Als een merkwaardigheid vermelden wij, dat de controleurs en het verdere personeel in zoo schitterende costuums rollen worden gestoken, dat voor de magazijnen van „the West of England" alhier, waar deze uniformen tijdelijk zijn tentoongesteld, voortdurend eene dichte volksmenigte zich verdringt. Groot succes verwacht men van het optreden van de troep „Possenti Dumbar" drie gymnasten, die naar wij vernemen „alles overtreffen, wat men tot heden op dit gebied zag". Wat zou nu de Aaieterdamsche kermi8maand zijn zonder Chióiienni Dit heett de heer Rode ingezien en Chrétienni, den bekenden en zoo po- pulaireu coupletzanger, voor de vol gende maand geëngageerd; deze heeft weder verscheidene nieuwe nummers op zijn repertoire o. a. eenige cou pletten op de Amsterdamsche Ten toonstelling. Wij wensc'nen den Directeur, die al hot mogelijke heeft gedaan om het publiek te trekken en voor zoo laag mogelijk entiée zooveel moge lijk te doeu,zien het beste succès cn raden ieder eens een kijkje te gaan nemen in den circus aan den Binnen- Amstel. Het gezelschap van den Scandi navische u Circus, directie Alb. Schu mann, vertrekt op 1 November naar elders. B.A.B. GEMENGD NIEUWS. De stoomboot Brenda uit Antwer pen is bij Shumshu-Kunles op een rots geloopen en vergaan. Slechts een deel der bemanning werd gered. Het aant 1 slachtoffers is niet nauwkeurig bekend. Uit het bacteriologisch onderzoek is gebleken, dut de man, die te Wands worth (Londen) onder verdachte ziek teverschijnselen is overleden, niet ten gevolge van cholera s overleden. De „menschelijke luipaarden". De Engelsche overheid in Sieira Leone tracht net geheime genootschap der Menschelijke Luipaarden onder de inboorlingen met strenge hand uit te roeien. Als de oorsprong van dat genootschap vinden wij in de Pali Mall Gazette het volgende vermeld. Ongeveer twintig jaar geleden was er oorlog tussohen den stam der Taima's en dien der Parama'a. Eenige krijgs lieden der Parama's legden zich in het land der Imperri's in hinderlaag, werden door dezen gevaDgen genomen en aan de Taima's overgeleverd. Om de Imperri's te straffen zonden de Parama's nu den fetis Boifima in het land der Imperri's. Tot nog toe waren den fetis geiten gewijd, maar de too- venaars der Parama's gelastten nu dat Borfima in het vervolg met men- schenoffers gediend moest worden de slachtoffers moesten zich zelf voor den fetis dooden. Na eenigen tijd vonden nu de Imperri's den Tonga- dans uit. De toovenaars wezen de Menschelijke Luipaarden aan, zoo genoemd omdat zij met luipaarden huid bedekt waren, terwij zij al dan send de menschen besprongen, die zij als slachtoffers voor den fetis uitkozen. De Menscüelijke Luipaarden bielden in elke hand eene drietandige vork, die zij het besprongen slachtoffer aanstonds van weerskanten in den hals stootten. Er waren ook Mensche lijke Alligators, mannen, die in alli- gatorvellen rondzwommen, kano's omwierpen en de bemanning mee voerden hieromtrent hebben de rech ters echter nog geen zekerheid. Wat van de slachtoffers niet voor den fetis afgezonderd bleef, scheen door de Boxfima-dienaars verorberd te worden. De minister van openbare werken in Frankrijk heelt, naar aanleiding van de vele ontsporingen in de laatste maanden, een nauwkeurig onderzoek bevolen van de spoorbanen bepaal delijk bij wissels en de snijpunten. Een ondervraging van machinisten heeft tot de slotsom geleid, dat zij de meeste ongelukken toeschrijven aan den slechten toestand van den weg, wat voor hen merkbaar is door het opspringen van de locomotief, 'tgeen vooral bij snelle vaart licht tot ontsporing kan leiden. De regee ring is daarom van plan den spoor wegmaatschappijen de verplichting op te leggen tot het houden van een register of journaal, waarin elke ma chinist, zoodra hij zijn looomotief in de bergplaats heeft gebraakt, moet aanteekenen al wat hem bizonders op den weg is voorgekomen, bepaal delijk de plekken waar de machine niet geregeld heeft geloopen. Als tweede hoofdreden voor onge lukken wordt beschouwd het stelsel van premies voor machinisten, die den trein juist op tijd doen aanko men, ook na vertraging, ef van boete ingeval de vertraging hun wordt ge weten. Dit leidt tot roekeloos voort jagen ten nadeele der veiligheid. Ook in dat opzicht zullen strengere voor schriften door den minister worden gegeven. Te Hamburg wordt thans in de politieverordening een boete van ten minste 30 mark of hechtenis bedreigd tegen het werpen van fruitschillen en dergelijken gevaarlijken afval op straat. Aan dit voorschrift wordt, in het oelang der veiligheid, streng de hand gehouden. Een nieuw licht en aardap pelenteelt. Nu de petroleumprijzeu sterk ge rezen zijn, is een ontdekking gedaan, die onder voorbehoud van de verst dragende beteekenis voor de 8piritu8indu8trie zou kunneo worden. De Naturwis8enschaftlick technisch- soziale Correspondenz meldt namelijk „Sinds kort ziet men in een win kel in de Leipzigerstrasse te Berliju een verbazingwekkend biljet: gas gloeilicht zonder gasleiding. Bij na vraag wordt men gewaar, dat_ in des betreffende lampen, die groote over eenkomst met petroleuoi-lampen hebben, in werkelijkheid gas, bij name verdampte spiritus, verbrandt, en de aanmerkelijke hitte van diens don kere vlam dienen moet om een gloei- kous "witgloeiend te maken. N tuur- lijk kon daarvoor slechts gedenatu reerde spiritus, dieper liter iu't groot ongeveer 25 Pf. (gel. f0.15) kost, ge bruikt worden, en de verbranding daarvan geschiedt zoo zuini dat de prachtige vlam van de lamp (als men de wit-gloeihitte van de vaste kous vlam mag heeten), die zonder tegen spraak veel licntender is dan eene evengroote petroleumvlam, slechts 2 Pi. (gel. 0.012) per uur kost. Een glueitous, die voor 75. Pf. (gel. f 0.45) te verkrijgen is, moet 800 uren bran- dens kunnen uithouden, zonder dit het spiritusverbruik vermeerdert, en in de veronderstelling, dat dit voor werp bij 't reinigen van de lamp niet in 't ongereede geraakt, wat bij diens breekbaarheid trouwens hoogstwaar schijnlijk is. Maar behalve dat niet bijzonder groote gebrek van de lamp is de vinding reeds om de boven aangevoerde beide algemeene redenen de aandacht alleszins waard. Ook de vrees, dat de onaangename, bij het denatureeren van den spiritus gebe zigde bij voegsels zich door h urmen geur zouden doen gelden, is niet be vestigd men bespeurt daarvan al thans niet het minste in den bedoel den winkel. Nog is 't een voordeel in vergelijking met petroleum, dat het „opblazen, zwellen" van zulke lampen niet voorkomt (met andere woerden: ze blijven rustig zonder op flikkeren branden). „Ind en deze vinding wordt beves tigd, dan zou zulks eene volledige emancipatie voor Duitschland tegen over het buitenland zijn op 't gebied Vi.n de lichtbezorging en een aan zienlijke vermeerdering van de Bpi- ritusproductie met een verzekerden afzet -beteekenen. Maar deze onder- Btelt een uitgebreiden airviappelver- bouw, waarvoor, ook alweer, veel meer arbeidskracht noodig is, zoodat gtzegde vinding in dubbel opzicat een gezegenden sociaal-politieken in vloed zou uitoefenen. Het moge om die reden wenschenswaard zijn, dat de regeering deze vinding officieel d e onderzoaken en den uitslag daar van zoo spoedig mogelijk in den Reichsanzeiger bekend make". In De Nijverheid wordt er de aan dacht up gevestigd dat, mocht het bericht van bovengenoemd blad in derdaad bewaarheid worden, zulks voor die streken in ons vaderland, waarin men zich toelegt op den ver bouw en het fabriekmatig verwerken van aardappels, inderdaad van niet geringe beteekenis zou kunnen wor den. Een monument voor Willem Teil. Woensdag, is op het openbaren plein te Altorf een monument ont huld ter nagedachtenis van Willem Teil. Het is gezet op de plaats, waar, volgens de overlevering, de linde moet hebben gestaan, tegeu welks stam Teil's zoontje was ge- plsatBt. Het monument is gegoten te Parijs, volgens het origine ei van den beeldhouwer Kisling. Voor de onthulling werden twee redevoeringen uitgesproken, éen door den heer Muheim, land-amman van het kanton Uri, en éen door den heer Zemp, president der Zwitsersche republiek. Beiden spraken de over tuiging uit, dat Zwitserland het niet zou gedoogen zich door de historie schrijvers het geloof in de vrijheid lievende opoffering van Teil te laten ontnemen. Na deze redevoeringen werd onder daverend gejuich het zeil verwijderd. Het standbeeld van Willem Teil wekt algemeene bewonderingden beeldhouwer Kisling werd een lau werkrans aangeboden. Eene romantische geschiedenis. De part. correspondent van de N. R. Cl. te Weenen, die uitvoerig be richt heeft den diefstal voor een elftal jaren te Boedapest gepleegd en de ontdekking der twee schuldigen (zie ona vorig nummer) vertelt ons nu ook de lotgevallen van den mede plichtige Szupiszics en hoe zijne ge vangenneming is geschied. Szupiszics had kort na het bedrij ven van den diefstal de Hongaarsche hoofdstad verlaten en nog een tijd lang rondgezworven te hebben zich op het eilandje Selve, een rotsklip bij de Dalmatische kust, gevestigd. Daar geloofde hij veilig te zijn. Selve is een tamelijk onbekend eiland; door een duizendtal menschen meerendeels matrozen en visschers, bewoond, en dat slechts tweemaal in de week door een postschip uit Zs.ra wordt aangedaan. Den overigen tijd is het eiland van elke yerbinding met het vaste land verstoken. De wijnstok en de olijfboom zijn de eenige gewassen die op den rotsbo dem groeien, en in het kleine stadje prijkt nog altijd de leeuw van St. Marcus, ten teeken dat vroeger de meeste mannen als matroos op de schepen der republiek Venetie een bestaan vonden. Naar dat eiland had Szupiszics zich met zijn geld bege ven, en hij won er zoozeer het ver trouwen der burgers, dat zij hem weldra in den gemeenteraad kozen en hij het mooiste meisje van Selve, Eugenia Rassul, tot vrouw kon ne men. Geen wonder, want Szupiszics werd met al zijn geld de weldoener van het eiland hij hielp waar hij kon, en nooit klopte men tevergeefs aan zijn deur, zoodat het ver klaarbaar was dat de bewoners langzamerhand een grooten eer bied voor zijn rijkdom en hulpvaar digheid kregen en hem daarom niet anders dan Signor Conté begonnen te noemen. Zoo werd Szupiszics door die eenvoudige menschen tot graaf van Selve verheven. Hij leefde er zeer gelukkig, had een mooi huis, was een goed vader en echtgenoot, jaagde en vischte ijverig en verliet, met uitzondering vau een jaarlijksche reis naai Boeda pest, zijn eiland niet. Aan die idylle maakte de justitie met ruwe hand een einde toen zij wist dat de onbe kende die Czombor eenmaal 's jaare bezocht, de zoogenaamde graaf van Selve was. Uit vrees dat de bewoners voor hun weldoener partij mochten trek ken, nam men bij de inhechtenis neming de grootste voorzichtigheid in acht. 's Avonds voer de justitie met een stoomboot van Zara naar Selve, waar in het holst van den nacht geland werd. De van te voren verwittigde op het eiland ge posteerde gendarme bracht de ge rechtsdienaren naar het huis van Szupiszics. Dit werd omsingeld, de eigenaar gewekt, en men hield dade lijk huiszoeking, waarDij f80.000 ge vonden werd. Naar de herkomst van zooveel geld ondervraagd, beweerde Szupiszics het bij den overgang van het Russische leger over de Donau in den laatsten oorlog deels ver diend, deels gevonden te hebben. Na tuurlijk geloofdea de ondervragers daar geen woord van, te meer om dat de verdachte zooveel tegenstrij dige verklaringen deed dat hij op het laatst zelf inzag dat verder loochenen niets meer baten kon. Hij bekende dan ook alles haarfijn, zoodat de jus titie nog tijdig in den ochtend met haar prooi en al het geld naar de boot kon gaan, en deze al lang weg was vooraleer de bewoners precies wisten wat er 's nachts gebeurd was. De vrouw van den dief had men voor de zekerheid ook dadelijk mee genomen. Toen men nu eenmaal Szupiszics hal, besloot men zich ook vau zijn kameraad Csombor meester te maken. Tot dusver had men dezen slechts van tijd tot tijd op het politiebureau I ontb-den, tot het geven van inlich- tiugen, en hem ongemerkt laten be waken. Thans echter werd h^ uit zijn huis gehaald, en ondanks hevig tegenstribbelen naar het politiebureau gebracht, waar de commissaris reeds klaarstond om met het verhoor te beginnen. Deze, een slimme vos, liet Csombor eerst een tijdlang kalm doorpraten, totdat hg hem met een enkele vraag op een tegenstrijdig heid betrapte. Óp deze eene contra dictie volgde ten tweede en nog een derde, totdat de commissaris einde lijk aan het woord kwam en den dief glashelder bewees dut hij loog. Die uiteenzetting maakte zoo'n in druk up Csombor, dat hij als een zak in zijn stoel zonk, waarop de cemmissaris,oordeelende dat thans het psychologische oogenblik gekomen was, den delinquent goedig bij de hand nam, zeggende„Kom oude jongen, liegen helpt nu niets meer, want je medeplichtige is reeds achter slot en heeft alles bekend." Dit hoorende werd Csombor doods bleek en vroeg na een poos om een fleseh goeden, rooden wijn, die hg bijkans in éen teug leegdronk. Aldus courage gekregen hebbende was hij bereid te bekennen en verhaalde op zij n beurt alles haarfij n.Ook in zij n bezit vond men behalve gronden en huizen nog 140000 aan geld, zoodat de post administratie van geluk mag spreken. Beide beschuldigden zijn ecater,daar het rr is Jrijf verjaard is, iu vrijheid gesteld. Uit Petersburg wordt gemeld, dat volgens de Moskousche bladen de stad Juchnow in het gouvernement Smolensk een stad van 4000 in woners grooteadeels is afgebrand. Een reol&me. Io Amerikaansche bladen wordt het volgende verhaal medegedeeld. Een Zweed, die in Amerika wat geld had verdiend, besloot het daar ook te ver teren. Hij kocht een stukje grond en ging er een huisje op zeiten. Maar nauwelijks had hij een eindje inden grond gegraven of er borrelde water op, dat uit een wel kwam, die zeer sterk ijzerhoudend water bevatte. Hij zette toen zijn huis een eindje verder en dronk met zijn heele familie het bronwater. Kort daarna op een nacht onweerde het hevig en de bliksem sloeg telkens in nabij het huis van den Zweed. Den volgenden morgen aan het ontbijt wilden hij en zijn familie zooals zij gewoon waren hun koffie drinken uit hun geëmailleerd ijzeren koppen en zie de koppen bleven aan hunne lippen vastzitten. De ge- heele familie was door het ijzer nit het water en door het onweer mag netisch geworden. Wanneer de eigenaar van een bron die zulke mooie reclames weet te bedenken, nog niet schatrijk is, dan is hij een echt ongelukskind. INGEZONDEN. Voor den inhoud dezer rubriek stelt de redactie zich niet aansprakelijk. Van ingezonden stukkengeplaatst oj niet geplaatstwordt de kopij niet aan den inzender teruggegeven. Een© blonde Koningavrouwe Waai u.t, schoone driekleur, te land [en ter zee Vertel het aan vreemden en vriend, Ja, deel het aan allen maar open- [lijk mee, Dat Ho.land zijn koDingshuis mint. Al vloden reeds eeuwen als schadu- [wen heen, Oranje en Nederland, zij blijven [steeds éen, In tijden van vreugde en rouw Elkander in alles getrouw. Zoo zingt een zeker iemand op den 31en Augustus, den dag, waarop het Nederlaudsche Volk herdenkt en viert den 15en geboortedag van HM. Koningin Wilhelmina. Die dag is nog steeds voor velen een blijde dag, want talrijk blij ft het aantal van hen, die er zich over verheugen, dat in Nederland een Oranje op den troon zit. En dat om meer dan een reden, o. m. hierom, dat de naam Oranje alle partijen waarin Neder land verdeeld is, bijeenbrengt. Om Oranje scharen zich al en. Dat is de zegen, de kracht, die daarvan uit gaat. Luitenant Ciockener Brousson schreef dan ook eens, na te hebben betoogd,hoe ons volk alles behalve eens gezind eu hoe Oranje buven den partij strijd verheven is, het vulgendeHad den wij geen Oranje,dan zou er een pre sident moeten zijn. Een president dus met een politiek verleden. Een pre sident bekend door zijn optreden in een of andere partij. Een Van Houten, een Scnaepman, een Kuyper, een Domela Nieuwen huis zou het worden, doch dan zou tevens zijue partij de regeerende partij ziju. Alle Neder landers, niet tut de partij Dehooren- de, zouden hem vijandig wezen en de zoo noodige band was verbrokeiJ. Daarom zijn wij monarchaal in hart en nieren Daarom, en om hierop nog eens den nadruk te leggen, zal na boven staand betoog, niet meer noodig zijn, is men als Nederlander verplicht, zijne vorstin aan te hangen, haar trouw te zweren en haren troon te gen eiken vijand zoowel binnen- als buiteulandschen vijand, die er bedreigingen tegen mocht doen hoo- ren te verdedigen. Dat eisGht bet vaderland van ons, als burgers en zoolang oas volk „een eenig volk van broederen" zal zijn, zal het aan dien eisch een gunstig gehoor geven. Vaderlandsliefde toch is een der tchoonste en verheven., ste deugden, die er op deze wereld be staan. Eene eigenaardige gedachte der phil an tropen en ïnemchenvrienden is het, op den jaardag onzer landsvor- stinne een kinderfeest te organiseeren. Ter eere van Haa-, zelf nog een kind, den kinderen in gansch het land, eenige aangename ooeenblikkea te verschaffer, is waarlijk schoon ge dacht. Van harte wenschen wij, dat dit feest zich telkecs moge herhalen, ook dan wanneer onze Koningin reeds zelf de teugels van het bewind in handen zal hebben. Zoo juichen dan morgen vele kin derstemmetjes, sprekende vao vreugde en blijdschap, met van genoegen stralende gezichtjes. Een heerlijke aanblik voor de weldoeners, die dan ondervinden hoe zalig het is anderen gelukkig te maken. Moge het hun eene aanmoediging zijn om op den ingeslagen weg voort te gaan. Klinkt dan morgen het carillon ons uit den hooge tegen en wappe ren overal de vlaggen, ons kond doende, dat het Nederlandeche volk een nationaal fee3t viert, dat men dan ook eens aan de beteekenis van dezen dag denke 1 Moge onze Koningin, aan de hand harer wijze moed r opgroeien tot eene vorstin, die de liefde van haar volk als het schoonste sieraad van haar kroon beschouwt, die wederkeerig dat volk liefheeft als weleer haar groote voorzaat, Willem de Zwijger, en die hetzelve met eeue vaste hand re geert. B. J. v. d. Lof. Zie Sta Pal 1ste Jaargang no. 10. Geachte Redactie Aan het feest uitgeschreven door 't Bestuur v. d. Haarl. Kinderspeeltuin zullen ongeveer 800 kinderen deel nemen. Voor den Vliegerwedstrijd zijn 60 inschrijvingen. Wie helpt ons nog een handje Geschenken of ver snaperingen kunnen we nog zoo goed gebruiken. De firma Perry, vertegenwoordigd in den heer Seveke, zond ons een rijken voorraad speelgoederen. De beer Ditmar, Cornelissteeg zond hoepels de firma Swens een prachtige col lectie zeepen, de Haarl. Brood- en Meelfabriek deed toezegging van broodjes enz. Ook van eenige families zijn geschenken ingekomen. Namens het Bestuur van den Speeltuin. A. J. MEIJERINK, Directeur. Jacobgnestraat 20. Vervolg Stadsnieuws. Door de politie is heienmiddag bekeurd de bier huishouder F. wonen de Anthonieetraat ter zake het ver- koopen van sterken drank in het klein zondar de daartoe vereisehte vergunning. '«ngtlioden strekkingen in Ssiertó. Aan Geabonneerden op dit Blad en hunne huisgenootenworden aan het Bu rsa Kleine Houtstraat 14, opmondelin- gtu aanvrage de adressen medegedeeld waar deze betrekkingen zijn te bevragen. Abonnés buiten Haarlem ontvangen in lichting tegen toezending van postzegel. 1. Meid-huishoudster P.G tu»schen|85 en 50 j. in dr. gez. 1 Nov. 2. Winkeljaffr. goed op de hoogte van galant, vak. aal. naar bokwh. 8. Bekw. winkeljufTr. ia xmk manufact. ran goede get. voorz spoedig. 4. Kantoorbed. bek. met adm. 5. Onderbaas voor verricht, van lossen en laden der stoomschep, zelfst. kunn. werk. 6. Bekw. smii zeifat kunn. werk. voor wagen- smid. en hoefoes'ag. loon naar bekvimheid. 7. Brood- en koekbakkeraknecht P.G. 9 Sept. 8. Erv. boüwk. leek. zjj die bij bouw van kerk. werkz. zijn gew. gen. voork. direct. 9. Reiziger ijzer war. gr. bek. met vak en gew. te reizen. 10 Winkelbed. in magaz. bchangaelpap. Up. en gord.stoff. met vak bek. en goede ref. kunn. overlegg. October of vroeger. Burgerlijke Bland Getrouwd 30 Aug. Jbr. W. C. de Jonge en C. v. Vladeracken. Bevallen28 Aug. A. Dortmundt— de Mooij d. 2). G. J. Timmer—v. d. Laarschot z. Overleden29 Aug. H. C. Smol ders 3 md. z. Brouwersv. C. J. Huijer 6 md. z. K. Wijngaardatr. B. W. v. Norden 1 md. z. Z.-B. Spaarne. J. H. Dreijer 18 d. z. NaeBaulaan. M. E. Nijssen 16 d. d. Brouwersv. UGomvaartbsricfctcn. Het stoomschip Borneo vertrok 28 Augustus van Batavia naar Rotter dam. Het stoomschip Salakvan Rotter dam naar Java, vertrok: 29 Aug. van Marseille. Het stoomschip Prinses Wilhelmina van Batavia naar Amst., passeerde 29 Augustus ten 2 uur 20 min. namid. Ouessant.

Haarlem's Dagblad | 1895 | | pagina 3