Horley kwam eer6t aan met 2 leng ten voor Coimène, die met 3 lengten van den derden aankomende won. VIII. Internationale harddraverij. Harddraverij voor paarden van alle landen en rassen, toebehoorende aan Nederlanders, ingespannen. Paarden met een record van 2 of slechter, 3200 metervoor iedere betere record-seconde tot en met 1.51 25 meter meer; voor iedere betere record-seconde van af 1.50 26 meter meer. Paarden zonder Nederlandech record worden door den handicapper ge> plaatst. Prijs f400, le premie i 200, 2e pre> mie f100, 3e premie 150, 4e premie f25. Aan dezen wedstrijd namen deel 11 paarden. Prijs: Angelina; le premie Phry- nia2e premie Kravano3e premie Rejected en 4e premie B&tir. Bij de op 13 dezer op de Schelde voor Antwerpen gehouden zeilwed strijden ter gelegenheid van de feesten ▼oor de 100-jarige vrijverklaring der Schelde, werden door de Holland- sche jachten Yum- Yum, Sperwer, Ma- nolia eerste prijzen en door de Isis, Hollandia, Elisabeth en Nora tweede prijzen behaald47 vaartuigen na men aan de races deel, die door een flinke, stijve bries begunstigd een fraaien aanblik boden. De prijzen werden door den bur gemeester van Antwerpen, den heer van Rijswijk, persoonlijk uitgereikt. Koloniën. BATAVIA 16 Juli. Van den civielen en militairen gouverneur van Atjeh en Onderhoo- righeden is onder dagteekening van 12 dezer de telegraphische mededee- ling ntvangen, dat in den nacht van den 7en op den 89n te voren de Chi- neesche kamp te Telok-Semawé door eene bende, ongeveer 30 man sterk, werd beschoten. Alle Chineezen vluchtten naar ons versterkt etablis sement, terwijl de kwaadwilligen ö6 poort van genoemde kamp forceerden en de huizen in brand staken, welke op vier na geheel afbrandden. De brandstichters werden daarop door geweervuur verdreven en lieten twee dood^n en een gewonde achter. Ons verlies bedroeg twee gewon den (Chineezen), dat der kwaadwil ligen drie dooden en zeven gewon den. Van de vluchtenden werden nog eenige achterhaald, onder welke Teng- koe bin Blang Ara. De schade wordt op f40.000 ge- schot; een gedeelte der Chineezen is naar Pinang teruggekeerd. Aan een van den adsistent-resident van Tangerang bij den resident van Batavia ingekomen rapport wordt de mededeeling ontleend, dat in den nacht van 2 op 3 dezer de rivier Tjimantjeri buiten haar oevers trad, ten gevolge waarvan de dijken dier rivier en die van de Tjiroempak ge deeltelijk vernield en de groo te post weg van Tangerang naar Bantam zoo mede een vijftal dessa's onder water gezet werden. Van den resident van Kediri is de mededeeling ontvangen, dat in den nacht van 26 op 27 Juni jl.deKam- pak-rivi6r in de afdeeling Trenggalek buiten haar oevers is getreden, bij welke gelegenheid de dessabrug nabij de dessa Kemiri werd weggeslagen, een groot aantal koffiekweekplantjes en twee bouws aanplant van tweede gewassen verrrieïd werden, en de pas ser te Kampak onder water gezet werd. Veertien met pannen gedekte houten loodsjes stortten toen in, ter wijl voorts tien huizen en een kar bouw door den stroom werden mede gevoerd. De groote weg van Kampak naar Trengalek stond gedeeltelij kon der water, waardoor de passage eeni- gen tijd gestremd werd. Van denzeliden resident is bericht ontvangen, dat ten pevolge van de zware regens en daarop gevolgde bandjirs de weg van Kampak naar Soembreng over een lengte van 10926 meters door aardstortingen is ver woest en de weg van Kampak naar Watoelimo op verschillende plaatsen beschadigd. De schade ook aan de brug Patah, in den eer6tgenoemden weg, werd echter dadelijk hersteld, zoodat geen stremming in het verkeer heelt plaats gehad. Velgens een bericht uit Batavia aan de Loe. zijn orders gegeven tot tijdelijke uitbreiding der leg6rforma- tie met t« ee garnizoens-bataljon* voor Lombok, die dadelijk gevormd moe ten worden, om de twee veldbatal- jons welke zich nog daar bevinden, het 2e en lie, in staat te stellen zoo spoedig mogelijk naar Java terug te keeren. De Java-Bode meent eohter dit be richt te kunnen tegenspreken. Het eenige wat bekend is geworden, doet hét vermoede» rijzen, dat alleen de, beide pas opgericmo recrutenbataljons zullen bestendigd worden. Van een mogelijken terugkeer van een deel der op Lombok aanwezige troepen weet men nog nietp. Politiek Overzicht. De engelsche lord-xanselier heeft Donderdag in het Parlement de troon rede voorgelezen. Hieraan is het vol gende ontleend Van de vreemde mogendhe len waren de verzekeringen Eekomen van hare goede bedoelingen. NergeDS heeft zich een internationale verwikkeling voorgedaan die den europeeschen vrede in gevaar bracht. De vrede, tusschen China en Japan gesloten, zal blijvend zijn, naar gehoopt wordt. Engeland heeft eene strikte onzijdig heid in acht genomen gednrende den oorlog. Ten diepste worden dé vree- selijke gruwelen op engelsche zendelin gen bedreven in de provincie Fokien, betreurd. Op do dringende vertoogen van Engeland neemt de chineesche regeering actieve maatregelen, welke naar de Koningin verwacht, aldoende zullen zijn om de moordenaars en alle personen die verantwoordelijk: zijn voor deze misdaden te straffen. Verder wordt gesproken van de armeniBche troebelen welke gepaard gingen met afgrijselijkheden die de verontwaardiging der christelijke na tiën van Europa opwekten en vooral die van het engelsche volk. De Koningin wacht met ongeduld de beslissing van den Sudan af be treffende de hervormingen voorgesteld door de ambassadeur- van Engeland, Rusland en Frankrijk, die in over eenstemming met elkander zijn op getreden. Belangrijke wettige maatregelen worden tot de volgende zitting uit gesteld. Het Hoogerhuis heeft dienzelfden dag reed6 het Adres van Antwoord aangt nomen. In den loop van de beraadslagingen verklaarde lord Salisbury dat het prijsgeven van Tsjitral, al was het te verdedigen uit hei oogpunt vanphy- sieke krijgskunde, onverstandig zou wezen als zaak van zedelijke strategie. Wat de meorden in China betreft, zeide de premier: „De Keizer van China heeft ons verwittigd van zijn besluit om de schuldigen te straffen. Thans is het onze plicht, de chinee sche regeering aan te sporen om het reoht zijn loop te laten. Wat Armenië aangaat, hebben wij de staatkunde vau onze voorgangers overgenomen, en wij zullen trachten ze ten uitvoer te leggen. Wij hebben de verzekering ontvangen dat de hervormingen tot stand zullen komen, maar zijn er nog niet in geslaagd, voldoende waarbor gen te verkrijgen. Frankrijk en Rus and hebben hun ernstigen wensch te kennen gegeven om met Engeland te blijven samenwerken. De Sultan zal een zware fout begaan als hij, om een zuiver vormelijke onafhankelijk heid te bewaren en weerstand te bie den aan mogelijke krenking van zijn voorrechten, die slechts in naam be staan, weigert de hulp en de raad gevingen van de mogendheden aan te nemen, om een wanbewind uit te roeien en gruwelen te verhinderen die voor zijn eigen macht nadeelig kunnen worden." Ook het Lagerhuis heeft onmiddellijk een aanvang gemaakt met de beraad slaging over het Adres van Antwoord. De afgevaardigde Redmond stelde een amendement voor, behelzende het verzoek aan de regeering eene politieke verklaring af te leggen be.reffende Home Rule, de agrarische hervormin gen en tot herstel van de verdreven pachters in Ieriand. In den loop der discussies had no,i een incident plaats. Toen Harrington sprak viel dr. Tanner hem in de rede met den uitroep „dat is een leugen", waarvoor hij tot de orde werd geroepen. Hij weigerde zijn gezegde in te trekken en werd van verdere deelneming aan deze vergadering buitengesloten. Donderdag is door het interparle mentair congres voor den vrede en de arbitrage te Brussel met algemeene stemmen aangenomen het ontwerp van besluit waarbij een blij vend inter nationaal hof voor scheidsrechterlijke uitspraak wordt ingesteld, dienende om kennis te nemen van de geschillen tui-ichen natiën die aan zijn beslissing worJen onderworpen. Het ontweip bestaat nit 15 artikelen, waarin be paald worden de zetel van het hof de wijze van samenstelling, de schade vergoedingen die aan zijn leden wor den toegekend, zijn organiek regle ment, de wijze van uitvoering vaa zijn besluiten, enz. De Times verneemt uit Havana De Spanjaarden verliezen gemiddeld 130 soldaten per dag aan de gele koorts. ,Maarschalk Campos laat het opperhoofd der Cubanen Maceo on gemoeid, ofschoon hg weet dat deze zijn hoofdkwartier gevestigd heeftop eene koffieplantage tusschen Santiago en Gnantinamo, en zqne stelling daar dagelijks sterker wordt Campos moot den toestand zeer ernstig inzien en naar Madrid g> seind hebben, dat de Spaansche regeering slechts de keuze heeft tusschen het zenden van 100,000 man troepen of het verleenen van volledige autonomie aar. Cuba. Tegenover eene deputatie van de autonomistische partij liet de maar schalk zich echter geheel anders uit en zeide hij te hopen, datdemniter- kapitein8 verdeeld zouden raken. En dan zouden de Spanjaarden hen een voor een verslaan. ui-MENÖD NIEUWS. In he hart der City, van Londen, behoort Cheapside tot een der straten, waar het meeste verkeer heerscht. Hoe groot dat verkeer ie, kan blij ken uit de volgende cijfers, het ge middelde van opgaven, gedaan op 8" opeenvolgende dagen. Volgens de; opgaven reden er door genoemde straat op een enkelen dag van 8 uren 's morgens tot 8 aren 's avonds 12,336 rij tuigen, of per uur 1,026, dus per minuut 16 a 17 rijtuigen, handkar ren niet meegerekend. Steek nu eens eene straal over, waar ge kans hebt, elke minuut door 16 a 17 voertuigen overreden te worden. Een aardig geval van bestraite chi cane deed zich onlangs in Dnitschland voor. Men weet dat, in Nederland zoowel als in Duitschland, er een zeker soort afnemers bestaat, die er op uit zijn bij elke zending den leve rancier voor een zeker"bedrag inden nek te zien op grond van onvoldoen de of te groote levering, van levering niet volgens order enz. Een iabrikant zond de factuur van een levering tot een bedrag van 1353 Mark en, omdat hij zijn klant kende zorgde hij zelf voor strikte uitvoe- riDg der order. Binnen twee dagen echter kwam reeds het bericht van den beBteller, dat de zending niet voldeed aan de bestelling, en dat hij dus, indien niet 50 Mark van de factuur afgetrokken werd, de zending ter beschikking van den fabrikant zon stellen. Deze was woedend, ging de zaak onderzoeken en bevond dat de kist nog rustig in zijn magazijn stond; de bediende bad verzuimd de kist te verzenden. De fabrikant kwam nu op een ge lukkigen inval. Hij verzocht, daar hij het altijd durende chicaneeren moede was, de kist per keerer.de terug te zenden. Nu zat de chicaneur in het nauw en zweeg. Na tien dagen .ischte de fabrikant kort en goed weer terugzending, beantwoord door een foelje, dat de patroon afwezig was, enz. Weer wachtte de fabrikant eenige dagen en zond toen een Bchrij- ven, waarin hij met vervolging dreigde. En nu kwam eindelijk een remise van M. 1353 met den wensch, dat hiermee het verschil uit de wereld ge holpen zou zijn. Deze wensch werd vervuld door toezending van de kist door den fa brikant, die met eenige hartige woor den van dezen cliënt afscheid nam. Handelsbelangen). Een incident* De verjaardag van koning Alexan der van Servië is te Belgrado met groote feestelijkheid gevierd. In de kathedraal werd een „Te D_um" ge vierd, dat door den koning, koningin Natalie, het corps diplomatique en de ministers werd bijgewoond. Bij het verlaten der kerk SDelde een waanzinnige vrouw op koningin Natalie toe, die in een open rijtuig gezeten was, en gaf haar twee stom pen op de b rst. De koningin ver loor geen oogenblik haar tegenwoor digheid van geest; zij sprong dadelij k op, greep de vrouw beet en hield haar vast totdat de politie kwam, die haar eerst naar de gevangenis en later naar ten krankzinnigenge sticht bracht. De waanzinnige bleek de vrouw van een sergeant-majoor te zijn en heet Julie Ilic. Zij had re^ds vooraf koning Alexander trachten te nade ren, maar was door de politie terug gedrongen. Bij hare arrestatie verzette zij zich als een razende. Het geval veroorzaakte groote op schudding onder de dichte volksme nigte. De koning, d.e een honderdtal schreden vooruit reed, vernam het gebeurde eerst bij zij n terugkeer 'in het paleis. Het incident bracht overigens geen stoornis in de feestelijkheden. Na het „Te Deum" was er receptie ten hove, waaop het geheele corps diplomati que verscheen, en des avonds bal. De koning ontving uit het binnen- en buitenland een menigte telegram men van gelukwensching, en hield de gebruikeijke uitdeeling van lintjes. Heden vertrok de koning met zijne moeder naar Biarritz. De opening van den Delagoa- ■poorweg. Het is niet doenlijk een eenigszins volledig overzicht te geven van de feestelijkheden, welke te Lorenjo Marques hebben plaats gehad ter gelegenheid van de opening van den spoorweg, die Pretoria met de zee verbindt. De Transvaalsche bladen bevatten kolommenlange verslagen en beschouwingen, waarnit blijkt, dat men over de ontvangst in de haven van de Delegoabaai zeer tevreden is geweest. De Volksstem schrijft o. „De breedvoerige v rslagen van onzen specialen vertegenwoordiger ter Delagoabaai getuigen van de hartelijke en gulle ontvangst der Transvaalsche en Vrijetaatsche gasten door alle daarginds aanwezige autoriteiten, zoo wel door hen, die er maar tijdelijk toeven, zooals de bevelhebbers en officieren der diverse oorlogsschepen, „De bezoekers uit de beide Repu blieken, en niet het minst president Kruger, zijn te Delagoabaai ontvangen op een manier die bevrediging zou schenken aan de meest veeleischende natuur. Alle denkbare militaire en burgerlijke eerbewijzen zijn hundeel- chtig geworden als] erkenning van de vreugde over en de waardeering van hun bezoek aan de Baai. Maar geestdriftvoller dan eenig ander heeft het Portureesche element van Lorenyo Marques zich betoond. De sympamie voor de Boeren heeft zich bij onze Portugeesche naburen niet bepaald tot welgekozen toespra ken en eene grenzelooze gastvrijheid, die moeite no«h kosten heeft ontzien, maar openba rde zich niet hei minst duidelijk in de uitbundige en luid ruchtige bewijzen van belangstelling en genegenheid welke ie Boeren on dervonden van den kant der bevolking van Delagoabaai, van de zqde van eenvoudige visschers en van min- opgevoede soldaten en zeelieden. De ovatie waarvan president Kruger het voorwerp geweest is, wae niet minder hartelijk vanwege de lagere volks klassen der havenstad dan vanwege de hooggeplaatste ambtenaren en voorname burgers van Lorenzo Mar ques. Die ovatie kwam uit het hart des volks en getuigt van de vriend schap die voor de Boeren wordt ge koesterd in het gemaed van alle Portugeezen. „De Transvaalsche natie is daar voor ten zeerste erkenteiijk en zal geen gelegenheid ongebruikt laten om die vriendschap te vergelden. Wie, gelijk het volk der Z.-A. Republiek, dagen gekend heelt van zware beproeving, stelt des te meer prijs op een gene genheid, die stormen heeft doorstaan en gestaald is in het vuur van moei lijke gebeurtenissen. „De regeering te Pretoria zal niets ongedaan laten om de betrekkingen met Lorenpj Marques op een deugde lijken grondslag te houden." In het bijzonder is men voldaan over de attentie van den Duitschen keizer, die, zooals men weet, aan president Kruger een telegram zond van den volgenden inhoud „Het is voor mij een bijzondere voldoening U, Heer President in de dagen, dat door U de voltooiing ge vierd wordt der rechtstreeksche spoor wegverbinding tusschen de hoofdstad van LJw land en de zee, mijn groeten aan boord van mijn schip de Condor aan te bieden. It wensch U en den Zuid-Afrikaanschen Vrijstaat welks voorspoedige ontwikkeling op mijn sympathie kan rekenen, geluk met de geslaagde doorvoering vaa den spoor wegbouw en ik hoop dat de nieuwe aan toekomst rij te lijn zich voor Uw land zal openoaren als een ge zonden weg tot verdere ontwikkeling van den handel en dat ze tevens zal mogen dienen tot aanknooping van nauwere verkeersbetrekkingen met Duitschland. Gegeven aan boord vm mijn jacht Hohenzollern 15 Juli 1895." Waarop de heer Kruger antwoordde: „Ik dank Uwe Majesteit speciaal voor U wer Majesteits begrosting, mij heden aan boord van het goede schip Condor en voor de vriendelijke woorden en wenschen, voor den gunstigen vooruitgang van den Staat, aan welks hoofd ik de eer heb te staan. Dat de verbinding met de zee, waarnaar de Republiek jaren lang gestreeld heeft en die nu ten slotte voltooid werd ook met behulp v^n Duiisch kapitaal en Duit8che industrie de sympathie van jUwe Majesteit bezit, is een feit, dat ik met voldoening heb geconsta teerd aan boord van Uwer Majesteits oorlogescbip, een schip, dat door de witte kleur van zijn romp voor mij vriendelijke verhouding uitdrukt tus schen onze twee Staten. Men acht dese wisseling van tele grammen tusschen de beide staats hoofden van groot politiek belang. De Volksstem zegt in een artikel „Dit ex'.eptionee'ie blijk van waar deering eener machtige Regeering als de Duitse he, komende op een feeste lijk oogenblik als het huidige, ont vangen in de Delagoabaai aan boord van een Duitsch oorlogsschip, is van bijzonder wijde p litieke strekking en beteekenis. „Als toevoeging aan de nederbui- taal, dezer dagen door den toria] geuit, en aan de recente depê che van den Engelschen minister Chamberlain, een dienaar der konin gin Victoria waarvan men te Ber lijn ongetwijfeld is ingelicht gewor den is de persoonlijke gelukwensch van den Duitschen keizer een ecla tante diplomatieke daad ten gunste der Z. A. Republiek, een daad welker invloed en gevolgen door heel Zuid- Afrika en tot in Europa toe, zullen gevoeld worden. „Er kan niet aan getwijfeld wor den dat de houding van den Duitschen keizer in haar volle waarde zal wor den geschat, niet alleen door de re geering, maar door het gansche volk der Z. A. Republiek." Vervolg Stadsnieuws. Volksbelang. Vervolg le pagina. Hedenmiddag te 3 uur werd het gebouw geopend. De talrijke genoo- digden, voornamelijk dames, werden in de leeszaal van het Militair Te huis ontvangen, die rijkelijk met bloemen en planten versierd was en waar aan de wanden enkele teksten waren aangebracht, die met het aangebraohte vlaggedoek aan de zaal een feestelijk aanzien gav^n, Wij merkten o. m. op den burge meester van Haarlem en Gen. van Marie van Amsterdam, lid van het hoofdbestuur van den Ned. Milit. Bond. De feestredenaar de heer ds. Barbas heette allen welkom, verklarende, dat het hem tot vreugde en eer strekte, dat zoovelen de feestelijke opening bijwoonden. Voorts herinnerde hg er aan, hoo velen met belangstelling de pogingen tot stichting van het gebouw ïadden gadegeslagen en deelde mede hoe zij ontstaan was. Daarna bracht spr. dank aan den burgemeester voor zijnen krachtigen steun tot de oprichting er van en prees God voor de ontvangene zegeningen; vervolgens bracht hij ook zijn dank aan het co mité van dames, den architect, de decorateurs, den organist en den le verancier van het orgel. Hierna wees hij er op, dat deze stichting er eene was voor en van onze stad en ein digde met den wensch, dat GodB oogen dag en nacht over deze plaats mochten openstaan, waarna hij in gebed voor ging. Hierna sprak de heer ds. C. Veen een woord als bestuurder van het Militair Tehuis alhier, die er aan herinnerde hoe na langen arbeid er dan eindelijk een Militair Tehuis gekomen, dat aan allen, van welke religie dan ook, plaats biedt en er op wees dat dit een eisch des tijds was, daar het kroegloopen voor de landverdedigers af te keuren is en een R. K. Tehuis niet voor allen jeechikt is. Ds. Barbas bracht spr. liervoor dank, die voor de totstand koming had gezorgd. Met de bede, dat Gods zegen op het Militair Te huis mocht ru6ten, eindigde hij. Het orgel speelde het volkslied en men bezichtigde het gebouw. Nader vernemen wij dat de jeugdige kantoorbediende der firma Claassen <fc Beuns niet alleen een bankbiljet van 1000 mark heeft ontvreemd, maar in een tijdverloop van éen jaar nog onge- vear f1200 ten nadeele van genoemde firma heeft verduisterd. Donderdag avond is hij naar het Huis van be waring alhier overgebracht. 32e Muziekuitvoering in den Hout. CONCERT op Zondag 18 Aug. des namidd. van 2{4 ure, door het Ste delijk Muziekkorps onder directie van den Luitenant-Kapelmeester, den heer Ch. P. W. Kriens. PROGRAMMA. 1. V;ctoriën Marech Kappey. 2. Concert ouverture. Boito. 3. Du und Du Walzer Strauss. 4. Souvenir de Massenet FantaisieGcraied. 5. O avert. Fantastique.GevaerU 6. Piappermanlchen, Sa- lonstückEilenberg. 7. Fantaisie Don Carlos. Verdi. Bui'gerlijSH Stand Ondertrouwd 15 Aug. S. Wieisma en M. Uittenboscb. Bevallen: 15 August. M. C. v. Nordenv. Straalen d. Overleden: 14 Aug. A. C. v. Maria 2 j. d. Clercq9tr. 15. J. Meijer 2 m. z. Tulpenstr. - A.v:|L_|feb5feRlCHTEN. Getrouwd: 15 August. P. van Braam van Vloten en C. van Biene- ma, den Haag. H. Noordhoek Hegt en K. S. van Bennekom, Zutfen. 16. A. H. de Lang en S. F. Stranden» meijer, Amst. Bevallen: 15 Aug. F. Duizend Minnekenhof d., Amst. C. Mullem Zodij z., Amst. M. Nord Thomson Goudsmit d., Amsterd. S. Herman Britschen hoogen commissaris te Pre- j Springer z., Amst.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3