van tijd tot tijd doet blijken, komt op een goeden dag tot de ervaring, dat hg, zonder het te weten, vaak zonder het te willen, een „groot man" is geworden. Hij is candidaat gesteld voor den gemeenteraad en „verrast, maar aangenaam getroffen tevens" door „het vertrouwen van zijn mede burgers," handelend onder den invloed van een auto-suggestie en de quali- ficatie van „the right man on the right place" met beminnelijke be scheidenheid aanvaardende, neemt hij de candidatuur aan. Dat is het begin van het lijden. Van de zijde zijner vrienden wordt hij „opgekamd"; hij zal, eenmaal gekozen, dit doen en dat laten; hij is voorstander van dit en tegenstander van dat volgen ©enige algemeenheden. De tegenpartij daarentegen haalt hem van het voet stuk af, ontzegt hem zelfstandigheid, bekwaamheid, stelt hem tegenover haar candidaat. Die is heel wat anders, mijnheer 1 Een man die een man dateen man in éen woord 'kHeb eigenlijk nog meer mede lijden met raadscandidaten dan met renpaarden. Met de raadsverkiezingen hier is het geloopen zooale ik meende te mogen voorspellennegen aftredenden her kozen, de heeren Mulder, Repeher van Driel en Simons gekozen, de heer Hartsen, aftredend lid, in herstem ming met den heer Vas Dias, de candidaat-journalist. De kansen van den laatste staan ongetwijfeld niet kwaad, omdat hij over een zekere mate van populariteit beschikt en bewijzen te over heeft geleverd van grondige kennis der gemeent» De heer Hartsen daarentegen is een oud-man, een uitstekend figuur voor den diplomaat die hij een tijdlang was, zoodat hij in het dagboek van Nass-er-ed-din, den Perzisc'aen sultan, dan ook is gequalificeerd als een groot politicus, luisterende naar den naam van Harit-tsin. Nu heeft de heer Vas Dias een naam die in de pers goed klink en ook in 't Perzisch niet kwaad zou klinken. Ook hij staat, zooal niet in het dagboek, dan toch bij den Shah in een goed boekje, want hij heeft het officierskruis van de Zon en den Leeuw. Maar de heer Harit-tsin heeft het Grootkruis dier orde. Dat ïs voor een aantal kiezers misschien een argument om hem de voorkeur te schenken. Ik zag altijd: men moet de men- schen nemen zooals ze zijn. Daar hebt ge bijv. onzen hoofdcommissaris van poMtie, die binnenkort een zilve ren ambtsjubileum viert. Een manvan wien 't eigenlijk moeielijk te zeggen i3 of men eympathievoor hem heefc dan wel antipathie. Onder zijn beheer heb ben ongetwijfeld verbeteringen plaats getiadin de bestrijding der prosti tutie vindt hij zijns gelijken niet. Maar met dat al is er op de politie nog heel wat aantemerken. Niet kor ter dan gisteren stond in de raads stukken nog een adres waarbij ^eer gerechtvaardigde grieven werden in gebracht tegen een inspacteur die op ruwe wijze een koffiehuis had doen ont ruimen en rustige burgers in het har nas gejaagd.Het is ongetwijfeld, bij alle verdiensten die men den hoofdcom missaris niet kan ontzeggen, een gro ve fout geweest, dat onder zgn beheer in de hoogere rangen der politie jonge en onberaden mannen plaats hebben gevonden, die de noodige be schaving missen om met het publiek om te gaan, die een slecht voorbeeld geven aan hun inferieuren. Maar overigens maakte de hoofd commissaris altijd een uitstekend figuur als hij, bij de opening der Staten-Generaal, den gebruikelijken stoet voorafging, gezeten boven op een paard. Uit een decoratief oogpunt ten minste. A. H. GANUS Jr. Uit de Pers. Voor eenige dagen deelden wij een en ander mede omtrent een schrijven van dr. Schaepruan aan het Centrum wat genoemd blad hierop antwoordde en wat de a. r. Nederlander daarbij aanteekende. De Amsterdammer bespreekt thans ook dat schrijven van den katholie ken staatsman, dat zij noemt een op merkelijk schrijven, omdat dr. Schaep- man het schrijft en omdat hij het juist nu schrijft. Zij vangt hare be sprekingen aan met mede te deelen, dat men thans verkeert in een tijd perk, waarin het er om te doen is voor alle deelen des volks gelijke voor waarden in het ieven te riepen, waar onder zij èn politieken invloed kun nen uitoefenen èn economisch weer baar kunn n zij o, waarop zij voortgaat: De strijd gaat vooralsnog hierover of het pays legal al dan niet zal blij ven innemen de plaats van de natie en of er al dan niet zal blijven be voorrechting van het kapitaal. Dan vraagt zij: Meent dr. Schaep- man dat er niet is bevoorrechting van het kapitaal? Of meent hij het niet meer? Wil hij niet aan de natie toeken nen, wat nog steeds aan het pays lègal is toegekend of wil hij het niet meeren -ntwoordt hierop: In dien wel, dan zal hij dt als partij leider, öf ook eenvoudig als politiek man, t<vee verschillende deelen des volks tegenover elkander moeten stel len. Wij zeggen niet, dat die twee deelen als „kleine luyden" eenerzijds en als jonkers, baronnen en graven" anderzijds staan. Binnen den kring der Nederlanders wier levens- en we reldbeschouwing met die der anti revolutionairen strookt, kan die in deeling zeker met meer recht gemaakt worden dan binnen kringen, die daar buiten gelegen zijn. Maar wat binnen den anti-revo lutionairen kring de „jonkers, ba ronnen en graven" scheidt van de „kleine luyden": opvoeding, familie- overlevering, levenstrant, een eigen aardige richting van het intellectueels leven zoowel als van het moreele zijn; dat scheidt in andere kringen de menschen van geld en van positie van de „kleine luyden" d4ar. Die scheiding moge niet absoluut zijn, en niet van dien aard dat daardoor aan elk individu hetzij aan dezen hetzij aan genen kant een plaats moet worden aangewezen, in werkelijkheid en in 't algemeen kan zij niet ontkend worden. En daarmede is inderdaad der democratie haar taak voor het oogenblik aangewezen. Zij komt op voor de „kleine luyden', en stelt zica in de bres voor de economische zwak ken, ook in haar politiek. Wie daar uit aanleiding zou willen nemen haar toe te voegenLa démocratie c'est l'envie, heeft het antwoord te wach ten ['aristocratie c'est l'égoisme. En beide beschuldigingen hebben even veel of even weinig recht. Want evengoed als betere motieven dan nijd de democratie kunnen dringen haar standpunt in te nemen en haar strijd te aanvaa-den, evenzeer kan het tegenovergestelde streven geleid worden door edeler dan zelfzuchtige beweegredenen. Dit alles behoeft niet herinnerd te worden aan Dr. Schaepman moe ten wij er bijvoegenvan voorheen Of bedriegen wij ons, als wij mee- nen, dat men door in de Roomsch- Katholieke partij de spons te halen over wat bij de verkiezing van '94 geschiedde, ook den democraat in Dr. S. heeft uitgewischt? Indien Dr. Kuyper reeds zondigde in zijn oog, toen hij onderscheid maakte tusschen de droite en de gauche in de anti-revolutionaire partij wij herinneren on3 niet, dat Dr. S. vroeger dat verschil niet accepteerde. Hoe komt het dat er thans zijn aandacht op valt en dat hij het nu kenschetst als een fout, dat Dr. K. die scheiding maakt tot verklaring van een verschil over poli tieke handelingen? Alsof een verschil, dat een scheids lijn trekt door heel het maatschap pelijk leven, niet door zou loopen ook op politiek terrein Prof. Allard Pieraon heeft het voor nemen te kennen gegeven voor het hoogleeraarschap aan de Amster- damsche universiteit te bedanken. Prof. Pier3on heeft gedurende zijn verlof ia Italië niet het herstel mogen vinden, dat hij gehoopt had, en zal thans in Gelderland rust zoeken. Op 17 October 1870 werd te Delfts haven het standbeeld onthuld van Piet Hein, in tegenwoordigheid van Z. M. wijlen Koning Willem III. Het voornemen bestaat, eene com missie te vormen, om deze gebeurte- nig na 25 jaar feestelijk te herden ken. Het stel8el-Bertillon. Het voornemen be3taat op 1 Jan. 1896 over te gaan tot de invoering van strafregisters en van anthropometische 8ignalementkaarten stelsei-Bertillon, de laatste op te maken in de huizen van bewaring in de arrondissements hoofdplaatsen, in de rijkswerkinrich tingen en iD de poÜtiebureelen te Amsterdam, Rotterdam en's-Graven- nage, zoo noedig ook in de strafge vangenissen. De regeering wenscht de aan te wijzen ambtenaren reeds geruimen tijd voor Januari a. s. met de wer king der stelsels vertrouwd te maken en vraagt bij een wijziging der justi tiebegroting f4500 aan voor de in voering der stelsels. Aoetyleengas. Naar het Hbld vernepmt worden door eenige personen te Amsterdam plannen gemaakt om eene Neder- landsche maatschappij tot exploitatie van Acetyieen-lioht op te richten. Aangezien de plannen nog geen bepaalden vorm hebben, valt van nadere bijzonderheden nog weinig mede te deelen. Het hoofddenkbeeld zou echter zijn, voornamelijk licht leveren voor buitenplaatsen en heeren woningen op het platteland, maar ook in de steden. Bij verlichting van steden, waar men geen concessie zou kunnen verkrijgen voor iden aanleg door den pubüer$n grond, zou men het bloksteisel toepassen. Bij dat stelsel, dat b. v. ook in de stad Han nover in zwang is, dient éen groot verbruiker als centraal-station voor verschillende anderen in de onmid dellijke omgeving, zoodat men dan met de geleidingen niet buiten het particulier terrein komt. Eene tentoonstelling Vrijdagavond had in een der bo venzalen van de voormalige Am bachtsschool te Arnhem, de uitrei king plaats der bekroningen, door de jury der Tentoonstelling van Ver- warminge- en Verlichtingstoestellen aan enkele inzenders toegekend. Nadat de inzenders zich aldaar verzameld hadden, trad de voorzitter van het bestuur van het departement Arnhem der Maatschappij ter bevordering van Nijverheid, de heer C. L. baron van der Feltz naar voren, om met een korte rede de feestelijkheid te openen. Namens het bestuur bracht spr. dank aan de inzenders voor hetgeen zij tot het welslagen der tentoonstel ling hadden bijgedragen en hij sprak de hoop uit, dat de door de jury t oe gekende bekroningen naar ieders wensch mochten zijn. De volgende bekroningen werden uitgereikt: Een gouden medaille aan de firma Becht en Dyserincfc, te Amsterdam; eere-diploma aan de Nederl. Gasgloeilicht-maatschappij te Am^t., J. Selten gouden medaille J. F. Deerns, firma A. Knoops, Arn hem, voor uitgeoreide en zeer volle dige inzending van de nieuwste en beste toestellen tot verwarming en verlichtingzilveren medaille aan H. Linlers te Arnhem voor zijn door groote verscheidenheid uitmuntende inzending van g is- en petroleumtoe- stellengouden medaille aan de firma Reese Co. te Arnhem, voor hare inzending van grootendeels in eigen werkpl.atsen vervaardigde gashaar den enz.; zilveren medaille aan K. Henneman te 's Gravenhage, voor gas-koffiebranderbronzen medaille aan E. G. Traan boer, Arnhem, voor degelijk bewerkte kookfornuizen met kolenvuurzilv. med. aan H. van Ingen, te Arnhem, voor eigen fabri kaat keukenfornuiszilv. med. aan H. B. Goettsch, Arnhem, voor regu lateurkachel,fabrikaat J unker undRuh; zilveren medaille aan J. W. Schmeink. Arnhem, voor uitgebreide sorteering lampen, kachels, fornuizen en kook- toestellen: g. med. aan Grutterink te Arnhem, voor uitgebreide en zeer volledige inzending van verwarming en verlichtingstoestellen door petro leum eere-diploma aan Kinderman^ gasgloeilicht-maatschappij te Amster dam, J. J. van Bork, voor gasgloei licht; eere-diploma aan W. J. Stok vis, Arnhem, voor inzending van toe stellen tot verwarming en verlichting in grootste verscheidenheid en uit gebreidste sorteering en van de nieuw ste en verbeterde constructiegouden medaille aan W. J. Stokvis, te Arnhem, voor complete inzending van Wobbetoe3tellen van den Flet cher Kolfiebrandereervolle vermel ding aan J. M. F. Deerns, firma A. Koop3, te Arnhem voor de door hem ingezonden bakoven van Peek&Cj.; voorts nog werden wegens verschil lende verdiensten eervolle vermelding toegekend aan de heeren M. de Haas Rzn., (collectie teerderivaten); G. A. Alsche Co., (gasm >tor), A. R. Sta- kebrand, (proefnemingen met bak oven); B. Weenink Jzn., firma J. Weenink Zn., en F. H. H. Koster man, Mulder en van We3sem en A. Ph. Bouman, allen voor decoratie wer ken. Brandstichting. Vrijdag-ochtend begaven zich mr. van der Poel Hiddink, off. van justitie, mr. Gratami, rechter commissaris, en jhr. mr. Van der Gö63, griffier bij de arr. rechtbank te Arnhem, naar Terborg, ten einde een onderzoek in te stellen naar den aldaar plaats gehad hebbendea brand ten huize van den bakker Kroets. ,ljDe zoon en dochter werden ais ver dacht van brandstichting in hechte nis genomen. De uitslag van dit onderzoek was, dat de zoon op vrije voeten werd gesteld en de dochter de3 avonls naar Arnhem werd overgebracht. Sport en Wedstrijden. Wedloopea te Clingeidul. De Zaterdag te Clingendaal gehoa- den weiloopen werden niet door goed weder begunstigd. Om half twee regende het dat het goot en aangekondigd werd dat de eerste ren om den prijs van het Restaurant Royal geheel verviel. Te l* uur ving de wedstrijd aan met de harddraverij vojr 43-jarige merriën. Opgekomen waren „Molly Wilkes" van W. A. Ockhorst te Rotterdam Heidebloempje" van P. v. d. Stad e Haarlem„Gardenia" van H. v- Wickevoort Crommelin te Heem stede „Camelia" van jhr. Bosch v. Drakenstein te 's-Hertogenboach j Berendina" van M. Ackerman te Sloten, en „Florence C" van W. de Leve te Wildervank. De uitslag was1 „Gardenia" in min. 17V» seo.2. „Camelia" in 3 min. 18' 6 sec.3. „Heidebloempje" 3 min. 21*/s sec. Protest is inge diend tegen „Gardenia", als rennende door het stek gegaan. Op „Gardenia" was zeer veel gewed. Het protest is evenwel niet geaccepteerd. III. Fokren. Opgekomen „Odin" van ritm. Metelerkamp; „Merzoug" van idem„Mr. Romeo" van luit. Ten Kate en „Faust" van baron v. Brienen. Uitslag: 1. „Faust", 2. „Romeo"en 3. „Odin." IV. Aanmoedigingsharddraverij. Prijs. Zeebad-Scheveningen. Opge komen: „Aurora" (eig. A. A.v. d. Berg); „Ristjek" (eig. J. Kcster)„Zee meeuw" (eig. Gebr. Hoek)„Vlie gende Hollander" (eig. J. Smulders) „Renommée (eig. V. W. Crommelin) „Oranje Boven" (eig. V. W. Crom melin); „Expectation" (eig. Joh. de Mol). Uitslag: 1. „Oranje Boven", in 3 min. 47 s.2 „Vliemnde Hollander", in 3 min. 50 sec., 3. „Ristjek", in 3 min. 5016 -u. V. Clingendaalprijs. Opgekomen „Miss Lillian," „Deca", „Chimene" (alle eig. mrs. Johnstone), en „Mr. Romeo" (eig. luit. Ten Kate.) Uitslag 1 „Deca", 2. „Miss Lillian," 3. „Mr. Romeo." „Chimene" halver wege de baan gederobeerd. VI. Internationale harddraverij. Opgekomen: „Lucille" (eig. J. W. Schuijl), „Angelina," „Mirka," „Ma- jick" (alle drie eigen. J. Steen), „Kra- vana" en „Buffalo Bill" (eig. Ock horst), „Rejected" (eig, Stal Trio), „Alruna" (eig. V. W. Crommelin), „Oranje Boven" id., „Redpath" (eig. Koster), „Major Ulrich" en „Phryn- nia" (eig. v. d. Berg), „Mentor" (eig. Sanders), „Immerzu II" (eig. Matze) „Model" (eig. Insinger) en „Squaw" eig. Del Court.) Uitslag: 1 „Alruna" 6 m. ö'/s s.,2. „Model" 6 m. 6 s., „Kravana" 6 min. 13Vs sec.; „Redpatti" 6 m. s. „Angelina" 6 m. 93/s s.; dit was de officieel aangegeven uitslag, hoewel beweerd werd dat „Rejected" No. 3 „U hecht toch natuurlijk geen geloof aan dit bespottelijk verhaal mijnheer Totton?" riep mevrouw Gordon uit toen Dick had geëindigd. „Waarlijk, ik ik ben half geneigd het te gelooven," ant woordde hij en wreef in zijne verlegenheid over zijn kin. „Er is toch ook niets in, wat bizonder onwaarschijnlijk lijkt." „Het is meer aannemelijk dat miss Oliphant de waarheid spreekt dan dat zij met Orler in komplot is," zeide Dick. „Ja Dick," liet mevrouw Gordon zich ontvallen, „wij ken nen jou bekwaamheid in het beoordeelen van menschen. Dus u zijt van plan, mijnheer Totton, £500 in het water te smijten?" „Dat heb ik niet gezegd mevrouw Gordon. Maar open hartig gesproken weet ik niet hoe met den schavuit te handelen." „Ik weet wel, hoe ik hem zou trakteeren," riep Dick uit. „Alles goed en wel Forsyth, maar met geweld alleen kan je de moeielijkheid niet deen verdwijnen." „Mijnheer Totton," riep mevrouw Gordon uit, zette hare voeten op den grond en omklemde met hare handen de leu ningen van haar stoel, „het wordt tijd dat deze quaestie ten einde loopt, het wordt hoog tgd, dat die onzin een einde neemt" „Wilt u mij dan eens vertellen, hoe er een einde aan moet worden gemaakt?" vroeg Totton en keerde zich plot seling om. Aller oogen waren op haar gelaat gevestigd, maar mevrouw Gordon hield hare dunne lippen op elkaar geklemd, en bleef mei haar hoofd achterovergebogen rcehtop zitten. Nauwelijks had Evelyn de beide heeren buiten de deur gevolgd om ze uit te laten of mevrouw Gordon stond op en begaf zich naar boven. Toen Evelyn weer in de gang ver scheen, haar japon door den regen bespat, bleef zij plotse ling staan. „U gaat vanavond toch niet uit moeder riep zij uit, zeer verbaasd hare moeder met een hoed op te zien. „Ik ga uit ik ga naar Londen." „Naar Londen! Het is al over zevenen en het stort regent...." „Ik heb mijn waterproof aan," antwoordde mevrouw Gordon. „Lieve mama, in dezen toeBtand kunt u niet uitgaan. Wat heeft u in Londen te maken U kunt bij niemand logeeren. Wacht tenminste tot morgen." „Ik ben geen kind Evelyn; hoewel het is waar, dat ik het geld bijna niet kan missen. Mijn plan staat vast. Het wordt tijd dat aan dezen toestand een einde komt. Er moet een einde aan komen, het koste wat het wil niemand weet wat het mij zal kosten." Evelyn besefte het nuttelooze om nog verder aan te drin gen zoodat het eenige wat zij nog doen kon waB mevrouw Gordon naar het station te vergezellen. „U komt toch morgen terug?" vroeg zij, even voor het vertrek van den trein, aan het portier. „Wanneer ik de vernedering en schande van dezen avond overleef Evelyn, dan kom ik morj *n terug." VII. Prix du Restaurant van der Pijl. Opgekomen„Garris >n Battery", „Pastry" en „Master Gill". Uitslag*. 1. „Pastry", 2. „Garrison Battery", 3. „Master Gill." Deze beslissing vor derde geruimen tijd van beraadsla ging. VIII. [Scheveningenprijs. Opgeko men „Little Jug", „Banstead" en „Warda." Uitslag: 1. „Warda," 2. Banstead, 3. „Little Jug." Deze rit was belangwekkend. „Banstead" reed met een canul in de luchtpijp ter bevordering van de ademhaling.) Bij afwisseling vielen dengeheelen middag regenbuien. Bij den Zondag te Antwerpen ge houden internationalen zwemwed strijd voor het kampioenschap van België over 1000 meter, heeft de heer J. D. Bloemen van Amsterdam de overwinning behaald. „Nimrod." De Nederlandsuhe Jachtvereeniging „Nimrod" hield Zaterdag haar jaar- iijksche algemeene vergadering te 's-Gravenhage. In plaats van jhr. Ch. Van de Poll werd tot iid van het Hoofdbestuur gekozen de heer R. De Favauge. Besloten werd, aan HH. Gedepu teerde Staten van verschillende pro- Evelyn stak haar hoofd door het portier en mevrouw Gor don drukte een kus op haar gelaat. De locomotief slaakte een doffen zucht bij wijze van waarschuwing, Evelyn deed eenige schreden achteruit en staarde weldra de lichten van den in beweging zijnden trein na. HOOFDSTUK XXIII. Shadley. „Goedenmorgen heeren," riep Orler uit en deze algemeene groet gold Totton, Dick en den klerk. „Welnu mijnheer For syth," voegde hij er bij en volgde Totton naar diens parti culier vertrek, „hebt u miss Oliphant gesproken? Een treu rige zieke. Wat is gezondheid toch een onwaardeerbare schat, mijnheer Forsyth." „Miss Oliphant heeft eene zonderlinge geschiedenis ver teld," antwoordde deze en wreef haastig zijne handen tegen elkaar, toen hij tegenover zijn bezoeker plaats nam, terwijl Dick in dreigende houding achter hem bleef staan. Dick had namelijk het volgende bij zich zelf besloten. Totton kon eerst nog eens eene poging aanwenden maar Orler zou met het kostbare document in zijn zak Castlebridje niet verlaten. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2