Deze stoornis heelt tengevolge ge had dat de overheden van Oud-Hol land haar gasten bij aankomst niet hebben begroet en dat deze in den doorrit van het Museum slechts door den heer W. C. de Vos met een bui ging en voorts met een „Wilhelmus" werden ontvangen. Over de opvoering zelve lezen wij het volgende Midden op de markt van Oud-Hol land was Dinsdag een tamelijk groot tooneel opgeslagen, met een aardig décor, een Zaansche kamer voorstel lende, voor een te houden bruilofts feest versierd met kransen en slin gers van groen en vlaggedoek. De bruiloft, een oud Zaansche brui loft, werd voorgesteld door de dames en heeren van de Vereeniging „Bo- gaers" te Zaandijk, daartoe uitgenoo- digd door Burgemeester en raden van Oud-Holland. De omgang was niet zeer opwek kend om aan te zien. Deftig en zwij gend ging alles in zijn werk. Het scheen, als men geen rekening hield met de fleurige zijden jakken der vrouwen, meer een begrafenisstoet dan een optocht van bruiloftsgasten, en ook het publiek, dat in dichte rijen langs den weg stond opgesteld, kwam niet nit de plooi. Met het oog juist op de afwezigheid van alle vroolijkheid bij den omgang, was de voorstelling zelve van het oud-Zaansche bruiloftsfeest op het too neel, des te iverrassender door de allerprettigste ongedwongenheid, die de Zaanöijksche dames en heeren toen aan den dag legden. Zelden hebben wij rederijkers zich zoo gemakkelijk in hunne en hare rollen zien bewe gen. Op het tooneel kreeg alles leven en kleur; ook de kleeding en de gou den kappen der jufiers, waaraan wij bij den optocht weinig aardigheid hadden gevonden. Nu trof het ook zeer gelukkig. Het tooneel was zóo geplaatst, dat het warme zonnelicht er tot twee-derde van de diepte in viel. Het fond en een tweede vertrek, achter de kamer van het eigenlijke tooneel gelegen, kwam daardoor in eentonig halfdon ker. Dit gaf aan de uit den achter grond naar voren tredende personen, in hare gebloemd damasten kleeding, een glans en schittering, die het oog verrukten. Daarbij kwam, dat in het bruiloftsfeest, dat. voorgesteld werd, deze Zaandijksche rederijkers zich geheel in hun element gevoelden. Zij droegen de kleederen hunner eigen vooroudere, hunne tooneelna- men waren de echte namen, waar onder velen hunner bij den burger lijken stand nog heden staan inge schreven. De zeden en gewoonten, waarvan zij ons eene schildering gaven, zij of althans hunne vaders en moeders, stonden er nog zóo nabij, dat zij al zeer weinig moeite hadden er zich in te verplaatsende liedjes die zij zon gen, hadden de mees ten in hunne prille jeugd nog door hunne moe ders hooren zingen kortom de Zaan- kaniers voelden zich in den voorge schreven tooneeltoestand als bij hun eigen thuis, en dit gaf aan de ver tooning eene natuurlijkheid, die het publiek onmiddellijk pakte. Het lachen en zingen het spreekt van zelf dat op een bruiloftsfeest veel wordt gesprongen en gelachen ging deze acteurs en actrices zoo har telijk af, dat het publiek of het wilde of niet, moest meelachen en ten slotte ook ging meezingenMen denke nochtans niet, dat op het tooneel geen maat gehouden werd en de vertooning verliep in pretmakerij. Neen, men bleef ter dege in zijn rei, en hoeveel studie er school onder de gemakkelijkheid waarmede ieder zijn taak vervulde, bleek ten duidelijkste ook uit de nooit falende zekerheid, waarmede de danspassen in menuet en gavotte-quadrille werden uitge voerd, met eene sierlgke bevalligheid, die boven onzen lof is en met geest drift gehuldigd werd. Het was dan ook onder hartelijke instemming van het talrijke publiek, dat burgemeester Fabius, met de aan zijn ambt passende deftigheid in woord en gebaar, den heer G. J. Honig, den voorzitter der vereeniging „Bogaera", een lauwerkrans toereikte en de da mes met bloemen bedacht Eene aanhouding. Door den inspecteur der recherche den heer J. Aalstz te 's-Gravenhage, werd Dinsdagochtend in het goede renbureau van het Holl. Spoorstation aldaar de hand gelegd op een 19-jar i- fen Dnitscber, wiens aanhouding oor den officier van justitie te Breda was verzocht. Hij wordt nl. verdacht van een belangrijken diefstal en op lichting te Antwerpen gepleegd, van een aantal gouden en zilveren arm- handen, kettingen en horlogiën. Deze voorwerpen waren verpakt in drie koffers,* door den verdachte uit Antwerpen naar het station te 's-Gra venhage verzonden. Hij zelf maakte de reis gedeeltelijk per rijwielen toen hij Dinsdagochtend de koffers in ontvangst wilde nemen, werd hij door de politie aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld. Een weddingschap. Onlangs bespraken eenige heeren te Amsterdam de weddingschap door den Duitscher Horstman en den Amerikaan Lee aangegaan om zonder reisgeld per rijwiel de wereld door te trekken en in eigen onderhoud te voorzien niet alleen, doch nog een bepaalde som te huis te brengen. Een uit het gezelschap beweerde, dat zoo iets niet zoo moeilijk was en zelts een doofstomme de wedding schap .winnen kon. Toen zijne woor den betwijfeld werden nam hij, de heer A. G. C. S. Royaards, zelf doofstom, op zich, per rijwiel door Duitschland, Frankrijk, Spanje, Italië, Bulgarije, Servië, Oostenrijk, Bohemen, Honga rije, Polen, Rusland, enz. te gaan onder deze voorwaarden. Twee der aanwezigen namen de weddingschap aan en de heer Roy- aards zal binnenkort de reis aanvaar den. Door voordrachten onder doofstom men denkt de heer Royaards in zijn onderhoud te voorzien. De Noordhollandsche Stoomtram is Dinsdagmorgen kwart voor negen bij Alkmaar gederailleerdmen zegt dat het ongeluk aau opzet is toe te schrij ven, doordat er steenen op de rails waren gelegd. Het déraillement liep zonder persoonlijke ongelukken af, maar ten gevolge van het oponthoud kwamen drie trams te laat aan. Een spook. Te Vreeswijk heet het, dat het bij de Christelijke bewaarschool spookt. Om het raadselachtige van die schiedenis zoo mogelijk op te lossen, werd reeds heel wat moeite gedaan. De gemeente-veldwachter H. Wit middags de socialistische afgevaar digde Léon Defuisseaux in de Kamer zou voorstellen art. 3 uit het ontwerp te lichten. Dit artikel bepaalt, dat het godsdienstonderwijs op de school noodzakelijk deel van de leerstof op de lagere scholen uitmaakt. Aldus is des middags geschied. Toen Defuisseaux het voorstel deed namens liberalen en socialisten, herdacht hij ook de groote betooging van Zondag j.l. Minister de Burlet verzette zich tegen zijn voorstel dat met 57 tegen 50 stemmen verworpen werd. Bij de behandeling Dinsdag in de italiaansche Kamer der begroo ting van binnenlandsche ziken heb ben de leden der uiterste linkerzijde de vergaderzaal verlaten, weigerend aan de beraadslaging over die be groeting deel te nemen omdat de Kamer harerzijds geweigerd heeft naar aanleiding der interpellatiën over de verkiezingen te beraadslagen. Crispi verdedigde in eene uitvoerige rede de politiek der regeeriug, welke het land heett goedgekeurd door de verkiezingen. Hij bezwoer de meer derheid eensgezind te blijven. De Kamer heeft daarna m9t bijna algemeene stemmen een motie van vertrouwen in de regeering aangeno men. Door den spaanschen ministerraad ia Dinsdag den minister van oorlog gemachtigd spaansche Mausergewe ren en patronen te koopen voor de troepen, die naar Cuba vertrekken. Bisschop Clement, het hoofd der Bulgasrsche deputatie, die uit St. Petersburg op weg is naar Sofia,is te Weenen geïnterviewd door een redac teur der Neue Freie Pre-s-se. De metropolitaan deelde mede, dat hij de verzoening tusschen Rusland en Bulgarije als eene uitgemaakte zaak heschouwt. Evenwel is het daar voor noodig, dat vorst Ferdinand er toe overga, zijn zoon Boris in de Grieksche Kerk te doen opnemen. het eiland Vomito Negro, de gele koorts in haar heftigsten vorm woedt, lederen dag sterft een vijfde gedeelte der zieken. Een bezienswaardigheid. Een der „bezienswaardigheden" van Chicago is verdwenen. Katherina O'Leary, de eigenares van de gedenk waardige koe, die in October 1881 door het omwerpen van een lamp een brand deed ontstaan, welke Chi cago op 190,000,000 dollars kwam te staan, is overleden. heeft 's avonds bij die school her- „De vorst zeide Clemens weet haaldelijk gesurveilleerd. Vrijdag-derhalve wat hem te doen staat, in- avond kwam hij weer nabij dat ge-:dien hij inderdaad het welzijn van bouw. Op eens deinsde hij terug. j zijn land wil bevorderen." Een Amerikaan, Watson genaamd, heeft een boek geschreven dat tot titel heeft„Historische onzekerheid van de terechtstelling van maarschalk Ney." Volgens dezen schrijver zou Ney niet zijn doodgeschoten op 2 Dec. 1815, maar op zijn bed gestorven op 15 November 1816 te Rowan County in Noord-Carolina, waar hij sedert 1819 schoolmeester was. Dit verhaal lijkt zeer onwaarschijnlijk, maar wat Watson meedeelt als be wijzen voor zijne stelling, is toch niet zonder beteekenis. Men behoeft er geen waarde aan ta hechten, dat Pierre Stuart Ney zoo noemde zich de schoolmeester wanneer hij dron ken wa3, en dat was bijna iederen Zaterdag, dikwijls riep„Ik ben maarschalk Ney". Maar het is wel vreemd, dat de schoolmeester, die beter Fransch sprak dan Engelsch, op zijn doodbed tot zijn dokter ge zegd heeft, dat bij maarschalk Ney was en in een aanval van koorts riep„Beasières ia dood, de garde is verslagen, nu kan ik sterven", en dat zijn handschrift niet alleen geleek op, maar hetzelfde was als dat van maarschalk Ney. Het is wel vreemd, dat deze bedrieger want daarvoor zou men geneigd zijn den Ameri- kaanschen schoolmeester te houden nooit getracht heeft munt te slaan uit de positie die hij vroeger bekleed had. Het boek van Watson is zoo Eene witte gedaante stond bij {den weg. Wat te doen? De veldwachter ging er kloekmoe dig op af, doch de gedaante bleef on beweeglijk staan. Hij greep die ge-' stalte aan, doch hij hield slechts het omhulsel daarvan iu handen. De ge stalte zelve vluchtte en liep in de nabijheid eene woning binnen. Wit, die haar achtervolgde, kwam nu tot de ontdekking, dat hij te doen had met de 22-jarige P. v. D., wier moeder daar woont. Daar de veldwachter het omhulsel, waarin het meisje zich gestoken had, en dat een beddelaken bleek te zijn, ter secretarie heeft gedeponeerd, ver wacht men van het zonderlinge geval spoedig wel meer te hooren. Maandagnacht hadden te Leeuwar den een schipper en een schippers knecht zich te slapen gelegd in hun vaartuig, dat met ier geladen was. Door de zich in die lading ontwik kelende gassen zijn zij gestikt. Herstemmingen. Om 11% uur was te Amsterdam de stand als volgt: P. W. Sutorius 3353, mr. L. Zegers Veeckens 3296, mr. Th. Heemskerk 2864, J. A. Wormser 2751, C. W. de Sauvage Noltïng 2589 en F. Adama van Scheltema 2526 stemmen. Met de opening van de gele briefjes had men nog niet aangevangen. Nader wordt gemelcPSauvage Nol- ting, Zegers Veeckens en Sutorius gekozenverkiezing van Van Gigh vermoedelijk verzekerd. 's Gravenhage. Gekozen de heer jhr. C. Hartsen (con.) met 1883 van de 3479 geldige stemmen. De heer S. Vas Dias (lib.) had 1594 stemmen. Blanco waren 46 stemmen* maar wel wil ik de aandacht vestigen op dit: Aan de overwegen Jansweg, Kruis weg en Statenbolwerk-Kenaupark, bevindt zich een wachter en boven dien zijn de sluitboomen van hangend ijzerwerk of kettingen voorzien, om ongemerkt doorsluipen te beletten. Dit is weer niet het geval met de sluitboomen Schotersingel - Kinder huissingel. De wachter Statepbolwerk-Kenau- park moet mechanisch ook de boven bedoelde boomen sluitenis daar ver van_ daan geplaatst; heeft geen vrij uitzicht over het terrein, dat door het gebouwtje, van waar nit zoo ik meen wissels worden geregeld, nog vermeerdert met ter lossing staande kolenwagens, gedeeltelijk wordt be dekt, en dat ter plaatse waar aan houdend naar drie verschillende rich tingen treinen heengaan, en van daar weer terugkeerenen deze afsluit- boomen, m. i. zonder voldoend toezicht, zijn niet voorzien van het han? 1 gend ijzerwerk, oin doorkruipen van kinderen enz. te beletten, terwijl de sluitboomen waarbij de wachter zelf is geplaatst, zie Jans- en Kruis weg alsmede Statenbolwerk-Kenau park, daarvan wel voorzien zijn. Is dus de overgang Schotersingel- Kinderhuissingel voldoende bewaakt? Mij dunkt van neen 1 en wat is hier aan te doen? Ie een afzonderlijken wachter aldaar te plaatsen, of 2e de sluitboomen van hangend ijzerwerk te voorzien. De directie der Holl. IJz. Spoorw. Mij. schijnt nog niet doordrongen te zijn van het feit dat St.Helena verdwe nen isen nu de Kinderhuissingel aan de gewone route ligt, is het meer dan noodig, dat de overweg van het spoor aldaar ook bedeeld wordt met de verbazende zorg voor het pu bliek, die men van de directie der H. IJ. S. M. gewoon is te onder vinden. Mocht dus door de Maatschij. of de autoriteit boven haar gesteld, de Heden werd de deputatie te Sofia verwacht. Men vertrouwt, dat vorBt Ferdinand nu ook spoedig naar Bul garije zal terugkeeren. De Times verneemt uit Tananariwo De regeering voert heimelijk vredes onderhandelingen, maar openlijk trekt zij de troepen samen en beweert zij, er op voorbereid te zijn, de Franschen tot het uiterste te bestrijden. De re geering vreest voor revolutie. De stemming vau het volk wordt den Europeanen steeds vij andelij ker. De engelsche consul-generaal heeft zijnen landgenooten aangeradenheen te gaan. Reeds heeft een priester het volk tot het vermoorden der Engel- schen aangezet. geschreven, dat men, ook al begint. - men het te lezen met het vastezaa_h goed worden behartigd, zal ik voornemen het te beschouwen als een j mÜ beloond achten, op bet gevaar groote mystificatie, het uit de hand gewezen te hebben. legt met een mogelijk" Sport en Wedstrijden. Handboogschutterijeii. In den wedstrijd van den „Ned. Bond voor Handboogschutterijen", werd de rozenbanier-prijs verkregen door „Willem Teil" te Amsterdam. De personeele wedstrijd had den volgenden uitslag: le prijs: G. Poe- senouw, van Rotterdam2e pr. P. Fransen, van Sandpoort3e pr. Klin kenberg, van Amsterdam. Rozenprijs: H. J. Klauwers, van Sandpoort. Witte rozenprijsC. Muller, van Amsterdam. De gaaiprijeen zijn behaald door G. P. de Groot, van SandpoortJ. P. Roel vink, van AmsterdamD. J. Nou- wens, van RotterdamJ. Batavier, van AmsterdamD. C. Berg, van AmsterdamKÖler, van Sandpoort H. J. Con, van Amsterdam. Politiek Overzicht. Dinsdagochtend vergaderde de lin kerzijde der belgische Kamer om te beraadslagen hoe tehandelen met het oog op het schoolwet-ontwerp van Schollaert. Besloten werd dat des Gemengd Nieuws. Een vermakelijk voorval heeft zich op een vergadering van Berlijnsche kleedermakers voorgedaan. De voor zitter opende de vergadering ,met een warm woord van herinnering gewijd aan de nagedachtenis van een der leden van de vereeniging en noodigde de aanwezigen uit, ter eere van den doode op te staan. Plotseling riep achter uit de zaal een stem„Dat is niet noodig.". De aanwezigen zagen om en aanschouwden den doodge waande, die blijkbaar zeer in zijn schik was met de lofrede, welke de voorzitter op hem gehouden had. Deze had zien in de war laten bren gen door een kennisgeving van over igden van een kleedermaker van den zelfden naam als het medelid der vereeniging. De hertog van Argyll, vader van den markies van Lome, met wien eene dochter van Koningin Victoria gehuwd ie, trouwde Dinsdag in derde huwelijk met eene miss McNeil. De hertog is in April 72 jaar geworden. Uit zijn eerste huwelijk met eene lady Sutherland heeft hij twaalf kin deren, van wie nog elf in leven. Behalve de oudste zoon, de markies van Lome, voeren de kinderen den naam Campbell. De eerste vrouw stierf in 1878, en in 1881 hertrouwde de hertog met de weduwe van een earl of Lichfield. Deze tweede vrouw over leed in Januari 1894. De koning van Griekenland is naar Aix-les-B^ius vertrokken. Tijdens zijne afwezigheid neemt de kroonprins bet regentschap waar. Op een logger, bemand met een twintigtal menschen, die voor hun genoegen over zee van Glendove naar Baltimore, IerJand, uit zeilen gingen, ontstond 's avonds op den teragtocht brand. In p«.uiek wierpen de opva renden zich in eene boot, die inder haast neergelaten was; de boot sloeg om on negen menschen verdronken. De logger schijnt nog behouden bin nen te zijn gekomen. Een bene' uit Porto Rico meldt, dat onder de Spaansche troepen op .Wie weet Alles is Vervolg Stadsnieuws. Stukken van den Raad. Door de hoofden der sociëteit „Trou moet Blij eken" is een verzoek ge richt aan den gemeenteraad alhier om na de ontbinding van het be staande contract het nu aan haar verhuurde terrein der buitensocieteit te Heemstede, in erfpacht of huur af te staan voor minstens dertig ach tereenvolgende jaren, terwijl het te-, genwoordige contract slechts van vijf achtereenvolgende jaren spreekt. Dit verzoek, waarop B. en W. gun stig adviseeren staat in verband met het bestaande plan om genoemde sociëteit te vernieuwen. Op een verzoek tot vermindering van den jaarlijkschen huurprijs, ad viseeren B. en W. echter ongunstig. Aan den gemeenteraad wordt voor gesteld den heer F. Hellinga, thans onderwijzer 3de klasse aan de koste- looze school lett. A. te bevorderen met ingang van 1 Sept a.s. tot on derwijzer 2de klasse aan die school. Ter voorziening in de vacature aan genoemde school daardoor te ont staan, is het volgende drietal opge maakt voor onderwijzer 3de klasse, 1. C. van der Werff Wz. Zandvoort. 2. C. Renes, Haarlemmermeer, 3. W. Kwantes, Haarlemmerliede. INGEZONDEN. Voor den inhoud, dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Mijnheer de Redacteur I Ik begrijp dat het (beantwoorden van vragen, door het publiek in uwe courant gedaan, niet altijd zoo ge makkelijk is, en U tevens wel meer te doen hebt als daarvoor klaar te staan. Zoo is het ook met de vraag, laatst door mij gedaan, wie eigenlijk belast is met „het toezicht op de overwegen „der gemeente, voor zooverre dit het passeeren van den Holl. IJz. Spoorw. betreft." Natuurlijk eischt dit op sommige ;.punten m. i. beter contróle of toezicht, anders zou men geen aanmerking kunnen maken. Ik wil dan ook niet nagaan of hier of daar sluitboomen van over wegen door eene vrouwelijke beambte die daar ver van daan geplaatst is, door eene draaiende mechanische wijze gesloten en geopend worden, of dat de overweg afgesloten is door een steeds zich zelf sluitenden boom, die door het publiek dat passeeren moet maar eenvoudig wordt geopend, want de boom valt yan zelf weer dicht, Onder dank M. de Red. voor uwe verleende plaatsruimte Met hoogachting, DE JONGH. StoofflYBsribcriciJten. Het stoomschip Gedê, van Java naar Rotterdam, vertr. 29 Juli van Marseille. Het stoomschip Prinses Sophie, van Batavia naar Amst., arriv. 30 Juli te Amsterdam. Het stoomschip Smeroe, van Rot terdam naar Java, arriv. 30 Juli te Marseille. Het stoomschip Bromo, vau Rot terdam naar Java, arriv. 30 Juli te Batavia. Het stoomschip Prinses Marie, van Batavia naar Amst., arriv. 27 Juli te Perim. ORGELBESPELING in de Groote- of St. Bavokerk, op Donderdag 1 Aug. 1895, de3 namid dags van 23 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. Concert op. 4 no. 2. Edndel. 2. Elsa's Brautzug zum MünsterWagner. 3. Grand March for the OrganJehyll. 4. AriaRheinberger. 5. MelodieGuilmanl. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 29 Juli. R. Voren kamp en R. H. M. Boerma, Gronin gen. 30. J. M. D. baron van Lijnden en A. E. gravin van Limburg Stirum, den Haag. J. M. A. ter Beek en L. A. A. barones van Voorst tot Voorst, Brummen. J. A. M. van We3terloo en E. H. C. B. van Dinter, Delft. Bevallen: 27 Juli. H. S. Mul derIdema z., Msdemblik. 29. W. WernerZwart z., Helder. Overleden: 27 Juli. M. A. SmeetsKusters 39 j., Amst. 28. C. Langeler 75 j., Hengeloo (G.) Wed. C. C. RoversVan Heusde 77 j., Utrecht. F. J. H. Noij 59 j., Arnhem. H. C. Hooft Hasselaer 82 j., Nijme gen. 29. S. RückertBorst 44 j., N. Am stel. Wed. A. PrumersStolk 82 j., Ellewoutsdijk. Burgerlijke Staua Ondertrouwd; 31 Juli. J. Nie- möller en H. Scheeper. K. Kaan en E. C. van Tinteren. W. J. Traksel en J. C. Martin. J. M. v. Looij en G. H. Tuttel. F. Hoik en H. J. Winkel. Getrouwd: 31 Juli. H. v Lier en C. J. M. Groenewoud. P. A. Schar- wachter en J. C. Bijland. J. P. Kruijer en G. v. d. Bos. Bevallen: 28 Juli. M. E. Her mannJansen d. 31. S. Kroon Hogetoorn z. M. v. Poorten—Greve d. E. C. LeautaudHeiligers d. (I.).) Overleden: 30 Juli. R. Bijeter 5 md. z. Rozenpr.str. J. A. v. d. Hoogen 4 m. Jd. Boerest. 31. J. J. Roosen 2 m. z.L. Raamstr. C.P. Warren 2 m. d. Leliestr.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2