NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De onneembare Stad. 13 Jaargang Vrijdag 30 Augustus 1895. No. 3730 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37$. Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat X-4L, Haarlem. Telefoonnummer 122. ADVERTENTIËN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. By Abonnement aanzienüjk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onae agenten en door alle boekhandelaren en cour an tien. Directeur-Uitgever J. C. PEEREBOOM. Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale d» Publicité Etrangère ff. L. DAÜBE dt Co., JOON F. JONES, Suec., Pargt 9%bie Faubourg Montmartoai' STADSNIEUW 8. Haarlem29 Augustus 1895. HAARLEM 29 Augustus. Aan het heden en Woensdag alhier gehouden examen voor de hoofdacte namen deel 15 candidaten, waarvan slaagden de heeren: S. J. A. J. Kleijn, GorinchemJ. A. Kok, Amsterdam; H. J. Scholten, id. G. C. Weeren, Haarlem; W. Bakker, den Helder, J. van Beek, Amsterdam; J. v. d. Brink, Haarlem; F. G. dé Jager, Amsterdam. 4 candidaten werden afgewezen en 3 trokken zich terug. De examens zijn hiermee afgeloopen. In het geheel zijn geëxamineerd 281 candidaten, van wie 119 de akte verwierven, dat is 51 pet.. Van de 54 dames slaagden 37; dat is 681/2 pet. Van de 177 heeren slaagden 82" dat is 45 pet. „Trou moet blijeken". Het bestuur van deze sociëteit heeft aan den heer M. Schoolmeester alhier opgedragen het maken van een stan daardvlag, prijkende met haar sym bool. Dit laatste leverde aanvankelijk nogal bezwaar, daar, wanneer dit er op geschilderd zon zijn, het niet te gen weer en wind bestand zou zijn. Op het atelier van den heer School meester wist men hier echter wel raad op; „de pelikaan met zijne vier jongen" werd met oranjewol (welk een aardig bewijs van trouw van „Trou" aan het vorstenhuis) uit de hand in de witte baan geborduurd, waarboven met zwarte letters de naam der sociëteit. De vlag is een fraai stuk, 6 M. lang en 3 M. breed. De beer Schoolmeester heeft bewezen dat men waarlijk niet buiten Haar lem behoeft te gaan om iets schoons te krijgen, maar daarvoor evengoed hier terecht kan. Arrondissemeuts-Rechtbank Zitting van heden Donderdag 29 Aug. Heden werd vonnis gewezen in de zaak van G. Ides, die zooals onze lezers zich zullen herinneren, een slag met een bierglas gegeven heelt op het hoofd van Jan Kwast, die kort daarna is overleden. De eisch was 6 jaar. De Rechtbank het feit qnalificeerende als mishande ling, die den dood van den mishan delde heeft tengevolge gehad, veroor deelde Ides tot gevangenisstraf van vier jaar. Cornelis Hoogeveen, die onlangs terechtstond wegens diefstal van ko nijnen en van eenig ondergoed, werd wegens het eerste feit veroordeeld' tot gevangenisstraf van 1 jaar en 6 maanden en van het tweede vrijge sproken. Het 2 jarig meisje J. G. Warmer is aan de op 11. Zondag namiddag bekomen brandwonden in het St. Elisabeths Gasthuis overleden. Postduiven-vereenigin g Kennemerland te Bloemen- daal. Woensdag werd door deze vereeni gin g een wedvlucht gehouden van Echt in Limburg. De duiven werden door de goede zorgen van den stationschef met ster ken westen wind aldaar ten 7 uur G. T. losgelaten en werden getoond als volgt A. Koolhoven 10.56.30 A.T. F. J. v. BaarB 10.58.36 Idem 10.59.43 L. Rouwens 11.1.10 J. P. N. v. Velzen 11.1.16 L. Rouwens 11.2.22 In deze volgorde werden derhalve de prijzen gewonnen. Te Hoofddorp wil men des avonds op 31 Aug. a. s. ter eere van de Ko ningin, vuurwerk ontsteken en een gondelvaart houden. Op de laatste monstering van paar den te Hoofddorp, werden voor bui- tenlandschen commissiehandel geen paarden aangekocht. De prijzen die men wilde besteden waren te laag. BINNENLAND, Hofbericht. De verjaardag der Koningin zal dit jaar op het paleis Het Loo hoofdza kelijk in den hofkring worden gevierd. Behalve het geheele civiele en mili taire huis van Hare Majesteiten, zul len aan een diner ten Hove alleen deelnemen de leden van den raad van voogdij, met uitzondering van jhr. mr. Roëll, die als minister van buitenlandsche zaken wegens ambts bezigheden de residentie niet zal kun nen verlaten. Naar men aan het Vaderland ver zekert, heeft een wetsontwerp tot in stelling van Kamers van arbeid den Raad van State reeds verlaten. Slachtoffers van een& vergissing. Met het zeilschuitje van den heer B. Hoeth hadden de heeren Schaap en Kops nit Amsterdam een tochtje gemaakt. Daar er niet genoeg wind was om tijdig in Amsterdam te kun nen zijn lieten zij het Durgerdam. 's Avonds laat kwamen «ij te Amsterdam aan. Den [volgenden dag zouden zij het scheepje gaan halende schipper, vlak bij wiens schip het vaartuigje was vastgemaakt, weigerde toe te laten, dat zij daarmede wegvoeren, omdat hij hen niet als de eigenaars erkende. Terwijl zij in een herberg het ge val met den schipper bespraken wer den zij gearresteerd en naar R aar dorp gevoerd, waar men hen 5 uur gevangen hield en vervolgens naar Durgerdam voerde, waar zij voor den burgemeester werden gebracht en hoorden dat zij beschuldigd waren bij den predikant M. J. v. B. te heb ben ingebroken. Vooral de predikant .veroorloofde zich eenige onvoorzichtige uitlatingen, terwijl ook de burgemeester hen lang niet heusch behandelde. De predi kant zou van een van hen beiden o.m. hebben gezegd„dat kan de dief wel zijn; ik herken zijn stem." Zij werden na een vrij langdurig verhoor op vrije voeten gesteld en begaven zich nu. onder geleide van eenige veldwachters en vele burgera van Durgerdam, naar de sluis van Schellingwoude. Daar werden de Amsterdammers door de Durgerdammers mishandeld moeBt vooral de heer Schaap het ontgelden, niettegenstaande hij voort durend zijn onschuld betuigde. Ten slotte gelukte het den veld wachters „de slachtoffers van een ver gissing" te bevrijden. Wat er nog ge beurd zou zgn, was hun dit niet ge lukt, valt moeielijk te beslissen. In zeer ontredderden staat kwamen de heeren Schaap en Kops eerst laat in Amsterdam aan. Zij zullen nu een klacht indienen bij den officier van justitie tegen den predikant v. B., aan wiens onvoor zichtige uitlatingen zij het toeschrij ven, dat zij zoo gruwelijk mishan deld zijn. Het zeilscheepje ligt aan den ket ting. Dat kan de eigenaar de heer Hoeth, eerst terugkrijgen, als hg be wijzen kan, dat het zijn eigendom is. (Echo.) Overzicht der examens indeFran- sche taal te 's-Gravenhage. Inge schreven 506 mannelijke en 251 vrou welijke candidaten. Totaal 757. Terug getrokken voor het schriftelijk exa men 21 m. en 9 vr. cand., totaal 30 deelgenomen aan het sohriftelijk examen door 485 m. en 242 vr. cand. i.otaal 727. Teruggetrokken na het schriftelijk examen 106 m. en 34 vr. totaal 140. Hebben deelgenomen aan het mondeling examen 379 m. en 208 vr., totaal 587. Toegelaten 204 m. en 133 vr., totaal 337afgewezen 175 m. en 75 vr., totaal 250. Afge wezen en teruggetrokken samen 390. Scheveningen. Het aantal badgasten te Seheve- ningen is dit jaar ondanks het af wisselend weer toch bizonder groot geworden. In de laatste weken zijn de hotels en pensions geheel gevuld. Eigenaardig is evenwel de verplaat sing der bezoekers. Vroeger waren de Keizerstraat en de Prins Willem straat de straten, waar de vreemde lingen kamers zochten. Trouwens be halve in de hotels van het strand was nergens anders gelegenheid. Dat alles is nu veranderd. Nieuwe wijken zijn ontstaan in en om Scheveningen. De Keizerstraat en de Willemstraat zijn als de Kal verstraat en de Nieu- wendijk voor verbreeding noch uit leg vatbaar. Het verkeer van trams en wagens, van de zware met netten of haringtonnen gevulde tot de lichte sportkarretjes, van rij wielen niet te vergeten, maakt het wandelen door| de straten voor rustige badgasten, en ouden of jongen van dagen minder aangenaam. Voeg daar op de rustige avonduren nog de Scheveningsche breiende vrouwen bij met hare breede rokkenlagen en de „flirtende" jonge Scheveningsche meisjes, die hoe meer rokken ze aantrekken, ook des te aantrekkelijker schijnen te wor den, di# wijken geen duimbreed op zij voor vreemden, oud of jong. Ze denken„Hier is mijn erf, mijn rijk." Dit alles maakt, dat vele badgas ten elders in Scheveningen hunne tenten opslaan. Vooral geldt dit van het schoon gelegen en ieder jaar meer bezette Van Stolkpark. Door de gezonde en schoone ligging en, de laatste twee jaren, door de physiatrische inrichting Natura Sanat van dr. Eykman is dit park een nieuw middelpunt van „kurgasten" geworden. Genoemde inrichting, waar het aantal bezoekers voortdurend ver meerde? t dezer dagen is o. a. de Oostenrijksche gezant daar in behan deling telt tal van patiënten van buiten, voor wie bij den overvloed van gasten nu een geschikt verblijf moeilijk te vinden is. Voortdurend wordt dan ook in het Van Stolkpark en den omtrek ge bouwd om aan de behoefte aan ge schikte woningen voor particulieren en pensions voor patiënten te vol doen. Het is dan ook te verwachten, dat de weinige nog onbebouwde terrei nen eerlang bezet zullen zijn. Hbld. Tengevolge van het spelen met lu cifers bij een mijt strooisel door eenige kinderen, brak Maandagmorgen om streeks 10 uur te Laag Soeren een hevige brand uit in de voor eenige jaren nieuw gebouwde dubbele wo ning van den timmerman G. Ger- brandts en bewoond door de arbei dersgezinnen van P. van Engeland en H. Meiboom. Het grootste gedeelte van de beide inboedels, die niet verzekerd waren, is verbrand, terwijl zeven geiten en een varken eene prooi der vlammen werden, en mede eene aan zienlijke partg hooi en rogge verloren ging. Het huis was verzekerd bij de Haarlemsche Brandwaarborgmaat- schappij. Tot de feesteiykhedeD, die te Via- nen ter gelegenheid van Koningins verjaardag gegeven worden, behoort ook een hardlooperij van vrou wen boven de 40 jaren. Prijs: een petroleumstel, premieeen koffiepot. Een inzender in de N. R. Ct. ver trouwt dat de burgemeester, die eere voorzitter der feestcommissie is, niet bekend is geweest met deze onwaar dige vertooning, en zulks alsnog zal weten te beletten. Te Loosdrecht werd Woensdagoch tend vroeg op den openbaren weg in bewustelooz-sn toestand en hevig bl oe« dende aangetroffen de werkman M. R. Naar zijn huis overgebracht, werd aanstonds heelkundige hulp ingeroe pen. Men vreest voor zijn leven. Daar de geneesheer volstrekte rust heelt bevolen, is het nog niet bekend hoe hij de hevige verwondingen sche delbreuk en andere ernstige kwets uren heeft bekomen. Ernstige branden. Te Hooge-Zwaluwe is brand ont staan in de woning van L. de V., die zich vreeselijk snel uitbreidde, aangewakkerd door den feilen wind. De brandweer was totaal onmachtig; mannen, vrouwen en kinderen liepen door het dorp als iazen>ien, varkens, geiten, kippen enz. met zich voerende. De militairen uit Getrtruidenberg kwamen met trein 268 gewapend met hun brandspuit aan, doch er was zoo goed als niets aan te doen. Woensdag middag om half vier stonden 43 woningen in volle vlam en de brand woekerde nog voort. Yan andere zijde meldt men, dat FEUILLETON Naar het engelech van MAX PEMBERTON. HOOFDSTUK XV. Het dal der gevangenen. „Werken zij allen vroeg ik. „Evenveel als een puckhondje," zeide Adam, „maar dit is hun eigen verlangen. Door te werken kunnen zij hunne vrij heid terugwinnen de meesten geven er de voorkeur aan dit niet te doen." „En wat gebeurt er wanneer zij onderling zoo vechten?" „Wanneer zg onschadelijk blijven," zeide Lincoln, „dan kij ken wij toe en fluiten. Dreigen er echter dooden te vallen dan binden wij de vechtersbazen vast en slaan de stof uit hunne ruggen. Het is juist geen wandeling als in de Fifth Avenue te New-York als men hen bezoekt, maar men ge raakt er aan gewoon. Ik ga er nn heen, hebt u ook lust mee te gaan dokter?" Ik kon het nauwelgks gelooven dat hij het meende, maar hij bemerkte mgne ongeloovigheid en vervolgde „Er is geen gevaar wanneer ik er ben, maar u moet geen gezicht zetten alsof u nitro-glycerine in uw zak hadt, want dan zouden zij lastig kunnen worden. Adam hier is een re giment waard. Den laatsten keer dat hij meeging gaf hij een hunner een stomp tegen zgn oor en de man werd op een plank weggedragen." Hij wendde zijn paard om en zonder zelfs een „ja" of „neen" van mij af te wachten reed hij naar den dalenden weg, die mij toescheen, toen ik hem het eerst zag, tot op den voet van den heuvel door te dringen. Weldra deed het zich duidelijk gevoelen dat de zonnestralen niet tot hier door drongen, het licht drong door de nauwe spleten van den rotswand heen, zoodat toen wij eenigen tijd gereden hadden wij door een schemerachtig licht waren omhuld, gelijk aan dat in een kathedraal. Terzelfdertgd was het duidelijk te zien, dat dit pad oub voerde naar den voet van een der hoogten door de natuur opgebouwd als een muur voor de gevangenisna vijf minuten te hebben gedaald kwamen wij aan een tunnel in den heuvel uitgehakt, en die uitkwam op den toegang tot het dal der gevangenis. De tunnel was aan het einde afgesloten door een massieve deur van zwaar staal, waarvoor twee schildwachts stonden en terwijl wij ons gereed maakten om binnen te treden lieten wg bij hen onze paarden achter. Ik heb reeds gezegd, dat ik van den beginne at weinig lust in dezen tocht haddie lust was nog verminderd toen wij voor de deur stonden en de sleutels in Lincolns handen rinkelden. Zgne woorden deden mgne gerustheid evenmin toenemen. „Wanneer de deur open is," zeide hij, „dan moet n er geen week mee laten verloopen met naar den anderen kant te komen. De vorige maand is het tot een nogal flinke bot sing gekomen en zgn er schoten gevallen. Zij zagen mij op den heuvel en twintig hunner vielen zoo snel mogelijk op mij aan nadat ik mijn gelaat had getoond. Vijf heb ik er zelf moeten neervellen en een hunner werd onschadelijk ge maakt toen de deur werd gesloten. Oefl Ik hoor zijne been deren nog kraken." Het was geen aangename vertelling maar nauwelijks had hg uitgesproken of hij ontsloot de deur en riep, „Ga bin nen 1" Het volgende oogenblik draaide de deur in hare hen gels en werd achter ons gesloten met een dollen slag, die eene koude rilling over mgn rug deed gaan. In een oogwenk bevonden wg ons van de duisternis in het licht nit de kilheid in den tunnel in de gloeiende atmosfeer der vallei* Nauwelgks waren wij de gevangenis binnengetreden of een hevig rumoer ontstond, en mannen, verwilderd, vuil en met holle oogen, liepen om ons heen met woeste bedreigingen en hevige vloeken ja zelfs met tranen en smeekbeden. Hier beneden was het schouwspel niet minder bedroevend dan toen ik het van boven had gadegeslagende gevangenen waren niet minder in lompen gekleed dan ik gemeend had hen te zullen zien het verblijf daar was niet minder ellendig. Het was niet mogelijk daar te blgven staan, omringd door die woeBte horde en met het besef, dat het leven van een

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1