op het hoofd toebracht, ten waarvan deze overleed, voor de Airon- dissements-Rechtbank alhier terecht staan. Aanvangende heden is ingelascht trein no. 83, te 8.14 uur voormiddag van Amsterdam naar Zandvoort ver trekkende. De trein die te 7.13 nur van Zand voort naar Haarlem vertrok, loopt onder No. 84 thans door naar Am sterdam; vertrek van Haarlem 7.37 uur. De kapitale bouwmanswoning „de President" aan de hoofdvaart te Haar lemmermeer met ruim 60 H. A. wei en bouwland is in bod gebracht op slechts 135,800. Dezomerpaardenmarktzal te Hoofd dorp gehouden worden op morgen (Vrijdag). Te Aalsmeer zullen oefeningen met uitleggers op de Westpias worden gehouden, waartoe met ingang van Vrijdag 4 officieren en 21 manschap pen zullen worden ingekwartierd. BINNENLAND, Naar thans met zekerheid kan wor den gemeld en dit in weerwil van tegenstrijdige berichten zullen beide Koninginnen binnen korten t^jd een bezoek brengen aan de Ten toonstelling te Amsterdam. Het is alleen niet zeker, dat dit bezoek nog in deze maand zal geschieden, zooals aanvankelijk werd verwacht. Woensdagmiddag 12 uur werd te Utrecht het stoffelijk overschot graf waarts gebracht van den heer A. H. DÖrr, voorzitter van het centraal- bestuur van den Ned. Bond van spoor- en tramwegpersoneel „Steeds Voorwaarts", en oprichter van het „V olkskoffiehuis" op deNieuwe Gracht aldaar. Een talrijke stoet vergezelde het Btoffelijk overschot. Daaronder waren vertegenwoordigers van de voornaam ste af deelingen der genoemde Veree- niging, alle met hunne banieren. Vóór den lijkwagen gingen represen tanten der afd. Utrecht met hun ba nier. In den stoet zag men voorts de afgevaardigden en banieren van de afdeelingen Maastricht, Leeuwar den, Groningen, Arnhem, Hengelo, Tilburg, Zwolle, verder afgev. met de banier van de Tabaks- en Sigarenbew. vereeniging. Op 't kerkhof werd gesprokenhet woord gevoerd achtereenvolgens door de hh. van Kul (Rienzi), Hofland uit Haarlem, van Helsdingen uit Rotterdam, de Vries uit Utrecht en mr. P. J. Troestra uit Utrecht. Ten slotte werden een paar cou pletten van 't Vrijheidslied gezongen, waarna een der familieleden dank zei voor de eer, den overledene be wezen. Een groote menigte, waaronder vele ambtenaren en beambten der spoor wegen, was op 't kerkhof bijeen. Intern. Wedstrijd van Voe dingsmiddelen en Hygièae, Amsterdam, 1895. Had het Uitvoeren Comi'é der In ternationale B ikkerij-Tentoonstelling, verleden jaar te Amsterdam gehou den, een paar maanden voor de ope ning het verlieB te betreuren van zijn voorzitter, vader Siemons, ook aan het Eere-Comité van den Internatio nalen Wedstrijd van Voedingsmid delen en Hygiëne, welke van 31 Augustus tot 2 October daar in het Paleis voor Volksvlijt zal plaats hebben, is een lid ontvallen, en wel door het overlijden van Z. E. den heer Tahir Bey, te Konstantinopel, oud-adjudant van sultan Abdul-Azis, en ridder der orde van den Neder 1. Leeuw. In diens plaats is benoemd de heer H* C. Funke, voorzitter van den Ned. Bakkers-Bond. Bovendien is in dit comité benoemd de heer A. Kreunen, verleden jaar Penningm. der Bak kerij-Tentoonstelling. Eindelijk is tot gedelegeerd Commissaris benoemd de leer J. Borgerhoff van Sassem, die verleden jaar dezelfde functie uitoefen de bij de Bakkerij-Tentoonstelling. Waren reeds een paar weken ge leden een agent naar Italië en een ander naar Duitschland vertrokken, om daar in het belang der zaak werk zaam te zijn, thans bezoekt een derde agent met gelijk doel Frankrijk. Verscheiden groote firma's, zoowel uit het binnen- als uit het buiten land hebben bereids plaatsruimte be sproken. Aan den grooten Wedstrijd zullen nog verschillende, nader bekend te maken, tijdelijke wedstrijden worden toegevoegd, terwijl in den tuin van het Paleis nog een aantal attracties gevonden zullen worden. Het aangename zal dus gepaard worden aan het nuttige. De Mij. tot Exploitatatie van Staats spoorwegen en de Hoü. IJzeren Spoor weg Mij. hebben, onder de gewone bepalingen, kosteloozen terugvoer van goederen van den Wedstrijd toegezegd, voor zooverre die op de heenreis hare lijnen zijn vervoerd geworden. Verschillende ernstige plannen en voornemens zijn nog in studie. De termijn tot aanvrage van plaats ruimte blijft nog open tot 15 Augustus. Uit de pers. Na den hoofdinhoud van mr. Treub's artikelen over de vermoedelijke op brengst van het nieuwe personeel te Amsterdam te hebben medegedeeld, zegt De Tijd Nu wij kennis genomen hebben van het door mr. Treub geleverde dege lijke betoog in zijn geheel, ontzinkt ons de moed tot het maken van op- oi aanmerkingen, zooals aanvankelijk in ons plan lag. Wel zou hier of daar wellicht nog iets te vragen overblijven, doch wij zien geen kans, op de juistheid der gemaakte becijferingen en de daaruit getrokken conclusiën iets van belang af te dingen. De vraag is thans, of de minister van financiën dit zal kunnen. Gemakkelijk zal dit zeker niet gaan. Kan Z.Exc. het niet dan mag dunkt ons van de aabneming van zijn wetsvoorstel geen sprake wezen, tenzij vooraf éen van beiden hebbe plaats gehadvoorziening in den nood der gemeentelijke financiën, zóo dat de groote gemeenten in staat worden gesteld de schade, welke haar dreigt, te dragen, zonder tot een exorbitante opdrijving der opcenten op het per soneel of tot een aanzienlijke verhoo ging der nu reeds bovenmate druk kende hoofdelijke omslagen over te gaan. Of wel omwerking van het thans ingediende ontwerp tot herziening van het personeel op zoodanige wijze, dat daaruit het groote euvel, door den heer Treub aangetoond, worde weggenomen. De financieele toestand van veel grootere gemeentenvan Amsterdam in de eerste plaats is nu reeds treurig te noemen. Dien toestand wetens en willens nög slechter te maken, de finanoiën der.- groote ge meenten zooals de heer Treub zich uitdrukt van den wal in de sloot te helpen, zou van den financieelen wetgever een onvergeeflijke fout wezen. Zelfs het grootste ongeduld, om tot de vurig verlangde uitbreiding van kiesrecht te geraken, mag in ons oog niet tot motief of voorwendsel strek ken, om ondoordacht een belasting wet te drijven, welke gevolgen zou medebrengen als die welke door den heer Treub worden aangewezen. Evenredige sohoolgeldhefflng. Woensdag heeft de amsterdamsche gemeenteraad eene beslissing geno men in zake de voorstellen van het raadslid C. H. den Hertog, a tot in voering eener evenredige schoolgeld- heffing aan de Middelbare scholen, en b tot het zenden van een adres aan Regeering en Vertegenwoordiging, houdende verzoek om de willekeurige verdeeling van Rijk's steun aan de verschillende Hoogere Burgerscholen te vervangen door een stelsel van subsidieering naar redelijken .maat staf. De voordracht werd aangenomen met 20 tegen 7 stemmen, nadat eerst nog was goedgekeurd een amendement van den heer Den Hertog, waarbi; leerlingen der hoogere burgerschoo met 3 j. e. die esn, naar net oordeel van B. en W., zeer voldoend eind examen hebben afgelegd, naar de Handelsschool of de Hbs met 5j. c. kunnen overgaan voor zoover de ouders gerekend worden een inkomen te hebben niet boven 5100 gld., tegen het schoolgeld, dat op de Hbs. met 3 j. c. van hen geheven werd. Vooral ten aanzien der Handelsschool bleek deze uitzonderingsmaatregel wensche- lijk, omdat aldaar het minimum schoolgeld van f 100 voor vele ouders al te zeer bezwarend zou worden en de school het karakter zou krijgen eener luxe-inrichting, wat zij met het oog op de vorming ook van kantoor bedienden niet hebben mag. Ter ken- schetsin:' van de nieuwe verordening laten wij hier volgen den maatstaf waarnaar, te beginnen met het school jaar 1895/6, het schoolgeld zal worden geheven op de H. B. S. voor jongens met 5j. c. Het minimum is f60 bij een inkomen beneden f3500. Verder is de regeling aldus: a bov. f 3,500 t. en m. f 4,200 niet 1200 Kg. ijzererts geladen bak in het ruim en verpletterde den werkman Verschure, terwijl de werk man De Lange een arm en een been brak. De zoon van Verschure was getuige van het ongeluk. Omtrent het vergaan van den log ger M. A. 31 wordt uit Maas sluis gemeld. 7 Mei 11. vertrok deze logger, ge naamd „Rotterdam", schipper H. de Vos, naar zee ter haring- en beug vaart, met eene bemanning van 13 koppen, waarvan 1 woonachtig te Ter Heide, 1 te 's-Gravenzande, 1 jongen te Oostvoorne, 1 jongen van Rotterdam en de overigen* van Maas sluis. Sedert eenigen tijd maakte men zich zeer ongerust over het uitblij ven van dit vaartuig. Thans echter heeft men zekerheid van het veron gelukken van den logger, daar vol gens mededeeling van schipper De Ligt van den Vlaardingschen logger „Maria" op 16 Mei ter hoogte van Doggersbank deze zelf, 2 bommen en de „Rotterdam" door een geweldige grondzee werden overvallen. Van de „Maria" werd alles aan dek wegge spoeld, de bommen bleven behouden, doch de „Rotterdam" werd niet meer gezien. Door dit onheil wordt onze haven zwaar getroffen, want 5 weduwen en 17 weezen blijven achter. De betrokken reederij heeft aan vankelijk op flinke wijze de nagelate nen gesteund;;eene uitkeering, echter niet groot, uit het visschersfonds zal plaats hebben, doch bij zulk eer groot onheil kan slechts de alge- meene liefdadigheid afdoend helpen. Bij Nijmegen is de bliksem in een huis geslagen. Het huis verbrandde. Eene som van f 360 aan bankpapier ging daarbij verloren. vaniseerd ijzerdraad werd op ver scheidene plaatsen vanéén gereten en gloeiend gemaakt, terwijl het kompas geheel onbruikbaar werd. Alle opvaren den kwamen met den schrik vrij. Door de circa 40 passagiers wordt de kalme houding van den kapitein en de ove rige bemanning der Heemstra ten zeerste genoemd. 5,100 5.600 6,200 7,500 8,300 9,100 n h 4,200 70 5,100,, 80 5,600,, 90 6,200 100 7,600 8,300 1,100 „10,000 „180 „10,000„200 Van iemand die onbekend wenscht te blijven, is f 10.000 ontvangenvoor het nationaal fonds tot ondersteuning van de nagelaten betrekkingen van in Indië gevallen militairen. De Nederlandsche Bell-Telephoon- Maatschappij zal dezer dagen een voorstel omtrent de exploitatie van de telephoon te Rotterdam bij het gemeentebestuur aldaar indienen. De abonnementsprijs zou goedkooper zijn dan indien de voorstellen omtrent gemeentelijke exploitatie worden aan genomen. Door den Rotterdamsohen commissa ris van politie, den heer W. F. Leyds, is met den heer Johs. van Wotki, in de woning van laatstgenoemde aan den Stationsweg te Rotterdam een on derzoek ingesteld, hetwelk aan het licht gebracht heeft dat er, behalve de effecten, niets ontvreemd is. De bijouterieën, waarvan de ledige étuis gevonden, zijn niet ontvreemd en be vinden zich in het bezit van den recht hebbende. Een vree8elijk ongeluk gebeurde Dinsdagnaeht omstreeks 3 uur in de Rijnhaven te Rotterdam. Door het breken van den remmer stortte een Gezonken. ^Woensdagmorgen is de door de Oceaan gesleept wordende baggermolen IJmuiden I komende van Brunsbüttel, van den aannemer L. Kalis te Slie- drecht op ongeveer 1000 M. benoorden het jNoorderhoold bij den Hoek van Holland in zee gezonken. Het wrak ligt op 6 M. onder laagwater en is voor de groote vaart niet hinderlijk. Het lek springen tengevolge van de ruwe zee is de oorzaak van het ongeval. Vanwege het loodswezen is reeds eene wrakton op de plaats gelegd. Dinsdagnacht zakte het water in de Hoogeveensche vaart te Meppel plotseling een halven meter, 's Mor gens kwamen eenige schippers tot de onaangename ontdekking, dat hunne schepen aan den grond zaten en schuin lagen. Een zwaar beladen vaartuig van den heer Timmer te Meppel helde zoover over, dat het vol liep en zonk. Daar het water nog steeds wegvloeide, werd een onderzoek ingesteld naar de oorzaak en toen bleek alras, dat de schotten van de waterleiding van de Meppelersluis openstonden. Men denkt aan kwaad willigheid. Gelukkig dat de oorzaak spoedig werd ontdekt, wijl anders de vaarten onbevaarbaar zouden zijn geworden. De sluiswachter te Rogat (gemeente De Wijk) liet spoedig water naar Meppel los, waardoor de Hoogeveensche vaart weder 20 c.M. De stoomboot Heemstra, Dinsdag te Harlingen van Amsterdam aange komen, werd dien ochtend circa 10 uur, stoomende tusschen Hoorn en Marken, door den bliksem getroffen. Een der stengestaggen van gegal- Financieele Mededeelingen; Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 23 Juli 1895, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Amstel-Hot. Maats. 100 pCt. Helenaveen (Maats, tot ontg. en verv. der Peel genaamd.) Utrechts. Credietb. Veestallen en Vee transport (Maats. t. expl. v.) te Utrecht. Billiton-Maatsch. Ie rubr. te 's Hage Cultuur -Maatschap. „Penampean" Oblig. Java Spoorweg-Mij. te 's Hage Preanger Koffie Cul- tuur-Maatsch. „Tji- haroes Rahajoe". Aand. Groninger Tramway Maats, (eerste) AlmeloSalzbergen Spoorweg-Maats. Haarlemsche Tram- way-Maatschappij Oblig. Ie Hyp. Westland- sche Stoomtram Mij. „Eigen Hulp" afd. Zekerh. v. ambten, en beambt. (Vereen. BergbauGesellschaft „Holland" serie B Opr.-bew. Singkep-Tin Mij. Aand. Vennootsch. Neder land, maatsch. tot verz. op het leven 92 105 80 f1450. 20 99* 35 123 104X 99-/. 102 130 176. Rechtszaken. Voor het kantongerecht te Steen- wijk stond Woensdag wederom G. Stegeman, landbouwer te Staphorst, beter bekend als het Staphorster boertje, terecht wegens onbevoegd uit oefening der geneeskunde. H9t O. M. vorderde twee maanden gevangenis straf. Letteren en Knnst. De heer Dan. de Lange is uit- genoodigd dit jaar als directeur van het Conservatorium te Amsterdam zitting te nemen in de commissie, welke in het laatst van Augustus te Berlijn bijeenkomt voor de toeken ning van den Rubinstein-prijs voor piano en compositie. Koloniën, BATAVIA, 21—25 Juni. Uitreiking der Lombok decoraties- 's Morgens om 7 uur heeft den 22a Juni te Batavia de uitreiking der naar aanleiding van de expeditie naar Lombok verleende koninklij ke onder scheidingen plaats gehad op het Wa- terlooplein. De Gouverneur-Gen. reed in een k la Daumont bespannen huit- ressorts het plein op; aan zijn lin kerzijde zat de waarn. legercomman dant. Aan de schaduwrijkste zuidzijde van het Waterlooplein stonden voor aan de nieuwe ridders, achter dezen de niet bij de troepön ingedeelde offi- Totton knoopte zijne jaB boven zijn kostbaar document dicht en haastte zich naar het station. Hoewel hij Dick nooit zijn eerste misdaad had yergeven, gevoelde hij nu, terwijl hij door de modderige, mistige straten reed, medelij den met hem. Hij zou bereid zijn geweest Hendry te helpen, maar wist niet hoe. Het scheen hem onmogelijk toe hem te helpen als hij hem geen nieuw hart kon geven. Niemand zou hem beletten zijn weg te vervolgen en Totton wist maar al te goed waarheen die hem zou voeren. HOOFDSTUK XXV. Besluit Tot Dicks groote verbazing en niet minder tot zijne groote geruststelling, vernam mevrouw Gordon het nieuws van zijne verloving met Evelyn, zonder er zich ontstemd over te be- toonen. „Ik kan niet zeggen, dat je mij gelukkig hebt gemaakt, Richard," zeide zij, „want niets kan mij meer gelukkig ma ken. Maar nu ik weet, dat er iemand is om Evelyn te ver zorgen, kan ik geruster sterven." „O moeder, laten wij vanavond niet van sterven spreken," riep Evelyn uit. „Als het mogelijk was om in dit huis te blijven wonen, dan zou ik gaarne nog eenige jaren willen leven," gaf zij ten antwoord en haar gelaat werd nog somberder. „Richard," zeide zij, „ik moet je nog iets zeggen. Ik ben verplicht je mede te deelen, dat er geen mogelijkheid bestaat op je huwelijk, voordat de beste jaren voor Evelyn reeds vervlo gen zijn." „Moeder," zeide Evelyn en bood Dick de hand, „moeder u behoeft Dick daaromtrent niets mede te deelen. Laat nu toch vanavond geen onaangename gedachte ons kwellen." Gedurende het diner sprak mevrouw Gordon voortdurend van Orlers rrestatie en te acht ure begaf zij zich naar de salon, spoedig door Dick gevolgd. „Mijnheer Totton komt vanavond zeker niet terug," zeide zij en nam haar gewone plaats in bij de lamp, met een roo- den kap bedekt. „Om u de waarheid te zeggen," antwoordde Dick, „had ik zijn bestaan vergoten." Deze laatste woorden werden gevolgd door een luid bellen en toen de deur openging, stond Evelyn op, vol spanning. „Nu zal het geheim worden opgelost I" riep zij uit. Totton trad ha-jstig binnen, den hoed in de eene hand, de andere uitgestrekt naar Dick, op wien hij onmiddellijk toeliep. „Forsyth," riep hij uit en zijne stem beefde; „ik wensch je geluk ik feiiciteier je van ganscher harte." „Hoe ter wereld hebt u het gehoord vroeg Dick, ver baasd welke gev-eugeide bode het nieuws van zijne verloving had overgebracht. „Het document," gaf hij hijgend ten antwoord. „Hoogst welwillend van Purser om het af te geven. Een flinke in specteur...." „Mijnheer Totton," zeide mevrouw Gordon, terwijl hij han denwrijvend hen met stralend gelaat aanzag, „als u ons iets hebt mede te deelen, wees dan zoo goed het te doen." „Inderdaad, neemt u mij niet kwalijk mevrouw. Ik heb heelemaal niet op u gelet. En ook niet op miss Evelyn. Onze vriend Forsyth is een gelukkige kerel." „Maar het papier, mijnheer Totton," zeide Evelyn. „Waarlijk ik moet zeggen, dat u iemands geduld wel op de proef stelt I" riep mevrouw Gordon uit. „Hoe ter wereld hebt u het gehoord?" herhaalde Dick, geheel verbijsterd. „Door het document zelf natuurlijk," antwoordde Totton, knoopte zijne jas los en zocht het couvert te voorschijn. „Ontvang mijne hartelijkste gelukwenschen Forsyth." „Mijnheer Totton," riep mevrouw Gordon uit en stond driftig op, „wilt u daarmee zeggen, dat het kind van Clara Smith toch dood is...." „Volstrekt niet. Gezond en wel is het, en zal het hoop ik jaren lang blijven." „Dan moet ik bekennen mijnheer Forsyth, dat ik a niet begrijp." „Wel drommels I" zeide hij, hield de leege enveloppe in zijne linkerhand, het opgevouwen papier in zijne rechter vast, „ik heb het u zoo duidelijk verteld als ik kan spreken. Wordt vervolgd.j

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2