AAHPLAKB1LJETTES. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De onneembare Stad. 13 Jaargang Zaterdag 24 Augustus 1895. No. 3725 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele liijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,371. Dit blad verBchijnt dagelijkB, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat ZL-&, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bp Abonnement aanzienlek rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onie agenten en door alle boekhandelaren en cour an tien, Directeur-Uitgever J. C. PEEBIBOOI Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publiciti Etrangére G. L. DAUBE Co., JOéÊM F. JONES, Sue*., Parji Stbie Faubourg Montmartrm BILJETTEÜ voor Veilingen en Aanbestedingen, voor Feestel||k- heden, Concoursen etc kan men ter (Stoomdrukker^ vaii dit Blad tot hoogst billijken pi^s laten drukken. A'lcuwste Lettersoorten. Spoe dige aflevering. De Directeur Uitgever J. C. PEERBBOOI. STADSNIEUWS. Haarlem23 Augustus 1895 Bij de militaire school alhier nemen 14, en bij den artillerie-cursus te Delft 6 volontairB-sergeanten deel aan het officiers-examen. Bedoelde examens zullen respectievelijk op 7 September en 30 dezer zijn atgeloopen. Reeds vroeger hebben wij gemeld, dat alhier op den 12en September a.s. de 17e algemeene vergadering van het tractaatgenootschap „Filip- pus" zal worden gehouden. Nader kunnen wij nog mededeelen, dat op deze vergadering twee referaten zul len worden gehouden1. De Kerk en de Pers" in te leiden door ds. A. de Geus, te Lemmer; 2. „Hoe kan „Filippus" het best bevorderlijk zijn aan den arbeid der christelijke barm hartigheid in ons land", in te leiden door ds. A. Littooy, te Middelburg. De Maats, tot Expl. van Staalwa- terbronnen had heden de beleefdheid, ons een kistje Hollandia-Tafelwater te zenden, ter beoordeeling. Men weet wat dit water ishet water uit een tweede bron op de voor malige hoeve d'ijser Rinck, ontdaan van ijzer en in flesschen gevoerd on der den druk van koolzuur. Dage lijks levert deze zusterbron van de Wilhelminabron 40000 liters water. Als tafelwater kan het, wij mogen het ronduit verklaren, zonder vrees met buitenlandsche wateren concur- reeren. Niet alleen op de Amster- damsche tentoonstelling is dit door eene bekroning met de gouden me daille erkend, maar ook op de ten toonstelling voor hygiene en voeding te Genève, derhalve in 't buitenland, waar het water dezelfde hooge on derscheiding verwierf. Een avond in 't Brongebouw. Toen Donderdagavond de leden van het Brongebouw daar aankwa men om een concert van het Stedelijk Muziekkorps te genieten, vonden de meesten het onder de veranda's te warm. Zwaar als lood hing daar nog de hitte van den middagzon. In den tuin was het beter, daar streek al thans nu en dan een heel, heel klein zuchtje van den avondwind over de hoofden van de menschen, die langs den grasrand een aangenaam plekje hadden opgezocht. 't Was een verrukkelijke avond. Aan den donkerblauwen hemel flik kerden sterren, telkens meer. In 't rond was 't stil, nu en dan tinkelde het belletje van de tram; d inklonk het zwaarmoedig loeien van een koe, heel flauw, ver weg. Had de heer Kriens voorzien dat het zoo warm zou zijn? Vermoedde hij, dat de toehoorder bij deze hitte zich verplaatst zou meen en in Italië, in het zonnige Spanje? Het moet wel zoo zijn, want het programma bestond bijkans geheel uit de droomerige zoetvloeiende muziek van het zuiden: Ouverture Preciosa, rhapsodie mau- resque, fantasie uit Carmen, potpourri op italiaansche volkszangen en daar bij dan nog de „Du und du Walzer" van Strauss. Zelfs de „étoile du nord" kon dezen indruk niet wegnemen: de muziek van Meijerbeer, al is ze geschreven bij een kouden titel als de „Ster van het Noorden" is daarvoor te warm en te Fransch. De heer Kriens, die er slag van heeft een programma samen te stellen, gaf in de tweede afdeeling drie wel bekende liederen te hooren, het Wie genlied van Brahms, „o sieh mich nicht so lachelnd an" van NicolaïeD „les Rameaux" van Faure, een aange name afwisseling van ouverture, fantasie en potpourri.} Indertijd werd in dit blad gewezen op het zonderlinge geval, dat een mannenzangvereeniging eenparig een teer Wiegenlied voor draagt: wat zegt men er wel van dat het door tientallen musici geblazen wordt Een braaf kind, dat bij zoo'n wiegeliedje inslaapt. Ons kon dit dan ook weinig beko ren de twee andere liederen leenden zich voor een voordracht door harmo niegezelschap oneindig beter, vooral de gespierde hymne van Faure. Het was een heerlijke avond, een van die welke lang in 't geheugen blijven hangen als een moment van atreelend kunstgenot in een schoone naiuur. Bij het heengaan zei een van de toehoorders tot een ander„Ik hoor, dat het Brongebouw dezen winter openblijft „Dat schijnt het plan te wezen, maar mij is verteld, dat van de leden dan f2.50 als supplement-contributie zal worden gevraagd." „Dat zal wel niet juist zijn. Ik ge loof dat het goed is om de leden ook in den winter wat bezig te houden, maar het bestuur zou niet goed doen met de contributie daarom te ver- hoogen." Door de politie ia proces-verbaal opgemaakt tegeu den bier huishouder H. wonende Brouwerstraat, ter zake het verkoopen van sterken drank in het klein zonder de daartoe vereischte vergunning. Heden voormiddag ten ll3/< uur is de 22-jarige metselaar W. Neuteboom, aan de Leidschevaart achter de boter- fabriek van een steiger gevallen, waar bij hij eene verwonding aan het achterhoofd heeft bekomen. Hij is per rijtuig naar zgne woning over gebracht. Zitting van den gemeenteraad te Bloemendaal, op Donderdag 22 Aug. des namiddags te 7% uur. De gemeenteraad te Bloemendaal hield Donderdagavond onder eene, als 't ware tropische hitte, eene ver gadering, die jeen zeer kalm verloep had. De heeren raadsleden schenen onder den invloed van het warme weder, weinig lust tot debatteeren te hebben. Oppositie was er in het geheel niet, zelfs van stemming was geen sprake. De notulen werden dan ook, dit spreekt van zelf, goedgekeurd. Afwezig waren de heeren: Jhr. Bar- naart, Rouwens en Eidering. In de eerste plaats werd het bedrag der ontvangsten en uitgaven van de gemeenterekening van 1894 vastge steld tot een bedrag ontvangsten van f37494 30% en in uitgaven van f 36112.38%. De commissie, in de vo rige vergadering tot het nazien der rekening benoemd, had haar accoord bevonden. Hierna deed de voorz. enkele me- dedeelingen uit de begrooting voor het jaar 1896, waaruit blijkt, dat hel personeel van 25 opcenten op 23 zal moeten verlaagd, volgens art. 227 der gemeentewet, daar er meer aanhoof- delijken omslag was ontvangen dan oet maximum bedrag. Voorts bevat de begrooting een voorstel tot het aangaan eener geld- leening, groot f1500.tot het in beteren staat brengen van het aan de gemeente behoorende woonhuis, naast het raadhuis. Deze kosten zullen gedekt worden door het betalen eener hoogere huur. Van deze begrooting zal een afschrift aan de leden van den Raad gezonden worden. Thans werden de geloofsbrieven van de herkozen.raadeleden de heeren J. Ter Hoffateede, W. v. d. Hulst, H. Kramer en J. H. Bijvoet onder zocht. De daartoe benoemde com missie adviseerde bij monde van den heer A. Roozen, de heeren toe te laten. Aldus wordt besloten. Hierna kwam de eeuwige politiever- ordeningsquaestie weer aan de orde. De voorzitter zeide terecht: „nu zijn we nog niet van de politieverorde ning af." Ged. Staten hadden weder een sehrijven aan B. en W. gericht, waar in zij te kennen gaven, dat thans, na de intrekking van art. 6, de ver ordening op twee datums is vastge steld en zij dus opnieuw moest wor den ingetrokken en vastgesteld. De Voorzitter stelde daarom voor haar in te trekken en ze op den da tum van 22 Aug. vast te stellen; hiertoe wordt besloten. Als er nu maar niets in den weg komt, zal Bloemendaal eindelijk zijn politie verordening krijgen. Eindelijk deelde de Voorzitter mede, dat Ged. Staten hadden goedgekeurd het vastgestelde kohier schoolgeld 2e kw. '95, waarop niets meer te behandelen zijnde, de vergadering door den voorzitter werd gesloten. Donderdagmorgen vroeg, ter wijl het nog donker was, werd in de ringvaart nabij Hillegom een bootje, waarin een man zat te visschen, door eene stoom boot, komende uit Haarlem, aange varen, met het noodlottig gevolg dat het bootje omkantelde en de man verdronk. Hij is herkend als te zgn een kastelein uit Haarlem. Eene wijziging!is gebracht in den aanleg van de Btoomtram Haarlem Beverwijk-Alkmaar. Het dorp Heems kerk zal n.l. niet worden aangedaan. Na het bekomen der vereischte ver gunning zal de lijn den Rijksstraat weg volgen naar Noordorp, terwijl de concessionaris voornemens is, tus- schen beide dorpen een omnibus- dienBt te openen. IJmuiden. Het lijk van V. W. van de sleep boot Titandie Zaterdagnacht vlak bij de pluis te water was geraakt, is hedenmorgen opgevischt bij de kleine pieren dns meer dan 1200 M. verwij derd van de plaats des onheils. Gisterenmiddag werd door een ge deelte van het strijkorkest van het stedelijk muziekkorps te Haarlem eene matin ée gegeven in cafe Wel gelegen te Zandvoort aan het Kerk plein. Jammer dat er weinig publiek was, daar de stukken uitstekend werden uitgevoerd. i Gisteren middag werden te Zand voort in het hotel Driehuizen geveild twee woningen, de eene staande aan den Hoogeweg, thans bewoond door E. van Petegeni en de andere gele gen in de Noordbuurt, onbewoond» Koopers werden respectievelijk de heeren Gaykema te Haarlem en C. van der Werff Czn. aldaar voor f1280 en f310. Gisteren avond ongeveer 9 uur werd bij de politie aangifte gedaan van het vermissen van een 4 jarig kind van den arbeider F. te Zandvoort Terstond gingen verscheidene perso- sonen met lantaarns gewapend aan het zoeken, doch voorloopig zonder resultaat, totdat om 1 uur des nachts het kind in een openstaande schuur slapende gevonden werd. Men kan zich de vreugde van de ongeruste ouders voorstellen. Te Zandvoort zijn weder 3 geval len van besmettelijke „vlekziekte" onder de varkens geconstateerd. Marktbericht. Graan- en Zaadmarkt gehouden te Hoofddorp Haarlemmermeer, 22 Aug. 1895. Roode wintertarwe f0.a f0. Witte tarwe f0.a f0,Zomer ristarwe f0.a f0.Rogge f3.40 a f 4,25, Haver f0.a 10.Che- valiergerst f 4.40 a 0.Duivenboonen f0.a f 0.Paardenboonen 10. a f0.Wintergerst 13,50 a 14,25. Karweizaad f 12.75 a f13. B INNENLAND, PenBioneeringen en Benoe mingen. Bij Koninklijk besluit: I. zijn op pensioen gesteld: a. de generaal-majoor jhr. L. J. H. Teding van Berkhout, van den groo- ten stat, commandant der Stelling van 't Hollandsch diep en het Vol kerak, tevens bevelhebber in de IHe militaire afdeeling; de kolonel L. J FEUILLETON Naar het engelsch van MAX PEMBERTON. 20 HOOFDSTUK XII. Een doodvonnis. Nadat wij langer dan twintig minuten den heuvelkant hadden beklommen, bevond ik mij ten laatste bij eene borst wering, bevestigd in de reusachtige rotsen en vanwaar men neerblikte op den Stillen Oceaan. Twee duizend voet beneden mij schitterde de zee als een zilveren spiegeL Ik keek naar beneden op de koraalriffen, op de haven waar de jachten lagen en de ijzeren schepen, die ik bg mgne aankomst had gezien. Ik zag verder nog de schuimende golven breken tegen den rotsketen. En rondom mg bevonden zich groote kanonnen, welks monden uit sta len torens in de rotsen gebouwd, te voorschijn traden, am- munitie-gebouwen, vlaggen voor het geven van signalen en wachthuizen. Het electrisch licht, dat zich duizend voet bo ven ons verhiel, hulde plotseling het geheele tooneel ineen zee van helder licht. Het scheen op de gelaatstrekken der mannen in witten glans, zoodat groote plechtigheid en ernst heerschten en allen stonden onbewegelijk en durfden nau welijks te fluisteren of een voet op te lichten om van plaats te veranderen. Wat mij betreft, ik was half verbijsterd. Ik had gemeend hier een man te zullen zien stervenmaar geen instrument voor het uitoefenen der doodstraf waB te zien, evenmin als de gevangene. Alleen verhief zich aan den zeekant eene borst wering met een steenen muur van drie voet hoogteeene borstwering die ten slotte eindigde in een open platform op de rots, waaromheen geen enkel touw of hek om het af te scheiden. Spoedig bleek het mij dat op dit platform het treurspel zou worden atgespeeld. Tromgeroffel vervulde de luchteenige soldaten begaven zieh met ontbloote sabels op de vlakke rotsKryganovski volgde met gebogen hoofd en een gelaat, waaruit al het bloed was verdwenen. Daarna zag ik den graaf. Hij stond onbewegelijk, in rechte houding en de handen over elkaar. „Felix Kryganovski," zeide de graaf, „ik heb maar een paar woorden tot u te richten, want dit uur is geen uur voor verwijtingen. Toen ge zonder vrienden waart werd ik uw vriend toen ge in gevangenschap leefdet heb ik u be vrijd, toen ge ziek waart heb ik u verpleegd en in het leven behouden. Ik ben als een broeder voor u geweest; ik nam u in mgn huis op, had u liet en zocht uwe liefde. Wat hebt ge mij in ruil daarvoor gegeven Voor mijne genegenheid, haatvoor mgne vriendschap, ondankbaarheidvoor mgne giften, misdaad. Mag iemand als gg te midden van mgn volk blijven leven Moge God tusschen ons oordeelen dien God voor wien ge spoedig zult verschijnen en in wiens ge nade ik u aanbeveel." Hij zweeg en tranen rolden over zijn gelaat terwgl hg op zgne knieën was gevallen. Velen in mijne nabgheid volgden dit voorbeeld en gedurende eenige minuten deed zich een zacht gemompel als van bidden hooren. De Rus knielde echter zelf niet neer; hij bedekte slechts zijn gelaat met zijne handen, en toen hg vijf minuten in deze houding had ge staan zag ik den graaf een teeken geven en een rij mannen met musketten gewapend trad voorwaarts op de rots. Zij waren echter te laat. Vlug en met een uittartend woord op de lippen sprong Kryganovski hoog in de lucht en in zee. Wij zagen zijn lichaam verscheidene malen draaien terwijl het de kalme watsrvlakte naderde; wg zagen zijne handen uitgestrekt en zijne kleeren gevuld door de lucht. Met een geweldigen plof bereikte hij ten slotte het water en een hooge kolom water en schuim verborg hem voor ons oog. Eene huivering doortrilde de menigte, die dat aanschouw de en toen de mannen zich hadden omgewend om de stad weer op te zoeken, waren verschillende verbleekte gezichten waar te nemen. HOOFDSTUK XIIL Mijne patients is erger. In den morgen, die volgde op Kryganovski's dood werd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1