het Schermconcours" Mnciën, waar een jacbtfonds bestaat, (een request te richten ter bekoming van toestemming tot het openen der acht op patrijzen op 31 Augustus aanstaande. Tevens werd besloten tot het hou den van een nationale jacht Field Trial, in het begin van October e. k., welke [ook voor niet-leden der Ver eniging toegankelijk zal zijn. Soliermconcours. Zaterdag werd te Hoorn „Groot Nationaal geopend. De prijswinnaars waren voor degen: le prijs J. H. de Boer van „Door jetening sterker", Amsterdam2e pr. f. van Donselaar van „Voor Vader- and en Koning", Haarlem, en 3e pr. Jtee3 van „Door oetening sterker", te Amsterdam. In den wedstrijd schoonschermen, behaalde de heer T. A. Boeree van „Voor Vaderland en Koning" te Haar lem den eersten prijs. Bij den wedstrijd op geweer en sa bel, die Zaterdag om 6 uur een aan vang nam, werden de prijzen als volgt gewonnen Geweer, le prijs Knoop Amster dam, „Door oefening sterk", 2e pr. Paulen, d.d. schutterij, Haarlem, 3e pr.Janssen, „Minerva", Leiden. De uitslag van den wedstrijd sabel was: le prijs Papie van „Concordia", Amsterdam; 2e prijsD. Teekens van „Voor Vaderland en Koning," Haar lem; 3e prijs Paulen d.d. schutterij Haarlem. Zondag werd de korp3wedstrijd voortgezet. De schermvereeniging der d.d. J schutterij te Haarlem behaalde in den korpswedstrijd, degen den Sden prijs. De aangekondigde cricket wedstrijd tU88chen „Nederland" en „Koloniën", 'welke Zondagmiddag te Heemstede plaats zou vinden, kon wegens het slechte weder niet doorgaan. Koloniën, Een van den resident van Soera- baja, onder dagteekening van 5 Juni ontvangen bericht, meldt, dat tenge volge van bet binnendringen van het zeewater in de uitmondingsgeul van de Solo-rivier 461 bouw padi- aan plantin gen, beboorende tot 14 dessa's in de afdeeling Sidajoe over stroomd en geheel mislukt zijn. Van den resident van Tegal is de mededeelingontvangen,dataen3nJuni 75 bouw met polowidjo beplante gron den in bet onderdistrict Oeloedjami, district Ejomal afdeeling Pamalang zijn overstroomd; Aan een van den resident van Ban tam ontvangen bericht wordt deme- dedeeling ontleend, dat tengevolge van zware regens op den 7en en 8en Juni, de dessa's Karangtengak en Bodjonegara, gelegen in het district Tjilegon van de afdeeling Anjer, on der water gezet werden, terwijl voorts Petjeic en Grogol en eenige in het zelfde district gelegen bruggen zwaar beschadigd werden, tengevolge waar van de communicatie eenigen tijd gestremd was. Een bij den Resident van Bantam ingekomen rapport van den Assistent- Resident van Lebak, meldt dat in den nacht van 2 op 3 Juni te Goenoeng Kentjana en Rangkasbetoeng hori zontale schokken van aardbeving werden waargenomen, welke 2 i 3 seconden aanhielden en waarvan de richting van Noord naar Zuid was. Van het Gewestelijk Bestuur der residen tie Preanger-Regentschappen is de mededeeling ontvangen, dat in den nacht van 2 op 3 Juni te Tjit- joeroeg, afdeeling Soekaboemi, een horizontale schok van aardbeving werd gevoeld in de richting van Oost naar West. Blijkens een van het Gewestelijk Bestuur der residentie Preanger- Regentschappen ontvangen bericht zijn in den middag van den len Juni, tengevolge van hevigen wind, gepaard met zware regens, in eenige dess gelegen in het district Tjitjoeroeg, afdeeling Soekaboemi, 11 inlandsche woningen en 11 padi-schuren omver- gewaaid en werden voorts een aantal vruchtboomen ontworteld. PARAMARIBO, 30 Juni. Uit de Argosy neemt de West-Indiër het bericht over, dat eene deputatie van planters zich tot den gouverneur heeft gewend, ten einde van het Be stuur steun te erlangen in den ongelij ken strijd welken de rietsuiker-cultuur tegenover de beetwortel-cultuur heeft te voeren. „Wij vernemen uit Suriname, zoo schreef de Argosy, dat de suikerplan ters van die kolonie op het punt [zijn rijk wil nvoeren. waren om eene audiëntie van den gouverneur aan te vragen, ten einde 's gouverneurs hulp in te roepen tot het doorworstelen der tegenwoordige crisis van de suikerindustrie. Als middelen tot eenig redres wen- schen zij remissie van de personeele en van de geneeskundige belasting; of een kosteloozen aanvoer van Indi sche immigranten; of ook vrijen invoer van suiker, rum en melasse in Hol land, eene concessie welke het Hollandsch gouvernement maar niet voetstoots zal geven, vermits de accijns op suiker in Holland onge veer 80 per ton bedraagt. Onze or- respondent wijst er op, in verband met den tegenwoordigen toestand van den landbouw in de kolonie, dat cacao, een der hoofdbronnen, thans een lagen prijs opbrengt; alhoewel in lang verloopen tijden de opbrengst nog lager was en niettemin deze de kosten dekte en bovendien eene kleine winst voor den planter over bleef. Liberia koffie echter is, alhoewel deze door den gouverneur en verscbei-» der.e kolonisten als een belangrijken factor van de toekomstige welvaart der kolonie wordt beschouwd, als ge ïntroduceerde plant van te recenten tijd dan dat op hare waarde met zeker heid mag worden afgegaan. Naar mijne meening, zegt de correspondent, is de plant niet van zoo krachtigen aard als de Arabische soortzij is meer onderhevig aan de wisselingen van het seizoenen om wel aan te slaan behoeft zij een rijken lossen bodem met een wel gedraineerden steenaehtigen ondergrond, voor waarden welxe zeer moeilijk in Su riname of in Demerara te vinden zijn." Uit Tanger komt het bericht, dat te Saffi (Marokko) de toestand zeer ongunstig is en tot ernstige onge rustheid aanleiding geeft. Een talrijk leger der opstandelin gen is in de nabijheid dezer stad bijeen. Men verwacht weldra een ge vecht Alle zaken staan stil en de winkels zijn gesloten. Saffi iB i ene der havens aan de noordwestkust van Marokko. De stad, die 12.000 inwoners telt, is versterkt. Naar men weet, ligt de Sultan van Marokko nog steeds overhoop met de weerspannige Mooren-stammen in het noord-westen van zijn rijk. Te oordeelen naar dit telegram, is deze opstand derhalve nog niet bedwon gen, ondanks de gunstige verzekerin gen, welke daarover door de Marok kaansche regeering onlangs zijn ge- Politiek Q,verzicht. In 510 van de 670 districten in het Vereenigd Koninkrijk is nu de uitslag der verkiezingen bekend, die deze week zullen eindigen. Tot dusverre zijn gekozen 293 conservatieven, 5-5 liberale unionisten, 104 liberalen, 51 anti- parnellieten en 7 parnellieten. Het bericht van het Berliner Tage- blalt uit Fez, dat de zaak Rockstrob om welke een duitsch eskader naar Marokko is gegaan, reeds was bijgelegd, wordt deor de Norddeutsche Alg. Z. tegengesproken, blijkbaar uit officieele bron. Het verkeerde bericht kwam in de wereld door het vertrek van den duitscben tolk uit Fez. De reden voor dit vertrek was echter, dat de tolk aan koorts leed. Volledige voldoening voor bet vermoorden van Rockstroh is tot hiertoe nog geenszins verkregen. Veeleer was de laatste verklaring der Marokkaansche regee ring onbevredigend, zoodat aan deze thans door den keizerlijken gezant te Tanger, onder nadrukkelijke heen wijzing op de aanwezigheid van een Duitseh eskader, een laatste termijn is gesteld. Van het inzicht dsr Marokkaansche regeering staat te hopen, dat zij door zonder voorbehoud op de Duitsche eischen in te gaan, verdere maatregelen overbodig zal maken. Intusschen zal wegens de plaatselijke omstandigheden en den verren afstand haar antwoord te Berlijn niet dan na verloop van 14 dagen bekend kunnen zijn. Zaterdag was het weer een rumoe rige zitting, die de italiaanscbe Kamer hield. De zaak Cavalotti kwam nml. weer aan de orde. De radicale afgevaardigde Imbriani vroeg, wat de regeering na de open baarmaking van Cavalotti's nieuwe beschuldiging zou doen. De heer Crispi en de minister van justitie verklaar den, dat de regeering meende, deze vraag onbeantwoord te moeten laten. Toen riep Imbriani uit: „In deze Kamer zijn de aangeklaagde en de aanklager tegenwoordig 1" ,Neen" antwoordde Crispi kalm „niet de aanklager, maar een lasteraar." De heer Cavalotti wilde toen op Crispi losstormen en riep uit„Nie mand heeft het recht, mij een lasteraar te noemen, zcolang de rechtbank geen uitspraak heeft gedaan I" Er ontstond toen weer een verschrik kelijk rumoer De voorzitter voorkwam echter ernstiger ongeregeldheden, door onmiddellijk de zitting te sluiten. Er is een officieel stuk openbaar gemaakt betreffende den Siberisehen spoorweg, waarin wordt medegedeeld dat tot dusver een vierde gedeelte van de gezamelijke hoofdlijnen aan gelegd ie, waarvoor eene som van 43.4 millioen roebel is uitgegeven. Bij den aanleg waren 70.225 personen werkzaam. Voor het verkrijgen van het noodige getal arbeiders zijn maat regelen genomen. De kosten bleven beneden de raming. De Czaar heeft zijne tevredenheid over de vorderin gen van het werk betuigd. De turksche Porte heeft, volgens een ü!m<er-telegram uit Konstanti- nopel, aan de Engelsche, Fransche en Russische gezanten doen weten, dat zij binnenkort een plan van her vormingen zal overleggen, die de sul tan in ie Aziatische provincies van De laatste berichten uit Cuba lui den weer iets gunstiger voor Spanje. Uit alles bl ;kt, dat Spanje alles in het werk zal stellen om deze rijke kolonie, den „parel der Antillen" niet voor zich verloren te doen gaan. Den spaanschen generaal Navarro is het gelukt zich met de troepen van Martinez Campos te Bayamo te ver eenigen. Als gevolg van die vereeni- ging werd een beslissende strijd ver wacht. De bladen te Havana deelenmede, op grond van aldaar uit Santiago ontvangen berichten, dat maarschalk Martinez Campos den 13den Juli te Valenzuela met goed gevolg het hoofd heeft geboden aan den aanval der Cubanen. De troepen van den maar schalk telden 1000 manschappen, terwijl de Cubanen 7000 man sterk waren. De Cubanen verloren in dezen strijd 500 man, waaronder de aanvoerders Rabi, Goulet, Moucado en Machado. Vijf der andere Cubaansche aanvoer ders werden gewond. De Spanjaarden verloren 70 man. De luitenant-kolo nel Sotomayor en twee andere offi cieren werden gewond. Gemengd Nieuws. Eene receptie. Zaterdag namiddag is jhr. Van PesteJ, de nieuwe Nederlandsche ge zant te Brussel, door Koning Leo pold II op het paleis Brussel met groot ceremonieel ontvangen. Met een hoMjtuig werd de gezant van het Hotel de France afgehaald, en door den generaal-adjudant des Ko- nings de Wijckereloot naar het pa leis geleid. Daar werd de gtzant aan den Koning voorgesteld door den heer de Burlet, minister van buiten- landsche zaken. Het onderhoud tusschen den sou- verein en den gezant was zeer har telijk. Leopold II liet zijne hulde aanbieden aan Koningin Wilhel mina en de Koningin - Regentes en verkondigde den lof van baron Gericke van Herwijnen, denvoorma- ligen gezant. Hij constateerde de vriendschappelijke betrekkingen tus schen Holland en België en uitte de beste wenschen voor het geluk der Koninginnen en den voorspoed van Nederland. Het onderhoud duurde een half uur. Jhr. Van Pestel droeg het kruis van officier der Leopoldsorde. Een zonderlinge meeting. De heer Leonard Courtney, een der leider3 van de Engelsche Unio nisten, heeft, naar de „Manchester Cou rier" mededeelt, een verkiezingsrede voering gehouden, onder omstandig heden zooals er slechts zelden voor komen. Op zijn verkiezingstccht zou bij ook spreken voor de visscners van Portwrinkle. Doch toen hij in dat dorpje aankwam, vergezeld van zijne eehtgenoote, vernam hij dat alle vis- schers in zee waren. De heer Court ney wilde zijn voorgenomen meeting opgevenmaar zijn vrouw bracht hem op een ander denkbeeld. Beiden na men plaats in een boot en lieten zich naar de visschersvloot van Portwrin kle roeien. En daar, op de golven der zee, staande in zijn bootje, hield de heer Leonard Courtney zijn ver- kiezingsspeech tot de kiezers. Dit gaf natuurlijk aanleiding tot grappige tooneelen, teen deviBschers den ondernemenden candidaat vragen gingen stellen en poogden een motie van vertrouwen in hem instemming te brengen. En de beste belooning voor den heer Courtney was, toen hij zag hoe een radicaal kiezer het mani fest van zijn tegenstander verscheurde en in de zee wierp. Door een besluit van den Franse hen minister van justitie is een gevangene, Reynier geheeten, die tot levenslan gen dwangarbeid was veroordeeld welke straf later werd veranderd in 15 jaar, ontslagen na elf jaar gevan- genisstraf te hebben ondergaan. Het is namelijk gebleken, dat de onge lukkige onschuldig was aan het hem ten laste gelegde: moord op een ze venjarig meisje. De ware dader werd nimmer gevonden, doch door een be schuldiging werd Reynier voor den moordenaar aangezien. Men verzette zich tegen zijn arrestatie en om volks- oploopen te voorkomen begaf zich Reynier, overtuigd van zijn onschuld, in den nacht naar Toulon om zicH in handen van de justitie te stellen. Wat hij niet gedacht had gebeurde de rechter achtte het bewijs eu veroordeelde hem. De bekende romanschrijver Rider Haggard, die conservatief candidaat is voor het Engelsche Lagerhuis in East-Norfolk, is Vrij dar op een ver kiezingstccht door eene woedende menigte aangevallen, die hem met steenen wierp. De candidaat vluchtte in een hotel, waar men hem ging be legeren. Met hulp van de politie eerst is hij ontzet. Plasregens hadden Donderdag de rue Vivienne te Parijs in eene rivier veranderd, tot wanhoop van eene dame, die, zonder rijtuig, de straat over moest steken. Een jonge, sterke Engelschman, die voorbij komt, ziet het geval, neemt de dame als een kindjein zijn forsche armen, draagt haar naar de overzij, zet haar neer en groet beleefd. Onbeschaamde 1 roept de dame uit tot dank. De jonge Engelschman antwoordt niets licht de dame weer op in zijne armen, zet haar op het andere trottoir weer neder, groet nog eens en gaat door. Een afschuwelijke moord. Een verschrikkelijke misdaad is te Plaiston ontdekt. Twee knapen van 13 en 12 jaar hebben hunne moeder, de 37-jarige eehtgenoote van een scheeps hofmeester, door een messteek in het hart verwond. De ongehoorde afschuwelijke daad was reeds eenige dagen geleden gepleegd; de ontaarde jongens hebben haar echter negen dagen lang weten te verbergen door alle bezoesers van het huis verwijderd te houden. Zij gebruikten in dien tijd het middagmaal naast het lijk hun ner moeder en brachten daar ook de nachten door. Een familielid van de vermoorde, die reeds voor de tweede maal werd afgewezen, kreeg achter docht, diong het huis binnen en aan schouwde daar een verschrikkelijk tooneelde twee knapen, zittende naaat het in ontbinding verkeerende lijk hunner moeder. Terwijl het ver schrikte familielid de politie waar schuwde, sprong de jongste der kna pen uit het raam en wist te ont komen. De oudste, die zwakke geest vermogens schijnt ie hebben, ver haalde, dat hij de misdaad gepleegd had op aanraden van zijn jonger broertje, die dikwijls door de moeder bestraft werd. Te Rijsel is op zonderlinge wijze aanleiding ontstaan tot een duel. Een kolonel bij de infanterie was aanwezig in de zaal waar zijn zoon examen deed voor doctor in de letteren. Toen de examinandus onvoldoend antwoerd gaf op een vraag van den hoogleeraar maakte döze hem hierover eenige opmerkingen. De vader kwam hier tegen op, wat den hoogleeraar aanlei ding gaf tot een terechtwijzing van den kolonel, aangezien geenerlei op merking van het publiek in de zaal geduld kon worden. Het eene woord lokte het andere uit eu zoo werden ten slotte de kaartjes gewisseld. Men doet alle moeite om beide partijen van hun voornemen om te duelleeren af te brengen. Zaterdag zijn tien huizen te Brüx ingestort en gedeeltelijk door de vlammen vernieldnog meer huizen loopen gevaar. Tien personen worden vermist. Brüx is een klein mijnwerkersstadje in Boheme, gebouwd op een terrein waarvan de ondergrond door talrijke kolenmijnen is uitgehold. Deze mijnen waren onlangs vol water geloopenen ten gevolge daarvan kwam er Vrijdag nacht werking in den grond. Dertien huizen, waaronder het grootste hotel van de plaats, zijn daardoor ingestort en men vreest dat het hierbij niet zal blijven. De Spaansehe generaal Fuentez, die voor eenigen tijd den Marok- kaanschen gezant te Madrid aanviel, zal niet gerechtelijk worden vervolgd. De geneesheeren verklaarden, dat deze hoofdofficier wegens den toe stand zijner geestvermogens niet als toerekenbaar kan worden beschouwd. De generaal wordt nu in een krank zinnigen-gesticht verpleegd. Da begrafenis van Stamboeloff'. Zaterdagmiddag is Stamboeioff's lijk bijgezet in de kathedraal te Sofia. Velen hebben nog een laatst be zoek gebracht in Stamboelofi's huis, waar het stoffelijk overschot, met bloemen en kransen bedekt, was neer gelegd. Stamboeioff's vrouw en moe der waren bij het lijk gezeten. Het verband was van het hoofd afgeno men, de vreeselijke wonden waren zichtbaar. Verscüeidene vrienden van den doode bleven dag en nacht in het huis van rouw. T»1 van deputa ties werden verwacht. In de straten was de annonce der familie nu aan geplakt. Georgief, gewezen secretaris van Panitzo die in 1890 wegens een aanslag op het leven van prins Fer dinand is doodgeschoten is in hechtenis genomen, en moet hebben bekend schuldig te zijn aan den moord. Toefektsjiëf is weer gevangen genomen. Ook een Macedoniër, Atha- na genoemd, die onder verdenking staat. Vorst Ferdinand heeft een uitvoe rig rescript aan den minister-presi dent Stoiloff gericht, waarin hij de zen gelaat zich te onthouden van deelneming aan Stamboeioff's begra fenis, met het oog op de verfoeilijke aanvallen waaraan de regeering bloot staat. Te twee uur Zaterdag had de be grafenis plaats onder een aanzienlij- ren toevloed van belangstellenden. Er waren 300 kransen,,waaronder van den keizer van Oostenrijk, den koning van Rumenië, koningin Victoria en de prinsen Henri en Joseph van Battenberg. Het corps diplomatique bevond zich in den stoet, waarbij zich verder tal van döputatiën van vereenigingen hadden aangesloten, maar geen enkel officieel persoon. De stoet hield stil op de plaats waar de moord is gepleegd. Petkofl' hield daar een lofrede op Stamboeloff. Toen hij zeide dat deze was gevallen door de hand van betaalde moorde naars, riep een stem uit de menigte „Gij liegtEr ontstond een gewel dige paniekverscheiden personen geraakten onder den voet. De politie verstelde de orde, en de stoet ver volgde zijn weg. Dit incident schijnt ernstiger gevol gen gehad te hebben dan men eerst vermoedde. Het kerkhof was door militairen afgezet. Toen de kist in den kuil werd nedergelaten, moest de schreeuwende en fluitende menigte door de gendarmerie uiteen gejaagd worden. Buiten het kerkhof werd met muziek en vaandels een be tooging gehouden ter viering van den dood van Stamboeloff. Aan de graven der gevonnisden in het pro ces wegens den op Beltcheff '^pleeg den moord werden heftige rede voeringen gehouden, met name door den directeur van het bureau der Kamer. Scheepsramp. Zaterdagnacht zijn ter hoogte van het eiland Tino, bij Spezzia, de Itali- aansche stoomschepen Ortegia en Maria P. in botsing gekomen. De Maria zonk 148 opvarenden verdron ken. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur Indien u in uwe qualiteit vermeent uwe lezers te moeten opmerken, dat „mannen uit één stuk" wel eens kon den blijken te bestaan uit tal van los in elkander sluitende deelen, daar zal menigeen u mogelijk dankbaar voor wezen, vooral als u daartoe aanleiding hebt, zooals het geval geweest is met eene correspondentie in Ons Belang,het bekende orgaan van E. H., waarin mijne candidatuur voor den gemeente raad besproken werd. Maar wanneer de Heer van Deurzen een inzender in het Haarlemsch Han delsbladschrijvende onder de initialen X. Y. Z., zoo het het schijnt insinueerend met mij ideutifieert, dan neem ik de vrijheid genoemden Heer op grond van zijn ingezonden stuk in uw blad van 16 dezer, zonder na der bewijs niet competent te mogen achten tot oordeelen zooals hij deed. U dankzeggende voor de opname Hoogachtend A. RESINK. Mariénbad19 Juli 1895. Ik heb bedoeld ingezonden stuk niet gelezen maar durf toch vermoe den, dat de Heer v. D. „betamelijk" bedoelt als hij „fatsoenlijk" neer schrijft. Vervolg Stadsnieuws. De eerste) handappelen zijn alhier ter markt gebracht door Gebr. Plantjé. Inbraak. Zondagnamiddag is d< or een fami lielid ontdekt, dat was ingebroken ten huize van mevrouw de wed. W. H. Hubrecht—Bienfait, woonachtig aan het Naseauplein no. 8, hoek Nieuwe Gracht, die sedert eenigen tijd in het buitenland vertoeft. Bij onderzoek, in

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3