station, wegens zijne ligging niet voor post- en telegraafkantoor kan dienen. Aangeboden werden door B.en W. het gemeente-verslag en de gemeente rekening over 1894. Tot leden der commissie voor het nazien dier rekening werden benoemd de heeren Peters, van der Valk en van Toombergen. Aan den heer C. van der Werff Wzn. werd op aanvrage eervol ont slag verleend uit zijne betrekking van ondertrijzer te Zandvo rt met ingang van 1 October a.s. en zulks onder dankbetuiging voor de dien sten in het belang van het onderwijs aan de gemeente bewezen. Daarna werd met algemeens stem men benoemd in zyne plaats de heer H. Oostwald te Winterswijk op eene jaarwedde van f500. Aan de Wed. J. Schuiten werden voor dit badseizoen onderhands ver huurd 5 strandstoelen en aan den heer Fevron 23 strandstoelen voor den prijs van f2.50 per stoel. Daarna werden de geloofsbrieven van de herkozen Raadsleden onder zocht en goedgekeurd, waarna tot de toelating van genoemde heeren werd besloten. Daarna werd de vergadering ge sloten. Saterdag 7 September zal Oud-Hol lend ter gelegenheid van het gecostu- meerd feest van „Limburgia", te 6 uur voor het publiek gesloten zijn. Op uitnoodiging van het uitvoe rend comité zal de tentoonstelling aanst. Vrijdag gratis bezocht worden door de kaders der te Amsterdam in garnizoen liggende regimenten verge zeld van hun echtgenooten. BINNENLAND, De Koningin-Regentes zal bij gele genheid van den verjaardag van de Koningin onderscheidingen toeken nen, echter in beperkter aantal dan vorige jaren. fiechtig het woord, hetwelk natuur- ijk door niemand verleend werd, daar men niet wist, wat er komen zou. Hij verzocht nl. of hij zijn keind op school kon krijgen. De burgemeester maakte hem opmerkzaam, dat het raadsver gadering was en hij straks maar terug moest komen, waarop de landman antwoordde„Dan zal ik Deinsdag wel komen." De werkstaking te Amsterdam. De werkstaking der sigarenmakers te Amsterdam houdt nog altijd aan. Het is echter een publiek geheim, dat er, niettegenstaande de staking, toch nog heel wat sigaren te Amster dam worden gemaakt, en tal van lieden aan het werk zijn. Intusschen, de echte stakers houden vol, en de patroons ook. Zijn wij wel ingelicht dan zullen de patroons het zaakje nog een dag of veertien aanzien, en dan het bi-sluit afkondigen dat die werklieden, die in de staking volhar den, ais ontslagen zullen worden be schouwd. Van toegeven aan der werk lieden eisch moet geen sprake zijn, Std. De Tweede Kamer is bijeengeroepen tegen 10 September, voor het afdee- lingsonderzoek van de Kieswet, dat den lln zal beginnen. Naar wij vernemen heeft de heer C. V. Gerritsen, lid van de Tweede Kamer, een wetsvoorstel: ingediend tot- afschaffing van den eeds- iwang bij de aanvaarding van het lidmaat schap der Provinciale Staten en van den Gemeenteraad. (Tel.) Woensdagavond tusschen 8 en 1114 uur hebben te Zaandam brutale die ven, gebruik makende van de geheele afwezigheid der bewoners, die de kermis bezochten, bij den heer A. B., Stationstraat ingebroken. Toen de dienstbode thuis kwam vond zij de secretaire opengebroken. De heer B., inmiddels door een der buren gehaald, moest tot zijn teleur stelling eonstateeren, dat de dieven zich met pl. m. f 100 hadden ver wij derd; de linnenkast was blijkbaar met een beitel opengebroken, d.ch de zich daarin bevindende spaarbank boekjes, benevens een enveloppe met 2 muntbiljetten schijnen de aandacht der dieven te zijn ontsnapt. Van buiten echter is jgeen spoor van inbraak te ontdekken. Wereldtentoonstelling Aanstaanden Zondag zal de wed strijd voor fanfarekorpsen worden voorgezet. Het programma vermeldt niet minder dan zeven korpsen, die zich om beurten van halltwee tot vijf uur zullen doen hooren. Het tweede wedstrijdvuurwerk, van de firma J. B. Horsten te AmBterd., zal worden al gestoken op Dinsdagavond. Op Zondagen Woensdagmiddag zal het tentoonetellingsorkest zich deen hoo ren in de Belgische aldeeling in het hoofdgebouw. De harmoniekapel der Nederland- sche Gist- en Spiritusfabriek te Delft zal Woensdag op het terrein een con cert geven, en Donderdagnamiddag de staimuziek der dd. schutterij uit Rotterdam. Aanstaanden Vrijdagavond zal de „Prins Hendrik" voor de tweede maal geheel verlicht zijn. Voor Oud-Hollandt bevat het pro gramma der volgende week op Woens dag een zeventiende eeuwschen kunst avond, waarbij medewerking zal wor den verleend door de dames Kempees van de Nederl. Opera, en mevr. Roe- lofizen van Tivoli te Rotterdam en door de heeren Orelio, R. Krüger, solo-oboist van het concertgebouw- ork< st, A. C. Kreeft en A. J. Bondt. Het aangekondigde „ridderlij«k steekspel" zal Woensdagmiddag plaats hebben voor mannen te paaid, in oud-Hollandsche kleederdrachten om prijzen van 100,50, 25 en 10 gulden, terwijl bovendien een prijs van f10 en 3 prijzen van f5 zijn uitgeloofd voor de fraaiste en meest historische costumes. Eene demonstratie. De sociaal-democraten te Amster dam bereiden eene demonstratie voor tegen 31 Augustus. Er heelt zich voor dat doel een „31 Augustus-comité" gevormd, en door dit comité worden de partijgenooten aangespoord om „te laten zien dat het socialisme in Am Bterdam ook dien dag leeft." In verschillende buurten zal men des avonds te 8 uren bijeenkomen en alle aanhangers der partij zijn opgeroepen om te 9 uren op den Dam te zijn. Nederlandsoh! Een firma te Hamburg en blijkbaar niet behoorende tot de kleinste, heeft' zich eens uitgesloofd eenHoliandschen brief te schrijvenzeker in de meening verkeerende, dat de Duitsche taal te Leiden totaal onbekend was 1 Zij schreef aan een firma te Leiden het navolgende „De Heere teB. welkes vertreding ik in Europa overnoomen hebbe, deelde my meede, dat he aan Uw in betreff van bagsignatiezendin- gen voor B geschreven hevt, en daar het mij zeerdaraan gelegen is, met Uwe geërde firma in relatie te treden, so mogde ik Uw friendly k bidden, my weeten te laaten, of Uw deeze verbinding aangenaam is, en zoude in deezen fall mij junior Chef zich veroorioolen, by zijn rijs n/Amsterdam naaste week by Uw voor te spreken. Ik kan Uw den Heereals eenen zeer respectablen en met den handel in nederl. Indien zeer vertrouten Heeren schildern. Over mijne firma zal Uw ieder Amsterdamer Exporthuis wel graag uitkonft geven, en zal het Uw mis schien ook wel bekend zijn, dat ik van hier uit den beduitensten zaaken n holl. Indien make. Ik verblyve, met hcchacting UEd. Dw. Dienar Uit Kuilenburg wordt In de raadsvergadering van Don derdag deed zich het volgende voor: Een buitenboertje kwam de raadzaal binnen, terwijl de secretaris de notu len der vorige vergadering la3. Toen deze hiermede klaar was, vroeg de voorzitter, als naar gewoonte, of er nog heeren waren, die aanmerkingen op de notulen hadden te maken. Allen zwegen, zoodat de president den ha mer liet vallen met de woorden: „dan zullen we ze arresteeren." Hierna stond ons boertje van de publieke zitbank ep en vroeg „alle heeren" Ernstige Branden. De ernstige branden blijven aan de orde van den dag. Eerst te Hooge- zand, daarna te Hooge Zwaluwe en nu weer moet melding worden ge maakt van een grooten brand Nijmegen en een te Schagen. Omtrent den brand die Woensdag nacht te Nijmegen woedde, melden de plaatselijke bladen de volgende bijzonderheden. De brand is vermoedelijk tusschen twee uur en half drie uitgebroken. Toen de klok begon te luiden stond het gebouw der zeepziederij van de firma gebrs. Dobbelman reeds in vier zijden in lichterlaaie. Op welk punt van het gebouw de brand is ontstaan, ligt in het duister, terwijl ook de oorzaak van de ramp absoluut niet te raden valt. Iu de fabriek toch worden met vuur en licht de uiterste voorzorgen in acht genomen en iederen avond doen twee opzichters door het gansche gebouw de ronde, om te zien of aile3 in orde Dat is ook Woensdagavond ge schied en ten overvloede heeft te kwart over zeven (de werktijd duurt tot 7 uur) de hoofdopzichter het ge heele igebouw geïnspecteerd en niets bijzonders opgemerkt. De brandweer stond bij haar komst te drie uur voor eea vuurpoel wiens uitbreiding de bewoners vanhetPro- testantsche Weeshuis met hun brand- bluschmaterieel reeds hadden traohten te beperken. Maar de bijvoeging van water moest hier juist de verkeerde uitwerking hebban, nu alle vloeibare en licht brandbare stoffen, als oliëa en vetten, het voornaamste voedsel der vlammen uitmaakten. Het werk der brandweer bepaalde zich dus hoofdzakelijk tot bescher ming van omliggende gebouwen, een taak, die te moeielijker was nu een vrij sterke, aanvankelijk uit Weste lijke, later uit Oostelijke richting komende wind de vlammen tot hoog boven de daken der omliggende per- ceelen opjoeg. Het kapitale heerenhuis van den heer W. Th. Picls, grenzende aan de Oostelijke zijde van de zeep fabriek, vatte al spoedig vuur en was in een ommezien van het dak beroofd. Hoewel het vuur zich tot het dak beperkte, is het inwendige van het huis door waterschade erg geteisterd, De heer P. had huis en inboedel ver zekerd. Groot was het [gevaar voor de Lage- markt en omliggende straten. Daar vielen vuurbollen neder ter grootte van een vuist, om op den grond nog een tijd te blijven doorbranden.Enkele dier bollen schenen in de lucht te ontploffen. Tusschen vier uur en halfvijf liep het gerucht, dat het graaupakhuis der firma Weijers iu brand stond. Nauwelijks had men het smeulende dak van genoemd pakhuis voor alge heels vernieling beveiligd en was een begin van brand aan de sigarenfa briekvan den heer Lorentz bemeesterd, of de vlammen sloegen op uit het pakhuis der wed. A. van Roggen en Zoon, aan de Lagemarkt 41, tevens uitkomende aan den Waalwal, hemels breed misschien 200 meter van de Brouwerstraat gelegen. Hier vond het vuur voedsel in overvloed en in een minimum van tijd was het perceel uitgebrand. De groote voorraad kolo niale waren, tabak en andere artikelen ging verloren of is bedorven door water of vuur. Gebouw en magazijn- voorraad waren beide verzekerd. In Nijmegen is bij menBchenheu- genis een dergelijke brand niet voor gekomen. Welke kolossale voorraad zeep ver loren moet zijn gegaan, kon men Donderdag zien aan het groote riool, dat in de Waal uitloopt. Dit riool voerde deu geheelen voormiddag het vet zeepsop af. Zoowel de fabriek als de daarin aanwezige goederen zijn verzekerd. Groot is de schade voor de firma Dobbelman, die hare afnemers bij duizenden telt. Maar te bejammeren is deze ramp ook voor de zestig werk lieden, die bij haar een bestaan vinden. Uit Schagen wordt gemeld van Don- derdagnumiddag dat de protestantsche kerk en toren in brand staan. Men vreesde voor de omliggende perceelen, Een feestcantate. Aan De Tijd[ van 29 dezar wordt uit Megen het volgende geschreven over eene feestcantate, gecomponeerd door den heer Philip Loots alhier, den muziekverslaggever van dit blad „Tot mij n niet geringe verwondering is tot nog toe een nummer van hst onlangs plaats gehad hebbend feest van Megens gymnasium, inv rsehei- den bladen zoo goed als onbesproken gebleven. En toch verdiende dit num mer om zijn innerlijke waarde de aandacht van velen en een mildere behandeling van den onbekenden, al te beknopten verslaggever. Dit num mer is de „Feestcantate4', woorden van N. N., muziek van Philips Loots te Haarlem. De heer Loots heeft welwillend de toonzetting dezer can tate op zich genomen en een stuk Letteren en Kunst quatre mains heerlijke sierade bijbrengt en het geheel als ware he in een rijk doch sober garnituur om vat. Is deze muziek moeilijk? De he« Loots wist voor wie hij schreef: voo een studentenkorps, bestaande ui jongelui van 13—14 jaar. Met d zwakheid van een dergelijk koor blee de componist volkomen bekend. Steeds rekening houdend met d sterkte der stemmen, en vooral me die van den bas, steeds voorkomen en moed insprekend met de instrr menten, sshenkt hij immer steui waar een wijfelaar kon verwacht woi den. Een ijverige instudeering dee de uitvoering zeer wel slagen onde de bekwame leiding van een der EE PP. professoren, zoodat volgens eer parige getuigenis de feestvierende in hoogere stemming kwamen, doot drongen werden van de beteeken van het zeldzame feest, en een waa muzikaal genot smaakten.) Aan he daverend applaus, èn voor den hee Loots, èa voor de executanten, schee geen einde te zullen komen, toen slotzang ons allen zoo overtuigen dankbaar jegens God gestemd hai Gaarne zoulen wij in bijzonderh* den treden, doch wij mogen nif o ver te veel ruimte beschikkenoo achten wij ons niet in staat dit hee lijke werk in alle onderdeelen nai zijn juiste waarde te beoordeelen. Den velen, die met den heer Pi Loots in betrekking staan, hetzij i Nederlands, hetzij in Noord-Holland hoofdstad, wordt de bescheiden raa gegeven, te trachten van den bemin nelijken eenvoud des heeren Looi te verkrijgen, dat deze schoone can tate in wijder kring, tot genot va velen, bekend worde. Den heer Loots onze hartelijke gf lukwensch met zijn meesterlijk werk Moge hem de kracht gegeven worde onze muziekliteratuur met vele num mers te verrijken! Uit Amsterdam. Eea nieuw Specialiteiten- gezelschap. Iu Haarlem kau men maar zei de: van een goed Specialiteiten-gezelscha genieten, in zooverre er tenminste b die voorstellingen van genieten sprak kan zijnals Haarlemmers zich daar mede eens willen verpoozen komer zij naar de stad, die hun op dat ge bied alles aanbiedt, wat zij kunner wenschen; zij gaan naar Amsterdau en kunnen met een der laatste treinei weer naar hun stad van bloembollej en halletjes terug. Hoevelen kon met er niet 's avonds in de „Vereeniging' zien, toen deze inrichting nog in zijn bloeitijd was, 'n tijd, die tUans helaas muziek geschonken, zoo rein, zoo j voorbij is; het theater werd verkoch diep gevoeld, dat dit werk alléén I en weidra zal men op de plaats waa reeds in den jeugdigen componist eea echt kunstenaar doet ontdekken. JgDe cantate is geschreven voor vier stemmen kiader- en mannenstem men begeleid door harmonium, een piano a deux mains en een piano quatre mains. De karaktertrek die in ditfri3sche werk op den voorgrond treedt is on gekunstelde eenvoud, gepaard aau den gruotsten rijkdom aan gedachten. Terwijl in deze welsprekende muziek alle effectbejag vreemd is, zien wij ou3 desniettemin ongemerkt, lang en natuurlijk, op het toppunt van een grootschen climax geplaatst, die de fijnste snaren der ziel doet trillen, of wij voelen een teeder- heid zonder werkelij kheid, of geraken in bewondering, wanneer de verschil lende gevoelens vertolkt worden in den wisselzang tusschen het kinder en het mannenkoor. Kracht en ge spierdheid of zoetheid en gevoel wor den verhoogd door harmonium en piano a deux mains, terwijl.de partij Nico de Haas het publiek deed schud den van het lachen en „der klein Hampelmann" aller bewonderin wekte, kunnen bemerken dat he publiek „fond of variety" is, wan thans wordt het een als wintertui ingericht café. Er zou dus in onze Amstelstad enkel specialiteiten-gezelschap zijn wanneer niet in het circu3 Carré (waarin de heer Carré met zij n gezel schap dezen winter geen voorstellin[ zal geven) de heer H. H. Rode uitgelezen gezelschap artisten had ten bijeen te brengen, waarmede hi a. s. Zondag de eerste voorstelling zi geven. Heden brachten wij een bezoek aai^ den circus, die geheel gerestaureerd! en de arena met een vloer bedekt evenals ten vorigen jare, een gezelligen indruk maaktde zaal wordt verlicht door 12, het tooneei door 6 booglam pen, terwijl ook de corridors, dames- salon en foyer electrisch verlicht worden. hebben. Over de zes man, die bij het salvo waren gevallen, twee doodelijk getroffen en vier gewond, werd met geen en kel medelijdend woord gesproken, en ik, die al het mogelijke had gedaan em 1 et gebeurde in de gevangenis te vergeten en het lijden dergenen, die nog leefden te verzachten, had het gedaan tegen den wil der anderen. Ik was niet weinig verbaasd over hun gemis aan menschlievendheidevenwel besefte ik later hoe edel de bedoelingen waren van al dege nen, die met den graaf arbeiden, waarbij menschenmin en gestrengheid naast elkaar gingen en de dood van een mensch niet werd gerekend zoo Blechts anderen het leven kon wor den weergegeven. Voor mijne woning verliet ik mijne vrienden, die in het park polo gingen spelen. Zij noodigden mij uit deel te ne men aan het spel maar ik weigerde omdat ik hoopte, dat er eenig bericht van Fortune op mij zou wachten. Tegelij kertijd beloofde ik echter inde groote zaal te komen dlneeren want ik had vernomen, dat de graaf in. vele opzichten de maat schappelijke gewoonten van de engelsche universiteiten volgde en gaarne zag, dat zijn volk gezamenlijk dineerde. Dit schouwspel beloofde iets goeds en besloten om er aan deel te nemen trad ik mijne kamer binnen en riep mijne bediende om mij thee te brengen. Ik had den moed niet om den man te vragen of er ook bericht was gekomen van „Mademoiselle", zooals de dochter van den graaf door velen op het eiland werd genoemd; er lag evenwel geen brief op mijne tafel, en droevig gestemd ging ik zitten om mijne rig laarzen uit te trekken. Toen ik echter eanigen tijd over de zaak had nagedacht, kwam het mijzelf belachelijk voor om een boodschap te verwachten of te meenen dat daarmee haast zou worden gemaakt. Welxe be langstelling kon dat meisje koesteren voor mijn doen en la ten? Waarom zou zij zich verplicht gevoelen mij te schrij ven Ik moest haar toegeschenen hebben als een veawaande geneesheer, die hier was gekomen om haar evenals de vori gen te kwellen. Zij had mij slechts tweemaal ontmoet, en ik wist dat ik bij die gelegenheden eea droevig figuur had gemaakt. Mijne teedere vriendeüjkheid voor haar kon wel verkeerd zijn uitgelegdmijne bezorgdheid beschouwd als het verlangen van iemand om gebrek aan kennis te ver mommen achter een rijkdom van woorden. En hoemeer ik hiermee rekening hield des te meer scheen ik mijne valsche positie in te zien en hoe ik blindelings de schoone droom beelden volgde, in mijn brein opgewekt. Die alles, zeg ik, was mij duidelijk, evenals het duidelijk is geweest voor tallooze mannen en vrouwen in de eerste periode van verliefdheid verkeerend. Want wanneer wij dan kalm nadenken, dan schept ons brein niets dan hinderpalen en wordt elke gedachte dat er kans of hoop bestaat verdre ven. Tot op dit oogenblik had Fortune nog geen vriendelijk woord tot mij gesproken; ik wist dat mijne komst op het eiland voor haar een kort oogenblik van vermaak was ge weest, en dat,als ik heenging, zij nauwelijksjzou vragen waarom. In de bitterheid van dit besef vroeg ik mij zelf af: „Wie zal de man zijn, die haar in zijne armen zal sluiten? op wiens lippen zal zij hare kussen drukken? Maar deze ge dachte was te pijnlijk en ik verbande deze vraag, hoewe ze mij vervolgde als eea afschuwelijke droom, die ons ver volgt na ons ontwaken en dien wij ook zouden willen ver geten. Afgeleid door dit somber gepeins had ik een van mijn< groote bruine laarzen uitgetrokken en begon juist aan d( andere te trekken, toen eenig geraas bij het open raam mi: plotseling deed opkijken. En nu zag ik wat ik nooit had kunnen denken te zullen zien, al had ik een eeuw op het eiland geleefd. Fortune zelve stond in de deuropening, ter wijl het gouden licht der ondergaande zon over] hare lokken gleed en een vroolijke trek zich op haar kinderlijk gelaat vertoonde. Een oogenblik sloeg zij mij gade met een opgewekt lachje en verwondering in haar blik, maar alvorens zij zich Kon verwijderen was ik op haar toegesprongen en nam hare hand in de mijne. Zij liet dezen daarin rusten, maar een bios overtoog hare wangen en zij zag mij in het gelaat als iemand die de gedachten van een ander leest en voor wie geen gedachte kan worden verborgen gehouden. „Het is zeer vriendelijk van u om hier te komen," zeide ik en daarna schenen de woorden in mijn keel te blij ven steken en ik bleef zwijgend voor haar staan. Hare hand hield ik nog steeds vast. (Wordt vervolgd

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 2