NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De onneembare Stad. 13' Jaargang Vrijdag 23 Augustus 1895. No. 3724 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maanden Franco door het geheelc Rijk, per 3 maanden Afzonderlijke nummers Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden franco per post f 1,20. 1,65. 0,05. 0,30. 0,37 i. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIEN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentie* worden aangenomen door onae agenten en door alle boekhandelaren en courantien. Directeur-Uitgever J. C. FEEBEBOOl Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publiciti Etrangère G. L. DAOBE dt Co., JOJÊBH F. JOH MS, Sue*., Part* S\bi* Faubeurf Mentmarfrei 8TADSNIEUW8. Haarlem22 Augustus 18P6. Examen Hooïdacte. HAARLEM 22 Augustus. Aan het heden en Woensdag alhier gehouden examen voor de hoofdacte namen deel 15 candidaten, waarvan slaagden de heeren; J. de Boer, Bergen; A. J. Huese, Bloemendaal; P. Rauwerda, Amster dam; J. Vreeken, Mijdrecht; S.v.d. Mije, Haarlem H. Starmans, Hoorn K. Bogtstra, Koog a. d. Zaan; J. de Vries, Middelie. 7 candidaten werden 3 trokken zich terug. Naar wij vernemen zal Zondag 15 September a.s. de tweede jaarlijk- scne schietwedstrijd worden gehou den tusséhen leger, schutterij en weerbaarheidsvereenigingen, alleen te Haarlem en wel op het terrein der schietbaan in het duin te O verveen. Evenals het vorige jaar zal de wed strijd bestaan in korps wedstrijd en personeelen wedstrijd met rijksgeweer en rijksminutie op 150 M.vrije baan voor geweer en munitie naar keuze, afstand 150 M.flobertwed- ^trijd vrije baan op 12 M. en waar schijnlijk bovendien een wedstrijd salvovuur (koipswedstrijü) op 250 M. afstand. Aan dit onderling concours zullen deelnemen: eeu detachement onder officieren van het 3de bat. 4de reg. infanterie hier ter stede in garnizoen een id. van het depot cavalerie al hier, een id. van het kader der d.d. schutterij, de volontairs der Militaire School en de vereenigingen schiet- lub „Willem III", „Voor Vaderland en Koning" en „Generaal van Mer- len". Alzoo 7 vereenigingen. De offi cieren der d.d. schutterij wenschen dit jaar niet mede te dingen. Reeds zijn eenige medailles en kunstvoorwerpen voor deze wedstrij den door particulieren en vereeni gingen ter beschikking gesteld. Wij ontvangen een kort overzicht van den arbeid der Middernacht zending te Haarlem, waarin vluchtig wordt nagegaan wat door haar is ver richt, of beter gezegd,aangeduid in wel ken geest zij heeft gewerkt van hare oprichting in 1888 af. Er wordt in het boekje gewaagd van veel moeite, tegenwerking en teleurstelling, doch ook van goede resultaten op den arbeid verkregen. Met name wordt vermeld de oprui ming van tal van danshuizen, die vroeger welig bloeiden, doch allengs door de pogingen der middernacht zending hare cliëntèle zagen afnemen, tot zij eindelijk moesten sluiten om dat er geen winst meer te behalen viel. Om begrijpelijke redenen is 'iet moeilijk, veel uit dit beekje mede te deelen. Belangstellenden kunnen op schriftelijk verzoek aan den Secretaris, den heer W. ten Boom, gratis een of meer exx. ontvangen. „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „Werkverschaffing"- Van 1 Nov. tot 22 Aug. hebben zich de volgende personen aangemeld 61 voor werkvrouw, 7 voor wasch- vrouw, 9 voor naaiBter, 6 voor grond werker, 22 voor loopwerk, 3 voor brei werk, 17 voor loopknecht, 7 voor op passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 4 voor schrijf werk, 1 voor koetsier, 3 voor kan toorbediende, 6 voor schilder, 13 voor Iob werkman, 3 voor kleedermaker, 2 voor timmerman, 1 voor sigaren maker, 2 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 2 voor mangel- werk, 1 voor bloemistknecht, 2 voor baker, 1 voor broodbakkersknecht, 2 voor waakster, 1 voor strijkster, 1 voor noodhulp, 1 voor zadelmaker, 1 voor zieken-oppasser, 1 voor waker 1 voor vlechtwerk. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, wordt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten. (Bus Doelen en Stadhuis.) Inlichtingen kunnen dagelijks van 9—1 en van 3—5 uur verkregen wor den bij den Administrateur, bureau Doelen. Dinsdagavond ontstond er door broeiing brand in de hooiberg v n den heer E. van Beusekom aan de Achterbuurt te Heemstede, waarbij ongeveer 3 wagens hooi verbrandden. De hooiberg, die verzekerd was, is door spuit 1 krachtig met water be spoten, waardoor verder onheil werd voorkomen. Onder Hillegom is inbraak gepleegd in het kantoor van de firma Gebr. Velthuizen van Zanten; de pogingen aangewend om de brandkast te pa nen, waren te vergeefs. Andere voorwerpen worden niet vermistzelfi een doosje inhoudende plus minus f 10 aan postzegels was blijven staan. In den nacht van Dinsdag op Woensdag zijn ten nadeele van der landbouwer S. v. B. uit een weide in den Grooten IJpolder medegevoerd twee ossen. Tot heden is geen spoor van daders of dieren bekend. Ebne kermiaquaestie. Zooals reeds gemeld is, vergaderde Dinsdag de raad der gemeente Vel- 8en, ter behandeling van hetkermis- vraagstuk en staakten de stemmen hierover. Nader kunnen wij dienaangaande nog mededeelen, dat dit na eene lange discussie geschiedde, waaraan deelnamen de heeren Clarion, Hoek stra, Kuyper, Van der Does, Uijten- daal, Van Tuyll en de Voorzitter. De eerste gaf als zijne meening te kennen, dat het volk de kermis wil. De heer Hoekstra daarentegen ver hief zijae stem tegen de wederin voering der kermis en wees er op dat slechts een deel der gemeente kermis heeft gevraagd. Hij wenschte dat, hoewel hij tegen de kermis was, zoo men absoluut het in de vorige raadsvergadering genomen besluit wilde handhaven, er dan alleen te ITmuiden kermis zou zijn. De Voorzitter bracht hiertegen in, dat een kermis alleen voor IJmuiden niet gaan zal. De heer Van der Does sprak hierop ten gunste van de ker mis. De heer Uijtendaal zeide niet te gelooven dat Ged. Staten een der gelijk besluit als nu genomen is tot wederinvoering der kermis kunnen goedkeuren. Hierop verkreeg de heer Van Tuyll het woord, die meende, dat alleen IJmuiden wederinvoering der kermis wenschte en dat fatsoenlijke lui heel weinig aan de kermis hebben. Thans verkreeg nogmaals de heer Kuyper, die reeds opgemerkt had, dat die niet op de kermis wil komen, wegblijven kan, het woord. Spreker verklaarde, dat de afschaffing als het ware bij overrompeling is geschied en dat er van de toegezegde volk fi ver makelij kheden heel weinig was ge komen het hardzeilen om geld had tot dronkemanBtooneelen. Omtrent het laatste merkte de heer Van Tuyll op, dat die bedoelde dron ken vletterlui juist sterke voorstan ders der kermis zijn. Hiermee was het debat geëindigd, doch niet de zaak afgehandeld, die in eene volgende raadsvergadering opnieuw aan de orde zal moeten komen. IJmuiden. De beweging ten gunste van de wederinvoering van de kermis in dit gedeelte der gemeente Velsen is gis terenavond reeds begonnenhet was vrij woelig op de straat, begin van optochtjes zag men reeds, zoogenaam de rotjes (klein vuurwerk) werden afgestoken en voor de huizen van erkende tegenstanders der kermis hield men stil om een kleine, weinig vre delievende demonstratie te houden. BINNENLAND. Eene buflet-quaestie Voor 'rekening van den staat wer den het vorig jaar een aantal voor werpen, behoorende tot het buffet in het gebouw van de Eerste Kamer, vernieuwd. De Algemeene Rekenka mer begreep niet waarom die kosten aan den staat in rekening moesten worden gebracht en meelde dat de instandhouding van het buffet waartoe de concierge verplicht is, maar die verlies oplevert, zoodat de leden zelfs op zich 1 •*- -enomen door eene jaarlijkscho r uit eigen middelen aan het verlies op de exploitatie tegemoet te komen als eene aangelegenheid louter in het per soonlijk belang van de leden zeiven is te beschouwen, en zij de uitgaven moesten vinden uit de hun toege kende vergoeding voor verblijfkosten. Toch verevende de Alg. Rekenkamer op grond van een nader schrijven van den griffier, waaruit zij meende te mogen afleiden, dat de gelegen heid om in de lokalen der Eerste Kamer ververschingen te bekomen strekte tot bevordering eener gere gelde en tijdige afdoening van werk zaamheden. Wereldtentoonstelling. Na het Strauss-concert, dat op Oud- Holland uitgevoerd, een reusachtig succes had, was éen der leden van het Uitvoerend Comité, de heer de Vos, van meening dat Oud-Holland voor concerten van meer klassieken aard beter geschikt was, dan het groote terrein, waar een flink harmonieorkest beter op zijn plaats is. Op voorstel van genoemd Comitélid heelt men gisterenavond op Oud-Holland een concert doen geven door het orkest van het Concertgebouw, onder leiding van den heer J. J. T. Renard, dat wederom een succes was en zeer zeker aanleiding zal geven tot een herhaling. Op dit kleine terrein, komen de nummers veel beter tot hun recht. Het was gedurende de uitvoering doodstil op Oud-Holland en dat be- teekent veel voor het Oud-Holland- sche publiek, dat vermeent zich spe ciaal op Oud-Holland dol en uitgela ten te moeten vedragen. Op de terreinen speelde de staf- mnziekvan het 7de regiment infanterie onder leiding van den heer Johs. Zaagmans. B. A. B. Door de Commissie voor Oud-Hol- landt is de volgende regeling vastge steld voor de plechtige ontvangst van H.H. M.M. de Koninginnen op den 23en Augustus. H.H. M.M. zullen worden ontvangen aan de Nijmeeg6che poort. Aldaar zullen zijn opgesteld de le den der Commissie voor Oud-Hollandt met hun dames, de muziek en een pe loton van het Vendel. Op de markt zal zijn opgesteld het tweede peloton van het Ven del, front makende naar deDortsche poort. Door den commandant van het Vendel zal worden aangewezen een ordonnans, in costuum,ter beschikking van den voorzitter der commissie voor Oud-Hollandt. Zoodra de stoet der hooge bezoeksters in aantocht is, zullen de trompetters op de poort het „Wilhelmus" aanhef fen en de klokken worden geluid. De schutters presenteeren de wapens. De muziek neemt daarna het „Wilhel mus" over. Op de zuidzijde der gracht zal een deel van het le peloton „en haie" zijn opgesteld in éen gelid, front ma kende naar de huizen. Zoodra de hooge bezoeksters de Prinsenstraat zijn ge naderd marcheert het le peloton langs de noordzijde der Gracht en door de Beursstraat naar de Markt, alwaar het zich onmiddellijk in slag orde schaart. De muziek stelt zich op de Markt op. Nadat H. M. langs de zuidzijde der Gracht en door de Prinsenstraat naar de vierschaar zijn geleid, zul.en op een teeben van den voorzitter der commissie voor Oud-Hollandt de exer citiën een aanvang nemen. Na afloop der exercitiën schaart het vendel zich „en haie" aan beide zijden van de ma: kt en langs de noordzijde van de Gracht op éen gelid, front makende naar de huizen, tevens zal gedurende de wandeling van de hooge gasten de noordzijde van de brug tot ongeveer den ingang van het binnenhol worden vrijgehou den. Bij het vertrek plaatst de muziek zich op de gracht, aan de zuid-ooatzijde van de poort. FEUILL.bE l'ON Naar het t van MAX PEMBERTON. 19 HOOFDSTUK XII. Een doodvonnis. „Spreek hem over een veroordeelde, die in Cayenne hevig aan koortsen lijdt, zeg hem dat in Noumea een man treurig voortleeft, dat in Siberie een banneling zich bukt onderden knoet en hij zal zich geen dag of nacht rust gunnen totdat hij dien man hier heeft gebraoht om hem te kleeden, te voeden en hem in eene omgeving te plaatsen, die hem in verrukking hrengit. Denk ge, dat allen zoo iets waard zijn? Is het mogelijk voor den mensch om steeds dankbaar te blijven? Zullen er geen schavuten, geen huichelaars, geen moordenaars zijn in een gezelschap van twee of drie hon derd personen, van wie de meesten uit den poel der misdaad zijn opgeheven Ja stelliger zijn er hier en terwille van onze veiligheid moeten wij met hen handelen zooals zij met ons zouden doen als zij er de maoht toe hadden. Er zal natuurlijk een tijdstip komen, waarop wij strijd zullen moe. ten voeren met europeesche oorlogsschepen op dat tijd stip moet dit eiland zijn kracht toonen. Wat zou er dan van ons worden wanneer er verraders onder ons waren terwijl de vijand ons bedreigde? Ik laat aan u het ant woord over." „Zijn er dan hier geen gevangenissen?" vroeg ik. „Wij hebben hier de beste gevangenis der wereld, maar die is niet voor moordenaars. Voor hen bestaat, zooals je voor het aanbreken van den dag zult zien, slechts eene straf. Het is eene vreeselijke straf. Toch spijt het mij voor Kry- ganov8ki, want ik kende zijn geheim. En hij is niet de eerste, die sterft uit liefde voor eene vrouw." In had het reeds lang vermoed, maar ik sprak er niet over. De man die moest st rven, had Fortune lief Bg onze eerste ontmoeting had ik het in zijne oogen en mijn medelijden voor hem, toen ik hiervan voor mijzelf overtuigd was, werd steeds grooter. „Kan er niets ged: an worden om hem te redden riep ik uit. „Zal men zijn leven niet sparen als ik het verzoek?" „Dat zal men nooit doende wet hier is even onvermurw baar als de rotsen boven ons. Zij kent geen genade en geldt voor de hoogsten zoowel als de laagsten. Ik zelf, die door den graaf wordt bemind als ware ik zijn e gen zoon, zou van nacht nog moeten sterven als ik gehandeld had zooals de Rus." Hij sprak voor het oogenblik niet verder over dit onder werp, want wij hadden een mooi beplant plein bereikt, ver licht door verscheidene flikkerende booglampen. Het gebouw? dat ik uit de hoogte had aanschouwd, lag nu voor mij het was een groot gebouw met bogen, pilaren en friesen in dorischen stijl, en kwistig versierd met verguldsel en schil derwerken. De deuren waren gesloten, maar dank zij het vele licht kon ik de pracht en de grootschheid er van ten volle bewonderen. In de onmiddellijke nabijheid ontdekte ik een café, voor de glazen vensters w.tarvan een aantal mannen en vrouwen aan kleine tafeltjes wijn of licht bier zaten te drinken. Op het midden van het plein speelde een orkest van Hongaren eene wilde, meeslepende melodie, en dank zg ook de gekleurde lantaarnB, die in de boomen hin gen, de liefelijkheid van den avond en den invloed van de muziek was het onmogelijk om niet onder den betooverenden invloed van deze geheel nieuwe omgeving te komen. Even min vergat ik bij het naar omhoog kijken, dat ik in den Stillen Oceaan was, verscheidende honderden mijlen van de bewoonde wereld en de beschaving verwijderd. Dat er zich vrouwen op het plein vertoonden verbaasde mijmaar zij bleken tot verschillende nat ën te behooren evenals de mannen^ die haar vergezelden. Ik zag Russen geestrijke dranken gebruiken even overvloedig als zij vodki in de noordelijke streken souden driffken; Franschen met glazen absinth voor zich; Duitsehers. die schuimend bier aan hunne lippen zetten Italianen, die met het hoofd knik ten op de maai van de muziek. Maar Engelschen zag ik in het geheel niet dat wil zeggen, dat er geen gelaat was, dat ik bij de* eereten blik voor dat van een landgenoot

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1