maison Hals, _..ter bleek echter, dat B. geen onder- gtand noodig had, zoodat de diakonie weigerde om de f52 te betalen. De diakenen, alvorens ten principale procedeeren, wierpen de exceptie op van „non qualificatie", omdat h.i. de eischer niet de diakenen, maar de kerkeraad moest aanspreken, daar den kerkeraad de gemeente vertegenwoor digt. De kantonrechter heett deze exceptie gegund en den eischer in zijn vordering niet ontvankelijk ver klaard. Een brandstichter. Voor de Zwolsche rechtbank werd Donderdag de zaak behandeld tegen een man, die 3 April jl. uit Veen- huizen ontslagen werd en die den 22en Juni te Nunspeet brand stichtte, waarbij groot gevaar vc.or verlies van menschenlevens ontstond. Aan de Zw. Ct. wordt omtrent de toedracht der zaak het volgende ontleend Op een kwartier afstand ongeveer van de kom van dat dorp staan of liever stonden een tweetal woningen. In het eene wooDde Peter Juffer met zijn dochter en een kostganger en in het andere Thijm Juffer met zijn ge- jzin. Het was in den laten avond van Zaterdag 22 Juni. Allen lagen reeds in diepe rust. EensklapB werden Pe ter Juffer en zijn dochter verschrikt wakker. Boven hun hoofd knetterden ien loeiden de vlammen. Ternauwernood konden zij in hun nachtgewaad ontvluchten, den kost- 'ganger en de buren wekken. Tnijm Juffer was zelf niet thuis en met !moeite kon zijn vrouw de kinderen redden en nog een koe los maken. De beide huizen brandden geheel af, en bovendien de drie schuren die bij de woningen behoorden, terwijl een :bosch van opgaand de^nehout groot gevaar liep ook in brand te geraken. Men had dadelijk vermoeden dat hier aan misdaad moest gedacht wór den. Maar wie was dan de dader van •dit afschuwelijk misdrijf? Men kreeg spoedig eenige aanwijzingen. Op een paar minuten afstand van Juffer wo nen Marie en Karei Kremer. Dien- zelf len avond hadden deze een zon- iderlinge ontmoeting gehad. Aan hun jhuis was een persoon gekomen, die ;om wat water en om den weg naar 't logement, „de Slaapstée", zooals het ^gewoonlijk gencemd wordt, ge vraagd had. Het was blijkbaar een dier zwervers, welke men op de Veluwe zooveel aantreit. Hij vertelde zelf, dat hij 3 April uit Veen huizen ontslagen was en dat hij nog wat geld op zak had. Maar hij wilde weer naar Veen- huizen, zei hij, en als hij een boerderij in brand stak, zou hij wel 15 jaar kunnen krijgen. Hij zou het niet doen, maar hij durfde het we). Natuurlijk •dacht Kremer dadelijk attn dit vreemd- jsoortige gesprek toen denzelfden avond de woning van Juffer op zoo'n onverklaarbare wijze in brand ge- Iraakte. De veldwachters gingen daar na zoeken en zij vonden toen op een hooiberg den beschuldigde. Eerst ontkende deze, maar later bekende hij jden brand gesticht te hebben. Hij Ihad een hoop stroo die tegen het huis lag opgestapeld, in brand gestoken i en de vlammen hadden zich toen aan ;het dak meegedeeld. I Waarom hij het gedaan had Het I eerste antwoord dat hij voor den rech' Petersen, geooren te Philadelphia, van beroep zeeman. Hij had een valschen naam opgegeven om bij een fiolland- schen schipper in dienst te komen. De lej bekl., daarna binnengeleid, scheen den naam ivan den 2e bekl. niet'goed te weten,"maar noemde wel een naam overeenkomende met dien door den 2e bekl. opgegeven, terwijl hij ook verklaarde dat hij meande dat de 2e bekl. de papieren van zijn broeder had gekocht. Daarna werd uitspraak gedaan in zake het beide beklaagden ten laste gelegde, waarbij zij werden i veroor deeld de le beklaagde tot 4 jareD, de 2e bekl. tot 3 jaren gevangenisstr. if, Den laatstgenoemde wachfnu nog een nieuwe vervolging wegens het door hem gepleegde en nog tijdig aan 'fc licht gekomen misdrijf. Gewelddadige berooving. Vrijdag hebben voor de arr.-recht- bank te Amsterdam (kamer van va- cantie) terechtgestaanPaul Louis Kemmerich, geb. te Aschersleben, oud 35 jaarThérèse De Smet, oud 46 jaar, bierhuishoudster, geboren te AntwerpenjJohannes Josephus Sonjée, oud 44 jaar, portier, geboren te Am sterdam en Carel Stuf kens, oud 31 jaar, kellner, geboren te Gorinchem. Alle vier beklaagden zijn gedeti neerd. Hun wordt ten laste gelegd dat zij te Amsterdam in den ochtend van 5 Juni 1895 in het café van den irsten beklaagde, in de Nes no. 52, te zamen vereenigd en in vereeniging met zekeren Heider moedwillig en gewelddadig den oberkellner Ernest Ferman hebben aangegrepen, gesla gen, met geweld op den grund ge worpen en bloedig verwond hebben voorts toen Ferman er in slaagde op te staan en zich met groote krachts inspanning in de richting van de deur begaf om het café te verlaten, hem weder te hebben teruggestooten, geslagen, op den grond geworpen, vastgehouden en van zijn vrijheid beroofd dat de eerste twee beklaagden in vereeniging met Heider, Ferman een gouden ketting en een portefeuille, inhoudende 30 biljetten van 100 Mark, ne.-en biljetten van 5 Mark en éen biljet van een dollar hebben ontno men, met het oogmerk zich die we derrechtelijk toe te eigenen; ter wijl bovengenoemd geweld door de eerste beide beklaagden niet alleen is gepleegd met het oogmerk om Fer man van zijne vrijheid te berooven, maar daarenboven om den diefstal van de genoemde voorwerpen gemakkelijk te maken. Aan Kemmerich is als verdediger toegevoegd mr. R. B. Benjamins, aan Thérèse De Smet mr. C. A. Cosman aan Sonjée mr. W. A. van Wouden berg, en aan Stufkens mr. A. J. C. M. van Gilse Hamstra. Daar de hoofdgetuige, Ferman, niet was verschenen, werd door mr. Re- gout, subst.-officier van justitie, die het O. M. waarnam, gerequireerd, dat hij, desnoods met behulp van den sterken arm, zou worden ge haald. Aldus werd door de rechtbank besloten, en de behandeling der zaak geschorst tot des middags ten een ure. Eerst te ruim twee uro werd de klaringen hebben grootendeels be- weet welk"een misdrijf had gepleegd, trekking op het aandeel van ie Ier I Er was geen politie-agent te zien. der beklaagden in de mishandeling. I Wij drie heeren alleen moesten ons Men kon van buiten door een weg-1 een weg banen om door de door het geschoven gordijn in het café zien. i genot van bier opgewonden, tot iedere Enkele personen hebben ook vrouw, daad in staat zijnde menigte naar De Smet met de hondenzweep zien buiten te dringen en ik ben geluk- slaan. Op het laatst riep Ferman [kig, dat mij dit met ongeschonden „Moord!" en toen wendde éen der ledematen gelukt is. Maar hoe zag ooggetuigen zich tot een politie-agent i ik, hoe zagen mijn kleeren er uit? die voor de deur stond, met de vraag Het was letterlijk afschuwelijk. Heel Te Londen stierf onlangs een mil- lionnair; hij liet zijn fortuin na aan de tooneelspeelster miBs B. van wie hij drie jaar lang denneus had bewonderd. Miss B. liet zich naar het sterfhuis brengen en vroeg het overschot te zien van dengene, die haar zijne millioenen achterliet, en zij herkende nu den persoon die haar drie jaar lang, eiken dag, een lofdicht zond op haar neus Miss B. nam intusschen de erfenis aan. De burgemeester van een Fransch landstadje deed onlang naar aanlei ding van het nationale feest de vol gende aankondiging„Indien het we der ongunstig mocht zijn, zal de 14e Juli worden uitgesteld tot den volgen den Zondag." ter van instructie op" deze vraag gaf terecMzittrng hervat; de pogingen, was: omdat de boeren niets mierdle""niddei» het werlr waren ge- willen geven 8teld om getuiSe Ferman te vinden, Het O. M.'heeit tegen dezen brand-!^adde" «f™ .™uUaat opgeleverd, stichter een gevangenisstraf van 7 jaar1 ze hoofdgetuige was naar Amerika geëischt. Een valsciie naam. De vorige week kwam H. B. Rotterdam, door een dagblad tot de treuri e ontdekking dat een zijner zoons, die zich tot nog toe goed gedroeg, blijkbaar door zij t ouderen broeder, reeds van 'trechte pad afgedwaald, vertrokken. De eerste beklaagde ontkende alle schuld aan den diefstal. Wel had hij met Ferman gevochten, omdat deze de vertering niet wilde betalen, en heeft hem daarbij den gouden hor logeketting ontrukt, doch niet met het doel, om hem daarvan te beroo ven. Van de omstandigheid, dat er bankbiljetten in zijn kamer zijn ook op den verkeerden weg was geleid, vonden, die blijkbaar van den be daar zij beiden le .Utrecht voo: de j roofde afkomstig waren, kon bekl. rechtbank hadden; terechtgestaan geen verklaring geven. I beklaagd van diefstal van twee pen- De tweede beklaagde, vrouw De duies, een barometer, 2kandelaars en i Smet, legt een soortgelijke verklaring eenige zilveren voorwerpen uit eenals Kemmerich af, en ook de beide villa en ten nadeele van jhr. C. d. B.,anderen, de kellner Stufkens en de te Doorn gepleegd. portier Sanjee, ontkennen iets anders Bij eenig nadenken kwam de zaak j bedoeld te hebben, dan Ferman tot den man echter vreemd voor, daar betaling te nopen, hij van zijn tweeden zoon omstreeks! Intusschen getuigt de vrouw van twee maanden geleden bericht hadFerman, die bij het geval tegenwoor- ontvangen, dat hij weder voor eenige maanden ging varen. Hij gaf hiervan kennis aan de politie te Rotterdam en uit een door haar ingesteld voor- loopig onderzoek, bleek dat 't ver moeden van den man niet van grond ontbloot was, dat de tweede bekl. niet was zijn zoon. Ten eir.de deze zaak tot klaarheid te .brengen, was de man Donderdag morgen gedagvaard voor de rechtbank te Utrecht en alvorens uitspraak werd gedaan in de zaak van den diefstal ten nadeele van jhr. d. B., werd de tweede bekl. binnengeleid en geconfronteerd met den man, die volgens zijn opgave zijn vader moest zijn. Bekl. bekende thans een valschen jnaam te hebben opgegeven en gaf vervolgens op te heeten Rudolf Karl dig was en zelf ook mishandeld is geworden, dat drie der beklaagden niet vrouw De Smet en Heider haar man geslagen hebben. Kemme rich zelfs met een zweep en een ander met een bierglas. De twist was ontstaan, nadat Kemmerich geen genoegen had ge nomen met den rijksdaalder, dien Ferman in betaling wilde geven voor de gemaakte vertering. Toen deze zich later in het Binnengasthuis liet verbinden daar hij bloedige kwetsu ren had bekomen, klaagde hij er over, dat men hem zijn portefeuille met geld had ontstolen. Het verhoor van verschillende oog getuigen, die op het rumoer in het café waren toegeschoten, neemt verder of het nu geen tijd was, om zich met geweld tot het lokaal toegang te verschaffen, doch de agent betoonde daartoe niet veel lust. Een vrouw sloeg ten slotte de ruiten in, ea door de op deze wijze ontstane opening werd Ferman door bovenbedoelde getuige en den agent naar buiten gesleurd. Het Openb. Ministerie requireerde de verdere behandeling te schorsen tot na den terugkeer van Ferman. De verdedigers protesteerden tegen de gevangenhouding der beklaagden. Ten slotte begaf zich de Rechtbank in raadkamer, om over liet requisitoir tot gevangenhouding te beslissen. Teruggekeerd, deelde de president mede, dat er geen termen bestaan tot invrijheidstelling van de beklaagden en dat de verdere behandeling der zaak is bepaald op 13 Sept. a.s. t eind bijna op den hoek von den wij eindelijk de bescherming der politie. Ingezonden Mededeelingen. Kruisweg 45, KUNSTHANDEL. Restaurateur van Schilderijen. De Expositie dagelijks behalve Zondag geopend. Vrij entree bij introductie. Directie VOS ZOON. ÖEMENGH3 NIEUWS. De commissie uit de Belgische Ka mer tot onderzoek van het ontwerp waarin gelijkstelling van de Franscbe en Vlaamscbe taal wordt aangeno men en bepaald dat de wetten voort aan in beide talen zullen worden af gekondigd, heeft zich met algemeene stemmen op een na met den inhoud er van vereenigd. Uit Bern komt de tijding van het overlijden van Karl Schenk, die reeds een paar weken ziek was ten gevolge van het bekende ongeluk. Schenk had den ouderdom van 72 jaren bereikt en was zesmaal presi dent der Zwitsersche republiek ge weest. Volgens het Berliner Tageblatt is vrijheer Von Hammerstein, oud-hoofd redacteur der Kreuzzeitung, naar Lon den gevlucht en wordt hij daar bewaakt door de politie. De Köln. Zeil. verneemt, dat men hem met zijn gezin in Tyrol gezien heeft. Zijn eigendommen zijn gerechtelijk ver kocht. De Berlijnsche Lokal-Anzeiger deelt mede, dat koning Humbert van Italië ernstig ziek is. Het blad voegt er echter bij, dat het deze mededeeling 3lechts onder voorbehoud mededeelt. Dit is dan ook wel noodig, want noch uit Rome noch ran elders wordt iets van deze ernstige ziekte des konings gemeld. Nu sommigen zich voor de ver kiezingen nog al eenigszins warm hebben gemaakt anderen zijn koud gebleven alB steendiene tot stich ting, leerling ol wat ook het volgende vernaai van een Weener, die Vrijdag vergadering van liberale kiezers te Weenen heeft bijgewoond. De ge lukkige liberaal is zelf aan het woord Ik was meer dan drie uren in de Launer-zaal, het was ongeveer kwart voor 10er heerschte een ondraag lijke hitte in de zaal, zoodat ik een dringende behoefte gevoelde aantris- sche lucht. Deze weelde mag men zich echter niet veroorloven in een libe rale kiesvergadering zooals ik zou ondervinden. Toen ik naar den uit gang ging, bestormde een aantal per sonen my om nu toch de zaal niet te verlaten, omdat ik gevaar zou loopen boven beleedigd te worden. Daar ik toch bovenal uit de hitte wilde, en niet ernstig gelooven kon, dat men midden in de stad een zaal niet ongeschonden kon verlaten, be sloot ik, met nog twee heeren het „waagstuk" te ondernemen. Spoedig had ik echter bitter berouw over mijn besluit. Nauwelijks was ik -'n de bo venste zaal gekomen, waar de schreeu wende anti-semietische menigte stond, of ik werd uitgescholden, eespuwd. geruimen tijd in beslag hun ver- met vuisten bedreigd, alof ik God De moord op Stamboeloff. Het Neue Wiener Tageblatt meldt omtrent den moord op St imboeloff nog het volgende Voor de Unionclub was, behalve de waker die daar gewoonlijk ge posteerd was, nog een bereden poli tieagent opgesteldbeiden hadden de opdracht, zooveel mogelijk het rijtuig van Stamboeloff te volgen. Toen Stamboeloff en Petkoff het ge bouw verlieten, was merkwaardiger wijze de bereden politieagent verdwe nen, waarop door den rechter van in structie Jikonomoff in het bijzonder nadruk wordt gelegd. Verschillende ooggetuigen geven een vrij nauwkeu rige beschrijving van de moordenaars, doch geen hunner heeft hen vroeger gezien. Petkoff' beweert beslist, dat Tufektschieff", die hem bekend is, zich niet onder de moordenaars bevond. Men verdenkt Haloe nog om andere redenen dan omdat Stamboeloff"hem als een der moordenaars heeft aan gewezen. Niettegenstaande men alge meen van meening is, dat de moor denaars onontdekt zullen blijven, hoopt blijkbaar de rechter van in structie Jikonomoff', hen te kunnen opsporen. De Russische bladen bevatten thans ook een oordeel over den moord op Stamboeloff gepleegdde Notvyje Vremja zegt, dat de regeering van vorst Ferdinand wellicht gespeeld heeft met het leven van Stamboeloff, door de gerechtelijke behandeling der aanklachten tegen hem te vertragen maar in ieder geval moet de bar- baarsche manier waarop hij uit den weg is geruimd, niet alleen de ver ontwaardiging zijner vrienden, maar ook zijner vijanden opwekken. Het Panslavitisch orgaan Swjet be vat een artikel, dat jer niet toe zal bijdragen om aan die „verontwaardi ging zijner vijanden" veel waarde te doen hechten. jls het niet duidelijk de vinger Gods", vraagt het blad, „dat Stam boeloff zijn ondergang vindt op het zelfde oogenblik, dat een Bulga rsche deputatie, vol schuldbesef, te St. Pe tersburg om vergeving komt smee- ken voor bet kwaad dat Stamboeloff heeft gesticht?" De moordenaars van Stamboeloff zijn nog niet opgespoord. In de publieke opinie zijn Tulektchief,Haloff en een zekere Iwanoff de bedrijvers van de misdaad. Zooals men weet, had Stamboeloff verklaard Tufektchieff te hebben herkend, en deze werd dan ook gearresteerd, maar weer losgela ten toen hij zoogenaamd zijn alibi bewees; later is hij toch weer in hechtenis genomen, omdat me,n in zijn woning een revolver vond, geheel ge lijk aan die welke door een der moordenaars in zijn vlucht werd weg geworpen. Stamboeloff had Tufek tchieff en zijn broeder altijd beschul digd van den moord op Beltchef. Haloff is een bravo van beroep men vermoedt dat hij de man was, die door Stambueloff's knecht werd ach tervolgd en ook zeker gegrepen zou zijn, als de gendarmes den knecht niet tegengehouden hadden. Het regeeringsorjaan Mir heeft omtrent de vermoedelijke daders twee theorieën, die geheel afwijken van de algemeen als waarschijnlijk aangeno men lezing. Volgens de eerste zon Stamboeloff vermoord zijn door zijn meergenoemden knecht: volgens de andere waren het eenige Macedoni sche bravo'.-, die zich op Stamboeloff wegens verraad wilden wreken. On danks deze verdenking, welke de re geering tegen den knecht beweert te koesteren, is deze weer in vrijheid De jongste gebeurtenissen vervul len de Russisch-gezinde partij met nieuwen moed. Radosiavoff, die thans te beschouwen is als de leider van de anti-Russische partij, ontving een door 16 personen geteckenden dreig brief, dat men zijn woning in de lucht zal laten vliegen, als bij zijn oppositie tegen de verzoening met Rusland niet opgeeft. Volgens de Agence Balcanique wenscht de regeering met toestemming van vorst Ferdinand, zich te doen vertegenwoordigen bij de begrafenis van ■Stamboeloff', maar diens familie aanhangers zijn daar sterk tegen gekant. Uit Karlsbad wordt gemeld, dat vorst Ferdinand waarechijnlijk niet zelf zal overkamen naar Sofia, maar zich in allen gevalle zal doen veriegenwoordigen. De begrafenis had hedenmiddag om 2 uur plaats. VARIA. Abuis. Toen eenige dames een bezoek brach ten aan een huis van verbetering, rondgeleid door den cipier, kwamen zij ook door een kamer waarin drie vrouwen zaten te naaien. Goede hemel, wat zien die men- schen er gemeen, smerig, slecht en ongelukkig uit I fluisterde een der be zoeksters. Waarom zijn ze hier? Wij hebben niet anders, ant woordde de cipier, 't is onze huis kamer en dat zijn mijn vrouw en twee dochters. Boe het vroeger geschiedde. In de 2e helft der 18e eeuw ver schenen, zooals de lezer zal weteu, allerlei geschriften als de Politieke Blikzem, de N. H. Patriot enz. Op eigenaardige wijze leidde het eerstgenoemde blad zich bij zijne lezers in. Wij lezen in het eerste nummer van de Politieke Blikzem het vol- .Landgenooten I Verwagt niet, dat uwe aandacht vooraf beziggehouden worde met een cierlijk samengesteld prospectus, waarvan het gewoonlijk doel is, om den lezer goedgunstige denkbeelden in te boezemen, voor het werk, hetwelk de schrijver hem gaat aanbieden neen wij zullen dadelijk terzake treden en aan ude beslissing overlaten of de vruchten van onzen arbeid al of niet aanprijzing verdienen. Verwagt ook niet, dat wij een of meer numero's aan den gaanden en komenden man gratis zullen doen uitdeelen, zooals vele eigenaars van periodieke geschriften, dag- of week bladen practiseeren, om dezelve in aanmerking te doen komen. Neen, die ons werkje lezen wil, moet het koopen, want het zetten, drunken en andere kosten moeten niet uit de beurs van de schrijvers, maar uit die van de lezers komenanderszins zoude het den waan hebben, alsof men slinksche oogmerken bij het uitgeven van zijn werk had. Verwagt ook niet, dat de zonne schijn altijd ons werk bestralen zal neen, de lucht is in hei Zuiden en Westen zoo duister, dat het waar schijnlijk zal waayen, stormen, rege nen, Bneeuwen, hagelen, ijselen, don deren en blikxemen. Een ieder wagte zich alsdan voor schade. „Procula, jove, procula lulmine" Heil en verlichting zij ulieden toe- gewenscnt door ulieder medeburgers. Een klein gezelschap unitariesen. Zooals men ziet, had men in die dagen bij het uitgeven van een blad een geheel anderen stelregel dan thans. Geeft men thans vele nummers als proefnummers gratis, toen niet, want de uitgevers wilden geene schade lijden. MARK TNsEUWS- Leiden. 19 Juli. De aanvoer en prij zen ter Veemarkt van heden waren als volgt: ;52 Stieren f 53 a f 230, 161 vette Ossen en Koeien f121 a f256 of f0,52 a 0,66 per Kg., 44 VaroicL f80 a f' 190, Graskalveren f a ,71 vette id, f35 a f70 of f0,56 a f 0,70 per Kg., 45 nuchtere id. 8, a f 17,—, 660 vette Schapen f 18, a f28,of f0,30 a 10,35 per Kg., 106 weide dito f 12,,a f 24, 224 Lam meren f8,af 14,—,110magere Var kens f12 a f27, 176 Biggen f2,50 a f 12..0 Veulens faf1 Baar den f81 a 1119, 62 Kalf- en Melk koeien f110 a f220.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 7