fiemenöd nieuws. VARIA. Maison Hals, Kruisweg 45. NIEUW CooipllmenteerboeL Een liefhebber-visacher te Gennep, die aan de Maas zatte hengelen, kreeg onverwacht beet van een kolosBaien snoek, naar gissing 15 a 16 Kg. we gende. Na lang tobben gelukte het hem het dier aan den kant te trekken, doch geen kans ziende, den visch op te halen, begaf hij zich te water, om hem met de hand te grijpen. De snoek, die wellicht begreep, dat het om zijn ieven te doen was, sokoot naar de diepte, den visscher mede- sleepende. Slechts met groote moeite wist de man zich te redden, terwijl hij zijn buit voor zijne oogen moest zien ver dwijnen. Of dit het varhaal van een droom is, vinden wij er niet bij vermeld. Merkwaardigs bijzonderheden over Scheveningen vernemen wij uit eene correspondentie aan de „FrankLZtg." Onder de gasten, die de hotels geheel vullen, zijn vele Maleiershet volgend jaar komt er een pier van 300 meter aan prins von Wied is tevergeefs een millioen geboden voor het paviljoen en daarbijbehoorend terrein. Bij eene opsomming van de vreem delingen die er vertoeven, wordt ge zegd „en als „Fïllsel" de Hollan ders zei ven, die bij geheele scharen eiken middag uit den Haag komen." De bekende Belg kapitein Jacques vertrekt Dinsdag weer naar den Kongo. Hij heeft in opdracht den grondslag te leggen voor de organisatie van een nieuw district in den streek tus- schen het meer van Leopold II en de rivieren Loekenje, Lomami en Eoelongo. De kapitein, die thans den titel commissaris-generaal draagt wordt vergezeld door twee oificieren en acht onderofficieren en heelt een stoomboot tot zijn beschikking. Naarmate de negentiende eeuw haar einde nadert, schijnt het menschelijk verstand scherperen vindingrijker te worden. Zoo heeft men te Londen eene winstgevende bezigheid ontdekt, uitsluitend geschikt voor huisvaders of echUenooten. In de wijk Clerken- well oefent het echtpaar Lamb zekere winkelnering uit, doch het aandeel, dat man en vrouw ieder afzonderlijk in de werkzaamheden heeft is strikt afgebakend. Het beheer van den win kel doet de vrouw alleen en de man gaat telkens naar de gevangenis voor de belastingen die zij niet betalen. Zij winnen op deze wijze vrij wat geld uit, hunne zaak bloeit, en kalmte en tevredenheid heerschen aan dezen huiselijken haard. In geen veertien jaren heeft mr. George Philip Lamb belasting betaald, maar die altijd [af- Eon trouwe comparant- Op 29 Juli waren de oud-strijders van de Juli-revolutie van 1830 gewoon, bij het monument op de place de la Bastille te Parijs bijeen te komen, om de gedachtenis dier vrijheidsda gen te vieren. En Maandag ver scheen eréén. Van de weinige nog levenden hadden hem alleen de krachten toegelaten de jaariijksche betooging te houden. Hij daalde af in de kelders, waarin de overblijfse len zijner medestrijders verzameld liggen en legde een immortellen krans op hunne graven. De Parijsche politie heeft de hand gelegd op een paar individuen die een bom hadden vervaardigd en zich op weg begaven om dit vernielings werktuig ergens neer te leggen. Met anarchisten schijnt men in dit geval niet te doen te hebbenhet doel der beide boeven was zich naar Nieuw- Caledonië te laten zenden om daar het leven „eens gerusten landmans" te kunnen genieten. En dan spreekt men nog van de verschrikkingen van gevangenschap en verbanning. Betere illustratie van een teerhartig afzonderingssysteem is kwalijk te verlangen. Lieflijke geur in aantocht. Door den „Fisch Export-Verein" tê Hamburg wordt in het begin van September eene stoomboot verwacht, die een reusachtigen wahrisch aan boord heeft, 86 voet lang, 8 meter in omtrek en 900 kilogram aan ge wicht. Dit vischje wordt over Hol land naar Parijs verzonden en zal eerst te Amsterdam en te Rotterdam tentoongesteld worden. Noord- Ooa tzeekanaal Rij de bezwaren over de te hooge tarieven van het Noord-Oostzeekanaal, komt nog een klacht over het beheer, dat niet in overeenstemming is ge bracht met de practische eisohen van den handel, maar geheel op bureau cratische leest is geschoeid. „Het minder goede beheer", zegt de Post, „komt des te meer aan het licht door de onbeleefdheid der loodsen en min dere ambtenaren en het gebrek aan centralisatie." Het blad wil weten, dat de meeste kapiteins na eene proefneming het kanaal vermijden en den goedkooperen omweg door den Sont verkiezen. In Groszwalburg bij Rodach zijn acht groote boerenhofsteden met twintig gebouwen afgebrand. De wind heeft gelukkig verhinderd dat het heele plaatsje in asch werd gelegd. Een eereschuld. Henry Dunant, de stichter van het „Roode Kruis," thans een man van 67 jaar, verkeert in zulke behoeftige omstandigheden, dat hij bepaald ge brek lijdt. Niet alleen zijne geest kracht, maar ook zijn geld en goed heeft hij in dienst gesteld van het humane denkbeeld, dat r eeds aan honderdduizenden gewonden op het slagveld ten zege is geweest. Een inzender in de Köln. Ztg. wijst er op, dat het eene onuitwischbare schande zou zijn voor onze eeuw, als men den man, die zooveel voor onze menschheid gedaan heeft, zijn leven in gebrek liet eindigen. Zou het niet de plicht van het Centraal-comité van het „Roode Kruis" zijn, vraagt de schrijver, deze eereschuld aan een der edelste philanthropen dezer eeuw af te doen? Onlangs werd gemeld, dat in ver schil ende Russische gouvernementen algemeene leerplicht ingevoerd zou worden, maar dan mag de Russische regeering wel eerst wat scholen laten bouwen.In het gouvernement Cherson, dat voor het meest ontwikkelde door gaat, zijn 1527 scholen, met 84,338 scholieren. Meer dan drie vierden der kinderen kunnen geen onderwijs ont vangen wegens gebrek aan scholen. Hoe het dan in de andere gouverne menten gesteld zal zijn kan men zich licht voorstellen. In een patronenfabriek nabij'Athene heelt door onvoorzichtigheid een ont ploffing plaats gehad. Elf werklieden werden zwaar gewond en vijf zijn nog denzelfden dag bezweken. In Zuid-Rusland aldus wordt uit Krakau gemeld blijft de cholera heerschen. Tot dusver hebben zich reeds 400 ziekte gevallen voorgedaan, waarvan 100 met doodelijken afloop. Zooals men weet, heeft het tot nog toe vastgestaan, dat de ontdekkings reizigster Alexandrine Tinne tus- schen Moerzoek en Ghat op 1 Aug. 1869 bij Sjaraba door deToearegs ver moord is. Thans echter heeft de reiziger Djobari te Tunis een geschrift uitge geven, „Les survivants de la mission Flattsrs", waarin hij niet alleen be weert bij de Toearegs drie Europea nen gezien te hebben, die hij niet te spreken kon krijgen, maar onder wie hij den (eveneens vermoord geachten) kolonel Flatters en den ingenieur Rochem of kapitein Masson meende te herkennen, maar hij zegt ook „mej. Tinne, eene Belgische," die tus- schen Moerzoek *en Bilma heette te zijn omgebracht. De gevangenen moe ten goed behandeld worden en zeker aanzien genieten. De schrijver geeft een plan aan de hand, waarmee men voor weinig kosten hen zou kunnen verlossen. laden, waterzuilen van 400 voet boogie op en veroorzaakten zeer uitgebreide kolken. De verwoestingen, te weeg gebracht door het neerkomen van zulk een projectiel op een schip of ook te midden van een eskader, zou den werkelijk vernietigend geweest zijn. Ho» een Amerikaan eet. Om het eten geeft hij niet veel. Van een diner heeft hij geen begrip. Een half doorbraden stuk vleesch besmeert hij met boter, neemt daarbij warm brood, ook met boter en een aardappel ook met boter.... en klaar is hij. Voor dezen maaltijd heeft hij hoog stens vijf minuten noodig. Nadat hij dit botermaal met een glas ijs water heeft besproeid, grijpt hij voorzichtig in zijn vestzakhaait er een kleine capsule uit en geniet als dessert een.... piL Als hij dan opstaat, neemt hij een tandenstoker, die hij ten deele als versiering, aan de andere zijde als bewijs dat hij gegeten heeft, gracieus in den linksr mondhoek steekt. Hier op begeeft hij zich naar een „Bar" om daar whisky te drinken, en nu wordt hij kennerop dit gebied zit hij vast in den zadel. Met een ernstig gelaat denkt bij na. Na een lange poos wendt hb zich tot den herbergier „Pepper". (Een soort whisky uit Kentucky). Men zet een flesch voor hem, een glas ijs water en een leeg glas, dat ongeveer 100 kub. centimeter kan bevatten. Hij giet het zoo wat voor tweederden vol, drinkt den inhoud in een teug op en neemt dadelijk daarop een Hinken slok ijswater, want het goed is sterk. Nu nog twee kruidna gelen en een koffieboon in den mond en de Yankee heeft gedineerd. Dat er niets nieuws onder de zon is, schijnt ook voor de serum-theraphie te gelden. Volgens een Duitsch ge leerde is daarvan reeds bij Plinius sprake. Zoo zou koning Mithridates, om tegen pogingen tot vergiftiging be veiligd te zijn, zich langzamerhand aan de inwerking van vergiften heb ben gewend, en zou onder de midde len daarbij aangewend eendenbloed voorgekomen zijn, omdat de eend de reputatie had, van vergiftige zelf standigheden te leven. Nieuwe vernielings- werktuigen. Het schijnt, dat de laatste proe ven, in Noord-Amerika met pneuma tische kanonnen genomen, gunstiger resultaten hebben gegeven dan vroe ger, want thans is niet alleen de „Pneumatie gun and torpedo con struction company" te New-York, maar ook het Fultonwerk te San- Francisco bezig met den aanmaak van luchtdrukkanonnen, die voor fort Point bestemd zijn. De behandeling van dit geschut is zeer eenvoudig. Ofschoon elk stuk met affuit 52 ton weegt, zoo kan het toch door middel van een electrisch draaitoestel onmiddellijk gericht wor den. Het groote gebrek bestaat tot nog toe in het gemis aan trefzeker heid. Daarentegen is de uitwerking der projectielen vreeselijk. Bij de ver leden jaar genomen proeven wierpen de in het water ontploffende grana ten, met 500 pond nitroglycerine ge- Goed gezien. Een vraagstuk heeft twee zijden de onze en de verkeerde zijde. Een lof in omgekeerden zin. Daar gaat een man, die zijn woord houdt, zei iemand van een voorbijganger. Zoo? Ja, niemand wil het aanne men. De moeder. Ik dacht je had gezegd, Jantje, dat de kleine jongen van hiernaast al dat leven heeft gemaakt Jantje. Dat was ook zoo, mama. Maar ik sloeg hem met een stok. Bij een plattelands-burgemeester werd de volgende klacht ingediend WelEdel agbaar Heer bur Ge Meester bij De Se verzoek ik Uw vriendelijk hof her geen Regt his hom hals Knap ve zoendelijk Mens sigvan zoon Aap van een jongen te Laatten huit schei- ten en dat Nog wel voor daar hep ik getuigen bij. Die jongen is hij heeft al de heele soomer tegen Mijn kootjongen Ligen te schei- ten altijd Die Mooije Naam endaar- bij zukel ik al 16 jaar en Mijn Man is al hount en werkt by Na beleefde groeten enz. De sckutgee8t iederer Natie is haar taal1" Dr. Viljoen, prolessor aan het Vic- toria-Cellege te Stellenbosch, in de Kaapkolonie, heeft een hartig woordje gezegd over de taalverbastering in d6 gesprekken van zijn studenten. Hij deelt er eenige staaltjes van mede. B. v. dit over een cricket-wedstrijd de veelgesmade sporttaal der Neder- landscbe bladen is er puur Hol landsen bij „Laatste Maandag was daar 'n baing interesting match on tussen ons en di Hamiltons. Ons first team het hul met 'n try gelick, hul thirds het one gebeat en di second was drawn match. Dit was ver jou baing close game en di kerels het properly grof gespeul 1" (Baing gl. heel, zeer. „Maar, zegt de professor, „troost u, troost u, student, onze zusjes zijn in dezen geen haar beter. Wie hooren wil, die hoore": Sophie: „Good Morning, Maggie, gaan jij van middag ver 'n walk or do you intend going for a ride in stead daggie: „No, my dear, I am aw fully sorry ta say, ek kan ni van middag my walk usual neem ni. want di nasty ou mrs. B. kom mos call, en hoe krij jij haar weg?" Sophie„Sd ver haar jij is ni at home ni." „Maggie O, by te way, hoe lijk jij mr. N. Sophie; „O, I can't say that I particularly care ver hom nihij was last nicht rechte rude in company." „Maggie: „Ek gè ok ni baing ver hom om ni." Sophie: „Het Lizzie haar gis traant- geenjoy op die entertainment?" Maggie: „Rather. Sij e« dit was baing jolly." Sophie: „Was dit ni baing nice van mrs. M. om haar te invite ni?" Maggie,.Watter dress he-jij ange- had?" Voor rookers. De volgende aardigheid leest men in de Rotmeentche Lloyd over het rooken. 1. Als men Roemeensche sigaren uitzoekt, moet men de gele nemen, daar de zwarte ook voor de sterkste magen zwaar te verteren zijn. 2. Men zoekt de stukjes bindgaren, leerafval, paarden- en varkensharen zorgvuldig er uit. De overvloedige vochtigheid in de sigaar is door een pers te verwij deren. 4. Men laat zich in eene levensver zekering opnemen. 5. Men begeeft zich naar eene plaats, waar op minstens drie kilometers afstand geen levend wezen zich be vindt. 6. Een dokter, een huisapotheek, een waschtafel, een maagpomp, even als een draagbaar en twee flinke bedienden moet men medenemen (dokter en bedienden moeten van een spons met azijn voorzien zijn). Men laat zich door de beide bedienden vasthouden en tracht dan de sigaar met list en volharding en onder ge bruik van twee doosjes nationale lu cifers aan te steken. 7. Men denke nog eens goed over de zaak na,drage de sigaur naar Boekarest terug en geve haar aan een der ste delijke vuilverbrandingsovens ter ver nietiging. Weersvoorspellingen van prof. Falb. 13 AugustusTamelijk Eterke regen met onweer bij betrekkelijk koele weersgesteldheid. 1—11 Augustus: Onweer en stormen nemen toe en bereiken rond den 5den de grootste sterkte. De neersla- gaan in de Alpenlanden in sneeu w- buien over. De luchtgesteldheid blijft koel. 1217 AugustusNa korte pauze nemen de neerslagen opnieuw tame lijk sterk toe, vooral zullen rond den 16den de onweersbuien het talrijkst voorkomen. De luchtgesteldheid blijft koel. Sneeuwbuien in de Alpenlanden. 17—23 AugustusEen in 't oog vallend wederparoxismie, dat zich vooral rond den 20sten (kritieke dag van den lsten rang met zonsverduiste ring) door sterke neerslagen en stor men uit. Er bestaat hier en daar hoogwatergevaar. In dezen tijd mag men ook meermalen aardbevingen verwachten. 2431 Augustus: De neerslagen nemen in 't oog vallend af, het wordt warm, vooral rond den 27sten. On weersbuien komen bij uitzondering nog voor en toonen een droog karakter. (Wij herinneren dat Falb speciaal voor Zuid-Duitscbland en Oostenrijk zijn weersvoorspellingen geeft.) Er zijn oogenblikken in 't leven van een menseh, dat de geheele we reld hem toeschijnt in zonnelicht ge huld te zijn. En een van die oogenblik ken beleeft hij als hij in het lichte vest, dat hij uit de kast haalt en dat er van den vorigen zomer hangt, een gouden tientje aantreft. Bij de instructie. Luitenant. Onder tirailleeren ver staat men de verstrooide wijze van vechten bij de infanterie. Nu, Swart, wafc is nu tirailleeren Recruut Swart. Als iemand uit ver strooidheid bij de infanterie gaat vechten. Sscieteit „TROU MOET BLIJCKEN." CONCERT te geven door het Ge meentelijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeester C. P. W. Kriensop Zondag 4 Aug. 1895, 's avonds 8 uur. PROGRAMMA. 1. Gruss aus Egypten, MarechTobisch. 2. Ouvert Charles VI Balévy. 3. Bamboula, Negerdans van Trinidad Morelli. 4. Dielndastriellen, Wal- zerStrauss 5. Grosse Fantasie aus der Oper Der Trom peter von Sackingen Nessier. 6. Ouvert. Les Cloches de Corneville Planquelte. 7. Grande Fantaisie sur dea motifs de i'opéra La Traviata Verdi. 8. a. Twee Spaansche dansen b. Songe d'amour aprèa le balCzibulka. 9. Fantaisie du ballet ExcelsiorMarenco. ORGELB ESPELINC in de Groote- of St. Bavokerk, op Dinsdag 6 Aug. 1895, des namid dags van 12 uur, door den Heer W. EZERMAN. PROGRAMMA. 1. SonateRitter. 2. Sonate (7e Sympb.) Beethoven. 3. VariatiënHesse. 4. Ave Maria (Fin.) Schxibert. FA MIUEBERICHTEN, Getrouwd: 1 Aug. P. Springer en C. A. van der Heide, N.-Amstel. J. Mast en C. M. J. Lambert, Amst. H. de Hondt en E. J. Zabel, Amst. Bevallen: 31 Juli. E. Rijnen bergVan Wijk z., RijsBen. J. J. E. Swaving—Swaving d., Goes. 1 Aug. C. A. NijmanBoomsma d., Antwer pen. J. van DoornVan Vliet cL, N.-Amstel, B. W. J. G. van Senden Cruijs d., den Haag. E. L. Ojemann EijEvoogel d., Amst. J. E Zimmer manbaronnesse Van Rhemen z., Hoorn. Overleden: 30 Jul'. J. L. van Ark 60 j., Amst. J. E. PosterVan Bloem 57 j., Amst. 31. R. R. C. K. Hetschko 37 j., Utrecht. W. Pieper Blauw 66 j., Rozendaal (bij Velp). A. Beyer 76 j., Saam. H. v. 'tSant 54 j., Amst. 1 Aug. A. Piet 61 j., Leeu warden. Wed. J. W. de Jong—Citroen 86 j., Amst. 2. P. Brokke 65 j., den Ingezonden Mededeelingen. KUNSTHANDEL. Restaarateur van Schilderyen. De Expositie dagelijks behalve Zondag geopend. Vrij entrée bij introductie. Directie VOS ZOON. MARK TNiEUWS- Leiden. 2 Aug. De aanvoer en prij zen ter Veemarkt van heden waren als volgt65 Stieren f 61 a f 240, 72 vette Ossen en Koeien f118 a f251 of f0,54 a 0,68 per Kg., 53 Vare id. f85 a f190. Graskalveren fa 62 vette id, f26 a f88 of f0,60 a f0,80 per Kg., 25 nuchtere ld. 10, f23,—, 610 vette Schapen f16, f29,of f0,35 a f0,40 per Kg., 322 weide dito f 12,a f 23, 278 Lam meren f8,af 14,,120magere Var kens f IB a f23, 414 Biggen f2,50 a f 12.0 Veulens f af5 Paar den f56 a 1135, 123 Kalf- en Melk koeien f110 a f232 Voor 75 Ceoten. Fb. MEYER. Nieuw Compli mduteerboek,Handle'd:ug om zich in gezelschappen onberispelijk te ge dragen en daarin gepast te spreken, alsmede opgave der verschillende vormen, waaronder Invitatiën, Be kendmakingen en de antwoorden daarop behoorec te worden opge steld, met de titulatuur, die aan verschillende stauden der Maat- sehappij gegeven wordi, verder 4e regelen der wellevendheid tol in de kleinste bizonderheden, alsoak Toasten, Toespraken, Brieven enz., eene Bloemenspraak, Al bumversjes, Liefdesverklarin gen in PoezieAardigheden voor Bruiloften, enz. enz. enz., een boek voor den goeden toon cxl voor den mee; gedistingeerden smaak in taal. in houding, in beweging, en in gedrag. Itvrn wsrk, dat voor elkeen goud ÜIl waard is, ja laat ik liever zeg gen. dat voor eikeen onmisbaar is, wordt uitverkocht voor slechts 75 Centen, bij D. BOLLE, Bazaar van Goedkoope Boeken, Haug bij de Viteh markt, te Rotterdam. Franco mits na ontvangst van \J s- icL waarop vermeld; Com- plimentee^boek.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 7