Yoor onze Venslors. NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De onneembare Stad. 13 Jaargang Woensdag 28 Augnstns 1895. No. 3728 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37£. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1^, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onae agenten en door alle boekhandelaren en conr an tier», Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOl Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale d« Publicité Etrangère G. L. DAÜBE Co., JOHN F. JONES, Sue*., Parfe ttb*» Fmmbo*rf Montmnriro: Gezichten op Cbaudun. Gezichten op Madagascar. De cycloon te Beaucamps le Vieux (6 afb.) 1. De kerk voor den cycloon. 2. De kerk na den cycloon. 3. Het inwendige der kerk. 4. Een verwoest wond. 5. Het toevluchtsoord. 6. Een verwoeste hoeve. I Het monument van Willem Teil te I Altdorf. 1 Don Quichot en Sancbo Pancha. Troepen van het 4e Eng. regiment. Huzaren te Aldershot. Verschillende hondensoorten. De wedstrijd om den „Grand Prix" te Deauville. Het 'Britsche garnizoen te Chitral. Een draaimolen in West-Indië. Bezoek van een meisjesschool aan -sen Engelsch oorlogsschip. Een incident gedurende de Engel- sche vlootmanoeuvres. Een MontenegrijnBch meisje. De aanvaring in het Kanaal. Het redden der passagiers van de pakket boot „Seaford" door het stoomschip „Lycra". In de vacantie. Gezichten op de Rijkswerf te Am sterdam. (De beide laatste uit Eigen Haard). Politieke platen en portretten. STA DSNIEU WS, Haar hm, 27 Augustus 1895. Examen Hooldacte. HAARLEM 27 Augustus. Aan het heden en Maandag alhier gehouden examen voor de hoofdacte namen deel 15 candidaten, waarvan slaagden de heeren: D. Ferwerda te AmsterdamJ. v. d. Woude te LekkerkerkJ. Baak te ScheveningenH. R. Garritsen te Alkmaar; P. Th. Hofman, F. de Graaf beiden te AmsterdamG. de Winter te 's Gravendeel. 2 werden afgewezen en 6 trokken zich terug. Heden werd het stedelijk museum van schilderijen en oudheden op het Raadhuis bezocht door den gezant van België bij ons hof, den heer graaf Degrelle-Rogier met familie. Stukken van den Raad. B. en W. dienen aan den Raad een besluit ter vaststelling in, strekkende tot wijziging van de met het water schap Rijnland aangegane overeen komst in zake de sluis te Spaarndam. welke wijziging noodig is geworden door het Raadsbesluit van 22 Juli, waarbij de sluis bepaald werd op 5 M. 8lagdorpeldiepte, 12 M. doorvaart- wijdte en een schutkolk van 100 M. B. en W. wenden inmiddels po gingen aan om ook de goedkeuring van Rijnland op die wijziging te ver krijgen. Adres van den heer E. Korthals te Heemstede met verzoek tot goed keuring van een plan van bebouwing van gronden aan de Bakker.-traat en aan| de Rustenburgerlaan waarin een straat is geprojecteerd tusschen de bovengenoemde stratendie slechts acht meter breed is, terwijl zooals men weet dej politieverordening als gel 10 Meter voorschrijft. B. en W. stellen voor dat plan goed te keuren, ook de straat van 8 Meter omdat bijna alle straten op de Bakker straat uitkomende geen grootere af meting hebben dan 8 M.; voorts om de straten over te nemen en adressant de geheele kosten van bestrating en rioleering zijnde f1728 in rekening brengen. Het Bestuur der anti-rev. kiesver. ,,Ned. en Oranje" te Goes, die onlangs in hare vergadering van 5 Juli be sloot een adres te zenden aan de 2e Kamer der Staten-Generaal ten gun ste van proportioneele vertegenwoor diging, voor zoover betreft desamen- stelling van Provinciale Staten en Gemeenteraden, heeft der ;anti-rev. kiesver. „Ned. en Oranje" alhier, ver zocht deze poging van haar te steunen, door het zenden van een adreB van adhaesie aan de 2e Kamer der Staten- Generaal. Dit voorstel wordt waarschijnlijk in de eerstvolgende ledenvergadering behandeld. Men zendt ons het navolgende over den Vliegerwedstrijd. De baldadigheid der jeugd is een onderwerp, waarop in den laatsten tijd de aandacht wordt gevestigd door opvoedkundigen zoo wei als door rechts- lerden en door allen, wien het ge luk van het kind ter harte gaat. Zij, die het kwaad wenschen te voorkomen, worden dringend uitge- noodigd, de pogingen te steunen van hen, die op doelmatige wijze de be hoefte aan het vrije spel trachten te bevredigen. Kennismaking met den Haarlemscben Kinderspeeltuin in de Bakkerstraat bij de Ambachtsschool wordt hun ten zeerste aanbevolen. Eiken Maandag, Dinsdag, Donderdag en Vrijdag spelen ongeveer 150 kin deren, onder doeltreffende leiding van 5 tot 7 uur en eiken Woensdag en Zaterdag van 3 tot |5 en van 6 tot 71 uur. Bij beurten worden de kin deren toegelaten, zoodat ieder der deelnemers twee malen per week den tuin bezoekt. In het geheel wordt de tuin door 600 kinderen bezocht. Op 31 Augustus e.k., den verjaardag van H. M. onze jeugdige Koningin, weosch het Bestuur van de genoemde inrichting tot afwisseling in de spelen die gewoonlijk plaats hebben, vliegerwedstrijd te houden in den namiddag van 3 tot 5 uur, niet op het terrein van den tuin, maar op dat van de Phoenix. De heer H. van Breemen heeft ge heel belangloos en zeer welwillend genoemd terrein voor het beoogde doel beschikbaar gesteld. Allen, die iets voor het aangegeven doel kunnen afzonderen, wordt be leefd verzocht hun steun niet te ont houden, maar öf eene geldelijke bij drage öf een voorwerp, dat geschikt is om tot prijs te dienen, toe te zen den aan den Directeur der inrich ting, den heer Meijerink (Jacobijne- straat no. 20). Wij vestigen de aandacht op de advertentie der school voor Kunst nijverheid. Tot het volgen der lest kunnen zich nieuwe leerlingen voor nog aanmelden, op het Museum van Kunstnijverheid. Buiten den cursus voor het teekenen a schilderen voor vrouwelijke en mannelijke leerlingen, worden de jongelieden praktisch opgeleid voor decoratieschilder, graveur en stempel snijder, lithograaf, beeldhouwer in hout en modelleur. De nieuwe en de oud-leerlin gen, die alleen den avond-cursus wenschen bij te wonen moeten zich voor 15 September bij den directeur aanmelden, daar zij anders niet meer kunnen worden toegelaten. De nieuwe leerlingen voor den avond-cursus zul len om te worden toegelaten, proeven van bekwaamheid moeten afleggen, die nader in het programma der school zijn omschreven. Voor den dag- cursus behoeven de leerlingen geen proeven van bekwaamheid af te leg gen. Daar de plaatsruimte zeer beperkt is het wenschelijk dat men zich bijtijds aanmeld. Op den verjaardag van Koningin Wühelmina op 31 Augustus zal, zoo als reeds vroeger werd gemeld, de Koninklijke Liedertafel „Zang en Vriendschap" des avonds een concert: geven in den Hout. laatste Nr. van 't programma gezongen het volkslied waarbij ubliek verzocht wordt mede te Het programma luidt als volgt Wilhelmus. Volkslied. OmhoogHeime. Mijn HofLoots. Ons VaderlandRobert. Des Heeren Huis Boers. Volkslied. Als laatste Nr. van 't wordt het pul zingen. Te dien einde zingt ook de liedertafel dit volkslied éénstemmig. Wij laten hier den tekst volgen op dat men dien kan uitknippen en de juiste woorden meezingen. VOLKSLIED. Wien Neorlandseh bloed door d'aderen (vloeit Van vreemde smetten vrij, Wiens hart nog voor Oranje gloeit, Verheff' den zang als wij. Hij zing' met ons op luiden toon En opgewekten zin, Het lied voor 't Vaderland zoo schoon, Voor onze Koningin, Voor onze Koningin! Bescherm o God 1 bewaak den grond, Waarop onz' adem gaat, De plek waar onze wieg op Btond, Waar eens ons graf op staat. Wij smeeken van Uw Vaderhand Met diepgeroerden zin, Behoud voor 't lieve Vaderland, Voor Neêrlands Koningin, Voor Neêrlands Koningin! Dring luid van uit dit feestgedruisch, Die beê Uw hemel in, Bewaar, o God! 'tOranjebuis, Bewaar de Koningin I Doe nog ons laatst, ons jongst gezang Die eigen beê gestand. O Godl spaar Wilhelmina lang Voor 't lieve Vaderland, Voor 't lieve Vaderland 1 Over den verjaardag van deKoningin vernemen wij nog het navolgende De vijftiende verjaardag van onze geëerbiedigde Koningin Wilhelmina zal aanstaanden Zaterdag hier ter stede feestelijk worden gevierd. 'sjMiddags ten twaalf ure zal het carülon van den toren der Groote Kerk worden bespeeld. In de muziektent in den Hout zal door het gemeentelijk mu ziekkorps eene matinée worden gege ven, terwijl dit korps des avonds een concert zal ten gehoore brengen in de! Sociëteit „Trou moet blijcken". 's Na middags van 1JÓ tot 4# en 's avonds van 7 tot 10!£ zal de fontein in wer king zijn, welke 's avonds evenals de muziektent door gas zal worden geïllumineerd. Verder zal door de Koninklgke liedertafel „Zang en Vriendschap" denzelfden avond in de muziektent een vocaal concert wor den gegeven. Wegens afwezigheid van 't garni zoen zal er geen parade plaats heb ben. Bij vonnis der Arrondissem. Recht bank alhier dd. 27 Augustus 1895, is in staat van faillissement verklaard P. Bloksma, koopman te Zaandam met ingang van 20 Augustus 1895. Rechter-Commissaris Jhr. Mr. A. G. van Lintelo de Geer, curator Mr. C. J. Prins, advocaat en procureur alhier. Door de politie zijn in beslag ge nomen een valsche gulden voerende de beeltenis van Koning Willem LE en het jaartal 1848 en een valsch kwartguldenstuk met de beeltenis van Koning Willem II en het jaartal 1849, blijkbaar bestaande uit lood. Er is op bet oogenblik veel valsch geld in omloopmen zij dus op zijn hoede. Uit Heemstede meldt men ons Vele rappe handen zijn thans in onze bloembollenstreken in de schu ren aan het inpakken en verzenden van de bloembollen, waarin de han del nu levendig is en waren de tram er ongelooflijk veel vervoert. Hier en daar wordt het land al weder toebereid en in orde gemaakt voor de teelt der bollen, die vóór de vorBt zich laat gevoelen met riet gedekt, warm en wel in den grond moeten zitten, om in het voor jaar zich met schoone bloemenpracht te tooien. Het is te hopen dat deze tak van nijverheid, waarin zoovelen hun be staan moeten vinden, weer moge bloeien en de vraag Bteeds zich moge vergrooten; een en ander is wel te wenschen, daar de laatste jaren verre van uitnemend kunnen genoemd worden. Evenwel staat bet er nu met den handel vrij goed voor en zooals het velen toeschijnt, zullen de eerstvol gende jaren goed worden en eene vergoeding beloven voor de slechte jaren. De beslissing van den raad der gemeente Haarlemmerliede o. a. tot toelating van het nieuw gekozen raads lid de heer G. van Andelj is door Gedeputeerde Staten vernietigd. Wagens de groote hoeveelheid beet wortelen zal de campagne aan de FEUILLETON Naar het engelsoh van MAX PEMBERTON. 22) HOOFDSTUK XIV. Een rit op de hoogte. „Neen," zeide hij, „van Fortune's kant kan er geen vriend schap hebben bestaan voor een man als hij. Zij kan de menschen goed beoordeelen dokter; zij heeft zulk een hel deren geest, dat zij dingen ziet die voor mij verborgen blij ven; zij heelt het instinct voor vertrouwen en wantrouwen wat een der zeldzaamste gaven is voor een menseh. Zij mag schreien over den dood van een man, want het denkbeeld van den dood heeft iets verschrikkelijks voor haar, maar spoedig zal zij zeggen, „het is rechtvaardig," en dan zal zij het vergeten." In het diepst van mijn hart koesterde ik de hoop dat hij een waar woord mocht hebben gesproken, maar ik verborg mijne gedachten voor hem, hoewel ik nu kon zien dat de zon helder scheen en de wolken aan den hemel waren weg gevaagd. „Wanneer u gelijk hebt," zeide ik na een oogenblik van stilzwijgen, „dan heb ik niets anders te doen dan te wach- tot u mij laat ontbieden „Dat zal zij zelve wel doen," antwoordde hij, „zij is het inderdaad jegens u verplicht. Intusschen had ik gedacht, dat u wel eens zoudt willen zien hoe wij hier wonen en hoe onze tijdelijke woonplaats er uitziet. Vriend Adam wacht aan uwe woning op u met paarden. „Wanneer ge nieuwsgierig zijt naar het een of ander, hij zal uwe nieuwsgierigheid bevredigen. Ik verzoek u dringend aarzel in niets, want ik acht u hoog dokter en wil gaarne met u spreken als met een zoon. Alleen de zwakheid van den ouden dag houdt mij ervan terug om de plicht der gastvrijheid, die mij tegenover u is opgelegd, te vervallen. Zooals u weet, was de laatste nacht voor mij een lijdens nacht. Ondankbaarheid is een twee-snijdend zwaard, en ik draag er heden de wonden van." Sijne stem begaf hem bijna toen bij deze woorden sprak en bijna teeder nam hij afscheid .van mij. Ik verwijderde mij met een gevoel alsof een drukkende last van mij was weggenomen en al mijne hoop was teruggekeerd. Eene wilde hoop was het neen eene buitengewone dwaasheid bij de herinnering aan de woorden door den graaf gesproken. En toch welke man in wiens leven het bekoorlijk gelaat van eene vrouw eene groote rol komt epelen heeft ooit in ver band met de "feiten logisch geredeneerd en daarnaar gehan deld. En ik was aan anderen gelijk in deze oogenblikken van zoete gedachten en vreugdevolle droomen. De liefde was voor mij de zon die verrees om overdag mgn hart te verwarmen en die bij het ondergaan mijn hart koud deed worden tengevolge der vrees. Ik had het ook niet an ders gewild, al had ik geweten dat het uur nabij was dat de zon voor mij niet meer zon verrijzen. Voor mijn huis ontmoette ik Adam in gezelschap van een flink gebouwden jongen man, wiens haar evenwel eigenaar dig wit en dik was. De vreemdeling werd mij voorgesteld als „zilveren" Lincoln, en ik begreep onmiddellijk dat hij dezen naam had gekregen door de bizonaere kleur van zgn baar. Hij bleek een buitengewoon aangename jonge man te zgn, een amerikaansch artillerist, aan wien bet toezicht over onze groote Krupp-kanonnen op onze borstweringen was opgedragentevens was hij nu en dan kapitein op de vracht boot van den graaf. Hij reed nu met ons mee omdat, zooals hij zeide, er klachten uit de gevangenis waren gekomen en nu rustte op bem de taak om er een onderzoek naar in te stellen. Hij reed op een stevige hongaareche ponnie en hi; hield aan den teugel een dergelijk rijdier voor mij vast alvorens wij echter wegreden nam Adam mij met zich naar mijne slaapkamer en toonde mij een aantal paren licht bruine rijlaarzen, waaruit ik een keus kon doen benevenl- een rijbroek en een jas. Deze laatste, benevens een breedgeran de heed van stroo, bewees mij een grooten dienst, want de zon zond hare verzende stralen in het dal en de hitte was bijna onhoudbaar totdat wij de boogere plekken der hoogvlakfr-

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1