NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. FEUILLE TON. De onneembare Stad. 13 Jaargang Dinsdag 20 Angnstns 1895. No. 3721 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,371. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentie» worden aangenomen door ome agenten en door alle boekhandelaren en cour an tiert. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAÜBE t* Co., J*OBf F. JONES, Sueo., Parite StM* Fottbourg Montmnrtrm Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda -en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed, billijk en ving gedrukt.' De Directeur-Uitgever J. c, STADSNIEUWS. Haarlem, 19 Augustus 1895. De hardnekkigste mopperaars over het slechte weer van den laatsten tijd zullen den afgeloopen Zondag met groot genoegen hebben doorgemaakt. In den geheelen zomer (wij spreken niet van 't voorjaar) is er zulk een heerlijke rustdag nog niet geweest. Er was dan ook, om een geijkte uit drukking te bezigen, geen oud wgi bij het spinnewiel gebleven, het wemelde injen om Haarlem van voetgangers en wielrijders en de stalhouders had den, door de groote vraag gedwongen, hunne bejaardste paarden vanstal gehaald en voor voertuigen gespan nen, die voor hecht, sterk en wel doortimmerd niet meer konden door gaan daarom niet getreurd, het was al wel, zoo ze nog maar rolden Van rollen gesproken ongelooflijk was het aantal wielrijders die op 'tpad waren. Fietsen in soorten, de verjaarde solid door een transpi- reerend jongmensch voortgetrapt en de allermodernste pneumatic, in vlie gende vaart bereden door een echten hardrenner of een, die het publiek in den waan tracht te brengen, dat hij er een is. En wanneer er dingen waren, die op den zonnigen Zondag den ver heugden wandelaar uit zijn humeur konden brengen, dan waren het de wielrenners, die met een snelheid van twintig vijf en twintig kilometer in 'tuur als gekken langs drukbe- wandelde wegen komen rijden, den matigen voetganger een doodschrik op het lijf jagen door met zenuwachtig gebel langs hem heen te schieten en die, wanneer ae door hun roekeloos heid eens iemand aan- of overrijden, geen oogenblik naar den gevallene omzien, maar zich reppen om uit de voeten te komen, daar men ze meestal toch niet kent, of herkent. Van deze aanstellerige rennerij wordt de vreedzame wielrijder, die alleen dan een vaartje zet als de weg vrij is, de dupe. Op hem wreekt het publiek zijn rechtmatige jvertoornd- heid over het gevaarlek rennen van zijn collega door niet uit te wijken voor zijn schuchter signaal, door hem uit 'te jouwen, soms door hem een pak slaag te geven. Tegen die woestheid is maar een middel en dat is, dat elke wielrijder krijgt een Rijksnummer, behoorlijk zichtbaar gedragen op zijn stuurstang. Zoodra hij dan een ongeluk veroor zaakt, wor it door tie omstanders gauw genoeg zijn nummer opgemerkt en kan hij voor zijn ruwheid gestraft worden. Een paar vonnissen van dien aard zullen de woestheid van velen wel temperen en er toe bijdragen om de steeds stijgende anemositeit van het publiek tegen de wielrijders in 't al gemeen, te doen verdwijnen. Een vreedzaam, rustig wielrijder is volstrekt niet gevaarlijker voor de voetgangers, dan de wagen van een haastigen groenteman of de vlugge hit voor een vleeschkar. Maar om op het onderwerp terug te komen, mooi weer was het en bleei het. Ze mogen wel dankbaar herdacht worden, die Zondagen met zon, waar op de van zes werkdagen vermoeide menschheid zich herstellen kan en zich voorbereiden voor de arbeids week, die voor hem ligt; ja, waarop de zieke door de geopende vensters warmte en geur en frischheid tot zich voelt komen, als kwamen ze hem het wegvloeiende leven terugbrengen. De heer W. Robert geeft sedert jaren in den zomer een concert, dat zich in een groote belangstelling mag verheugen, zoowel omdat het publiek dat den bekwamen directeur waar deert, ook gaarne den violist weder eens hooren wil, als ook omdat de concertgever de medewerking inroept van goede krachten op muzikaal gebied. Ditmaal zijn het Mej. A. de Blauw, zangeres te 's Hage, de heer W. Ezer- man en W. Robert Jr. en de Konink lijke Liedertafel Zang en Vriendschap, die met den heer W. Robert in de Groote Kerk Haarlems muzieklief hebber te genieten zullen geven op Zaterdag 24 dezer. Meerdere bijzonderheden zijn ver meld in de advertentie in ons vorig nummer. Wij twijfelen niet, of het zal den heer Robert ook op dit concert aa~ de belangstelling van muziekbeoefe naars en muziekvrienden niet ont breken. De postduivenvereniging „de Snel- vlieger" alhier hield Zondag jl. hare wedvlucht van Assen, afstand 157 kilo meters. De duiven werden door de goe de zorg van den stationschef aldaar in vrijheid gesteld om 8 uur G.T., wind Z. O. en helder weer. De aankomst was als volgt, en de daarvoor bestemde 9 prijzen werden behaald door: lepr. den hr.H.E. Jung 10.55.47 2e Joh. Jung 10.55.52 3e A. Haartman 10,57.31 4e H. E. Jung 10.58.27 5e R. Slot Jr. 10.58.49 6e J. G. Schippers 10.59.14 7e idem idem 8e idem idem 9e A. F. H. Harms 11.01.31 Bovengenomde vereeniging behaalde bij de wedvlucht van Edam op Zon dag 11 Augustus de 3 prijzen uitge loofd door den minister van oorlog voor de snelstvliegende duiven. De duif van den heer Joh. Jung 1 verg. z. med.de duif van den heer J. G. Schippers 1 diplomade duif van den heer A. Haartman 1 diploma. Uit de mededeeling van de artt. 13 der voor de kiesv. Burgerplicht nieuw ontworpen statuten (zie vorig No.) zijn weggevallen de woorden: „zich houdende buiten godsdienst en politiek". De opmerkzame lezer zal dit be grepen hebben. Zaterdagavond ten ongeveer 6 ure heeft een begin van brand plaatsge had in de beneden voorkamer van perceel no. 31 aan de Lange Heeren straat alhier, bewoond door den smid A. H. de Wilde. Alleen de gordijnen behangsel en een gedeelte van het plafond 2ijn door het vuur vernield geworden. Het huis met boedel en achterge legen magazijn was verzekerd voor f 10.000. Oorzaak onbekend. Op aanwijzing van een tienjarig meisje is door de politie alhier aan gehouden Johanna MelieBte, die uit de woning van F. de N. heimelijk van den zolder had ontvreemd drie vrouwenrokken, doch bij het verlaten der woning door de bestolene werd betrapt. De diefegge is onmiddellijk in verzekerde bewaring gesteld ge worden. In den nacht van Zaterdag op Zondag jl. zijn ten nadeele van den heer Rui senaars alhier, uit diens tnin gelegen tusschen de Linschoter- en Kamper straat, peren ontvreemd door viei iongens, die bij ontdekking ijlings de vlucht namen, en onbekend geblevei zijn. Zaterdagmiddag is te ongeveer 2 uur in het Spaamei gevallen de 9 jarige Johannes van Zeist, dietchter onmiddellijk gered is geworden door Hendrik van de Einden, die zich daartoe gekleed te water begaf. Hedenmiddag viel een> 10-jarhre knaap in den Gasthuissingel. Hij werd spoedig gered door den heer H. Leupen, die zonder aarzeling gekleed te water sprong. Heemstede. Uitslag gehouden verkoopingen op Zaterdag 17 dezer door Mr. W. H. Smit, notaris te Heemstede a Te Zandvoortvan de villa gen. „Hortense" met tuin, gelegen in het park „Kostverloren" aldaar, sectie B, no. 3427, groot 4 aren 20 cent. Door den verkooper opgehouden. b. Te Vogelenzang van een perceel weiland en een perc. bloemb.grond aldaar, Sectie D, no. 95, groot 2 h 62; a. in combinatie gekocht door Hendrik Rusman te Hillegom voor 16320. De Hillegomselie Spaarkas. In de Zaterdagavond gehouden ver gadering van de inleggers in deHil- legomsche spaarkas, is besloten aan de beide commissarissen voor de nog ontbrekende f3000 twee wissels te presenteeren en bij niet betaling hun een proces aan te doen. SP Gisteren (Zondag) werden door en kele landbouwers in U- en Haarlem mermeerpolder de oogst werkzaamhe den door het ongunstige weder zeer ten achteren, voortgezet. Bennebroek. De bezittingen (huis en bloembol- lengrond) van den heer J. C. v. d.L. alhier, zijn aangekocht voor d6 enor me som van ruim f90.000, zulks naar men ons meldt, ten behoeve van een R. C. liefdegesticht, dat daar op breede schaal (eigen bakkerij, boer derij, slagerij, etc.) zal verrijzen en voor den bouw waarvoor ongeveer f200.000 besteed zal worden. Reeds eerder \erkochten ook de heeren gebr. P. ten behoeve van dit gesticht een deel hunner bezittingen voor goed geld. De rolbiug over de vaart bij het station Veenenburg zal door de Holl. IJz. Spoorweg Maatschappij veran derd worden in een vaste brug met eene doorvaartwijde van 4 meter. Door het duitsohe stoomschip Kai ser is op het Noordzeekanaal bij Bui tenhuizen een praam geladen met steenen, aangevaren, welk vaartuig onmiddellijk zonkde opvarenden werden gered. BINNENLAND, Haagsche Brieven. xxxm. Een collega heeft in een der pro vinciale bladen de zeeslang ontdekt, 'tls een buitenkansje voor dat blad, want wij waren al geruimen tijd naar het beest zoekende. Sedert jaren was het telkens teruggekeerd, in den komkommertijd wel te verstaan, want het vertoont zich alleen in tijden van warmte en groote nieuwsstilte. Als de beeldspraak opging zou ik zeggen dat het een trekvogel schijnt te wezen.In dezen tijd van het jaar moet men het niet te nauw nemen met wat er in de kranten staathet Handels blad van Antwerpen bijv. schreef dezer i de bekende Jan Volders, afgevaardigde „op n, o£ dagen, dat de socialistische zijn uiterste" lag, wat hij dan, schoon ziek, toch met volkomen nor male menschen gemeen heeft, vooral 's nachts. En zelfs overdag. Aan het Sche- veningsche zeestrand bijv. liggen nu dagelijks, van 's morgenB vroeg tot in den laten namiddag menschen in het zand op hun uiterste, wat een zeer aangename pose is. Dit wil meteen zeggen dat het badseizoen nu in vollen gang is; de hotels zijn vol en 't is 's avonds snikheet in de Kur- zaal bij Manstaedt's concerten, die op den mooisten avond bij voorkeur binnen worden gegeven, ofechoon bui ten verre de voorkeur zou verdienen. Voor variatie valt dan ook van tijd tot tijd iemand flauw van de warmte. Donderdagavond bijv. nog een vrij jeugdig heer. Voor de variatie zei ik, omdat variatie niet ontbreken mag. En dat mankeert te Scheveningen toch. Ik ding niets at op de voortref felijke hoedanigheid der concerten, op de voorstellingen bij Carré, op de drie nummers café chan tant (één avond in de week) in de Kurzaal, of de dito (eiken avond) op Seinpost; op de verlokking der petits jeux in het Kurhaus, waarvan men het meest onschuldige heeft verwijderd, omdat het te veel hazardspel was op het fraaie van de vuurwerken, die eiken Woensdagavond heeten te worden ontstoken, maar wegens „ongunstig weder" soms drie weken achtereen in reserve blijven, maar dat alle8 Naar het engelsch MAX PEMBERTON. 16, HOOFDSTUK X. Hel meisje der schilderij. „Ik woon in Londen," zeide ik, weinig aangemoedigd. „Ik ben van Londen gekomen om u te zien." „Wat eene tijdverkwisting 1" riep zij uit, en sloeg een accoord aan op het instrument. „Het is waar," zeide ik, „nu ik u gezien heb, denk ik dat u gelijk hebt. U scheelt volstrekt niets." Het was een op goed geluk af uitgesproken woord, maar het werkte meer uit, dan duizend vragen hadden kunnen doen. Nauwelijks had ik het gezegd of zij richtte hare prachtige oogen op mij en ik zag, dat zij tintelden van genot. „O dokter," zeide zij, „vertel mij dat nog eens." „Met genoegen," zeide ik. „U schijnt mij toe volkomen in orde te zijn, maar u hebt afwisseling noodig. Wanneer ik irn staat was u voor te schrijven wat ik wilde zou ik om te beginnen een maal per week een bal en om den anderen dag een picnic voor u wenschen." „En u wilt dus niet dat ik die leelijke drankjes uit af schuwelijke fles8chen zal innemen vroeg zij, „het is onnoo- dig dus dat u mijn pols voelt of een stuk hout op mijne borst legt?" „Nu en dan," zeide ik, „zullen wij dat moeten doen, alleen om niet te vergeten dat ik geneesheer benvertel mij intus- schen iets over die toestanden van volkomen onmacht. Ik heb er al veel van gehoord van den graaf en stel er veel be lang in." Toen ik dit onderwerp aanroerde verdween de opgewektheid van haar gelaat en uit hare oogen straalden vrees, atschuw en groote smart mij tegen. „Die toestandenriep zij uit, „o dokter, zij doen mij hui veren als ik er aan denk. Wanneer ik er door word aange grepen ben ik eene doode gelijk eene doode, die kan zien en hooren en alles weet wat in hare omgeving gebeurt. Wat ik dan lijd kan ik u niet beschrijven. Somtijds zqn er uren lange pogingen voor noodig om maar een vinger te kunnen bewegen en de boeien te verbreken, die mij stijf aan mijn bed schijnen te kluisteren. Het is eene vreeselijke gewaarwor ding duizendmaal erger dan de dood. Dikwijls ben ik bevreesd dat men mij levend zal wegvoeren en begraven en die gedachte drijft mij bijna tot waanzin. Hoe dankbaar zou ik zijn wanneer u mij van die vreeselijke ziekte zoudt kun nen genezen!" Terwijl zij sprak had een donkere blos haar gelaat bedekt en zij lag daar op de sofa, snel ademhalend, als een bekoorlijk beeld van schoonheid en teederheid. Ik trachtte eene uitbar sting bij haar te voorkomen door hare hand in de mijne te nemen, maar mijn eigen vingers beefden bij de warmte van hare aanraking en het eerste oogenblik was het mij bijna onmogelijk de slagen van haar pols te tellen. „Uwe zenuwaanvallen," zeide ik met de meest mogelijke zachtheid in mijne stem, „kunnen teruggebracht worden tot eene algemeene zwakte in uw toestand. Wanneer u het mij een oogenblik vergunt wil ik uw hart even onderzoeken. Ik denk wel, dat ik u gemakkelijk zal kunnen genezen." Zij maakte geen bezwaar en ik legde m ij nstetoscoop tegen haar borst Haar hart was organisch goed, maar verrichtte onvoldoende zijne iunctiën en verkeerde inderdaad in een toestand van verzwakking. Op dezelfde wijze bevond ik dat hare longen in orde waren, hoewel zij door hare bloedar moede tenger en zwak was. Het kwam mij voor, dat ik haar kon genezen als zij slechts verstandig wilde zijn en ik meen de reeds zulke goede vorderingen te hebben gemaakt dat ik het wagen kon haar ©ver medicijnen te spreken. Ieder oogenblik dat ik bij haar was werd mijn verlangen om haar te genezen sterker en het scheen alsof haar diepe, vragende blik mijne kennis en wetenschap inspireerde. „Vertelt u mij eens," zeide ik plotseling, „zoudt u veel willen doen om van die aanvallen genezen te worden?" „Ik zou er alles voor willen doen 1" riep zij uit. „Bescherm mij voor die aanvallen enik benzoo gehoorzaam als een kind."

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1