume deser Stede 'van onse Grafte wyders binnen onse plotseling op en riep: „Ik heb een idee. Laat ons eenige kleine scheepjes uitzenden. De wind is noordwest en het meer vrij kalm. We kunnen ze maken van stukken drijfhout met papieren zeilen en daarop kunnen we dan de historie van onzen schip breuk schrijven. Er zullen er allicht een paar aan land komen en op die manier kunnen we doen weten in welken nood we zijn. In elk geval is het beter, dat te probeeren, dan met de armen over elkaar te zitten." Dit vond bijval. Vijf minuten later waren we allen aan den oever van het meer, en bezig om met onze zakmeseen uit drijfhout kleine bootjes te snijden. Daar het aan hout niet ontbrak maakten we ze flink groot, zoodat ze een stootje zouden kunnen verdragen. De zeilen maakten we uit couranten, die we uit onze boot had den meegebracht om er vuur mee aan te maken. De brieven om hulp werden geschreven op blaadjes uit Andy's zakboekje, en, om ze zooveel limietpaelen en sal dus verpaght worden lo. dat hengelen om scone gewa terde lintjes of gecleurde knoopkene; item naer hoofse bejegeningen en gonsten, als daer is het uytlokken van lieve woordekens en gracieuse- lycke complimentjes voor datgene wat in dwaselyeke hoogaeydt is ge- daenitem naar Bekrooninghe van dat collegie, genoemt Jury (leverende dit een dick profijt op); item voor de mannekens het hengelen naer goud visjes .tem voor de maagdekyns dat azen op baardvisjes en snoecken de- welcke moeylyk om vangen sijn. Suilende hierby de navolghende regelen in aght werden genomen Het is verboden in troebel water te vissen. Neymant sal sigveroorlooven anders te vissen dan op sijn gety. Dat die luyden ende paghters elkaer niet in 't vaarwater sullea sitten. Dat gheen spieringh mag werden uytgeworpen om een kabeljauw te vanghen. Het aenfokken van vis, met mogelijk tegen net water te beschut- j uytzondering van paling, wort by de- ten, gewikkeld in het vettige papier sen uytdruk kelyck veroorlooft, sul- waarin de ham was verpakt geweest; i lende echter de kunstmatigae teelt kleine takjes deden dienst als masten.van Kiezers ende ander gedierte stren- Toen we twintig vaartuigjes klaar gelyck werden onderseght. Sport en Wedstrijden Duivenwedvluoht. De groote nationale wedvlucht op Zondag a.s. van uit Berlijn te houden, uitgeschreven door de 's Graven- haagsche Postduivenvereniging „de Ooievaar" belooft voor de lielhebbers van deze sport zeer interessant te worden. Onderscheidene vereenigingen heb ben duiven gezonden,zoodat er Vrijdag, den dag van stempeling, ruim 200 snelvliegers bijeen waren in een der lo kalen van het „Gebouw voor Kunsten en Weten8cnappen." Van de volgende vereenigingen nemen duiven aan de wedvlucht deel jColumba," Amsterdam, „Kennemer- land," Bloemendaal„De Luchtpost," Purmerend„Merwedevlucht," Dor drecht „Postduif," Waalwijk„De Snelpost," Utrecht; „De Snel vlieger," Haarlem„Sperwer," Amsterdam De Telegraaf," Haarlemmermeer De Zwaluw," Amsterdam „De Rot- terdamsche Postduivenbond," Rot terdam en voorts van de leden van ,De Ooievaar," te 's Gravenhage. De afstanden, hemelsbreed berekend door den heer Eekstein, directeur der Topografische Inrichting zijnvan Berlijn naar Utrecht 566 KM.naar Purmerend 570 KM.naar Amster dam 574 KM.; naar Waalwijk 575 KM.naar Haarlemmermeer 591,4 KM.; naar Haarlem 592,6 KM.; naar Bloemendaal 593 KM.naar Dordrecht 599 KM.naar Rotterdam 608 KN. en naar Den Haag 620 ki lometer. De duiven zullen Zondagoch'end ten 5 ure (Greenwicht.) te Berlijn worden losgelaten. Men berekent dat de Haagsche in gunstige omstandighe den, omstreeks 4 uur in den middag kunnen zijn teruggekeerd. li rij ht Vele medailles zijn uitgeloofdo.a. 1 een groote gouden medaille en een kunstvoorwerp door „de Ooievaar." Op de stoomboot werd de kapitein] HH MM Je Konlngilmen deden van Hare belangstelling blijken, door het uitloven van twee zilveren me* door de woestelingen gegrepen en naar de verschansing gesleurd, met het doel ham over boord te werpen. Deze gru weldaad werd echter op bevel van een ander niet volvoerd. Met ontbloote messen werd de overige bemanning bedreigd, zich stipt aan hunne bevelen te houden. De sloep en de sleepboot werden onteigend en bevel werd ge geven de schoener met hoog water vlot te sleepen en naar de reede van Moddergat te brengen. Zoo daaraan niet werd voldaan, zouden zij bij nacht komen om hen allen te vermoorden. Onze burgemeester zond iemand naar den kapitein der sleepboot met de vraag, wat deze met het schip zoude doen, doch de kapitein durfde geen antwoord op de vraag te geven, daar hij steeds door eenige der woeste lingen werd bewaakt. Vrijdagmiddag te drie uur werd het schip weder vlot en volgde de kapitein der sleepboot het ontvangen bevel op en bracht de schoener naar de reede van Moddergat, waarna de sleepboot naar onze kust terugkeerde. Nauwelijks het anker voor het bad hotel uitgeworpen hebbende, landde de bemanning en deelde ons de hier boven vermelde feiten mede, zich beklagende, dat haar van hier geen hulp was toegezonden, daar zij on machtig was geweest, iets tegen zulk eene kolossale overmacht te kunnen doen. Een der matrozen verklaarde nog nimmer zulke bange oogenblikken te iiebben doorleefd. Ik ben niet bang om te sterven, zeide hij, wanneer ik in mijn element als zeeman het leven moet j.aten, heb ik er vrede mede, want dit is mijn beroep, doch om onder het mes van eene bende woeste lingen mijn leven te laten, dat bij het minste verzet zoude gebeurd zijn, in zulk een toestand te verkeeren is afgrijselijk. Bij de gemeenteraadsverkiezing in Haskerland (Fr.) hebben alle partijen hare uiterste krachten ingespannen om hare candidaten te doen slagen. dailies, welke onder zekere voorwaar den als prijzen zuilen worden toege kend. De minister van ooilog schonk een verguld zilveren en een bronzen me daille, benevens twee diploma's voor de duiven, toebehoorende aan leden van den Nederl. Postduiven-Bond, die den besten tijd maken. Verder zijn nog door den Rotter- damschen Postduivenbond, door de Ve'reeniging tot Bescherming van dieren te Den Haag en door onder scheidene liefhebbers 6 verguld zil veren en 5 zilveren medailles uitge loofd. Wedstrijd van beroepsrijders. Het bestuur der Amsterd. Wieler baan is er in geslaagd zich een nieuwe aantrekkelijkheid voor het publiek te verzekeren. Vrijdagmorgen is het contract afgesloten met den impres- sario van eenige beroepsrijders, die nu aldaar hunne bekwaamheden zullen toonen. De dag daarvoor of tegen den avond, want de races zullen om 7 uur aan vangen, is bepaald op Zat-rdag 3 Augustus. Dan zal de Belg profes sional Protinde kampioen van Europa, op verschillende afstanden op een safety rijden tegen Houtvast en Borrischowski op een tandem. Eveneens zai de Belg Fixter, ook een beroepsrijder, met gangmakers probeeren een aantal records op de baan te verbeteren. Rechtszaken. Zeker komt het zelden voor, dat een bedeelde in rechten eene corporatie aanspreekt om.... onderstand. De kan tonrechter te Bergum (Fr.), oir. E. Schaafsma, ÜJ van de Tweede Kamer, heeft in deze quaestie uitsprauk ge daan. Zekere W. B. te Buitenpost vroeg aan diakenen der H. G. aldaar tegemoetkoming in de huishuur en hem werd| f 1 per week^ toegezegd.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 6