Want terwijl zij bezig is op drukke plaatsen „standjes" te smoren of 's avonds koffiehuizen te ontruimen als H half éen slaat blijven de ruime buitenwijken onbewaaktschieten straatjongens met catapulten ot wer pen ruiten inen voor de variatie wordt er nu en dan eens ingebroken. Een heerlijke toestand H. A. GANUS Jr. Benoemingen. Bij kon. besluit zijn benoemd bij het wapen der infanterie tot tweede luitenant: bij het 1ste regiment, de cadets S. A. Reitsma, W. Dozy, J. P. Weegewijs, L. T. A. van Hasselt en A. A. Klercqbij het 2de regiment de cadets J. N. van den Berg, C. Ie Poole, J. W. van Oorschot, P. F. W. van Romondt en J. C. Grotendorst: bij het 3de regiments, de cadets L. A. Bedet, R. L. Scholten, P. J. Boogaert, A. M. Vor.-tman en W. F. Engelhardt bij het 4de regiment de cadets J. Ter- steeg, M. C. T. van Rijen en J. H. C. P. Brandt; bij het 5de regiment, de cadets P. K. M. O. Gude, J. H. Hardenberg, J. R. L. Jans en F. E. Knootebij het 7de regimentde ca dets A. Meyroos en G. van Tienho ven bij het 8ste regiment, de cadets jhr. E. R. van der Wijck, T. L. van Maaren en S. baron van Heemstra. Big het wapen der cavalerie, tot tweede-luitenant: bij het 1ste regi ment huzaren, de cadets jhr. H. A. van Reigersberg Yersluys, R. O. Manen en L. Roelfsema bij het 2de regiment huzaren, de cadets N. J. C. J. Thirion, C. J. G. L. van den Berg van Saparoea en W. J. H. Brandon bij het 3de regiment huzaren, de ca dets J. H. Pijnappel en R. A. baron van Hardenbroek van Lookhorst. Bij het wapen der artillerie, tot 2e-luit.: bij het le reg. vesting-art., de cadets G. C. Prager, J. Irish Stephenson en L Bessembij het 2de reg. vesting- art., de cadets H. R. Boeré, J. Kloos terhuis en M. Irish Stephensonbij het 3e reg. vesting-art., de cadets H. L. J. Haakman en jhr. J. G.L. Cal- coenbij het 4de reg. vesting-art., de cadet H. J. van Eyk. Bij het wapen der genie, tot tweede- luit. bij het korps genietroepen, de cadets J. van Oidenborgh enJ Gual- thérie van Weezei, beiden herkomstig van de Kon. Militaire Academie. Bij het wapen der infantere van het leger in NecL-Indië. de cadets J. H. C. Vaatenou, M. W. Broekman, W. V. B. van Bijlevelt, J. E. W. Ver schuur, H. van der Sande, C. C. H. Smit, J. J. Mulder, W. L. Einthoven, W. B. Regenhardt, G. E. Visscher, P. H. van der Linde, A. J. Ensink, J. D. Cox, H. P. C. Hoedjer, W. A. H. du Cioux, C. W. van Ginkel, J. F. E. Wiilemsz, F. M. L. Horsting, A. Hartevelt, P. B. Nunnink, H. J. van Zijl de Jong, T. D. Struick en H. Romswinckel. Bij het wapen der cavalerie van het leger in Ned.-Indië, de cadets J. Amesz, A. W. Schneider en C. L. C. de Bruin. Bij het wapen der artillerie van het leger in Ned.-Indië de cadets H. J. D. de Fremery, W. H. C. Holle, W. A. Blits, N. J. G. E. Rückert, A. R. T. Bonman, H. C.J.Smeets, J. J. F. A. Beunk, H.Kerremans, C.Fiihri, G. J. Voorwijk, J. Schültz en R. van Eek. Bij het wapen der genie van het leger in N.-Indië de cadets H. van Tongeren, T. van Erp en P. van Drimmelen allen herkomstig van de Koninklijke Militaire Academie. Bij kon. besluit zijn benoemd, bij het personeel van den geneeskundigen dienst der landmacht, tot militair apother der 2de klasse, de apothekers P. C. Endt, geboren te Zaandam en J. F. Pool, geboren te Druten. uren verlof hadfgevraagd, niet naar gezegden commandant was overge bracht geworden. Naar men meent te weten, moet de kwartiermeester J. zich te Belgrado bevinden, ol althans daar geweest zijn. Door den majoor-commandant der dienstdoende schutterg te Enschede, den heer J. C. A. Sepp, en zijne offi cieren is collectief aan JEL M. de Ko ningin eervol ontslag aangevraagd, op grond van het Vrijdagavond door den Raad genomen besluit, waar Dij het krediet door den schuttersraad aangevraagd, om tijdens de komst van HH. MM. de schutterij in nette unitormen onder de wapenen te kun nen brengen, met op éen na alge- meene stemmen werd geweigerd. Uit Rotterdam wordt aan de Res.- Bode het volgende gemeld: Door het blad Be Vaderlander van dr. Bronsveld, is het dagblad De Nederlander aangekocht. Mr. Lohman zal na September a.s. als hooldredacteur optreden. Naar De Zoom verneemt, zal de commandant van het bataljon infan terie te Leiden, waarvan de kwartier meester J. zich met eenige duizenden (men spreekt van acht duizend gul den) verwijderde, de verloren gelden moeten betalen. Het Leidsch Dagblad verneemt, dat genoemde bataljons-commandant aan sprakelijk wordt gesteld, omdat de k toen de kwartiermeester J 24 Acetyleengaa. Een degelijk opstel over acetyleen- gas van de hand van dr. J. W. Doyer Jzn. te Utrecht, vindt men in de on langs verschenen negende aflevering van het „Album der Natuur." Omtrent de giftigheid van dit gas est men daarin: „Ook is het gas vergiltig, ongeveer even sterk en naar het schijnt op dezelfde wijze als kool-oxyde, daar het zich met de haemaglobine van het bloed kan vereenigenalleen is het gevaar minder groot, omdat de reuk zóo daordringend is, dat de aan wezigheid ook van kleine hoeveelhe den zich onmiddellijk verraadt." Maar ook van een anderen kant dreigt gevaar. „Veel grooter," zegt de schrijver, „dan dit nadeel is het gevaar voor ontploffingen. Nog in het vorige jaar hebben twee bekende scheikundigen, Lothar Meijer in Duitsohland en Thorpe in Engeland, gewaarschuwd voor de geweldige exploideerbaarheid van mengsels van acetyleen en zuur stofThorpe zegt, dat aoetyleen uiterst gevoelig is als exploideerbare stof en dat zijn vernielende werking te vergelijken is met die van knal kwik. Volgens Lewis kan de volu meverhouding voor lucht en rcety- leen tusschen wijde grenzen wisselen, zonder dat de exploideerbaarheid op houdt. Zij begint als 1 volume acety leen met 1J( volume lucht gemengd is en eindigt eerst als men de ver houding 1 volume acetyleen op 20 volumen lucht overschrijdt." En nu wat de practiscne waarde van het acetyleengas aangaat voor de carburatie van een weinig licht gevend gas waarmede men bedoelt zijn vermogen om van een gas, dat zelf weinig koolstof bevat en daar door weinig lichtkracht bezit, deze kracht door vermenging met acety leengas te verhoogen. Daaromtrent zegt de schrijver. „Nu is deze carbutarie-quaestie veel ingewikkelder dan men denkt. Het licht namelijk, dat gegeven wordt door een mengsel van verschillende gassen, is volstrekt niet het reken kundig gemiddelde van dat der ge bruikte gassen. Er zijn koolwater stoffen, die, als zij in kleine hoeveel heden aan lichtgas toegevoegd worden de lichtsterkte meer doen toenemen dan overeenkomt met hunne photo^ metrische waarde, wanneer rij in zui veren toestand verbrand worden; er zijn gassen bij welke het omgekeerde plaats heeft. Acetyleen behoort tot de laatste rubriek van gassen. Voor de beoor deeling van de carburatiewaarde is dit feit van groote beteekenis. Zoo is, bijvoorbeeld, het acetyleen vol strekt niet te gebruiken voor carbura tie van watergas. Dit laatste, zooals bekend is een mengsel van kooloxyde en waterstof, is zeer goedkoop te verkrijgen en verbrandt met sterke warmteontwik- ling, maar met een niet lichtgevende vlam. Ais verlichtingsgas kan het eerst dienen als het gecarbureerd is. Ge bruikt men nu hiervoor acetyleen, dan blijkt, dat men tot 10 pet. aan het watergas kan toevoegen, zonder dat de vlam lichtend wordt. Eerst bg zeer hoog acetyleengehalte begint de vlam lichtgevend te worden. Op soortgelijke wijze, al is het niet zoo sterk, verhoudt zich ook acetyleen bij vermenging met lichtgas van ge ringe lichtsterkte. Volgens een tabel van Hempel is de carburatiewaarde van acetyleen, wanneer het 5 pet. van bovengenoemd mengsel uitmaakt, 0,33 kaars per uur bij een verbruik van 1 liter per uur, terwijl het bij 100 pet. 1,6 kaars per uur bij een verbruik van 1 liter per uur is. Dientengevolge wordt b?rekend dat bij verbetering van lichtgas met benzol hoogstens in lgewioht noodig is als van acetyleen. Ook met het oog op den lagen prijs van benzol, schijnt acetyleen dus on geschikt om met benzol te concu- reeren voor centrale carburatie. Maar als aanvullingsmiddel van de tegen woordig earburatiemiddelen moet aeetyleen een buitengewone waarde bezitten, daar aan de toepassing van het benzol (een bij 80# kokende vloei stof) door zijn dampspanning een bo venste grens is gesteld, welke grens in de koude luchtstreken spoedig be reikt is." De geheimzinnige z&ak. De anti-rev. Nederl. schrijft: In zake het bericht door ons voor eenige dagen overgenomen uit „the Observer" betreffende den tweeden kok Jelkman, van het st „Maasdam" die op de laatste heenreis naar New- York door onachtzaamheid van kap tein en dokter zou overleden zijn, had het „Rott. Nieuwsblad", den vol genden dag een onderhoud met den kapitein en dokter van genoemden bodem, die het geheele verbaal als verzonnen logenstraffen en verklaren, dat Jelkman leed aan „Excephalites" en ten slotte een beroerte neeft ge kregen waaraan hg is overleden. Zijne oppassing en behandeling waren uitstekend. Natuurlijk kan aan zulk een par tijdig interview als dat van het „Rott. N." geen waarde gehecht wor den, daar de eerste kok, Cox, zijn beweren voor den rechter gaarne onder eede wil bevestigen. Deze man heeft tengevolge van zijne bemoeiingen in deze zaak natuurlijk zijne betrek king verloren, hetwelk bewijst dat hij het niet uit zucht tot verdacht making deed maar uit plichtgevoel. De man was, toen onze verslagge ver hem sprak, terstond na de aan komst v n „de Maasdam" geheel geagiteerd en ontdaan door het ge beurde. Een gerechtelijk onderzoek in deze zaak zal dus na zulke zware beschul digingen niet aohterwege kunnen big ven. Een moord. Zaterdagmiddag werd de Hoefkade te 's-Gravenhage in rep en roer bracht door het knallen van twee revolverschoten. Men liep te hoop, en vonu den verversbaas H. zwaar gewond in zijn werkplaats liggen, hevig bloedende uit. twee wonden, hoog in de borst. Deze verwonding ia H. toegebracht door zijn zwager, zekeren S.. die bij hem als knecht in dienst was en tevens bij hem inwoonde. Omtrent de aanleiding tot deze daad van geweld verneemt men dat S. Vrijdagavond „gedaan had gekre gen" omdat hij zich vaak onbetame lijk gedroeg. Zaterdagmiddag omstreekThalf zes kwam S. aan den ververswinkel om zijn weekloon in ontvangst te nemen, en hoewel hem dit tot de laatste cent werd uitbetaald, zocht hij toch twist met zijn zwager en diens broer mede-eigenaar van de zaak, zeg gende: „wel eens met hen te zullen afrekenen". De gebroeders wisten S. weg te krijgen, doch hij kwam even daarna weer terug en na een korte woordenwisseling met zijn zwager die iioh op dat oogenblik alleen in de werkplaats bevond haalde hij een revolver te voorschijn en loste hij op één meter afstand twee schoten op hem. Toen de verwonde neerzonk, ging de dader kalm heen, doch hij werd kort na zijn misdaad door de toege snelde buren gegrepen en aan de politie overgeleverd. De verwonde, wiens toestand levens gevaarlijk wordt geacht, is per bran card naar het Ziekenhui» vervoerd. Door den commissaris van politie in de le afdeeling werd de3 avonds dadelijk de verwonde in het Zieken huis bezocht. 8. heeft bekend, maar moet, naar men zegt 't willen doen voorkomen, dat hij niet de bedoeling had zijn zwager te treffen, maar ai- leen twist had met diens broer. HollandBohe zeeroovera. Uit Schiermonnikoog wordt gemeld, dat het verhaal van enkele bladen omtrent den zoogenaamden zeeroof tegenover het Noorsche schip Talis man gepleegd, zeer overdreven is. 's Avonds van den 15en Juli zag iemand met meer nieuwsgierigen de geheele visschersvloot vertrekken en kwamen er een tien Btuks visscher- lieden met de sloep van de sleepboot Adsistent" aan wal om sterken drank te halen. Als de kapitein en beman ning der Bleepboot nu in zulk een groot levensgevaar verkeerden, waar om dan niet om hulp geroepen, vraagt men, en die was dan zeker niet doer den burgemeester en de eilandbewo ners geweigerd; of waarom liet de kapitein der eleepboot het schip niet in den eteek, door het losgooien of doorhakken der sleeptros? Een en ander deed den zegsman onwillekeurig denken aan het gezegde twee honden vechten om een been enz. enz. enz. Te Eersel (N.-Br.) is de landbou werswoning vag C. Looikene, op Scha dewijk, afgebrand. Niets werd gered dan twee koeien en een kalf. De ge heele inboedel is een prooi der vlam men geworden. De huisvrouw, die in den tuin bezig was, bemerkte het onheil en snelde haastig toe om haar eenig kindje te redden en zoo mogelij k ook het vee op den stal. Zij slaagde daarin, doch heeft daarbg zulke hevige brand wonden gekregen, dat tij in levens gevaar verkeert. Huis en inboedel waren brandschade verzekerd. De oorzaak Is onbekend. Ongelukken door |den bliksem veroorzaakt. Een meestoof onder Dinteloord is door den bliksem getroffen. Het daaraan gebouwde stamphuis brand de geheel af. De aangerichte schade bedraagt f 3i00. Op een uiterwaard te Nederhemert zij n 10 koeien en 3 paarden door den bliksem gedood. Die dieren stonden alle op grootere en kleinere afstan den van elkander langs een heining van ijzerdraad. Te Gameren brandde tengevolge van het inslaan van den bliksem eene boerenhoeve met hooiberg af. Een spoorwegwerker van twintig jarigen leeftijd, op den dam in de Oosterscheldeonder Rilland-Bath werkzaam, werd door den bliksem gedoodeenige anderen werden ge troffen zonder letsel te krijgen. Volgens de officieele opgaven zijn bij het ongeluk in de mijn te Bochum 35 arbeiders gedood, 4 zwaar en 3 licht gewond. Vier lijken zijn nog niet gevonden. Van de gekwetsten is nie mand gestorven. Een Jander bericht geeft het getal gevonden lijken als 34 opook zou een der gekwetsten overleden zijn. tüd) 3.JRademaker in 3 min. 44 sec. 4*12. Swiftprijs, wedstrijd met voor gift, afstand 3000 meter. Kingma 1 in 4 min. 237» sea, Beisenherz 2 in 4 min. 237» sec., Gorter 3 in 4 min. 2*7 't sec. 13. Wedstrijd van meet, afstand 25000 meter. Jaap Eden was een in 28 min. 34*/» sea; Witte veen 2 in 39 min. I4/» sec.; Doornekamp 3 in 40 min. 347» sea Adrian 4 in 43 min. 527» c. Veel van de belangrijkheid van dit nummer ging verloren, doordat Cor- dang in de 3 de ronde de baan uitreed en ophield, bewerende door Eden gecoupeerd te zijn. Zijn protest trok lij echter later weer in. Sport en Wedstrijden. Wedstrijden te Amsterdam. Van de Zaterdag en Zondag te Am sterdam op de baan op het tentoon stellingsterrein gehouden wielerwed strijden, is de uitslag als volgt: Zaterdag. 1. Wedstrijd van meet, afstand 2000 M. le afd. 1. Meijers in 3 min. 15*/» sec. 2. Siep in 3 min. 157» sec. 3. Gorter. 2e afd. 1. Kingma in 3 min. 7v» =ec. 2. Bailleux in 3 min. 77» sec. 2. Nieuwelingenwedstrijd van meet, afstand 5000 M. 1. Vrouwes in 8 min. 507» sec. 2. Pos in 8 min. 51\» sec. 3. Wedstrijd van meet om het Eagle Sport Chocolate Shield. Afstand 2 Engelsche mijlen (3218.64 M.) Eenige prijs, een massief zilveren schild, ter waarde van f300. Om dit schild zal dit jaar vijfmaal gereden worden. Jaap Eden was eerste in 5 min. 57» seo. Tweede werd Langeveld in 5 min. 87» sec., derde Wiemann. Beslissingsrit van No. 1Bailleux 1, Meijers 2, Gorter 3. Tijd voor allen: 3 min. 487'» sec. Beslissingsrit van No. 2: Pos was eerste in 8 min. 33/» sec. Tweede was Brugma in 8 min. 87» sec. en derde Vrouwes. 4. Wedstrijd met voorgift, afstand 3000 Meter. Eerste heat1 Schrauwen in 4 min. 347» sec., 2 Kingma in 4 m. 377» sec. 3. Schilling. Tweede heatWitteveen éen in 4 min. 417» sec., Wiemann twee in 4 min. 417» sec., Brugma drie in 4 min. 417» sec. Beslissingsrit: Wiemannl,Kingma 2 en Schrauwen 3. De tijd werd niet opgegeven. 5. Wedstrijd van meet voor twee- perseons tweewielers, afstand 5000 M. Pos en Beisenherz waren éen in 7 m. 337» sec.Gorter en De Waardt tweede in 7 min. 337» sec. 6. Wedstrijd met voorgift afstand 2000 meter. Langeveld in 3 min. 17» sec. (1); Kalb in 3 m. 2 sec. (2); Schilling (3). 7. Wedstrijd van meet, afstand 10,000 meter. De afdeelingen werden over 5000 M. gereden. Eerste heat: 1 Beisenherz in 8 m. 177» s.; 2. Rademaker3 Pos; 4 Adrian. Tweede heatJaap Eden eerste, in 8 min. 247» sec.; R.Heijmans (2) Buillenk (3); Witteveen (4). BeslissingsritJaap Eden een in 17 min. 87» sei. Rademaker tweede in 18 min. 47» sec. en Beisenherz in 18 min. 47» sec. derde. Wedstrijd van Zondag. 8. Rodgersprijs, wedstrgd van meet over 5000 meter. Jaap Eden 1 in 8 min. 337» sec. (voor de tweede maal overwinnaar). 9. Wedstrgd om het Jaap Eden- vaandel. (Club wedstrijd). Van Appel 1 in 9 min. 527s sec., Bailleux 2 in 9 min. 527» sec. Meijers derde. Beide deelnemende clubs be haalden ieder 5 punten. 10. Volkswedstrijd van meet, af stand 2000 meter, alleen open voor jongens van 16 tot 18 jaar, niet voorzien van rijbewijzen. 1. G. A. Schilling in 3 min 217» sec.2. J. van Diest in 3 min. 22 sec. 3. G. A. Lobbes. 11. Wedstrgd van meet, afstand 2000 meter, alleen open voor hen, die nog geen eersten prijs op de Am- sterdamsche baan hebben gewonnen. Beslissingsrit: 1. Langeveld in 3 min. 43';s sec., 2. Van Appel (zelfde Koloniën, ATJEH. Aan het verslag omtrent de voor naamste gebeurtenissen in het gou vernement Atjeh en Onderhoorigbe- den, loopende van 5 tot en met 18 Juni, wordt aan de Jav. Ct. het vol gende ontleend G r o o t-A t j e h. Op eenige onzer tijdelijke versterkingen vielen nu en dan eenige geweerschoten, zonder ech ter nadeel te veroorzaken. Ook eenmaal op de dekkingen van de houtkappers buiten onze verster kingen Biloel en Anakgaloeng wer den enkele schoten gelost, doch zon der iemand te treffen. Den 13en dezer kwam Nja Makam met vrouwen, kinderen en eenig ge volg te Kota-Radja aan; hij stelde zich onmiddellijk onder geneeskun dige behandeling. Op Poeloe Weh viel niets meldens waardigs voor. Onderhoorigheden. Oost kust. Op politiek gebied viel niets merkwaardigs voor. Noordkust. In den nacht van 8 op 9 dezer overleed de vorst van Pedir T. Radja Pakeh. Als zijn op volger werd zijn oudste zoon Toekoe Mohamad Daoed, volgens de adat ge kozen onder den naam van Radja Pakeh. Zijne aanstelling zal na de lijkfeesten te Kota-Radja plaats heb ben. Enkele malen werd met twee kanon nen uit verschillende punten op Segli gevuurd. Twee kogels kwamen in de benteng terecht die eenige scnade aan de gebouwen aanrichtten. Ook op het vóór Koeala Beraboh gestationneerd oorlogsschip werden, terwijl het langs de kust stoomde, een paar kanon schoten gelost, waarvan er een den romp van den bodem trof. Westkust. Een aantal kwaad willigen beschoten op den hari Raja Hadji (3 Juni) den Atjeh-passar te Melaboeh; zij werden door ciepassar- bevolking teruggedreven. De vijand bekwam 2 gewenden, terwijl van de bevriende Atjehera er éen gewond werd, die reeds herstellende was. Den 6en dezer vielen er weer eenige schoten op den passer. De weersgesteldheid deed zich ken nen door droge westelijke winden, af gewisseld met hevige regenbuien en krachtigen wind. Op de Westkust was het weder buiïg. De gezondheidstoestand op Groot- Atjeh was over het algemeen ongun stiger. Het gemiddelde ziektecijfer bedroeg 20 tegen 19 en dat van de berri-berri 6 tegen 4 gedurende den vorigen verslagtijd. Het sterftecijfer was lager. De ongunstige gezondheids toestand ter Westkust bleef aanhou den. In het Soer. Hbld. schrijft de heer Bartelds „Als een donderslag uit een helde ren hemel, kwam, onder het zetten van ons wekelijksch overzicht, een telegram uit Den Haag aan dit blad van de benoeming van den gepen sioneerden generaal-majoor Vetter tot commandant van het Indische Leger 1 Voor de tweede maal het laatst bij de benoeming van generaal Kroe- sen zijn dus de generaals van net Indische leger, mannen als Deyker- hoff, Segov, De Moulin en Swart, die zich hebben onderscheiden op hel oorlogsveld of wier wetenschap pelijke peil verre staat boven dat van Vetter, stuitend gepasseerd. Open lijk is hun in he: aangezicht geslin gerd het verwijt„geen uwer is ge- sohikt voor het Indische leger, buitien dat leger hebben wij een keuze moe ten doen 1" Krenkender kan het niet. Wij wil len niets aldingen op de verdiensten van generaal Vetter de bedroe vende periode van 4 Juli tot 27 Aug. uitgezonderd maar hij heeft vrij willig het leger verlaten en had er ook daarom verder moeten uitblij ven. Goed kan hij hier allerminst nog doen. Generaal Vetter, de afma ker van zoovele hoogst bekwame en verdienstelijke officieren op grond van hun rijperen leeftijd, wij Doemen o.a. de luitenant-kolonels Stutterheim en Sievers, had moeten bedenken, dat hij, zjlf bijna een grijsaard, door

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2