NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. j, c. feuilleton: De onneembare Stad. 18 Jaargang Vrijdag 2 Augustus 1895. No. 3706 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd. Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,371. Dit blad verschijnt dagelij ka, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14:, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onxe agenten en door alle boekhandelaren en cour an tien, Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale d« Publicité Etrangère ff. L. DAUBE Co., JOMN F. JONXS, Sue*., Parjfi SIM* Fimbourg Montmartr Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Btoomdrukkerij van dit blad goed, billijk en vlug gedrukt.{ De Directeur-Uitgever STADSNIEUWS. Haarlem1 Augustus 1895. In de Woensdagavond gehouden vergadering van de vereeniging „Spuit 10", zijn de heeren H. J. D. Daudeij en H. J. Bronkhorst tot eereleden dier vereeniging benoemd. Bij den schietwedstrijd uitgeschre ven door den Nederl. Schutterij kader Bond, gehouden te Arnhem op 28, 29 en 30 Juli jl. behaalde, zooals wij reeds meldden, het detachement der Afdeeling „Haarlem" van dien Bond, in het tirailleurvuur op onbekende afstanden,een groote zilveren medaille. Tevens ontving de detachements commandant een zilveren draagme- daille voor het correct exerceeren en doen uitvoeren der bewegingen ver vat in het tirailleurreglement van 1895. Voor het uitvoeren van carré geweer en eenige schermnummers ontving de afdeeling een zilveren me daille van verdienste. De aanleg van een stoomtramlij n HaarlemBeverwijk is thanB verze kerd; dezer dagen zal de laatBteacte voor aankoop van benoodigden grond worden gepasseerd, terwijl de materia len rails enz. reeds eiken dag ver wacht kunnen worden. Met spoed zal dan met den aan leg worden begonnen. Weldadigheid naar Vermogen. Maandelijksch overzicht der uitga ven van de vereeniging. Aan behoeftigen werd in Nov., Dec., Jan., FebrMaart, April Mei, Juni en Juli na onderzoek uitgereikt: Aan brood en levensmiddelen Nov. '94 f 481,08}{, Dec. '94 f586,01, Jan. '95 f 677,05, Febr. '95 f 660.69,, Maart i 539,83s, April 191,20s> Mei f210,28, Juni f217,78s, en Juli 1173.589 totaal van 1 Nov. '94 tot 31 Juli :95 f 3737,53. Aan brandstoffen f62,98, f214,55 f 101,16, f 299.65, f31,57, f 0,61, en f 1.18 totaal f711,70. Aan ligging en kleeding f68.77». f94,82», f 130,92X, f 54.22^, f35, f5,90, 12.20, f6,— en f3,60 totaal f401,45. In geld f965,45, 11057,91, 1176,65, f 1156.70, f839,02», f 484,45, f505,52» 1503,07» en f467.35 totaal f7156.13. Totaal in Nov. '94 f 1578,29 in Dec. '94 fl953,29s, in Jan. '95 12085.78Ü in Febr. '95 f2171.27, in Mrt. f 1445.43, in April '95 f682,16», in Mei f 719,18!$, in Juni f726.86, in Juli 1644.535. Totaal van 1 Nov. '94 tot 31 Juli '95 f 12006,81. Bovendien werd eene groote hoe veelheid ten geschenke ontvangen kleedingstukken, brandstoffen, enz. uitgereikt. Aanbesteding. Van wege het Ministerie van Wa terstaat, Handel- en Nijverheid werd heden aan het gebouw van het Pro vinciaal bestuur alhier aanbesteed: le. Het leveren en verwerken van puin tot versterking der boorden van het Merwede-kanaal in de provincie Noordholland. Raming f1050. Van de 7 ingekomen inschrijvings- blljetten was dat van B. vanBuuren te Amsterdam het laags voor f4100. 2e. Het maken van eene bergplaats voor de hand- en loopkraan op het Noorderhavenhoofd te IJmuiden, be- hoorende tot de werken van het! Noordzeekanaal. Raming f4440. Hiervoor kwamen in 5 biljetten en was dat van F. J. Vermaak te Utrecht het laagst voor f898,97. Stedelijk Museum. In de afgeloopen maand is het Stedelijk Museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis alhier be zocht door 722 personen tegen- en door 363 personen zonder betaling. Als gewoonlijk zal morgen, Vrijdag, bij gelegenheid van den verjaardag van H. M. de koningin-regentes bij gunstig weer hier ter stede te twaalf uur eene parade worden gehouden op het terrein voor de cavalerie-kazerne. De heer mr. W. Jager Gerlings, ma joor-commandant der d.d. schutterij zal het commando in handen hebben, terwijl de heer von Rhaden, majoor der cavalerie, de troepen inspecteert. Een jubileum. Heden herdacht J. van Waard, plantsoenwachter in het Kenaupark alhier, den dag waarop hij voor een kwart eeuw tot die betrekking werd geroepen. Aan zijn talent in het kweeken, broeien en planten van bloemen en aan zijnen uitstekenden smaak in het aanleggen en verfraaien van perken is voor een goed deel de roep te danken welke de parken z. o. het Kenaupark, het Ripperda- park, het Florapark enz. overal met recht verkregen hebben. Door Burg. en Weth.is in een hoogst vleiend schrij ven den jubilaris lof toegebracht aan zijne bekwaamheid en trouwe plichts vervulling en de hoop uitgesproken dat zijn arbeid nog lang tot verfraaiing der gemeente moge strekken. Met een hartelijke toespraak van den hoofdopzichter belast met het hoofd toezicht 'over de plantsoenen werd v. Waard door het bureau van ge meentewerken een geschenk aange boden. Ook zijne werklieden, die in den tuin van zijne woning eene eere- poort hadden opgericht,vereerden hem een aandenken, terwijl hij voorts van vele zijden blijken van belangstelling mocht ontvangen. In ons bericht over de omzetting van „Burgerplicht" in ons vorig No. komt een zinstorende drukfout voor. Er staat n.l.„Het is nog maar een denkbeeld van het Bestuur alleen en heette ten doel enz.dit moet zijn „en heeft ten doel." Aanbesteding. Door B. en W. van Heemstede is aanbesteed het vergrooten der ge meenteschool aldaar met bijhoorende werken. Inschrijvers waren de volgenden: P. Rinks, Santpoort 15.590 Joh. S. v. Velthuijsen, Haarl. 15.260 N. F. Vosse, Heemstede Wed. H. Adriaanse, idem H. v. 'tWout, Haarlem J. v. d. Boogaard, idem Th. Smit, Heemstede M. Vester, firma W. v. d. Thoorn, Heemstede P. van Dijk J. Miserus, Haarlem W. A. v. Amstel, Heemstede J. A. Kaub, Halfweg H. L. v. Zijl, Zand voort 14.950 14.872 14.540 14.485 14.300 14.237 14.068 13.595 13.545 13.400 Het bericht uit de N. R. Ct. waarin werd vermeldt dat aan het hoofd der bizondere school op de Heide, ge meente Veleen, geen traktement meer kon worden uitbetaald is, gebleken onwaar te zijn. In de jongste vergadering van den raad der gemeente Sloten, werd be sloten zich .inzake de grensregeling met Amsterdam tot de Tweede Kamer te wenden, ten einde betere voor waarden te verkrijgen als die in het wetsontwerp worden genoemd; vol gens dit ontwerp zou de gemeente n.l. een verlies lijden van f 2000 per jaar, waarvoor het niets in de plaats zou krijgen. Woensdag had op de buitenplaats Duin- en Kruidberg, onder Velsen een vroolijk feestje plaats. De eigenaar, de heer J. T. Cremer, had namelijk bij gelegenheid van de eerste steen legging van een nieuw jagershuis, door zijn jongste zoontje dat juist jarig was, ruim honherd personen (mannen, vrouwen en kinderen) die thans aan het werk waren of tot het personeel van het buitenverblijf be hoorden, uitgenoodigd daarbij tegen woordig te zijn. Om twee uren begon de pret. Allerlei volksspelen als zak- loopen, hanengevechten, koekhappen, een poppenkast, alles met muziek opgeluisterd terwijl op onbekrompen wijze velerlei mondversnaperingen werden toegediend, hielden de gasten alleraangenaamste wqze bijeenen t menig gul woord en uit de kreten „lang zullen ze leven," konden de heer en mevrouw Cremer, die op de zen dag met het personeel mede wil den feestvieren, de hartelijke genegen heid jegens hun persoon ontwaren. Sport en Wedstrijden. Wedrennnen te Bussum. Voor de wedrennen en harddrave rijen op Zondag 4 Augustus a. s. te Bussum zijn ingeschreven als volgt Toekomstprijs 5 paarden, ruiterprijs 14, Augustusprijs 9, Zomerprijs 12, Cruys-Bergenprijs 14, Zondagsprijs 9, totaal 63 paarden, waaronder het beste wat wij op dit gebied in ons land bezitten. August Lehr, de Duitsche wielrij der, die door zijn landgenooten on overwinnelijk werd beschouwd, is te Luik geslagen door den bekenden rijder Pro tin. De wedstrijd ging om tienduizend francs. Bij den eersten heat werd Lehr geslagen met een half wielbij den tweeden heat, op een baan van vijf duizend Meter, bleef Lehr niet minder dan twee wiellengten achter. Lehr heeft een nieuwen wedstrijd voorgesteld. Ook staat er een matcb in 't zicht tusschen Banker (Amerika). Eden (Nederland), Protin (België) en Lehr (Duitschland). Financieele Mededeelingen: Het Weekblad van Broekman en Honders bevat o. a. de volgende op gave van minder courante of incou rante fondsen, in de week, tot den datum van 30 Juli 1895, door hun tusschenkomst verhandeld. Aand. Amstel-Hot. Maats. 100 pCt. Kon. Ned. Locaal Spoorweg - Maatsch. te Apeldoorn58 Meel- en Broodfabr. (Maats. voor). 70 Ned. Fabr. v. Werk tuigen en Spoorweg- materiëel B 98 Guaran tie Kapitaal Spaarbank Amst. 70 Kon. Paketvaart Maatsch. Oprichtersbew. f 335. Aand. Ned. Maatsch. van Brandverz. te Tiel 750 BINNENLAND, Woensdag was er matinée in het park van het Koninklijk paleis „het Loo" voor een 150-tal genoodigden, bestaande uit dames en heeren uit de provincie en officieren van de regi menten, waarvan de staf in Gelder land garnizoen houdt. De muziek van het 8e regiment gaf eene uitvoeringen- der leiding van den kapelmeester Kou- wenhoven. H. M. de Koningin woonde de matinée, welke van kwart vóór tweeën tot kwartier na vieren plaats vond, niet bij. Begrafenis van mr. J. Kap- peijne van de Coppello. Het stoffelijk overschot van den oud-minister mr. J. Kappegne van de Coppello, gevolgd door de familie betrekkingen en enkelen uit de naaste vrienden o. a. mr. Kist, president van den Hoogen Raad, staatsraad Hu- brecht, staatraad Den Beer Poortu- gael, oud-minister van oorlog en mr. Vlielander Hein, deken der orde van advocaten, werd Woensdag op de be graafplaats Eik-en-Duinen te 'sGra- venhage opgewacht door een kleinen stoet van staatslieden, geestverwan ten en vrienden. Aanwezig warende minister van buitenlandsche zaken, jhr. Röellde secretaris-generaal mr. Dyckmee8tervertegenwoordigende den minister van binnenl. zaken, die wegenB ambtsbezigheden nit de stad wasvoorts de leden van de Tweede Komer Van Gennep, Viruly Naar het engelsch van MAX PEMBERTON. HOOFDSTUK II. Hieraan begin ik te twijfelen. Aan de wanden hingen ook verschillende schetsen en landschappen, waarvan den niet-kenner reeds de groote waarde moest blijken. Een maanlicht-tafereel van Joseph Vernet, een schets naar Grenze van Mademoiselle la Doux een Meissonier, aan welks echtheid niet viel te twij felen, de beeltenis van eene italiaansche vrouw door David Cox ziehier eenige van de vele schatten, die mijn oog ontdekten bij den eersten snellen oogopslag. En uit alles, uit het tooverachtïge lioht, de ivoren pilaren, de witte tafel, met sierlijk goudwerk ingelegd, uit het prachtige orgel en de piano, waarvan de kast alleen wel een twee duizend pond waard moest zijn, bleek, dat hier een enorme rijkdom heerschte evenals een zeldzame smaak, waarvan ik tot dus verre nog nooit de weerga had gezien. Hier dus bevond zich mijne eerste patiente. Toen ik de verwarmende likeur aan mijne lippen bracht, die mij door een man in eene stemmige zwarte liverei was aangeboden, kon het denkbeeld mij bevredigen, dat ik hier in een won- derdadigen slaap leefde, en dat dit alles ir ij in een visioen als een zonderling spel van mijn brein voor oogen stond. Een gevoel van welbehagen kwam over mij; eene dolle hoop vervulde mij zooals somtijds het geval is wanneer de dertig jarige leeftijd nog niet gepasseerd is en groots teleurstellin gen ons niet hebben getroffen. Ik was nog slechts acht en twintig jaar en gevoelig voor de minste zwenking van het geluk, terneergeslagen door het eene woord, verrukt over het andere. En welke geneesheer, die alles inspande ompractijk te krijgen had ooit het geluk gehad om eensklaps van de duisternis in het volle licht te worden geplaatst, door te worden ontboden als geneesheer bij iemand, wiens naam en positie in overeenstemming moesten zijn met de teekenen van zeldzame weelde, die ik hier rondom mij aantrof Geruimen tijd zou ik in dien toestand van behagelijke tevredenheid hebben kunnen blijven, wanneer ik niet plot seling tot de overtuiging was gekomen, dat het jacht be woog. De zachte trilling van het schroefblad deelde zich aan den stalen romp mee; de tafel trilde bijna onmerkbaar en toen ik door een der poorten aan mijne rechterhand keek, zag ik den vuurtoren van Calshot, dien wij reeds voorbij waren. Eensklaps viel het mij op, dat de persoon, die mij hierheen had gebracht, lang wegbleef en er volstrekt niet van had gesproken, dat er een tocht zou worden gemaakt. Ik besloot er met hem over te spreken en begaf mij daarom naar de deur. Deze vond ik echter gesloten en eene huive ring van vrees joeg eensklaps mijn zoeten droom op de vlucht. Verscheidene minuten achtereen bleef ik zitten, terwijl het koude zweet op mijn voorhoofd parelde. Ik had wel eens verhalen gelezen van geneesheeren, die hier en daar in val strikken werden gelokt, maar ik had ze steeds voor ver dichtsels gehouden. Maar nu bevind ik mij hier, opgesloten in de kajuit van een jacht, dat de volle zee opzocht, en de zieke liet niets van zich hooren. Honderd maal vroeg ik mijzelf af, wat toch de beteekenis van dit alles zou zijn waar de man was, die mij van Londen uit had vergezeld? waarheen het jacht stevende? Er was zelfs geen echo om mij hierop antwoord te geven, zoodat ik met mijne hand op de bel drukte. Mijne vingers drukten nog op het knopje, toen mijn bel len reeds beantwoord werd. Vlug werd de deur geopend en de man stond voor mij, nu gekleed in een jas van eene witte, zijdeachtige stof, met gouden galon rijk versierd. Zon der zijn bonte muts zag hij er opvallend knap uit en een vroolijke glimlach speelde om zijne lippen, toen hij tot mg begon te spreken, „Waarde dokter," zeide hij, „ik vraag u duizendmaal om vergiffenismaar mijn hofmeester is juist bezig op dek. Ik kwam u halen." Mijn klacht stokte in mijn keel bij zijne woorden en slechts met veel moeite kon ik antwoord geven.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1