7(ior onze Vensters. NIEUWS- EN ADVEETENTIEBLAD. i dderburns Testament. 13 Jaargang Dinsdag 30 Juli 1895. No. 3703 HAARLEM S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door bet gebeele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-i, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onse agenten en door alle boekhandelaren en conrantiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM* Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAÜBE Co., JOiVN F. JONES, Sue*.Pari/» 31bta Faubourg Montmartr# In de étalage voor de vensters van het Bureau van dit Blad zijn de na volgende afbeeldingen gelegd: De Mailboot op de Tentoonstelling. Fransche zeelieden te Peking. De aanval op het Britsche kamp te Gonjora in Zanzibar. Inneming van Mevatanana op Ma dagascar. Portret van Anslo (Uit Eigen Haard). Kleine Stella. Dans van Matabelen. Bezoek aan de Munt. Typen in New-York. De acteur Irving door zijne collega's gecomplimenteerd over den hem ver leenden titel van baronet. Storm in 't Kanaal berging van het groote zeil. St. Sebastiaan. Politieke platen en portretten. STADSNIEUWS. Haarlem, 29 Juli 1895. Voor het akte-examen engelsch l.o. zijn te 's-Gravenhage geslaagd de da mes H. J. B. v. Heemskerek en M. Mel- chior en de heer G. R. ter Heege, allen alhier. IJBij gelegenheid van Hol's 703ten geboortedag zijn van den heer Ph. Loots alhier, directeur der liedertatel Apollo te Amsterdam, in druk ver schenen en den jubilaris opgedragen, twee 'liederen„Gij adelaar" en „De dichter is een vogel", gedichte van Poelhekke. Beide liederen zullen door de lieder tafel op het a.s. zangersteesfc te De venter op 9 en 12 Aug. worden voor gedragen. Kwartgulden-vereeniging. Het kring-comité der kwartgulden- vereeniging voor heide-ontginning alhier, schijnt goeden opgang te ma ken. Voor ongeveer 114 maand werd Eet opgericht en reeds dezer dagen ontving de penningmeester van het hoofdbestuur van den Oranjebond van Orde, door tusschenkomst van de presidente der kwartgulden-vereeni ging, mej. B. L. W. v. d. Hucht, eene som van f180.van bedoeld comité. Kermisbijeenkomsten. Naar men ons mededeelt, zullen als gewoonlijk, ook dit jaar, gedurende de kermisweek, op verschillende plaatsen in de stad eiken avond ker- misbijeenkomsten worden gehouden en wel als volgtIn het gebouw der Haarl. Jongelingsver., L. Annastraat, uitgaande van de Haarl. Jongelings- vereeniging, in het gebouw der Ze vendedagsbaptisten, Parklaan, uit gaande van den Ned. Christen geheel onth. Bond, in „Weten en Werken" Ged. Oude Gracht, uitgaande van den Nat. Chr. geheel onth. Bond. Zondagavond is een 9jarige knaap spelende in het Spaarne gevallen en daaruit levénloos opgehaald. Zaterdagavond ten llVs ure heeft in de Breestraat alhier tus3chen eenige personen eene vechtpartij plaats gehad. Zekere J. HennemaD, oud 30 jaren, timmerman, is door zijn tegenpartij D. C. Bosch, oud 19 jaren, schilder met het hoofd tegen een lantaarn, paal gegooid waarbij hij belangrijke verwonding heeft bekomen en be wusteloos is geraakt. Hij is per bran card naar het St. Elisabeths Gast huis overgebracht, en is gisteren, Zon dagnamiddag aan de gevolgen over leden. De dader is door de politie Naar men ons meldt heeft het be stuur der christelijke schooi te De Heide, gemeente Velsen, aan den onderwijzer meegedeeld, dat het bui ten staat was hem verder zijn trak tement uit te betalen. Het is in zijne keuze gelaten, zijne betrekking verder zonder salaris te vervullen of de school te verlaten, Ook is hem vrijheid gegeven voor zijn salaris te gaan collecte eren. N. R. Ct. Uitslag gehouden verkooping te Heemstede, op Zaterdag 27 dezer 'sav. 7 uur, in „de Nieuwe Dorstige Kuil" aldaar, door notaris mr. W. H. Smit te Heemstede. I. Een rentenierswoning aan de Kerklaan te Heemstede bij de IJzeren- brug, Sectie B no. 700, groot ö8 c., door den verkooper opgehouden op f1701. II. Twee huizen onder een dak aan den Binnenweg te Heemstede, Sectie A no. 274 en 274a, groot 92 C., ge kocht door den heer A. L. Rooijers, schilder te Heemstede, voor f 640. III. Een woon- en winkelhuis met werkplaats aan den Binnenweg, bij de IJzerenbrug, te Heemstede, Sectie A no. 644 en 1101, gr. 1A. 74 C., gekocht door G. v. d. Aar, groentenverkooper te Heemstede, voor f2260. De meeting Zondag vanwege den Socialisten Bond te Halfweg gehou den, werd door een 400 personen, meestal jonge lieden bijgewoond. Door Reens ingeleid, traden als sprekerB op Domela Nieuwenhuis en Hermans die op de gewone en bekende wijze overheden, justitie en politie bespra ken; hunne toespraken werden afge- wieseld door eenige stukjes van de zangvereeniging „Excelsior." De mee ting te 2 uur aangevangen was te 4 uur geëindigdonder hevige stort buien werd de terugtocht aangevan gen naar Amsterdam en Haarlem een deel maakte van den trein ge bruik, waaronder de woordvoerders. De burgemeester was met een zes tal Rijks- en gemeenteveldwachters aanwezig. Alle voorzorgsmaatregelen voor het welslagen der aanstaande manoeuvres te Haarlemmermeer worden reeds genomen. Te Hoofddorp is reeds zorg gedra gen voor huisvesting van 6 officieren, 42 onderofficieren en minderen, bene vens 31 paarden en voertuigen te Nieuw Vennep voor 6 officieren, 74 onderofficieren en minderen benevens 62 paarden en voertuigen, terwijl nog ongeveer 600 manschappen ingekwar tierd worden aan en in den omtrek van den Ringdijk bij Aalsmeer, De bewegingen zullen duren van. 21—27 Sept. a.s. Te Haarlemmermeer is protest aan- geteekend tegen de laatst gehoudene verkiezing voor leden van den Raad en wel tegen toelating van den heer J. v Zijverden, op grond dat er in de Haarlemmermeer 2 personen zijn, die denzellden naam dragen en dus niet blijkt wie bedoeld wordt. Het Zaterdagavond te IJmuiden met eene lading stukgoederen van Fiume binnenkomende Italiaansche stoom schip Amando is met zulk een kracht tegen het Noorderhoofd van de Noord zeesluizen gevaren, dat het zware averij beliep aan den voorsteven en lekkage bekwam welke zich echter alleen tot de voorpiek van het schip bepaalde, daar het verdergaan van het water door het waterdichte schot werd verhinderd. Ook aan het sluishoofd werd vrij zware schade toegebracht. Na hedenmorgen in handen van de administratie van 's Rijkswaterstaat borgstelling te hebben gesteld is het stoomschip naar Amsterdam opge varen. Te Hoofddorp heeft men thans op 20 M. diepte goed drinkwater ver kregen; de inspecteur van het genees kundig Staatstoezicht heeft dit water goedgekeurd. Te Haarlemmermeer komen geval len voor van febris typhoïdea. {Zie vervolg Stadsnieuwe 3e pag.) BINNENLAND, Haagsche Brieven. xxx Deze tijd van het jaar kenmerkt zich doorgaans door regen, onweer, snikhitte, bij afwisseling, en perma nente nieuws-stilte. Een collega heeft zelfs zijn koninkrijk aangeboden voor een mooi nieuwtje. Nu zijn we wel dienaren van de Koningin der aarde maarhaar(koninkrijk is een ontast-baar en we kunnen het niet aanbieden in ruil voor wat dan ook. Wellicht dat Woensdag een ander collega, de heer Vas Dias, zijn gemeenteraadszetel kan uitloven voor een mooi bericht. Althans wanneer hij en niet jhr. Hartsen bij herstemming blijkt ge kozen te zijn. Een voorspelling daar omtrent is moeilijk. Komen voor Dias alle hens op dek, dan staan zijn kan sen goed maar 't is en blijft een dubbeltje op zijn kant. Liever dan mij met voorspellingen te wagen in het rijk van het onbe stemde, blijf ik wat lager bij den weg bij het ganschelijk alledaagsche. En ata ik dan daareven zeide, dat het een tijd van nieuwsstilte is, dan wil dat volstrekt niet zeggen, dat er niet tal van onderwerpen zijn die mijn Haagsch gemoed vervullen en mijn speci fiek Haagschen geest, mitsgaders dien mijner stadgenooten, bezighouden. De gemeentelijke aangelegenheden leveren de grootste massa praatstof op voor de kletstafels in de „Witte" en andere gelegenheden tot „Vormaak en Oeveneng", zooals in kermistijd een opschrift op een „kijkspul" luidde. Daar hebt gij bijv. de herstemming voor den Raad, waarop ik reeds wees. En daar is de beslissing van dat zelfde college van vroede mannen tot afschaffing van het toezicht op de prostitutie. Het onderwerp is noch bepaald nieuw noch uitermate aan trekkelijk en werd reeds menigmaal in onzen Raad bediscussieerd. Merk waardig is wel dit dat het, aanvan kelijk slechts een diar onderwerpen waarvan de anti-revolutionaire partij het monopolie scheen te bezitten, en langzamerhand een is geworden, waar op de politiek niet den geringsten in vloed uitoefende. Men is het gaan beschouwen onder tweeërlei opzicht onder dat van het recht en onder dat van de volksgezondheid. Althans van vrijzinnige zijde; van antirev. zijde kwamen er nog overwegingen van godsdien8tig-moreelen aard bij. Welnu, de combinatie van al deze gevoelens heeft onzen Raad er toe geleid het geneeskundig toezicht op de prostitutie op te heffen. Er was, van welk standpunt ook bezieD, wel reden voor; we zaten hier nl. met een verordening waarvan de toepassing zeer moeielijk was en die daarom dan ook eenvoudig niet toe gepast werd, dank zij vooral onzen hoofdcommissaris van politie, die tot de principieele bestrijders der prosti tutie behoort en vrij eigenmachtig in deze optrad. Dat heeft hem in de jongste raadszitting al een mauvaüe marque bezorgd, zooals onze Fransche meester vroeger zeide, van den heer dr. van Tienhoven. En de sympathie voor dezen ambtenaar is in het alge meen niet zoo groot, dat zijn 25-jarig jubileum, op morgen, een feest zal zijn dat door de bevolking, om een kranten-uitdrukking te gebruiken „met groote opgewektheid" zal wor den gevierd. De reden is niet ver te [zoeken. Zoowel op de organisatie van onze politie als over haar optreden tegen over het publiek zijn tal van gerecht vaardigde aanmerkingen te maken. In de jongste raadszitting kwamen nog twee klacht-adressen in (in han den van B. en W. „ter afdoening" men weet wat dat zeggen wil, helaas I) en de bladen wemelen in den laat- sten tijd van „ingezonden" grieven tegen het beleid der politie. De slechte voorbeelden door jonge, onbeschaafde en vaak nog ongemanierde inspecteurs aan de mindere ambtenaren gegeven, werken aanstekelijk en de politie- nten die toch al niet uit de élite worden gerecruteerd, wat op zich zelf geen grief is gaan zich lang zamerhand verbeelden dat niet zij er zijn ten dienste van het publiek, maar dat men er hen al zeer erkentelijk voor moet zijn, als ze u op een stok slag onthalen of onzacht bij „men heer tje" brengen. Nu is het Haagsche publiek over 't algemeen kalm en deftig; zelfs het gedeelte dat over het algemeen met de benaming van „Janhagel" wordt aangeduid, onderscheidt zich hier van dezelfde categorie in eenige andere stad door een bepaalde „deftigheid" ik weet er geen beter woord voor. En daarom kan men op den duur geen vrede hebben met het vaak ruw en onbezadigd optreden der politie. r- EUILLE ON 40 Dick hield hare handen stevig vast, toen zij vervolgde „Orler en mijn vader waien op hetzelfde tijdstip te Dart moor op denzelfden tijd toen de ware Orler in Charlotte Street Smith onder zijn dak opnam. Ik heb mijn vader verteld toen meeDde ik nog kapitein Burton in hem te zien waarop die vrouw aanspraak maakte. Hij deelde moeder mede, dat de ware naam van haar metgezel Shadley was en ook wie bij was, en dat de politie hem reeds geruimen tijd zocht. Moeder durfde het jou of mij niet vertellen uit vrees vader in moeielijkheden te brengen en bekend te maken in welke betrekking bij tot ons stond. Je zult nu ook begrijpen waarom 2ij met Will niets meer te maken wilde hebben. Zij vertelde het mij na vaders dood." „Maar je moeders reis naar Londen vroeg Dick en trad nog dichter op baar tce. „Dat weet ik niet zeker Dick, maar ik geloof dat moeder de politie op Orlers spoor heeft gebracht. Uit vrees dat Tot- ton hem de 5C0 zou betalen, terwijl zij wist wie hij was, vermoed ik dat moeder haar sterken afkeer om zich in deze zaak te mengen, wist te overwinnen en zich naar Scotland Yard heeft begeven." „Waarom heeft zij zich al die moeite getroost en is niet liever naar de politie hi6r gegaan?" vroeg Dick. „Dan zou iedereen in Castlebridge te weten zijn gekomen, dat vader gevangenisstraf heeft ondergaan," antwoordde Eve lyn. „Want moeder moest natuurlijk eene verklaring geven hoe zij aan hare inlichtingen kwam." „Dat zal eene teleurstelling zijn voor Totton," zeide Dick. „Hij heeft altijd gedacht, dat je vader wist, niet alleen dat Orlers gezellin de nicht van mijnheer Wedderburn niet was, maar ook wie die nicht wel was. Bovendien meende Tolton, dat mevrouw Gordon hiermee ook bekend was. Haar verkla ring, dat Will nooit de erfenis in zijn bezit zou krijgen versterkte hem in die meeningmaar dit evenwel moet te overmoedig zijn gezegd." „Dierbare moeder 1" zeide Evelyn zachtjes. „Je weet, hoe zij steeds is. Zij haalt zich iets in het hooid en dan is het genoeg. Neen Dick, mijn vader heeft alleen verteld, dat dat die vrouw niet de nicht was van mijnheer Wedderburn, omdat hij wist, dat Orler te Dartmoor was op hetzelfde tijd stip dat (zooals hij verklaarde) Smith eene dochter aan zijne zorg toevertrouwde. „Maar Dick," voegde zij er bij, „dat al les verandert niets aan het feit, dat mijn vader in de gevan genis is geweest." „En de mijne schijnt een dergelijk lot te hebben verdiend Eva. Ik ben er niet van overtuigd of ik van alles afst nd zou willen doen, behalve van jou liefde, om daardoor zijn naam en karakter te zuiveren. Hij was mijn vader; ik zal nooit meer op die wijze van hem spreken. Maar aitijd zal ik de liefde eens zoons blijven koesteren voor de nagedachtenis van mijn heer en mevrouw Forsyth. Het lot heeft mij bij mijnheer Wedderburn gebracht. Eva, hoe gaarne wenschte ik, dat hij een oogenblik kon weten, wat er vandaag is geopenbaard. Als je zijne zelfverwijten had gehoord zooals ik „Bij slot van rekening waren ze toch ongegrond Dick en zijn laatste wensch is vervuld." Haar hoofd rustte nu op zijne schouders en hunne lippen vonden elkaar. Een paar weken later veranderde Dick zijn naam in Wed derburn, welk voorbeeld spoedig coor Evelyn werd gevolgd. Mevrouw Gordons eenige grief jegens haar schoonzoonis, dat hij Castlebridge zoo ongeregeld bezoekt. Zij woont nog eteeds op Meadow Bank, en ontvangt van tijd tot tijd brieven van Hendry. Will had nog juist bijtijds kunnen vluchten en zonder Tottons waarschuwing was Orlers wraak ten uitvoer gebracht. Een of tweemaal per jaar vraagt en ontvangt hg onderstand van Dick. Shadley is nog steeds in de gevangenis en Clara, na haar korteren straftijd te hebben ondergaan, zonk nog dieper. Totton oefent te Castlebridge nog steeds zijn praktijk uit en is peetoom over Evelyn's eersten zoon. Zij bezoekt nooit haren moeder zonder zich ook naar de begraafplaats te Wea- therley te brengen. Het is voor mevrouw Gordon steeds een onoplosbaar raadsel, dal Evelyn de nagedachtenis haars va ders kan eeren, terwijl zij weet welk verleden hij achter zich had. Haar leven met Dick is tot dusverre steeds gelukkig. Zij bezit dan ook de middelen om anderen gelukkig te maken, en wendt die aan waar haar de gelegenheid gebeden wordt. EINDE.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1