NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. 13, Jaargang Maandag 19 Angnstns 1895. No. 3720 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 J. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-4=, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentie* worden aangenomen door onae agenten en door alle boekhandelaren en conrantien. Directeur-Uitgever J. C. PEEBEBOOl Hoofdagenten i het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangère G. L. DAÜBE Co., JOBÊf P. JONES, Sue*., Parjji 31 bi» Fmtbowg Mentmartrm Dit nummer bestaat uit itwee bladen, EERSTE BLAD. STADSNIEUWS. Haarlem17 Augustus 1895. Examens Hootdacte. HAARLEM, 17 Aug. Bij het heden i en .Vrijdag alhier gehouden examen voor de hoofdacte zijn geslaagd de heeren: a H. J. Bon, F. J. Bergman, J. B. Besangon B. Swart, D. Koelewijn, M. Ringers allen te Amsterd am Th 1 Sorgdrager, HaarlemH. J. v. d. Veen, HoornW. Bruijnzeel Rijswijk. Zee candidaten werden afgewezen. De tentoonstelling van Textiele kunst, die op het Museum van Kunst nijverheid gehouden wordt zal einde dezer maand gesloten en de verschil lende inzendingen weder heinde en ver verspreid worden. De tentoonstel ling mocht zich in een groot succes verheugen. Gedurende hare opening werd het Museum door 1852 personen bezocht. Na afloop van het Concert in het Brongebouw zal Dinsdagavond 20 Augustus een soirée dansante worden gehouden. Hieruit blijkt alweer dat commissarissen der maatschappij tot expl. v. Staalwaterbronnen het Bron gebouw steeds zoo aantrekkelijk mo gelijk maken voor zijne abonné's. Immers over het aantal en het ge halte der concerten moet slechts met lof worden gesproken. Te wenschen is het maar, dat het Brongebouw ook des winters zijne deuren voor de abonnés open houdt. Hierop schijnt kans te bestaan. In het midden van den winkel trekt inzonderheid de aandacht een groep fraaie palmen. Langs den wand hangen aan den eenen kant bloemen mandjes en ornamenten met planten gevuld, terwijl aan den anderen kant zich een net kastje met fijne bloemen- vaasjes bevindt. Het donkere bruine behang geeft den winkel een goed aanzien en is juist geschikt voor een bloemenzaak. Daar de heeren Gebr. Zuurendonk ook in bouquetten, kransen enz. han del drijven, hebben zij in eene andere aid. in het verlengde van den win kel een sierlijk kastje met fraaie bruids- en balcornetten, die met hunne witte, rose en lillalinten, wanneer zij met bloemen gevuld zijn, een waar prachtstuk zijn. Een en ander, wat wij zagen, geeft ons recht te zeggen, dat de Kruis straat met een fraaien winkel ver rijkt is. Op de thans gehouden bloemen tentoonstelling in den Hertenkamp hadden, behalve de reed genoemde, nog de 2 volgende bekroningen plaats: Schoonste Tafelbloemstuk: leprijB verg. zilv. med. C. A. Kok2e prijs zilv. med. F. A. Heemskerk, beiden alhier. Door den minister van binnenland- eche zaken is gegund aan den heer A. Visser alhier, het uitvoeren van bagger werk in de haven en voorden mond van de haven te Stavoren, voor f6950. De heer Samuel Mok die nog niet lang geleden zijn winkel in modear tikelen in de Lange Veerstraat opende, gaat dien nu reeds,verbouwen en ver- grooten. Eene opruiming wordt vol gens achterstaande advertentie daar aan vastgeknoopt. Zooals uit achterstaande advertentie blijkt wordt hedenavond in de Lange Veerstraat no. 2 geopend hetdames- modamayazijn „de Magneet." In de étalage zagen wij verschillende artikelen, waarin de heer Van Os handel drijft, als fraaie kanten, kinder jurkjes en andere damesartikelen voorts drie gekleede poppen, die met de nette jurkjes de étalage een goed aanzien geven. In den winkel is ber ging voor verschillende kasten. Het lokaal is lichtblauw ge-childerd en van een parketvloer en een mahonie houten toonbank yoorzien. Des avonds brandt er gasgloeilicht, in den winkel een kroon met 2 lichten en in de étalagekast 3 lichten. De nette in richting van den winkel doet een druk bezoek verwachten. Heden werd door de architecten A. en J. A. G. van der Steur onderhands aanbesteed het maken van een nieu wen gevel voor het kerkgebouw der Ev. Luth. Gem. in de Witte Heeren- steeg, alhier. Laagste inschrijver was de heer W. A. van Zanten alhier, aan wien het werk is gegund. De heer Seveke etaleert in zijn magazijn van Perry-artikelen in de Barteljorisstraat een nieuwigheid nl. japanech lederwerk, waarin tal van voorwerpen als portemonnaies, siga renkokers, notitieboekjes etc. voor handen zijn. De heeren Gebr. Zuurendonk. bloe misten, die sinds 5 jaar hun winkel op den Jaosweg gevestigd hadden, openden K&fenmorgen hun zaak in het perceel Kruisstraat 34, waar voor heen het spiegel magazijn des heeren Smit was. Het perceel met zijn groote spie gelruit leent zich uitstekend tot bloe menwinkel. Op nette, bevallige wijze zagen wij in de étalage eenige plan ten geëtaleerd, waaronder prachtige gloxinia's, adithums, fijne palmsoor ten en andere soorten van bloeiende planten. Voorts bloemstukken en eenige fijne, gekleurde engelsche bloempotten. Boven de étalagekast hingen een paar fraai herwerkte, met planten gevulde, hangers. Burgerplicht. Onder voorzitterschap van den heer G. J. van Gasteren vergaderde Vrij dagavond de neutrale kie3vereeniging „Burgerplicht" op de bovenzaal der sociëteit de Kroon, ter-bespreking van een Bestuursvoorstel tot uitbreiding van den werkkring der vereeniging. De heer Dr. L. Mulder, vice-voor- zitter, die daarover het woord kreeg, deed opmerken dat wanneer Burger plicht alleen kiesvereeniging blijft, zij waarschijnlijk pas over 2 jaar weer iets zou hebben ie doen. In dien tijd zou zij verloopen en leden verliezen. Spreker heeft daarom geraadpleegd de statuten van do haagsche veree niging voor Handel, Nijverheid en Gemeentebelangen, eene vereeniging, die daar zeer in de smaak valt. Om tot eene uitbreiding van den werkkring van Burgerplicht te kunnen geraken, had Dr. Mulder een concept van nieuwe statuten en van een huish. regl. ontworpen, waarvan hij voor lezing deed. De hoofdzaak vindt men in art. 13 van de ontwerp-statuten, die wij daarom hier in hun geheel laten volgen. Art. 1. Naam, doel en middelen. De vereeniging „Burgerplicht" te Haarlem (zijnde de gewijzigde neu trale Riesvereeniging „Burgerplicht" te Haarlem, goedgekeurd bij kon. besluit van 20 Febr. 1894, no. 44) stelt zich ten doel het bevorderen van de belangen a. van handel, nijverheid, nering en bedrijf in het algemeen. b. van de gemeente Haarlem in het bizonder. Art. 2. Zij tracht dit doel te be reiken a. door het onderzoeken, behande len en bespreken van wat betreft de in artikel 1 a. genoemde belangen, vooral die in betrekking tot den bree- beleid, den plaatselijken gezondheids toestand, de uitbreiding en verfraaiing der stad, den invloed en de gevolgen van maatregelen van gemeentelijk bettuur en gemeente-verordeningen op de onder art. 1 a genoemde be langen. den middenstand, de kern der bevol king, en b. wat aangaat art. 1 b. de open bare aangelegenheden betreffende het bestuur der gemeente, het beheer der openbare werken, het geldelijk c. door het bespreken, stellen en aanbevelen van candidaten voor den gemeenteraad en de kamer van koop handel en fabrieken te Haarlem, alles in verband tot den aanhef van art. 1. Art. 3. Zij wendt daartoe als mid delen aan a. het houden van ledenvergade ringen, zoomede van openbare bijeen komsten met genoodigden en debat. b. het noodigen en aanhooren van deskundige sprekers. c. het benoemen van tijdelijke com- missiën van onderzoek. d. het nemen van besluiten, het stellen van motiën, het doen van verklaringen, het uiten van wenschen, het geven van adviezen. e. het richten van verzoekschriften aan de bevoegde machten of lichamen. het openbaar maken van rap porten, verslagen en besluiten, motiën, verklaringen, wenschen en adviezen en de onder e. genoemde stukken, welk een en ander aan de leden, als de kas het toelaat, kosteloos, en anders tegen zoo laag mogelijken prijs verstrekt zullen worden. Bij de toelichting werd er door jreker o.a. op gewezen, dat wel eens beweerd wordt, dat hier van tijd tot tijd wat wild met de financiën wordt omgesprongen. Zoo is het besluit over de sluis te Spaarndam, dat aan de gemeente f 10.000 meer kosten zal, een meteoorsteen uit de lucht komen vellen. Zulke zaken zouden in de vereeniging kunnen worden besproken aan de hand van deskun dige menschen. De bedoeling van het Bestuur is ize concept-statuten te doen druk ken en bij de leden rond te zenden, opdat zij die kalm kunnen nagaan en overwegen en in een volgende irgadering artikelswijze behandelen. Thans werd dan ook alleen totalge- meene besprekingen gelegenheid ge- Door de Noord Znid-Hollandeche stoomtram die te 1 u. 25 m. van Haarlem te Hillegom arriveerde, werd Vrijdag nabij het station „Hotel Ko ning" aangereden en omvergeworpen het rijtuig van mevr. de wed. v. d. Schoot, waarin zij zelve en nog eenige dames waren gezeten. Eerstgenoemde werd gewond aan het voorhoofd en anderen kwamen licht gekwetst of met den schrik vrij. Zooals men zich zal herinneren, was tegen de uitspraak van het stem bureau te Haarlemmer liedeen Spaarn- woude, dat de stemmen uitgebracht op den heer C. Hartgerink ongeldig verklaarde, op grond dat er twee personen van dien naam in de ge meente woonachtig zijn, protest aan- In de Vrijdag gehouden raadsver gadering werd die uitspraak gehand haafd en besloten tot toelating van het nieuw gekozen raadslid, den heer G. van Andel. De rekening der gemeente Haar- lemmerliede en Spaarnwoude bedraagt in ontvang f21,112,87» en in uitgaaf f 20,650,68zij sluit dus met een batig saldo van 1453,19,. Bij het mooie weder der beide laatste dagen zgn de vertraagde oogstwerk- zaamheden met kraoht voortgezetde vele regens der laatste dagen hebben echter aan verschillende gewassen, vooral aan de erwten, groote schade toegebracht; de qualitek is veel ver minderd. Daarbij werden verschillende pun- ten aangeroerd. jMen keurde het af, dat de vereeniging niet meer kies- vereeniging zon heeten, aangezien zij daarvoor toch oorspronkelijk is op gericht; men meende zelfs dat de tegenwoordige statuten eene uitbrei ding van werkkring als door het Be stuur bedoeld is, toelaten. Van andere zijde werd gewaarschuwd tegen het nemen van te veel hooi op de vork. Slechts éen lid verzette zich in principe tegen de voorgestelde ver andering, die nogal uitging van Dr. Mulder, welke pas in de vorige ver gadering zque benoeming tot bestuurs lid had aanvaard, naar hij zeide uit sympathie voor de statuten. De heer Mulder antwoordde dat de beginselen der vereeniging behou den blijven en alleen haar werkkring wordt uitgebreid. Ook de overige alge- rneene bezwaren werden door spr. be antwoord. Zoo wees hg er op, dat het goed is voor de toeneming van het ledental, wanneer de vergadering niet kiesvereeniging heet. Dat zij zich met verkiezingen blijft bezig houden staat immers toch in de Btatuten. Het doel moet overigens scherp zijn aacgegeven en uit art. 2 van de oude st ituten kan men wel veel van wat nu als nieuw wordt voorgesteld, halen, maar met zoovele woorden staat het er toch niet in. Ten slotte werd met algemeene stemmen op éen na het bestuurs voorstel in beginsel goedgekeurd. Er waren toen 30 leden aanwezig. In den afgeloopen nacht zijn ten nadeele van mejuffrouw Coenen, uit haren tuin, gelegen aan de Twijnders- laan alhier, een groot aantal abrikozen ontvreemd. Zeevisacherij. Zandvoort. In deze week bracht slechts 1 kotter vereche viech ter afslag. Besomming f19. De prijzen der visch waren: scharren f3, pieterman fl en bak schol f0,70 per mandtong f 0,30 tot f0,90 per stuk. Voor de vacante betrekking van onderwijzer bij het openbaar lager onderwijs te Zandvoort op eene jaar wedde van f 500 hebben zich 4 solli citanten aangemeld. Thans zijn te Zandvoort aanwezig 1737 badgasten met 377 dienstboden. In het badhuis voor minvermogenden zijn 70 verpleegden. De Amsterdam- sche vacantiekolonie bestaat uit 60 kinderen en in het z.g. Haarlemsch kinderhuisje bevinden zich 36 kin deren. Letteren en Kunst. Naar wij vernemen komt Lugné- Poe met zijn geselschap in September te Amsterdam voorstellingen geven in het Grand-Théktre. BINNENLAND. Hofbericht. De Koninginnen zijn Vrijdagmid dag per extra trein van hun uitstapje naar Aroldsen op 't Loo teruggekeerd. Behalve tal van belangstellenden wa ren ter begroeting op het perron aan wezig de heer-en Van Stegn, intendant; mr. v. Hasselt, burgemeester, en Vlaanderen, hofarts. Donderdagavond zijn de drie prin sen van Bentheim op 't Loo aange komen. Ze hebben gisteren een be zoek aan de tentoonstelling te Am sterdam gebracht en keerden te acht uur weder op't Paleis. Eene indaging. Donderdagmiddag ten 2 ure heeft onder toevloed van een zeer groote menigte 't was marktdag vóór het huis van bewaring te 's-Graven- hage, de provoost-geweldiger, op last van den auditeur-militair, het bevel tot indaging van den krijgsraad, tegen den voortvluchtigen 2e-luite- nant-kwartiermeester M. L. J., te Leiden, onder tromgeroffel, voorge lezen en aangespijkerd. De krijgsraad heeft bevolen, ver melden luitenant te dagvaarden, om zich te verantwoorden, „ter zake dat hij langer dan acht dagen, na het eindigen van een verlof, hem op 30 Juni 1895 voor éen dag verleend, is afwezig gebleven van zijn corps en garnizoen te Leiden, met het oogmerk 's lands dienst voor goed te verlaten, althans, dat hij is afwezig gebleven als voorzegd, terwijl hij niet binnen den termijn van 4 weken na het eindigen van zijn verlof in zijn gar nizoen of oorps zonder achterhaald te zijn, is teruggekomen en zich ook niet binnen 14 dagen vrijwillig in arrest heeft begeven, handelingen strafbaar gesteld bij art. 133 fo. 159 C. W„ alsmede dat hij vóór genoemden da tum van 30 Juni 1895 te Leiden zich heeft schuldig gemaakt aan verduis tering van f 8031,00)4, welke gelden hij uit hoofde van zijne persoonlijke dienstbetrekking onder zich had, han deling, strafbaar gesteld bij art. 322 wetboek van strafrecht. Althans dat hij zich vóór genoemden datum te Leiden heeft schuldig gemaakt aan ontrouw in eene militaire administra tie en bewind van penningen, han deling stralbaar gesteld bij art. 200 C. W. en ingevolge art. 194 R. L. rechtgevende tot instructie met ge vangenneming. De indaging is geschied tegen 1 October 1895, 's voormiddags 10 ure. Uit .het bovenstaande blijkt, dat de indaging niet werd bevolen door den plaatselrjken commandant, gelijk werd gemeld, maar dat deze eenvou dig door tromgeroffel te leveren uit voering gaf aan het bevel van den krijgsraad, voorgeschreven bij de wet. Brand in stroo. Het blueschen van den brand in het stroo van den heer Prins Co. te Oude-Pekela vordert langzaam, een gevolg van de moeielijke werkzaam- ïeid om dit geperste stroo los te trek ken, temeer, daar de pakken door elkander opgesteld zijn. Onophoudelijk wordt des daags door 22 personen aan het lostrekken ge werkt, terwijl twee spuiten bezig zijn om het vuur, dat telkens als een verraderlijken krater losbreekt, te blusschen. Voorzichtigheid bij dezen arbeid is den werklieden dan ook geraden. Ook des nachts wordt aan het dooven van het vuur, door het spuiten van water, ijverig gewerkt. Doch ondanks dit alles denkt men, dat niet 14 dagen, zooals aanvankelijk verwacht werd, ma r drie weken zullen verloopen, voordat men kan zeggenDe brand is gebluscht. De oorzaak van dtn brand is niet zeker bekend, maar uit de omstandigheid, dat het stroo, dat het verst van de fabriek verwijderd was, het eerst brandde, vermoedt men kwaadwillig heid. Folitiek Overzicht. Vrijdag was het de laatste dag van de zitting te Brussel der interparle mentaire conferentie voor den vrede en de arbitrage. Zij heeft dien dag aangenomen een voorstel, waarin de conferentie als haar oordeel uitspreekt, dat s 1b een staat langs consl- tutïoneelen weg zich blijvend neu traal verklaart, deze neutraliteit door de mogendheden geëerbiedigd moet worden. De leden van de conferentie zullen hun invloed gebruiken om dat beginsel te doen onderwerpen aan het

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1