NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLETQN- De onneembare Stad. 13 j Jaargang Vrijdag 16 Augustas 1895. No. 3718 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-4:, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door oum agenten en door alle boekhandelaren en courantier». Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAUBE dt Co., JOMN F. JONES, Sue*., Pargt SIM» Faubourg Montmei tret' BIJ dit Nummer is gevoegd het Oemeenteraad8 ver slag van 14 Augustus 1895. STADSNIEUWS. Haarlem15 Augustus 1895. Examens hoofdacte. HAARLEM, 15 Aug. Woensdag en heden zijn bij het alhier gehouden examen voor hoofdacte geslaagd de heeren D. v. d. Giessen, B. Veenemans, A. de Lange, P. Wijdenes, allen te Amsterdam H. Jousma te Zwarte- waalH. E. Jansen te Beverwijk C. v. d. WerfF te Zandvoort. Zondag hield de postduiven-ver- eeniging „de Luchtggids" alhier eene wedvlucht van de Landbouwtentoon- toonstelling te Edam. De daiven werden ten 1.40 (Greenwichtijd) los gelaten, met een westen wind en donker weer. De prijzen werden be haald als volgt: le pr. den heer P. J. Vester 2.01.41 P. J. v. Daalen 2.18.05 H.W.Bunrman 2.19.55 J. v. Booren 2.20.55 B. Hulshof 2.21.40 J. P. Brian 2 23.01 Gisterenmorgen omstreeks 7 ure is de bliksem ingeslagen in het per ceel aan het Rozenlaantje No. 8rood bewoond door G. van Bilderbeek, waardoor een 25 dakpannen en een gedeelte van den schoorsteen zijn ver brijzeld. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. Volgens een officieel bericht is bij den bekenden diefstal ten huize van den heer Sprenger, alhier aan dezen ontvreemd een bedrag van f275 aan 2 bank biljetten van f40, 2 muntbiljetten van f10 en 7 bankbiljetten van f25; een bedrag van oogeveer f 36 aan zilveren specie, waaronder stuivertjee; 1 gouden dames-cylinderhorloge, het goud met sterren bewerkt, wit porseleinen wijzerplaat en seconde wijzer met plat glas er op, hangende aan een zilveren breede en platte chatelaine (van een armband ge maakt) met zilveren haak om aan de ceintuur te hangen, een charivari een ouderwetsche horlogesleutel met twee signetten er aan1 zilve ren Zeeuwsche knoop, vrij groot, bij wijze van broche; 2 gouden damt-s vingerringen, 1 met bruin steentje en 1 met twee pareltjes en vier blauwe steentjes. De Commissaris van politie te Haar lem verzoekt opsporing ook van den dader inbeslagneming en be richt. Dinsdagavond gaven in een Jer hótels te Zandvoort onze stadgenoo- ten Mej. Jeanne Landré en de heer G. Ph. Zalsman met den heer B. Kwast, pianist, een concert. Daar onze redactie niet tot bijwo ning daarvan was genoodïgd, zullen wij met deze bloote vermelding vol staan. Arrondissements-Rechtlank Zitting van heden Donderdag 15 Aug. Heden stond terecht Gerardus Ides 24 jaar werkman te Haarlem beschul digd dat hij te Haarlem op den 24en Juni 1.1. opzettelijk en moedwillig Johannes Kwast, kruier, met een bier glas geslagen heeft, waardoor Kwast een schedelbreuk en hersenvliesont steking heeft gekregen, tengevolge waarvan hij den 7den Juli 1.1. is over leden. Zes getuigen waren opgeroepen, Ferdinand Lanser bierhuishouder en zijn vrouw Johanna Delhaes en als getu'gen-deskundigen de heeren van Maas, heel- en verloskundige, Max Jessurun, arts en de doctoren van Linden van den Heuvell en Bijleveld. Lanser deelt bet gebeurde aldus mee. Ongeveer halt negen kwam Ides, die toen volkomen nuchter was, in het bierhuis en vroeg een glas bier. Kwast, die daar bediende was, maar toen niet behoefte te bedienen, bracht het hem en vroeg om zijn geld, maar kon hel niet krijgen. Een woorden wisseling volgde. Ides gaf den man eerBt een hevigen schop en toen een vuistslag op zijn neus, dat het bloed er uitsprong. Later kwam Kwast weer naar hem toe en zei op kalmen toon: „je moet mij niet kwalijk nemen, maar toen jij vroeger hier bediende was, vroeg je ook om je centen." Eenige oogenblikken daarna greep Ides opeens zijn glas bier dat op de toonbank stond en gaf er Kwast een slag mee, dat deze op den grond viel en bewusteloos bleet liggen. Op een vraag van den officier van justitie geeft Lanser ten antwoord, dat Ides na de daad geen oogenb:ik getracht heeft zijn slachtoffer te helpen, maai hem liet liggen zooals hij daar lag. Bekl. beweert, dat Kwast hem ge aard heeft en hem wederkeerig heelt geschopt en geslagen. Hiervan zeggeD evenwel Lanser noch zijn vrouw een woord. De eerste hulp werd aan het politiebu reau aan den gewonde verleend door den heer Van Maas, die bevond dat by dronken was, maar den schedel breuk niet beeft geconstateerd omdat naar de verklaring van getuige de lo- caliteit dat niet toeliet. Get. dacht aan een huid wond. De ambtshalve toegevoegd verdedi ger Mr. F. A. Bijvoet vraagt of, daar er ook bloed nit het oor kwam, het niet beter zou zijn geweest een gron diger onderzoek in te stellen en of het niet beter zou zijn geweest, hem niet aan het bureau van politie te laten verblijven, maar te transportee ren naar een plaats, waar hij behoor lijk kon worden verpleegd. Get. geett dit wel toe, maar doet nogmaals opmerken dat hij op dat moment aan een schedelbreuk niet denken kon. Den volgenden dag, na den nacht te hebben doorgebracht in het politie bureau, is Kwast naar het gasthuis gebracht. Getracht is toen, hem nog door een operatie te redden, maar vergeefs. De heer Jessurun, gevraagd of de afloop misschien anders zou zijn ge weest wanneer hij direct in bet gast huis zou zijn gebracht, antwoordt dat het de kansen op beterschap zou hebben vergroot. De drie deskundigen zijn het erover eens, dat de hersenvliesontsteking waaraan KwaBt stierf, is veroorzaakt door den schedelbreuk en deze door den slag. De ambtenaar van het O. M. qua- lificeert bet feit als mishandeling met doodelijken afloop, een ernstig feit door de omstandigheden waaronder het is gepleegd. De zwaarste strat zal spr. niet eischenbekl. had wegens de talrijke malen dat hij vroeger voor mishandeling is veroordeeld, als reci divist kunnen worden terechtgesteld. Toch zal een zware strat noodig we zen en spr. requireert de veroordeeling van Ides tot gevangenisstraf van 6 jaar. In zijn pleidooi voerde Mr. Bijvoet verschillende omstandigheden aan ter verontschuldiging van den beklaagde; o. a. dat hij aangeschoten was geweest en dat zijne omgeving thuis hem op den verkeerden weg heelt gebracht. Hoofdzakelijk waszyn pleidooi gericht op het betoog, dat de zorg die de heer Van Maas onmiddellijk na het ge beurde aan den gewonde heeft besteed niet voldoende is geweest. „Die be handeling," zegt pleiter, „is niet deugdelijk geweeBt. Meer oplettend heid had daarbij in acht genomen moeten worden en de gewonde over gebracht in een reiner, zuiverder atmosfeer dan die er heerscht in een politiebureau of in een slaapstee." Tot staving van dit betoog wees pleiter op de verklaring van de drie andere deskundigen, dat oorbloeding en braking treffende symptomen zijn van een inwendige beleediging. Concludeerende refereerde pleiter, het feit qualificeerende als mishan deling ernstig letsel ten gevolge ge had hebbende, zich ten aanzien van de mate van straf, die hij veel te hoog noemde, aan de uitspraak der recht bank. Na re- en dupliek werd de uitspraak bepaald op heden over 14 dagen. Na de pauze stond terecht Corne lis Hoogeveen, 19 jaar, arbeider te Alkemade, beklaagd van 3 diefstallen, gepleegd in die streek in de maand Juli, reap, van een konijn, drie stuks ondergoed en drie konijnen. Niet minder dan zestien getuigen waren in de zaak gedagvaard en aan be klaagde die in voorloopige hechtenis" was, ambtshalve als verdediger toe gevoegd de heer Mr. L. C. Kronenberg. Hoogeveen ontkende. Eisch 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger pleitte nietigverklaring der dagvaarding. De Rechtbank veroordeelde heden den 21jarigen varensgezel, Cornelia Reinders, die Donderdag jl. terecht stond wegens het afsnijden en stelen van paardestaarten tot gevangenisstraf van een jaar. De eisch was eveneens een jaar. H. de Mon werd wegens verschil lende diefstallen veroordeeld tot ge vangenisstraf van 6 weken. De eisch was 4 maanden. De tentoonstelling in den Hertenkamp. De Hertenkamp heeft thans een ander aanzien verkregen en beter zou voor hem tijdelijk de naam van bloemenkamp passen. Overal prach tige perken van enkele en dubbele begonia's, in balimaanvormige en ronde perken. Aan den ingang ziet men eenige coniferen, hulsten en palmen en loopt men verder het terrein op,allerlei bloemen. De tenten zijn voornamelijk bezienswaardig. Voor de hoofdtent heeft de firma Ruijsenaara alhier een paar reusachtige palmen ter opluiste ring ingezonden en in deze tent zien wij van deze firma een prachtstuk, dat veel arbeid heelt vereischt. Het is een hoorn vanovervloed, met orchidacëen en rozen, op een voetstuk, geheel uit resida's samengesteld, eveneens ter opluistering ingezonden. Dan merken wij in deze tent op canna'p, coleua' de laatste vooral bezienswaardig om hare prachtig gekleurde bladen en dubbele begonia's, die met hare ver schillende kleuren een schoon effect maken. In eene andere langwerpige tent dicht bij de hoofdtent, zijn het de prachtige hangers, met de schoone bloemen die het meest de aandacht trekkende fijne varens en de gloxinea's. De perken op het terrein, zijn alle even mooibijzonder verdienen ver melding eene inzending met oranje kleurige foxia's en tene met cenallums van mevr. Viseer van Hazerswonde te Heemstede. Ook de tent met de b uquetwer- ken zal zeker druk bezocht worden. Prachtige bloemenkransen en bou- quetten ziet men daar, die een heer lijken geur verspreiden, benevenB fijne varens en palmeoorten. Zooals wij reeds vroeger hebben gemeld, zijn er 6 tenten, dus rest ons nogde beschrijving van 3, d e hoewel niet tot de grootste in omvang, toch hoogst belangrijkste inzendingen be vatten. In de eerste zien wij prach tige afgesneden gepijpte Cactus Dah lia's in flescbjes die door fijne varens bedekt zyn. In een andere tent zijn fijne soorten begonia's, waaronder ten zeerste de aandacht trekt eene bijzondere soort de „begonia Keesens Gloria" van de heeren W. D. Keesen Dz. en Zn., Aalsmeer en andere dubbele nieuwe knolbegonia's van die firma. De laatste tent die wij zagen be vatte 8 bakken afgesneden rozen van de firma Zocher Co. alhier, in verschillende kleuren, die daardoor een zeer goed effect maakten. De uitslag der bekroningen is als volgt 1. 50 Gevuldbloemige Knolbego nia's in minstens 25 verscheidenheden. le prijs gouden medaille, C. Blan kensteen, tuinbaas, Haarlem, 2e pr. verguld zilveren medaille, G. Blan kensteen, tuinbaas, Heemstede. 3e pr. zilveren medaille, Pb. Dees, Haarlem. 2. 100 Enkele Knolbegonia's in minstens 50 verscheidenheden. le pr. g. m. G. Blankensteijn, tuin baas, Heemstede. 2e pr. v. z. m. Ph. Deijs, Haarlem. 3. 50 Enkele Knolbegonia's in min stens 25 verscheidenheden. le pr. v. z. m. C. Blankensteijn. tuinbaas, Haarlem. 2e pr. z. m. Ph. Deijs, Haarlem. 4. 25 Enkele gele Knolbegonia's in verscheidenheden. le pr. v. z. m. G. Blankensteijn, Naar het engelsch van MAX PEMBERTON. LU HOOFDSTUK IX. Het Zonneeiland. Van dit alles nam ik slechts een zeer vluchtigen blik, want onze gidsen brachten ons haastig langs een iraai grint pad, omzoomd door struikgewas en daarachter palmen, zwaar in blad en geleidden ons aldus naar een lang, wit gebouw, dat op eene hoogte stond en vanwaar men een uitzicht bad op de geheele vallei daar beneden. Onderweg deelde Adam mij onmiddellijk mee, wat het doel van de reis was. „De graaf," zeide hij, „die, ik kan het u nu wel zeggen, eigenaar is van deze plek en van degenen, die hier wonen, zal u onmiddellijk ontvangen. Wanneer het onderhoud voor bij is kan het zijn, dat hij u verzoekt onmiddellijk de pa tiënte op te zoeken. Neem mijn raad aan en zeg niets van liet portret, dat ik u op bet jacht liet zien." „De patiente is zijne dochter niet waar?" Zijne eenige dochter. Achttien jaar geleden is zij te Weenen geboren. Graaf Andrea was toen goeverneur van Oostenrijksch Polen. De ondankbaarheid van het Hof en zijne liefde voor de menschen deden hem de beschaafde wereld ontvluchten. Na verscheidene jaren te hebben rondgezworven kwam hij hier, en hier zal hij en wij allen zijn leven eindigen. O, waarde Trevena 1 leer den graaf liefhebben." „Ter wille van u zal ik het beproeven. Is het dit huis hier „JuiBt, en wij behoeven niet bang te zijn hem wakker te maken, want hij staat steeds gelijk op met de zon." Terwijl hij deze woorden sprak traden wij het huis of lie ver de binnenplaats binnen, waar de lucht bezwangerd was met de heerlijke geuren van een duizendtal bloemen. Het was eene groote, cirkelvormige ruimte, met een vergulden koepel hoog boven ons en een groot marmeren bassin in het midder. Goud- en zilvervis6chen, donkerblauwe visschen, in allerlei verscheidenheid, zwommen te midden der aan de oppervlakte drijvende lelies en groene planten rond. Daar be vonden zich vo els met bonte vederpracht: parkieten, statige ooievaars, ijsvogels, zingende en klapperende in de takken van de breede palmen en het zacht geluid van het nit de fon tein neervallende water klonk als muziek in de ooren. Eenige bedienden, in kostbare witte livreien want wit was de geliefkoosde kleur op het eiland hielden de wacht bij den ingang van andere vertrekken, die uitkwamen op deze vestibule; nauwelijks hadden wij echter op het slaan eener klok gewacht, of een bediende, nog sierlijker gekleed dan de anderen, veizocht ons hem te volgen, en toen wij twee kleine en eenvoudig gemeubelde kamers waren door- geloopen, stonden wij tegenover den graaf zelf. Het eerste oogenblik was het mij slechts mogelijk alleen mijne aandacht te schenken aan de buitengewoon kostbare inrichting van het vertrek waarin ik mij bevond, een ver trek, dat, wat artistieke volmaaktheid betreft, alles over trof. Het was eene groote kamer, dertig bij vijf en dertig voet naar ik meende, en was geverfd in een bizonder zacht ge tint, zeer bekoorlijk groen. Van het plafond hingen lampen van zilver filigrainwerk, maar de friesen schenen van mas sief ivoor te zijn, terwijl de wanden daar beneden met prach tige teekeningen in waterverf waren beschilderd. De zetels bestonden nit easy-chairs met kostbaar tapisseriewerk, ver der bevonden er zich verscheidene kleine ingelegdetafelftjes met voorwerpen in Sèvres-porselein,' Saksisch-porselein en fijn brons werk beladen. In een der hoeken zag ik een groote klok in den vorm van een volwassen mannegestalte, wiens armen het uurwerk droegen, en ik zag dat boven den stoel, waarin de graai gezeten was, een crucifix hing. Het gelaat van den man, voor wien ik zulk eene levendige belangstelling koesterde, werd door het schijnsel van het zonnelieht bestraald, dat door de vensters van licht beschil derd glas naar binnen viel. Hij scheen een oud en eenigszina gebrekkig man en was gekleed in de uniform der Oosten* rijksche lijfwacht. Zijn staalgrijze baard reikte bijna tot zijn middelzijne handen waren lang, zijn gelaat gerimpeld bleek en bloedeloos. Toch spraken zijne oogen van een in-

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1