Art. It. De fabrieken moeten min stens 15 minuten vóór het bepaalde nnr van aanvang geopend worden. De bekrachtiging dezer bepalingen geschiedt door onderschrijving van beide partijen. De fabrikanten verklaarden die re glementen niet te kunnen oDdertee- kenen. Mr. A. J. E. Jolles te Amsterdam is benoemd tot ridder van het Legioen van eer en de heer J. A. Tours, di recteur van „Ons Huis", tot Officier d'académie. Deze onderscheidingen zijn hetge- yolg van het bezoek, door eene Fran- sche commissie onlangs aan die stad gebracht om de inrichtingen op so ciaal gebied te bestudeer-en. Naar de Midd. Ct. verneemt heett de jastitie inzake het gebeurde te Zaamslng meer en meer de overtuiging gekregen dat er van een misdaad geen sprake is. Nu de hoofdpersoon in dit treurig drama overleden is, zal over de bij zonderheden en over de aanleiding tot het gebeurde wel altijd een sluier blijven hangen. aan het hoofd der politie om te ver krijgen de daarstelling van een vas ten politiepost of de vaste daarstel ling van surveilleerende politieagen ten. Een tweede werk zal zijn de couranten, die zich verstouten van den Zeedijk in minachtenden zin te spreken, te noodzaken een anderen toon aan te slaan. De contributie is gesteld op fl 'sjaars. Van hetgeen er overblijtt zal men een potje kunnen maken om bij de aanstaande meerderjarigheids- verklaring der Koningin den Zeedijk eens goed te doen uitpakken. Aldus werd besloten. Xn goeden naam aangetast. Een aantal bewoners van den Zee dijk te Amsterdam hadden Dinsdag avond in de Roode Leeuw eene ver gadering belegd om gelijk de leider het uitdrukte door het daarstellen eener buurtvereeniging werkzaam te zijn in het belang van hen die op den Zeedijk hunne affaires drij ven, en van den goeden naam hunner huisgenooten en kinderen. Er gebeuren ongerechtig heden op den Zeedijk. Spreker wilde het niet ontkennen. Men trelt er op Zondagen mannen met wagens aan, die onder den schijn van galanterieën te venten, gelegenheid geven tot dob belen. De straat is somtijds door den verkoop van groenten enz. versperd voor de bezoekers der winkels. Klach ten bij de politie baten niet aan gezien de commissaris aan het bureau Oudebrug moest verklaren niet over voldoend personeel te beschikken. Maar het ergste is, dat de dagbladen den Zeedijk in hunne berichten ver dacht maken, zoodat de ;menechen van buiten den Zeedijk niet ander kennen dan als een „lekker" buurtje. Het is zóóver gekomen dat de kin deren der Zeedijkbewoners zich scha men op school hun woonplaats te noemen, omdat Zeedijk zoo ordinair klinkt. Dit mag niet langer. De Zee- dijkbewoners moeten zich door de pers niet langer in de goot laten trappen 1 Het monster der verdacht making moet de kop ingedrukt Onderzocht dient te worden, of niet eene rechterlijke vervolging is in te stellen o. a. tegen de Amsterdamsche courant, die zich met het oog op hartjesdag niet ontzag de Zeedijkers te kenschetsen als palingtrekkers die spotten met alle politie-verordeningen. Wie den Zeedijk in oproer brengen, zijn niet de Zeedijkers, maar de zoo genaamde „nette" heeren uit andere buurten, die, uitgelokt door de ver halen der kranten, den boel komen opscheppen. Een der aanwezigen stelde voor een verzoekschrilt in te dienen om den naam Zeedijk te veranderen, waar tegen geopponeerd werd, dat de naam Zeedijk zoo goed was als elke andere dat de Zeedijk eene der oudste stra ten van Amsterdam is en indertgd voorname kooplieden onder zijne be woners heeft geteld. Het slot der vergadering was, dat eene buurtvereeniging gevestigd werd onder het voorloopig bestuur der bee- ren K. H. Holkmeijer, A. S. de Jong en A. Klippink. Haar eerste werk zal zijn het zenden van een rekest Maanda? ging in de Bilderdijkstr., te Amsterdam, bij het uitgaan van de hulpschool, een als heer gekleed persoon naar een ruim zes-jarig meisje. „Lief snoetje, kom eens hier, je belletjes zul-je verliezen, want ze zit ten los; laat ik ze vast maken," zeide hij. Hij haalde daarop de gouden bel letjes uit de oortjes van het kind en deed alsof hij ze in een papiertje wikkelde. Hij gaf haar dit en zeide „Zeg maar tegen je moeder, dat ze ze beter in je oortje moet doen." In plaats van de belletjes had hij een stukje glas in het papier gewik keld en haastig verdween hij met zijn buit. De moeder heeft de politie hiervan in kennis gesteld. Kramer genaamd, door een wegsprin gende kogelhuls ge trollen, waardoor lij de duim van zijn rechterhand ver loor en in de zijde werd gewond. Hij is ter verpleging in het Marine hospitaal te Nieuwediep opgenomen. Een dorado voor de straat jeugd. Men schrijft uit Ouderkerk a. d. Amstel Ons dorpje is tegenwoordig voor de straatjeugd een dorado. Naar wel gevallen kunnen de kinderen hunne guitenstreken uithalen, want de ge meente is zonder veldwachter. Voor 14 dagen is deze vertrokken zonder eenig adres op te geven en nalatende een jonge vrouw met 4 kinderen zon der eenig middel van bestaan. 'tls te wenschen, dat, spoedig in deze vacature voorzien wordt, want de burgers krijgen veel last. De vorige week werd bij den voorganger der doleerende gemeente de schel stuk getrokken, tegen de deur geschopt en werd de predikant vanwege zijn lange lokken begroet met den spotnaam van Kees Krul. De echtgenoote van den predikant wierp toen een pot met water op de hoofden der belhamels, hetgeen echter de woede niet bekoelde maar deed toenemen. Bezoekers van Paardenburg, vooral velocipedisten, ondervinden aldaar grooten last, en hoewel het daar Nieuwer-Amstel is, politie is er nooit te vinden. Maandagmiddag reed door Ouder kerk een lijkstoet en de straatjongens ontzagen zich niet dien met luide hoera's te begroeten. Dat gaat toch alle perken te buiten. Door het laten branden van een petroleumtoestel op den zolder, ter wijl de vrouw beneden zat en de man afwezig was, ontstond Dinsdagmiddag te Alkmaar een sterk uitslaande brand in het perceel aan de Brillen- steeg, onmiddellijk grenzende aan de ^nieuw in aanbouw zijnde burger school. De brand werd door het spoedig en krachtdadig optreden van de brand weer binnen betrekkelijk korten tijd gebluscht. Het perceel is echter na genoeg geheel verbrand. Van den in boedel, die met het huis was verzekerd, is niets gered. Bij het verbouwen van het oude Huis van bewaring te Alkmaar, door de gemeente aan het rijk afgestaan ten behoeve der uitbreiding van het rijksopvoedingsgesticht, blijkt thans duidelijk, dat de plaats, waar dat gebouw gestaan heeft, indertgd de standplaats is geweest van den toren der Groote kerk met een daarom heen liggende begraafplaats. Het fundament van dien toren toch is de uitgraving te voorsohijn ge komen en wordt niet danmetgroo.e moeite en inspanning bij slechts kleine gedeelten verwijderd. Dat net omliggende terrein begraafplaats moet zijn geweest, vindt zijn grond hierin, dat men bij het graven om de oude fundeeringen te verwijderen, is gestuit op eeu talud van duizenden mensch-nbeenderen en schedels; het kan niet anders dan dat dit de over blijfselen zijn van de indertijd, toen het huis van bewaring gestient werd, jestoorde graven. De vrij gekomen beenderen worden thans weder voor het maken van een talud gebezigd. Eenige kinderen tussohen 11 en 14 aar gingen Maandngnamiddag te Sgmond in zee zwemihen. Twee hun ner verdronken. Aan boord van Hr. Ms. artillerie instructieschip Bellona, liggende aan de Texelsche hors, is gisteren bij de schietoefeningen een matroos le kl. Nader wordt gemeld ;De landbouwersknecht A., die Maan dag te Weert aangehouden werd, on der verdenking J. T. aldaar Zondag nacht te hebben doodgeschoten, heeft volledige bekentenis afgelegd, doch geeft voor, het eerst te zijn aange vallen door den verslagene. Eene bedevaart per fieti. Dinsdagmorgen om 4 uur vertrok ken van Breda eenige personen per rijwiel naar Tilburg, om zich aldaar bij een 60tal andere wielrijders aan te sluiten, die gezamenlijk eene beJ" vaart doen naar Kevelaar. Donderdagavond hoopt men terug te ziju. Te Zevenhuizen (gem. De Leek) viel tijdens de afwezigheid der moeder, een éénjarig kind achterover uit een tafelstoel en bleet haagen aan het koordwaarmede het daaraan was vastgebonden. Hierdoor smoorde het de moeder vond bij hare thuiskomst haar kind dood. Seheveningeii. Het aantal abonnementen, aan het Kurhaus te Scheveningen genomen, bedraagt thaas 1851 hoofdkaarten, 2875 bijkaarten en 573 kmder kaar ten. Zondag werden 1914 dag-entrées genomen. Met alle zekerheid kan worden tegengesproken het bericht als zou z.ch te Delft een geval van cholera 'asiatica hebben voorgedaan onder het personeel der artillerie-constrnctie- werkplaat8en. Men meldt uit Rotterdam, dat zich in den nacht van Maandag op Dinsdag in een hotel aan de Prins Hendrikkade aldaar een Daitsch ulahnen-officier, genaamd W. Scher mer, door een pistoolschot van het leven heeft beroofd. De kogel ging hem door het hart. Het lijk, waarop verscheidene brieven en een testa ment werden gevonden, is door de familie herkend. Een zeldzame hagelsteen. Bij een hevige hagelbui, welke zich dezer dagen boven Essen ontlastte, werd door een winkelier aldaar een dsteen opgeraapt ter grootte van een hoenderei. Tot groete verbazing van den man bevond zich in den hagelsteen een vischje van een hal ven vinger lang. Als curiositeit en ook om eene verklaring te vbrnemen van dat zonderlinge verschijnsel werd het vi chje opgezonden aan den directeur van den Dierentuin te Munster, prof. H. Landois. Volgens mededeeling van dezen geleerde aan den inzender, was het vischje een kle ne Ciprinis Kollari (een soort van karper) en moet het dier door een waterhoos uit den een of anderen vgver ter hoogte van de wolken opgenomen en daar in 't hagel- ijs ingevroren zijn. Te Rotterdam heeft men getracht te breken bg den heer P. van Koeveren aan den Sehie lamschendijk. Waarschijnlijk zijn de dieven gestoord toen zij aan het inbreken waren, daar het slot van de straatdeur verwron gen was. Ongeveer drie jaar geleden werd bij dienzelfden heer een bedrag van f3000 ontvreemd. Ook is ingebroken in de onbewoonde villa „Kinheim", van mevr. Laan te Wormerveer. Verschillende voorwer pen werden opengebroken en bescha digd, maar aangezien er geen contan ten aanwezig waren, moesten de die ven weder onverriekter aake vertrek ken. Bij eene veohtpartij te Weert, in den nacht van Zondag op Maanda r, werd de 27-jarige boerenknecht J. T. door den 24-jarigen P. A. met een mes doodgestoken. De dader is terstond door de mare chaussee gearresteerd. De justitie uit Roermond was Maandag reeds ter plaatse, hoorde een 10-tal getuigen en gaf bevel tot de aanhouding van A. Letteren en Kunst. To oneelap ee lkuns t Een „emer.-predikant" schrijft het volgende aan het Ebld. De onlangs ter sprake gebrachte vraag of de tooneelspeler zich zoo vereenzelvigen moet met zijn rol, dat hij zich voorstelt de persoon te zijn, die hg nabootst in zijn rol, brengt mij een bijzonderheid te binnen, mij verhaald door een ouden trouwen schouwburgbezoeker, uit het leven van den treurspelspeler Aüdries Snoek. Met een hoed met witte veder in de hand stond hij, in stil spel, te luisteren naar een mededeeling, die hem, blijkens gelaat en houding, aan greep tot in het diepat der ziel. Ea onder dat stille luisteren, trok hij, schijnbaar in rustelooze wanhoop, langzaam de witte veêr uit elkander, als niet wetende wat hij deed. Dat stille spel greep het publiek gewel dig aan. Eenigen tijd daarna vervulde Snoek dezelfde rol. Weer juicht het publiek het stille spel toe en de veer werd ook uu uit elkaar getrokken. Das kunst, maar hooge kunst, ge lijk men die toen en een weinig la ter kon bewonderen in Snoek, in Wattier ik herinner mij nog als kind hare plechtige begrafenis te hebben gezien in de Groote Kerk in Den Haag in Jelgerhuis, in Bing- ley in Hoedt, in anderen. Een heerlijke tijd voor den vriend van de edelste tooneelknnst. Wie ik daar noemde, hadden geen tooneelschool; maar zij hadden tooneel. Eere hun nagedaehtenis I Sport en Wedstrijden. Wedstrijden te Keulen. Zooalg reeds is gemeld heeft de heer M. Cordang uit Maastricht Maandag het wereldkampioenschap over 100 K.M. voor amateurs veroverd op de wielerbaan te Keulen. Omtrent dezen wedstrijd lezen wij nog de volgende bijzonderheden. Het interessantste nummer van den derden feestdag (Maandag) was het rijden om het wereldkampioenschap over 100 kilometer (amateurs). 12 mededingers komen aan den start, twee trekken zich terug, zoodat de volgende tien den grooten strijd aan vaarden: Podevijn, Sannes (Antwer pen), Hansen (Denemarken), Schlüter (Flensburg), Schaaf, Whridgway (Lon den), Scott, Witteveen, Cordang en Henie (Christiania). Cordang heeft tot zijn beschikking de pacemakers van Michael, dus een quadruplet en 1 tripletook Witteveen wordt door zijn landgenooten, waaronder ook Jaap, uitmuntend gepaced. Cordang was van het eerste oogen- blik af eerste, ondanks de hardnekkige pogingen van Henie om hem dien rang te bestrijden. Voor Henie, die in den loop van dit jaar krampaderen heeft gehad, was de inspanning te groot, driemaal steeg hij van zijn rijwiel om uit te rusten, en zijn krachtig spurten, telkens nadat hij weer opsteeg, kon hem niet meer redden. Bijna gedurende den geheelen rit was Witteveen tweede, terwijl Cordang steeds no. 1 bleef. Bij de 8e ronde valt Scott en wordt weg gedragen; bij onderzoek blijkt, dat hij het sleutelbeen en een arm gebroken heeft. Bij de 10e ronde valt Witteveen, fluks Bpringt hij weder op zijn kar, en met onverstoorbare kalmte trapt nij kranig door. Bij de 12e ronde valt Whridgway, gelukkig ook zonder zich te bezeeren. Daar geeft de schel het sein aan Cordang, dat de laatste ronde aan vangt. Cordang laat zijn pacenden quadruplet los, loopt ondanks de in spanning van dien rit met bewonde renswaardige frischheid weg en lapt in de laatste ronde de 5 medestrij ders, die nog op de baan zijn. Met oorverdoovend gejuich wordt hij ont vangen en is het middelpunt aller gesprekken. Zoo vlug heeft nog geen amateur reden; in 2 uur 33 min. 45'/» sec. had hij de 100 K.M. afgelegd. Witte veen, die nog 12 ronden achter was, trapt er flink op los en is No. 2 in 2.42 30. Zooals reeds gemeld is, hebben dus zoowel Cordang als Witteveen het Duitsche record geslagen, daar dit 2.46.203/» bedroeg. De tijden van Cordang zijn de vol- 10 K.M. 20 30 40 50 60 70 80 100 Henie kwam 6 14 min. 19 sec. 29 43 58 1 uur 13 1 29 1 45 2 2 33 (de vroegere ronden pl. m. 32 44 10 kampioen) 4 min. 17 sec. achter Witteveen aan. Politiek Overzicht. Onlangs noemden wij als een staal tje van den ernst der kiezers, dat voor het engelsche Lagerhuis als iersch afgevaardigde was gekozen John Daly,een man n.b. die tot dwangarbeid is veroordeeld. Met 256 tegen 74 6temmen heeft het Lagerhuis nu Dinsdag het voor- stel van den afgevaardigde Webster aangenomen om de verkiezing van Daly voor ongeldig te verklaren. „Breng hem naar buiten," zeide hij en stampte met den voet, „en laten de anderen bij mij komen." Zij grepen hem aan en braehten hem haastig de kamer uit, terwijl ik van alle kanten met vragen werd overstelpt. Tien minuten later weergalmde de klank van een groote klok over het eiland. „Men luidt zijn doodsklok," zeide Adam fluisterend tot mij „hij zal de zon niet meer kunnen zien opgaan!" HOOFDSTUK XIL Een doodvonnis. Ik heb gezegd, dat er al dien tijd groote verwarring en veel rumoer in mijne kamer heerschten en hieraan mag het worden toegeschreven, dat ik, toen ik ze hoorde, niet ten volle de woorden van Adam begreep. Evenmin had ik de gelegenheid om hem te antwoorden, want de graaf had m^jne hand gegrepen en vroeg herhaalde malen vergiffenis voor den gewelddadigen aanval, waaraan ik had blootgestaan. „Ik zou er alles voor hebben over gehad dokter," riep hg uit, met groote droefheid in zijne stem, „als ik dien man nooit had gezien 1 Hij heeft zijn leven aan mij te danken. Ik heb hem uit Siberië bevrijd, toen hij daar, door koortsen aangetast, op sterven lag. Nn ziet ge hoe hg mg daarvoor heeft beloond. Wat kan ik zeggen of doen om het ge beurde ongedaan te maken?" „Ik moet toestemmen, dat het een lage daad was," gaf ik ten antwoord, „maar wij moeten het gebeurde niet van een te laag standpunt beschouwen. Ik hoop, dat u hem, ter wille van mg, niet zult straffen." „Dat is iets onmogelijks," zeide hij en zijn gelaat stond zeer ernstig. „De veiligheid van mijn volk mag niet athan- gen van den willekeur eens moordenaars. Hem zal gerechtig heid geschieden niets meer, niets minder." „Moge daarbij genade gelden, dat is mijne ernstigste wenech," gaf ik hem ten antwoord, maar ik zag, dat er toorn in zijn blik lag en nadat hij nogmaals mijne hand had gedrukt, liet hij mij met Adam alleen. Ik dacht, dat het n* «ageveer tien uur was, maar al mijne vermoeidheid had mij verlaten en mijne zenuwen waren te zeer in de war door den schok van het gebeurde. Ik begreep wel dat ik de eerste uren niet zou kunnen slapen, en ik opperde het plan aan mijn vriend om wat frissche lucht te gaan nemen in de vallei voor het huis. Hij stemde gereedelijk toe en nadat hij bevolen had wijn te brengen en wij een sigaar hadden aangestoken, stak hij zijn arna door den mijne en wij begaven ons in den tuin. Het was een prachtige avond, het schijnsel van de maan bestraalde de kalme wei den en de prachtige palmen, het zachte briesje bracht het gemurmel der fonteinen tot ons oor; een muziekkorps speel de nog in het park voor het groote gebouw, dat ik voor een schouwburg hieldtevens deed zich het geluid van men- sehelijke stemmen en lachen hooreu nooit had ik zulk een schoonen, vroolijken avond bijgewoond. Wij hadden eenigen tijd gewandeld, stilzwijgend van onze sigaren genietend, in de richting van de plek, vanwaar de muziek tot ons kwam. Maar de vraag, hoe de Rus gestraft zou worden, hield te veel mijne gedachten bezig en toen wij een schaduwrijk park hadden bereikt, waar zich acacia's en prachtige eiken verhieven, alle helder verlicht, begon ik over dit onderwerp te spreken. „Vertel mij eens," zeide ik, „wat zal er met Kryganovski gebeuren Adam nam zijn sigaar uit den mond en nadat hg er lang zaam de asch had afgeklopt, gaf hg mij antwoord. „Hg moet sterven." „Stervenriep ik uit, „maar toch niet voor die eene daad?" Hij dacht eenigen tijd na alvorens te antwoorden. Toen hij sprak was het als een vriend, die vertrouwelijk tot zijn vriend spreekt. „Jij kunt dat niet begrijpen," zeide hij ,jij, die hier komt en dingen ziet, waarvan de menschen Earopa nooit gedroomd hebben. Hoor eens hier Trevena k zal tot je spreken als tot mijn eigen broeder. Je hebt den graaf ont moet, je hebt iets van zijn levensgeschiedenis gehoord, maar je moet hem ten volle leeren kennen. Hij is een man met een hart zoo week als dat van een kindhij heeft zgn geld, zijn tijd, ja bijna zijn geheele leven gegev u aan mannen, verworpelingen der maatschappij, die hij als vrienden tot zich heelt genomen. Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2