daar nog met de heeren Yening Mei- neez, Tindal, Westerwoudt en Van Hasselt. Op het perron zeide de burgemees- ter nog tot de Regentes het op bij zonder hoogen prijs te stellen, dat Zij als Berschermvrouwe der tentoonstel ling met Hare Dochter Amsterdam bezocht had, waarop H. M. de Re gentes nog vriendelijk dank bracht voor de ontvangst. Beide Vorstin nen drnkten den Burgemeester de hand. Voordat de Koninginnen in den salonwagen stapten, onderhield Ko ningin Emma zich nog met den heer Tindal. Dit duurde slechts een kort oogenblik. aangezien he' uur van vertrek daar was. De Regentes haal de zelf het raampje van het portier op, terwijl de trein zich in beweging zette, nogmaals de heeren groetende. Op het tweede perron had zich eene dichte menigte geschaard, die luide bravo's aanhief en met hoeden en zakdoeken der Vorstinnen het afscheid toewuifden. Het was 5.55 (stadstijd) toen de trein weder naar Het Loo vertrok. Ten slotte zij nog vermeld, dat de Koninklijke stoet op den heenweg op de Heerengracht een oogenblik op hield om de bekende Chrisje van der Wouden uit de Willemstraat de ge legenheid te geven HH. MM. een bloemruiker aan te bieden, die wel willend aanvaard werd. Door de late ontvangst en eenige onduidelijkheid in de telefoon, die ons Vrijdag o.a. de berijmde toespraak overbracht door den heer Fabius op Oud-Holland tot de Koninginnen ge richt, zijn de eerste regels van het vers nie; juist afgedrukt. Zij luiden als volgt: HeiL Koninginnen, heil in deze stad (van weken, Broos en vergankelijk en toch vol (hoo vaar dij Op eeuwen heugen isenz. Als bizonderheid zij verder nog ge meld, dat de limonade op O. H. aan de hooge bezoeksters aangeboden, afkomstig was van de firma Corns. Sipkes te Haarlem. dragen. jBtroom meegevoerd, terwijl de brug, Intusschen sukkelden de meeste j welke beide kampongs verbond, weg- achterblijvers, ïta een weinig van dengeslaven werd. Óp het particuliere vermoeienden marsch te zijn bekomen, j laad Kaoempandak werden twee in- enkelen met gezwollen, voeten naar de kazerne. Te halt zes arriveerden een tiental soldaten, onder geleide van een 2-tal onderoffi ieren waarvan een behoorde tot den hospitaaldienst, met een raderbrancard, waarin en militair, die bij „Ubbena" was blijven liggen en thans 6liep, bij de Venewegbrug. Na even naar den daar aanwezigen man te hebben gezien en hem eenige verfrissching te hebben toegediend, verliet men dezen weer om den in den brancard aanwezigen soldaat weg te brengen, om later met dit voer tuig ook hem op te halen, zoo at men mag aannemen, dat te ruim 6 uur alle achtergeblevenen in de ka zerne waren teruggekeerd. Rechtszaken. Voor de rechtbank te Arnhem stond Vrijdag terecht de socialist A. van Emmenes ter zake van beleediging van den burgemeester van Arnhem van een der hoofdagenten van politie aldaar. Door beiden waren naar aanleiding van in no. 3, 23 en 26 van het weekblad De Voorwaarts voorkomende stukjes klachten inge diend. Beklaagde bekende de schrijver van die stukjes te zijn het beleedi- gende zag hij evenwel niet in. Tegen hem werd eene gevangenisstraf van 5 maanden geëiecht. Bekl. droeg zelf c-en verdediging voor. Daarna stonden terec t de colpor teurs D. J. van den Berg en Geertje Kleefstra, ter zake van verspreiding van voor den burgemeester van Arn hem! beleedigende geschriften. Tegen ieder werd 1 maand gevangenisstraf geëischt. IJitspraak in deze zaken 3 Sep*. landsche woningen, waarin zich 5 personen bevonden weggeslagen bij welke gelegenheid bedoelde per sonen omkwamen. Op het land Bantar peté werden eenige sawahs beschadigd, terwijl in het district Tjibinong vier inlanders door den stroom werden madegevoerd. Een bij den resident' van Probo- linggo ingekomen rapport van den assistent-resident van Loemadjang maakt melding van overstroomingen in het district Tempeh en van eeue verhoogde werking van de Smeroe, die sedert 6 dezer veel asch, lava en jsieenen uitwierp, onder sterke rom melende geluiden. Ten gevolge daarvan werd op 8 dezer de dam in de Kali Toenggèah weggeslanen, waardoor de irrigatie leiding uit die rivier thans geheel droog ligt, terwijl het water in die irrigatie rivier zelf geheel van aard veranderd isthans voert zij lava, zand en steenen van den Saieroe mede, met welke beetanddeelen ook de Besoek-Semoet- volgestopt raakte. Wijders werd aanmerkelijke schade veroorzaakt aan bruggen en dammen van laatstgenoemde afdeeling en zag het er met de tabaksve den in die afdeeling over het algemeen treurig uit. Bijna alle suikerfabrieken in de residentie Probolinggo haduen door de ongunstige weersgesteldheid het malen, dat in vollen gang was, tijdelijk moeten staken. Een zakkenroller. In den laatsten tijd kwamen her haaldelijk personen zich bij de politie te '8-Gravenhage er over beklagen dat hun 't een of ander voorwerp was ontrold, en voor 'tmeerendeel waren de bestolenen het er over eens dat zij een man met grijzen baard van den diefstal verdachten. In den regel werden personen die ptr tram door de stad trokken of zich aan het Holl. spoorstation of aan het station der S.S. stoomtram te Scheveningen bevonden de dupe van dezen geheimzinnigen zakkenrol ler. De politie deed ijverig onder zoek, doch zonder resultaat. Dezer dagen kreeg zij echter iemand in het oog wiens uiterlijk bijzonder veel overeenkomst had met het reeds soo vaak opgegeven signalement, en toen een inepeeteur der recherche Donderdagavond den man volgde en meende te bespeuren dat hij op het Plein een dame haar beurs ontrolde, hield bij hem aan. De man bleek te zijn een Engelsch- man en volgens verklaring van ge tuigen kwam hij zeer druk aan het station der H. IJ. S. M. Er werd echter niets bij hem ge vonden dan geld, want in den tijd dat de inspecteur d'e bewuste dame ondervroeg of zij iets miste, schijnt de verdachte de beurs te hebben weg gemoffeld. De aangehoudene ontkent alles. Vermoeiende marechen. Het 4e bat. van het le regiment infanterie, te Assen in garnizoen, rukte Donderdagmorgen te 7 uur uit tot het maken van een militairen marsch over Ter-Aard en Zeijen naar Vries, langs veldwegen en, na een rusttijd van ongeveer 20 minuten te Vries, langs den straatweg terug naar AsseD. Omtrent dien tocht lezen wij in de P. D. Cl. Dat zulk een marsch bij de warmte van Donderdag en bij eene bepakking van tusschen de 60 en 70 halve kilo's, voor velen der manschappen te ver moeiend was, bewees de uitkomst. Bij terugkeer in de kazerne te om streeks 2 uur telde de troep, naar men ons mededeelde, minstens 40 manschappen minder dan bij het uit rukken. Deze 40 waren, de een na den ander, van vermoeienis op den weg neergevallen. Waren er enkelen, die op ruim een uur afstands van Assen den troep niet meer konden volgen, betrekkelijk velen vielen op 10 a 15 minuten af stands van de kazerne nog neer wel een bewijs, dat verder gaan voor hen onmogelijk w&s. Bij de Vene wegbrug zeeg een soldaat ineen, wiens toestand na 2^ uur nog niet zonder torg was, althans hij lag toen nog oogenschijnlijk bewusteloos in een schuur, waar men hem had Koloniën, Lombok. De Java bode schrijft De Loc. houdt de juistheid van haar door ons tegengesproken bericht vol dat het leger voor Lombok tijdelijk met twee garnizoens-bataljons zal w r- den uitgebreid en zegt dat het toch voor de hand ligt, dat Lombok niet bij voortduring twee velabataljons in beslag kan nemen. In de memorie van antwoord betreffende het wets ontwerp tot invoering van recht- Btreekseh bestuur op Lombok leest men echter, dat Lombok voorshands door die twee veldbataljone bezet zal blijven en dat het niet in de bedoeling ligt voortdurend eene mili taire bezetting op Lombok te laten. Wij zullen ons in deze maar aan den minister van koloniën houden. Uit Soerabaja schrijft men aan de Locomotief Zonderlinge geruchten zijn in om loop omtrent Lombok. 5oo zouden daar onlangs door de Baliërs twee honderd geweren binnengesmokkeld zijn en er moeten zich nu verschei dene zendelingen van Goestie Djelan- tik ophouden. Volgens een dezer dagen hier van Ampsnan aangekomen Europeeschen h ndelaar is het er niet zeer rustig, en teonen de Sasaks zich minder handelbaarook worden zij met den dag overmoedi.er, hij voorziet moei lijkheden om geen ander woord te bezigen. Politiek Overzicht. Het is niet twijfelachtig wat de belgische senaat zal doen inzake de bekende schoolwet van minister Schol- laert, door de belgische Kamer reeds aangenomen. Hij zal het ontwerp stel lig goedkeuren. Waarschijnlijk zul de stemming in de zitting van Donderdag a.s. plaats hebben. Vrijdag werd het grootste gedeelte der zitting in beslag genomen door de redevoering van den liberalen senateur Bara, die het ontwerp be streed. Het verzet der liberale min derheid is natuurlijk zonder eenig practisch nut. Het liberaal-unionistische lid van het engelsche Lagerhuis Finlay is tot solicitor-general voor Eugelaud be noemd. Bij de beraadslaging in het Lager huis over de begrooting van koloniën, zeide Chamberlain, dat de aanleg van spoorwegen in de koloniën van West- Afrika hetzij door de koloniën zelf hetzij door Engeland zal ondernomen worden, maar niet door particuliere speculatie. Financieels hulp van het rijk is niet noodig, maar er zijn vele koloniën, die nog niet tot ontwikke ling zijn gekomen, en tot welker ontwikkeling de minister, na rijp beraad en in het belang zoowel van de inboorlingen als van Eageland, het plaatsen van Engelsch geid zal voorstellen. ziet er met zijn matrozenkraag met valeneienues afgezet, zoo vrouwelijk uit als het maar kan. Dat geeft, vind ik, e"n bevallig, zacht aanzien, en geeft het gelaat niet die stijve, harde uitdrukking, die het door de man nen jas en boord krijgt. „Als een vrouw knickerbockers draagt, dient ze goed op haar hoofd en schouders te lettenik vind het een der eerste plichten der vrouw zorg voor haar uiterlijk te dragen. Ja, ik voel zeer veel sympathie voor de beweging ten gunste der normaal- kleeding, maar ik keur de pantalons af met stolpplooien die men alge meen draagt. Het is natuurlijk on mogelijk een algemeene bepaling daarvoor te makenmaar een knappe vrouw met flinke ledematen moet niet zoo'n heel wijde pantalon dra gen en altijd iets los, iets vrouwelijks om haar hals en schouders hebben. Ook kan een slanke vrouw een veel korter jakje dragen dan iemand die gezet is, en op zoo iets dient gelet te worden, ook op de publieke mee ning totdat de ncrmaalkleeding zóo algemeen zal zijn geworden, dat ze de aandacht niet meer trekt. De nor- maalkleeding is bovendien veel vei liger en als de wieleres niet heel oüd en leelijk is, vind ik beslist, dat ze die kleeding dragen moest. Dat we er voor strijden moeten, komt alleen omdat sommige vrouwen zich als monsters toegetakeld hebben. Ik vind dat een vrouw daartoe het recht niet heeft. We behooren allen te rade te gaan met het oerdeel van het publiek, en overigens er zoo lief en aantrek kelijk, als we maar kunnen, trachten uit te zien". mers is gelegenheid genoeg om zich een glas bier of limonade te beBtellen. Ik merkte herhaaldelijk op, dat een en ander den heer H utschenruijter zéér onaangenaam was. Ik weet zeker, dat ZEd. het in Utreoht anders gewend is. U dankzeggende voor de verleende plaatsruimte, heb ik de eer te zijn Hoogachtend, Uw lezer L. KENNISGEVING, De Burgemeester van Haarlem, bren ;t bij deze ter kennis van de in gezetenen dezer gemeente, dat het op den 21sten Augustus j.l. executoir verklaarde voljaarskohier op de per- eoneele belasting aid. VI dezer ge meente, dienst 1895/96, op heden aan den ontvanger der directe belastin gen is ter hand gesteld. Wordende de ingezetenen tevens herinnerd, hun aanslag op den bij de wet bepaalden voet te voldoen. NATIONALE MILITIE. De Burgemeester van Haarlem roept bij deze op den milicien-verlof ganger Cornelis Hendrikus Scholte, ait do gemeente Haarlem, van de lichting 1894, behoorende tot het 4e regiment infanterie, om zich op 23 September aanstaande, des namid dags vó ir 4 ure, te bevinden te Haar lem bij zijn korps, voorzien van al de voorwerpen en kleeding, ten einde werkelijken dienst te worden ge steld. Machtiging is verleenda. tot den bouw van een defensief kampement te Kapitan Lombok) voor compag nieën infanterie en voor de reeds thans tot de voorloopige bezetting van genoemd eiland behoorende de tachementen van alle andere wapens of diensten, waarbij voldoende ruimte beschikbaar zal worden gehouden om er later zoo noodig nog logies voor twee compagnieën infanterie te kun^ nen bijbouwenb. tot oprichting te Ampenan van een blokhuis voor on geveer 1 sectie infanterie. Bepaald is dat de gebouwen van het in sub a bedoeld kampement zullen bestaan uit houten (planken) geraamte, ploe- poe wanden, matten plafonds en wandbekleedingen, en ijzer n dekkin gen en wijders, voor zoover zij moe ten dienen tot verpleging van zieken en tot logies, van verhoogde houten vloeren zullen worden voorzien. Over de laatste overstrooming in de residentie Batavia bericht de Jav. Ct. Blijkens een van den resident van Batavia ontvangen bericht traden in den nacht van 2 op 3 dezer de rivieren Sabi en Tjirabab in de afdeeling Tan gerang buiten hare oevers, ten gevolge waarvan de weg van Tangerang naar Bantam, een aantal binnenwegen en vele huizee onder water stonden. In dienzêlfden nacht trad ook de Tjili- wong in dea'deeling Buitenzorg buiten hare oeversvan de kampongs Poelo en Babakan passar ter hoofdplaats Buitenzorg werden 26 woningen, be nevens een 11-tal varkens door den GEMENGD NIEÜWS. Schipbreuken. De engelsche stoomboot Brittannic heeft t« Queenstown aangebracht tien koppen van de bemanning van de Prince Oscar, die op zee in aanvaring kwam met een onbekenden viermaster die eveneens verging. Laatstgenoemd vaartuig ging met man en muis ten gronde. De kapitein van de Prince Oscar werd mede gered. Te New-York zijn met de stoomboot Darien aangekomen de kapitein en 24 personen der bemanning van het En gelsche schip Argonaut, dat op de kust van Jamaica verging. De kleeding van Wielrijdaters Het is nog niet algemeen bekend dat Mrs. Sarah Grand, de zoogenaam de „now woman", de schrijfster van „the heavenly twins" enz., vélocipède rijdt, en hoewel ze heel bescheiden toegeeft, nog slechts een nieuweling in het vak te zijn, prijst ze het toch met de grootste geestdrift. Ze is lid van „the Mombray House Cycling Associaton" en heeft het rijden in Parijs geleerd. Daar houden ze er, zooals ze in de Lady Cyclist meedeelde, een heel bij zondere wijze van les geven op na. „Het is bij de Parijzenaars eene groote eer je niet te laten vallen terwijl je het leert. Ze geven uitstekend les, en mijn leermeester getroostte zich zeer veel moeite voor mij. Hij begon met een gordel aan mijn middel vast te maken, dien hij vasthield, terwijl ik trapteMaar in den beginne mocht ik volstrekt niet aan het stuur ra kenik moest mijn handen op mijn knieën leggen." Op het punt der kleeding heeft mme Sarah Grand den moed voor haar overtuiging uit te komen. „Natuurlijk rijd ik met knicker bockers (de korte pantalon met hooge donkere koueen)", zegt zij, „mijn jakje zit geheel los en mijn blouse In den trein, die Woensdagavond van Porretta naar! Bologna vertrok, is een brutale diefstal gepleeed. Juist toen de trein den tunnel bij Porretta was binnengestoomd, stapte een man, met een revolver gewapend, eene coupé eerste klasse binnen, waarin zich twee reizigers bevonden. De man eischte, dat de beide passagiers al het geld zouden afgeven, hetwelk zij bij zich hadden. Nadat dit was geschied en hem ongeveer 1500 fres was ter hand gesteld, verdween de dief op even geheimzinnige wijze als hij was binnengekomen. Van den man is geen spoor ontdekt. In de laatste 20 jaren is het gemid deld aantal zelfmoorden in Zwitser land 650 per jaar, dat is met uitzon dering van Saksen en Denemarken naar verhouding tot de bevolking het hoogste aantal in Europa. HetBerner Medisch Gezelsehap heeft het nu noo dig gevonden aan de pers het ver zoek te richten, aan de zelfmoorden niet meer in hare bladen zooveel aandacht te wijden, aangezien vele gevallen van zelfmoord aan zucht tot navolging moeten toegeschreven wor den. Commissariaat tan Politie te Haarlem. De voorwerpen zijn dagelijks, behalve Zon- an feestdagen, van 11 tot 1 uur voor de eigenaars terug te bekomen. Gevonden in de [opgehaalde vuil- nisstoften 2 zilveren theelepeltjes, een zilveren étui, waarin een gouden bril, en een zilveren kinder vorkjeterug te bekomen aan het bureau van den Hoofd-Opzichter der gemeente-reini ging, Harrrenjansweg. Eene muts. Een doekspel. Eenige portemonnaies met gel I. Een kinder laarsje. Een kinderschoentje. Een luchtpomp van een rijwiel. Eene broche. Een horloge. Eene knop v. n een pomp. Eene medaille. Eene bot tine. Eene kinderzak met eene ledige; portemonnaie. Eene litermaat. Twee hondjes. Een zakdoek. Eene derai- saison. Een paar handschoenen. Een taschje met visitekaartjes. Eene man chetknoop. Een armbandje. Eenige ringen met sleutels. Eenige sleutels. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij niet ao.n den inzender teruggegeven. Waarschuwing voor Dames. Twee dames passeerden Vrijdag avond omstreeks half negen de Gr. Houtstraat toen een harer van ach ter door een opgeschoten kwajongen op eene onzedelijke manier werd aan- - iooiTA'aarilKrichtöD. Het stoomschip Zaandam, van de N. A. S. M., arriveerde 23 Aug. van Newyork te Amst. Het stoomschip Gelderlandvan Java naar Rotterdam arriv. 23 Aug. te Suez. Het stoomschip Veendam, van de', N. A. S. M., van Rotterdam naar Newyork, pass. 22 Aug., des nam. 10 u. 4-5 m., Lezard. Het stoomschip Voorwaarts, vertr, 21 Augustus van Batavia naar Am sterdam. Het stoomschip Prins Hendrik, var Batavia naar Amst., pass. 22 Aug Perim. Het stoomschip Sumatraarriv. Aug. van Java te Amst. Toen de zeer verontwaardigde da mes het gepasseerde aan een agent van politie mededeelden, zeide deze „Och dat gebeurt overal X. Haarlem, 24 Aug. 1895. Mijnheer de Redacteur Met plaatsing van onderstaande regelen zult U, geloof ik, niet alleen mij verplichten, maar ook alle ware muziekliefhebbers, die gisterenavond genoten hebben van het Utrechtsch Stedelijk Muziekkorps. Tot mijn vreugde werd nog vóór de pauze besloten het concert in de zaal voort te zetten tot mijn vreugde, omdat van werken als,.Sylvia-ballet" en voorspel „Lohengrin" in een tuin veel „verloren" gaat. Wat iu <len tuin zou verloren ge gaan zijn, ging nu in de zaal verloren door onophoudelijk heen en weer geloop van bedienden, den ijs jongen, gerinkel van geld (en lawaai in het buffet. Ik geef het Bestuur van de Sociëteit „Vereeniging" in overweging, om, wanneer zich weder eens een erkest doet hooren, dat ons op iets anders onthaalt dan een walsje van „die", of een „fantaisie sur des motifs de l'opéra" van „die," in de eerste plaats onder de uitvoering niet door de kellners te laten bedienen en in de tweede plaats het gerammel met geld in dezaa1 en het stommelen in het buffet te verbieden. In de pauze Bargerlijke Staua Ondertrouwd: 23 Augustus A. J. Smalen en J. H. v. d. Hart. Bevallen: 21 Augustus. G. v Damv. Veizen. z. 22. N. Schuchharc Hes d. A. J. Schuurmansv. d Lande z. C. SpinksKokkelkoren z 23. J. Kuij per—Slootjes d. E. v. d VeldtSlobbe z. J. de Koter— Broek- meijer d. 24. C. C. M. Vinkd^ Soet. z. A. OliemansBergman d. Overleden: 23 Aug. H. Slobb^ 2 m. d. Kamperlaan. FAMILIEBERICHTEN. Getrouwd: 21 Aug. E. D. Kriij semann en J. L. A. Vermeulen, Breda 22. H. J. Meijboom en H. M. Kof tere, Heerewaarden. P. L. Steenhuil zen en G. J. Gerritsen, Voorschoten) 23. P. Zijlstra en C. A. van Overstraj ten Kruysse, Aksel. J. P. G. Westj hoft Jr. en D. M. A. van der Mijl Dekker, Amst. Bevallen: 20 Aug. E. van Pan huijs—De Blocq van Schellingen z Baarn. 21. Mevr. HaspelsVan Pel| z., Heiloo. E. J.jGratamaGeldermai d., Assen. 22. A. C. Weger if—Var Goor zAmst. J. W. v. d. Linde- Van Es d., Amst. Overleden: 20 Aug. M. A. S Meyboom jd. 14 jM Groningen. 21. F Saul 57 j., Amst. C. Cornelisse 48 j. Amst. A. L. Jansen, Tiel. J. G. Schos maker 60 j., Amst. W. J. van Beecl Calkoen 88 j., Koten. D. R. v. Rijn berk jd. 15 j., Buren. Wed. C. L. d VilleneuveSerres 88 j., Hees. M - J-. HartogMulder 34 j., Amst. E. I Edinger jm. 8 md„ Baden-Baden. 22 en tusschen de uitvoering der num- j V. Wolder—Gans 58 j., Amst.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2