NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 13j Jaargang Dinslag 23 Juli 1895 No. 3697 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden f 1,20. Franco door het gebeeie Ryk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 L Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 3L-4:, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIÈN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentien worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en couraoiien. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale d« Publicité Etrangére G. L. DAUBE dt Co., JOHN F. JONES, Sue*.Pargt 31 hie Faubourg Montmartr# STADSNIEUWS. Haarlem22 Juli 1896. GEMEENTERAAD- Zitting tui heden Maandag 22 Juli 1895 des nc middags te 1 uur. Voorzitter de Burgemeester, afwe zig de heeren Lenpen, van Weel. Sabelip, Ltdevijks, Figee, Prins, Ma- caié, 't Hooit, van der Mersch, Krol Enschedé. De voort, verzoekt dtn waarn.-Se cretaris, Mr. A. J. van SlooteD, het nienwgekozen lid, den beer Johan Winkler, binnen te leiden. De heer Winkler legt daarop de vereischté eeden af, waarna de voorz. hem met zijne benoeming geiukwenscht en ver zcekt plaats te temen. De beer Winkler wordt daarop door de leden geleliciteerd. Ingekom en zijn de navolgende stuk ken en gesteld in handen van B. en W. om advies: verzoek van de Socië teit Trou meet Blij eken om verlen ging van den termijn van erfpacht voor de Buiten-Sociëteit in den Hout en vermindering van den huurprijs, die tbane 1500 bedraagt. Plan van bebouwing der ccöp. bouwvereeniging „Recht en Plicht", tot het zetten van 72 arbeiderswo ningen. Voorstel van B. en W. om aan den len luitenant J. W. van Alphen een gratificatie te verleenen van f200. als bewijs van erkentelijkheid voor zijne leiding van de oefeningen van officieren en kader der d.d. schutterij. Als waarnemend secretaris is op getreden de heer Mr. A. J. van Slooten, commies-redacteur. De nieuwbenoemde wethouder, Mr. Tb. de Haan Hugenholtz, zal zich meer in het bijzonder belasten met deafd. burgerlijke stand en bevolking. Het lezen der notulen wordt uit gesteld tot de volgende vergadering. De Raad gaat thans op voorstel des voorzitters over tot eene vergadering met gesloten deuren. Na heropening van de openbare vergadering werd door den Voorz. mede;, edeeld, dat de onderhandelingen met het Rijk omtrent etne rijksbij drage van f105,000 in de kos'.envan verruiming van de sluis te Spaarndam, zonder gunstig gevolg zijn gebleven. B. en W. stelden daarom nu voor, met gebeeie of gedeeltelijke intrekking van desbetreffende Raadsbesluiten (van 23 Maart 1892 en 26 Juni 1893) te bepalen dat te Spaarndam voor rekening der gemeente zal worden gebouwd een nieuwe sluis met een slagdorpel vau 5 Meter onder A.P. een doorvaartwijdte van 12 M. en een schutkolk van 100 Meter en daar voor beschikbaar te stellen een som van f165000 mits het Rijk 's van die som in de kosten bijdraagt. De heer Sneltjes verklaarde zich hiertegen. Spreker meende dat men Hsarlem door deze sluis toch niet tot eene zeehaven en tot een fabrieks stad maken zal en achtte zich daarom niet vrij, zulk een grot te som tevo- teeren. De heer Stolp antwoordde dat men hiermee geen zeehaven maakt, maar alleen Haarlem bereikbaar steltvoor echepen die komen door het Merwede- kanaal en nu Haarlem niet of met groote koeten kunnen bereiken. De heer de Kanter is voor het voor stel op grond der cijfers en van de ervaringen, medegedeeld door de kamer van koophandel. Om gelijke redenen beval de heer Beijnes het voorstel aan. Hij heeft in de K. v. K. lang aan een diepte van 6 M. vastgehouden, maar zich ver- eenigd "friet een diepte van 5 M. nadat jpen hem betoogd had, dat zeeschepen niet te verwachten waren. Het voorstel werd nu zonder stem ming goedgekeurd, (tegen was de heer Sneltjes) en de vergadering te ruim 3 uur gesloten. Bij koninklijk besluit is aan het bestuur der Yereeniging van de H. Elisabeth alhier, vergunning verleend om eene verloting te houden van voorwerpen ten voordeele van hare armen en noodlijdenden, mits de te verloten voorwerpen voor niet worden bijeengebracht. Wedvlucht. bondag hield de postduiven-ver- eeniging „De Luchtgids" haar derde wedvlucht in dit seizoen, en wel van Hasselt (België), afstand 225 KM. Door de zorgen van den stationschef met betrokken lucht en zuiden wind om 7,50 (Greenwichtijd) losgelaten, bereikten de duiven aldus hare hokken le pr. Van Daalen 10 u. 59 m. 56 s. 2e Brian 11 31 19 3e Van Booren 11 31 21 4e Rcozekrans 11 33 20 5e Bruigom 11 35 30 6e Kuiper 11 36 1 Onze Ha&rlemsche Liedertalels. Haarlems zangers hebben zich te Luik weder kranig gedragen. Zooals wij Zondagavond reeds per bulletin berichtten, heeft de Koninklijke Lie dertafel „Zang en Vriendschap" in de eerste afdeeling den eerEten prijs met algemeene ste-nmen en in de 2e afdeeling „Haarlems Zanggenot" den 2den prijs behaald- Bovendien ver wierf des avonds fpen de eerste prijs- winners uit de verschillende afdeelin- gen om den eereprijs moesten kam pen, Zang en Vriendschap ook dezen met schitterend succes. Is Haarlem groot in verschillende takken van sport, waarvan het nut door sommigen betwist en waarinde overdrijving door velen gelaakt wordt, ook in dezen meest assthetischen wed strijd, den wedstrijd van klank en toen, heeft Haarlem Zondag getoond wat het vermag. Voorwaar niet zonder moeite is de overwinning bevochten. Directeuren en zangers weten wat het zege-en wil, in de zomermaanden drie maal per week te repeteerendat hun moeite met zooveel succ°s be kroond werd, zal hun een aangename en welverdiende belooning wezen. Door deze overwinning zal „Zang en Vriendschap" nu voortaan alleen kunnen mededingen in wat onze zui delijke naburen noamen de „division d'excellecce", de afdeeling van uit muntendheid. Het overwinnen is dus moeilijker gewordenmoge de toe wijding en de ijver der zangers daar aan gtëvenredigd stijgen, wij wen- schen der Liedertafel en baren be kwamen Directeur, den heer W. Ro bert, geluk met de behaalde victorie. Daarbij dient jgezeed over „Haarlems Zanggeüot". Inde laatste jaren was deze vereeniging niet zeer gelukkig, het herhaald veranderen van Directeur is daarvan zeker de hootdoorzaak geweest. Des te merk waardiger is het, dat zij in weerwil van de belangrijke mededinging, thans den tweeden prijs heeft mo gen behalen en men mag daar uit afleiden, dat zij met haren tegenwoordigen Directeur, den heer Henri Pielage op den goeden weg is. Flinke oefening zal de liedertafel onder zijne leiding nog wel eens tot de eerste prijswinners doen behooren. Nader meldt men ons uit Luik nog de volgende bijzonderheden De eerste afdeeling was verdeeld in eene „section" voor belgische en eene voor buitenlandsche vereenigingen. De eerste prijswinners dezer secties (in elke afdeeling) moesten nog kampen om den eereprijs. Wijl ech ter in de eerste afdeeling der belgi sche sectie de eerste prijs is ingehou den zong „Zang en Vriendschap" al leen om den eereprijs. Ook „Zanggenot", die in 8 jaar drie maal ter concourse opging zonder een prijs te verwerven, kanertrotsch op zijn in hare afdeeling, waarvoor 8 liedertafels waren ingeschreven, den tweeden prijs te hebben verworven. Een der ernstigste mededingsters, de liedertafel te St. Quentin, die in 1893 3 eerste prijzen, waaronder een eere prijs, behaalde, kwam nu voor geen prijs in aanmerking. Beide haarlemsche vereenigingen ver wierven een daverend applaus. Bij „Zang en Vriendschap" begonnen de toejuichingen reeds vóór het laatste accoord had weerklonken. Zooals be kend is zong „Zang en Vriendschap" Germinal van Riga en „Zanggenot" Psalm VIII van Richard Hol als vrij nummer. Tot ons genoegen kunnen wij me- dedeelen, dat er aanstalten worden gemaakt om de overwinnaars feeste lijk in te halen Woensdagavond a.e. Naar wij vernemen heeft zich eene commissie gevormd, bestaande uit de heeren F. Lieftinck, mr. W. Jager Gerlings, F. Smit Kleine, Jac. Leijh, J. H. KoolhoveD, dr. J. Nieuwenhui- zen Kru8eman en A. van der Voort Az. om de liedertafel „Zang en Vriend schap" feestelijk te ontvangen. Het programma der feestelijkheid zal zijn als volgtOntvangst aan het station (de juiste tijd is neg niet be paald) met muziek en flambouwen, waarna een optocht door de stad zal worden gehouden. In den optocht nemen deel een rijtuig met vier paar den voor het vaandel en verder rij tuigen voor het bestuur en de zangers. Na den optocht ontvangst in de groote zaal van de sociëteit „Vereeni ging", alwaar te 8 ure een concert wordt gehouden door het Stedelijk Muziekkorps. Toegang hebben hier behalve de leden der sociëteit met hunne dames (zie achterstaande advertentie) de werkende en kunstlievende leden der liedertafel met hunne dames. Aldaar zal de eerewijn worden aange boden en tot slot gelegenheid zijn tot dansen. Op dezelfde wijze als „Zang en Vriendschap" kan ook de liedertafel „Haarlems Zang genot" aan deze feestelijke ontvangst op verzoek deel nemen. beide heeren Commissarissen laat nog steeds op zich wachten. Te Mijdrecht is overleden de heer C. Kok, sedert 1881 raadslid en wet houder dier gemeente. Op een weiland bij Halfweg zal a.s- Zondag eene meeting worden gehou den vanwege den Sociaal Democraten Bond, waarbij als sprekers zullen op treden Domela Nieuwenhuis, Reena en Hermans. Nog steeds is de quaestie met de Hillegomsche Spaarkas hangende. De weduwe van den penningmeester heeft aan de Commissie f5000 gege ven, doch de toegezegde f 3000 van de BINNENLAND. Haagsohe Brieven. XXIX Het regent. Ouderwetsche menschen zouden zeg gen, dat 't niet anders mogelijk is, omdat het gisteren Sin te-Margriet was en 't toen ook regende. Zij be weren zelfs, dat 't nu zes weken ach tereen zal regenen. Nu is mijn meteorologische kennis niet grooter dan van eenigen leek; 'k heb van weerkunde nog minder verstand dan Falb, maar dat 't giste ren regenen zou, wist ik met bijna systematische zekerheid. Want gisteren waren er wedrennen op Clingendaal, het fraaie buitengoed van den heer van Brienen, onder WasBenaer. En dan regent 't altoos. Dat is stellig een van de redenen, waarom er dan ook zelden veel pu bliek is. Bij een Engelsche Derby of een Fransdie Longchamps is Clin gendaal in dat opzicht in 't geheel niet te vergelijken. Wèl wat de lig ging betreft: een prachtige baan,aan drie zijden door bosch begrensd en aan de vierde door een rij van hooge duinen, die immer aan een groot aan tal personen gelegenheid bieden eenige op hollende paarden gezeten men schen, met veelkleurige petjes, als in een kaleisdoscoop te zien voorbijsnel len, waarop ze dan,thuis gekomen, kun nen vertellen de wedrennen te hebben gezien. Nu mag ik zoo'n wedren wel zien, maar 'k vind het altijd jammer voor de paarden, 'k Stel me voor, dat zoo'n paard er eigenlijk in 't geheel geen pleizier in heeft om een paar duizend meters of meer in vliegende vaart af te rennen met ^en heer op zijn rug, al is diens gewicht ook te voren be hoorlijk geconstateerd. Maar zoo gaat het in de wereldmen moet maar al te vaak dingen doen, waar men geen liefhebberij in heeft. Dat is waarschijnlijk ook het geval met de deelnemers in die zonderlinge wedstrijden, die men verkiezingen noemt. Een eerzaam burgerman, die over een zekere mate van onafhanke lijkheid beschikt, mei een doBis gezond verstand en kennis, dikwerf alleen handigheid, is begiftigd en daarvan FEU1LLË TON Wedderburns Testament. Naar het engelsch van THOMAS COBB. HOOFDSTUK XXII. Mm Oliphani. Mijn vader ging bij deze onderhandeling te rade met de karaktere van beide personenSmith stond heel slecht aan geschreven en hij wist reeds, dat zijne vriendin een uitste kende, Godvreezende vrouw was." „Dus het kind ging werkelijk in andere banden over," riep Dick uit, nauwelijks in staat om in zijne opgewondenheid op zijn stoel te blijven zitten. „Ja, in dit huis. De eenige vrees mijns vaders was, dat na eenige jaren Smith zijn kind zou opeischen. Zijne ruwe aan matigende manieren stonden mijn vader zeer tegen. Hij vreesde dat Smith op zeker tijdstip, wanneer zijne vriendin zich reeds zeer aan het kind zou hebben gehecht, zou ver schijnen om het met zich te nemen of ten minste uit-de bedreiging daarmee geld zou slaan. Mijn vader stelde dus een contractje van de overname op om te bewijzen, dat het kind werkelijk was overgedragen. Hij schreef, geloof ik den naam, leeftijd en geboorteplaats van het kind op en liet Smith teekenen. Jaren lang heeft het onaangeroerd in eene lade „Miss Oliphant," riep Dick uit en sprong op, overtuigd, dat hij eindelijk in staat zou zijn om de door Wedderburn aan hem opgedragen taak te vervullen, „als u mij dat papier wilt geven, dan zult u mij den grootst mogelijken dienst bewijzen." „Ik heb het aan mijnheer Orler gegeven," gaf zij ten ant woord; nu begreep Dick welke Orlers beweegreden was om hen naar de pastorie te Southdown te zenden. „Maar u kunt mij ten minste den naam van de vriendin uws vaders noemen," drong hij aan. „Ik heb u alles verteld wat ik weet," zeide zij met matte stem. „Na het bezoek van mijnheer Orler was ik geheel on machtig op te staan, evenals nu. Ik verzocht hem later op den dag terug te komen en toen ik wat rust had genomen, verzocht ik mijne verpleegster mijne secretaire hier te bren gen, en hield het oog er op, toen zij den inhoud er uitnam. Daaronder vonden wij ook het witte, groote couvert, dat niet geopend was sinds mijn vader het twintig jaar geleden had verzegeld. Mijne verpleegster zeide, dat het een genot was het gelaat van mijnheer Orler te zien, toen hij dit couvert ontving. Hij was inderdaad zoo voorkomend en aangenaam in zijn spreken, dat ik er zeker van ben, dat ik er niet ver keerd door heb gehandeld." Zij zag er zoo zwak en uitgeput uit, dat Dick het niet over zijn hart kon verkrijgen haar te vertellen, welk kwaad zij er door had gedaan. „Dus u kunt mij zelfs den naam niet noemen van de vrouw, die het kind tot zich nam zelfs niet of zij getrouwd was of niet?" vroeg hij terwijl hij opstond. „Mijn vader sprak van zijne vriendin alsof zij de eenige was, die deze zonderlinge onderhandeling voerde behalve Smith. Zij nam het kind met zich mee en nooit heeft mijn vader meer iets van haar gehoord. Of zij een echtgenoot heeft of niet, kan ik u niet zeggen. Eerst eenige maanden later keerde ik huiswaarts, en ik was in die dagen nog te jong en te zorgeloos om er veel aandacht aan te schenken.' Dick nam afscheid van miss Oliphant, haastte zich naar het station, vertrok met den trein naar Castlebridge en be reikte ten zes uur het kantoor van Totton. Hij vond de deur gesloten, en keerde terug naar Meadow Bank. Even voor het huis liep hij den advocaat achterop. „Ik heb juist tot zes uur op je gewacht," zeide Totton. „Wel, wat is er voor nieuws?" „Het is een lange geschiedenis," antwoordde Dick, „als u meegaat naar mevrouw Gordon, dan kan ik het aan allen tegelijk vertellen." Zij troffen mevrouw Gordon aan, achteroverliggend in haar stoel, met hare voeten op een anderen stoel, met een anti macassar zorgvuldig bedekt. Met zijne voeten op het haard kleed deed Dick zijn verhaal, gedurende welken tijd Evelyn hare oogen bijna niet van hem afwendde.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1