betuiüüisen na de uitstekend uitgf- piaata gehad. Dank lij detegenwoor- •narde .Rharaodie" van Limk Er digheid en het krachtig optreden van den rijksveldwachter Zethof waren zg wel spoedig geëindigd, doch niet dan nadat Zethof van zijn sabel had ge bruik gemaakt en daarmede de her berg had schoon geveegd. Van een en ander is procesverbaal opgemaakt. Binnen enkele dagen wordt in die omgeving een gemeente-veldwachter gestationeerd. voerde „Rhapsodie" van Liszt. kwam haast geen einde aan het ap- plaudissement. De „Serenata" van Moskowsky en „Toreadore" en „Andalouse" van Ru binstein waren successtukken van den avond. J x v Vermelden wij nog dat in net eerste deel de iantaisie van Wagner's „Walküre" hoogst geacheveerd werd voorgedragen, dan blijkt genoegzaam uit deze regelen, dat het optreden van Haarlem's muziekkorps in het Botanisch Genootschap voor de leden met recht een genot is geweest. Moge deze hernieuwde kennisma king aanleiding geven, dat het mu ziekkorps zich hier meer doet hooren. Een drietal personen gezeten in een tentwagen zijn Donderdagavond aan een groot gevaar ontsnapt. Toen het rijtuig zich op de spo r- baan bevond op den overweg bij de Pijltlaan, zag de koetsier plotseling den spoorboom voor zich neêrlaten. Het gelukte hem het paard er nog tijdig onder door te krijgen, doch met aehterlating van de kap, die van het rijtuig werd gescheurd. Twee der pas sagiers werden uit den wagen geslin gerd, doch zijn met den schrik vrij gekomen. Hedenmorgen is eene vrouw uit Zandvoort bij het zich in beweging zetten van een bespannen kar in de Groote Houtstraat, en die haar ver voeren zou, gevallen en door een der wielen overreden. Per rijtuig werd zij naar Zandvoort gebracht. Eergisteren werd het stedelijk mu seum van schilderden op het Raad huis alhier, bezocht door den beken den romanschrijver George Ohnet Donderdag is de koetsier van den heer E. in zijn stal aan de Raamvest op een ladder staande, naar beneden gevallen, waarbij hij zich vrij ernstig heeft gekwetst. Hij brak twee ribben en ontving nog meerdere kwetsuren aan armen en beenen. De raad der gemeente Velsea be? sloot een marktgeld te heffen van f0,10 per rund. Marktbericht. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 15 Aug. 1895. Roode wintertarwe f0.a f0. Witte tarwe f0.a f0,Zomer ristarwe f0.a 10.Rogge f3.75 a f4,15, Haver f0.—a 10.—, Che- valiergerst f 0. a 0.—, Duivenboonen f0.f 0.Paardenboonen 10. a f0.Wintergerst 13,75 a 14,50 Karweizaad f13.a f 13.50. Zandvoort. Donderdagavond had de buitenge wone tooneelvoorstelling der Oud- Hollandsche kluchtspelen plaats in het hotel Kurzaai te Zandvoort, ge geven door het tooneelgezelschap van de Wereldtentoonstelling te Amster dam, onder leiding van den heer Henri van Kuijk. De opgevoerde stukken zijn reeds voldoende bekend, daar ze werden opgevoerd te Amster dam en onlangs te Haarlem. Beide stukken (Jan Klaaszen ol de gewaande Dienstmaagd en de klucht van De Slempers) werden goed gesp alle artisten werkten mede om de stukken goed van stapel te doen loopen. De toejuichingen aan het slot waren welverdiend. Vooral de heer van Kuijk in de rol van Reinier Adriaanszen was hoogst vermakelijk door de nuanceeringen in de ver schillende „zoo, zoo." Het tweede stuk „de klucht van de Slempers' behandelt een onderwerp, dat niet direct oud iB, maar zeer zeker nieuw nJ. de bekende sociëteits-kwestie Amsterdam. De kleeding en taal alleen zijn Oud-Hollandsch. De voorstellingen zijn zeer amu sant en wel een bezoek waard. politie escorteerde ten slotte den bal lon en de reizigers, terwijl de men- 8chen met het „zalig lot" vloekend mopperend achterbleven. Tel De Lombokfeesten, welke het Uit voerend Comité der tentoonstelling te Amsterdam zich voorstelde te ge ven, gaan niet door. Dit besluit is genomen, omdat bij verschillende militairen, waaronder oud-Indische officieren, het plan geen bijval vond. Donderdagnamiddag werd in allen eenvoud het stoffelijk overschot van prof. Bierens de Haan, te Sandpoort, waar hg tijdelijk vertoefde, overleden, op het kerkhof aan de Groenesteeg te Leiden aan de aarde toevertrouwd. Onder de aanwezigen zag men ver tegenwoordigers van den Senaat, de faculteit van wis- eu natuurkunde, waarvan de overledene een sieraad was, het collegium en andere hoog leeraren en studenten en ook de ker- keraad der Doopsgezinde gemeente, waarvan hij een groot aantal jaren lid was. Op uitdrukkelijk verlangen van den overledene werd aan het graf niet gesproken. BINNENLAND, Een val8ch bankbiljet- Woensdagavond is naar het poli tiebureau te Amsterdam gebracht een 20-jarige man, wonende Egelantiers- bracht, die bij een winkelier aan de Prinsengracht getracht had een valsch bankbiljet van f100 in betaling te geven. Het scbermgezelschap „de Vrije Wapenbroeders" te Amsterdam, waar van de heer A. J. Meijerink te Haar lem directeur is, geeft zooals wij reeds vroeger meldden, Zaterdag, Zondagen zoo noodig Maandag e.k. een groot internationaal scbermconcours op de wereldtentoonstelling te Amsterdam (zaai der tijdelijke tentoonstellingen). Zaterdagavond van 79 uur wordt de schoonheids wedstrijd gehouden, van 9—11 uur carré iange stok. Aan het schoonschermen nemen 24 van de b.j.ste binnen- en buitenlaudsche schermers deel. Zondagavond carré geweer. Het aantal deelnemers bedraagt niet minder kan 394. De leerlingen van den heer Meijerink doen niet mee, omdat deze in de jury ia, welke overigens bestaat uit de heeren van Kerkhof, Dwinger, Juliard, Zelden- rust, Hesse, Koopman, Savat, Streep en Workum. Te Bennebroek is bij den heer W, yan Opzeeland ingebroken en zijn vele gouden en zilveren voorwerpen ont vreemd. De dader is alsnog onbe kend. In de herberg van van S. aan den Ringdijk te Haarlemmermeer bij Half weg, hebben weer ergerlijke tooneelen „Hoe genoeglijk rolt het leven „Des gerusten land mans heen „Die zijn zalig lot, hoe kleén, „Voor geen Koningskroon zou geven, Poot is dood. Maar het leven der geruste landlieden rolt nog steeds genoegelijk, behalve voor luchtreizi- gers. Daar Donderdag Paine en Zoon op het terrein der wereldtentoonstelling te Amsterdam zouden vuurwerken,moest deballoncaptif „l'Aurore" op hoog be vel van comité of politie, leeggepuft worden of verhuizen. Kapitein Denys verkoos zoo lang in 't luchtsop te gaan en steeg te zeven uur 35 minuten met drie luitenants en den heer Henri Palmers, van Huntley en Palmers, op. Men kwam tot een hoogte van 900 M. en daalde neer te zeven 48 minuten op landerijen ttusschen Amstelveen en Ouderkerk. Het anker zat nog niet vast of de landlieden, wier leven zoo genoegelijk rolt, kwa men in drommen opzetten, ranselden een der luitenants af en zouden tol erger zijn overgegaan, als de lucht reizigers niet een paar revolvers ver toond baden. De Nieuwer-Amstelsche jaar. Tegen hen was geëischt 8 jaar en l£ jaar. Letteren en Knnst. Donderdag zijn aan de Koninginnen de beide eerste exemplaren aangebo den van het werkje door den schrijver, den heer Harold Hickman, gewijd aan de beschrijving van het leven van Koningin Wilhelmina. De fraaie ge lithografeerde omslag vertoont de buste van de Koningin en is door de firma J. Hoekstra en Co. met zeer veel zorg in kleuren gedrukt op wit satijn. Het boekje zal einde Augustus in den handel worden gebracht. De nieuwe geweren. Uit den aard der zaak heeft men vooral in Limburg met het grootste leedwezen vernomen, dat het syndi caat, gevormd met het doei om een Nederlandsche wapenfabriek te Maas tricht op te richtenf I-an den minister van oorlog heeft meegedeeld, dat het aan de door dezen bewindsman ge stelde eischen niet kan voldoen en daarom zijn aanbieding heeft inge trokken. Reeds voor eenige dagen, zoo schrijft de Limb. Koer., kwamen geruchten tot ons, dat deze voor Maastricht zoo gewichtige onderneming in de haven zou schipbreuk lijden. .To*h restte toen een xansje op bencuder werd nog met den minister onderhandeld. Wg onthielden ons daarom tot dus ver van elke mededeeling over de loo- pende geruchten. Thans hebben wij echter zekerheid. De minister schijnt niet toeschie telijk te zijn geweest en met name zjjn eischen met betrekking tot den tijd der levering, al te hoog geste.d te hebben. Of dat nu de heeren geld schieters huiverig gemaakt heeft om de zaak voortgang te doen hebben? Het schijnt ons zoo. Wat er van zij, het feit, dat Maastricht zijn fabriex waarop reeds zoo stellig gehoopt werd, niet zal krijgen, staat maar al te vast. Gewis een groote teleurstelling voor Maastricht, üat voor de groote ver liezen, die het door maatregelen van vroegere hoogwijze oorlogsministers ondervond, van uen tegenwoordigen titularis in de wapenfabriek em scha deloosstelling hoopte te krijgen een grooter teleurstelling nog voor onzen afgevaardigde, den heer De Ras, die ontzaglijk veel moeite en geld ten offer bracht om deze levensquaes- tie voor de Maastricht=che arbeiders- wereld en industrie eene gunstige oplossing te geven. Hij mag wei in bittere spijt uit roepen dat is schipbreuk lijden in de haven. Tegenover des heeren De Ras on vermoeid streven mag en zal Maas tricht echter zeggen„Men rekent d' uitkomst niet, doch telt het doel alleen." Sport en Wedstrijden. Wielerwedstrijd te Keulen. Hieronder volgt eene volledige lijst van de deelnemers aan den grooten wielerwedstrijd te Keulen op Zater dag, Zondag en Maandag. Er is eene afdeeling voor amateurs en e9ne voor beroepsrijders. A. Amateurs. Uit AmerikaC. Origet (New- York.) Uit België: Henry Podevin, JuleB Bolle, Gaston Verspreuwen, Henry Sannes, Lura, Gr. Grégoire. Uit DenemarkenC. Ingeman Pe tersen, Axeldahl, Edwin Schrader, Svend Hansen, V. Willadsen. Uit Duitschland: Theod. Sohlüter, C. Mewes, Jean Sch -af, Cari Weeck, Otto Kux. Ferd. Beuker, Josef Rosen- meyer, Otto Stein, Paul Brodtmann, C. Kittsteiner, Ernst Lehmann, Gross- Weiscüede. Uit EngelandA. J. Watson. F. W. Weathtrley, A. J. Cherry, R. A. Marples, C. G. Wridgway, E. Scott, Macferson. Uit FrankrijkTampier. Uit Nederjand Jaap Eden, C. Wit- teveen, W. J. Rademaker, P. Rechtszaken. De Amsterdamsche rechtbank deed Donderdag uitspraak in het geding tegen de valsche munters Bot en Adrichem en veroordeelde den een tot eene gevangenisstraf van vier jaren, den ander tot eens van W. Scheltema Beduin, H. J. Gorter, Langeveld, W. Beisenherz, M. Cor- dang. Uit Noorwegen: W. Hennie. B. Beroepsrijders. Uit Amerika John S. Johnson, G. A. Banker, H. C. Wheeler. Uit BelgiëHubert Houben, Robert Protin, Emil Huet, Curascier, Hautvast, M. Borrisowski, G. van Ooien, Ph. Thiriart, Jules Fischer, Gaston Caen, Bougard, Imans, Henry Luyten. Uit DuitschlandAug. Lehr, Fritz Opel, Hans Hoffmann, Oscar Rosen- stengel, Joerns, Carl Weeck, Otto Kux, Ferd. Schrodt. Uit EngelandJ. Michael, A. Eiwards, W. Broadbridge, J. Schofield, A. W. Harris, C. F. Barden, A. Linton, J. Gadett. Uit FrankrijkMorin, Gougolz, Lesna, Buuhonrs. Uit Italië Luigi Pontecchi. Uit OoBtenrijk-HongarijeFranz Gerger, Willy Friedrich. Harddraverijen en Wedren nen te Nijmegen. Donderdag hadden te Nijmegen de aangekondigde wedrennen en hard-, draverijen en het concours-hippique plaats. Tribune en midden-terrein waren goed bezet. De uitslag der verschillende num mers was als volgt I. Springconcours voor alle paarden toebehoorende aan Nederlanders, le W. ley van den luit. L. van Affelen van Saemsfoort te Bergen op Zoom. II. Concours voor het schoonste en best aangereden paard, toebehoorende aan Nederlanders. Ingespannen le prijs f50, 2e prijs f25, 3e prgs f10. Eerste was Baby van mr. S. B. W. graaf van Limburg Stirum te Oos terbeek tweede Ready van den heer Hendrik W. Cornelder te Nijmegen; derde Molio van den heer E. L. J. baron van Voorst tot Voorat te Eden ArnhemConsolatieprijs, gebr. emer, Arnhem. TIL Concours voor het schoonste en best aangereden tweespan, toebehoo rende aan Nederlanders, le prijs 175, Oo prijs f30, 3e prijs f 10. Eerste prijs: Molio en Ardjo, eigen, baron Van Voorst tot Voorst, Elden bij Arnhem2e prijs: NN en NN, van gebr. Riemer te Arnhem3e prijs: Royal en Phoenix, van J. D. Jans en Eyken Sluyters te Soest. IV. Harddraverij, 3-j. hengsten. Harddraverij (Sweepstakes), voor 3-j. Nederlandsche hengsten, geboren in 1892, toebehoorende aan Nederlanders, ingespannen voor twee-of vierwielige rijtuigen. Afstand 1600 meter. De prijs wordt door de Vereeniging aangevuld tot f700, eerste premie f200, tweede premie f100, derde pre mie f25. De prijs werd gewonnen door Jolige Hein, van P. van der Stad te Haar lem in 3 min 24>is sec.; le premie: Hortulanus, van H van Wickevoort Crommelin te Heemstede, in 3 min. 41 sec.2e premie: Russian, van A. van der Graaf te Bussum, in 3 min. 53«/t sec.3e premie: Hercules II, van W. J. H. Brom te Utrecht, in 4 min, 4«/5 sec. V. Wedren op de vlakke baan. Handicap voor 3-jarige en oudere paarden. Afstand 2200 meter. Prijs 1550. Hiervan ontvangt de winDer f350, de tweede f125, de derde f75. Voor dit nummer waarvoor 13 paar den waren ingeschreven, waren slechts opgekomen Miss Lillian van Messrs Johnstone te ScheveningenDeca van idemWave Queen van O. D. van Diepenbrngge te Velp en Odin van ritmeester Meterlerkamp te Gorse). De aankomst was als volgt 1. Wave Queen. 2. Miss Lillian. 3. Deca. VI. Nationale heat-harddraverij. Harddravorij voor Nederlandsche paar den, toebehoorende aan Nederlanders, aangespannen. Afstand 1609 meter. Winner is hij die tweemaal eerste aankomt. Prijs f350. De eerstaankomende in eiken heat verkrijgt f75, behalve in den beslisBenden heat, waarin de tweede aankomende f75 verkrijgt. Van de 5 ingeschreven paarden was Aurora II van Van den Berg te Haar lem niet opgekomen. Winner in dit nummer was Oranje Boven, van H. van Wickevoort Crom melin te Heemstedeno. 2 was Mirka, van den heer Jan Steen te 's Graven- hageno. 3 Vliegende Hollander, van J. Smulders te Scheveningen en no. 4 Renommée,, van H. van Wickevoort Crommelin te Heemstede. VII Wedren over horden. Handi cap voor 3-jarige en oudere paarden. Afstand p.m. 3600 meter. Prgs f 550. Hiervan ontvangt de winner f 350, de 2e f 125, de 3e f 75. Voor dit nummer waren opgeko men: Horley van J. J. Korthals te SchotenMr. Romeo van luitenant Ten Kate te Amersfoort; Wardavan prijs f75, 2e prijs f40, 3e prijs f20.! Üe eerste prijs werd hierbg behaald rtmeester Metelerkamp te GorselLa door Blank Day van luit. jhr. R. J.j| Jeune, stal La Jeune, Amersfoort Rutgers van Rozenburg te Arnhem Cecilie, luitenant Momma, Bergenop tweede was miss Mary van den luit. -Zoom en Chimène van Messrs John- Jurjans te Venlo; derde Wild Char-1 stone te Scheveningen. „Dat zal een gewichtig tijdperk van ons leven zijn," zeide hij en nu trad hij de vertrekken van zijne dochter binnen en klopte op de deur van hare kamer. Na zijn kloppen her haald te hebben werd de deur geopend en traden wij de ka mer binnen. Het was een klein vertrek maar met ongemeen© pracht. Ik zag dat de hoofdkleuren blauw en zilver waren en dat een bizonder groote oranjerie er aan den anderen kant aan grensde. Groote ebbenhouten zetels, bekleed met tapis serie, even prachtig bewerkt als de bekende gobelins in Windsor Castle, dienden als stoelen. In een der hoeken stond een harp; eene groote piano van kostbaar hout, met paree- len door fransche en engelsche meesters beschilderd in een anderen hoekeen orgel met verzilverde pijpen was inge bouwd in den muur aan het einde waarvan zich de oranjerie be vond. Ik merkte op, dat de kamer werd verlicht door kan- delabres van venetiaansch glas, met waskaarsen er in, en dat het electrisch licht, in alle vertrekken van den graaf aanwezig, (hier niet te zien was. Het aantal schilderijen was evenwel niet minder dan in de andere kamers, en bloemen, zeldzaam door fijnheid en grootte, vulden alle hoeken. Zoools ik gezegd heb nam ik dit alles met een vluchtigen blik waar, maar mijne oogen wendden zieh bgna onmiddel lijk van de levenlooze voorwerpen naar de bewoonster der kamer. De dochter van den graaf lag op eene sofa, die dicht bij het geopende raam was geschoven. Zij was gekleed in een ochtendgewaad van zuiver wit, met een gordel van massief goud om haar middel en de paarlemoeren gesp met de gouden letters voorzien op haar borst. Haar kaBtanjebruin- haar was gedraaid in een grooten wrong zonder eenige ver siering en behalve den gouden gordel, droeg zij volstrekt geen kostbaarheden op haar kleed of aan hare vingers. Onmiddellijk viel mij de buitengewone zachtheid op van haar gelaat, zelfs nu het in rust was, maar de prachtige oogen, die op de schilderg zoo vol vuur en uitdrukking wa ren, waren nu neergeslagen eu dof. Niettemin gevoelde ik mij weer onder die zonderlinge, onverklaarbare, onbedwing bare betoorering, die de schilderij reeds had uitgeoefend; ja ze was nog kraehtiger nu ik mij in tegenwoordigheid der jonge vronw bevond, ter wier behoeve een beroep op mijne kennis werd gedaan. Toen wij de kamer binnentraden waren er twee personen bij mijne patiente. De eene was een jong meisje, ongeveer gekleed in den trant van eene verpleegster in een londensch gasthuis; de ander was een man van ongeveer vijfentwintig jarigen leeftgd, blond en met eene forsehe gestalte. De graaf stelde hem onmiddellijk voor; maar de blik waarmee hij mij aanzag, was verre van vriendelijk en ik zag, dat mijne aanwezigheid hem niet welkom was. „Dokter Trevena,^ zeide de graaf, „dit is mijn vriend Kryganovski van wiens diensten aan mijne dochter bewezen ik u gesproken heb. Hij zal gaarne dit geval aan u over laten. Mag ik u aan hem voorstellen." Deze woorden werden vlug gesproken, maar de innige liefde, die deze man voor zijne dochter koesterde, was opzijn gelaat ja in al zijne gebaren te lezen. Wat den Rus betreft, met tegenzin trok hij zich norsch terug en verliet onmiddellijk de kamer. Ik wendde mij nu tot de sofa en mijne patiente. „Het is mij een groot genoegen graaf, kennis te maken met uwe dochter," zeide ik, „gaarne zou^k een tamelijk langdurig onderhoud met haar willen hebben." „In welk geval bet beter zal zijn dat jik heenga," zeide hij. „Ik zal in mijne kamer op u wachten, dokter." Wij bleven dus over het meisje en ik en alleen de verpleegster was getuige van ons onderhoud. Ik schoof een stoel dicht bij de sofa en z.-ig haar in de oogen. Zij was zeer bleek maar bekoorlijk bleek; haar huid was hier en daar doorschijnend en een blosje, een ietwat koortsachtig blosje, bedekte hare wangen. De eerste minuten keek zij mij niet aan en wendde zich met eenige onbeleefdheid af, ter wijl zij speelde met eene kleine mandoline, die zij in de hand hield. Ik verbrak het eerst het stilzwijgen. „Ik hoop dat u engelsch spreekt," zeide ik eindelijk. „O zeker 1" riep zij uit, „en als ik het niet sprak? wat zou dat grappig zijn 1" „Maar u spreekt het bewonderenswaardig goed, vind ik!" zeide ik vervolgens. „Ik ben tien jaar in Londen geweest I" riep zij uit „lang genoeg om het accent daar te leeren." Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2