NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON De onneembare Stad. 13 i Jaargang Donderdag 1 Angustns 1895. No. 3705 HAARLEMS DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door ome agenten en door alle boekhandelaren en cour antiera. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM* Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAUBE Co., JG&N F. JONES, Suee., Pari/i BbbU Faubourg Montmartroi Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed, ■billijk en vlug gedrukt. De Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOJI. STADSNIEUWS. Haarlem31 Juli 1895. Uit de heden gehouden opening van stembriefjes voor de verkiezing van een lid van den gemeenteraad, hij herstemming ingeleverd, is geble ken,dat uitgebracht zijnjl354 stemmen. Achttien stembriefjes waren van on waarde, als 16 in blanco, 1 zonder zegel en 1 geen persoon duidelijk Uitgebracht werden op den heer G. E. L. Hij mans 699 en op den heer A. C. Laane 637 stemmen, zoo dat de eerste is Voor het examen engelsche taal l.o. is Dinsdag te 's Gravenhage geslaagd de heer P. Prins alhier. Jongstleden Zondag heeft de heer Ds. E. Weiss alhier onder vele blijken van belangstelling van zijne gemeente naren, den dag herdacht van zijne vijf-en-twintigjarige dienstvervulling als predikant bij de Evangelische Broedergemeente (Hernhutters) te dezer stede. Wij lezen in het Alg. Handelsblad het navolgende HAARLEM, 30 Juli. De kiesver- eeniging „Burgerplicht" wordt omge zet in eene kiesvereeniging „Bevor dering van Handel, Nijverheid en Gemeentebelangen." §sDe bedoeling van deze omzetting schijnt te zijn, dat de kiesvereeniging haar programma zou gaan uitbreiden en zich ook buiten gemeenteraadsver kiezingen op maatschappelijk terrein In elk geval is het bericht in zoo verre niet juist, dat de Leden zich nog niet over het denkbeeld hebben uit gesproken. Het is nog maar een denk beeld van het bestuur alleen, en heette ten doel om in tijden waarin geene gemeenteraadsverkiezingen voorko men, de leden bij elkander te hou den o. a. door lezingen te doen geven over onderwerpen, die handel, nijver- fheid en gemeentebelangen raken. Zoo spreekt men van een voordracht van Mr. M. W. F. Treub over het nieuwe ontwerp der personeelen be lasting. Ons badhuis. Het badhuis, of zeggen wij ons bad huis, want ieder Haarlemmer toch is er trotsch op, dat in zijne stad een brongebouw is en een badhuis 'zal komen, zoodat voortaan van Haarlem als van het „Staalbad Haarlem" zal worden gesproken, nadert zijne vol tooiing. Binnen den tijd van drie weken of eerder zal het klaar zijn. Eene be schrijving er van zijn wij reeds thans in staat onzen lezers te geven. De hoofdingang is niet aan den KI. Hout weg, maar in het verlengde van de Baan, welke weg doorgetrokken zal worden. Door eene flinke ruime vesti bule treedt men daar het gebouw binnen en komt in een gang, die naar de verschillende badkamertjes voert. Aan den eenen kant is de afd. voor mannen, aan den anderen kant die voor vrouwen. Beide afdeelingen zijn gelijk en bevatten hetzelfde aantal kamers. RechtB bevindt zich een kamer voor den badknecht,waarachter een gymnas tieklokaal. Dan een lokaal voor heete luchtbaden, waarin 4 kleedkamer tjes en een kamer voor het bad. Daarnaast is het lokaal voor de douche- baden, waarin eene kleine verheven heid, waarop de dokter of familiele den van den patient, gedurende diens behandeling kunnen gaan zitten. Ver volgens een lokaal voor de zwavel baden en eindelijk nog drie badka mertjes. Aan den linkerkant, van den in gang af, bevindt zich eerst de wacht kamer, daarna de dokterskamer, ver volgens een badkamer voor het elec- trisch bad, waarnaast een rustkamer en ten laatste nog drie badkamertjes. De vloeren in de gang en in de badkamertjes zijn van cement- tegels, terwijl de wanden in de kamertjes gestucadoord en van een tegelbekleeding voorzien zijn. Een groote lantaarn, met kathedraalglas, in de gang van iedere afdeeling, zorgt voor voldoende verlichting en ramen, die naar binnen openslaan, voor voldoende ventilatie. In de vrouwenafdeeling is nog een kamer voor den administrateur, welke ruimte in de andere afdeeling wordt ingenomen door een trap, die leidt naar de woning van den concierge, die boven twee kamers, een keuben en bergplaats voor een en ander heeft. Het gebouw wordt verwarmd door centrale verwarmingwaarvoor de toestellen geleverd zijn en die is aangelegd door de firma Becht en Dy8erinck van Amsterdam. Aan den achterzijkant van het badhuis is een gebouw daarvoor, waarin 4 toestellen zullen geplaatst worden en waarvan de afmetingen 5 bij 7% M. zijn. Voldoet het gebouw inwendig alzoo aan de voor een badhuis geste" eischen, ook uitwendig doet het bouw met zijne topgevels en met "in zandsteen bewerkten gevel den archi tecten, den heeren Van der Steur en Van den Arend en den aannemer B. Zuithof en Zn. alle eer aan. Dat het badhuis druk bezocht moge worden en bijdrage tot den bloei van Haarlem I De heer F. H. Smit heeft zijn wel bekenden spiegelwinkel uit de Kruis straat verplaats naar de Groote Hout straat no. 63 en opent zijn nieuw magazijn hedenavond. Mooigeslepen spiegels met schitte rende lijsten trekken steeds,de aandacht van den voorbijganger en des te meer nog hier, waar ze met smaak in flinke etalagevensters en in een ruimen winkel, 72 Ma. in opper vlak zijn uitgestald. Des avonds wordt alles door gloeilicht beschenen. Het plafond is in zachte kleuren geschil derd, wat zeer goed gezien is met het oog op het schitteren van spiegels en lijsten. De heer Smit etaleert een nieuw soort spiegels, dat zeer bezienswaard is, nieuwe tegels en een nieuw soort ezeltjes. Ook van de ruime collectie gravures zijn er eenige voor het ven ster gelegd. Achter den winkel is een magazijn en het geheel wordt door een ruime goed verlichte en be luchte werkplaats voltooid. Wat de afwerking van binnen en buiten betreft, hebben de architecten, de heeren Roog van den Ban en de aannemer, de heer C. J. Cramer, eer van hun werk. In De Echo kwam een belangrijk artikel voor overpostduiven als heen- en weervüegers op verschillende duivenstations. Daaruit blijkt, dat de heer A. J. Bronkhorst Jr. alhier er in geslaagd is duiven zoo af te richten, dat zij tusschen twee plaatsen, b.v. Haarlem en Utrecht, heen en weer vliegen. Men begrijpt welk een nut die dui ven kunnen doen in tijd van oorlog als zij uit een belegerde stad als ge regelde postboden dienst kunnen doen. De heen- en weervliegers hebben dus veel voor op de gewone postduiven. Bij den schietwedstrijd van den Nederlandschen echutterijkaderbond te Arnhem gehouden, behaalde het «■orps Haarl. schutterij in de afdeeling Tirailleurvuur den ext ra-prijs, een gr. zilveren medaille. Een Belg hier ter stede was Dins dag in een café gegaan om de courant te lezen. Toen hij een poos later weder naar huis ging, ontwaarde hij plotseling dat hij zijne portefeuille met vijfhonderd gulden kwijt was. Zoodra mogelijk ging hij per tram naar het koffiehuis terug, waar hij hoogst verbaasd zijn schat onaange roerd onder een dagblad terug vond. Zijn blijdschap was natuurlijk groot. flet ingang van 1 Aug. e.k. is J. Brouwer, agent van politie 3e klasse bevorderd tot agent van politie 2e klasse in de plaats van J. de Graaf, op verzoek eervol ontslagen. Door de politie is proces-verbaal opgemaakt tegen eene bierhuishoud ster M. K. woonachtig in de Leid6che- straat, ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein, zonder de daartoe vereischte vergunning. Dinsdagnamiddag te ruim 4& uur is een kar met paard van de gemeen tereiniging achteruit in de Brouwers vaart gereden. Door verschillende om standers zijn beide op het droge ge bracht, zonder dat hierbij ongelukken hebben plaats gehad. HerstemmiDgen gemeen teraden. Beverwijk. GekozenTh. Cornelisse. Raarlemmerliede en Spaarnwoude. Gokozen: G. van Andel. Spaarndam. Gekozen B. Schouten. Sloten. GekozenW. van Wouden berg en J. J. Rijnierse. Velsen. Uitgebracht 337 stemmen. Gekozen: de heer A. C. M. Hofman, aftr. lid, met 176 stemmende heer P. Hendriks verkreeg 161 stemmen. Zandvoort. Gekozen: de heer G. v. Toombergen met 80 stemmen; de heer D. Driehuijzen had 55 stemmen. Door W. K. te Zandvoort is nabij het strand in zee een levende zeehond gevangen. Te Zandvoort is in de Amsterdam- sche vacantiekolonie aangekomen de 3de ploeg van 60 Am sterdam sche kinderen. Trein 73 te 5.31 uit Haarlem ver trekkende stopt met ingang van 1 Augustus ook te Zandvoort (Dorp). Het Noordzeekanaal is thans op de plaats waar de booten der Maatsch. „Nederland"' en andere diepgaande schepen, meermalen aan den grond raakten, uitgebaggerd. (Zie vervolg Stadsnieuws 3e pagf) BINNENLAND, Bij kon. besluit is benoemd tot directeur der staatsloterij H. van Goudoever, thans inspecteur der re gistratie en domeinen te 's Graven hage. H.H. MM. de Koninginnen zullen Zaterdag een bezoek brengen aan Hunne Doorluchtigheden den Voret en deVorstin vanBentheim en's avonds naar het Loo terugkeeren. De heer C. te Lintum, vroeger leeraar hier ter stede, thans leeraar aan de Nederl. N. H. school te] Enschede, slaagde Zaterdag (magna cumlaude) voor het doctoraal examen te Leipzig. Dit is, voor zoover bekend, de eerste maal, dat een doctoraat in de geschie denis te Leipzig door een Hollander behaald werd. De officieren van het te Nieuwen- diep vertoevende Duitsche oorlogsfre gat Moltke zijn Maandag de gasten geweest van den vice-admiraal C. E. Uhlenbeck, directeur en commandant der marine. Het stafmuziekkorps der marine, dat den maaltijd opluisterde, bracht o. a. de Duitsche en Neder- landsche volkliederen ten gehoore. Wereldtentoonstelling. Zondag a.s. komt een pleizierboot uit Engeland met 300 passagiers naar Amsterdam, teneinde een bezoek te brengen aan de Tentoonstelling. Een zaansche bruiloft op Oud-Holland. Dinsdagmiddag werd door leden van het gezelschap „Bogaers" te Koog a/de Zaan opgevoerd op het terrein van Oud-Holland op de amsterdam- sche tentoonstelling een oud-zaansche bruiloft. Op zijn tocht per boot van de Zaan naar de tentoonstelling ondervond het gezelschap nog al moeilijkheden. Een der bruggen over de .Stadhou derskade was nml. te laag voor het bootje, waarmede de ZaanlaDders van het station vertrokken waren en waar mee zij bet plein voor het Rijks-Mu seum dachten te bereiken. Men moest wachten tot de brug opengedraaid werd en vond daarna een tweede, nu onoverkomelijk beletsel. Daar werd dus uitgestapt en met stille trom ging de stoet naar het tentoonstellings terrein. Naar het engelsch van MAX PEMBERTON. 2) HOOFDSTUK II. Hieraan begin ik ie twijfelen. Aan de kade lag een kleine scheepsbarkas te wachten, die ons vlug naar de open zee bracht. Het was een bizonder doBkere nacht en de witte mist hing in vochtige wolken boven het water. De rompen der groote stoomers zagen wij plotse ling spookachtig voor ons verrijzen, terwijl de lantaarns als gouden ballen boven het schuim der branding licht heen en weer slingerden. De reis Daar het jacht scheen mij bizonder lang toe maar er viel geen regen en de westewind blies zachtjes tegen mijn gelaat. Bijzondere nieuwsgierigheid naar mijne patiente en naar den uitslag van mijn bezoek had mij aangegrepen, en deze was oorzaak, dat ik geen aandacht wijdde aan de twee zeelieden in de barkas en er evenmin aan dacht met den man, die mij vergezelde, een gesprek te beginnen. Hij had gedurende de reis van Londen voortdurend geslapen, en zelfs nu, terwijl het zilte schuim hem in de oogen woei, kon hij nog niet over zijne tong beschikken. Eindelijk echter en juist toen een der beide mannen riep „Ahoy I" met eene luidklin- kende stem, stond hij haastig op en legde zijne hand op mijn schouder. „Dokter Trevana," zeide hij, „welkom aan boord van den „Zwerver". „Zijn wij er dan?" zeide ik. „Nu het spijt mij niet. Ik begon last te krijgen van de koude." „Wanneer wij aan boord zijn, dan neem ik het op mij u daartegen een probaat middel voor te schrijven," riep hij opgewekt uit, en had nauwelijks deze woorden gesproken of de romp van een groot schip verhief zich boven het zwarte watervlak en het licht der lantaarns danste op het dek en wierp heldere stralen door de poorten. Hij besteeg vlug de valreep en ik volgde hem op een dek, dat bij een schijnsel van de heldere lampen in zijn witheid glansde. Drie personen van de bemanning, allen in eigen aardige kleeding, stonden daar om ons te ontvangen; tot een hunner sprak hij haastig eenige woorden in het italiaansch. De man knikte voor antwoord met het hoofd en zonder dat er verder gesproken werd, leidde men mij naar een hut, waar de man, die mij hier had heengebracht, na een paar woor den te hebben gesproken, verdween. „Dokter," zeide hij, „u zult hier boeken en sigaren vinden. Over de eerste kan ik niet oordeelen, maar ik zou durven wedden, dat de laatste de beste zijn, die gij ooit hebt ge rookt. Beproef er een, dan zal ik de patiente gaan toe spreken." „Wier naam ik niet het genoegen heb te kennen," riep ik vragend uit. „Dien zal zij zelve u mededeelen," riep hij uit en lachte. „Van vrouwelippen klinkt die liefelijker. Wanneer u intus- schen iets noodig mocht hebben, dan bevindt zich hier de bel, door middel waarvan u den hofmeester kunt ontbieden. Beschouw ons als uwe ondergeschikten zoolang u hier zijt En als ik u volgens belofte iets mag voorschrijven, laat ik u dan een glas groene Chartreuse aanbevelen als een uitste kend middel tegen koude." „Nu," zeide ik, „als u mij in consult wilt roepen, dan moet ik aan het voorschrift mijne goedkeuring hechten. Maar ik rook niet tot na afloop van het bezoek aan de patiente." Hij ging heen en neuriede een bekend deuntje met dezelfde opgewektheid, die hij bij onze ontmoeting reeds had getoond en ik zette mij neer om de kajuit te bekijken. Onmiddellijk kwam ik tot de ontdekking, dat dit het muziekvertrek van het jacht moest zijn, en ik had nog nooit eene kamer ge zien, zoo kostbaar gemeubileerd. De wanden waren met tapijt werk behangen, waarin allerlei tafereelen fijn geweven waren in prachtige kleuren. De frieBen vertoonden verscheidene sche pen, alle en relief in ivoor uitgesneden; daarboven een gou den kroonlijst. Wordt vervolgd.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1