suikerfabriek „Holland" te Halfweg, reeds omstreek» 20 September aan vangen. BINNENLAND, De Koninginnen in OverijBel en Drente. Het gevolg der Koninginnen bij haar bezoek aan O verijs el en Drente in September zal bestaan uitBaro nesse Van Hardenbroek van 's-Heer- arendsberg en Bergambacht, geboren gravin van Limburg Stirum, groot meesteres der Koningin-Regentes jonkvrouw F. L. H. van de Poll, surintendante; A. J. Juckema van Burmania, baronnesse Rengers, hof dame der Koningin-Regentes; miss Saxton Winter, Engelsche gouver nante der Koningin; mevrouw Kruis ter, lectrice der Koningin-RegenteB; K. J. G. baron van Hardenbroek van 's-Heerarendsberg en Bergambacht, opperkamerheer der Koningin; jhr. mr. P. H. Gevers Deynoot, directeur van het kabinet der Koningin; J. E. N. baron Sirtema van Grovestins, luik-kolonel, adjudant der Koningin; H. W. J. E. baron Taets van Ame- rongen, kamerheer der Koningin; jhr, S. M. S. de Ranitz, kamerheer der Koningin, particulier secretaris der Koningin-Regentee; C. A. baron Ben- tinck, adjudant in buiteng. diensten le stalmeester der Koningin; jhr. C. L. van Suchtelen van de Raere, le luitenant, ordonnance-officier der Ko ningin. Over de Vrijdag inde Staatócoarant afgekondigde promotie bij de artillerie schrijft de Arnh. Ct Ze heeft menige onaangename ver rassing gebracht. Men zou bijna ge neigd zijn_te gelooven, dat de minister van Oorlog het er op toegelegd had om de grieven tegen zijn bestuur tot een zoodanigen omvang te doen toe nemen, dat de Tweede Kamer hem, naar onze meening, moeilijk zal kun nen blijven steunen. Wij schorten echter ons oordeel op, totdat ook de infanterie-promotie, die zeker ook nog vreemde dingen zal te zien geven, bekend is en de overige aanvullings benoemingen geschied zijn. Internationaal congres van diamantbewerkers te Amsterdam. IL Maandagochtend ving de derde zit ting van dit congres in het Paleis voor Volksvlijt te Amsterdam aan, die goed bezocht was; en door den voorzitter, den heer H. Polak, werd geopend. In de eerste plaats werd behandeld Thans het congres uitspraak te laten doen als in de motie-Kuyper was neergelegd, achtte hij ontijdig, daar men geen voldoende gegevens had. Hij stelde daarom de volgende motie voor: „Het congres, van oordeel dat een internationaal tarief, rekening hou dend met de verschillende] soorten van fabrikaat en met de plaatselijke omstandigheden, noodzakelijk is draagt het Internationaal secretariaat op de gegevens te verzamelen, die strekken kunnen zoo spoedig mogelijk daartoe te geraken." Thans diende de heer Smalen, af gevaardigde van Antwerpen de vol gende motie in: „Het Intern, secretariaat houde zich onledig met het samenstellen en het invoeren van een minimum loontarief volgens plaatselijke er bijkomende omstandigheden, reke ning houdende met de inkomende rechten in sommige landen be staande." Tot stemming overgegaan zijnde werd de motie Kuyper aangenomen met 3 tegen 7 stemmen, 4 bleven bui ten stemming. Hierna werden behandeld eenige voorstellen betredende arbeidsduur. 1. Van de Briljantslijpersvereeni- ging „Streven naar V erbetering" Am sterdam Het congres besluit to agi- teeren voor den 8-urendag. 2. Van de Briljantveratellers-ver- een. Amsterdam Het congres spreke zich uit ten gunste van verkorting vaD den arbeidstijd. 3. Van de Roosjesslijpers-vereen. Amsterdam: Als boven. 4. Van PatrimoniumHet congres bepale den duur van den arbeidsdag op 12 uren met 2 uren schafttijd op het midden van den dag. Het congres nam aan eene motie van Patrimonium,met 17 tegen 2 stem men, onder luid applaus, waarin te kennen werd gegeven dat de loon- standaard voorloopig niet hoog ge noeg is voor een 8-urigen arbeidsdag en dat dus voor die landen waar meer dan 10 uur wordt gewerkt, een arbeidsdag van 12 uur met 2 uren schafttijd (dus 10 uren) moet worden nagestreefd en wel met afschaffing van allen nachtarbeid en alle over werk. Vervolgens was aan de orde, le een voorstel van Patrimonium: Het congres spreke zich uit ten gunste der beperking van den vrouwenarbeid en voor gelijk loon voor mannen en vrouwen in het diamantvak. 2. een van de briljantsnijdsters- en snijdersvereeniging te Amsterdam (als de laatste clausule van Patrimonium). Na eenig debat stelde Patrimonium voor, de beide voorstellen in de vol gende motie te behandelen „Het congres, zonder zich uit te punt met 14 tegen 2 stemmen eene motie van den heer Loopuit, lui dende Het Congres, van oordeel, dat de agitatie èn voor den achturen-dag èn voor den 1 Mei-dag als feestdag, voor het neutraal karakter van den Bond sen ulelijk is, spreekt uit, dat dat deze agitatie voorloopig aan de onderdeelen van den Bond moet over gelaten worden. Hierna werd het volgende punt be handeld, voorgesteld door de Brillant- 'j3rs- en snijdersvereenigiüg te Amsterdam. De aan het congres deelnemende vereenigiDgen, hetzij deze na het Congres een Internationalen Bond zullen vormen, al dan niet, dragen zorg, dat in de plaatsen, waar zij ge vestigd zijn, geen werklieden tot de werkplaatsen toegelaten worden, ten zij zij lid zijn hunner vakverseniging. Het voorstel werd met 17 tegen 1 stem aangenomen. Vervolgens werden eenige voorstel len, betreffende het leerlingstelsel be handeld. Ten slotte werd behandeld een voorstel van de Brillantverstellers- vereeniging te Amsterdam. Het Con gres berame maatregelen ter voor koming van emigratie naar eene stad waar eene werkstaking is uitgebroken ol de loonstrijd op de een of andere wijze gevoerd wordt. De voorstellende vereeniging meen de dat maatregelen hieromtrent van den int. secretaris behooren uit te gaan. Dit werd bij acclamatie goedge vonden. Daarna werd na de gewone plicht plegingen het congres gesloten. „meestal verergering van die ziekte-1 BChen zulke brandwonden bekomen, verschijnselen, voor welker genezing] dat het naar het gasthuis te Gorin- ,zij naar Scheveningen kwamen. j chem moest worden gebracht, alwaar Nog om een andere reden noemt het Maandagmorgen is overleden, schrijver het op 't strand loopen met j Vrouw Rijnhout, die ook reeds buiten bloote voeten bedenkelijk en wel om- dat er altijd glas aan 't strand ligt, dat dikwijls kinderen belangrijke voet- wonden bez rgt. „Wil men," zegt eindelijk Dr. Franc ken, „onze kinderen aan het zeestrand „absoluut harden door hun lichaams- „oppervlakte meer direct met licht, „lucht en wind in aanraking te bren- „gen, men geve hun sandalen aan de „bloote voeten, die de voetzool behee- „den en de bovenvlakte vrij laten. Laat „hen zoo in 't droge of natte zand spelen „en graven, maar vermijden telkens „een golf over de voeten te krijgen. „Zelfs deze hardingsmethode kan niet „ieder verdragen. De herkomst van „het kind speelt ook hier eengroote „rol." Ziedaar eenige wenken van een deskundige, die aandacht verdienen ook buiten Scheveningen te Zand- voort en elders. was, veronderstelde dat er nog een kind in huis was en begaf zich weer in het brandende perceel dat toen juiBt instortte. Maandagmorgen vond men de vrouw verkoold liggen, en bracht het lijk naar eene woning aan de overzijde. In een uur tijds was alles afgeloopen. Huis en inboedel waren laag verzekerd, het hooi en koren niet. Men denkt dat hier kwaadwillig heid in het spel is. Omtrent de inbraak van 18/19 dezer wordt uit Bussum bericht Behalve de twee vélocipèdes, die in het bosch van Corver gevonden werden, zijn Zondag door den werk man v. S. nog bij zijn aardappelen- land achter de begraafplaats gevon den een overjas, afkomstig van den heer W., twee fantasiejasjes en twee pantalons. In den zak van een der jasjes bevonden zich een zilveren broehe en een zilveren knopje af-1 komstig van de dienstbode van den heer K. De politie zet het onderzoek voort. een voorstel van het hoofd-comité van den A. N. D. B. „het congres spreken over de sociale roeping der yrouw, acht het in het nadeel van den arbeid en den arbeider, indien vrouwelijke arbeidskrachten worden misbruikt om verlaging van het loon te bewerken of verhooging tegen te spreke zich uit ten gunste van een algemeen minimum-loontarief, zoo noodig te wijzigen naar plaatselijke omstandigheden". Na eenige discussie stelde de secre taris, de heer Knijper, omtrent dit voorstel de volgende motie voor „Het Congres besluite om met de totstandkoming van den Internatio nalen Bond vast te stellen interna tionale tarieven voor de verschillende fabrikaten en qualiteiten, gebaseerd op een nader te bepalen gemiddeld loon, teneinde daardoor gelijkheid van arbeidsconditiën over degeheele wereld te verkrijgen." Deze motie werd bestreden door den heer Loopuijt, die voorstander was van een vast weekloon, doch de moeielijkheid der /invoering hiervan begreep, vooral omdat daardoor velen in Amsterdam financieel zouden ach teruitgaan, al was het moreel een vooruitgang. Dit was echter een zaak der toekomst gaan en tracht middelen te beramen om dit misbruik tegen te gaan." Deze motie werd met 17 tegen 2 stemmen aangenomen. Hierop namen de buitenlandsche afgevaardigden, die mo«3ten vertrek ken, afscheid en werd namens de af gevaardigden van Frankrijk en Zwit serland onder daverende toejuichin gen een zeer fraai bloemkussen aan het hoofdcomité aangeboden met de letters A. N. D. B., waarna de derde zitting van het congres werd gesloten. Des avonds werd de vergadering voortgezet in het gebouw van „Pa trimonium" Kerkstraat,Amsterdam. Hier was het eerst aan de orde de aehturendag quaestie. Aangenomen werd omtrent dit Zaterdagavond is de binnenschip per K., varende van Scheveningen op Vlaardingen, door een bliksem straal getroffen, over boord geslagen en verdronken. Zijn lijk is Maandag naar Scheve ningen overgebracht. Met bloote voeten loopen. In de N. R. C. van heden geeft de baddokter van Scheveningen, dr. W. Francken, enkele behartigingswaar- dige wenken over het met bloote voeten loopen aan het strand, waar van hij zegt: „Welnu, na acht zomers te Sche- „veningen als baddoctor werkzaam te „zijn geweest, ben ik ook tot het „resultaat gekomen, dat de wijze „waarop de kinderen te Scheveningen „Schabionengemass" „met bloote voe- „ten in de zee rondloopen voor de „gezondheid zeer schadelijk is. Het „kou ie water aan de voeten, de bran- „dende zon op het bovenlichaam, dit „moet Dij ieder, zoo het langer dan „enkele minuten wordt voortgezet, „ongun-tig werken. „Heigeen goed ia in Wörrishofen, „of aan de Adriatische Zee of in de „Golf van Biscaye, is nog niet goed „aan het ruwe aangrijpende Noord zeestrand. Hetgeen goed is met zoet „water, is aog niet goed met zout „water. Hetgeen ia een bepaald ziek tegeval goed is en voor 2—5 minu- „ten, is niet voor alle gevallen goed „en gedurende twee uren. En verder: „Jaarlijks nemen de gevallen toe, „waar ik bij kinderen word ontboden, „die na zulk een voetpad plotseling „over hoofdpijn klagen en onder „braken, hooge temperatuur (tot 41® ,,C.) en depressie-verschijnselen van „het hart, uren, tot dagen in ernstigen „toestand verkeeren, met de kans van „een hersenvliesontsteking. Andere „weder krijgen diarrhee en darmka- „tarrh, of verschijnselen van valschen „croup en zelfs een paar malen leed „de kleine patiënt aan blaaskramp De wachtkamer 3e klasse van het centraalstation te Utrecht was Zondagavond het tooneel van eene groote verwarring en opschudding on der de aanwezigen. De oorzaak hiervan was een huzaar, die de wachtkamer binnentredende, vernam, dat hij te laat kwam om met den trein van half 10 naar Amersfoort te vertrekken. Hij maakte zich hierover zoo driftig, dat hg, na zijne bovenkleeding van het lijf gescheurd te hebben, een tafel opnam en deze door de verschrikte aanwezigen wierp en eenige schade aanrichtte. Toen werd de woestaard aangegrepen op last van een officier door eenige militairen, waarbij eenige politie-agenten hulp verleenden, die nog moeite hadden hem te houden. Hij werd naar het hulpbureau van politie aan de Catharijnebarrière over gebracht. (U. D.) Een brand met slachtoffers. Zondagnacht tijdens de bewoners sliepen, heeft op de Haar, onder de gemeente Gorichem, een brand ge woed, waardoor de boerderij van Wil lem Rijnhout geheel i3 afgebrand. De ,37-jarige vrouw van Rijnhout is in de vlammen omgekomenhet verkoolde lijk werd in het achterhuis geqonden. Het jongste der 8 kinderen, Vft jaar oud, heeft mede ernstige brand wonden bekomen en is in het gast huis bezweken. Als vervolg op het bericht wordt nog medegedeeld,dat toen iemand om even voor 12 uur aldaar voorbij reed, er niets van brand te zien was. Onge veer een half uur later zag de vrouw licht eu zeide aan haar man dat het weerlichtte, geen gedachte hebbende in welk gevaar zij verkeerden. In de verte werd de brand ontdekt en begaf men zich naar de plaats van het onheil, alwaar de bewoners werden geklopt, toen reeds het huis, schuur, hooimijt en koren in brand stonden. De man met 6 kinderen be vond zich spoedig buiten gevaar, doch een kind van 1!£ jaar had intus- Bekende wijze van oplichting. Bij een ingezetene van Groningen vervoegde zich voor eenige dagen een heer, die mevrouw wenschte te spre ken. Meneer werd binnengelaten, en bood na 6enige plichtplegingen schoteldoeken te koop aan voor zoo geringen prijs, dat mevrouw geen weerstand kon bieden. Doch dat was niet het doel van het bezoek. De koopman had nog drie coupons buks kin, die hij voor weinig geld aan den man wilde brengen. Hij logeerde al eenige weken in „De zeven Pro- vinoiën", wilde dien middag vertrek ken, maar eerst nog de laatste res tanten verkoopen etc. etc. Voor föü was mevrouw koopster van de drie coupons. Een kellner uit het hotel was met de bukskin in de buurt en hg zou hem even gaan halen. Mevrouws echtgenoot was er in- tusschen ook bij te pas gekomen en beiden wilden het goed wel eens zien. Dat gebeurde dan ook. Na een paar minuten kwam de koopman terug met den kellner, die de drie coupons bukskin droeg. Men kon het evenwel niet eens worden over den prijs en de koopman ging onverrich ter zake heen. Maar de kellner bleef achter, om het goed weer in te pak ken en al doende dischta hij alles en nog wat van den koopman op, na tuurlijk zóo, dat alles klopte met wat meneer verteld had, en hij voegde er nog bij, dat mevrouw het goed bepaald kreeg, als zij f 30 bood, want de koopman wilde des middags de stad verlaten. De kellner neemt het goed op en op het oogenblik, dat hg de deur zal uitgaan, staat de koopman hem daar te wachten. Mevrouw, die alles voor echt aangenomen heeft, loopt in de val, biedt f30 gulden en krijgt ge luk. En wat bleek later? Dat de drie coupons „bukskin" eene inkoops- waarde hebben van ongeveer f7.50 te zimen, dat „meneer" is een Gro ninger en geen Duitscher, waarvoor hij zich uitgeeft, en zijn medeplich tige eveneens een Groninger, maar volstrekt geen kellner in bovenge noemd hotel. Met dergelijke listige kunstgrepen en verdichtsels hebben zij ook bij eenige andere ingeze tenen hun slag geslagen. hadden bereikt, waar de zeewind merkbaar was. Van den top vaa een dier heuvels kon ik voor de eerBte maal het Zonne-eiland bijna geheel overzien. Naar ruwe be rekening meende ik, dat het ongeveer negen mijlen lang en vijf mijlen breed kon zijnmaar aan den kant tegenover de groote vuurbaak verhief zich een bergketen, zoodat ik mg er niet van kon vergewissen hoeveel land er achter lag. Voor het meerendeel lagen de witte woningen gegroepeerd rondom het vierkant plein, waarop ik de muziek had hooren apelenmaar er stonden nog andere huizen en niet weinige aan den anderen kant der heuvels, te midden van schaduw rijke tuinen en bïjna geheel door de boomen verborgen. Elders was het land bebouwd en vertoonde zich het groen der weiden. De bosschen der kokosboomen waren zoo schoon als ik ze nog nooit gezien hadoranjeboomen waren in over vloed aanwezig evenals broodboomen, die bij een mogelijk beleg van onsc'natbaren dienst zonden zijn. Ik zag uitge strekte aardappelvelden benevens yamswortelplanten, en op de frissehe groene velden weidden geiten, schapen en kud den kleine koeien. Ik was evenwel niet weinig verwonderd over het aantal blanken, die op de plantages werkten, eu dit schouwspel deed mij mijne eerste vraag tot Adam richten. „Ze zijn gind3 druk aan het werk," zeide ik, toen wij allen op eene prachtige grasvlakte de teugels inhielden vanwaar het eiland als eene kaart voor ons uigespreid lag. „Wij moeten allen werken," zeide de „zilveren" Lincoln en beet de punt van een nieuwen Bigaar. „De man die hier komt om zich alleen te vermaken hoort hier niet." Sport en Wedstrijden. Cricket. De laatste twee wedstrijden der cricket-competitie en wel de wedstrij den tusschen Haarlem (Rood en Wit) en 'sGravenhage zijn beide in het voordeel van den Haag uitgevallen, wat tot gevolg heeft, dat Rood en Wit de kampioen der laatste drie jaren, den kampioenstitel dit jaar ziet over gaan op de 's Gravenhaagsche Cricket club. De returnmateh werd Zondag te 's Gravenhage gehoulen. Het totaAÏ der eerste innings van den Haag was 79, terwijl d<* Haarlemmers het hunne „Dat is zoo," zeide Adam, „voor de stevige en geschikte personen hier is het geen sinecure. In de eerste plaats is ieder twee maanden per jaar in militairen dienBt, bovendien moet hij op het veld of in huis zijn kost verdienen. Daarbij wordt bij allen rekening gehouden met hunne neigingen en bekwaamheden. Schildert iemand, dan zenden wij zijne schil derstukken voor hem naar Europa indien hij schrijft, geven wij zgne werken uit in Londen, Berlijn of Parijsis hg in den handel dan kan hij er zich hier op toeleggen, en wij verkoopen zijne artiken in Amerika ef koopen ze uit het gemeenschappelijk fonds. En hetgeen hij wekelijks boven een pond verdient is voor hem zelf." „Dat lgkt toch wel eenigszins op spotternij," zeide ik, „want hij is niet in de gelegenheid het geld uit te geven." „Hij heeft daartoe gelegenheid genoeg. Wij hebben in de stad winkels even moei als die in Regent Street te Lenden. Wat wij niet voor ons houden zenden wij naar Europa en de opbrengst wordt gevoegd bij de kas die ons in staat Btelt dit eiland als een toevluchtsoord te gebruiken."/ „Of," zeide Lineoln en trok de schouders op, „totdat de jongenB de mijn bestelen en met het gele metaal naar Europa vluchten." Mijne oogen moeten tot Adam eene vraag hebben gericht want hij verhief zich in zgn zadel en wees naar eene lage reeks houten gebouwen, gelegen onder het groote, sombere voorgebergte, dat zich boven den vuurtoren verhief. Het was een plek, waar de rots door vulkanische werking was opengespleten en een kloof vertoonde, die van rug tot rug liepdaar ontdekte ik ook de gedaanten van mannen, die zich bewogen en van stoom, die uit eene machine ont snapte. „lp die vallei," zeide Adam en sprak op ernstigen toon, „is goud genoeg om er eene vloot mee te koopen. Het ligt in de rota als de bladen in een boek. Zonder woorden zegt het u hoe deze stad is ontstaan." „De graaf laat er natuurlijk zijn eigendomsrecht op gel den zeide ik. „Hij eischt voor zich en zijne dochter een tiende gedeelte. Het overige wordt uitgegeven ten behoeve van alle bewoners hier en van de zaak, die wij dienen. Maar zooals Lin coln zegt, het goud is voor sommigen onzer verderfelijker dan de drank ea de dag zal komen waarop geweeraeho- in dit dal zullen weerklinken." Hij reed door alsof hij liever dit onderwerp niet verder wilde bespreken, en wij bewaarden allen het stilzwijgen toen wij langs [de hellingen, waar een irissche wind woei dat deel van het eiland opzochten, waar ik den bergketen had ontdekt*. De eerste die het stilzwijgen verbrak was de Ame rikaan Lincoln, die niets ernstig opvatte, en zich niet lang stil kon houden. Wordt vervolgd.)

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2