VARIA. 1 eieren, links daarvan |de gepension- neerde ridders en eenige genoodigde dames en beeren en rechts de verte genwoordigers der dagbladpers, die voor deze gelegenheid waren geïnvi teerd door den commandant der le militaire afdeeling. Nadat de Gouverneur-Generaal met den staf de troepen geïnspecteerd had, werd de ban geopend en vervolgens het kon. besluit voorgelezen, waarbij de verschillende onderscheidingen zijn toegekend. De landvoogd nam hierop het woord en herdacht in de eerste plaats de helden van iederen rang en landaard, die hij zoo gaarne hier het eeremetaal zou hebben uitgereikt, maar die helaas hun moed, han beleid en hun trouw met den dood hebben bezegeld. Eerbiedig ontblootte de Gou verneur-Generaal bij het uitspreken dezer woorden het hooid, welk voor beeld door alle olficieren van den staf gevolgd werd; de troepen salu eerden met de wapens, de vaandels negen. Na een oogenblik van stilte hernam de landvoogd het woord en verklaar de hij zich als opperbevelhebber van land- en zeemacht geroepen om het commandeurskruis der Militaire Wil lemsorde uit te reiken aan generaal- majoor Segov, in wiens handen im mers op het oogenblik het commando over het Ned.-Ind. leger zich bevond, zoodat geen hooger autoriteit hem met het kruis kon sieren. Het woord werd nu overgenomen door den generaal Segov, die achter eenvolgens de bijoux der orde 3e kl. hechtte op de borst van den gen.-maj. Swart en van kapitein Christi <n, den riddereed afnam aan de nieuw in de orde opgenomenen, om ook dezen per soonlijk kruis en brevet uit te reiken. Al de nieuwe ridders ontvingen nu in een halven cirkel staande de ac colade van hunne actief dienende en rustende broeders; het moet voor de eenvoudige inlandcche militairen een onvergetelijk oogenblik geweest zijn, na onder den koran beloold te hebben zich ook verder als trouwe en wakkere ridders te zullen gedragen, hunne hand geklemd te voelen in die van den ver tegenwoordiger van H. M. de Konin gin, om vervolgens van den leger commandant den ridderslagte ont vangen. Generaal Segov begaf zich, vóórdat de ban weder gesloten werd, naar het midden van het plein om de troepen toe te spreken, waarvan echter ondanks des generaals flink orgaan, door den grooten afstand niets te verstaan was. Na Z.E. den Gouverneur- Generaal bedankt te hebben voor zijne tegenwoordigheid en de verzeke ring te hebben gegeven van de on vergankelijke trouw van het Indische leger aan Koningin en Vaderland, hief de generaal een hoerah aan, dat door alle militairen beantwoord werd. Hierop begon het defileeren voor de ridders, dat in de beste orde afliep zelfs het rekruten-bataljon van Meester- Cornelis, voorafgegaan door de élèves der militaire school, marcheerde alsof het uit stramme oud-gedienden be stond een veldstuk, waarvan de vurige paarden door wilden gaan, werd met bewonderenswaardige vaardigheid met een groote volte weder in de colonne teruggebracht, zonder eenige verwarring te stichten. Te half negen was alles afgeloopen. De nieuwe ridders zijn tegen elf uur door den wd. legercommandant uitgenoodigd in de militaire sociëteit Concordia, waar, naar de Java-Bode mededeelt, gezellig is feestgevierd. De benoeming van den len luite nant der infanterie H. J. de Jong tot ridder der M- W. O. 4e kl. is een nakomertje. Maar een, dat algemeen met genoegen zal worden ontvangen. Velen hebbeu met bevreemding en leedwezen den naam van luitenant De Jong gemist op de lijst der ge decoreerden, en de algemeene over tuiging dat hij zou gedecoreerd wor den, was zoo diep gevestigd, dat zijn nafam zelfs door e6n der dagbladen, volkomen te goeder trouw, werd ge noemd, en iedereen ook werkelijk gelooide, dat hij gedecoreerd was. Nu is het toen gebeurd en wel op dén dag der uitreiking hier. Mieux vaut tard que jamais I (Bat. Nbl). Uit Batavia wordt aan De Locomotief geschreven Nu telkens en telkens weder ge ruchten ^zonder eenigen grond overi gens) vernomen worden van. een expeditie tegen Karang Assem, is het niet onaardig te weten dat uit het onderzoek naar de oorzaken van het op Lombok gepleegde verraad gebleken is, hue Goesti Djilantik tot het laatcte toe den overval heeft ont raden en in een vergadering van den vorst met zijn rijkegrooten zich o. a. aldus uitlieteen ei kan even goed tegen een steen gaan vechten als net Lombok'sche Vorstenhuis tegen het Neder.andsche Gouvernement. *-olitiek Overzicht. De stand der verkiezingen in En geland is nu als volgt: Gekozen 364 unionisten, 127 liberalen, 9 parnel- lieten, 57 anti-parnellieten en 2 werk- manscandidaten. De unionisten win nen 91, de liberalen 18 zetels. Sir William Harcourt is in West-Mom- mouth gekozen. Het was alsof koning Leopold van België Woensdag eene vergoeding kreeg voor de minder aangename oogenblikken, die hij de laatste malen, dat hij in het openbaar verscheen, moest ondervinden tengevolge van de anti-schoolwet betoogingen. Toen hij Woensdag te voet verscheidene straten in Brussel bezocht om de gevels der huizen in oogenschouw te nemen, welker eigenaars deelgenomen heb ben aan het concours van gevels en artistieke versieringen, was hij overal het voorwerp van geestdriftige toejuichingen eener ontzaglijke me nigte. De Bulgaarsche premier heeft aan de vertegenwoordigers der groote mo gendheden verontschuldiging aange boden wegens het gebeurde bij Stam- boelofi's begrafenis. In welingelichte kringen wordt verzekerd, dat de op het einde dezer week terugverwachte bulgaarsche deputatie volstrekt geen fiolitieke opdracht, doch alleen in- ichtingen in te winnen had in Rub- land. Generaal Obroetsjef verklaarde aan een lid der deputatie, dat Rusland in geen geval voornemens is om leger- instructeurs naar Bulgarije te zenden immers de toestand van het bulgaar sche leger is zeer bevredigend. De Times verneemt uit Sofia, dat de bulgaarsche regeering er in ge slaagd is, gewapende benden te be letten om Macedonië binnen te drin gen. De Porte heeft aan de bulgaarsche regeering hare erkentelijkheid betuigd wegens de medewerking tot het on derdrukken van den opstand in Ma cedonië. Het gerucht als zou tusschen prins Ferdinand van Bulgarije en denbul- gaarschen premier Stojiloff oneenig- heid zijn ontstaan, zoodat een nieuw ministerie zou worden gevormd, wordt tegengesproken. Uit Christiania wordt gemeld, dat er op het oogenblik veel zekerheid bestaat, dat Noorwegen een ministerie Thome zal krijgen. De Times verneemt uit Havana, dat de regeering hoegenaamd geen tijding van Martinez Campos ontvan gen heeft ondanks het ijverigste on derzoek. Er bestaat vrees bij de re geering, dat de geheele provincie Matanzas in opstand zal komenhet blijkt dat de planters meer en meer de bevelen van het hoofd der rebel len Gomez opvolgen, welke bevelen zouden strekken om den arbeid op de plantages te staken en zoo een hongersnood in de steden te weeg te brengen. De Spaansche kommandant te Puerto Principe adviseert trouwens daartoe. De Spaansche zeeofficieren klagen, dat de vloot aan de kust werkeloos isde oorzaak hiervan is gelegen in het gebrek aan kolen en aan proviand, dat de schepen gere geld lijden. De Spaansche bladen bevatten een telegram uit Havana, naar luid waar van Maceo zich uit den omtrek van Bayamo terugtrok, toen de generaals Lachambre en Navarro aanrukten. Maceo had tevoren maar vergeefs Bayamo aangevallen. De berichten van de Filippijnen luiden iets gunstiger. Twaalf hoofden op Mindanos hebben zich aan de Spaansche regeering onderworpen. Volgens bericht aan de Times uit Tientsin, heeft Japan de on.ierhan- de ingen over een handelsverdrag met China en de uitvoering der overeen komst betreffende de ontruiming van Liautong verschoven, totdat het resul taat der verkiezingen in Engeland volledig bekend zal zijn. Japan hoopt van de nieuwe regeering van Enge land weder steun te ontvangen tegen Rusland. Duitschland heeft dezelfde voorrechten betreffende vestiging ont vangen bij verdrag, als die welke aan Engeland en Frankrijk zijn toege staan. Uit Shangai wordt nog gemeld, dat de japansche regeering als schadeloos stelling wegens het teruggeven van he' schiereiland Liautong voor ver goeding van China vraagt eene som van 7% millioen taels. GEMENGD NIEUWS. Een petroleum-trust. Uit Petersburg wordt bericht, dat door enkele bladen wordt gemeld, dat wel! ra te Parijs een tusschen de Ameri kaan sche petroleumhandelaars en de Russische kerosinemaatschappij Gebrs. Nobel aangegane verbintenis zal worden geteekend, waarbij de pe troleum handel aan de Middellandsche Zee en in Zweden en Noorwegen uit- eluitend aan de Gebr. Nobel of aan de Russische kerosine-firma's wordt overgelaten, terwijl naar het overige Europa door Rusland 35 pCt. en door Amerika 65 pCt. van den geheelen benoodigden voorraad wordt geëxpor teerd. De stad Silver-City in Nieuw Mexico is door een wolkbreuk gedeeltelijk vernield. Een hotel en een aantal woonhuizen werden ernstig bescha digd. Volgens de eerste berichten waren er dertig dooden, doch het schijnt, dat het aantal niet zoo groot zal blijken. Ook werd eerst gesproken van een kringstorm die de schade zou hebben veroorzaakt, maar ook dit bleek onjuist. Te Toulon is aan boord van een Fransch oorlogsschip een kanon ge sprongen, waardoor een matroos ge dood werd en de admiraal Chan teau- minois, twee officieren en een aantal minderen verwondingen bekwamen. De Fransohen op Madagaskar. Dinsdag heeft de fransche minister van oorlog een telegram uit Majoenga van generaal Duchesne ontvangen, luidende „Ik zet den marsch naar Andriba voort. Het banen van den weg baart groote moeielijkhedenevenwel zijn wij nu tot Andiada gevorderd. De brigade van Voyron zal den 25sten de vertakking (van de Betsiboka) be reiken." Andiada is een vlek aan den oever van een meer, 10 K. M. ten Noorden van Suberville. Toen generaal Duchesne Mewata- nana binnentrok, vond hij een met potlood geschreven brief van een Howa-hoofd, bevattende een verhaal van de inneming van Amparihilara. Daaruit blijkt dat de Howa's bij die gelegenheid aanzienlijke hoofden ver loren hebben en dat de mitrailleuses grooten schrik onderhen verspreidden. „Ramazombazaha wilde het dorp niet verlaten," zoo luidt het in den brief. „De vijand was op den heuvel top ten Noorden van het dorp. Gra naten en kogels regenden op hen die in het dorp waren en het is onmogelijk het aantal dooden te bepalen. De mannen, vrouwen en kinderen stortten zich in de diepe rivier; hier maakte het water zijn slachtoffers, terwijl het vuur der mitrailleuses, zooals er rijst gezaaid wordt, op hen die in den stroom waren neerregende. Dank zij Godes bescherming ben ik ontkomen, want terwijl ik in het diepe water was, klampten zich drie menschen aan mij vast en als ik niet dadelijk was [ondergedoken, dan zou ik zeker ook onder de dooden zijn. Mijn geweer verloor ik in het water." Het journali8me der toekomst. Het zuiver redactioneele gedeelte der Amerikaan8che bladen wordt voortdurend kleiner, de taak van den redacteur krimpt in, terwijl die van den reporter zich voortdurend uitbreidt. The Literary Digest haalt echter ver klaringen aan van een paar hoofd redacteurs, waarvan de een van vele lezers brieven heeft ontvangen met de 'mededeeling, dat zijne hoofdarti kelen hen tot betere menschen ge maakt hebben, en terwijl de ander meent dat het aandeel van den schrij ver van artikelen in dagbladen weer zal toenemen. Een ander Ameri- kaansch blad schrijft eehterIn 1950 zullen de dagbladen geen artikelen meer bevatten. Zij zullen volmaakte verslaggevers hebben, verslag geven zal eene wetenschap geworden zijn en de reporters van 1950 zullen een even goeden stijl hebben als de beste der geschiedschrijvers en ze zuilen even nauwkeurig zijn. Over wat er gebeurt zullen geen opmerkingen ge schreven worden, de menschen zullen verstandig genoeg zijn geworden om die zelf te maken. INGEZONDEN, Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur 1 U is wel zoo beleefd geweest een stukje op te nemen, mij betreffende, van den heer Theod. Schürmann, president der Haarlemsche Handels- vereeniging en bij de jongste verkie zing candidaat voor den Raad. Het komt mij nuttig voor daarop te ant woorden Treedt de Haarlemsche Handels vereniging flink op in zakelder han delsbelangen van den winkelstand, tot bescherming van den neringdoen den burger, dan kan der vereeniging op dat gebied een woord van hulde gebracht worden. Mengt zich echter eene vereeniging die uitsluitend „han delsbelangen," heeft te behartigen in een verkiezingsstrijd, dan gaat zij hare bevoegdheid te buiten. Hetgeen geschreven is bii de jongste verkiezing in de Nieuwe Haarlemsche Cmrant met de beste bedoelingen in het belang der Haarlemsche Handels- vereeniging, heelt de heer Schürmann wei jammer gedeeltelijk en in gewijzigde, pakkende redactie, uw'le zers gegeven. -.--..,-£1331 Dat de heer Schürmann decandi- datuur-Resink van de voorlaatste ver kiezing er bij sleept, teekent zijn toeleg. Als hij zich nog eens in zijn geschrijf voorbij loopt, zal het mij niet der moeite waard zijn hem te antwoorden. Ik ben, mijnheer de Redacteur, U dankbaar voor deze opname. W. KüPPERS. Haarlem25 Juli 1895. Mijnheer de Redacteur1 Beleefd verzoeken ondergeteekenden een plaatsje in uw veelgelezen blad. Tot ons leedwezen hebben wij deel genomen aan de feestelijke ontvangst der Haarlemsche Liedertafels „Zang en Vriendschap" en „Haarlems Zang genot." Niet alleen dat wij meer van dezen optocht verwacht hadden, maar wij zijn er van overtuigd, dat wanneer de Vereeniging „Proza en Poëzie" was ingelicht, wij in geen geval hadden deelgenomen of ten minste in een geheel andere voege dan heden heeft plaats gehad. In de eerste plaats wensenten wij daarop te wijzen dat eerst Woensdag middag te 5 uur ons medegedeeld werd dat door de verschillende Ver- eenigingen in rijtuigen werd plaats genomen.Toen is onzerzijds alle moeite in 't werk gesteld om rijtuigen te krijgen, doch het was te laat. Wij waren dus genoodzaakt te voet dezen grootschen stoet te volgen, wat onder het Haarlemsch publiek geengunsti- gen indruk maakte. En in de tweede plaats zou een woord van afkeuring niet misplaatst zijn wanneer wij de feestcommissie er op Wijzen dat wij voor de Sociëteit Vereeniging zoo koud werden afgescheept, en zoo gauw mo gelijk ons insigne van de borst deden om niet door het mindere publiek nagewezen te worden. Wij gelooven derhalve dat Haar lems net publiek geheel met ons in stemde, daar iedereen vreemd op keek ons zoo te zien afgescheept. Neen, geheel anders zou onze indruk geweest zijn, wanneer wij al was het maar in de vestibule der Sociëteit in korte woorden wa ren bedankt. Veel zouden wij hier over nog kunnen echrij ven, doch niet gaarne wenschten wij over meerdere plaatsruimte te disponeeren, alleen dit nogwij leden van de Vereeniging Proza en Poëzie hebben hierdoor ge leerd nooit meer aan dergelijke zaken mede te doen. U, Mijnheer beleefd dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, teeke nen wij Eenige van toegang verstoken leden van Proza en Po'ézie. Een dame die op een kleine kust boot een tochtje deed viel den roer ganger telkens lastig met vragen. Eindelijk vergat de man zichzelf en zei„loop naar den duivel." Zij was buitengewoon ontsteld en be- leedigd en wendde zich tot den kapitein om hem haar klacht over den man te doen hooren. De kapitein beloofde haar dat hij er werk van zou maken. Hij liet den man roepen en zei hem dat hij het onmiddellijk weder goed moest maken met de dame. De man liep onmiddellijk naar de kajuit bleef bij de deur staan tot de dame zich in zijn richting bewoog, wenkte haar toe en zeide„De ka pitein zeit dat 't niet hoeft." Daarop ging hij weer naar 't dek aan zijn werk. Het standbeeld van Burns. J. Zangwill, de bekende en geliefde Engelsche romanschrijver, stond eens in Glasgow voor een standbeeld, dat geen opschrift droeg. Op dat oogenblik hoorde hij een jongen roepen I Glas gow Herald I Glasgow Herald „Kom eens hier", riep Zangwill, „ik zal een blad van je koopen, als je mij zegt, wiens standbeeld dit is." „Robert Burns", zeide de knaap en reikte het blad over. „Zoo", hernam Zangwill, „nu zal ik al je bladen koo pen, als je mij zegt, wat Burns gedaan heeft om dat monument te krijgen." „Wel, dat is nog al duidelijk," ant woordde de jongen, „hij is gestorven I" Zangwill moest wei al de bladen van den jongen koopen. Een eenvoudig landman wordt door zijn neef uit de stad per rijwiel be zocht. Neef gaat naar binnen, maar ooifi moet die machine nog eens nauw keuriger bekijken. Spoedig komt hij weer terug. Maar, mijn beste jongen, roept hij uit. Jelui stadslui laat je toch maar wat in de handen stoppen. Ik dacht het wel. Ik heb daar even met een mes in de banden geprikt, en jawel hoor 'j Holj waren zej jZe werden dadelijk slap. Neef was minder opgetogen over oom's ontdekking. Commissariaat ran Politie te Hm. De voorwerpen zijn dagelijks, behalve Zon- en feestdagenvan 11 tot 1 uur voor de eigenaars terug te bekomen. Een mantel. Een armbandje. Een schaartje. Eene schaar. Een polis van een levensverz. Mij. Een kwaetje. Eeni ge paren handschoenen. Een kinder schoentje. Een armband. Een porte- monnaie met geld. Een taschje gereed schappen voor een rijwiel. Eene paardedeken. Een horloge met ketting. Eene sigarenkoker. Een notitieboekje. Een geitje. Een vingerhoed. Een pot loodhouder. Eene zweep. Twee riemen^ Een kerkboek. Een papiertje met geld. Een sportwagen. Een halsband. Een zakje. Een bril in étui. Eene roze- krans. Eene pet. Een hoed. Eenige sleutels. SkOcmYaartbariehtan. Het stoomschip Voorwaartsvan Amst. naar Batavia, arriv. 28 Juli te Padang. ^Het stoomschip Maasdam, van de N. A. S. M., van Newyoik naar Rot terdam, arriv. 24 Juli te Rotterdam. Het stoomschip Ardjoeno, van Rot terdam naar Java, arriv. 23 Juli te Port Said. Het stoomschip Prinses Wilhelmina, vertrok 24 Juli van Batavia naar Amsterdam. Het stoomschip Prins Alexander van Am8terd. naar Batavia, arriv. 24 Juli te Genua. ■t*Het stoomschip Borneo (extraboot), arriveerde 24 Juli van Rotterdam te Tjilatjap. Het stoomschip Amsterdam, van de N. A. S. M., vertrok 24 Juli van Rot terdam naar Newyork. Het stoomschip Prins Willem I, vertrok 23 Juli van Paramaribo naar Amsterdam. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 24 Juli. N.Ypesen M. Speet, Amst. J. W. Michaël en M. J. G. van de Watering, den Haag. •Bevallen: 22 Juli.H.J.Prins Prins z., Aalten. 23. L. J. v. d. Man- deleTromp z., den Haag. C. Slote- maker de BruineDe Jong z., Hau- lerwijk. 24. J. EmmeriksPaling z., Amst. Overleden: 19 Juli. E. Wetse- laar jd. 23 j., Ginneken. 20. Ch. C. C. Gude jd. 46 j., Makasser. H. Coop- man 81 j., Maastricht. 21. P. A. Han- sum 77 j., den Haag. 22. L. E. Bie- bericher '27 j., Wierden. J. Brands 73 j., Berkhout. 23. J. H. Selhorst 28 j. Leiden. Wed. J. M. van EssenGene- mans 77 j., den Haag. J. H. Haag 58 j., Amsterd. A. H. Grevenstuk Jousma 68 j., Baambrugge. Burgerlijke Stand Ondertrouwd: 25 Juli. A. F. Matthijsen en W. v. Someren Gréve. W. A. M. Frijhoff en L. M. J. Hendriks. Getrouwd: 25 Juli. F. Eekhof en S. M. Martin. A. W. F. Wijdoogen en A. M. Twisterling. P. v. d. Lijn en D. C. Muller. A. de Graaff enW. F. Dee. Bevallen: 24 Juli. A. C. v. d. EijndePollé d. 25. J. A. Winkler Klof z. Overleden: 23 Juli. M. Voogd wed. de Ridder 86 j. Gr. Heiligland. 25. C. Stokman 4 m. z. Dubbele buurt. Aangeboden betrekkingen in Neilerlanil: Aan Geabonneerden op dit Bladen hunne huisgenooten, worden aan het Bu reau Kleine Houtstraat 14, op mondelin ge aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnès buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Bekw. winkeljuffr. in zaak manuf. aal. mar bekwheid. 'm ÜIA L 2. Juffr. It. C.'met dipl. lag. onderw. geach. voor kind. van 8 tot 5 j. onderw. to gav. en verd. bjj leid. dor kind, behulpz. to zjjn ala iaterno. 8. Bekw. korenmolenkn. P. G. ongeh. Trjj van atork. dr 4. Fl. vlugge jongate bed. op haudelakant. bek, met mod. tal. 5. Coiffeurabod. goed kunn. acher. em haarin. bek. met poatichea. 6. Eerate bed. R. C. manufact. goed kunn. étaL en van goede get. voorz. 7. Tyd. bouwk. opz. voork. geniet, zij, die zelfst. kunn. werk. en aan gaafabr. wetkz. zijn gewecat. t jj?" 8. Fl. jongra/P. G. in dr. manufact.zaak volk- op de hoogte van wit vak. 9. Vertrouwb. bed. op kandelskaut. v. boekh. en admin, kennis vr. tal. vereiaebt. Sept. ,10. Joogm. bek. m. ital. boekh. op handelakant-

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3