Maison Hals, den te krijgen en het zoo mogelijk te vernietigen. £00 gingen een paar maanden voor bij, gedurende welke ik Lola ge regeld bezocht. Nog steeds had zij mg den schedel niet aangeboden en er zelfs niet over gesproken. Op zekeren middag, dat ik bij haar zat, bracht ik het geaprek op Lionel en zij zeide: „Och, dat Mc dien armen don Lionel ook den turkooizen schedel moest geven Kon ik echter weten, dat het zijn dood zou worden „Dat had de ondervinding je kun nen leeren, LolaTwaalf van je vrienden „Wat, twaalf van mijn vrienden," zeide zij heftig, „wou jij mij aan sprakelijk stellen voor den dood van die twaalf Och ja, senor, ik weet wel, Fray Benito heeft geklapt ik ben een demon, eene sucenba, eene tooveres, een heks, weet ik het?" „Ja, en ook don Dia?, de lepero „Ha, ken je dien slampamper ook al Die had misschien al die sterf gevallen kunnen voorkomen hij kent het geheim. Ik ken het geheim niet en heb steeds mijne vrienden ver zocht te trachten het voor mij te ontdekken. De ongelukkigen zijn allen gestorven en nu heb ik ae gedood, nu is het mijne schuld „Diaz heeft je immers van Fray Felix het ding medegebracht?" „Ja senor, ik zie, dat de snaak ook al geklapt heeft. Zeg mg echter eens eerlijk, geioof jij, dat er in dien schedel een bonze geest huist?" „Dat zult gij het beste weten, eenora." Neen, don Franeisco, nu geen onzin. Het is een dood ding en een dood ding vermoordt niet.'" „En toch heeft het vermoord. Waarom vernietigt ge het niet?" „Dat zou ik niet darvea. Het is het hoofd van een ouden koning der Aztecs. Ik wenschte alleen het geheim er van te ontdekken." „Welnu, laat mij het beproeven." „Gij Neen. Reeds dertien hebben er het leven bij gelaten, gij zult niet de veertiende zijn." Ik bleef echter aandringen en ten slotte gaf zij toe. Dadelgk daarop verliet ik haar, onder mijn mantel voorzichtig dragende het heïllooze voorwerp, welkB geheim ik vast be sloten was te ontdekken. Nadat ik het in mijne kamer had opgeborgen, ging ik Diaz zoeken en verzocht hem mg het geheim mede te deelen. Lola had mij immers zegd, dat hij het weten moest. „Senor, ik zweer u dat ik het niet weet." „Maar Lola heeft het mij toch verzekerd, dat gij het wist". „Lola liegt, senor, zooals altijd. Zij durft zelf niet zoeken naar de veer, die het ding gesloten houdt." Plotseling vroeg hij „Bemint u Lola, senor „Neen, don Diaz, ik haat, ik ver afschuw de heks. Ik heb alleen, om het geheim te ontdekken, dit doods hoofd aangenomen. Ik wil mijn armen vriend wreken." „Nu, als ik het geheim kende, dan zoudt ook gij het kennen, edele redder van mijn levon, doch helaas 1 Alleen dit zeg ik uindien gij bij het zoeken naar de veer pijn gevoelt, en bloed ziet, dan zijtgij verloren." Na het uitspieken dezer woorden drapeerde hij zich in zijn gescheurden mantel en ging he-m. Toen ik thnis kwam, nam ik uit mijn mineralenkist een scherpe, kleine bijl en begon iaama mijn onderzoek van den schedel. Ik was vast besloted om het ding stuk te hakken, als ,ik niet spoedig sl in het ontdekken der veer. Ik zette mij neer aan de tafel en betastte overal met de uiterste voorzichtig heid eerst de geheele scalp. Geen enkel knopje ontmoette mijn vinger top, dat week voor den zachten druk, dien ik er op uitoefende. Alles on derzocht ik, de robijnen oogen, het plankje van gepolijst hout, en het laatst den robijnen neus. De steenen die de neusholte vulden, waren het onregelmatigst gezet van allen. Zacht drukte ik die steenen met den voor vinger mijner linkerhand. Plotseling voel [ik een doordringende pijn ik kijk naar mijn vinger, een drup peltje bloed komt te voorschijn. Pijl snel schieten mij de woorden van Diaz door het hoofd. Bloedvergiltiging w&s dan de dood der slachtoffers 1 Zonder mij een seconde te bedenkeD, leg ik mijn vinger op de tafel, grijp het bijltje en hak hem af, omwind mijn gewonde hand met mijn zakdoek, en snel naar een dokter om mij te laten verbinden. Toen ik terugkwam vond ik Lola op mijn kamer, vol verbazing kijkende naar den afgehakten vinger, die nog op de talei lag. „Gij ziet ik leef nog, senora," riep ik uit, „doeh ik weet nu, hoe mijn arme vriend aan zijn einde is geko men 1" „Waarom hebt gij dien vinger afge kapt?" vroeg zij, op het op de tafel liggende lichaamsdeel wijzend. „Om mijn leven te behouden. Maar nu is het uit, hoort ge! niemand zal er nu meer bet slachtoffer worden 1" En voordat zij mijne bedoeling kon raden, had ik het bijltje weer opgevat, en met éen slag verbrijzelde ik den schedel, die uit elkaar vloog. Een stroom juweelen, diamanten, saffieren, robijnen, rolde er uit op de tafel en over d-n vloer, als hagel korrels neerkletterend. De Spaansehe stond versteld, als aan den grond genageld. Daarna bukte zij om de steenen op terapen. .jNeen, ellendige!" schreeuwde ik woedend, „neen. Zie hiernaar". Ik hield haar de rechter helft van den schedel voor. Een gifttand van een Cobra, een der giftigste slangen, zat verborgen tusschen twee robijnen in de neusholte. De naaldfijne punt stak er juiBt een halve millimeter tusschen uit. Bij den geringsten druk op deze punt liet de nolle tand het gif' los, dat in een klein blaasje er boven lag besloten, zoodat het vocht druppeltje voor druppeltje uit de punt te voorschijn kon treden. Nooit was er vernuftiger helsch werktuig bedacht, en ik verbaasde mij er over, welke demon onder het menschdom het had uitgevonden. „Felix dus!" nokte zij doodsbleek, „Hij wilde dus mijn doodMijn God, welk eene genade, dat ik het ding nooit heb aangeraakt!" „Jammer genoeg", zeide ik woeBt, want dan waren wellicht dertien mannen nog in leven!" „O, ik wist het niet senor, ik zweer het u, ik wist het niet! Felix be minde mij en hij sloot zich op in zijne kluis in de bergen, omdat ik een ander liefhad dan hem. Hij zond mij dezen schedel als een geschenk,een souvenir, en beloofde mij het eeuwige geluk, als ik het geheim er van zou ontdekken. Ik vermoedde het gevaar en verzocht mijnen vrienden voor mij te zoeken. Gij hebt het gevonden, don Franeisco I" „Ja, helaas, ten koste van het leven van mijn vriend en van mijn eigen vinger. Blijf van die steenen all" voegde ik er bij, toen zij weer bukte, om ze op te rapen. „Ze zijn van mij," riep zij uittar tend, „Felix heeft ze mij gezonden!" „Den dood zond hij n, geen ju weelen," ant woord e ik haar. Mijn woede steeg ten top, ik greep mijn revolver, en schreeuwde haar toe „Van hier, van hier, ellendige!" En schreiend van angst en ver beten woede, vluchtte zij mijne kamer uit. Nooit heb ik haar weer gezien. Den schedel en de juweelen nam ik mee naar Fray Benito, wien ik mijn wedervaren vertelde. Hij scheen niet zeer verbaasd te zijn. Als Mexi caan kende hij de streden van zijne landslieden zeker maar al te goed. „Felix was een woesteling en hij zwoer, dat hij zich op Lola zou wreken. Hij heeft er natuurlijk dien gifttand ingezet." „En de juweelen dan?" „Die heeft hij waarschijnlijk in dezelfde groeve gevonden, waar hij den schedel vandaan heeft. Misschien heeft hij ze in deu schedel gestopt om de stervensuren van zijn slacht offer te verbitteren. Hij haatte Lola en kende hare toomelooze hebzucht. Welk een foltering niet waar, te moeten sterven in het bezit van zoo'n schat." „Een echt duivelsch idee 1" „Ja, mijn zoon, zoo is de mensch. Wat denkt ge met die kostbaarheden te doen? Behoudt gij ze?" „Neen pater, ik wil er enkele uit kiezen voor mijzelf en voor don Dias, die mij door zijne waarschu wing het leven heeft gered. De rest schenk ik u." De monnik aanvaardde de gift en de madonna van het klooster bezit thans een halssnoer van onderschei dene kostbare steenen, dat de be wondering uitmaakt van alle bezoe kers van het klooster. Ik kon verier niets doen om Lola te straffen. De rechtsgeleerde te Mexico, dien ik over het geval onder hield, zeide mij dat het ondoenlijk zou zijn hare schuld te bewijzen. Moreel gesproken had zij den dood verdiend; doch uit een juridisch oogpunt was zij onschuldig. Zij bracht er dus het leven af Nog maar eenmaal na dien tijd heb ik van Lola gehoord. Het was van don Dias, die mij naar het station bracht, toen ik Zacatecns verliet. „Het is maar goed, dat u deze streken verlaat, senor," zeide hij. „Zij heeft mfj al willen omkoopen, om u van kant te maken. Doch hebt gij niet mijn leven gered, hebt gij m.) niet kostbare steenen ten ge schenke gegeven 1 Maar anderen heb ben aan u niet die verplichting, senor, en u zoudt hier dour die ver vloekte vrouw op den duur uw leven kunnen verliezen, zooals u nu reeds uwen vinger hebt verloren. Adio, senor, santas tardea I" BINNENLAND, Telephoon te Rotterdam» In zake de telephoonquaestie te Rotterdam, verneemt men dat het Donderdag bij den Raad ingekomen preadvies van B. en W., in verband met een nader rapport van den direc teur van gemeentewerken, strekt tot afwijzende beschikking op het adres van de directie der Bell-Telephoon- Maatschappij en tot ongewijzigde handhaving van het reeds overgelegde voorstel tot het nemen van de tele phoon in eigen beheer. De sigarenmakers te Am sterdam. Te Amsterdam is in eene bijeen komst door 82 sigarenfabrikanten be sloten de reglementen van den Inter nationalen Sigarenmakers- en Tabaks- verwerkersbond voor de bondsfabrie- ken opgemaakt, niet te onderteekenen, maar eene vereeniging op te richten onder den titel„Sigarenf abrikan ten- vereeniging 1895," welke vereeniging zooveel mogelijk zal samenwerken met de reeds bestaande vereeniging van sigarenfabrikanten te Amsterdam. noodig deze vrouw goed in te prenten dat zij niet mocht handelen zooals zij deed, en vorderde voor haar 14 da gen gevangenisstraf. 9EMEN9D NIEUWS. Oogst in Noord-Holland. Verwachtingen omtrent den oogst over 1895 in de provincie Noord- Holland. Over het algemeen mogen die ver wachtingen gunstig worden genoemd. De hevige w.nden en vele redens der laatste weken hebben intusschen hier en daar vrij ernstige schade teweeg gebracht. Omtrent rogge, tarwe, haver, gerst en mosterdzaad kan worden medege deeld, dat daarvan een goede oogst wordt verwacht. Terwijl de stand van het karwijzaad en der erwten over het algemeen uitmuntend wordt genoemd, kwamen daaromtrent van enkele plaatsen min der gunstige berichten. Van stamboonen en uien wordt een zeer middelmatige oogst verwacht; het vlas daarentegen belooft een zeer ruim beschot. De berichten omtrent de aardappe len luiden zeer gunstig De ziekte heeft tot nog toe de planten niet dan bij uitzondering aangetast. Vooral op de hooge gronden was de oogst der vroege soorten zeer goed en zeer overvloeüig, terwijl de latere soorten mede een zeer ruim beschot beloven. De berichten omtrent vruchtboomen luiden niet gunstig. De Btormen in het voorjaar tijdens den bloeitijd heb ben veel schade aangericht, zoodat de opbrengst, vooral van de appelboomen, gering zal zijn. Het gewas der bloembollen wordt in eenige gemeenten goed genoemd, in de meesh-n eenter middelmatig. Zoowel de qualtteit als de quanti- teit van het gewonnen hooi worden ten zeerste geprezen. Het grasgewas is overvloedig. In sommige gemeenten intusschen ondervinden de landerijen reeds de nadeeien van den waterval der laatste weken, die zóó groot is dat de inwer kingstelling der verschillende bema lingen gevorderd wurdt. (St..Ct.) Gisterennacht brak ten ongeveer één uur brand uit in de smederij van den heer J. W. Kley, vijlenkap- per, wonende op 't Ventje te Zaan dam. Hoewel spoedig een aantal spui ten waren aangerukt, kon toch niet verhinderd worden, dat zoowel de smederij als het woonhuis totaal af brandden. Ook het aangrenzende perceel werd nagenoeg geheel een prooi der vlam men. Gedurende de reizen van een engelsch officier, kapitein White, in Gochin China, gaf de toenmalige onderkoning aldaar hem een prachtige tijgerin ten geschenke, 5 Engelsehe voeten Jang en 3 voet hoog. Nadart Saigon bereikt was, waar men zoo goed als voor niets honden kan koopen, voedde hij zijn lieveling bijna iederen dag met een van deze dieren. De hond werd levend in de kooi geworpen. De tijgerin speelde dan eenigen tijd met het dier, evenals een kat met een muis, doch dan begonnen weldra hare oogen te schitteren on begon zij met den staart te slaan dan werd met een beet het dier de hals gebroken en een paar minuten later was er van den hond niets meer te bemerken. Dit waren bijna zonder uitzondering jonge honden, welke zich in geen enkel opzicht verweerden. Een^ echter toonde een van deze puppies, in plaats vanzi h gelaten aan het noodlot over te geven, zich vecktlu-tig en Bnapte naar den neus van de tijgerin, zoo zelfs dat deze bloedde. In plaats dat de tijgerin dezen weerstand bestrafte, scheen zij het als een aardig spel te beschouwen, en toen eindelijk net dappere kleine hondje moede werd, plaatste de tijgerin het tusschen hare pootenen weldra lagen beiden als oude kame raden te slapen naast elkander. Van dat oogenblik af waren zij de beste vrienden, en om den jongen hond te veroorloven ook buiten de kooi te komen, werd er een kleine uitgang gemaakt, zoodat de hond vrijheid had te gaan of te blijven. Wei maakte deze van tijd tot tijd van die vrijheid gebruik, doch steeds keerde het dier tot zijn hondenversiindende vriendin terug. Om deze genegenheid van de tijgerin op de proef te stellen, liet kapitein White eens een vreemden hond, welke voor haar maaltijd bestemd was, onmiddellijk nadat deze in de kooi was gebracht, er weer uithalen en in plaats daarvan de haar bevriende hond in de kooi werpen voor het hongerige dier. Doch vreemd genoeg, de vriendschap zegevierde over den honger, en hoe dikwijls deze proefneming ook herhaald werd, steeds bleef hei gevolg hetzelfde. (Ned. Sport.) Een haarmarkt. Volgens Le Soleil wordtin het dorp Morlaas, in de Pyreneeën, eiken Vrij dag eeu haarmarkt gehouden. De koopers komen in grooten getale elk gewapend met een groote schaar, en in de groote dorpstraat staan de jonge deernen, die haar hoofdtooi willèn afstaan, bij tweetallen op den drem pel der huizen. De prijzen van het haar zijn 3 tot 20 francs naarmate van zwaarte en kleur. Tot dusver werden in enkel res taurants, koffiehuizen, hotels, schouw burgen en badinrichtingen in de Ver- eenigde Staten geen dames alleen toe gelaten. De „feministen" hebben echter tegen dien maatregel geprotesteerd met dit gevolg, dat het parlement van den staat New-York een wet heeft aangenomen, waarbij met een boete van 100 tot 500 dollar bedreigd wor den eigenaars, gérants of bedienden van restaurants, hotels, badinrichtin gen, schouwburgen enz., die weigeren een dame alleen te bedienen of huis vesting te geven. Deze wet draagt den veelzeggenden litel „wet ter bescherming van alle burgers in de uitoefening hunner rechten." Eene rooverbende- Vijftien tot de tanden gewapende roovers hebben de postkoets tusschen Orani en Oliferti, bij Sassari, over vallen. Zij hebben uit de postzakken 1500 frs. ontvreemd en de reizigers uitgeplunderd. In den strijd tegen de bandieten is een kapitein derkarabi- niers gedood, terwijl veler zijner manschappen verwondingen bekwa men. Tusschen Monster en 's Graven- zande is Donderdagmiddag een trein van de Westlandsche stoomtram ont spoord, waarbij de locomotief terecht kwam in een slootje naast den weg. Een passagier op het balcon, die zeer verschrikt va* den waggon wilde springen, verwondde zich daarbij aan het been, doch overigens bekwam niemand eenig letsel. Ongeveer op dezelfde plaats hadden reeds meer malen ontsporingen plaats. Rechtszaken. Voor de rechtbank in Den Haag had zien Vrijdag eene vrouw uit Naaldwijk te verantwoorden, die een veldwachter beleedigde toen deze in haar woning een onderzoek wilde in stellen naar een horloge, hetwelk een knecht van haar man verduisterd en bij haai in bewaring gegeven zou hebben. Zij bekende het uurwerk on der hare berusting te hebben, maar scheen te meen en dat de veldwachter geen recht had haar woning binnen te komen. Zij bekende ook de belee- diging en verbloemde het niet dat zij den politieman met de tang haar huis had uitgejaagd 1 Zij zou dit zelfs weer doen als de man het waagde over haar drempel te komen 1 Het Openbaar Ministerie achtte het Een vreeselijk ongeluk isDinsdag aan een klein station bij Liuz, in Oosten rijk, voorgevallen. Drie personen ston den zorgeloos op de spoorbaan te praten, terwijl de Orient-sueltrein in aantocht was. Zij letten niet tijdig op het garoep en werden gruwelijk ver minkt teruggevonden. Van een ont brak het hoofd. Dat vond men later in den tender van den trein, toen deze te Linz even stilhield. Ingezonden Mededeelingen. Krnisweg 45. KUNSTHANDEL. Restaurateur yan Schilderijen. De Expositie dagelijks behalve Zondag geopend. Vrij enlrée bij introductie. Directie VOS ZOON. VARIA. Een vreemd natuurverschijnsel. Bij de aankomst van een emigranten schip te New-York hoorde een Ier bij zonsondergang een kanon afschieten, en vroeg aan een van de matrozen, wat dat beteekende. Wat dat beteekent? Wel, dat is de zonsondergang, kreeg hij verachtelijk ten antwoord. - ZonsondergangGaat hier in het land de zon dan met zoo'n knal onder? zei de Ier met geveinsde ver bazing. Altijd beleefd. „Is er iemand geweest terwijl ik weg was vroeg een dagblad-redacteur, «p zijn bureau terugkomende. Ja mijnheer, er is zooeven een man geweest, die zei dat hij kwam om u een pak ransel te ieven," antwoordde de nieuwe kantoorknecht. In de Caineescae provincie Hupeh wordt volgens de North China Daily News bij groote droogte een merk waardige processie gehouden. Men kleedt een hond in bonte lappen ze kunnen nooit te bont zijn bindt hem onder een stoel en laat hem door wonderlijk opgedirkte kolies door de straten dragen. Men gaat uit van de gedaehtedat de gansche bevolking daarover zoo m lachen zal uitbarsten, dat de Goden het hooren en ook zullen mee doen. Wanneer deze maar eerst mede- lachen, is het ijs gebroken zij zullen onmogelijk nog in hun toorn kun nen volharden, doch zij zullen den in de wolken verblijf houdenden draak toestemming geven tot het verzame- melen van regen. Onlangs werd weer zulk een pro cessie gehouden te Hankau. Eenige snaaksche Chineezen kwamen op het denkbeeld, deze gelegenheid t9 ge bruiken om de mandarijnen bespot telijk te maken; men stak den hond in de holsleeding van den mandarijn, zette hein een hoed met ten rooden knop op het hooid en stak hem een groen stokje achter de ooren, hetgeen de pauweveer moest voorstellen ze.fs werd htm de bekende hoornen bril der mandarijnen op den nens gezet. De bevolking had grooten schik in deze opto.ht; de man iarijnen waren woedend en lieten den stoet door de militairen uit elkaar jagen. „Zoo? en wat heb je g. „Ik zei, dat u er niet waart, tot mijn spijt." Esn bekende fabriek. Meijer„Ik zou in mijn tnin zoo graag een Aeolus-harp hebben, als ik maar wist waar ik die krijgen kon." Hendrik-. „Welnu, zie het adres van Aeolus te krijgen." MARK TNIEUWS- Leiden. 23 Aug. De aanvoer en prij zen ter Veemarkt van beden waren als volgt46 Stieren f 42 a f 241, 112 vette Ossen en Koeien f124 a f250 of f 0,54 a 0,68 per Kg., 82 Vare id. f 83 af 186, 12 Graskalveren f 15 a 38, 43 vette id, f27 a f80 of f0,60 a f0,80 per Kg., 6 nuchtere ia. f8, a f 22,688 vette Schapen f 16, a f30,— of f0,25 a f 0,30 per Kg., 654 weide dito f 11a f 25, 242 Lam meren f7,a f 17,—,174 magere Var- kenB f 13 a f22, 164 Biggen f2,75 a f 12.0 Veulens faf0 Paar den f ai 156 Kalf- en Melk koeien f110 a f231. Am&terd,am23 Aug. De prijzen der aardappelen waren heden als volgt: Friesche Franeker Jammen f0,a 0,dito Hambur gers f1,30- a 1,80, dito Zaaiers 0,80 1,Zeeuwsche Spuische Jammen 0,a 0,dito Flakkeesche 0, 0,Geldersche Kralen f0,90 a 1,20, Katwijker Zand fl,60 a 2,50

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 7