huurwaarden en de beperking tot inwonende kinderen. Verscheidene leden waren tegen oplegging van aanslagen beneden fl en het vervallen van den grondslag deuren en vensters|vond nagenoeg al gemeens instemming, maar velen wenschten ook den grondslag haard steden at te schaften, waartegen weer het gevoelen stond dat alleen het be lasten van het gebruik een verbete ring is. De wijzigingen in het mobilair daarentegen ontmoetten vele beden kingen. Zoo achtten velen de vrijstel ling van schilderijen onverdedigbaar en de progressie bij den grondslag te gering en vond schatting van het mobilair bij de groote meerderheid Sen bijval. Vereenvoudiging der enstboden-regeling werd toegejuicht; daarentegen atgekeurd de verhooging voor landbouwpaarden. Als nieuwe grondslagen werden in de afdeelingen genoemdrijwielen, weelderij tuigen, pleiziervaartuigen, piano's, reisbelasting. Velen meenden nog dat bij deze herziening te weinig is gelet op de belangen van den middenstand, reeds door bedrijfsbelasting bezwaard, maar welks ontheffing, volgens anderer meening, zwaarder druk voor meer- vermogenden zou medebrengen. Ook werd beweerd dat het platte land zwaarder wordt gedrukt en een overgangsbepaling werd gevraagd voor hen, die door de herziening meer moeten betalen. Over de invoering van het belasting-dienstjaar met Januari stonden de gevoelens tegen over elkander, maar vrij algemeen achtte men invoering der regeling met 1 Januari a.s. onmogelijk. geen werkman door de patroons zal worden aangenomen, |die niet lid is van den Bond. Werklieden, dat doodt uwe vrij heid 1 Dat vernietigt uwe vrije organi satie Dat is terrorisme 1 Vrijheidminnejide arbeiders Mogen wij zóo iets dulden Mogen wij lijdelijk toezien, dat wij allen worden vernederd tot slaven van eenigen? Mogen wij de noodzakelijke vrijheid van patroons èn van werklieden, de vrijheid van alle burgers, zien ten offer brengen aan ongerechtigheid, zonder een krachtig protest van onze rijde Mogen wij onze Nederlandsche in dustrie overleveren aan het schrikbe wind der internationalen? Mannen, werklieden, dat nooit! Daarvoor immers hebben wij onze nationale onafhankelijkheid en onze oud-Hollandsche vrijheid te lief I Daarom wekken wij de sigarenma kers en tabaksbewerkers, die met ons die vrijheid beminnen, op, om, zoo zij tot hiertoe het schrikbewind in zijn vrijheidsmoordend streven ge volgd hebben, alsnog terug te keeren naar de onafhankelijkheid en zich los te rukken van een overheersching, die hun vak ten gronde zal richten 1 Waar blijft thans de door dien bond steeds voorgewende neutraliteit? Werklieden 1 De Parkschouwburg te Amsterdam Maandagavond bij afslag toege wezen aan den makelaar Wen te voor de som van f110,500. Het gebouw Theatre de Vereeni- ring in de Kalverstraat, werd bij op- jod door den makelaar Leestemaker gebracht op f200.500 en bij afslag door denzelfden makelaar f 100 hooger gemijnd. Beide verkoopen geschiedden (aldus werd verluid) voor de hypo theekhouders. De burgemeester van Oud-Holland, die geklaagd heeft over het gemis van een hem „passend" hoofddeksel, heeft er een ontvangen van den hoe denmaker Sehirneck te Amsterdam, vergezeld van een oud-hollandsohen brief, welk gesohenk de heer Fabius heeft aanvaard en den schenker dank betuigd, dat hij hem „so wel heeft behoedt." Het Bestuur van den Nederl. R. K. Volksbond heeft het navolgende ma nifest uitgevaardigd: Een schrikbewind. Werklieden 1 Het Bestuur van den Nederland- schen Roomsch Katholieken Volks bond, afdeeling Amsterdam, gevoelt rich gedrongen om een ernetig protest uit te spreken tegen de handelingen van den Nederlandschen Internatio- len Sigarenmakers- en Tabaksbewer- kersbond, Afdeeling Amsterdam. Er wordt thans door de sigaren makers een hevige strijd gevoerd door middel van werkstaking, niet om loonsverhooging, niet om verkorting van arbeidstijd, maar een strijd uit heerschzucht, een strijd om de opper macht over geheel het tabak- sigarenbewerkersvak te brengen in handen van het bestuur van den Nederlandschen Internationalen Si garenmakers- en Tabaksbewerkers- bond. MannenWerklieden Zoo deze toeleg slaagt, dan zullen niet alleen de patroons, maar zult ook gij onderworpen worden aan het despotisme van enkelen uwer mede arbeiders, aan de goedgunstige be schikking van eenige personen, die. in naam nog wel der vrijheid, door brutaal geweld U willen kluisteren in de ijzeren banden van slaafsche onder werping aan hunnen wil, aan hun goeddunken. Het is dezen drijvers niet te doen om de belangen van de Nederlandsche werkgevers en werknemers, die zoo nauw aan elkander verbonden zijn, noch om die der Nederlandschein- du8trie te bevorderenmaar door internationale banden gebonden, luis teren zij slechts naar de orders, naar de bevelen, hun van buiten de Nederland sche grenzen gegeven. Gelukt deze toeleg in éen vak, wel dra zal dan van uit het buitenland verordend worden, dat ook in andere vakken dit despotisme moet worden ingevoerd. De eisch der internationalen is, dat Het is mogelijk in sommige oogen- blikken, door overmacht, de bevredi ging van zelfs de meest overdreven eischen at te dwingen. Maar zeker is het ook, dat de on bezonnen klap, in die tijden van over macht gegeven, eenmaal op zeker al te harde wijze zal worden terug ont vangen, want het blijft immer eer waarheid: die wind zaait zal storm oogsten. Én daarom laat u niet meeslepen door het twijfelachtig succes van het oogenblik, maar houdt ook uwe toe komst in het oog, de toekomst van u, van uw vrouwen en kinderen, die gij Diet moogt ten offer brengen aan de heersch- en woelzucht van hen, die met uwe toekomst geen rekening willen houden. Strijdt gij tegen de vermeende aan matiging van sommige hardvochtige patroons, goed 1 Maar strijdt dan ook nu tegen de aanmatiging van die enkele hardvochtige leiders, die uwe kameraden moesten rijn, die echter inderdaad uwe misleiders zijn. Aanmatiging van de internationalen moet even sterk bestreden worden als soms de aanmatiging der patroons, Want zoo niet, dan geeft ge met de eene hand weg, wat ge met de andere verdiend hebt. En, daarvoor immers, getroost ge u niet zooveel opoffe ringen I Werklieden 1 Bedenkt vooral in deze ernstige tijden dat onrechtvaardige overmacht op den duur geen stand houdt, dat rij haar eigen kinderen vroeg of laat zal verslinden De Nederlandsche Roomsch Katho lieke Volksbond doet daarom een beroep op alle weldenkende arbeiders om mede een Krachtig protest uit te brengen tegen de schandelijke ver krachting der menschelijke rechten en tegen de vernietiging onzer vrijheid en moreele onafhankelijkheid, bedre ven door den Nederlandschen Inter nationalen Sigarenmakers- en Tabaks- bewerkersbond, Afdeeling Amsterdam en spoort hen aan, met kracht zich te verzetten nu onmiddellijk tegen de overheersching der Internationalen 1 Het Bestuur van den Ned. R. K. Volksbond. Afd. Amsterdam. Amsterdam, Aug. '95. Nederlandsche Wapenfabriek Het voorloopig syndicaat, dat zich te Amsterdam en te Maastricht ge vormd heeft, met het doel het op richten eener nationale wapenfebriek te bevorderen, heeft Woensdag jl. aan den minister van oorlog de schriftelijke aanbieding gedaan tot levering van 52,000 Mannlicher-gewe- ren tot den prijs van f36 per ge weer. Tot dezen prijs is ook door de w penfabriek te Steyer ingeschreven. Verder heeft het syndicaat zich bereid verklaard, op de eerste uit- noodiging des Ministers eene som van f200,000 als borgstelling te stor ten tot richtige nakoming der leve ringsvoorwaarden. boekwerken in Eprachtband,^waaron der Ds. Koetsveld, „Laatste bladen uit mijn pastoraal" en Meijer: „de held Gods of de man Gods"; 1 geel handkoffertje met buitentasch (mid denstuk uit den koffer is achterge laten) 1 wandelstok met ivoren knop waarover een wijngaardrankje; 1 winterjas van donkergroen duffel, fluweelen kraag en geruite voering 2 Jagerhemden2 dito broeken2 busjes, waarin te zamen pl. m. i 1.60 ongeveer 70 sigaren. De commissaris van politie te Gouda verzoekt opsporing en bericht. Van dezen diefstal wordt ver dacht een persoonvolgens op geven genaamd Johannes Janssen, wonende te Rotterdam, omstreeks jaren, tamelijk lang en schraal, uitzicht en knevel donkergekleed als heer, met grijze sportpst, donker grijze colbertjas, bruin gestreepten pantalon, staande boord, groen ge streepte pantoffels. Van de opgegeven goederen in be slag genomen de kamgaren jasde vesten pantalon; het koffertje en de winterjas, De Commissaris van Politie te Gouda verzoekt opsporing en aanhouding, zoowel van de nog ontbrekende goe deren, als van den verdachte. Een brief met het volgende adres ligt aan het Utrechtsche postkantoor als onbestelbaar: Aan den heerKluver, onder de Kluver pillikaan en verder aan zijn zoon Kees. Een timmerman, zekere Pas, sinds eenigen tijd gelogeerd in het Toe vluchtshuis in de Zwanenburgerstraat te Amsterdam, heeft zich op het kabinet met een mes aan beide zijden den buik opengesneden. De man is in bedenkelijken toestand naar het gasthuis gebracht. De Roei- en Zeilv. „de Maa»" te Rotterdam zal Zondag 8 Sept. »en intern, zeilwedstrijd houden van Rot terdam naar den Hoek van Holland en terug, lengte der baan 36 engel- sche mijlen. Het programma bestaat uit 10 Nrs. Sluiting der inschrijvingen 3 Sept. De prijzen bestaan uit kunstvoor werpen en medailles en een beker, die twee jaar achtereen of drie keei in 't geheel gewonnen moet worden, Ook verscheen het programma dei wedstrijden van de Koninkl. Zeil- i Roeivereeniging op 14 en 15 Sept. Letteren en Kunst. De baritonzanger Henri Albei heeft moeten afzien van zijn plan oi in Nederland eenige gastvoorstellingei te geven in de Hollandsohe Oper) Hij is naar Hêvre vertrokken, waai hij voor enkele gastvoorstellingei evenals te Royan, bij Bordeaux, waar hij zich in den Ca sino-schouwburg zal doen hooren ii een viertal rollen. Hij en Hollmai zullen aan een concert voor dei. president der Fransche republiek te Havre deelnemen. Door een onbekende oorzaak ge raakte Vrijdagavond de 32-jarige F. van Lierop van Helmond, bij Aarle Rikstel onder de laatste tram van Helmond naar Vechel. De ongeluk kige, die vreeselijk verminkt werd, gaf toen hij door het trampersoneel werd opgenomen, geen enkel teeken van leven meer. Hij laat een vrouw met twee kin deren achter. Inbraak en brandstichting. Te Krommenie werd Zondagnacht te één ure bij den gemeenteveldwaeh- ter ingebroken en daarna met petro leum het huis in brand gestoken. Uit een ladetafel werd een doosje met flQOO vermist. Spoedig sloegen de vlammen uit een openstaand raam naar buiten. De man was voor dienstzaken uit. Vrouw en kinderen snelden op straat. Vóór een der spuiten aanwezig was, was de brand door den notaris, die zich daarto3 binnen het brandende perceel begaf, gebluscht. Men meldt van Hoek van Holland Eenige Engelsche heeren hielden tegenwoordigheid van generaal Vetter, vergezeld van eenige officieren, allen ia burgerkleeding, eene proef neming met twee Maxim Nordenfeldt kanonnen. Verscheidene malen werd in zee ge schoten. Men kon de talrijke kogel tjes van 8 m.M., regelmatig in eene lijn verspreid, in het water zien te recht komen. Ook werden proefne mingen gedaan op een scherm van geteerd zeildoek. Ontvreemde of vermiste voorwerpen. (Arrond. Rotterdam). Ontvreemd tusschen 19 en 30 Juli jl. uit de wo ning van ds. A. Wartena te Gouda door inklimming tijdens diens afwe zigheid 1 binocle-kastje met portret van H. M. de Koningin met den hond een gekleede gekeerde zwart kamga ren jas2 oude zwartlakensche ves ten met wijde opening aan den hals 1 oude pantalon van donker laken 1 paar gedragen heerenbottines Te Bergen op Zoom werd in den nacht van Donderdag op Vrijdag diefstal met inbraak gepleegd, behalve bij den heer Somers, ook bij den heer Moerbeek in de Stationsstraat, terwijl een dergelijke poging bij den heer Renders in de Boschstraat mis lukte. Bij den heer M. werden ver schillende voorwerpen van waarde ontvreemd. Tot heden is het der politie niet gelukt de daders op te sporen. De onderwijzer Dijkstra, die om zijne anarchistische beginselen door den gemeenteraad van Menalduma- deel (Fr.) werd ontslagen, is nu door B. en W. van Opsterland (Fr.) be noemd tot tijdelijk onderwijzer te Sie- gerswoude. Sport en Wedstrijden, Crioketwedatrij d teHeemstade. Het schijnt, dat nadat onze ver slaggever vernomen had, dat de wed strijd door den regen niet zou door gaan en het veld verliet, deze toch is voortgezet. Aan het bat waren de Engelschen Perrin en Cheesewright tegen van den Berg en Posthuma, later tegen andere bowlers. De Engelschen had den veel succès en toen het tijd van staken was, hadden zij 111 gemaakt, zonder éen wicket te hebben verloren. Dinsdagmorgen werd de wedstrijd voortgezet De Tottenham CC ging eerst in maakte 147 runs, daarna All. Hol land, waarvan Van Manen en de Groot 24 runs maakten. De wedstrijd werd wegens den re gen niet voortgezet. Rechtszaken. Een buitengewoon talrijk publiek woonde Maandag de zitting van derj Hoogen Raad bij, waarin behandeld werd het cassatieberoep van den gepi kapitein van het O.-I. leger J. van V., door het gerechtshof alhier tot twee jaren gevangenisstraf veroordeeld we gens diefstal van effecten ten nadeel? zijner schoonmoeder. De behandeling bestond in eene voorlezing van de beslissingen var rechtbank en hof door den raadsheer rapporteur mr. Telting en eene mon< delinge toelichting van het beroep door beklaagdes raadsman, mr. DJ Simons uit Amsterdam. Deze, hoewel de beslissingen van den feitelijkeri rechter omtrent het eigendomsrecht der effecten aan ernstige bedenkinged onderhevig achtende, wilde echtej daarop thans niet terugkomen. Ooi wenschte hij zich te onthouden var het aanvoeren van vormmiddelen er alleen aan den Hoogen Raad te ondefl werpen de juridieke vraag, of de feiten, zooals die hier zijn ten laste gelegd en bewezen verklaard, opleve ren het misdrijf van diefstal, of wel daf van verduistering. Pleiter aarzelde niet om het laatst genoemde als de juiste qualiöcatie aan te nemen, in strijd met de uitj spraken van Rechtbank en Hof, en zulks op grond van hetgeen hij reedt voor het Hof aanvoerde, dat z. i. de beklaagde de effecten onder zich had; toen hij ze zich toeëigende. Het Hol had z. i. uit de omstandigheid, datj de sleutels van het geldkistje nietj aan bekl. waren ter hand gesteld, ten; onrechte afgeleid, dat hij ook de ef-, fecten niet onder zich haddeze be slissing van het Hof werd door pij bestreden met een beroep op juris prudentie en litteratuur. Bovendien moest het volgens pleiter betwijfeld worden of bekl., gesteld dat bij zich de effecten wederrechtelijk heeft toej geëigend, dit niet reeds veel vroege» heeft gedaan dan hem is ten laste d, ;zoodat hij op het tijdstip als ten laste gelegd is niet meer hela misdrijf van diefstal kon plegen. Advocaat-generaal mr. Gregory zal! Zaterdag 17 dezer conclusie nemen. tenlanders, en ik verbaasde mij niet weinig over de verschei denheid van talen, die gesproken werden. „Dat is onze bemanning," zeide Monk, nadat wij verschei dene minuten achtereen het tooneel hadden gadegeslagen. „Volgaarne sta ik u toe eenigen hunner te vragen of zij ge lukkig zijn. Zijn het geen flinke kerels Bekijk dien forschen Ier daarginds eens; hebt ge ooit zulk een toonbeeld van ge zondheid en kracht aanschouwd Praat eens- een weinig met hen en vertel mij dan hoe u over hen denkt." „Dat wil ik met pleizier eens doen, wanneer de gelegen heid zich voordoet," antwoordde ik, niet weinig getroost door hetgeen ik zooeven gezien had, „maar waar en wie is de kapitein?" „Waarschijnlijk zullen wij hem bij het ontbijt, waarvoor binnen eenige minuten de bel zal gaan, aantreffen. Wij vol gen hier de Fransche manier na en gebruiken een déjeuner. Mocht u dit echter niet aanstaan, zoo zal ik u eiken ochtend in uw hut laten brengen wat u verkiest." „U is zeer vriendelijk," zeide ik, „maar volgens mijn idee is uwe methode de beste. Ik vind dat een vroeg ontbijt is een van de laatste overblijfselen van het barbarisme." Terwijl ik sprak werd de bel geluid en viel mijn oog on willekeurig op den Ier, die dit werk verrichtte, den man over wiens kracht en gezondheid Monk zoo geroepen had. Eensklaps kwam de gedachte bij mij op, dat rijn gericht mij zeer bekend voorkwam. |Dien man had ik ongeveer zes maanden vroeger gezien in het Westminster Hospitaal, een arme kerel, miserabel, ziek en een bedelaar, nu stond hij voor mij een reus gelijk met door de zeelucht gebronsde gelaatstrekken. Toen onze oogen elkander ontmoetten, zag hij mij voor een oogenblik doordringend aan, doch boog zich daarop weder over zijn werk en keek daarvan niet meer op, totdat ik met Monk in de kajuit verdween. Het gericht van dien man vervulde mij echter met nieuwen moed, daar het mij toescheen als had ik een vriend gevonden, een ouden vriend, die mij terzijde zou staan in dit nieuwe leven, het welk mij elk uur wonderbaarlijker en meer onverklaarbaar voorkwam. Vijf minuten hierna zat ik te praten met Reuben Joyce, den grijzen, vriendelijken ouden kapitein van het jacht, die mij begroette alsof wij al oude kennissen waren. Folitiek Overziciit. Sommige duitsche bladen hebben onlangs gewezen op het spoedig ver trek van de nederlandsche oorlogs schepen uit de Marokkaansche wa teren en beweerden daarbij, dat een andere mogendheid Nederland had aangespoord niet met Duitschland HOOFDSTUK V. De man in de kooi. Het was de avond van den negenden dag, ongeveer twaalf uur nadat wij kolen ingenomen hadden te Porto Grande, op de Kaapverdische eilanden. Ik stond alleen op het beneden- dek van den „Zwerver" de met millioenen sterren bezaaide lucht te bewonderen. Hoewel warm, was de temperatuur toch niet van frisohheid ontbloot; de zee was met recht een zee van goud, daar waar ze door de maan beschenen werd; van den voormast klonken de tonen van viool en fluit, waarbij zich ,de bemanning vermaakte; van de brug hoorde men tusschenbeide de diepe welluidende stem van Reuben Joyce, den kapitein. Nadat het diner, dat zooals gewoonlijk door de muziek van het schip begeleid werd, was afgeloopen, begaf ik mij op Monk's aanraden naar het voorgedeelte, waar de beman ning zich onledig hield met zang en dans. Mijn hoofd was echter tot berstens toe vol met allerlei gedachten en nadat! ik een hunner dansen had gadegeslagen en daarna voor een oogenblik geluisterd had naar een lied zoo vreemd en wild als ik nog nooit te voren gehoord had slenterde ik langzaam naar het tusschendek totdat ik vlak bij de opening die naar het ruim bij de machinekamer leidde, stilstond. Het water daar weerkaatste het schijnsel van de booglam pen, waaronder de manschappen bijeen waren; de zee zelve was donker en bewegingloos; het briesje was zoo zacht en lieflijk alsof het uit een tuin vol rozen kwam. Telken male wanneer de deuren van de fornuizen geopend werden, hulden zich het dek en de stoompijpen en schoorsteenen als het ware in eenen rooden gloed, welke dan weer wegstierf om plaats te maken voor duisternis. En gedurende dat alles snelde het jacht een land tegemoet, waarvan ik zelfs den naam niet te weten kon komen. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2