NIEUWS- EN ADVERTENTIEBLAD. De onneembare Stad. 13 Jaargang Zaterdag 31 Augustus 1895. No. 3731 HAARLEM'S DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS: Voor Haarlem per 3 maandenf 1,20. Franco door het geheele Rijk, per 3 maanden 1,65. Afzonderlijke nummers0,05. Geïllustreerd Zondagsblad, per 3 maanden 0,30. franco per post 0,37 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve op Zon- en Feestdagen. Bureau: Kleine Houtstraat 1-4:, Haarlem. Telefoonnummer 122, AD VERTENTIÈN: van 15 regels 50 Cents; iedere regel meer 10 Cents. Groote letters naar plaatsruimte. Bij Abonnement aanzienlijk rabat. Reclames 20 Cents per regel. Abonnementen en Advertentiën worden aangenomen door onze agenten en door alle boekhandelaren en coorantien. Directeur-Uitgever J. C. FEESEBOOE Hoofdagenten voor het Buitenland: Compagnie Générale de Publicité Etrangére G. L. DAÜBE dk Co., JOMN F. JONES, Sue*., Paryt 31M« Faubourg Montmartr Be Bijvoegsel van het blad dat Zoterdog avond verschijnt, zal bevatten De bekentenis van een Politieman. Haarlemmer Halletjes CCXLVIII. Binnen en Builenlandsche berichten. Varia. Advertentïèn enz. Nota's, Rekeningen, Wissels, Qui- tantiën, Brievenhoofden, Memoranda en alle overige Drukwerken, die op kantoren voorkomenworden ter Stoomdrukkerij van dit blad goed, j billijk en vlug gedrukt. De Directtur- Litgeoer, i. STADSNIEUWS. Haarlem30 Augustus 1886. Examen 5. B. S. I Heden, 30 Augustus, begonnen de 2e toelatingsexamens voor de 4e en 5e klasse der H. B. S. met 5 j. cursus dat voor de le, 2e en 3e klasse zal aanvangen Maandag 2 September. De uitslag er van zal op Woensdag 4 September worden bekend gemaakt. De le luit. jhr. F. VV.von Wrangel i auf Lindenberg, van het 2e reg. hu zaren, is met ingang van 1 November overgeplaatst van Haarlem naar i 's-Hertogenbosch. Het Koninklijk Instituut van inge - nieurs heeft eene vergadering belegd op Dinsdag 10 S ptember alhier. Onder de voordrachten komen voor: korte mededeelingen van de leden N. J. M. van den Tboorn, over de bui tenhaven te IJmuiden, W. K. du i Croix, over de sluis aldaar en F. Baucke over de visschershaven aldaar, met daarop volgen 'e bespreking. Ter veraangenaming van deze bij eenkomst zullen de leden ten 1 u.51 min. (Greenwich-tijd) uit Haarlem per specialen trein naar IJmuiden vertrekken en na terugkomst ten 5 u. 38 min. per tramwagen n ar het Brongebouw in den Hont. Jaap Eien moet in beginsel beslo ten zijn binnenkort tot de beroeps rijders over te gaan. Dat hem finan cieel eene mooie toekomst open staat, is zeker. Aangezien hij geheel meestei is van zijn lichaam en zijn wil, heeft niemand het recht hem te criliseereD en zal ieder zijn besluit moeten eer biedigen en billijken. (Kamp.) Een Kinderfeest. :2Het bestuur der sociëteit „Ver- eeniging" alhier heeft, zooals uit de advertentie in dit blad gebleken is, der kinderen tegen morgen, Konin ginnedag, een feeBt bereid, hetgeen ongetwijfeld door alle kindervrienden op hoogen prijs zal worden gesteld. De zaal zal een feestelijk aanzien heb' ben door aangebracht sparregroen en vlaggedoek. Achter ia de zaal is, 't zal zijn omdat het een oranjefeest is, eene trophee van 9 pijlen met oranje doek aangebracht. Acht tentjes zijn in de zaal opge steld, waarin men allerlei kan ver krijgen. 1. Eene bloementent; 2. een odeurlent3. eene speelgoedkraam 4. eene koekkraam 5. een nougat- kraam6. een boeken- en platen- kraam; 7. eene ijstent; 8. eene cho coladetent. De pret zal beginnen met het spelen van een paar stukjes door het orkest, waarop dan verschillende dansen zul len uitgevoerd worden. Voorts zal er eene rozengalop om prijzen georgani seerd worden en verschillende verma kelijkheden worden gehouden. Tot het zich aangenaam vermaken zal ook bij dragen een draaimolen en eene poffertjeskraam in den tuin. Het leest zal des avonds te 7 uur begin nen. Op een druk bezoek wordt ge rekend. Een kijkje in de Rechtszaal. De gewone strafzitting van Donder dagmorgen is in gang. De vacantie is bijna om men ziet het daaraan, dat op een na al de gewone leden der rechtbank weer zitting hebben genomen, 't Publiek, talrijker dan we het in den zomer gewend zijn, hangt op elkander en op de balustrade. Nu en dan schittert daartusschen de helm van den veldwachter. De ernstige rechtstoestel is weer in beweging, alsof er geen zomerrust geweest was en ze zal ook niet stilstaan voordat alle boeven en boefjes voor goel en eenparig vacantie genomen hebben van hun boos bedrijf. Voor dien tijd spreken we elkaar nog wel eens. Een geluk is het, dat op dezen Augustusdag geen belangrijke mis drijven worden berecht. Ze behooren niet tot die schrikkelijke wanbe drijven, waarvan je haren te berge rijzen en je bloed aan 't stollen gaat, twee dingen die trouwens alleen maar in boekea gebeuren. Op het bankje van de beklaagden neemt een juffrouw plaats, drie en twintig jaar oud, getooid met eer, veelkleurigen hoed. Wat dit lid der schoone sekse gedaan heeft Haar buurman beleedigd. En hoe? ja, dat durf ik n'et zeggen. Men vergeuoege zich met de ver zekering, dat de termen die zij ge bruikte, nooit zullen voorkomen in een „handboek tot het verleenen eener beschaaf le conversatie." Be halve deze termen slingerds zij hem naar 't hoofd den titel van „worsten- dief" Nu, u begrijpt, er was natuurlijk niets van aan. Heelemaal niets, hoor de rechter had het mis en de getui gen zeiden maar wat. Maar de beklaagde zelf had een paar getuigen meegebracht, een juf frouw die niet wist hoe oud ze was en een andere die een beetje hardhoo- ren 1 was, ziet u. En dio twee kwa men verklaren, dat ze van de termen die ik nog niet noemde en die ik niet zal noemen ook, niets niemen dal gehoord hadden. De subs, offic. van justitie Mr. van Outeien gaf bij zijn requisitoir aan beklaagden en getuigen een gratis lesje in gemoedelijke verdraagzaam heid. „Niet gaarne," zoo betoogde spreker, „breng ik bij uwe Rechtbank een geval van eenvoudige beleediging aan. 'tKorut mij voor, dat wij allen zoo nu en dan eens een dikken huid moeten hebben. Maar wanneer ik het doe, dan vind ik het meestal nut tig om ook dengene die klaagt te dagvaarden, want och, edelachtbare heeren, wanneer iemand beleedigd is, dan heelt hij of zij daartoe gewoon lijk wel aanleiding gegeven. En ik vraag uwat heeft men er dan aan, om elkander den last en de onaangenaamheid van een strafver volging op den hals te schuiven en elkander bloot te stellen aan eene veroordeeling, misschien tot gevan genisstraf. Wat heeft men eraan,om twee vrouwen uit haar wsrk te halen, om haar als getuigen décharge eene verklaring te laten afleggen, die hoegenaamd den stand van. zaken niet verandert?'' Zoo zeide de spreker, want ziet in de volgende zaak veischeen de ge tuige als beklaagde en de beklaagde als getuige. De verraaier in 'tstuk ontpopte zich opeens als jonge hel din 1 Immers de vrouw van den met onsierlijke termen overladen buur man had in baren toorn niet kun nen nalaten de drie en twintig jarige jufler voor „horlogedief" nit te maken en moest nu daarvoor terecht staan. Zeven dagen gevangenisstraf wae de eisch voor elk van de twee be klaagden. Of de Rechtbank het twee tal werkelijk gevangenisstraf zal op !e :gen, dan wel een boete voldoende zal vinden, zeker zullen ze nog wel eens de gedachte bij zich voelen op komen dat het maar beter ware ge weest de ontvangen scheldwoorden te bergen in de snippermand der ver getelheid. Misschien kan het gemoedelijk betoog van den strafvorderend rech ter ook elders een goede uitwerking hebben. Dan zal dit kijkje in de Rechtszaal nog nuttig zijn geweest. Museum van Kunstnijverheid. De boekerij verbonden aan het Museum van Kunstnijverheid alhier, die voornamelijk boek- en plaatwer ken bevat ten dienste der kuns: am bachten, was gedurende de maand Augustus gesloten en zal met 1 Sep tember weder geopend worden. De nieuwe catalogus die onlangs ver scheen bevat 125 nummers van por tefeuilles met pl.m. 5000 verschillende afbeeldingen en modellen voor de meest verschillende ambachten en pl.m. 1000 nummers van boekplaat- werken eu tijdschriften. Deze catalo gus wordt tegen 20 cent aan postzegels franco toegezonden. Het is nog niet algemeen bekend dat aan deze boekerij boek- en plaat werken over het geheele land gratis kunnen ontboden worden alleen de kosten van het transport der ge vraagde boekwerken komen voor rekening van den aanvrager. Omtrent den inhoud van den catalogus zal de opgave der verschillende rubrieken waarin hij is ingedeeld eenig licht verspreiden. Geschiedenis der beeldende kun sten in het algemeen, Bouwkunst, Schilderkunst, Beeldhouwkunst, Be werking der metalen, Bewerking van het hout, Keramieke kunst, Textiele kunst, Kostuumkunde, GraphLche kunst, Heraldiek, Rapporten, Versla gen, Tentoonstellingen, Catalogussen en tijdschriiten. Wij zien dus dat het voor allen die met de kunsten en ambachten in betrekking staan en vooral voor onze ambachtslieden, die zich op de hoogte willen stellen van stijlvolle ontwerpen en ornamentale samenstellingen als ook technische en geschiedkundige gegevens hun vak betreffende een groot voorrecht is van eene dergelijke inrichting gebruik te kunnen maken. Bovengenoemde boekerij staat onder beheer van den Conservator van het Museum van Kuns nijverheid alhier, den heer E. von Saher, die gaarne oereid is aan alle aanvragen te vol doen. Naar wij vernemen gaat het con cert, dat het orkest der groote opera te Milaan hier ter stede in de „Ver- eeniging zou geven, niet door. Gedurende de maand Augustus zijn op de Aardappelen- en Botermarkt alhier. aanaev. Terkockt laaisieliooK.M. Boter 472 Kg. 406 Kg. f 1,20 f 1,30 Biggen 387 st. 309 st. f3.50 f7,— Schramm. 224 st. 224 st. f10,f14, Aardapp.1515 HL. 1308HL. f 1,50 f3.— Appelen 426 HL. 388 HL. flf6.— Peren 867 H.L. 655 H.L. f2.— f6.— „Weldadigheid naar Vermogen". Afdeeling: „Werkverschaffing"" Van 1 Nov. tot 29 Aug. hebben zich de volgende personen aangemeld 62 voor werkvrouw, 7 voor wasch- vrouw, 9 voor naaister, 6 voor grond werker, 22 voor loopwerk, 3 voor brei werk, 17 voor loopknecht, 7 voor op-^ passer, 3 voor koffiehuisbediende, 2 voor schoenmaker, 4 voor schrijf werk, 1 voor koetsier, 3 voor kan toorbediende, 6 voor schilder, 13 voor los werkman, 3 voor kleedermaker, 2 voor timmerman, 1 voor sigaren maker, 2 voor licht werk, 1 voor dames-laarzenmaker, 2 voor mangel* werk, 1 voor bloemistknecht, 2 voor baker, 1 voor broodbakkersknecht, 2 voor waakster, 1 voor strijkster, 1 voor noodhulp, 1 voor zadelmaker, 1 voor zieken-oppasser, 1 voor waker, 1 voor vlechtwerk, 1 voor kookster. Particulieren en werkgevers, die van bovenstaande aanbiedingen ge bruik wenschen te maken, wordt beleefd verzocht hunne aanvragen schriftelijk tot het Bestuur te rich ten. (Bus Doelen en Stadhuis.) Inlichtingen kunnen dagelijks van 91 en van 3—5 uur verkregen wor den bij den Administrateur, bureau Doelen. Zandvoort. In de Donderdagavond gehouden openbare Raadsvergadering waren alle leden behalve de heer Jb. Slagveld tegenwoordig. De voorzitter deelde mede, dat Heeren Gedeputeerde Staten de goed keuring hadden verleend aan ver schillende besluiten, ten geene be schikking hebben kunnen nemen op het bezwaarschrift van C. K. v an der Meije te Zandvoort tegen zijn aan- slag in den Hoofdelqken Omslag, dienst 1894, daar geene reclame was ingediend bij den Raad. Nog was ingekomen een bericht van den heer directeur-generaal der Posterijen en Telegraphie, dat het FEUILLE i QiNi Naar het engelsch van MAX PEMBERTON. HOOFDSTUK XV. Het dal der gevangenen. We'dra werd de aanval een bombardement. Ik voelde een stuk steen mijn schouder rakeneen tweede stuk bezorgde mij een snede in mijn hand tot op hét been. De manDen, die zich tot dusverre hadden verborgen, sprongen nu in grooten getale te voorschijn en snelden luid gillend op ons toe, terwijl na Lincolns kreet, „Loop wat je kanik begon te rennen met groote stappen naar de schuilplaats, die met het oog op het groote gevaar, zoo ver van mij verwijderd scheen. Nooit heb ik met zulk eene snelheid geloopen en ben zoo dik wijls gestruikeld op een dergelijk moelelijk begaanbaar pad. Ware ik echter gevallen ik zou gedood zijn als een opge jaagd wild, dat in de macht der honden komt. En terwijl ik dit wist en ik geen oogenblik vergat te bedenken, dat ik mij op de been moest houden, viel ik toch bijna met iede- ren stap voorover en een paar maal lag ik bijna vlak op mijn gelaat. Bij iederen valschen stap. verhieven zich vreug dekreten onder de vervolgerszij riepen elkaar toe ons met steenen neer te vellen; eenigen, die verder in de vallei wa ren geweest, kwamen aansnellen als voetbalspelers naar hun bal. Met hen behoefden wij evenwel geen rekening te hou den of de blik, di Adam of Lincoln op hen vestigde, hun alle moed ontnam, of dat zij dachten dat anderen het werk zouden doen weet ik niet, maar bij onze nadering traden zij terug. Ik kon volstrekt niet zien welke afstand ons scheidde van de meer stoutmoedige bende achter ons alleen hoorde ik hun bru'.len bijna vlak achter mij en te oordeelen naar het geluid hunner voetstappen begreep ik, dat sommigen ons na op de hielen zaten. Ieder oogenblik verwachtte ;k bij den schouder vastgegrepen of onder het loopen neergeworpen te worden, maar in de hitte der vervolging vergaten zij hunne wapenen en stelden zich tevreden met de hoop ons in hunne macht te krijgen. Zooals ik gezegd heb waren wij een honderd meter van de deur verwijderd toen wij hard begonnen te loopen. Wij hadden wellicht vijftig meters afgelegd toen het einde daar was. Tweemaal had ik reeds de aanraking van eene hand op mijn arm gevoeld, tweemaal had ik mij losgerukt en toen ik mij daarbij omwendde zag ik dat de achtervolgers geen tien schreden van ons verwijderd waren. Voorop liep de groote kerel, dien Lincoln tegen den grond had geslagen en in zijne opgeheven hand hield hij een steen, waarmee hij een os had kunnen vellen. Ja, ik ben er van overtuigd dat hij op het punt stond mij den schedel te verpletteren, toen als door een wonder er hulp kwam opdagen. Boven de vallei deed zich een salvo hooren, waarvan de echo zich van rots tot rots voortplantte, zoodat alle bergen schenen te spreken. Ik keek naar boven en zag de schild, wachts op een plateau bijeen, met hunne rockende; geweren in de hand; ik hoorde luide kreten van pijn en nog luider kreten van toorn. Tien seconden lang stonden de gevangenen te aarzelen tnsschen bloeddorst en vreesmaar dit oogenblik redde ons. Wij waren bij de deur toen ze nog aarzelden en hoewel ze door vijftig steenen getroffen werd toen wij den sleutel omdraaiden, waren wij in veiligheid alvorens zij weer ver der liepen. HOOFDSTUK XVI. Een gesprek met Fortune. Het was vijf uur in den namiddag, een gezillig uur op het eiland, toen ik weer in mijne woning was terug gekeerd. De terugrit van de vallei had onder stilzwijgen plaats ge had, hetwelk slechts was verbroken door de verontschuldi gingen en verwijten van mijne metgezellen en door Lincolns belofte, dat vóór den volgenden morgen de raggen van ver scheidene gevangenen het hard te verantwoorden zouden

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 1