NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETON- De onneembare Stad. 13j Jaargang Woensdag 7 Angnstus 1895. No. 3710 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,371. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 14=, Haarlem. Telefoonnummer 122, ADVERT ENTIEN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door ome Agenten en door alle boekhandelaren en co or an tiers. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE dl Co., JOHN F.JONES, SuceParyi Ftmbeurg Montm+rtr* STADSNIEUWS. Haarlem, 6 Augustus 1895. Examens hoofdaete. HAARLEM, 6 Aug. Gisteren en beden zijn bij het gehouden examen yoorde hoofdacte alhier geslaagd de dames C. Japikse, LeidenP. F. van der Ploe/, AmsterdamS. E. Thieme, AmsterdamA. M. C. Maas, Buik sloot T. Tanja, AmsterdamH. P. P. Wils Haarlem, A. van Sioo- ten Amsterdam, P. Metman Haarlem, M. A. G. StefEelaar, L. Tollenaar, W. C. Tijl, D. H. de Groot allen te Amsterdam. Voor het examen engelsche taal L. O. is te 's Hage Maandag o.a. ge slaagd mej. A. E. de Vries, alhier. Heden vieren in goede hun gouden bruiloft, de heer B. Har- tog, oud bijna 73 jaar en mej. W. Westenent oud ruim 71 jaren, woon achtig in de Noorder Schoolsteeg, al waar door?de buren werd gevlagd. Gedurende deze en de volgende week, zullen door deze gemeente kar ren rond rijden en schuiten doorva ren, voorzien van duinwater, hetgeen door ieder gratis kan worden verkre gen en vooral voor de kermisreizigers een groot gerief zal wezen. Het [gewone ccneert van het Sted. Muziekkorps wordt Woensdag 7 Aug. niet des avonds, maar des namiddags te 2 uur in den Hout gegevem Waar zullen we met de kermis heengaan. n. In de Sociëteit Vereeniging treedt een gezelschap op onder directie van den heer Van Os. De troep is over 't algemeen beter dan die van 't vorig jaar. Mis Victoria verricht op kristal piramides allerlei wonderen van even wicht, dü 4 Colinis brengen ons aan 't lachen doordat- ze, als Janus, twee aangezichten hebbenhun natuur lijke facie en een nagemaakte op het achterhoofdeen paar uitstekende muzikale clowns zijn de brothers Webb en op de dubbele trapéze kun nen zich de zusters Girette veilig met hare kunstzusters meten. Mr. Kaïra's gedresseerde hondjes vertoonen waarlijk aardige toeren, maar de vraag rijst of een lid van de vereeniging tegen het mishandelen yan dieren daar kalm naar mag zit ten kijken. Vóór de dieren het zoo ver brachten zullen ze wel menig maal gestaan hebben in dat bekende „hoekje waar de slagen vallen." PI En de menschen dan? Is het ei genlijk ook niet menschenmishande- len, om ze op rekken en trapezes honderdmaal gevaar te laten loopen den hals te breken? Het valt niet te ontkennen, maar de hond wordt er toe genoodzaakt, de mensch behoeft het in elk geval niet te doen als hij niet wil. Zoo kan ik mij b. v. niet begrijpen waarom de heer en mevrouw Godschalk willen optreden als hollandeche ko mieken; in 't algemeen is'tonnoodig en tot vervroolijking van 't haarlem- sche publiek naar het schijnt niet noodzakelijk. In de tweede afd. treden o. a. twee zeer goede vrouwelijke rekstok-artisten opmen lette op het zonderlinge ge val, dat al de acrobaten op dit pro gramma vrouwen zijn en dat een man hondjes dresseert. Straks wordt de vrouw nog politieagent en kookt de man het eten! Wie van fantastische tooneelen houdt, amuseert zich kostelijk over het wan delende reuzenhoofd dat de „Klicks" vertoonen. En wat nu te zeggen van de zes gezusters Barrison, zang en dans, die extra optraden? De Gra tiën waren indertijd maar met haar drieën en het getal hebben deze ge zusters dus op haar voor maar haar schel gezang van allerlei hollandEche straatdeuntjes in een dialect waarvan „Wai lefen frai, wai lefen blai" een staaltje is, kwam ons allesbehalve ,gracieus" voor. Maandagavond zijn de voorstellin gen van den heer Chrispijn in de schouwsbuigtent van Van Lier be gonnen met „Kleine Eyolf" van Ib&en. gevolgd door „Leer om Leer". Beide stukken zijn te veel bekend om er thans nog over uit te weiden. Het spel was zeer goed, jammer dat het publiek niet wat talrijker was, welis waar is dit doorgaans op den eersten kermisdag het gevalwordt de op komst bij de volgende voorstellingen grooter dan is dit niet anders dan een welverdiende erkenning voor dit gezelschap, dat nog pas in 't buiten land zooveel succes heeft behaald. Van bevoegde zijde wordt ons me degedeeld dat het Lilliputterstooneel- gezelschap (echte dwergen) in den schouwburg alhier, Jansstraat, Vrij dagmiddag éen enkele voorstelling komt geven. Opgevoerd wordt „Klein Duimpje". Ook voor kinderen moet dit een bijzondere aantrekkelijkheid zijn. Theatre Spriet. De bekende Spriet gaf Maandag avond in zijn théater op de Boter markt zijne eerste voorstelling. De tent was, behalve op den eersten rang, goed gevuld en de clowns als altijd uitstekend, vermaakten het publiek, dat ook nu en dan teekenen van bijval gaf, ten zeerste. Er was goed voor afwisseling gezorgd. Van al het geen er te zien was, trokken het meest de aandacht de toeren aan de ringen, waarbij men aan eikaitrsarmen of beenen hing en groote behendig heid in het klimmen toonde. Zoo ook het spel van den artist, die een ring en een wiel op een soort van rieten parapluie deed rondrollen, een lamp op den rand van een schoteltje in zijne hand hield, de lamp in de hoogte wierp, haar op zijn arm weder op ving en de brandende lamp zelfs om gekeerd omhoog wierp, haar daarna weder opvangende. Zoo ging het den geheelen avond voort, telkens wa3 er iets nieuws. Naar aanleiding van het' aangetee- kende protest tegen de herstemming voor een lid van den gemeenteraad te Sloten (N.H.) zij het volgende ge meld Werkelijk werd in de stembus éen briefje minder gevonden, dan het aantal kiezers bedroeg, welke stem ook werkelijk van invloed had kun nen zijn, in de plaats van dit biljet was door een der kiezers in vergis sing zijn oproepingsbriefje in de buB geworpen, dit kon natuurlijk niet van onwaarde worden verklaard, zoodat er éen stem minder was, dan er namen op de lijst voorkwamen. Te Haarlem is gisteren een tent wagen, bespannen met een bruin p .ard, toebehoorende aan P. Witte- man te HiJlegom, van de Groote Markt gestolen. De dief is daarmede naar v. d. Patten, wagenmaker te Vogelenzang, gereden, waar hij fö. gevraagd heeft om met spoor naar Haarlem te gaan, daar hij zijn por tefeuille met f 175 verloren had, waar voor hij paard en wagen in pand gaf, terwijl hij om 5 uur terug zou ko men. V. d. Putten gaf hem fl.en reed hem met den wagen naar 't sta tion voor den trein van 3 uur, die echter vertrokken was en daarop naar de tram te Bennebroek, om met die te 3% uur te vertrekken. Met den eigenaar, die onmiddellijk de politie er mee in kennis had gesteld, is men te Bennebroek hem nog achterna ge gaan, daar hij voor aankomst der tram reeds vertrokken was, doch men is den dief tot nog toe niet op het spoor. Tel.) Het eenigszins bekende klimop aan het Proveniershuis in de Groote Houtstraat schijnt klimaf te zijn ge weest. Althans het is spoorloos ver dwenen. Zorgvuldige nasporingen leiden ons tot het vermoeden, dat het er op last van het gemeentebestuur is afgeno men, vermoedelijk des nachts, want niemand in de buurt heeft van den aftocht der rampzalige klimplant iets bespeurd. In den afgeloopen nacht zijn uit een kermiswagen, staande op de Turf markt, ontvreemd eenige kleeding- stukken en 3 moltonnen dekens. De dader van den diefstal is onbekend. Hedenmiddag, omstreeks 1 uur raakte in de Anegang, door het breken van een wiel van het rijtuig, een paard op hol gespannen voor een coupé en bestuurd door den eigenaar Cornelis van Roode. De koetsier en de passagier, de heer C. Witteveen Sr., kwamen met den schrik vrij. Het paard ging de Lange Veer- straat in en werd daar tot staan ge bracht, nadat het een handwagen met pakjes etc. van den kruidenier j Elfers had omgeworpen. Tot onderwijzer aan de christelijke school in de Anthoniestraat alhier is benoemd de heer W. ,van den Akker te Amsterdam. De heer D. W. van der Velde, deur waarder bij de directe belastingen te Haarlem (buitengemt.) zal met ingang van 1 October die functie te Haarlem (stad) uitoefenen. De vrije paardenmarkt vanwege de Hollandsche Maatschappij van Land bouw, zal te Sloten (N. H.) gehouden worden op Dinsdag 20 Augustus a.s. Door de aanhoudende en vele regens zijn onder Sloten en Haarlemmermeer eeige veehouders weder begonnen met het inkuilen van gras. j BINNENLAND, Bij Koninklijk besluit is Dirk Bas Backer, te Apeldoorn, met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen, in den Nederland- schen adel verheven met de praedi- caten van jonkheer en jonkvrouw. Door Z. M. den koning van Zweden en Noorwegen zijn de volgende be looningen toegekend f 60,55 aan den stuurman K. H. Visser en f23,29 aan ieder der matrozen van de redding boot te Vlieland, wegens de met levensgevaar volbrachte redding van de bemanning van het Zweedsche barkschip John Fougt. De nieuwe penoiieele belasting. Het verslag van de Tweede Kamer is verschenen over de herziening der belasting op het personeel. Het betoog van een aantal leden, dat Personeel en Kiesrecht gelijktijdig hadden moe ten zijn ingediend, vond tegenspraak bij hen, die het als een voordeel be schouwden, dat het Personeel vóór het Kiesrecht werd onderzocht. Nagenoeg algemeen achtte men een directe verteringsbelasting onmisbaar, maar veel verschil bestond over de vraag of' zij door Rijk of gemeenten moest worden geheven. De vermindering der belastingop brengst met 2 millioen achtte een aantal leden bedenkelijk en had ge compenseerd moeten worden door hoogere belasting van weelde-uitgaven of het scheppen van nieuwe grond slagen, waartegenover verscheidene leden een minder lage opbrengst be rekenden. Men vreesde van de ver laging der hoofdsom verhooging yan opcenten door provinciën en gemeen ten. Velen achten inwerkingtreding der nieuwe belasting onmogelijk zonder kiesrechtwijziging zeer velen hadden bezwaar tegen de geheele vrijstelling van winkels en wilden met deze de kantoren op gelijken voet behandelen en lager aanslaan dan woningver- trekken. De voorgestelde classificatie der gemeenten leidde tot velerlei beden kingen, waartegenover de onmoge lijkheid werd betoogd van ten betere methode dan pla.it:-elijk onderzoek. Op velen maakte de tabel een goeden indruk. Verschillende bezwaren wer den geopperd tegen de onvoldoende progressie, door anderen slechts aan vaard als remissie voor lagere huur waarden. Hadden vele leden bedenking tegen bepaling der huurwaarde naar den werkelijken huurprijs, vele anderen zagen daarin afdoende verbetering in den tegenwoordigen cnhoudbaren toe stand. De grootere meerderheid was in beginsel voor aftrek voorkinderen en pupillen, maar tegen de wijze van regeling werden verschillende beden kingen ingebracht als de onbillijkheid om aftrek te geven alleen voor lagere Haar het engelsch van MAX PEMBERTON. HOOFDSTUK IV. De Zwerveren zijn bemanning. Van mijn standpunt scheen ik zeer hoog boven de groene baren verheven en had ik het streelend gevoel, alsof ik er heerscher over was. Aan stuurboord zag ik op een zeer groo- ten afstand de donkere lijnen van het land; visschersbooten lagen in onze nabijheid op de golven te dobberen en de bruine zeilen klapperden hevig in den in kracht toenemen- den wind, een groote stoomer, waarvan de rook uit de schoorsteenen door den bries over den voorsteven werd voort gejaagd, ging ons voorbij en de passagiers verdrongen zich tegen de verschansingen om ons te begroeten. En overal heerschte de frisscbe opgewektheid van den morgen, de vroo- lijkheid door het heldere zonlicht en den versterkenden zee wind opgewekt; schuimvlokken zweepten mij in het gelaat en lustige deuntjes deden zich hooren. In dergelijke beschouwingen werd ik door Adam Monk gestoordMet vlugge schreden liep hij over het dek, waarop nu een twaalftal zeelieden aan het werk waren, die in hunne vlekkeloos witte kleeding veel te net schenen voor hun werk. Monk was zelf ook zeer opgewekt en begroette mij allerhartelijkst. „Dokter," zeide hij, „ik hoop dat u mij zeggen kunt goed te hebben geslapen. Was alles zooals u hadt gewensebt?" „Het was veel beter dan ik had kunnen wenschen," zeide ik. „Het doet mij genoegen dat te vernemen en u zoo opge wekt te zien," zeide hij vervolgens. „Maar vertelt u mij eens heeft u geen honger?" „Dan zou ik toch al een heel bizonder mensch moeten zijn, als dat het geval was I" riep ik uit, „met het oog op het vele brood en koffie, zooeven door mij verorberd." „Dan zullen wij over een half uur ontbijten," zeide hij en stak met een vriendelijk gebaar zijn arm door den mijne, „ik moet u den raad geven op zee ieder half uur wat te eten. Dat is noodi i voor uw gestel. In dien tusschentijd zal ik u het jacht laten zien, dat u zeker wel gaarne zult willen, nu het langer dan dertig dagen uw tehuis zal zijn." „Langer dan dertig dagen V1 riep ik uit en mij ontzonk de moed bij het levendig besef aan de langdurige scheiding van allen, in wie ik belang stelde. „Het doel van uwe reis ligt toch zeker niet zoo ver verwijderd?" „Ik wenschte wel dokter, dat ik het wat dichterbij kon brengen," riep hij nit en wandelde langzaam met mij het dek op en neer, „maar het zijn dertig dagen in den besten tijd van het jaar. Mijn eenige troost is de gedachte, dat u mij vergiffenis gzult schenken wanneer wij er eenmaal zijn. Geloof mij, u is een der gelukkigste schepselen die er be staat. Het is moeielijk voor u om het te begrijpen en u heeft niets anders dan mijn woord, maar uit de aanschouwing uwer eigen oogen kunt u een nieuw bewijs putten. Kijk eens naar beneden en vraag uzelf af, of gij ooit een meer tevre den bemanning hebt gezien?" Wij stonden nu bij de brug en ik zag op een grooten af stand den Eddystone vuurtoren als een zwarte kolom boven de zee uitsteken. Op het dek zelf heerschte de grootste orde. Mannen van alle natiën, maar in hoofdzaak Franschen en Russen, en een aantal olijfkleurige personen, die er alfl Polynesiërs uitzagen, stonden in flinke houding op hunne plaatsen. Hunne witte uniformen en roode mutsen leverden een aangenamen aanblik in het zonlicht; wanneer het hun bevolen werd werkten zij met eene vlugheid en behendigheid, die zelden elders dan op een oorlogeschip worden aangetrof fen. De eerste officier, die op dat oogenblik langzaam op de brug op en neer liep, vertoonde het blozende gelaat en blonde haar van een bewoner der noordelijke streken, maar was, naar ik vernam, een Amerikaan, die reeds langen tijd ver maard was om zijn zeemanskunst. De man naast hem was een Engelschman uit Huil; een Ier zat aan het stuurrad en ik zag nog meer van mijne landgenooten hier en daar bij den voormast. Maar in hoofd zaak bestond de bemanning, zooals ik reeds zeide, uit bui-

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1