NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De onneembare Stad. 13a Jaargang Zaterdag 10 Augustus 1895. No. 3713 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door bet gebeele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,371. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X4:, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onxe agenten en door all* boekhandelaren en cour an tien. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOl Hoofdagenten 1 het Buitenland: Compagnie Générale de Publiciti Etrangére G. L. DAÜBE Co., JOMN F. JONESSucc., Pargt dlbia Faubourg Montmartrm te Bijvoegsel van het blad dal Za erdagavond verschijnt, zal bevatten De Parasol en de Parapluie Haarlemmer Halletjes CCXLV. Binnen- en Buitenlandsche berichten. VariaAd ertentièn enz. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed, billijk en vlug gedrukt. De Directeur- Uitgever, J, c. STADSNIEUWS Haar'em9 Augustus 1895. B. en W. hebben ingediend de re kening en verantwoording van de in komsten en uitgaven der gemeente over 1894. gZij bedraagt in ontv. f 1.278.187,53, in uitg. f 1.177.984,48% en sluit alzoo met een voord, saldo van f100.203.04!£. Naar ons wordt medegedeeld is de beer Mr. A. Rendorp, die kort gele den als lid van Ged. Staten van Noord-Holland wegens gezondheids redenen altrad, hedenmorgen overle den. Koloniaal Museum. Van de groote verzameling fotogra fische afbeeldingen betreffende Suri name, van den heer J. E. Muller te Paramaribo is weder een nieuwe serie in het museum tentoongesteld. In deze verzameling zijn vooral merkwaardig de afbeeldingen van de Hollandscto kolonisten, hunne af stammelingen, die zich ruim een halve eeuw geleden in Suriname aan het landbouwbedrijf hebben gewijd en die het bewijs leveren, dat kolonisatie al daar mogelijk is en dit onderwerp wel de aandacht verdient. Ook de fotogra- fiën der Javaansche emigranten, der Surinaamsche goudlanden en de be werking daarvan zijn belangwekkend. Voor het examen fransch L. O. zijn Donderdag te 's Hage o. a. geslaagd de heeren M. H. Beekelaar en E. van Niekerken alhier. Tot onderwijzer aan de christelijke school in de Anthoniestraat alhfer is' benoemd de heer P. H. E. Robijns te Dantumadeel. Ook de deuren van het binnen- sluishoold te IJmuiden zijn heden met goeden uitslag beproefd bij een waterverschil van 2 Meter. Het bestuur van de coöperatieve bouwvereeniging „de Toekomst" heeft het schilderwerk gegund aan J. C. en A. van Beem, alhier. Aan het eindexamen der H. B. Scholen in Noord-Holland namen deel 130 candidaten, waarvan 17 werden afwezen en de volgenden het diploma A. R. Arnold, S. C. Bakker, H. J. M. Boshouwers, A. C. van Braam Houekgeest, A. J. P. van den Broek, G. W. Brongersma, L. E. J. Brouwer, G. Brusse, A. H. Putman Cramer, F. H. Dolleman, J. M. P. Hartog, L. von Hemert, G. E. Hoefrelman, W. A. Hoeffelman, H. Hijmans, G. M. de Jongh SchifEer, D. L. Keur, J. J. Ker- bert, A. C. de Koek, P. S. van der Ley, C. F. G. Metscb, A. H. J. Me- rens, H. M. Bernelot Moens, H. W. Klerk de Reus, R. A. W. Soesman, H. Tromp, N. W. A. Vonk, S. van West, M. A. Wielinga en mej. M. E. Westerveld, van de H. B. School te Haarlem. J. Klopper, A. Kriebel, W. Mole naar, H. M. Quanjer, W. J. J. Schuijt, C. A. Verbeek, Joh. Vriesendorp en mej. M. Mijers van de H. B. School te Hoorn. L. M. van den Berg, P. J. Maingay, G. W. Manschot, P. C. Mensonides, W. Pot, H. A. P. Schaaps van de H. B. School te Alkmaar. P. C. Adrian, J. Ph. Backer, J. J. Cos, G. van Hille, P. Kater van de H. B. School te Zaandam. C. A. Bik, G. A. Bos, J. G. Diks- hoorn, H. C. L. Genet, M. R. J. Grei- danus, W. Ittman, D. Jaeger, J. P. Jeltes, C. J. A. de Quay, H. Rethy, B. W. van Weideren Tengers, C. Th. Scharten, J. S. Scholten, C. J. S. Tet terode, W. H. Teupken, J. H. D. Wa goner en mej. E. Koppeschaar van de H. B. School te Leiden. J. Batavier, J. W. C. Bovenkerk, C. H. Brinkman, A. Bundels, J. H. O. Bunge, S. de Clercq, A. Cornelis- sen, D. Crommelin, C. Y. Everhardt, L. Frank, P. Gaarenstroom, J. G. Geiger, D. Graftdijk, L. A. Hissink, J. Jessurun, J. H. G. Kappelhoff, A. Keppler, A. J. Kleeblad, C. J. Kossem, J. M. Knipscheer, J. H. W. Leliman, R. J. van Lier, F. P. van der Loos, N. v. d. Schatte Olivier, F. H. Maschhaupt, P. J. O. van der Meer, C. A. N. Mijnssen, H. ten Oever, P. J. ter Plegt, C. A. Potter, H. W. R. Raken, R. E. van Eibergen Santha- gens, J. M. Scheuer, J. C. S. Schok king, C. W. Schoorel, A. P. Smitt, A. V. Snoek, C. Störnnais Jr., J. Staal, G. L. Tegelberg, D. G. Ubbels, D. Veenman, W. Versluijs, M. P. J. Wertheim, mej. A. G. Bouman, mej. T. C. van der Ploeg, mej. R. Snoek van de H. B. School te Amsterdam Bij het onlangs gehouden over- gangs-examen naar het hoogste stu diejaar van de Militaire School zijn geslaagd de volontairs-sergeants Offer- haus, Huisken, Kessler, V. Kaatho- ven, Bloem, V. Dijk, Koeh, Graven- dijk, Heuvelink, Kruijff, Boumeester, Meys, Waaldijk en Müller. Een volontair moet her-examen doen in analytische en in beschrijvende meet kunde. Geen enkele werd afgewezen. De jury der landbouwtentoonstel ling dezer dagen te Edam gehouden, kende o. m. de volgende bekronin gen toe: De le prijs in de afd. rashoenders, klasse „duiven", aan N. van den Berg, te Haarlemmermeer. De 2e prijs in de afd. tuinbouw, klasse „aardappelen", aan de wed. Lammerse, te Hillegom. De le prijs in de afd. zadelmakers- werk, aan W. van Amstel, alhier. De 2e prijs in de afd. voorwerpen niet bij het programma gevraagd, aan Van den Berg, te Haarlemmer meer. De bronzen medaille in dezelfde afd., aan K. van Eden, alhier. De zilveren medaille in de afd. rij tuigen, aan Bicker alhier. Haarlem-ZanJvoort Spoorweg-Maat- ver de maand April 1895. schappij over Opbrengst reizigers idem goederen idem diversen 1794.06s 204.93 71.97, Te zamen 2070.97. Per dag en per kilometer 8.12. Inbraken. Met de kermis schijnen ook de broeders van het gilde van „Haalmeier en Co." hier hun intocht te hebben gehouden. Donderdagavond werd in de bad inrichting van den heer A. A. Spren- ger, Gasthuissingel 16 eene inbraak gepleegd, tijdens de afwezigheid van de familie en de dienstbode. De laatste kwam eerder thuis dan de familie, schelde aan, doch vond geen gehoor. Zij wachtte daarop totdat de familie te ll3/4 ongeveer thuis kwam. Dadelijk bij het binnentreden der woning be merkte men, dat er iets bijzonders was gebeurd. De deur van de huis kamer waarin men den hond had, was open geweest en thans gesloten. Ver ier gaande, zag men dat de ganglamp op den grond lag. Nu was de gedachte aan inbraak {gevestigd en de politie werd gehaald, waarop bleek, dat de lade van het buffetkastje in de huis kamer was geopend en het zilverwerk door elkander geworpen, waarvan echter niets werd gemiat. Op drie kamers boven, was de inhoud van vijf kasten en van een bureau op den grond gegooid. Hier werd vermist ongeveer 1300 aan bankpapier, twee portemonnaies met geld, een gouden dames cylinder horloge, een zilveren broche en eenige gouden ringen. Men vermoedt, dat men zich door middel van een valschen sleutel toe gang tot de woning heeft verschaft, voor is iDgegaan en achteruitgegaan. De daders zijn nog niet bekend. Op den morgen van dienzelfden dag is door middel van insluiping, terwijl de voordeur opecstond en de bewoners afwezig waren, uit perceel no. 81 aan de Brouwerstraat, bewoond door den heer van V., een mahonie houten toiletdoos, eene portemonnaie met geld en een zilveren broche ont vreemd. De le luit. A. Simons, van het 2e reg. huzaren alhier, wordt 1 Novem ber voor een jaar gedetacheerd bij de rijschool te Amersfoort. De anti kermis beweging. De bestrijders der kermis maken deze week druk propaganda en 'tis voornamelijk tegen den sterken drank dat men zijn pijlen afschiet. De af- schafiiagstent, geheel blauw geschil derd, staat dan ook, zooals reeds gemeld is, op hare oude plaats, Nassaulaan bij de Zijlstraat. Zij werd eerst Woensdag geopend. Is er een troepje volk bij elkander, dan wordt daar nu en dan gesproken en gewezen op wat de sterke drank veroorzaakt, hetzelfde doet men ook des avonds in Weten en Werken", waar de Nat. Christen. Geheel Onthoudersbond bij eenkomt. [Daar geeft men bovendien nog voorstellingen met eene kleine tooverlantaarn en wordt gratis limo nade uitgereikt. In de Parklaan 17 vergadert de Ned. Christen. Geheel Onthoudersbond; hier worden even eens toespraken gehouden en kan men een kop koffie met een broodje ge bruiken. De Haarlem8che jongelingsvereeni- ging houdt eiken avond in haar lokaal, Lange Annastraatbijeenkomsten. Woensdagavond sprak hier, zooals uit het verslag er van in ons vorig num mer blijkt, de heer Veen. Donderdag avond trad op de heer G. Velthuij sen 8r. hoofdredacteur van het maandblad „de Christen Geheel Onthouder"., Nadat spreker op zijne wijze weerge geven had eene schets van Victor Hugo, „de dood in het drijfzand", vergeleek hy met dit drijfzand den sterken drank, die den mensch ook steeds dieper in de ellende doet weg zinken. Hij eindigde met eene opmer king tot allen om mede te werken tot het verbannen van den sterken drank. Het Leger des Heils, dat, zooals men weet, ook kermisbijeenkomsten heef georganiseerd, hield Donderdag avond eene kolfiebijeenkomst. Aan lange tafels, waarop eenige bloemen prijkten, zat mc-n aan en dronk er een kopje koffie, terwijl kapteine Volp een woordje sprak. De gewone muziek bleef ditmaal achter wege, wat zeker door velen niet betreurd werd. Waar zullen wij met de kermis heengaan? Nu de kermis op haar einde loopt en het weinig nut meer heeft, van aide voorstel in gen verslagen te geven, laten wij hieronder de bloote opgave volgen van de verschillende gelegen heden tot uitspanning. Schouwburg, Jansstraat. VrijdagavondDe prima Donna uit het huisgezin van den Schoenma ker, blijspel in drie bedrijven, vooraf gegaan doorVorstenplicht, drama tische schets in een bedrijf. ZaterdagAnne Mie, drama in 4 bedrijven. ZondagMargot de bloemenver- koopster, sensatie-drama in 7 taferee- len en een voorspel in 2 tafereelen. Maandag hetzelfde. Schouwburg tent van LierGroote Markt. Driekoningenavond. In den schouwburg van Van Lier werd Donderdagavond door het Too- neelgezelschap van den heer Chrispijn weder opgevoerd het blijspel van Shakespeare „Driekoningen-Avond". Het spel van de artisten was zeer goed, van de dames muntten vooral uit mevr. Schwab, mevr. v. d. Horst v. d. Lugt en mej. Westenberg. Ook de heeren Schwab, Ternooij Apèl, Chrispijn, van Westerhoven, Chris pijn Jr. en v. d. Horst verdienen een woord van lof. De zaal was goed bezet en het publiek gaf dikwijls duidelijke blijken van goedkeuring. Ieder, die het gezelschap van den heer Chrispijn nog wil zien spelen, denke er aan, dat dit Vrijdagavond zijne laatste voorstelling geeft met het stuk „de Twee Wapens". Wij twijfelen er dan ook niet aan, of deze voor- FEUILLETON Naar het engelsch 9; van MAX PEMBERTON. HOOFDSTUK VI. Hen onderhoud met Monk. Ik had aan Monk gezegd, dat ik zeer slaperig was en dat ik mij direct ter ruste zou begeven, doch toen ik in mijn hut was gezeten, dacht ik aan geen slapen meer. Dien nacht deed ik wat ik nog nooit te voren had gedaan; ik sloot de deur en keek zelfs in alle hoeken en gaten, evenals een kind dat bang is in donker. Wat ik ook beproefde, ik kon de ge dachte aan wat ik dien avond gezien en ondervonden had, niet uit mijn hoofd verbannen. Wat had die man gedaan om op zulk eene barbaarsche wijze behandeld te worden? Hoe was het mogelijk dat iemand zoo behandeld kon wor den aan boord van een schip, welks meester een „koning van goedheid" heette te zijn? De gedachte kwam zelfs in mij op dat het geheele verhaal van dat vreemde land een verzinsel was; dat ik waarschijnlijk medegevoerd was om het een of ander verschrikkelijk doel te helpen bereiken. Einde lijk besloot ik er maar niet verder over te denken en om daartoe te geraken nam ik een courant ter hand, welke ik op dien avond, dat ik Londen verliet, had gekocht. Om eene courant te lezen, wanneer de geest gedrukt is door allerhande zorgen, is een moeilijke taak. Ik weet nog zeer goed dat van alles wat ik las geen enkel woord in mijne herinnering achterbleef. Ik staarde op het papier alsof het mij ten zeerste boeide, doch in werkelijkheid waren mijne gedachten mijlen ver weg. Men kan zich gemakkelijk voorstellen welke droombeelden dien nacht voorbij mijn geest zweefden. Het lieflijke gelaat van de schilderij, het medelijdenwekkend gezicht van den man in het vooronder, de vriendelijke oogen van Monk dit alleB zag ik in mijne droomen, terwijl ik mij rusteloos in mijn bed heen en weder wierp. Voor het eerst sedert ons vertrek, was ik blijde met het aanbreken van den dag, mij naar het dek te kunnen begeven, verheugd om de frissche morgenlucht eens flink op te kunnen snuiven en mijne ver hit brein eens in staat te kunnen stellen een weinig af te koelen. Hier was tenminste geen verborgen gevaar te zoeken. De omhoog spattende zilten druppels, die als juweelen in het zonlicht schitterden, de immer hetzelfde spel spelende over elkaar heen buitelende golfjes, een gevoel van kalmte en rust, en de gedachte, die iemand met een goed schip onder zich heeft van meester van dat alles te zijn som bere gedachten een weinig te verdrijven om plaats te maken voor meer grootsche gedachten, waarmede de majesteit van dien onmetelijken eenzamen Oceaan iemand onwillekeurig vervult. Totdat de wacht werd afgelost bleef ik op dek. Door de opening waaronder zich de machinekamer bevond, stond ik voor eenige oogenblikken naar beneden te kijken, naardien mijn van vuur en hitte, totdat eensklaps de bel werd ge luid. De klank was nog niet uit mijne ooren toen een versche ploeg stokers, allen schoon en net gekleed, de ladder afdaal den en ik was niet weinig verwonderd onder hen den man te bemerken, die nog gisteren een gevangene was in de kooi. Hij was nog wel bleek en zijn haar nog ongeknipt; maar ik verbeeldde mij dat mijne ontdekking hemltenminste de vrij heid had bezorgd, hetgeen ook zijn onderdanige en erken telijke groet schenen te bevestigen. Ik ben zeker, dat hij ook eenige woorden tot mij gesproken zou hebben, als hij daar van niet teruggehouden was door de plotselinge komst van Monk, die zijn hand op mijn schouder legde op hetzelfde oogenblik, dat ik den zeeman wilde vragen hoe hij het maakte. „Goeden morgen, mijn waarde dokter," zeide hij. „Stelt gij zooveel belang in de stokers?" „Nog al," zeide ik, de gelegenheid daar achtende hem nog eens te polsen „die man bijvoorbeeld zag er gisteren lang zoo goed niet uit als vandaag." Tot mijne verwondering gaf hij niet de minste bevreem ding te kennen, maar antwoordde mij met een andere vraag. „Bemoeit u zich nogal veel met luiaards?" vroeg hij.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1